ورود
روستای سیمین دشت

روستای سیمین دشت تهران

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

روستای سیمین دشت یکی دیگر از روستاهای خوش آب‌وهوای اطراف پایتخت است که در طبیعتی زیبا واقع شده است. این روست بهترین گزینه برای طبیعت‌گردی در اطراف تهران است چرا که در فصل تابستان مورد استقبال گردشگران زیادی قرار می‌گیرد و جاذبه‌های طبیعی تماشایی دارد. با طبیعت سیمین دشت بیشتر آشنا شوید!

پایتخت‌نشین‌ها در روزهای گرم سال به دنبال مقصدی مناسب برای گردش و تفریحات نیم‌روزی هستند و روستای سیمین دشت فیروزکوه بهترین جا برای گشت‌وگذار در بین جاهای دیدنی تهران است. روستای سیمین دشت در استان تهران و شهرستان فیروزکوه قرار دارد و اطراف این روستای خوش آب‌وهوا را باغ‌های سرسبز میوه احاطه کرده‌اند وصدای آب رودخانه در سراسر روستا پیچیده است. روستای سیمین دشت تهران نزد گردشگران محبوبیت خاصی دارد چرا که این روستا، جاذبه‌های طبیعی همچون دریاچه آهنک، کوه‌های انار کندو، رودخانه دلیچای و حبله رود را در خود جای داده است. این روستا یکی دیگر از جاهای دیدنی فیروزکوه است و بهترین گزینه برای طبیعت‌گردی و تفریحات نیم‌روزه در اطراف شهر به شمار می‌رود. در ادامه با یومگ همراه باشید تا گشتی در روستای سیمین دشت تهران بزنیم.

آنچه از روستای سیمین دشت تهران می‌خوانید: 


روستای سیمین دشت تهران کجاست؟ (+ نقشه 👇)روستای سیمین دشت در استان تهران و شهرستان فیروزکوه قرار دارد. این روستا در واقع مقصد ژئوتوریسم (زمین گردشگری) است و شما در سیمین دشت با پدیده‌های زمین‌شناسی متنوعی روبه‌رو می‌شوید. روستای خوش آب‌وهوای سیمین دشت در منطقه کوهستانی قرار دارد و به همین دلیل دارای جاذبه‌های طبیعی فراوانی است. 

این روستا در دهستان حبلرود و از توابع بخش مرکزی فیروزکوه واقع است و از سمت شمال به حصاربن، از شرق به گچه، از جهت شمال شرق به روستای زرین دشت تهران و از جنوب به محمود آباد منتهی می‌شود. همچنین روستای سیمین دشت در مسیر سراسری راه آهن تهران - شمال و قبل از شهرستان فیروزکوه قرار دارد که با وجود خطوط ارتباطی ریلی و جاده‌ای از موقعیت مکانی و دسترسی بسیار خوبی برخوردار است.


با جاهای دیدنی فیروزکوه آشنا شوید!


درباره‌ روستای سیمین دشت تهران

Simindasht

روستای سیمین دشت سراسر پوشیده از درختان سرسبز است؛  بعضی از این درختان چنان قطور و تنومند و بیانگر قدمت زیاد این روستا هستند. سیمین دشت با وجود منابع آب اهمیت زیادی در منطقه دارد. در اطراف این روستای خوش آب‌وهوا باغ‌های میوه بی‌شماری دیده می‌شود. صدای گوش‌نواز آواز پرندگان، آسمان آبی صاف، صدای جوشش آب و قامت درختان سرسبز سیمین دشت هوش از سر گردشگران و طبیعت‌گردان می‌برد به طوری که دوست دارید ساعت‌ها در طبیعت بکر این روستا قدم بزنید و دقایقی را بدون هیاهوی شهر سپری کنید.

اقتصاد روستای سیمین دشت بر پایه کشاورزی و دامداری است و اهالی روستا از این طریق درآمد کسب می‌کنند. از محصولات مهم و اصلی سیمین دشت می‌توان به سیب، گردو، زردآلو پیوندی، کدو، یونجه، خیار، گندم و جو اشاره کرد. 

محصول ویژه و مهم روستای سیمین دشت انار است که اگر دوست دارید طعم انار‌های خوشمزه را بچشید به روستای محمود آباد که در نزدیکی سیمین دشت است حتما بروید. فراورده‌های انار و خوراکی‌های خوشمزه‌ای مانند رب انار، لواشک انار و دیگر موارد می‌توانید به عنوان سوغاتی خریداری کنید. یکی دیگر از فعالیت‌هایی که اهالی روستای سیمین دشت انجام می‌دهند پرورش ماهی است ک مزرعه پرورش ماهی بزرگ با عنوان سیمین غزل در این روستا فعالیت می‌کند. بنابراین شما در این روستا می‌توانید ماهی خوب و تازه تهیه کنید و در کنار عزیزان خود یک ماهی خوشمزه نوش جان کنید.

جالب است بدانید اهالی روستای سیمین دشت سبک زندگی مدرن و به روزی دارند و خیلی شبیه تهرانی‌ها هستند. اهالی سیمین دشت برخلاف روستاهای دیگر پوشش محلی ندارند بلکه پوشش آن‌ها هم مانند تهرانی‌هاست. هنگامی که با اهالی روستا هم کلام می‌شوید فکر می‌کنید مازندرانی هستند در صورتی که گویش‌ مردمان سیمین دشت شبیه مازندرانی‌هاست.


دیدنی‌های روستای سیمین دشت تهران

دریاچه آهنک

دریاچه آهنک

دریاچه آهنک (Ahanak) جزو جاهای دیدنی روستای سیمین دشت تهران است که حدود 5/5 کیلومتر با روستا فاصله دارد و در ارتفاعات جنوبی سیمین دشت واقع شده است. ارتفاع دریاچه آهنک از سطح دریا 1700 متر است و از دو حوضچه کوچک و بزرگ تشکیل شده است. عمق حوضچه کوچک 8 متر و حوضچه بزرگ‌تر 32 متر است و آب این دریاچه از ذوب برف‌های ارتفاعات منطقه و چشمه‌ای که در اتفاعات بالای آبگیر قرار دارد تامین می‌شود.

با وجود این‌که، چشمه‌های آهنک آب زلالی دارند اما به دلیل وجود گوگرد آب دریاچه تلخ‌مزه است بنابراین برای خوردن و کشاورزی مناسب نیست. اگر دوست دارید در این منطقه آب بنوشید باید حدود 2 کیلومتر به سمت بالا طی کنید تا به چشمه آب زلالی برسید که به آن بالا چشمه نیز می‌گویند.

اطراف دریاچه آهنک بسیار سرسبز و زیبا است چراکه انبوهی از درختان بید بزرگ و گز در آن به چشم می‌خورد که پوشش گیاهی این منطقه را تشکیل می‌دهند. اطراف دریاچه نیزارهایی با حدود 3 متر ارتفاع روییده‌ که جلوه زیبایی به دریاچه آهنک بخشیده‌اند. جالب است بدانید کف دریاچه آهنک از ماسه و گل بسیار نرم تشکیل شده و دمای آب دریاچه حدود 24 درجه سانتی‌گراد است.


غواصی در دریاچه آهنک

غواصی

اگر دوست دارید دنیای زیر آب را تجربه کنید، دریاچه آهنک بهترین گزینه برای غواصی و شنا و یک تفریح لذت‌بخش برای گردشگران است. در فصل‌های گرم سال غواصی در این دریاچه طرفداری زیاد دارد چرا که آب دریاچه خنک و زلال است. در دریاچه آهنک غواصی در عمق 6 متری را تجربه خواهید کرد که آب خنک این دریاچه خستگی راه را از تن‌تان خارج می‌کند و حسابی هم خوش می‌گذرانید. حتما لوازم لازم برای شنا همراه خود داشته باشید و اگر هم به فنون شنا مسلط نیستید هرگز وارد دریاچه نشوید.


رودخانه دلیچای، حبله رود و کوه انار کندو

کوه‌های سیمین دشت

از دیگر جاذبه‌های طبیعی تماشایی روستای سیمین دشت باید به رودخانه دلیچای و حبله رود اشاره کرد که این دو رود خروشان از ارتفاعات البرز سرچشمه می‌گیرند. این دو رود در سیمین دشت به هم می‌رسند، سپس به سمت گرمسار روانه می‌شوند. در دهانه این دو رود یک سد انحرافی ساخته شده که از این طریق آب شیرین به سمت گرمسار هدایت می‌شود و بخش اضافه آب برای مصارف کشاورزی به کار می‌رود. همچنین با وجود این سد انحرافی باعث شده زیستگاه خوبی برای پرندگان مهاجر و بومی ایجاد شود و فضای زیبایی به نمایش طبیعت‌گردها گذاشته ‌شود.

از دیگر جاذبه‌های گردشگری روستای سیمین دشت تهران می‌توان به کوه انار کندو در محله کویر اشاره کرد. این کوه تاریخی و طبیعت اطراف آن جزو جاهای دیدنی روستای سیمین دشت است و با توجه به آثار باقی‌مانده از قلعه تاریخی بر روی کوه که قدمت آن را به دوره اسماعیلیان نسبت می‌دهند، متوجه قدمت زیاد این روستا می‌‌شوید.

مسیرهای دسترسی به بالای کوه به دلیل فرسایش از بین رفته‌اند، بنابراین حتما مجهز به وسایل کوهنوردی باشید. از دیگر کوه‌های سربه فلک کشیده این منطقه می‌توان به گوران، یورد شریف و بز کوه اشاره کرد که علاوه بر آن‌ها کوه‌های رنگارنگ با اشکال عجیب‌وغریب در اطراف روستای سیمین دشت نیز به چشم می‌خورد و گزینه خوبی برای عکاسی در طبیعت است.

یک راهنمای خوب برای خرید کفش کوهنوردی


اطلاعات بازدید از روستای سیمین دشت تهران

روستای سیمین دشت تهران

 • آدرس روستای سیمین دشت: فاصله 120 کیلومتری شهر تهران، شهرستان فیروزکوه، روستای سیمین دشت

مسیر دسترسی

برای رفتن به روستای سیمین دشت باید از سمت شرق تهران به سمت فیروزکوه حرکت کنید. از میان دومسیر می‌توانید به روستای سیمین دشت بروید. ابتدا بعد از گذر از جابان و سربندان در جاده گویج ادامه مسیر را بروید تا به روستا برسید. 

برای مسیر دوم باید از سربندان و پمپ بنزین سیدآباد عبور کنید، سپس از جاده فرعی سمت راست به سمت روستای کلاک، رود افشان، مشهد و حصاربن حرکت کنید که در نهایت به روستای سیمین دشت می‌رسید. به این ترتیب تقریبا 2 ساعت در راه هستید تا به این روستای زیبا و خوش آب‌وهوا برسید.

همچنین می‌توانید با قطار محلی به سیمین دشت بروید و سوار قطار تهران-ساری شوید سپس در ایستگاه سیمین دشت پیاده شوید. 

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ساعات و هزینه قطار محلی فیروزکوه می‌توانید به شماره تلفن روابط عمومی ایستگاه راه آهن تهران 0215149 تماس بگیرید.

نوشته های مشابه
 • اقامتگاه‌ بومگردی ارگ‌ سنگی سنگان

  اقامتگاه بومگردی ارگ‌ سنگی یکی از گزینه‌های بسیار خوب بومگردی در اطراف تهران است. این اقامتگاه در روستای تاریخی سنگان واقع شده ‌است و با اقامت در آن علاوه بر تجربه یک سفر عالی در دل روستای سنگان، به جاذبه‌های تاریخی و طبیعی بسیاری هم دست پیدا می‌کنید.

 • جاهای دیدنی اطراف تهران در پاییز

  خداوند دفتر دنیا را می‌گشاید، مداد رنگی را در دست گرفته، رنگ قرمز، زرد و نارنجی را بر صفحه جهان هستی می‌زند و فصل شگفت‌انگیز پاییز را به دنیا هدیه می‌‌دهد. در این زمان است که فرزند آدم همراه با فصل پاییز به دنبال آرامش می‌رود. فصل پاییز در هر منطقه به گونه‌ای خاص جلوه‌گری می‌کند. می‌رویم تا جاهای دیدنی اطراف تهران در پاییز را تماشا کنیم.

 • پارک جنگلی تلو تهران

  پارک جنگلی تلو یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های جنگلی تهران است که در کیلومتر 5 جاده تلو قرار گرفته‌ است. این پارک با نام پارک جنگلی غزال نیز شناخته می‌شود و از مهمترین پارک‌های منطقه لواسانات تهران است.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز