Museum tour in Tehran

دیدنی‌ترین موزه‌های تهران

زمان برای مطالعه 7 دقیقه
 • ...
 • ...

برای کسانی که اهل فرهنگ و هنر هستند! برای کسانی که اهل علم و تاریخ هستند! خبرهای خوبی در راه است؛ موزه‌های پایتخت را فراموش نکنید! تهران که نسبت به دیگر شهرهای ایران موزه‌های بیشتری دارد، نزد گردشگران به شهر موزه‌ها شهرت پیدا کرده است. دیدنی‌ترین موزه‌های تهران را در سفری فرهنگی به تماشا بنشینیم.

یک ایران است و یک تهران! تهران، کلان‌شهری است که همگان آن را به دود و شلوغی و ترافیک می‌شناسند، با این‌حال پایتخت کشورمان دیدنی‌های بسیاری دارد. علاوه بر جاذبه‌های گردشگری تهران، موزه‌ها در این شهر حرف اول را می‌زنند. مطمئن باشید در سفر به تهران حوصله‌تان سر نخواهد رفت. یکی از بهترین فعالیت‌هایی که می‌توانید در تهران تجربه کنید، موزه‌گردی است. برگ برگ تاریخ ایران را در موزه‌های تهران ورق بزنید و سفری به گذشته را تجربه کنید.

آنچه در این مقاله از دیدنی‌ترین موزه‌های تهران خواهید خواند:


موزه‌ تاریخ تهران و ردپای کمال‌الملک

موزه تاریخ تهران، یکی از موزه‌های زیبا و دیدنی در پایتخت کشورمان است که معماری شگفت‌انگیزی دارد. در موزه تاریخ تهران، آثار زیادی از دوران قاجار دیده می‌شود. وسایل مربوط به پادشاهان آن دوره و نقاشی‌های نقاش معروف کمال‌الملک را نیز در این موزه می‌توانید ببینید. موزه تاریخ تهران دارای سه طبقه شامل: تماشاخانه، سالن‌های موزه، بخش اداری و نگارخانه است. 

 • ساعت کاری این موزه همه روزه از ساعت 9:30 الی 13 است و در ایام سوگواری این موزه تعطیل است.
 • آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از میرداماد، نبش خیابان قبادیان، موزه تاریخ تهران

موزه تماشاگه زمان تهران؛ سفری در زمان

سفر در زمان را با بازدید از موزه تماشاگه زمان تهران تجربه کنید! این موزه که اولین موزه ساعت در ایران شناخته می‌شود، یکی دیگر از موزه‌های تماشایی در تهران است. این موزه در خانه‌ای دو طبقه که متعلق به یکی از بازرگانان دوره قاجار بوده‌ قرار گرفته است. موزه زمان در شمال تهران واقع شده و معماری سنتی ایرانی اسلامی جذابی دارد.
نقوش جذاب بر در و دیوار و گچبری‌های ظریفی که روی قاب پنجره و درب‌ها دیده می‌شود، بسیار تماشایی هستند. هر آنچه که درباره زمان بخواهید بدانید از تاریخچه ساعت گرفته تا سیر تاریخی ساعت‌های مکانیکی، مچی و آونگی را در این موزه می‌توانید تماشا کنید. 

 • ساعات کاری موزه زمان صبح‌ها از ساعت 9:00 الی 13 و عصرها از ساعت 14:00 الی 21:30 است.
 • آدرس: تهران، خیابان ولی‌عصر، ابتدای خیابان سرلشکر فلاحی، نبش چهارراه پرزین بغدادی، موزه زمان

کاخ موزه گلستان، یادگار قاجاریه در تهران

magnificent architecture of Golestan Museum Palace

کاخ گلستان، از کاخ موزه‌های معروف در تهران است که همه ایرانی ها حداقل یک بار نام آن را شنیده‌اند. این کاخ موزه که شهرتی جهانی دارد، جزو آثاری است که در میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده ‌است. هر آنچه که از قدمت و تاریخ بخواهید در این موزه خواهید یافت، اما این تمام ماجرا در کاخ موزه گلستان نیست! معماری باشکوه و کاشی‌کاری‌های چشم‌نواز، تخت مرمر و شمس‌العماره همه از زیبایی‌های این کاخ موزه هستند.
نفیس‌ترین آثار به جای مانده از قاجار، پرده‌های نقاشی ایرانی و نقاشی‌هایی از دوره قاجار، مقرنس‌های آیینه‌کاری شده، شمس‌العماره، تالار الماس و تالار آیینه در کاخ گلستان است. کاخ موزه گلستان، که قدمت آن به دوران قاجار می‌رسد، از دیدنی‌ترین موزه‌های تهران است که در آن گذر زمان را حس نخواهید کرد. ساعت کاری این موزه در فصل‌های گرم و سرد متفاوت است. 

 • ساعت بازدید از کاخ موزه گلستان در بهار و تابستان، از ساعت 9:30 الی 18:30 و در پاییز و تابستان از ساعت 9:00 لغایت 17:00 است.
 • آدرس: تهران، خیابان پانزده خرداد، میدان ارگ، کاخ گلستان
اطلاعات بیشتر را اینجا بخوانید 👈 کاخ موزه گلستان

کاخ موزه سعد‌آباد؛ کاخ تابستان‌نشین

Saadabad Historical Complex

کاخ سعدآباد که از چندین موزه تشکیل شده، از دیگر کاخ موزه‌های باشکوه پایتخت است. قدم‌زدن در میان درختان کهنسال این کاخ موزه و دیدن معماری کاخ‌های کوچک و بزرگ این بنا هر گردشگری را مجذوب خود خواهد کرد. این کاخ موزه در شمال تهران واقع شده‌ و 18 موزه را همچون گنجینه‌ای ارزشمند در دل خود نگاه داشته ‌است. کاخ موزه سعدآباد، بهترین مکان برای آشنایی با زندگی اشراف و پادشاهان ایرانی است. جالب است بدانید که این کاخ در گذشته مکانی برای اقامت تابستانی شاهان پهلوی بوده ‌است.
کاخ موزه سعدآباد در واقع متشکل از چند موزه است: موزه خط و کتابت میرعماد که یکی از بزرگ‌ترین خوشنویسان در ایران و جهان است در این موزه قرار دارد. موزه پوشاک سلطنتی (پوشاک خانواده سلطنتی)، کاخ موزه ملت (دفترکار محمدرضاه شاه)، موزه هنر ملل (مجسمه‌هایی از هنرمندان ایرانی و خارجی)، موزه براداران امیدوار (نخستین جهانگردان ایرانی)، موزه آب، موزه آشپزخانه سلطنتی، موزه سلاح‌های دربار، موزه استاد فرشچیان و موزه هنرهای زیبا از دیگر موزه‌های موجود در کاخ موزه سعدآباد هستند. 

 • ساعت کاری کاخ سعدآباد همه روز از ساعت 8:30 الی 17 است.
 • آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، خیابان زعفرانیه، انتهای خیابان شهید کمال طاهری، کاخ موزه سعدآباد
بیشتر بخوانید 👈 کاخ سعدآباد کجاست؟

کاخ نیاوران و شکوه دوران پهلوی

Niavaran Palace Complex

چشمتان که به کاخ نیاوران بیفتد، با خود خواهید گفت چه مکان آشنایی! درست حدس زدید شما این کاخ را بارها و بارها در فیلم‌های تاریخی دیده‌اید. کاخ موزه نیاوران، فضایی سرسبز دارد و از سبک معماری مدرنی برخوردار است. در این کاخ موزه، فرش‌ها و لباس‌های باشکوهی از دوران پهلوی را خواهید دید.
این کاخ با عظمت و پر شکوه، محل زندگی آخرین پادشاه ایران محمدرضا شاه پهلوی بوده ‌است. آثار به‌جا مانده از هنرهای تجسمی دوره معاصر در ایران و جهان، پارچه و لباس‌های سلطنتی، کوشک احمد شاهی، موزه خودروهای تاریخی، کاخ صاحبقرانیه، موزه جهان‌نما، موزه حوضخانه، باغ کتیبه‌ها، اشیاء هنری پیش از تاریخ و هدایایی که از طرف کشورهای مختلف به فرح پهلوی اهدا شده ‌است را در این کاخ‌موزه خواهید دید.
کاخ‌موزه نیاوران، معماری خاصی دارد؛ محوطه‌ای سرسبز با کاشی‌کاری‌هایی خوشرنگ، قدم زدن در میان این کاخ را به یاد ماندنی‌تر خواهد کرد. ساعات کاری این موزه در دو نیمه سال متفاوت است: در نیمه نخست سال شما از ساعت 9:00 الی 19:00 و در نیمه دوم سال از ساعت 9:00 الی 16:00 می توانید از این موزه دیدن کنید.

 • آدرس: تهران، میدان شهید باهنر، مجموعه هنری کاخ نیاوران
اطلاعات بیشتر از مجموعه تاریخی فرهنگی کاخ موزه نیاوران را اینجا بخوانید 👉

موزه ملی ایران؛ موزه ایران باستان

National Museum of Iran

موزه ایران، همان موزه ایران باستان است. این موزه در میان تمامی موزه‌های ایران شهرت بالایی دارد، چراکه قدیمی‌ترین آثار به جا مانده از ایران را می‌توان در آن تماشا کرد. موزه ملی ایران دارای دو بخش شامل موزه دوران اسلام و موزه ایران باستان است. در واقع موزه ملی ایران، بزرگ‌ترین موزه باستان‌شناسی و تاریخی در ایران است که هشتاد سال قدمت دارد.
این موزه معماری منحصر به‌فردی دارد که یادآور ایوان کسری است و در سال 1394 افتتاح شده‌ است. آثار به جا مانده از صدر اسلام تا دوره سلجوقی و ایلخانی را در این موزه می‌توانید ببینید. کتاب‌های خطی، لباس و فرش، ظروف سفالی، کتبیه، کاشی‌های نفیس و زیورآلات از دیگر آثار تاریخی هستند که می‌توان در این موزه مشاهده کرد.

 • ساعت کاری این موزه در بهار و تابستان همه روزه از ساعت 9 الی 19 و در پاییز و زمستان از ساعت 8:30 الی 17 است.
 • آدرس: تهران، میدان امام خمینی، خیابان امام خمینی، ابتدای خیابان سی‌تیر، خیابان پروفسور رولن، موزه ملی ایران

موزه جواهرات ملی و الماسی به نام دریای نور

Treasury of National Jewels

می‌گویند تنها خانم‌ها هستند که به طلا و جواهرات علاقه دارند! به موزه جواهرات ملی ایران بروید تا ببینید که چطور با هر سنی و سلیقه‌ای از تماشای این موزه لذت خواهید برد. موزه جواهرات ملی ایران، یکی از حیرت‌انگیزترین و دیدنی‌ترین موزه‌های تهران و ایران است که در زیرزمین بانک مرکزی واقع شده ‌است. بیشترین آثار موجود در این دوره به عصر صفوی باز می‌گردد و شناخته‌ترین شیء موجود در آن، الماس دریای نور است. با این‌حال، جواهراتی از سه دوره پادشاهی، صفوی، قاجار و پهلوی را در این موزه خواهید دید. تاج پهلوی، تخت نادری، تاج کیانی، کره جواهرنشان و تخت‌طاووس از دیگر گنیجینه‌های ارزشمند این موزه هستند.

 • ساعت کاری موزه جواهرات ملی روزهای شنبه تا سه‌شنبه از ساعت 14 الی 17 است.
 • آدرس: تهران، خیابان فردوسی، نرسیده به چهارراه استانبول، مقابل سفارت ترکیه، موزه جواهرات ملی
بیشتر بخوانید 👈 موزه جواهرات ملی ایران

موزه آبگینه؛ خانه قدیمی تهران

Glassware and Ceramic Museum of Iran

موزه آبگینه، یکی دیگر از موزه‌های تهران است که در نگاه اول شما را میخکوب خواهد کرد. این موزه در واقع خانه‌ی یکی از بزرگان دوران قاجار بوده‌ است که از زیباترین خانه‌ها در تهران قدیم نیز به شمار می‌رفته است. این موزه، معماری بی‌نظیری دارد و تا چشم کار می‌کند هنر است که در آن خودنمایی می‌کند. ویترین‌های این موزه الهام‌گرفته از ستون‌های کاخ تچر در تخت جمشید هستند و همین امر سبب شده‌ است که این موزه یکی از بهترین موزه‌های تهران باشد.
آجرکاری‌هایی که الهام‌گرفته از دوره سلجوقیان است و گچ‌بری‌هایی که سبکی اروپایی دارند و در واقع تلفیقی از خط و نقاشی هستند، توجه هر بازدیدکننده‌ای را جلب می‌کنند.
موزه آبگینه، گنجینه‌ای ارزشمند از ظروف سفالی است که قدمت بعضی از آنها به هزاره چهارم قبل از میلاد باز می‌گردد. 

 • ساعات کاری موزه آبگینه تهران در نیمه اول سال ساعات 9:00 الی 17:00 است و در نیمه دوم سال 8:00 الی 17:00 است.
 • آدرس: تهران، خیابان جمهوری اسلامی، خیابان سی تیر، پلاک 55
آیا می‌دانید خیابان ادیان تهران کجاست؟ این مقاله را دنبال کنید 👉

موزه هنرهای معاصر، موزه‌ای بادگیری ایران

Tehran Museum of Contemporary Art

موزه هنرهای معاصر، یکی از متفاوت‌ترین موزه‌هایی است که در تهران خواهید دید. این موزه معماری جالبی دارد که الهام‌گرفته از بادگیرهای کویری است. شیوه‌های تلفیقی معماری سنتی و مدرن این موزه، آن را به یکی از جذاب‌ترین موزه‌های تهران تبدیل کرده ‌است.
موزه هنرهای معاصر به دستور فرح پهلوی در منطقه امیرآباد تهران ساخته شده‌ است و 4000 اثر از هنرمندان ایرانی و خارجی را در خود جای داده ‌است. علاوه بر این‌، موزه هنرهای معاصر ایران، 9 گالری دارد که 6 گالری آن به صورت موقتی دایر هستند و سالانه نمایشگاه‌ها و رویدادهای ملی و بین‌المللی زیادی را شامل می‌شوند.
اگر به آثار مدرن هنرمندان ایرانی و غربی علاقه‌مندید، جایی بهتر از موزه هنرهای معاصر را در تهران نمی‌توانید بیابید. ساعت کاری این موزه، همه‌روزه غیر از شنبه‌ها از ساعت 10 تا 18 و جمعه‌ها از ساعت 14 تا 18 است. البته این موضوع به دلیل بازسازی تا اطلاع ثانوی تعطیل است.

 • آدرس: تهران، خیابان کارگر شمالی، جنب پارک لاله، موزه هنرهای معاصر
بیشتر بخوانید 👈 موزه هنرهای معاصر ایران کجاست؟

پایتخت کشورمان، تهران بیش از 30 موزه دارد و به همین دلیل به شهر موزه‌ها شهرت یافته است. در این مقاله به برخی از معروف‌ترین و بهترین موزه‌های تهران اشاره کردیم. وقت آن رسیده تا سفری فرهنگی به پایتخت را تجربه کنید و از دیدنی‌های فرهنگی تهران لذت ببرید.

نوشته های مشابه
 • حسینیه ارشاد تهران

  حسینه ارشاد تهران نامی‌ست که برای اکثر ما آشناست. در این نوشته البته ماجرا فرق دارد. قرار است حسینیه تهران را از نگاه گردشگری و ارزش تاریخی که دارد ببینیم. امروز با یومگ همراه شوید و همه‌چیز درباره پیشینه حسینیه ارشاد و بنیانگذاران آن را در مطلب زیر بخوانید.

 • پارک بازیافت در تهران

  پارک بازیافت تهران همان‌طور که از نامش پیداست، یکی از متفاوت‌ترین پارک‌های موضوعی در پایتخت است که با سایر بوستان‌ها و پارک‌های این شهر که تاکنون دیده‌اید، فرق دارد. اطلاعات کاملی از پارک بازیافت به همراه آدرس و امکانات آن را در این مقاله بخوانید!

 • رصدخانه تهران

  رصدخانه‌ تهران کجاست؟ تهران چند رصدخانه دارد؟ چه زمانی به بازدید رصدخانه‌های تهران برویم؟ پاسخ این سوالات را به همراه اطلاعات دقیق‌تر و جزئیات بیشتر درباره رصدخانه‌های تهران در یومگ بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید