ورود
امامزاده داوود تهران

امامزاده داوود تهران

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

امامزاده داوود یکی از زیارتگاه‌های محبوب شهر تهران و جزو جاذبه‌های مذهبی پایتخت کشورمان است که گردشگران زیادی از آن بازدید می‌کنند. برای اطلاعات کامل‌تر از آدرس، مسیر دسترسی و موقعیت مکانی، تلفن و ... به خواندن این مقاله ادامه دهید.

تهران نه‌تنها جاذبه‌های گردشگری بسیاری در دل خود دارد، بلکه در اطراف آن نیز مناطق طبیعی و بکر زیادی وجود دارند که در فاصله کمی از این شهر قرار گرفته‌اند. یکی از این مناطق، زیارتگاه امامزاده داوود است که یکی از مشهورترین بناهای مذهبی در لیست جاهای دیدنی تهران شناخته می‌شود و از قدیم تهرانی‌ها برای زیارت و تفریح زیاد به آن ‌مکان می‌رفتند. اما چرا تفریح؟ از آن‌جایی‌که این امامزاده در میان دره‌ای سرسبز و زیبا جای گرفته‌ و مسیر رسیدن به آن با تمام سختی و دشواری بسیار زیباست، همیشه محلی برای استراحت و لذت‌بردن از طبیعت بوده‌ است. با مجله یومگ همراه باشید تا سری به یکی از زیباترین امامزاده‌های اطراف تهران، یعنی امامزاده داوود بزنیم.

آنچه در این مقاله از امامزاده داوود خواهید خواند:


امام‎زاده داوود کجاست؟

گنبد و بارگاه امامزاده داوود تهران

امامزاده داوود تهران از مکان‌های زیارتی در اطراف شهر تهران است که در 6کیلومتری توچال و منطقه فرحزاد، در میان دره‌های سبز قرار گرفته‌ است. 15کیلومتر، آن‌طرف‌تر از فرحزاد یکی از زیباترین بناهای مذهبی تهران در دل روستایی سرسبز جا خوش کرده‌‌است. 

امامزاده داوود که از نوادگان امام زین‌العابدین است و آرامگاه وی یکی از مکان‌های موردعلاقه پایتخت‌نشین‌هاست، مسیر دسترسی سرسبز و زیبایی دارد. این بنای تاریخی و مذهبی در منطقه روستای کن تهران و در ارتفاع 2600 متری از سطح دریا قرار گرفته‌‌است. (مشاهده روی نقشه 👇)

 • امامزاده داوود تهران آدرس: تهران، کوهستان‌های شمال غربی، 15 کیلومتری فرحزاد
 • تلفن: 02144393113
 • وب سایت: davoud-khergheh.emamzadegan.ir مسیر دسترسی به امامزاده داوود

مسیر دسترسی به امامزاده داوود تهران

راه‌های رسیدن به امامزاده داوود کم نیست! این مکان زیارتی پربازدید در غرب تهران و در انتهای جاده کن قرار گرفته‌ و طول جاده منتهی به آرامگاه مسیر 25کیلومتری آسفالته‌ای است. 

کن یکی از روستاهای باستانی استان تهران است که افراد آن گویش محلی و معماری خاصی دارند. البته مسیرهای دیگری نیز برای رسیدن به آن وجود دارد، به‌عنوان مثال، می‌توانید از دره‌ای که کنار رودخانه فرحزاد قرار دارد حرکت کنید و بعد از طی کردن 15کیلومتر به بقعه امامزاده برسید. البته این مسیر خاکی و کمی نامناسب است، اما با داشتن مناظر بکر طبیعی و وجود رودخانه‌ای کوچک در طول مسیر، احساس سرزندگی را در شما به وجود خواهدآورد و خستگی را از تنتان کم خواهدکرد.

برای رفتن از فرحزاد به سمت امامزاده، باید از محله فرحزاد که در انتهای اتوبان یادگار امام واقع است، مسیرتان را آغاز کنید. پس از حدود 4 ساعت پیاده‌روی با شیبی ملایم به یک دره خواهیدرسید. از این‌‌جا به بعد مسیر کمی کوهستانی می‌شود. دو ساعت دیگر که به راه خود ادامه بدهید، به آرامگاه امامزاده داوود خواهیدرسید. مسیر دیگر برای رفتن به امامزاده، گذشتن از روستای سولقان و سپس طی کردن مسافتی در حدود 25کیلومتر است. درنهایت می‌توان گفت که می‌توانید از سه مسیر به این امامزاده بروید.

مسیر اول:

می‌توانید در بزرگراه آبشناسان، از فلکه اول شهران بگذرید و فلکه دوم شهران را به سمت مسیر سولقان در شمال تهران بروید. پس از 40دقیقه تا یک ساعت به امامزاده داوود خواهیدرسید. ناگفته نماند که این مسیر، بهترین و راحت‌ترین مسیر برای رسیدن به این آرامگاه است.

مسیر دوم:

همچنین می‌توانید از انتهای بزرگراه یادگار امام به سمت فرحزاد بروید و از جاده فرحزاد مستقیم به سمت امامزاده برانید. بعد از طی کردن 15کیلومتر به تپه‌سلام خواهیدرسید؛ جایی که گنبد امامزاده داوود از دور دیده می‌شود. راه خود را ادامه دهید تا به امامزاده برسید.

مسیر سوم:

مسیر سوم، مخصوص ورزشکاران و کوهنوردان است. برای رفتن از این مسیر لازم است، با تله‌کابین توچال به سمت ایستگاه هفت بروید و سپس از آن‌جا خود را به قله شاه‌نشین که در پشت روستای شهرستانک قرار گرفته‌است برسانید و با عبور از آن به امامزاده برسید. امامزاده داوود، یکی از بهترین مقاصد برای عاشقان کوهنوردی است چر که دورتادور  آن با کوه‌ها ودره‌های سرسبز احاطه شده‌‌است.


امامزاده داوود کیست؟

ضریح امامزاده داوود

شاید این سوال برایتان ایجاد شود که امامزاده داوود فرزند کیست؛ در پاسخ باید بگوییم که شرف‌الدین داود الحسنی، نام اصلی امامزاده داوود است که آرامگاه ایشان در نزدیکی روستای کن قرار دارد و یکی از خاطره‌انگیزترین مکان‌های مذهبی برای تهرانی‌هاست. اختلاف‌های زیادی بر سر نسب ایشان وجود دارد؛ با این وجود طبق زیارتنامه موجود در آرامگاه، ایشان از نوادگان امام حسن مجتبی (ع) هستند. 

متن زیارتنامه «داوود بن عماد بن جعفر بن نوح بن عقیل بن هادی بن یحیی بن قاسم بن ابراهیم بن اسماعیل بن حسن‌ المثنی بن امام حسن مجتبی (ع)» را نشان می‌دهد و بر طبق این سند، امامزاده داوود با یازده پشت به دومین امام شیعیان یعنی امام حسن مجتبی (ع) می‌رسد.


امامزاده داوود؛ خاطره‌انگیزترین مکان مذهبی تهران

صحن امامزاده داوود

امامزاده داوود و جاده معروف آن برای تهرانی‌ها بسیار نام‌آشنا است؛ جاده‌ای که می‌تواند شمال کشور را در ذهنتان تداعی کند. فضای امامزاده داوود، روستای زیبای اطراف آن با سقف‌های شیروانی و آب‌وهوای خنک و کوهستانی آن همگی سبب شده‌اند، این مکان به‌عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری محبوب در اطراف تهران همیشه در خاطر گردشگران باقی بماند. به‌طور خلاصه می‌توان گفت؛ رفتن به امامزاده داوود هم زیارت و هم سیاحت!


یک تهران و یک امامزاده داوود

مسیر امامزاده داوود

قدیم‌ترها یک تهران بود و یک امامزاده داوود که به مسیر کوهستانی و سخت خود شهرت داشت و رفتن به آن در گذشته یکی از نذرهای رایج در بین تهرانی‌ها بود. مردم شب را در فرحزاد می‌گذراندند و صبح با کمک قاطرچی‌ها به امامزاده می‌رفتند تا نذرهایشان را ادا کنند و لحظاتی در سکوت و آرامش آن روح خود را از هر بدی خالی نمایند. 

خوشبختانه امروز مسیر رسیدن به امامزاده آسفالت‌ شده‌‌است، اما هنوز هم بعد از پارک ماشین حداقل باید یک ربع در مسیری سربالایی پیاده‌روی کنید تا به آن برسید. گرچه مسیر کوهستانی و نزدیکی آن در کنار فرحزاد که آب‌وهوایی فوق‌العاده خوشی دارد، سختی مسیر را کمتر خواهدکرد.

فرحزاد و امامزاده از قدیم برای تهرانی‌ها جذاب بوده‌‌اند و ضرب‌المثل‌های زیادی نیز در این مورد وجود دارد. به عنوان مثال مردم در گذشته می‌گفتند: «تا بگویی ف، من رفته‌ام فرحزاد».


از اقامت تا بازارگردی در امامزاده داوود

بازار امامزاده داوود تهران

از زمان قاجار، زیارت امامزاده داوود تبدیل به یک عادت برای تهرانی‌ها شده بود تا برای آخر هفته خود رفتن به آن را برنامه‌ریزی کنند. در قدیم اطراف امامزاده پر از دعانویس‌ها و رمال‌هایی بود که افراد دعایی پیش آن‌ها می‌رفتند، اما امروزه و با توجه به سیل گردشگران و کوهنوردان اطراف امامزاده پر از مسافرخانه‌ها و کاسب‌های دستفروش است تا اگر سختی راه کسی را اذیت کرد شب را مهمان آب‌وهوای خوش این مکان باشد.

بازار امامزاده داوود یکی دیگر از دلایل شهرت این مکان است. بازاری که از شیر مرغ تا جان آدمیزاد در آن پیدا می‌شود؛ از خوراکی‌های محلی گرفته تا سینی‌های پلاستیکی منقش به تصاویر سریال‌های تلویزیونی. چیزی که این بازار را زیباتر کرده‌ است، هم‌نشینی سنت و مدرنیته است که به زیباترین شکل ممکن در این بازار به تصویر کشیده شده‌ است.


ساختمان امامزاده داوود

امامزاده داوود در زمستان

مانند دیگر بناهای ساخته‌شده برای امامزادگان، امامزاده داوود نیز ساختمانی دارد که طبق الگوی اصلی بناهای آرامگاهی ساخته شده‌ است. دو مسجد در اطراف آن قرار گرفته‌اند که هر دو از وسط به بقعه امامزاده راه دارند. این بقعه در زمان صفویه بنا شده و ساختمان اصلی آن متعلق به دوران قاجار است. یک بقعه هشت‌ضلعی به طول و عرض تقریبی شش متر، و سردابی که زیر آن قرار گرفته‌ است. 

بر سر در ورودی حرم، هشت بیت شعر خودنمایی می‌کند که در آن نام فتحعلی‌شاه را خواهیددید و این نشان از ساخت حرم در آن زمان دارد. بقعه امامزاده داوود ضریح بسیار ساده‌ای به طول 2/5 متر و عرض 1/30 متر دارد. در گوشه شمال شرقی آرامگاه، یک دریچه آهنی وجود دارد که به سرداب می‌رسد و امامزاده در آن مدفون است.

حال‌وهوای عرفانی حرم در کنار طبیعت زیبا، سبب می‌شود تا سفری یک‌روزه و دلچسب به این مکان زیارتی تفریحی داشته‌باشید. اگر تا به‌‎حال از این جاذبه زیارتی سیاحتی دیدن نداشته‌اید، وقت آن رسیده است که در سفر به تهران از این مکان زیارتی دیدن کنید. 

نوشته های مشابه
 • اقامتگاه‌ بومگردی ارگ‌ سنگی سنگان

  اقامتگاه بومگردی ارگ‌ سنگی یکی از گزینه‌های بسیار خوب بومگردی در اطراف تهران است. این اقامتگاه در روستای تاریخی سنگان واقع شده ‌است و با اقامت در آن علاوه بر تجربه یک سفر عالی در دل روستای سنگان، به جاذبه‌های تاریخی و طبیعی بسیاری هم دست پیدا می‌کنید.

 • جاهای دیدنی اطراف تهران در پاییز

  خداوند دفتر دنیا را می‌گشاید، مداد رنگی را در دست گرفته، رنگ قرمز، زرد و نارنجی را بر صفحه جهان هستی می‌زند و فصل شگفت‌انگیز پاییز را به دنیا هدیه می‌‌دهد. در این زمان است که فرزند آدم همراه با فصل پاییز به دنبال آرامش می‌رود. فصل پاییز در هر منطقه به گونه‌ای خاص جلوه‌گری می‌کند. می‌رویم تا جاهای دیدنی اطراف تهران در پاییز را تماشا کنیم.

 • پارک جنگلی تلو تهران

  پارک جنگلی تلو یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های جنگلی تهران است که در کیلومتر 5 جاده تلو قرار گرفته‌ است. این پارک با نام پارک جنگلی غزال نیز شناخته می‌شود و از مهمترین پارک‌های منطقه لواسانات تهران است.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز