ورود
Tehran Metro

مترو تهران

زمان برای مطالعه 4 دقیقه
 • ...
 • ...

مترو تهران حیاتی‌ترین وسیله حمل‌ونقل عمومی در پایتخت است. همانطور که می‌دانید به‌خاطر ترافیک سرسام‌آور تهران، رفتن به بعضی مسیرها ممکن است چند ساعت طول بکشد. اما با استفاده از مترو می‌توانید این زمان را به حداقل برسانید و وقت با ارزشتان را در ترافیک تلف نکنید. برای شناختن مسیرهای مترو تهران تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

مترو تهران چه مسیرهایی را پوشش می‌دهد؟ نقشه جدیدترین خطوط مترو تهران را کجا ببینیم؟ نابینایان و توان‌یابان چطور از خدمات مترو تهران بهره‌مند شوند؟ کدام یک از ایستگاه‌های مترو تهران پارکینگ عمومی دارند؟ چه چیزهایی را نباید در سفر با مترو همراه داشته باشیم؟ کدام یک از جاهای دیدنی تهران را با مترو ببینیم؟ پاسخ این سوالات و ده‌ها نکته دیگر درباره خدمات مترو و نحوه تهیه‌کردن کارت مترو تهران، مطالبی است که در ادامه در اختیارتان قرار می‌دهیم. اما قبل از هرچیز باید بگوییم که اگر راهنمای سفر به تهران را در مجله گردشگری یوتراوز خوانده‌اید و قصدت‌تان از سفر به تهران جدی‌ست، خواندن این مقاله از اوجب واجبات است. این شما و این خواندنی‌های به‌دردبخوری از مترو تهران 👇👇👇

آنچه درباره مترو تهران در ادامه می‌خوانید:


معرفی مترو تهران

داستان مترو تهران از زمان ناصرالدین شاه قاجار (سال 1251)، به‌عنوان یکی از امکانات شهری مطرح شده بود. اما احداث مترو برای تهران که امروزه بهترین روش برای فرار از شر ترافیک این شهر است، روزگاری مخالفان زیادی داشت. تا اینکه سرانجام در سال 1350 اولین برنامه‌ریزی‌ها برای بنیان‌گذاری آن شروع شد. بعد از سال‌ها تلاش در شانزدهمین روز از اسفندماه سال 1377 مترو خط 5 تهران در ایستگاه‌های صادقیه و وردآور به بهره‌برداری رسید. یک سال بعد درست در اسفندماه 1378 از ایستگاه‌های طرشت، دانشگاه شریف، آزادی (شادمان)، شهید نواب صفوی، میدان حر، حسن‌آباد و امام خمینی یهره برداری شد. به همین ترتیب کم‌کم در مسیرهای پرتردد تهران و حومه خطوط مترو راه پیدا کرد. تا اینکه امروز تقریبا هرجای تهران که بخواهید بروید، خطوط مترو در اختیار شماست و بدون اینکه در ترافیک‌های طولانی گیر کنید در کم‌ترین زمان شما را به مقصد می‌رسانند. در سایت مترو تهران به آدرس https://metro.tehran.ir/ می‌توانید تاریخچه کامل مترو تهران و خلاصه‌ای درباره بهترین متروهای جهان را بخوانید.


نقشه تهران با مترو

Tehran metro map


برای استفاده از مترو تهران در اولین قدم باید بدانید که از کدام ایستگاه سوار مترو شوید و برای پیاده‌شدن کدام ایستگاه به مقصد شما نزدیک‌تر است. برای این‌کار لازم است نقشه مترو تهران، روی نقشه شهر را بررسی کنید تا بهترین مسیر را پیدا کنید. در تصویر بالا نقشه تهران برای شما عزیزان قرار داده‌ شده‌ است. گفتنی است که در تمام ایستگاه‌های مترو تهران، نقشه خطوط عبوری از آن ایستگاه با جزییات کامل نصب شده‌است.


مسیرهای خطوط مترو تهران

 Tehran Metro lines


برای اینکه راحت‌تر راه خود را پیدا کنید. در ادامه به معرفی مسیر خطوط مترو تهران می‌پردازیم.

خط 1 مترو تهران:

خط 1 مترو تهران از میدان و بازار تجریش شروع می‌شود و تا کهریزک ادامه دارد. اگر می‌خواهید با مترو تهران به فرودگاه امام خمینی بروید، باید سوار خط 1 مترو شوید. چرا که؛ این خط یک انشعاب دارد که از ایستگاه باقر شهر به سمت نمایشگاه آفتاب و فرودگاه امام خمینی می‌رود.

خط 2 مترو تهران:

فرهنگسرا و تهرانپارس ایستگاه‌های اول در خط 2 مترو تهران هستند. این خط با عبور از دانشگاه علم و صنعت، میدان امام حسین، بلوار بهارستان و دانشگاه صنعتی شریف به میدان صادقیه تهران می‌رسد.

خط 3 مترو تهران:

خط 3 تهران از خیابان قائم و بلوار شهید محلاتی آغاز می‌شود و تا آزادگان ادامه دارد. اقدسیه، حسین آباد، سهروردی، میرزای شیرازی، میدان ولیعصر، راه‌ آهن تهران و شهرک شریعتی ایستگاه‌های عبوری این خط هستند.

خط4 مترو تهران:

شهید کلاهدوز ایستگاه اول خط 4 تهران است. این خط مسیری را طی می‌کند که از میدان شهدا، دروازه شمیران، تئاتر شهر و میدان آزادی می‌گذرد و بعد از آن به دو انشعاب تقسیم می‌شود که یکی به سمت شهرک اکباتان می‌رود و دیگری مسافران را به فرودگاه مهرآباد تهران می‌رساند.

خط 5 مترو تهران:

اگر نقشه مترو تهران کرج را می‌خواهید، روی نقشه بالا، مسیر خط 5 را دنبال کنید. این مسیراز میدان صادقیه تهران شروع می‌شود و یک‌راست تا کرج و گلشهر پیش می‌رود.

خط 6 مترو تهران:

خط 6 مترو تهران از دولت‌آباد تا ستاری کشیده شده‌ است. مسیر این خط از میدان شهدا، میدان امام حسین، میدان شهدای هفت تیر، میدان ولیعصر و شهرک آزمایش می‌گذرد.

خط 7 مترو تهران:

اگر در سفر به تهران می‌خواهید از برج میلاد دیدن کنید، باید سوار خط 7 مترو شوید. یا اینکه در محل تلاقی خطوط دیگر مسیر خود را در خط 7 مترو ادامه دهید.


پارکینگ عمومی در مترو تهران

چند مورد از ایستگاه‌های مترو تهران پارکینگ عمومی دارند؛ به‌خاطر ترافیک بالای تهران، رفتن به بعضی مسیرها واقعا خسته‌کننده است. در این مواقع اگر ماشین شخصی دارید، بهترین راه این است که در یکی از ایستگاه‌هایی که پارکینگ عمومی دارد، ماشین‌تان را پارک کنید و از مترو برای رفت‌وآمد استفاده کنید. ایستگاه‌های گلشهر، محمدشهر، کرج، ایران خودرو، شاهد، باقر شهر و آزادگان در مترو تهران پارکینگ عمومی دارند.


نقشه مترو تهران برای نابینایان

Tehran Metro Map For The Blind


با توجه به محدودیتی که مسافران کم‌بینا و نابینا دارند؛ در ایستگاه‌های بالا، مسیرهایی متناسب با نیاز این عزیزان، در مترو تهران طراحی شده‌است.


نقشه مترو تهران برای تردد با ویلچر

 Wheelchair traffic map of Tehran


همه ما می‌دانیم که لازم است برای معلولین و توان‌یابان مسیرهای مناسبی در گذرگاه‌های شهری طراحی شود. به‌عنوان‌مثال: برای کسانی که از ویلچر استفاده می‌کنند، وجود مسیرهای رمپ‌دار امری حیاتی است. در نقشه بالا ایستگاه‌های متناسب با شرایط این عزیزان را می‌بینید:


نکات مهم در استفاده از مترو تهران

 • به تابلوهای راهنما دقت کنید.
 • از همراه داشتن مایعات تا حد امکان خودداری کنید.
 • همراه داشتن مواد قابل اشتعال و هرگونه سلاح سرد و گرم در مترو تهران ممنوع است.
 • ورود حیوان به مترو تهران ممنوع است.
 • در هنگام استفاده از آسانسور مترو، مانع بسته‌شدن در نشوید.
 • حریم مسافر، در زمان انتظار خط زرد لبه سکو است. به هیچ‌وجه از این خط عبور نکنید.

اپلیکیشن مترو تهران

علاوه بر دانلود نقشه مترو تهران 1400، یکی از مواردی که برای استفاده کردن از مترو تهران می‌توانید روی آن حساب کنید، دانلود اپلیکیشن مترو تهران است. این برنامه مسیریابی مترو را تا حد زیادی برایتان آسان می‌کند. اپلیکیشن مترو تهران را می‌توانید از کافه بازار دانلود کنید.


تهیه بلیط مترو تهران

Buy Tehran metro tickets


اگر در شهرهای بزرگ زندگی می‌کنید، احتمالا نحوه تهیه بلیط مترو را می‌دانید. در غیر اینصورت، همراه ما بمانید تا برای خرید بلیط مترو راهنماییتان کنیم:

معمولا برای سوار شدن مترو، لازم است که کارت مترو یا «بلیط کارت» داشته باشید. بلیط کارت را می‌توانید از محل فروش بلیط در ایستگاه‌های مترو تهیه کنید. توجه داشته باشید که، هر بلیط کارت مخصوص یک نفر است. این یعنی اگر شما کارت نداشته باشید، نمی‌توانید از بلیط کارت دیگران استفاده کنید. البته در این مواقع راه دیگری برای سوار شدن به مترو وجود دارد و آن‌هم، تهیه بلیط کاغذی است. بلیط‌های کاغذی تک‌سفره هستند. کافی‌ست بارکد درج شده روی این بلیط‌ها را به بلیط‌خوان گیت نزدیک کنید تا آن را اسکن کند و گیت برای عبور شما باز شود.


تهران‌گردی با مترو

تهران‌گردی با مترو یکی از کارهای موردعلاقه افرادی است که به سفرهای کم‌هزینه علاقمند هستند. بازدید از مکان‌های دیدنی تهران با پرداخت هزینه کم، ایده‌آل گروه بسیار زیادی از گردشگران و به‌ویژه جوان‌ترهاست. اما اینجا یک سوال مطرح می‌شود و آن هم این است که کدام یک از جاهای دیدنی تهران را با مترو ببینیم؟
جواب این سوال به همراه لیست کاملی از جاهای دیدنی تهران را اینجا بخوانید!


کلام پایانی:

مطلبی که خواندید به‌طورکامل اطلاعات لازم درباره مسیریابی و نحوه تهیه بلیط مترو تهران را در خود جای داده است. در صورتی که نیاز به توضیحات بیش‌تری دارید، کافی است در کادر زیر ( قسمت ثبت دیدگاه) به ما اطلاع دهید. یادتان نرود که با یک تماس با شماره 1548  همیشه یوتراوز در دسترس شماست.

سوالات متداول

ساعت سرویس‌دهی خطوط مترو تهران چگونه است؟

خطوط 1تا 7: از 5:30 تا 22:00 - انشعاب خط 1 (فرودگاه امام): از 7:20 تا 19:20 - انشعاب خط 4 (فرودگاه مهرآباد): از 5:37 تا 22:00 - انشعاب خط 5 (هشتگرد): از 6:00 تا 15:00

کدام یک از ایستگاه‌های مترو تهران نمازخانه دارند؟

تمام ایستگاه‌های مترو تهران نمازخانه دارند؛ به‌ جز ایستگاه‌های: مهدیه، میدان ولیعصر، اقدسیه، شهید ستاری، شهید اشرفی اصفهانی،یادگار امام، مرزداران، شهرک آزامایش، امیرکبیر و کیان‌شهر.

نوشته های مشابه
 • بهترین هتل آپارتمان‌های تبریز

  اگر درحال برنامه‌ریزی سفر به تبریز هستید، و می‌خواهید چندروزی را در این شهر بمانید، حتما به این فکر کرده‌اید که بهترین هتل‌ها و بهترین هتل آپارتمان‌های تبریز، کدام‌ها هستند و کدامیک می‌توانند میزبان خوبی برای شما در شهر اولین‌های ایران باشند. ما در این مقاله تلاش می‌کنیم تا با بررسی بهترین هتل آپارتمان‌های تبریز، به شما برای انتخاب محل اقامتتان در این شهر، کمک کنیم. پس با یومگ همراه باشید.

 • راهنمای سفر به قطر

  در راهنمای سفر به قطر ما تمام آنچه که باید قبل از وارد شدن به خاک‌ کشور قطر بدانید،در اختیارتان می‌گذاریم. در این مطلب از یومگ قصد داریم تمام فراز و نشیب‌هایی که سر راه‌تان در سفر به قطر هستند را از بین ببریم. اگر نکات طلایی داخل این مقاله را بخوانید، بدون شک سفر به کشور قطر برایتان چالش‌برانگیز و سخت نیست.

 • هتل‌های تاپ مشهد

  اگر عازم شهر مشهد هستید و اقامتی راحت و به‌یادماندنی دغدغه‌تان است، با ما همراه باشید! ما در این مقاله از یومگ، هتل‌های تاپ مشهد را معرفی می‌کنیم و درباره امکانات رفاهی هرکدام و نحوه دسترسی آن‌ها به جاهای دیدنی مشهد حرف می‌زنیم. همچنین سعی کردیم هوای آن دسته از مسافرانی که به دنبال سفر ارزان هستند را هم داشته باشیم و از هتل های 3 ستاره تاپ مشهد هم بگوییم. پس همه حواستان را به این مقاله بدهید تا بتوانید متناسب با بودجه‌تان هتل دلخواه خود را انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید
۷۰۰هزار تومن تخفیف با نصب اپلیکیشن یوتراوز
پرواز داخلی پرواز خارجی رزرو هتل
امکانات