ورود
موزه حیات وحش ایران دارآباد

موزه حیات وحش دارآباد

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

موزه حیات وحش دارآباد یک موزه متفاوت در پایتخت کشورمان است! این موزه که جزو موزه‌های علم و صنعت تهران به شمار می‌رود، از لحاظ علم جانورشناسی و گیاه‌شناسی یکی از مهم‌ترین موزه‌های شهر تهران است. اطلاعات کاملی از موزه حیات وحش ایران را در یومگ بخوانید!

موزه حیات وحش دارآباد یکی از جاهای دیدنی تهران است که می‌تواند تجربه‌ای متفاوت از موزه‌گردی در پایتخت باشد. موزه دارآباد همان موزه طبیعت و حیات وحش دارآباد است که در منطقه‌ای به همین نام قرار دارد. این موزه دارای فضایی صمیمی و قابل لمس است تا گردشگران بتوانند با تاریخ طبیعت و همچنین تکامل انواع گونه‌های جانوری به خوبی آشنا شوند. در این موزه دوره‌های آموزشی، همایش‌های علمی، کلاس‌های علمی، نمایشگاه‌ها، کارگاه‌های آموزشی و جشنواره‌ها برگزار می‌شود. این موزه برای اولین‌بار در سال 1372 تاسیس شد و در سال 1376 به عنوان اولین موزه ایرانی در شبکه جهانی اینترنت به ثبت رسید. یومگ در این مقاله شما را با موزه حیات وحش دارآباد بیشتر آشنا خواهد ساخت.

آنچه در این مقاله از موزه حیات‌ وحش دارآباد خواهید خواند:


موزه حیات وحش دارآباد کجاست؟

بخش پرندگان موزه دارآباد تهران

موزه حیات وحش دارآباد یکی از موزه‌های خاص و دیدنی استان تهران است که ابتدای محدوده دارآباد و در خیابان آجودانیه در خیابان موزه قرار گرفته‌ است. آری! شمالی‌ترین نقطه شمال شرق تهران درست در فاصله‌ی کمی از کاخ و پارک نیاوران، موزه دارآباد قرار گرفته‌ است. این موزه در قدیم، یکی از کاخ‌های فاطمه پهلوی بوده‌ که در حال حاضر تبدیل به موزه‌ی حیات وحش ایران شده‌ است.

هدف از ساخت این موزه، آشنایی مردم با میراث طبیعی ایران و اطلاع از روش‌ها و اهمیت حفاظت از محیط زیست و حیات وحش است. وجود پارک‌های علمی متنوع برای کودکان سبب شده موزه دارآباد، یکی از محبو‌ب‌ترین موزه‌های تهران باشد؛ جایی که عاشقان طبیعت می‌توانند تاریخ طبیعی ایران را لمس کنند و آن را از نزدیک ببینند. ( مشاهده روی نقشه 👇)آشنایی با بخش‌های موزه حیات وحش دارآباد

بی‌شک موزه دارآباد یکی از جذاب‌ترین مکان‌های دیدنی در تهران است. اگر کودکی دارید که به موضوعات علمی و طبیعی علاقه‌مند است حتما سری به موزه حیات وحش دارآباد بزنید. در این موزه انواع پرندگان، خزندگان وپستاندارن واقعی را خواهید دید که به صورت کاملا طبیعی تاکسیدرمی شده‌اند. 

موزه دارآباد ساختمانی دو طبقه با زیر بنای 2500 مترمربع دارد و در زمینی به مساحت 12000 مترمربع واقع شده‌ است. این موزه دارای بخش‌های متنوعی مانند؛ بخش آبزیان، پرندگان و پستانداران، بخش زمین‌شناسی، سالن پروانه‌ها و کارگاه تاکسیدرمی است. سالن‌هایی متفاوت که در هر بخش آن، حیوانات گوناگون از مناطق مختلف دنیا به نمایش گذاشته شده‌ است.

 • سالن اول: مکانی برای به نمایش گذاشتن حیواناتی از نواحی آسیا، اروپا و آمریکای شمالی است.
 • سالن دوم: مکانی برای به نمایش گذاشتن حیواناتی از نواحی شمالی، شمال شرقی و غربی ایران است.
 • سالن سوم: مربوط به حیواناتی از نواحی مختلف ایران همانند، نواحی مرکزی جنوب ایران است. یوزپلنگ ایرانی؛ یکی از آن حیواناتی است که در معرض خطر انقراض است و در این قسمت می‌توانید اطلاعات کاملی از این گونه در معرض انقراض به دست آورید.
 • سالن چهارم: مکانی برای به نمایش گذاشتن پستانداران قاره آفریقا و پرندگان مهاجر این قاره است.
 • سالن پنجم و ششم: به خزندگان، ماهی‌های زنده و تاکسیدرمی اختصاص دارد.
 • سالن آکواریوم موزه دارآباد: از دیگر بخش‌های این موزه است؛ جایی که می‌توانید شاهد تماشای انواع ماهی‌ها باشید و با زیستگاه و تغذیه‌ی آن‌ها بیشتر آشنا شوید. آبزیانی از قاره‌های آسیا، آفریقا و آمریکای جنوبی را نیز در این سالن خواهید دید.
 • سالن شماره هفت: سالنی برای نمایش فسیل‌ها یا سنگواره‌ها است؛ سنگواره‌هایی که قدمت برخی از آن‌ها به یک میلیارد سال پیش باز می‌گردد. با سنگ ماه تولد خود آشنا هستید؟ شما می‌توانید در این سالن سنگ ماه تولد خود را به عنوان یادگاری خریداری کنید.


در گوشه و کنار موزه دارآباد؛ تعدادی جانور زنده نیز خواهید دید که در باغ‌وحش موزه نگهداری می‌شوند.


بخش‌ پروانه‌ها

بخش پروانه‌ها در موزه دارآباد

بخش پروانه‌ها یکی از زیباترین و جذاب‌ترین سالن‌های موزه دارآباد است. در این بخش 300 نوع از پروانه‌های ایران و جهان وجود دارد. قاب‌بالان، عقرب‌ها و رتیل‌ها از دیگر انواع حشرات هستند که در این بخش نگهداری می‌شوند. یک نمایشگاه عقرب زنده نیز در این بخش وجود دارد که تماشای آن برای افراد نترس و شجاع توصیه می‌شود.


بخش پرندگان

بخش پرندگان موزه دارآباد تهران

در بخش پرندگان شما قادر خواهید بود پرندگان تاکسیدرمی شده را از پشت شیشه مشاهده کنید و با زیست‌بوم آن‌ها بیشتر آشنا شوید. تماشای پرندگان زنده‌ای که در این بخش آزادانه زندگی می‌کنند نیز خالی از لطف نیست. در این بخش 165 گونه مختلف از گونه‌های شناخته شده ایرانی و تعدادی از گونه‌های آفریقا، اروپا و آمریکا نیز دیده می‌شود.


کارگاه تاکسیدرمی

حیوانات تاکسیدرمی شده در موزه دارآباد

کارگاه تاکسیدرمی موزه دارآباد بخشی است که در آن حیواناتی نظیر پرندگان، خزندگان، پستانداران و آبزیان خشک می‌شوند. اگر به تاکسیدرمی علاقه‌مند هستید، این بخش فرصت خوبی است تا با ابزارهای تاکسیدرمی و چگونگی حفظ و نگهداری موجودات غیر زنده از نزدیک آشنا شوید.


موزه گیاه‌شناسی

بخش گیاه شناسی موزه دارآباد

موزه گیاه‌شناسی از دیگر بخش‌های تفریحی موزه دارآباد است؛ جایی که محل نگهداری گیاهانی است که کم‌کم از چرخه زیستی خارج شده‌اند. در این بخش، گیاهانی که از سرتاسر جهان جمع‌آوری و خشک شده‌اند به این موزه آورده می‌شوند. همچنین گیاهان داروئی، گیاهان تزیینی، 600 گونه از گیاهان خودرو ایرانی و بخش مخصوصی برای زنبوداری و زنبور عسل نیز در این بخش به چشم می‌خورد.


آدرس، شماره تماس و قیمت بلیط موزه حیات وحش دارآباد

موزه دارآباد تهران

 • آدرس موزه دارآباد: تهران، میدان نیاوران، خیابان دارآباد، بعد از آجودانیه، خیابان موزه
 • تلفن موزه دارآباد: 02196027011
 • فکس: 22288254

ساعت کاری موزه دارآباد در شش ماه اول و دوم سال متغییر است. اگر قصد بازدید از موزه را در شش ماه اول سال دارید، می‌توانید همه روزه به جز شنبه‌ها و ایام سوگواری از ساعت 8 الی 20 به این موزه بروید. در شش ماه دوم سال نیز موزه از ساعت 8 الی 18 پذیرای بازدیدکنندگان است. همچنین توجه داشته باشید که برای بازدید از موزه دارآباد، حداقل به دو یا سه ساعت زمان نیاز دارید تا بتوانید از تمامی بخش‌های آن دیدن داشته باشید.

اگر ساعات اولیه روز یا ظهر و عصر را برای بازدید از موزه انتخاب کنید، می‌توانید در روشنایی روز بهتر از دیدن حیوانات بیرون محوطه و خود موزه لذت ببرید. قیمت بلیط ورودی به موزه دارآباد برای هر نفر پنج هزار تومان است. با این حال توجه داشته باشید که این موزه بخش‌های دیگری مانند، هیومن پارک، رویا پارک، سینما شش بعدی، دکتر لند و ... را در خود جای داده‌ است که برای بازدید و ورود به هر کدام از آن‌ها باید هزینه جداگانه‌ای پرداخت کنید.


روش‌های دسترسی و نزدیک‌ترین مترو به موزه دارآباد تهران

مسیر دسترسی به موزه دارآباد

همان‌طور که گفته شد موزه دارآباد؛ در یکی از شمالی‌ترین خیابان‌های تهران قرار گرفته است که تقریبا خیابانی پر ترافیک است.
برای رسیدن به موزه دارآباد با خودرو شخصی می‌توانید در ابتدا خود را به میدان تجریش رسانده و سپس به سمت میدان باهنر بروید. از این میدان می‌توانید وارد خیابان دارآباد شده و پس از طی کردن حدود یک و نیم کیلومتر به موزه برسید.
مترو تجریش، نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به موزه دارآباد است. شما می‌توانید از هر جای تهران که هستید خود را به ایستگاه تجریش رسانده و سپس با با تاکسی‌های تجریش نیاوران دارآباد و یا اتوبوس‌های تجریش دارآباد به این موزه برسید.
اگر قصد استفاده از اتوبوس را دارید، می‌توانید با اتوبوس‌های بی آرتی راه آهن تجریش به میدان تجریش بروید و بعد از رسیدن به میدان تجریش با خط تجریش دارآباد به موزه برسید.


بازار تجریش تهران را بیشتر بشناسید!

سایت رسمی موزه حیات وحش دارآباد

برای اطلاعات بیشتر در خصوص ساعت بازدید، قیمت بلیط و بخش‌های مختلف موزه دارآباد می‌توانید از وب سایت اختصاصی موزه دارآباد دیدن کنید.


موزه حیات وحش دارآباد کافی‌شاپ

کافی شاپ موزه دارآباد تهران

کافه رستوران امیر چاکلت دارآباد یک کافی‌شاپ در منطقه‌ی دارآباد با محیطی مجلل و منویی بی‌نظیر است. در حقیقت این کافه در دل پارک موزه حیات وحش دارآباد قرار گرفته‌ است و دارای سه بخش شامل، سالن، بالکن و روف‌تاپ است. از آن جایی‌که این کافه در ارتفاعات دارآباد قرار دارد، منظره چشم‌نوازی دارد. جایی که می‌توانید در فضایی لوکس موزه حیات و طبیعت بی‌نظیر دارآباد را تماشا کنید. 

اگر به مکان‌های دنج و خلوت علاقه دارید و مایل هستید یک تابلوی سه بعدی از شهر را پیش روی خود تماشا کنید، حتما به کافه رستوران امیر چاکلت دارآباد سری بزنید. ساعت سرویس‌دهی این کافه از ساعت 8:30 الی 23 است.

 • آدرس کافی شاپ موزه حیات وحش دارآباد: تهران، میدان نیاوران، خیابان دارآباد، بعد از آجودانیه، موزه حیات وحش، امیر چاکلت
 • تلفن: 02122837851


سخن آخر این است که همین امروز دست به کار بشوید و برنامه بازدید از موزه حیات وحش دارآباد را در برنامه‌ی آخر هفته خود بگنجانید تا لحظاتی شاد و پر هیجان را در کنار خانواده سپری کنید.

نوشته های مشابه
 • راهنمای بازدید از مصلی تهران

  مصلی تهران محل برگزاری نمایشگاه‌های مختلف، همایش‌ها، جشنواره‌ها، نماز جمعه تهران و دیگر مراسمات این‌چنینی‌ست. علاوه بر آن این مجموعه معماری خیره‌کننده‌ای دارد که به‌راحتی می‌تواند یکی از دلایل بازدید از آن باشد. با معرفی تمام قسمت‌های مصلی تهران در این مقاله همراه مجله گردشگری یوتراوز باشید.

 • دربند تهران کجاست و چه تفریحاتی دارد؟

  دربند تهران با درختان سر‌به‌فلک‌کشیده، رودخانه خروشان، کافه رستوران‌های دنج و آب‌وهوای مطبوع خود توانسته جای خود را در دل مسافران و پایتخت‌نشینان باز کند. در این مطلب سری به کوچه باغ‌های سرسبز دربند می‌زنیم و از جاذبه های این منطقه زیبا بیشتر می‌گوییم.

 • پل طبیعت تهران؛ اولین پل غیرخودرویی ایران!

  قصد تهران‌گردی دارید و این بار پل طبیعت را برای بازدید انتخاب کرده‌اید؟ دنبال نزدیک‌ترین مترو به پل طبیعت هستید تا تهران را از آن بالا تماشا کنید؛ از فراز این شاهکار مهندسی رنگارنگ که در تاریکی شب می‌درخشد؟ پس این مقاله را از دست ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز