ورود
Kazemi House Museum

خانه کاظمی تهران

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

خانه‌‌ی کاظمی یکی از خانه‌های قدیمی و نوستالژیک تهران است که در قلب پایتخت قرار دارد و از جاذبه‌های گردشگری این شهر به شمار می‌رود. اطلاعات کامل‌تر به همراه ساعت بازدید را در ادامه بخوانید!

تهران شهری پر از خانه‌های تاریخی است که هر کدام معماری منحصر به فرد خویش را دارند. خانه‌های تاریخی تهران که از بهترین جاهای دیدنی تهران محسوب می‌شوند، همان خانه‌هایی هستند که بوی سادگی و آرامش می‌دهند و هر چقدر زمان که بگذرد، باز هم دلتنگشان خواهیم بود. اگر در تهران بزرگ بودید و دلتنگ خانه‌های قدیمی ایرانی شدید، یا اصلا دلتان برای تهران قدیم تنگ شد، کافی است سری به یکی از خانه‌های قدیمی تهران، یعنی خانه‌ی تاریخی کاظمی بزنید. خانه کاظمی که این روزها از آن به عنوان خانه موزه تهران قدیم یاد می‌شود؛ مکانی است که یومگ قصد دارد به آن سفر کند. با ما همراه باشید.

آنچه در این مقاله درباره خانه کاظمی خواهید خواند:


موزه خانه کاظمی تهران کجاست؟

خانه کاظمی که خانه موزه تهران قدیم نام جدید آن است، از خانه‌های قدیمی و تاریخی تهران محسوب می‌شود که در خیابان 15 خرداد، در محله‌ی قدیمی امامزاده یحیی (ع)، کوچه ابوالقاسم شیرازی واقع شده‌ است. محله‌ی امامزاده یحیی در منطقه‌ی 12 تهران قرار دارد و از محله‌های قدیمی پایتخت است که دارای بافت معماری ارزشمند و در خور توجه‌ای است. ( مشاهده روی نقشه 👇)مرمت خانه کاظمی تهران

خانه کاظمی در سال 1379 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید و در سال 1386 کار مرمت و بازسازی آن شروع شد. بدین ترتیب خانه‌ی کاظمی پس از مرمت توسط شهرداری منطقه 12 تهران به عنوان خانه موزه تهران قدیم شروع به بازگشایی کرد. نگارخانه، موزه‌ی مردم‌شناسی، تالار مشاهیر، تماشاخانه و کتابخانه‌ی تخصصی تهران‌شناسی از بخش‌های این عمارت پس از بازسازی و مرمت است. 

در این کتابخانه کتاب‌های مجموعه‌ی تاریخ تهران، معماری، هنر و تحقیقات میدانی که میراث فرهنگی انجام داده‌ است را می‌توانید مطالعه کنید. بخش تماشاخانه نیز، جایی است که گردشگران می‌توانند مجموعه‌ای از دوربین‌های قدیمی و عکس‌های تهران قدیم را تماشا کنند.


خانه کاظمی تهران قدیم چاله میدان

Kazemi House

محله چاله میدان یکی از محله‌های قدیمی پایتخت است که زمانی نه چندان دور ارزش‌های خاص معماری در آن بیشتر از هر چیز دیگری توجه شما را جلب می‌کرد. اما متاسفانه این محله به مرور زمان و با ساخت‌وساز‌های جدید، شکلی دیگر به خود گرفت و حتی ساکنان قدیمی خود را از دست داد. با این وجود خانه کاظمی همچون نگینی درخشان در چاله میدان می‌درخشد. خانه کاظمی که در حدود 100 سال از عمر آن می‌گذرد، حدود 2030 مترمربع مساحت دارد. این خانه، عمارتی است که قدمت آن به دوران قاجار بازمی‌گردد و دارای تزیینات زیبایی همچون اورسی‌ها و شیشه‌های رنگی است که زیبایی خیره کننده‌ای دارند.


خانه کاظمی تهران؛ آدرس به همراه ساعت بازدید

Visiting Kazemi's house

 • آدرس: تهران، خیابان 15 خرداد، کوچه ابوالقاسم شیرازی، کوچه امامزاده یحیی، کوجه مستوفی، پلاک 66
 • تلفن خانه کاظمی: 02133546716

شما می‌توانید برای رسیدن به خانه کاظمی از انواع وسایل نقیله استفاده کنید. با این وجود توجه داشته باشید که خانه کاظمی در محدوده طرح ترافیک شهر تهران قرار گرفته‌ است؛ بنابراین بهترین گزینه برای رفتن به آن‌جا مترو می‌تواند باشد.
مترو‌های ایستگاه 15 خرداد و بهارستان، نزدیک‌ترین ایستگاه‌های مترو به خانه کاظمی هستند که می‌توانید بعد از خارج شدن از مترو با چند قدم پیاده‌روی و در کمتر از ده دقیقه به این خانه برسید. اگر بخواهید با اتوبوس به خانه کاظمی بروید، کافی است خود را به میدان بهارستان برسانید و از آن جا اگر حوصله‌ی پیاده‌روی ندارید با تاکسی به چهارراه سیروس رفته تا در نهایت به خانه کاظمی برسید.
اگر تمایل دارید با سرعت بیشتری خود را به خانه‌ی کاظمی برسانید، بهتر است با بی‌آر‌تی‌های خاوران‌ - آزادی خود را به میدان قیام رسانده و از آن‌جا به خانه‌ی کاظمی بروید.
گذر در محدوده طرح ترافیک در روزهای تعطیل مانعی ندارد؛ بنابراین اگر بخواهید با خودروی شخصی به این مکان بروید، بهتر است بدانید که محله‌ی امامزاده یحیی از شمال به خیابان امیرکبیر و از شرق به خیابان ری می‌رسد و از سمت جنوب در خیابان 15 خرداد شرقی راه دارد.
برای بازدید از خانه کاظمی نیاز به تهیه بلیط نخواهید داشت و در تمامی روزهای هفته به غیر از دوشنبه‌ها و ایام تعطیل می‌توانید از ساعت 9 صبح الی 18 عصر از این خانه دیدن کنید.


معماری و آشنایی با بخش‌های خانه کاظمی

 Architecture of Kazemi Museum House

عمارت قاجاری صد ساله تهران به سبک معماری دوران اواسط قاجار است و بسیار شبیه خانه‌های سنتی آن زمان ساخته شده‌ است. تزیینات بیرونی، نمای آجری زیبا، پنجره‌های اورسی و بادگیرهایی که به سبک خانه‌های یزدی ساخته شده‌اند، از زیبایی‌های معماری در خانه کاظمی هستند. خانه کاظمی بسان دیگر خانه‌های قدیمی و سنتی ایران دارای بخش‌های مختلفی مانند، بیرونی، اندرونی، مطبخ، آب‌انبار و اصطبل است. 

رختشوی‌خانه یکی دیگر از مزیت‌های این خانه قاجاری است، چرا که در گذشته مردم برای شستن لباس‌ها به کنار چشمه‌ها و رودها می‌رفتند و در کمتر خانه‌ای رختشوی‌خانه پیدا می‌شد. اما آنچه امروزه از عمارت کاظمی یا خانه کاظمی به جای مانده است، بخش شاه‌نشین آن است که شامل یک طبقه زیرزمین، یک طبقه بالا و دو حیاط در قسمت شمالی و جنوبی بناست. 

حیاط جنوبی خانه در بخش بیرونی و حیاط شمالی خانه در بخش اندرونی قرار گرفته‌ است. نقش‌بندی پنجره‌ها و درهای اورسی با شیشه‌های رنگی از زیباترین تزیینات داخلی عمارت کاظمی است. بدون شک ارسی‌ها زیباترین بخش عمارت کاظمی هستند. ارسی‌های خانه کاظمی در اطراف تالارهای آن قرار گرفته‌اند و دارای آلت‌چینی‌های پر نقش‌ونگاری هستند. این ارسی‌ها با انواع شیشه‌های الوان و با هنر نقاشی پشت شیشه تزیین شده‌اند.


خانه کاظمی از دیروز تا به امروز

Kazemi House Museum Of Tehran

تاریخچه این بنا برمی‌گردد به سال 1226 قمری، درست زمانی که شخصی به نام میرزا سیدکاظم در اوایل پادشاهی محمدشاه قاجار به عنوان یکی از افراد درجه اول وارد حکومت گردید. میرزا سید کاظم، فرزند سید میزا هدایت‌الله تفرشی بود و اصطبل‌دار سلطنتی در دوران ناصرالدین شاه بوده‌ است. این خانه که دارای معماری بی‌نظیری است، بعدها به نام بنیان‌گذار آن به خانه کاظمی شهرت یافت. اما امروزه این خانه مکانی برای آشنایی مردم با تهران قدیم است. جایی که گردشگران با استفاده از ماکت‌ها و عروسک‌ها، با مشاغل و آداب‌ورسوم مردم تهران طی 150 سال گذشته آشنا خواهند شد.

خانه کاظمی یا خانه موزه تهران قدیم یک موزه مردم‌شناسی است که بیش از 100 سال عمر دارد. عمارت کاظمی جایی است که می‌توانید از تونل زمان به تهران قدیم سفری ناب داشته باشید. از سید کاظم همچنین یک مسجد و مدرسه که دارای تناسب معماری بی‌نظیری هستند، نیز در خیابان ری، نبش کوچه باغ پسته به یادگار مانده‌ است. این مسجد و مدرسه به یاد بانی و بنیانگذار آن، به مسجد و مدرسه کاظمیه شهرت یافته‌اند.


موزه‌ی مردم شناسی کاظمی

Kazemi Anthropological Museum

در میان تمامی زیبایی‌های خانه تاریخی کاظمی، بدون شک یکی از بخش‌های قابل‌توجه آن موزه‌ی مردم‌شناسی است. در این موزه با استفاده از ماکت و عروسک، می‌توانید با مشاغل و آداب‌ورسوم مردم تهران در طی 150 سال گذشته آشنا شوید. همچنین یک سری ویترین‌های شیشه‌ای نیز در این موزه وجود دارند که از زمان قاجار تا دوره پهلوی اول جمع‌آوری شده و در معرض نمایش همگان قرار داده شده‌ است. 

تحولی که در پوشاک این دوره یعنی لباس سنتی دوره قاجار تا لباس فرنگی مانند کلاه پهلوی، کت‌وشلوار و کراوات خواهید دید، بسیار جالب و تماشایی خواهد بود. تیزرو یا همان اسکوتر امروزی یکی دیگر از وسیله‌های بازی است که می‌توانید در این موزه ببینید. در واقع یک موزه‌ی کوچک‌تر برای نمایش اسباب‌بازی‌های قدیمی وجود دارد که تماشای آن خالی از لطف نیست.
این‌بار که به تهران سفر کردید، در میان برج‌های تهران و آسمان‌خراش‌هایش سری به خانه‌ی قدیمی و نوستالژیک کاظمی بزنید تا حس‌وحال گذشته را با تمام وجود در رگ‌های خود جاری سازید و در این خانه تاریخی با آداب‌ورسوم تهرانی‌ها بیشتر آشنا شوید.

نوشته های مشابه
 • جاهای دیدنی تهران

  حرف بازدید از جاهای دیدنی تهران که به میان می‌آید، لیستی کامل از انواع‌واقسام جاذبه‌ها از جاهای دیدنی تهران با مترو گرفته تا مکان‌های تفریحی و ده‌ها انتخاب برای گشت‌وگذار پیش رویتان قرار می‌گیرد. این مقاله نقشه راهتان می‌شود تا تهران را ببینید و بگردید و کیفتان کوک باشد.

 • کاخ گلستان تهران

  آیا می‌خواهید با یکی از جاذبه‌های چندصد ساله تهران آشنا شوید؟ آیا می‌خواهید یکی از مجلل‌ترین کاخ‌های تهران را بشناسید؟ آیا می‌خواهید با یکی از آثار جهانی یونسکو در پایتخت کشورمان آشنا شوید؟ جای درستی را برای خواندن انتخاب کرده‌اید.

 • قدیمی‌ترین کافه‌های تهران

  کافه یا کافی‌شاپ بهترین مکان برای قرار ملاقات و دور هم نشستن است که با لذت‌بردن از مزه‌های مختلف و موسیقی آرامش‌بخش همراه خواهد بود. در گذشته فرهنگ کافه یا کافی‌شاپ رفتن هویت چندانی نداشت اما امروزه این لوکیشن در فرهنگ ایرانی بسیار جا افتاده و خواهان بسیاری پیداکرده است به طوری‌که در هر خیابان چندین کافی‌شاپ وجود دارد که نشان‌دهنده نیاز و استقبال مردم از آن است.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز