ورود
 Historical Houses Of Tehran

خانه‌های قدیمی تهران

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

خانه‌‌های قدیمی تهران؛ از جاذبه‌های تاریخی و دیدنی این شهر هستند. خانه‌‌هایی که هر کدام امروزه یا تبدیل به موزه و یا یک کافه شده‌اند، اما همچنان پذیرای گردشگرانی هستند که علاقه دارند به گذشته‌های دور سفری تاریخی داشته باشند.

هر ایرانی که اسم تهران را می‌شنود برایش اول ترافیک، آلودگی، ساختمان‌های مدرن و برج‌های سر به فلک کشیده تداعی می‌شود. تهران امروز اگر چه شباهتی با طهران قدیم ندارد اما در محله‌های خلوت و خوش آب‌وهوای قدیمی خود خانه‌‌های قدیمی را پنهان کرده است که جزئی از هویت این شهر است و از مهمترین جاهای دیدنی تهران نیز محسوب می‌شوند. آن زمان که هنوز ساخت خانه به سبک رومی و یونانی مد نشده بود، معماران زبردست ایرانی خانه‌‌هایی را با دستان توانمند خود ‌ساختند که چشم هر بیننده‌ای را به خود جذب می‌کند. خانه‌‌هایی که الحق زیبایی معماری آنها گیرا و مسحورکننده است. خانه‌‌هایی با چوبکاری ماهرانه و کاشی‌کاری‌های بی‌نظیر و آینه‌کاری‌ها هنرمندانه و نقاشی‌های خارق‌العاده. گوشه به گوشه تهران را که بگردید، خانه‌‌های قدیمی و نامداری را خواهید دید که در کوچه‌های قدیمی شهر جا خوش کرده‌اند و تماشای آنها شما را به تاریخ هنر و معماری ایران می‌برد. خانه‌‌هایی برای چند ساعت چرخ زدن در تاریخ کشور! در ادامه یومگ قصد دارد شما را با این خانه‌‌های تاریخی تهران بیشتر آشنا کند.

آنچه در این مقاله از خانه‌‌های قدیمی تهران می‌خوانید:


خانه‌‌های قدیمی تهران کجاست؟

خانه‌‌های قدیمی تهران از معروف‌ترین جاذبه‌‌های گردشگری این شهر هستند. خانه‌‌هایی که یکی دو تا نیستند و در هر جای شهر یک داستان را با خود به دوش می‌کشند. برخی از این خانه‌‌های قدیمی تبدیل به کافه شده‌اند؛ جایی که گردشگران می‌توانند در کنار حیاط روی یک نیمکت چوبی دنج نشسته و در آرامش در میان خشت‌ به خشت تاریخ ایران استراحت کنند. برخی دیگر از خانه‌‌های قدیمی تهران نیز تبدیل به موزه‌ای برای سفر به گذشته و شناخت هر چه بیشتر اصالت و فرهنگ ایرانی شده‌اند. شما به کدام خانه‌‌ها علاقه دارید؟ 


خانه‌‌های قدیمی تهران برای بازدید

تهران شهر خانه‌های قدیمی است؛ خانه‌های قدیمی تهران برای گردشگری و بازدید از بهترین‌ها در بین لیست جاذبه‌های گردشگری تهران هستند. در ادامه با این خانه‌‌ها بیشتر آشنا شوید:

خانه ناصرالدین میرزا تهران

Tehran Historical Houses

خانه ناصرالدین میرزا یکی از خانه‌‌های تاریخی تهران است که به عنوان یک اثر ملی نیز ثبت شده‌ است. معماری خانه ناصرالدین میرزا مربوط به دوره قاجار است؛ این معماری به گونه‌‌ای است که شاید بتوان با جرات آن را تنها خانه تاریخی گنبدی در تهران دانست. در واقع این خانه تاریخی، معماری کویری دارد و از این رو با دیگر خانه‌‌های قاجاری تفاوت دارد.

 • آدرس: تهران، خیابان صور اسرافیل، بن بست ناصرالدین میرزا، پلاک 16

خانه مینایی تهران

Minaee Heritage House and Museum

خانه مینایی یکی از خانه‌‌های قدیمی و محبوب تهران است که در نزدیکی میدان منیریه واقع شده و قدمت آن به زمان قاجار باز می‌گردد. این خانه که زمانی جزوه املاک منیریه همسر کامران میرزا نایب‌السلطنه پسر سوم ناصرالدین شاه بوده‌، در طی این سال‌ها چندین‌بار دست‌ به دست شده‌ تا امروزه تبدیل به موزه محبوب خیابان ولیعصر شده‌ است. خانه مینایی معماری منحصربفردی دارد و با ساختمان‌های تازه‌ساز و قد برافراشته احاطه شده‌ است. اما در لحظه‌ای که به آن پا بگذارید و از درب چوبی کوچک خانه داخل شوید، با مشاهده حوض فیروزه‌ای و باغچه کوچک آن لبخند و خوش آمدگویی خانه مینایی را با تمام وجود حس خواهید کرد.

 • آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از میدان منیریه، کوچه کریمی طینت، پلاک 10، خانه مینایی
 • ساعت بازدید: همه روزه به جز شنبه‌ها از ساعت 9 الی 17
میدان ولیعصر تهران کجاست؟


خانه صالح تهران

خانه صالح تهران یکی از آثار ملی ایران مربوط به دوره پهلوی است که در منطقه لاله‌زار تهران قرار گرفته‌ است. این خانه در بافت شهری شکل گرفته‌ و دارای معماری ترکیبی از ایرانی و غربی است. خانه صالح تهران، دارای دو بخش اندرونی و بیرونی است که بخش بیرونی آن دارای یک حیاط بزرگ در وسط خانه و دو باغچه در اطراف است. زیرزمین خانه سرداب، آب انبار، شاه‌نشین، یک هشتی ورودی، یک مهتابی، ایوان تابستانی و زمستانی از دیگر بخش‌های خانه تاریخی صالح تهران هستند.

 • آدرس: تهران، ضلع غربی خیابان حافظ، بعد از تقاطع خیابان جمهوری، کوچه امیری، پلاک 27

خانه نصیرالدوله آصفی

Nasir al-Dawla Asefi House

خانه نصیرالدوله آصفی یکی خانه تاریخی متعلق به میرزا عبدالوهاب خان شیرازی آصف‌الدوله - یکی از دولتمردان و وزرای قاجار - بوده‌ است. این خانه تاریخی که یکی از آثار ملی ثبت شده در ایران است با نام‌های دیگری از قبیل تالار آیینه خانه نصیرالدوله، خانه سعادت خواه، خانه میرزا عبدالوهاب خان شیرازی نیز شناخته می‌شود و یکی از زیباترین خانه‌‌هایی است که معماری قاجار را در ذهن تداعی می‌کند.

 • آدرس: تهران، خیابان امیرکبیر، خیابان شهید علیرضا جاویدی، کوچه شهید هداوند، کوچه مرآت، شماره 20

خانه امین الضرب

خانه امین‌الضرب یکی دیگر از خانه‌‌های قاجاری است که در خیابان امیرکبیر تهران واقع شده‌ است. این خانه یک عمارت دو طبقه است که بسان دیگر خانه‌‌های قاجاریه، دارای یک حوضخانه در زیرزمین و تالاری در طبقه فوقانی است که با گوشواره‌هایی مزین به مقرنس کاری‌، گچ‌‌بری‌ها و آیینه‌کاری تزیین شده‌ است. این خانه که به نوعی تاریخ مشروطه را در خود پنهان دارد، زمانی محل زندگی سید جمال‌الدین اسد‌آبادی بوده‌ است.

 • آدرس: تهران، خیابان امیرکبیر، نبش خیابان ایران
 • تلفن: 02133135738

خانه کاظمی؛ موزه تهران قدیم

Kazemi House Museum

عمارت کاظمی یا خانه کاظمی از خانه‌‌های قدیمی تهران است که در محله چاله میدان قدیم در نزدیکی امام‌زاده یحیی واقع شده‌ است. این موزه زیبا به دروه قاجار بازمی‌گردد و دارای تزئینات داخلی زیبا و اورسی‌ها و شیشه‌های رنگی زیبایی است. این خانه تاریخی که بیش از صد سال عمر دارد، امروزه به عنوان یک موزه مردم‌شناسی شناخته می‌شود.

 • آدرس: تهران، خیابان پانزده خرداد، کوچه ابوالقاسم شیرازی، کوچه امام‌زاده یحیی، کوچه مستوفی، پلاک 66
 • تلفن: 02133546716


خانه سیمین و جلال

Simin & Jalal Museum House

سیمین دانشور و همسرش جلال آل احمد، دو نویسنده و مترجم برتر ایرانی هستند که امروزه خانه آن‌ها به عنوان موزه شناخته می‌شود. خانه‌ای تاریخی زیبا و باصفا که در شمال تهران و در محله تجریش، در کوچه‌ای بن بست به نام ارض واقع شده‌ است. این خانه یک موزه عشق است؛ جایی که تاروپود آن با عشق درهم آمیخته شده‌ است.

 • آدرس: تهران، تجریش، دزاشیب، خیابان شهید رمضانی، کوچه رهبری، کوچه پسندیده، بن بست ارض، پلاک یک
 • تلفن: 02122705969

بازار تجریش را بیشتر بشناسید!

خانه گدار و یادگاری از معمار فرانسوی

Godar House

آندره گدار یک معمار فرانسوی و از مهم‌ترین معماران معماران خارجی دوره پهلوی بوده‌ است که آثار به جای‌مانده زیادی در ایران از خود دارد. یکی از زیباترین این آثار، خانه تاریخی گدار است که جزو جاذبه‌های گردشگری تهران شناخته می‌شود و زمانی محل اقامت آندره گدار بوده‌ است. موزه ملی ایران، بنای حافظیه و مرمت مسجدهای بزرگی همانند مسجد جامع و مسجد شاه از مهم‌ترین بناهایی است که به دست این معمار فرانسوی ساخته و مرمت شد. این روزها، کافه گدار تبدیل به یک کافه دنج شده‌ است.

 • آدرس: تهران، خیابان انقلاب، خیابان قدس، خیابان پورسینا، نبش کوچه‌ی جلالیه، پلاک 2
 • تلفن: 09031470077


خانه فاموری

Famouri House

خانه فاموری از خانه‌‌های تاریخی تهران و یادگاری از دوران قاجاریه است که در انتهای کوچه گشتاسب قرار گرفته‌ است. خانه تاریخی که امروزه تبدیل به یک کافه محبوب برای پایتخت‌نشین‌ها شده‌، میزهای کوچک و بزرگی دارد که در کنار حوض آبی رنگ وسط حیاط چیده شده‌اند و با معماری منحصر بفرد خانه، فضایی دلنشین و زیبا را بوجود آورده‌‌اند.

 • آدرس: تهران، پیش از پل حافظ، بعد از خیابان رم، کوچه گشتاسب، انتهای کوچه پلاک6
 • تلفن: 02166701428

خانه سلطان بیگم شجاعی

Historical Houses Of Tehran

عمارت سلطان بیگم تهران یا خانه موزه بازار، یادگاری از دوران قاجاریه است که بیش از 200 سال قدمت دارد. خانه فرهنگ بازار، نامی است که امروزه این خانه به خود گرفته‌ است. خانه سلطان بیگم شجاعی، در حدود 800 مترمربع مساحت دارد و چند سالی است که به عنوان بازار موزه تهران تحت‌نظر سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران فعالیت می‌کند. معماری این بنا به صورت پلانی است و تالار آیینه آن از ناب‌ترین بخش‌های عمارت است.

 • آدرس: تهران، میدان امام خمینی، ابتدای خیابان امیرکبیر، خیابان ناظم‌الاطباء جنوبی، کوچه دشتی، کوچه کمالی، خانه موزه بازار
 • تلفن: 02133910444


خانه تاریخی فولادوند تهران

خانه تاریخی فولادوند تهران از خانه‌‌های تاریخی پایتخت است که جزو جاذبه‌های گردشگری در این شهر نیز شناخته می‌شود. چند سالی است که این خانه تاریخی، توسط سازمان زیباسازی شهرداری تهران خریداری و پس از مرمت بسیار به موزه خوشنویسی تبدیل شده‌ است. این خانه تاریخی، در جنوب خانه شهریار عدل در محل پیچ شمیران تهران واقع شده‌ است و در طی سالیان متوالی به عنوان یک لوکیشن خاص برای ساخت فیلم و سریال استفاده می‌شده است.

 • آدرس: تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از پیچ شمیران، نرسیده به خیابان حقوقی، کوچه فولادوند، موزه خوشنویسی ایران
 • تلفن: 02196044072

عمارت‌های تاریخی تهران

در ادامه قصد داریم تا تعدادی از عمارت های دیدنی تهران را برای شما به صورت خلاصه توضیح دهیم تا هم با کافه عمارت‌های تهران و هم عمارت‌های معروف تهران آشنا بشوید.


عمارت مسعودیه

Masoudieh Palace

عمارت مسعودیه یکی از عمارت‌‌های تاریخی تهران است که در دوره ناصرالدین شاه به دستور پسر شاه و توسط یک معمار بزرگ به نام استاد شعبان معمارباشی بنا شده‌ است. عمارت مسعودیه بنایی باشکوه و عظیم است که در محدوده بهارستان واقع شده‌ است. این عمارت تاریخی صد ساله، از دو بخش اندرونی و بیرونی تشکیل شده‌ و دارای معماری زیبایی است. جالب است بدانید که اولین کتابخانه و موزه ملی ایران هم به نام عمارت مسعودیه ثبت شده‌ است.

 • آدرس عمارت مسعودیه: تهران، خیابان جمهوری، نرسیده به بهارستان، خیابان ملت، تقاطع اکباتان، عمارت تاریخی مسعودیه
 • تلفن: 02133992012

عمارت ارباب هرمز

Arbaab Hormoz Historical House

عمارت ارباب هرمز از دیگر بناهای به جامانده از عهد قاجاریه است که امروزه به عنوان موزه گرافیک ایران ساخته شناخته می‌شود. این عمارت دارای معماری ترکیبی از معماری سنتی و غربی است و در حدود 900 متر مربع مساحت دارد. برخلاف دیگر عمارت‌های تاریخی پایتخت که در مرکز و یا شمال شهر تهران قرار دارند، عمارت ارباب هرمز از بناهای تاریخی است که در شرق تهران واقع شده‌ است.

 • آدرس: تهران، خیابان تهرانپارس، فلکه چهارم تهرانپارس، پارک پلیس، عمارت ارباب هرمز
 • تلفن: 02177045110

عمارت سرای روشن؛ نمادی از اروپا

Roshan Passage In Tehran

سرای روشن از دیگر عمارت‌های تاریخی پایتخت است که از قدیمی‌ترین مراکز تجاری تهران نیز شناخته می‌شود و در حال حاضر به عنوان یکی از مراکز خرید ناصر خسرو فعالیت دارد. جالب است بدانید که سرای روشن، اولین بنای ساخته شده به سبک گوتیک در ایران است.

 • آدرس: تهران، ناصر خسرو، نرسیده به کوچه مروی، سرای روشن
 • تلفن: 02133958151

عمارت کوشک یا خانه شقاقی

Shaghaghi House

عمارت کوشک با آنکه خانه‌ای متعلق به شاهزادگان نبوده‌ است، اما دست کمی از عمارت‌های سلطنتی ندارد. عمارت کوشک یا خانه شقاقی که 80 سال از عمر آن می‌گذرد، کاخی 1600 متری است که در زمان خود به مدرن‌ترین حالت ممکن ساخته شده‌ است. همچنین به دلیل سبک و سیاق متفاوتی که در معماری این خانه به کار رفته‌ است، آن را با نام خانه ماندلا نیز می‌شناسند. 

این عمارت تاریخی پایتخت، نمای بیرونی زیبایی دارد، سنگ‌کاری، گچ‌بری، کاشی‌کاری‌های حرفه‌ای و آشپزخانه بسیار دیدنی و جالب آن سبب شده‌ است. این کوشک در میان عمارت‌های تاریخی پایتخت همچون نگین انگشتری باشد.

 • آدرس: تهران، میدان فردوسی، خیابان کوشک، حد فاصل فردوسی و لاله‌زار، عمارت کوشک

عمارت تماشاگه زمان؛ موزه زمان

Museum of Time

عمارت تماشاگه زمان؛ بنایی باشکوه در میان درختان و باغی سرسبز است و از زیبایی منحصر به فردی برخوردار است. این عمارت تاریخی، ساختمانی با نمای آبی رنگ است و همچنین دارای گچ‌بری‌ها، آیینه‌کاری‌ها و تزیینات چشم‌نواز است. این عمارت جاییکه می‌توانید گواه روشنی از عنصر زمان را در آن داشته باشید! کافی است تا نگاهی به تندیس‌های ساخته شده به شکل ساعت دیواری در داخل عمارت و محوطه بیرونی نگاه بیندازید.

 • آدرس: تهران، خیابان زعفرانیه، نیش خیابان پرزین بغدادی
 • تلفن: 02122417336

عمارت عین‌الدوله

Einoldoleh Garden and Building

عمارت عین‌الدوله که از آن با عنوان باغ و عمارت عین‌الدوله نیز یاد می‌شود و کسی کمتر نامی از آن شنیده است از دیگر عمارت‌های تاریخی تهران است که معماری آن به سبک معماری دوران قاجار است و در زمره باغ عمارت های تهران قرار دارد.

 • آدرس: تهران، پاسداران، میدان هروی، خیابان وفامنش، خیابان جمالی، پلاک 17
 • تلفن: 02122969741

عمارت باغ فردوس؛ موزه سینمای ایران

 Ferdoos Park And Historical Houase

در میان تمامی جاذبه‌های طولانی‌ترین خیابان دنیا یعنی خیابان ولیعصر، باغ فردوس شاهکاری بی‌نظیر است و می‌توان آن را گل سر سبد ولیعصر دانست. عمارت باغ فردوس، بنایی متعلق به عصر قاجار است که امروزه تبدیل به موزه سینمای ایران شده است. این موزه، مکانی برای علاقه‌مندان به فیلم و سینما است، جایی که عاشقان سینما می‌توانند سفری به صنعت صد ساله‌ی سینمای ایران داشته باشند.

 • آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به میدان تجریش، عمارت باغ فردوس
 • تلفن: 02122705005

اطلاعات بیشتر از باغ فردوس تهران را اینجا بخوانید! 👉

خانه‌‌های قدیمی تهران برای عکاسی

در بین خانه‌های قدیمی تهران، بعضی خانه‌ها برای عکاسی انتخابی عالی هستند؛ این خانه‌ها با معماری زیبا و چشم‌انداز بی‌نظیرشان جان می‌دهند برای عکس‌های اینستاگرامی.

 

خانه موتمن‌ الاطباء

Motmenol Ateba House

خانه موتمن‌ الاطباء از جاهای دیدنی و تاریخی تهران است که در محله‌ی عودلاجان واقع شده‌ است. این خانه لوکیشن فیلم‌ها و سریال‌های معروفی همانند سریال شهرزاد و خانه پدری بوده‌ است. این خانه تاریخی تهران، زمانی محل زندگی یکی از پزشکان محبوب دربار بوده‌ است و معماری زیبا و خارق‌العاده‌ای دارد که گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می‌کند و از جمله عمارت‌های دیدنی تهران است.

 • آدرس: تهران، چهارراه سرچشمه به سمت میدان امام خمینی، خیابان پامنار، روبه روی مسجد آیت‌الله کاشانی، کوچه موتمن‌ الاطباء، پلاک 13

خانه مقدم، موزه زمان، باغ فردوس از دیگر خانه‌‌های تاریخی قدیمی تهران برای عکاسی هستند. و در پایان، خانه‌‌های قدیمی هر چند سال که از ساخت آنها بگذرد، باز هم همانند روزهای گذشته بوی سادگی و صیمیمت دارند و بازدید از آن‌ها حس خوب آرامش را برای گردشگران به ارمغان خواهند آورد. امیدواریم بعد از خواندن این مقاله با خانه‌‌های تاریخی تهران بیشتر آشنا شده و قدم‌زدن درمیان تاریخ را در این خانه‌‌ها تجربه کنید.

نوشته های مشابه
 • جاهای دیدنی تهران

  حرف بازدید از جاهای دیدنی تهران که به میان می‌آید، لیستی کامل از انواع‌واقسام جاذبه‌ها از جاهای دیدنی تهران با مترو گرفته تا مکان‌های تفریحی و ده‌ها انتخاب برای گشت‌وگذار پیش رویتان قرار می‌گیرد. این مقاله نقشه راهتان می‌شود تا تهران را ببینید و بگردید و کیفتان کوک باشد.

 • کاخ گلستان تهران

  آیا می‌خواهید با یکی از جاذبه‌های چندصد ساله تهران آشنا شوید؟ آیا می‌خواهید یکی از مجلل‌ترین کاخ‌های تهران را بشناسید؟ آیا می‌خواهید با یکی از آثار جهانی یونسکو در پایتخت کشورمان آشنا شوید؟ جای درستی را برای خواندن انتخاب کرده‌اید.

 • قدیمی‌ترین کافه‌های تهران

  کافه یا کافی‌شاپ بهترین مکان برای قرار ملاقات و دور هم نشستن است که با لذت‌بردن از مزه‌های مختلف و موسیقی آرامش‌بخش همراه خواهد بود. در گذشته فرهنگ کافه یا کافی‌شاپ رفتن هویت چندانی نداشت اما امروزه این لوکیشن در فرهنگ ایرانی بسیار جا افتاده و خواهان بسیاری پیداکرده است به طوری‌که در هر خیابان چندین کافی‌شاپ وجود دارد که نشان‌دهنده نیاز و استقبال مردم از آن است.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز