ورود
Teymurtash Museum

خانه تیمورتاش تهران

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

خانه تاریخی تیمورتاش خانه‌ای قدیمی به یادگار مانده از دوران قاجار است که این روزها از آن به عنوان موزه جنگ هم یاد می‌شود. اگر می‌خواهید جزئیات بیشتری از خانه تیمورتاش بدانید، جای درستی را انتخاب کرده‌اید. پس به خواندن ادامه دهید!

بسیاری از خانه‌های قدیمی تهران این روزها تغییر کاربری داده و هرکدام تبدیل به یک موزه شده‌اند تا بتوانند استوارتر از قبل در صفحه تاریخ ایران به یادگار بمانند. خانه تاریخی تیمورتاش یکی از جاهای دیدنی تهران است که امروزه به عنوان موزه جنگ فعالیت می‌کند. بنای خانه مربوط به اواخر دوران قاجار است. رفتن به این موزه برای شما یک تیر و دو نشان محسوب می‌شود چرا که هم می‌توانید گشتی در یک عمارت تاریخی بزنید و هم در یکی از دیدنی‌ترین موزه‌های تهران قدم بگذارید. در ادامه یومگ شما را با خانه تاریخی تیمورتاش آشنا خواهد ساخت. پس با ما همراه باشید.

آنچه در این مقاله درباره خانه تیمورتاش خواهید خواند:


موزه خانه تیمور تاش کجاست؟

 • آدرس: تهران، خیابان کارگر جنوبی، میدان پاستور، روبه‌روی مترو میدان حر، داخل دانشگاه جنگ، خانه تیمورتاش یا موزه جنگ تهران

خانه موزه تیمورتاش دارای معماری جذابی است و انواع سلاح‌های قدیمی جنگی در آن نگهداری می‌شود. این موزه نقش مهمی در معرفی تاریخ کشورمان دارد و از این حیث بسیار بااهمیت و پر ارزش است. موزه جنگ در گذشته محل زندگی عبدالحسین تیمورتاش بوده‌ است. این شخصیت که از وزیران دربار پهلوی بوده‌ و به طبقه اشراف تعلق داشته، یکی از چهره‌های تاریخی و سیاسی تاثیرگذار در اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی بوده‌ است. شاید بتوان تیمورتاش را قدرتمند‌ترین چهره سیاسی بعد از رضاشاه پهلوی دانست، شخصی که نقش مهمی در سیاست‌ها و تصمیمات پهلوی اول داشته است. 

خانه 160 ساله او که به زمان حکومت قاجارها باز می‌گردد، بعد از قاجارها به تصاحب تیمورتاش در آمده است، اما امروز از آن به عنوان موزه جنگ استفاده می‌شود. (مشاهده نقشه خانه تیمورتاش 👇)خانه تیمورتاش ساعت بازدید (دسترسی با مترو + بلیط)

Visiting Teymurtash Museum

خانه تیمورتاش در مرکز شهر تهران قرار دارد بنابراین دسترسی به آن آسان است و شما می‌توانید با انواع وسایل نقلیه خود را به این جاذبه گردشگری در پایتخت برسانید. مترو، اتوبوس یا وسیله شخصی از گزینه‌هایی است که می‌توانید برای رسیدن به موزه جنگ استفاده کنید. با این وجود و به دلیل قرارگیری این جاذبه در محدوده شهر تهران، استفاده از مترو بهترین و سریع‌ترین وسیله نقلیه ممکن است.
بهترین وسیله دسترسی به خانه تیمورتاش، مترو است. چرا که ایستگاه مترو میدان حر در خط دو مترو (فرهنگسرا صادقیه) درست مقابل این مجموعه قرار دارد و با چند قدم کوتاه می‌توانید به آن برسید.
اگر می‌خواهید با خودروی شخصی به خانه تیمورتاش بروید، باید اول به سمت خیابان جمهوری حرکت کنید و بعد وارد خیابان باستان شوید. سپس مسیر خود را ادامه بدهید تا به خیابان کمالی برسید. بعد از گذشتن از بلوار دانشگاه جنگ می‌توانید خودروی خود را پارک کنید. با این وجود توجه داشته باشید که این خانه در محدوده طرح ترافیک تهران قرار دارد و علاوه بر جریمه ممکن است برای پیدا کردن جای پارک خودرو هم به مشکل بربخورید.
زمان بازدید از موزه جنگ روزهای دوشنبه و جمعه است. شما می‌توانید در روزهای دوشنبه از ساعت 14 الی 18 و در روزهای جمعه از ساعت 9 الی 18 از خانه تیمورتاش بازدید داشته باشید.
برای ورود به موزه جنگ نیازی به تهیه بلیط نخواهید داشت و می‌توانید رایگان از این مکان بازدید کنید. حداقل زمانی که برای بازدید از موزه جنگ یا خانه تاریخی تیمورتاش نیاز خواهید داشت، دو الی سه ساعت است.


معماری خانه تیمورتاش

Photo Of Teymurtash Museum

خانه تیمورتاش در ضلع شمال غربی مجموعه کاخ‌های باغ شاه قرار گرفته است و حدود 160 سال قدمت دارد. این بنا معماری جذابی دارد و از موزه‌های دیدنی در تهران به شمار می‌رود. معماری این خانه تلفیقی از معماری ایرانی، روسی و هندی است. این خانه در دو طبقه بنا شده و دارای یک زیرزمین است. ارتفاع طبقات در این ساختمان متفاوت است و بنای آجری آن کاملا استادانه ساخته شده‌ است. آینه‌کاری‌های نفیسی که در سقف تالار اصلی به کار رفته، از دیگر زیبایی‌های چشم‌نواز این خانه است. گچبری‌های سرستون‌های خانه و درب‌ها و پنجره‌های چوبی که هر کدام شکل خاص خود را دارند، از دیگر زیبایی‌های خانه تیمورتاش هستند.


بخش‌های مختلف خانه تیمورتاش یا موزه جنگ

خانه تیمورتاش یا موزه جنگ تهران، موزه‌ای پر از تجهیزات جنگی قدیمی است. در ادامه با بخش‌های مختلف موزه جنگ بیشتر آشنا شوید. معماری بی‌نظیر موزه جنگ در کنار اهمیت تاریخی این مکان، آن را تبدیل به یکی از مکان‌های محبوب برای تهران‌گردی کرده‌ است.

محوطه‌ی بیرونی

Image Of Teymurtash Museum

محوطه‌ی بیرونی خانه تیمورتاش شامل یک فضای سبز وسیع است که در بخش‌هایی از آن ماشین‌ها و هوابردهای جنگی واقع شده‌ است. تعدادی از درختانی که در این محوطه قرار گرفته‌اند، به نشانه دوستی با دیگر کشورها از جمله، درخت دوستی با ایتالیا، عمان، جمهوری آذربایجان، عراق و پاکستان نامگذاری شده‌اند.

طبقه اول

Teymurtash Museum In Tehran

در طبقه اول موزه جنگ می‌توانید از سلاح و انواع ادوات جنگی مربوط به دوره‌های صفویه، قاجاریه و پهلوی دیدن کنید. باروت‌دان، ذره‌بین نقشه‌خوانی، دوربین جنگی، هفت‌تیر، کلت، مسلسل و موشک‌های آر‌پی‌جی، برخی از ادوات جنگی است که در این موزه می‌توانید بازدید کنید. 

طبقه دوم موزه جنگ

طبقه دوم موزه جنگ نسبت به طبقه اول از معماری زیباتری برخوردار است و بی‌شک آینه‌کاری‌هایی که در سقف آن به کار رفته این زیبایی را دوچندان کرده است. همچنین وجود پنجره‌های اورسی با شیشه‌های رنگی آنچه را که از هنر و معماری می‌خواهید، تمام و کمال به رخ بازدیدکنندگان خواهید کشاند.

زیرزمین موزه جنگ

زیرزمین موزه جنگ، جای است که آب‌ابنار قدیمی ساختمان در آن واقع شده‌ است. نورپردازی جالب این مکان شما را حیرت‌زده خواهد ساخت. در این بخش، همچنین یک کافه کوچک نیز وجود دارد.
پارک هفت چنار، پارک لاله، تئاتر شهر، عمارت ارباب رستم گیو و موزه آبگینه از جاهای دیدنی در اطراف موزه جنگ هستند که تماشای آن‌ها خالی از لطف نیست.
فضای خانه تیمورتاش، مانند دیگر خانه‌های تاریخی تهران باغی مصفا به همراه عمارتی باشکوه در وسط است. قدم زدن در میان این خانه تاریخی با معماری بی‌نظیر که هوش از سر می‌پراند یک سفر است و گشتن در میان ادوات نظامی و سلاح‌هایی که در زمان قدیم مورد استفاده قرار گرفته‌اند سفری دیگر است. حال انتخاب با شماست! سفری پر آرامش درون یک خانه تاریخی و رفتن به آرامش و سکوت یا سفری در میان سلاح و جنگ که پر از هیجان است، انتخاب با شماست! و چه مکانی بهتر از خانه تیمورتاش است که خواهید توانست با یک تیر دو نشان زد!

نوشته های مشابه
 • جاهای دیدنی تهران

  حرف بازدید از جاهای دیدنی تهران که به میان می‌آید، لیستی کامل از انواع‌واقسام جاذبه‌ها از جاهای دیدنی تهران با مترو گرفته تا مکان‌های تفریحی و ده‌ها انتخاب برای گشت‌وگذار پیش رویتان قرار می‌گیرد. این مقاله نقشه راهتان می‌شود تا تهران را ببینید و بگردید و کیفتان کوک باشد.

 • کاخ گلستان تهران

  آیا می‌خواهید با یکی از جاذبه‌های چندصد ساله تهران آشنا شوید؟ آیا می‌خواهید یکی از مجلل‌ترین کاخ‌های تهران را بشناسید؟ آیا می‌خواهید با یکی از آثار جهانی یونسکو در پایتخت کشورمان آشنا شوید؟ جای درستی را برای خواندن انتخاب کرده‌اید.

 • قدیمی‌ترین کافه‌های تهران

  کافه یا کافی‌شاپ بهترین مکان برای قرار ملاقات و دور هم نشستن است که با لذت‌بردن از مزه‌های مختلف و موسیقی آرامش‌بخش همراه خواهد بود. در گذشته فرهنگ کافه یا کافی‌شاپ رفتن هویت چندانی نداشت اما امروزه این لوکیشن در فرهنگ ایرانی بسیار جا افتاده و خواهان بسیاری پیداکرده است به طوری‌که در هر خیابان چندین کافی‌شاپ وجود دارد که نشان‌دهنده نیاز و استقبال مردم از آن است.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز