ورود
Mamlu dam

سد ماملو تهران

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

سد ماملو یکی از جاذبه‌های طبیعی و دیدنی تهران است که در روستایی به همین نام واقع شده‌ است. سدی که به دلیل داشتن موقعیت مناسب برای ماهیگیری تبدیل به یکی از جاذبه‌های پرطرفدار پایتخت شده‌ است. تمام نکات خواندنی درباره این سد را در مقاله زیر بخوانید:

ماهیگیری یکی از آن ورزش‌هایی است که به صورت نیمه‌حرفه‌ای کم‌ و بیش در کشورمان ایران انجام می‌شود. دریاچه هامون، دریاچه سد منجیل، دریاچه گهر، دریاچه‌های تار و هویر، دریاچه زریوار و دریاچه پریشان تنها نمونه‌ای از دریاچه‌های مناسب برای ماهیگیری در ایران هستند. در پایتخت کشورمان نیز مکان‌های مناسبی در لیست جاهای دیدنی تهران برای ماهیگیری وجود دارند؛ از مکان‌های ماهیگیری در داخل شهر گرفته که در دریاچه‌های مصنوعی قرار گرفته‌اند تا ماهیگیری در خارج و اطراف شهر تهران که در میان دریاچه‌هایی طبیعی است و لذتی دیگر دارد. ماهیگیری در سد ماملو؛ یکی از بهترین مکان‌ها در اطراف پایتخت است که می‌تواند تجربه جدیدی باشد. اما سد ماملو کجاست؟ در سد ماملو چه گونه‌هایی از ماهیان وجود دارند؟ آیا برای ماهیگیری در سد ماملو نیاز به مجوز است؟ با یومگ همراه باشید تا از سد ماملو و ماهیگیری در آن بیشتر بدانید.

آنچه در این مقاله درباره سد ماملو خواهید خواند:


روستای ماملو کجاست؟


Tehran Mamlu dam


روستای ماملو، مانند روستای افجه یکی از روستاهای اطراف تهران است که آب‌وهوای مطبوعی دارد. این روستا با داشتن کوچه باغ‌های زیبا و دل‌نشین، یکی از روستاهای جذاب پایتخت به شمار می‌رود. با این وجود، سد ماملو یکی از جاذبه‌های روستای ماملو است که باعث محبوبیت بیشتر این روستا شده‌ است. روستای ماملو؛ در حدود 40 کیلومتری جنوب شرقی استان تهران واقع شده‌ است و برای رسیدن به آن از تهران باید حداقل نیم ساعتی را رانندگی کنید.
همه چیز درباره سد ماملو

سد ماملو، در روستای ماملو و بر روی رودخانه جاجرود ساخته شده‌ است و از جاذبه‌های طبیعی تهران است. سد زیبای ماملو که در فاصله 45 کیلومتری جنوب شرقی شهر تهران قرار گرفته‌ است، در حدود 3000 متر طول و 800 متر عرض دارد. این سد در استان تهران و شهرستان پردیس، بخش جاجرود واقع شده‌ است. هدف از ساخت سد ماملو، جمع‌آوری آب‌ریز سد لتیان، رودخانه جاجرود و حوزه آبریز جاجرود بوده‌ است. با این وجود، تهیه آب شرب شهرهای پاکدشت، ورامین و جنوب تهران نیز بر عهده این سد است. همچنین در کنار مصارف شربی که سد ماملو دارد، آب این سد برای محصولات کشاورزی و آبیاری بسیاری از زمین‌های کشاورزی اطراف نیز استفاده می‌شود.


مشخصات سد ماملو


Photo of Mamlu dam


همان‌طور که گفته شد سد ماملو در حدود 45 کیلومتری شرق تهران و در 2 کیلومتری رودخانه جاجرود و بر روی رودخانه جاجرود واقع شده‌ است. سد ماملو یک سد خاکی به هسته رسی است که در 45 کیلومتری جنوب شرقی تهران در تلاقی جاجرود دماوند واقع شده‌ است. طول تاج آن 807 متر است و 89 متر ارتفاع آن از پی است. حجم مخزن سد ماملو در حدود 250 میلیون مترمکعب است. شافت آبگیری به ارتفاع 63.3 متر، تونل آبیاری با قطر داخلی 3 متر و به طول 167.9 متر، آبگیرهای فوقانی و تحتانی هر کدام به قطر داخلی 3 متر و تخلیه کننده تحتانی با ظرفیت تخلیه 100 مترمکعب در ثانیه از بخش‌های اصلی سد ماملو هستند.


ماهیگیری در سد ماملو


Fishing in Mamlu dam


شاید عجیب باشد که در تهران بتوان ماهیگیری کرد؟ در کنار جاذبه‌های فراوانی که تهران دارد؛ تفریح مفرحی به نام ماهیگیری خوش می‌درخشد. ماهیگیری یکی از آن تفریحات پرطرفدار است که برای سلامت جسم و روح مفید است.  مکان‌های مختلفی در تهران برای ماهیگیری  وجود دارند؛ ماهیگیری در دریاچه چیتگر، ماهیگیری در دریاچه پارک ارم، ماهیگیری در دریاچه پارک‌المهدی و ماهیگیری در پارک رازی تهران از مکان‌های داخل شهر پایتخت است که می‌توان در آن ماهیگیری را تجربه کرد. اما اگر قصد دارید از شهر فاصله بگیرید و در آرامش و سکوت ماهیگیری کنید؛ نگران نباشید! رودخانه‌های نسن، سد نمرود فیروزکوه، ماهیگیری در سد لتیان، ماهیگیری در سد طالقان، ماهیگیری در سد لار و ماهیگیری در سد ماملو از مکان‌های خارج از شهر تهران برای ماهیگیری هستند که با طبیعت سحر‌انگیز خود شما را جادو خواهند کرد.  

سد ماملو یکی از آن مکان‌های است که برای ماهیگیری بسیار مناسب است. جایی در نزدیکی شهر که می‌توان در آرامش ساعاتی را بدون دغدغه به ماهیگیری پرداخت. بهترین فصل ماهیگیری در سد ماملو، اوایل تابستان تا اوایل پاییز است.


انواع ماهی در سد ماملو

در کنار تمام ویژگی‌هایی که برای سد ماملو برشمردیم، این سد به عنوان یک جاذبه تفریحی در پایتخت شناخته می‌شود. مکانی که برای علاقه‌مندان به ماهیگیری بشدت پیشنهاد می‌شود. در سد ماملو نیز همانند سد لتیان که از دیگر سدهای زیبای پایتخت است. انواع مختلفی از ماهی‌ها برای صید وجود دارد. گونه‌های مختلف ماهی قزل‌آلا و کپور از انواع ماهی‌هایی هستند که در این سد وجود دارند. سد ماملو در کنار رودخانه جاجرود، پوشش گیاهی متنوعی را ایجاد کرده‌ است که سبب شده سد ماملو مکان مناسبی برای گردشگران و مسافران باشد. وجود پارک ملی خجیر، که از جمله پارک‌های طبیعی زیبا در اطراف این سد است نیز دلیل دیگری برای بازدید از سد ماملو می‌تواند باشد.


100هزارتومان تخفیف هتل با کفِ خرید یک میلیونی - کد: utmag100رزرو کن


سد ماملو ورامین

همان‌طور که که گفته شد، سد ماملو در حقیقت برای جمع‌آوری آب سرریز سد لتیان، رودخانه جاجرود و حوزه آبریز خوجیر جهت مصرف کشاورزی و به منظور تهیه آب شرب تهران احداث گردیده است. همچنین این سد در دو سال گذشته، نقش قابل توجهی در تامین آب کشاورزی شهرستان ورامین نیز داشته‌ است. در ادامه با برخی از هدف‌های اصلی سد ماملو بیشتر آشنا خواهیم شد. تامین بخشی از آب مورد نیاز صنعت، تامین بخشی از آب شرب جنوب تهران و شهرهای مسیر، تامین آب مطمئن کشاورزی دشت ورامین و پاکدشت و بهره‌گیری از پتانسیل حوزه آبریز رودخانه جاجرود و دماوند از دلایل اصلی احداث این سد بوده‌ است.


سد ماملو امروز

امروزه عملیات احداث بدنه و سرریز سد ماملو به اتمام رسیده است و تقریبا می‌توان گفت روند پیشرفت فیزیکی آن چیزی در حدود 98 درصد بوده‌ است. گفتیم که سد ماملو یکی از بهترین مکان‌ها برای ماهیگیری در اطراف تهران است؛ با این وجود نباید زیاد دل‌خوش به این سد باشید! چرا که امروزه فاضلاب‌های مناطق مختلفی همانند؛ بومهن، رودهن، پردیس و ... به این سد جاری شده و همچنین موجب آلودگی رودخانه‌های جاجرود و دماوند شده‌ است.


مجوز ماهیگیری در سد ماملو


 Fishing in Mamlu Dam Tehran


با این اوصافی که از سد ماملو داشتیم، ممکن است دلتان بخواهد در این سد حسابی ماهیگیری کنید! چگونه مجوز ماهیگیری در سد ماملو را بگیریم؟ این سوالی است که حتما قبل از رفتن به این سد باید از خود بپرسید؟ مجوز ماهیگیری برای سد ماملو نیز همچون سد لار و لتیان به صورت روزانه صادر می‌شود و بعد از آن تاریخ از اعتبار ساقط می‌شود. مجوزهای روزانه‌؛ مجوزهایی هستند که از یک ساعت قبل طلوع آفتاب تا یک ساعت بعد از غروب آفتاب اعتبار دارد و قیمت آن در حدود 10 هزار تومان است. برای دریافت مجوز ماهیگیری باید با در دست داشتن مدارک به اداراه محیط زیست تهران مراجعه کنید.

 • آدرس: تهران، چهارراه تهرانپارس، کیلومتر 3 اتوبان شهید دوران، داخل پارک جنگلی سرخه حصار، اداره کل محیط زیست تهران
 • تلفن: 02177355781

مسیر رفتن به سد ماملو

سد ماملو کمی از تهران فاصله دارد. بنابراین برای رفتن به این سد بهتر است از خودروی شخصی استفاده کنید. ابتدا خود را به نزدیکی رودخانه جاجرود رسانده و در فاصله کمی از آن سد ماملو را بیابید.

 • آدرس: تهران، 45 کیلومتری جنوب شرقی تهران، تلاقی جاجرود و دماوند، سد ماملو

سد ماملو؛ نقشهاز چگونگی صدور مجوز ماهیگیری گفتیم؛ با این وجود بهتر است با موارد ممنوعیت و عدم اعتبار پروانه ماهیگیری نیز آشنا شوید.

 • استفاده از هر گونه دام و تور بستن برای ماهیگیری ممنوع است.
 • صید ماهی از طریق هرگونه سموم و مواد منفجره کاری غیر اخلاقی و ممنوع است.
 • صید ماهی از یک ساعت قبل از طلوع آفتاب و از یک ساعت بعد از غروب آفتاب امکان‌پذیر است.
 • صید ماهی باید به صورت تک قلابی در آب‌های داخلی انجام شود.
 • حتما در هنگام صید؛ پروانه و مجوز ماهیگیری خود را به همراه داشته باشید.
 • برای دریافت مجوز ماهیگیری در هر شهری که هستید باید به اداره محیط زیست استان خود مراجعه کنید.

فراموش نکنید که در حفظ طبیعت کوشا باشید و اجازه بدهید دیگران نیز از این نعمت‌های خدادای استفاده کنند. ساعات خوشی را در سد ماملو، برایتان آرزومندیم.

نوشته های مشابه
 • پارک جنگلی لواسان تهران

  لواسان یک منطقه ییلاقی بسیار زیبا در اطراف تهران است که امروزه آن را جزو بهترین و لوکس‌ترین مناطق اطراف تهران می‌شناسند. از آن‌جایی‌که این منطقه دارای آب‌وهوای بسیار معتدلی است، ویلاهای مدرن و بسیار لوکسی را در آن خواهید دید.

 • مسیرهای کوهنوردی تهران

  کوهنوردی یکی از تفریحات عالی و مهیج است که طرفداران زیادی در تهران دارد. شاید برایتان جالب باشد بدانید که؛ شهر پر دود و دمی چون تهران، بهترین مسیرهای کوهنوردی را دارد. در این مقاله اطلاعات به دردبخوری درباره این مسیرها به شما عزیزان ارائه خواهیم داد. پس همراه ما باشید.

 • میگون کجاست؟

  میگون یکی از مناطق ییلاقی تهران است که همواره جزو یکی از مقصدهای گردشگری و تفریحی محبوب در نزدیکی پایتخت شناخته می‌شود. میگون یا فشم میگون در دامنه‌های توچال قرار گرفته و زیبایی‌های منحصر به فردی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید