برج و میدان آزادی تهران

جاهای دیدنی تهران

زمان برای مطالعه 9 دقیقه
 • ...
 • ...

وقتی صحبت از جاهای دیدنی تهران می‌شود خیلی‎‌ها تعجب می‌کنند، چیزی که تصور عموم از پایتخت کشورمان است، شهری پرازدحام و دربرگرفته با هاله‌ای از دود و غبار است، اما واقعیت اینجاست که تهران مکان‌های دیدنی ارزشمندی برای بازدید دارد. آیا می‌خواهید با پربازدیدترین شهر ایران بیشتر آشنا شوید و صدها جای دیدنی و مرکز خرید در پایتخت کشورمان را بشناسید؟

جاهای دیدنی تهران آنقدر متنوع‌اند که برای بازدید از آن‌ها باید یک برنامه‌ریزی دقیق و کامل انجام دهید. در واقع برای سفر به تهران باید حساب همه‌چیز را داشته باشید؛ از مسافت و قوانین ترافیکی گرفته تا انتخاب وسایط حمل‌ونقل عمومی تا در کمترین زمان بیشترین تعداد از مکان‌های دیدنی تهران را ببینید. این شهر که سال‌ها پایتخت کشورمان بوده آنقدر دیدنی دارد که با هر هدفی به آن سفر کنید، نمی‌توانید از دیدنی‌های آن دست بکشید. همهمه و ولوله‌ای در این شهر هزار رنگ به پاست. آدم‌ها و ماشین‌ها، شلوغی و ازدحام اما با این‌حال، تهران همیشه تماشایی و دیدنی است. گشت‌وگذار در این شهر تمامی ندارد. با یوتراوز همراه شوید تا دیدنی‌های پایتخت کشورمان را باهم ببینیم.

کاملترین لیست دیدنی‌های تهران را در یومگ بخوانید:


جاذبه‌های تاریخی تهران

Golestan Palace

ازآنجاکه تهران سال‌ها پایتخت کشورمان بوده و حکمرانی پادشاهان مختلف را به خود دیده، بدیهی است که جای‌جای آن پر باشد از کاخ‌ها و عمارت‌ها، خانه‌های تاریخی و کوشک‌ها و محله‌های قدیمی  که روایتگر تاریخ غنی در این شهر هستند. می‌توانید در نقطه‌نقطه پایتخت، ردپایی از جاذبه‌های گردشگری تاریخی تهران را پیدا کنید. بعضی مکان های تاریخی تهران برای عکاسی مناسبند و بعضی دیگر جاذبه های تاریخی فرهنگی محسوب می‌شوند و شما را علاوه‌بر تاریخ غنی ایران با فرهنگ بومی این سرزمین آشنا می‌سازند. به هرحال سوال اینجاست:
مکان های تاریخی تهران کجاست؟ و این هم فهرستی از جاذبه‌‌های تاریخی تهران که در ادامه می‌خوانید: 👇👇👇


خیابان‌های تاریخی تهران

خیابان‌ها نقش مهمی در جذب گردشگران به یک مقصد دارند. در این بین خیابان‌هایی هستند که سبک زندگی افراد مقیم در یک مقصد را نشان می‌دهند و خیابان‌های دیگری هستند که از تحولات مهم تاریخی و سیاسی جان سالم به در برده‌اند. تهران نیز همانند همه پایتخت‌های جهان خیابان‌های تاریخی مهمی دارد که بازدید از آنها برای گردشگران خالی از لطف نخواهد بود. این خیابان‌ها گاهی با سنگفرش، گاهی با وجود بناهای تاریخی و گاهی به خاطر غذاهای خیابانی معروف شده‌اند. اگر به تهران سفر می‌کنید از میدان‌ها و خیابان‌های معروف پایتخت غافل نشوید:

اطلاعات بیشتر را اینجا بخوانید 👈 خیابان سی تیر - میدان ولیعصر تهران - میدان آزادی - خیابان ناصر خسرو - میدان حسن آباد

کاخ های تهران

کاخ های تهران یادگار تحولات مهم سیاسی پایتخت کشورمان هستند. هر حکومتی که تهران را به عنوان پایتخت خود برگزید، سرانجام کاخی از خود به یادگار گذاشت. در گوشه‌گوشه تهران کاخ های باشکوهی به چشم می‌خورد که با وجود تحولات سیاسی و اجتماعی همچنان پابرجا ایستاده‌اند در حالی که در دل خود رازهای بسیاری را پنهان کرده‌اند. کاخ های پایتخت که بیشترشان به موزه تبدیل شده‌اند، از مهمترین جاذبه‌های تاریخی تهران هستند که در سفر به این مقصد ارزش بازدید را دارند. 

اطلاعات بیشتر درباره کاخ های تهران را اینجا بخوانید 👈 کاخ سعدآباد - کاخ و پارک نیاوران - کاخ صاحبقرانیه - کاخ موزه گلستان - کاخ مظفری دارآباد

در مقاله‌های فوق 👆👆👆 به نکات مهمی از جمله کاخ های تهران و قیمت بلیط - کاخ های تهران با آدرس - آیا کاخ های تهران باز است؟ - کاخ های تهران ساعت بازدید - کاخ های تهران برای عکاسی و کاخ رستوران های تهران پرداخته‌ایم. پیشنهاد می‌کنیم این اطلاعات کاربردی درباره کاخ های تهران را از دست ندهید.


خانه‌های قدیمی و عمارت‌های تاریخی تهران

تهران شهری است با قدمت بالا و پر است از خانه‌های قدیمی و عمارت‌های تاریخی. این خانه‌ها و عمارت‌ها که بیشتر یادگار بزرگران علم و ادب هستند، یا از مردان سیاست به جای مانده‌اند، از پربازدیدترین جاذبه‌های تاریخی تهران به شمار می‌آیند. بعضی از این خانه‌‌ها همچون خانه دکتر محمود حسابی به موزه‌ای تبدیل شده‌اند تا زندگی نخبگان علمی ایران را روایت کنند و بعضی دیگر همچون عمارت مشیرالدوله، زندگی رجال سیاسی دوران‌های گذشته ایران را بازگو می‌کنند. بد نیست تا نگاهی به لیست خانه‌های قدیمی تهران بیندازید:

اطلاعات بیشتر 👈 عمارت مشیرالدوله - خانه مقدم - خانه دکتر حسابی - خانه کاظمی - خانه دکتر مصدق - خانه استاد صبا - خانه صادق هدایت - عمارت مسعودیه - عمارت قزاق خانه - عمارت بهارستان - مدرسه دارالفنون - خانه امام خمینی - کاخ ثابت پاسال - کاروانسرای خانات - خانه تاریخی تیمورتاش -

باغ موزه های دیدنی تهران

تهران شهری است پر از تضادهای آشکار؛ از یک سو به عنوان پرجمعیت‌ترین پایتخت خاورمیانه به سرعت به سمت مدرن شده پیش می‌رود و از یک سو عمیقا تلاش می‌کند تا ریشه‌های تاریخی خود را حفظ کند. در این شهر هرجایی که ردپایی از تاریخ بوده باشد، تبدیل به موزه‌ای شده است تا گذشته‌ی ایران بزرگ را روایت کند. این روایتگری هدفمند حتی در باغ موزه های تهران را هم خودش را نمایان می‌کند. تهران پر است از باغ های تاریخی و پرقدمت که در گوشه‌ای از خود عمارتی را جای داده است و حالا به موزه‌ای تبدیل شده تا برگ‌های تاریخ ایران را ورق بزند. 

اطلاعات کامل از لیست باغ موزه های دیدنی تهران را اینجا بخوانید 👈 باغ موزه نگارستان - باغ موزه قصر - باغ موزه فردوس - باغ موزه هنر ایرانی


جاذبه‌های مذهبی تهران

Imamzadeh Saleh

تاریخ تهران پیوند خورده با عقاید و آداب‌ورسوم مردمانش. از زرتشتیان تا ارامنه، از یهودیان تا مسلمانان شیعه و سنی، هر جای تهران باشید، بنایی مذهبی سازگار با عقاید و باورهای مردم را می‌بینید. شاید بهترین نمود آن در خیابان سی تیر باشد -خیابان ادیان- جایی که کلیسا و کنیسه و آتشکده در راستای هم واقع‌ شده‌اند، جایی که با هر باوری پذیرای شماست. اگر به تهران سفر می‌کنید سری هم به بناهای مذهبی این شهر بزنید.


امامزاده های معروف تهران

تهران شهری است در مرکزیت ایران که از یک سو به شرق و از سوی دیگر به غرب ایران به خوبی راه دارد. موقعیت مکانی ویژه این شهر باعث شده است تا عده کثیری از خاندان اهل بیت یا از دوست‌داران ایشان برای رهایی از نیرنگ و کینه دشمنان تشیع و یا به قصد زیارت و دیدار با حضرت امام رضا (ع)، رو به سوی ایران بیاورند. این موضوع باعث شده است تا شهر تهران به عنوان پایتخت سیاسی و فرهنگی ایران، پر باشد از بناهای مذهبی و از آن جمله امامزاده ها.

اطلاعات بیشتر را اینجا بخوانید 👈 حرم شاه عبدالعظیم حسنی - امامزاده داوود - امامزاده صالح - امامزاده قاسم - امامزاده یحیی - امامزادگان عینعلی و زینعلی

کلیساهای معروف تهران

جاذبه‌های مذهبی تهران تنها به بارگاه امامزادگان محدود نمی‌شوند، بلکه این شهر پر است از کلیساهایی که بعضی فعال هستند و بعضی به نسبت گذشته فعالیت کمتری دارند. کلیسای سرکیس مقدس در خیابان کریم خان زند و کلیسا و موزه خیابان معروف سی تیر از آن دسته‌اند. بد نیست تا نگاهی به لیست کلیساهای تهران بیندازید و با جزئیات آنها بیشتر آشنا شوید. 

همچنین از دیگر بناهای مذهبی تهران برای بازدید می‌توان موارد زیر را نام برد:


جاذبه‌های فرهنگی تهران

Vahdat Hall

پایتخت هر کشور باید نماد فرهنگ و اصالت آن کشور باشد. هیچ پایتختی از عناصر فرهنگی بی‌نصیب نیست، چراکه باید فرهنگ یک ملت را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار بدهد. پایتخت کشورمان تهران، به شهر موزه‌ها شهرت دارد. چیزی که در این شهر به‌وفور یافت می‌شود، موزه‌های بزرگ، غنی و متنوعی است که برای ساعت‌ها و روزها شما را مشغول نگه می‌دارند. اما عناصر فرهنگی تهران فقط در موزه‌های آن خلاصه نمی‌شود: جشنواره‌ها، فستیوال‌ها و همایش‌هایی هرروز به بهانه‌های مختلف در جای‌جای تهران پابرجاست. همه این‌ها سندی است بر فرهنگ غنی کشورمان. اگر به تهران سفر می‌کنید از ابعاد فرهنگی این شهر بی‌بهره نمانید:


موزه های تهران

بی‌جهت نیست که تهران را شهر موزه ها می‌نامند. این شهر پر است از موزه های متنوع با موضوعات مختلف؛ موزه‌هایی که یا تاریخ ایران باستان را روایت می‌کنند یا از دوران معاصر ایران، داستان‌های مختلفی را بازگو می‌کنند. بلی! تهران شهر موزه‌هاست و این موزه ها از سفال و ساعت و تاریخچه سینمای ایران تا جواهرات ملی، تمبر و خودروهای خاص را در معرض بازدید گردشگران و علاقمندان قرار داده‌اند.

اطلاعات بیشتر از موزه های تهران را اینجا بخوانید 👈 موزه آبگینه و سفالینه - موزه تماشاگه زمان - موزه سینما - موزه صلح - موزه موسیقی - موزه جواهرات ملی - موزه فرش - موزه هنرهای معاصر ایران - موزه عبرت ایران - موزه رضا عباسی - موزه عروسک‌های ملل - موزه پست و تلفن - موزه ملی پزشکی - موزه خودروهای تاریخی - موزه ملک - موزه صنعت برق -  موزه اسناد ملی - نمایشگاه هوایی تهران - رصدخانه تهران - موزه هنرهای دینی امام علی - موزه آثار شهدا - موزه مرکزی شهدا 

جاذبه‌های فرهنگی تهران فقط به این موارد 👆 محدود نمی‌شوند. تهران پر است از جذابیت‌های فرهنگی متنوعی همچون کافه موزه‌ها، تئاترها، سینماها، تالارها و ده‌ها انتخاب دیگر برای گردشگرانی که برای تجربه‌ای متفاوت، آگاهانه و مسئولانه به پایتخت ایران سفر می‌کنند. 


جاذبه‌های طبیعی تهران

Darbant

تهران در زیباترین و خوش آب‌وهواترین قسمت ایران قرار گرفته است. از یک در دامنه رشته‌کوه البرز قرار دارد و از سمت دیگر  به کویر مرکزی منتهی می‌شود. جاذبه‌های طبیعی تهران قابل‌ شمارش نیستند. چه کسی باور می‌کند پایتخت کشورمان از این‌ همه زیبایی خدادادی برخوردار باشد؟ بعضی از این جاذبه‌ها در داخل شهر تهران شما را به ضیافت طبیعت میهمان می‌کنند و برخی دیگر در خارج از شهر شما را با آرامش در طبیعت دعوت می‌کنند. 


پارک های تهران

گوشه‌گوشه تهران پر است از پارک ها و بوستان های کوچک و بزرگی که ریه‌های تهران به شمار می‌روند و در تامین هوای پاکیزه برای شهروندان تهرانی نقش بسیار مهی دارند. پارک های تهران به چهار دسته پارک های غرب تهران، پارک های شرق تهران، پارک های شمال تهران و پارک های جنوب تهران تقسیم می‌شوند که برخی بوستان‌های شهری و به نسبت مدرن هستند و بعضی دیگر پارک های جنگلی و با قدمت بالاتر. 

اطلاعات کاملتر از پارک ها و بوستان های تهران را اینجا بخوانید 👈 پارک ملت تهران - پارک ساعی - بوستان جمشیدیه - پارک قیطریه - پارک لاله - بوستان جنگلی پردیسان - باغ ایرانی - پارک جنگلی لواسانات - پارک جنگلی لویزان  - پارک جنگلی تلو - پارک جنگلی سوهانک - پارک فدک - پارک شفق - پارک جنگلی افرا - پارک جنگلی سرخه حصار - پارک جنگلی توسکا - بوستان آب و آتش - پارک اختصاصی بانوان بهشت مادران - پارک نهج البلاغه - پارک پرواز - پارک شهرآرا تهران - بوستان گلاب دره 

همچنین در تهران پارک‌هایی وجود دارند که تنها به بانوان اختصاص داده شده‌اند. بد نیست تا نگاهی هم به لیست پارک‌های بانوان تهران بیندازید.


روستاهای توریستی تهران

تهران نه فقط یک مقصد عالی تاریخی و فرهنگی است بلکه دارای جذابی‌های بسیاری برای روستاگردی و بوگردی است. اهالی تهران بیش از هر جای دیگری به مقصدهای روستایی روی آورده‌اند و علت آن هم وجود روستاهای توریستی بسیار در حوالی کلان‌شهر تهران است که در دسته دیدنی های اطراف تهران قرار می‌گیرند.

در نزدیکی شهر تهران روستاهایی وجود دارند که به واسطه بافت فرهنگی غنی و عناصر طبیعی بکر، مقصدی عالی برای روستاگردی به شمار می‌آیند. تهرانی‌ها به این روستاها سفر می‌کنند تا ریشه‌های فرهنگی خود را که در لابه‌لای زندگی پرتکاپوی شهری به فراموشی سپرده‌اند، باز یابند و به هویت بومی خود نزدیک‌تر شوند. این روستاها به عنوان دیدنی های اطراف تهران در زمستان، جاذبه های اطراف تهران در پاییز و دیدنی های اطراف تهران در تابستان هزار بار ارزش دیدن دارند. این شما و این اطلاعات کاملتری از روستاهای توریستی تهران:

اینجا بخوانید 👈 روستای سیمین دشت - روستای زرین دشت - روستا و سد ماملو - روستای امامه - روستای افجه - روستای ابنیک - روستای کن - روستاهای وردیج و واریش - ییلاق فشم - دشت هویج تهران - دشت لار تهران - منطقه توریستی میگون - روستای سله بن و سد نمرود - روستا و سد طالقان برای ماهیگیری


مسیرهای کوهنوردی تهران

کوهنوردی رشته ورزشی مورد علاقه بسیاری از تهرانی‌هاست. چرا که این شهر در دامنه‌های البزر قرار دارد و از شمال به بسیاری از قله‌های 4000 متری البرز منتهی می‌شود. بی‌جهت نیست که کوهنوردی و کوهپیمایی از رشته‌های ورزشی و از تفریحات رایج تهران‌ها باشد. اما این همه ماجرا نیست. تهرانی‌ها حتی به بام ایران - دماوند - هم بهتر از همه کوهنوردان ایران دسترسی دارند.

اطلاعات بیشتر از مهمترین مسیرهای کوهنوردی تهران 👈 - قله دماوند و مسیرهای صعود به آن - مسیر کوهنوردی توچال - مسیر کوهنوردی کلک چال - مسیر کوهنوردی دارآباد - مسیر کوهپیمایی درکه - مسیر کوهپیمایی دربند - بام تهران (مسیرهای کوهپیمایی) 

باغ پرندگان، باغ گیاه شناسی، موزه حیات‌وحش دارآباد و باغ وحش

پایتخت ایران حیف است که از پرداختن به آموزش شهروندان و به ویژه تربیت نسل‌های نوجوان و جوان فرهیخته بی‌نصیب بماند. در بین جاذبه‌های طبیعی تهران مکان‌هایی با اهداف آموزشی ساخته شده‌اند که برای بازدید هدفمند و مسئولانه انتخاب مناسبی به شمار می‌روند.


تفریحات در تهران

Tabiat Bridge

پایتخت هر کشور یعنی تفریحات تمام‌نشدنی، هیجان و سرگرمی، بهترین لحظات در کنار بهترین اشخاص. در شهر تهران حوصله شما هرگز سر نخواهد رفت! اگر از گشت‌وگذار در تاریخ و فرهنگ این شهر فارغ شده‌اید، می‌توانید سفر خود را با چاشنی تفریحات متنوع کنید. هرآن چه از تفریحات بخواهید در تهران برایتان مهیاست. این هم فهرستی از تفریحات تهران که در شهربازی‌های پرهیجان، باشگاه‌ها، مسیرهای دوچرخه‌سواری، پیست‌های اسکی، دهکده‌های آبی، باشگاه‌های موتورسواری، کارتینگ، ورزشگاه‌های بزرگ و مدرن و ده‌ها مکان تفریحی دیگر خلاصه می‌شود. 

اطلاعات بیشتر 👈 باشگاه انقلاب - استادیوم آزادی - پیست اسکی توچال - پیست اسکی دیزین - پیست اسکی شمشک - پینت بال تهران کوهستان - پاراگلایدر - کارتینگ در تهران -  شهربازی پارک ارم - شهربازی آناهید - مسیر دوچرخه‌سواری پارک چیتگر - دهکده آبی پارس - مجموعه آبی فشافویه - باشگاه موتورسواری صحرایی - اتاق فرار - شهربازی بولینک عبدو.

 • برج میلاد (اتوبان شیخ فضل‌الله نوری)
 • آبشار و آب‌نمای تهران (اتوبان شهید خرازی)
 • پارک ترافیک (شهرک آزمایش)
 • پارک ژوراسیک (سعادت‌آباد)
 • پارک بازیافت (علی‌آباد)

بازارگردی در تهران

Kourosh Mall

بازار گردی در تهران از لذت‌های سفر به پایتخت کشورمان است. هرآن چه بخواهید از «شیر مرغ تا جان آدمیزاد» در این شهر مهیاست. خیلی‌ها فقط برای خرید به تهران سفر می‌کنند، حتی اگر قصد خرید هم نداشته باشید، امکان ندارد گشت‌وگذار در بازارها و مراکز خرید تهران توجه شما را جلب نکند. بازارها و مراکز خرید تهران به چند دسته بسیار مهم تقسیم می‌شوند: 

بازارهای تاریخی تهران مانند بازار تجریش تهران و بازار بزرگ تهران که علاوه بر مرکزی برای خرید و فروش، یک سایت تاریخی و فرهنگی بسیار ارزشمند هستند و جذابیت بسیاری برای گردشگران دارد. 

مراکز خرید مدرن مانند مجتمع تجاری و پردیس بزرگ سینمایی کوروش در فلکه دوم صادقیه، مرکز خرید پالادیوم تهران در خیابان مقدس اردبیلی، ایران مال تهران در بزرگراه شهید خرازی. 


 • بازار و موزه مبل (جاده ساوه)
 • نمایشگاه بین‌المللی تهران (بزرگراه چمران)
 • هایپر استار باکری (اتوبان باکری جنوب)
 • تیراژه 2 (اتوبان امام علی)
 • مرکز خرید ارگ (میدان تجریش)
 • مرکز خرید گلستان (شهرک غرب)
 • بازار موبایل علاء‌الدین (خیابان جمهوری)
 • مرکز خرید کوروش (بزرگراه ستاری شمال، نبش خیابان پیامبر مرکزی)
 • مرکز خرید تیراژه (بزرگراه اشرفی اصفهانی)
 • مگا مال (بزرگراه شهید ستاری، شهرک اکباتان، فاز ۲، میدان شهید صارمی)
 • مرکز خرید الماس ایران (بلوار ارتش، مینی‌ سیتی، خیابان نیروی زمینی)
 • سیوان سنتر (تهران‌پارس، بالاتر از فلکه دوم، نبش ۱۷۸ غربی)
 • سون سنتر (نارمک، ضلع جنوب غربی میدان هفت‌حوض)
 • مرکز خرید اندیشه (خیابان سهروردی شمالی، میدان پالیزی)
 • بام لند (ﺑﺰرﮔﺮاه ﺷﻬﯿﺪ ﻫﻤﺖ، ﺧﺮوﺟﯽ ﺑﻠﻮار ﮐﺎﺷﺎن، میدان موج، خیابان موج، بلوار صدف)
 • بازار گل محلاتی تهران (خیابان نبرد جنوبی)

سفر به تهران برای کسی که به‌قصد سیر و سیاحت به آن عزیمت کرده باشد، آن‌قدر جذابیت دارد که باید برای آن برنامه دقیقی پیاده کنید. غیر از این نمی‌شود که از همه‌جاهای دیدنی تهران بازدید کرد. اگر به تهران سفر می‌کنید، پیشنهاد می‌کنیم مکان‌های نزدیک به هم را برای بازدید انتخاب کنید تا از فرصتی که در اختیار دارید بهترین بهره را برده باشید و چنانچه قصد دارید با هواپیما به تهران سفر کنید، یوتراوز را برای خرید بلیط هواپیما انتخاب کنید تا سفری ایمن و مقرون به‌صرفه را تجربه کرده باشید. پیشنهاد می‌کنیم قبل از سفر درباره فرودگاه‌های تهران هم بیشتر بخوانید. راستی تهران می‌تواند حتی مقصدی محبوب برای شکم‌گردی باشد؛ پس بد نیست تا نگاهی هم به لیست بهترین کافه‌های تهران و معروف‌ترین رستوران‌های تهران بیندازید. 

نوشته های مشابه
 • موزه آبگینه و سفالینه تهران

  موزه آبگینه و سفالینه تهران، یکی از زیباترین موزه‌های پایتخت است که می‌توان آن را موزه تخصصی شیشه و سفال در ایران دانست. این موزه یکی از جاهای دیدنی تهران به شمار می‌رود و گردشگران زیادی از آن بازدید می‌کنند. اطلاعاتت کامل + ساعت بازدید را در این مقاله بخوانید!

 • موزه پست تهران

  موزه پست تهران یکی از جالب‌ترین موزه‌های تهران است و از جاذبه‌های دیدنی این شهر به شمار می‌رود. این موزه ساختمانی زیبا دارد که می‌توان آن را نمونه‌ای از معماری باشکوه ایران معاصر دانست. اطلاعات کامل + ساعت بازدید را در یومگ بخوانید!

 • کاروانسرای خانات تهران

  کاروانسرای خانات کاروانسرایی قدیمی در دل تهران است که از دوره قاجار به یادگار مانده‌ است. جاذبه‌ای قدیمی و تاریخی که در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده‌ و می‌توان آن را یکی از متفاوت‌ترین جاذبه‌های تهران دانست. اطلاعات کامل‌تر را اینجا بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید