ورود
Golestan Palace

کاخ گلستان تهران

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

آیا می‌خواهید با یکی از جاذبه‌های چندصد ساله تهران آشنا شوید؟ آیا می‌خواهید یکی از مجلل‌ترین کاخ‌های تهران را بشناسید؟ آیا می‌خواهید با یکی از آثار جهانی یونسکو در پایتخت کشورمان آشنا شوید؟ جای درستی را برای خواندن انتخاب کرده‌اید.

کاخ گلستان یکی ارگ‌های سلطنتی ایران است که بنیان آن در زمان پادشاهان صفوی گذارده شده و در ادامه در زمان سلطنت پادشاهان قاجار نیز همچنان مورد توجه و توسعه بوده است. در این مطلب یوتراوز شما را با یک نمونه‌ی شاخص و فاخر در بین لیست کامل جاهای دیدنی تهران آشنا می‌کند. پس مثل همیشه با ما همراه شوید یکی از دیدنی‌ترین موزه‌های تهران - کاخ گلستان - را ببینید و درباره‌اش بخوانید!

آنچه درباره‌ی کاخ گلستان در ادامه می‌خوانید:کاخ گلستان کجاست؟

 • کاخ گلستان تهران؛ آدرس: خیابان پانزده خرداد، ضلع شمالی میدان ارگ
 • شماره تماس: 02133113335 الی 8با آن همه درختان چنار و سرو بلند قامت که در آغوشش آرام گرفته‌اند چه نامی بهتر از گلستان را می‌توان برایش انتخاب کرد؟ در دنیایی از نقاشی‌ها و تصویرها با کاشی‌کاری‌های کم نظیرش غرق شوید. این‌جا مکانی برای غرق‌شدن در تاریخ است. قدمتش به قدمت تهران است! آری چندین سال قبل تهران واقعی همین محله بود؛ همین محله پانزده خرداد و همین کاخ گلستان.
قصه کاخ گلستان؛ یادگاری از دوران قاجار در قلب تهران است. قصه از آن‌جا شروع شد که آغا محمدخان قاجار بعد از کشت و کشتار فراوان به تهران رسید و تصمیم گرفت سلطنتش را از این شهر آغاز کند و چه جایی بهتر از گلستان؟
کاخ شاهانه دست‌به‌دست می‌چرخید تا به فتحعلی‌شاه رسید. او که طبعی ظریف‌تر از آغامحمدخان داشت کاخ را پر از تزئینات اروپایی و آینه‌کاری کرد. اما اوج زیبایی کاخ گلستان با سلطنت ناصرالدین شاه آغاز شد. هربار که سلطان صاحبقران به سفری تازه می‌رفت، کاخ بیشتر رنگ و بویی از پاریس، رم، لندن، وین و ستن پطرزبورگ به خود می‌گرفت و این شد کاخی که اکنون در تهران گلستانش می‌خوانیم.

تزئینات داخلی کاخ موزه گلستان

در این کاخ که ترکیبی از معماری دوران صفوی را نیز در طراحی خود به همراه دارد، شاهد آینه‌کاری‌ها و پنجره‌های ارسی زیبایی خواهی بود که قیامتی در زیبایی معماری و طراحی این کاخ به پا کرده‌اند. علاوه‌بر این نورافشان‌های زیبایی که از سقف‌های مجلل و پر تزیین این کاخ آویخته شده‌اند بسیار تماشا دارند. شگفت‌انگیزترین چیزهایی که در کاخ گلستان می‌بینید پیانوهای متعلق به دوران قاجار هستند و همچنین برخی نقاشی‌های زیبا از کمال‌الملک که سرشار از رنگ و مناظر طبیعی است. این نقاشی‌ها آن‌قدر زیبا و نزدیک به واقعیت و ملموس‌اند که گویی نقاشی نیستند، بلکه عکس‌هایی واضح‌اند! علاوه‌بر این‌ها اثاثیه‌ی کاخ گلستان نیز بسیار جذاب و تاره‌اند. گویا همین امروز از به‌روزترین و گران‌ترین لوکس‌فروشی‌های شهر آن‌ها را خریده باشند! پس از تماشا و گشت‌وگذار در کاخ گلستان این فرصت فراهم است که به‌طرف کافه‌ی سنتی این کاخ بروید یا از غرفه‌ی سنتی آن خریدی کنید.


بخش‌های مختلف کاخ گلستان تهران را بشناسید

salam forum

کاخ گلستان که خود درون یک باغ بزرگ جای گرفته از چندین تالار تشکیل شده است. از آن‌جایی که ایران تحت‌تاثیر معماری اروپایی بوده، گلستان هم تلفیقی از معماری ایرانی و اروپایی به خود گرفته است. اما آن‌چه در نگاه اول چشم‌نواز است، کاشی‌کاری‌های رنگارنگ و جذاب گلستان است. هر کاشی برای خود داستانی دارد، از شکار گرفته تا روایت‌های عاشقانه، جنگ، مضامین مذهبی و حتی عکس‌های پادشاهان و اعضای دربار. در این قسمت چند بخش از کاخ گلستان تهران را به شما معرفی می‌کنیم تا تصویر بهتری از این کاخ زیبا در ذهنتان نقش ببندد.


عمارت بلندبالای شمس‌العماره

بادگیر کاخ گلستان تهران

پیشترها برای خود ابهتی داشته است! شمس‌العماره‌ی 5 طبقه، تا چندی پیش یکی از بلندترین ساختمان‌های تهران بود. شاید مکانی بهتر از آن برای تماشای ارتفاعات البرز وجود نداشت! شمس‌العماره که 35 متر ارتفاع دارد، پر از کاشی‌های هفت‌رنگ قاجاری است. آینه کاری‌های اروپاییش جلوه‌ای بی‌نظیر دارد.

هدف از ساخت این عمارت مکانی باشکوه برای پذیرایی از میهمانان دربار با چشم‌اندازی وسیع بود. ناصرالدین‌شاه قاجار تحت تاثیر بناهای اروپایی یا عمارت‌های داخلی مثل عالی قاپو اصفهان در دوران حکومت خود دستور ساخت شمس‌العماره را داد و بعد از دو سال این عمارت باشکوه توسط علی محمد کاشی (معمار شمس‌العماره) به ثمر نشست.


ایوان تخت مرمر

ایوان تخت مرمر

قدیمی‌ترین بنا در کاخ گلستان تهران ایوان تخت مرمر است که قدمتی برابر با دوره زندیه دارد. ایوان تخت مرمر در سال 1173 بنا شد. در دوران قاجار، پادشاهان در مناسبت‌های مختلف مثل عید نوروز گرد‌هم می‌آمدند و با مردم عادی که برای دست‌بوس می‌آمدند، عیدی و شادباش می‌دادند. بارزترین مشخصه ایوان تخت مرمر در کاخ گلستان تهران، یک تخت سکو مانند است که احتمالا شما را به‌یاد داستان تخت حضرت سلیمان که بر دوش دیو و پریان حمل می‌شد می‌اندازد. 

مجسمه‌های مرمرینی که تخت را به دوش کشیده‌اند و تصویر واضحی از الهام گرفتن از همین داستان را نمایش می‌دهند. ایوان تخت مرمر یا تخت کریم‌خانی که از 65 قطعه مرمر بزرگ و کوچک ساخته شده است. تزیین شده با گچ بری، سنگ‌تراشی، خاتم کاری، منبت و مشبک است.آری! هر آن‌چه از هنر ایرانی بخواهی در دارالعماره هست.


موزه عکاسخانه

یکی از دیدنی‌ترین قسمت‌های کاخ گلستان تهران موزه عکاسخانه‌ است. این موزه مجموعه نفیسی از عکس‌های زمان قاجار است که گنجینه‌ای ارزشمند برای آشنایی با آن دوران را در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌دهد.


تالار آینه

windbreak mansion

کمال‌الملک نقاش معروف ایرانی برای همگان شناخته شده است. اگر نگاهی به فیلم کمال‌الملک انداخته باشید به خوبی می‌توانید تالار آیینه را تجسم کنید. تالار بزرگ نیست! اما به لطف آینه‌کاری‌های فوق‌العاده‌اش،‌ جلوه‌ای باشکوه دارد.

تالار آینه کاخ گلستان تهران زیبایی و شکوه مسحورکننده‌ای دارد که فقط با از نزدیک دیدن می‌توان جذابیت‌هایش را به خوبی درک کرد! تزیینات آینه‌کاری فوق‌العاده این تالار قطعا چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند اما چیزی که به اعتبار این تالار افزوده‌ است، تابلو رنگ روغن استاد فرشچیان است. نقاشی این تابلو حدود 5 سال طول کشیده و از آثار فاخر استاد فرشچیان به‌شمار می‌رود. به تالار آینه زیبا در کاخ گلستان تهران بروید و این اثر را در میان آینه‌کاری و عناصر ناب معماری سنتی ایرانی ببینید.


خلوت کریمخانی

خلوت کریمخانی

خلوت کریمخانی یک بنای زیبا و سرپوشیده‌ است که در جایجای آن نشانه‌های هنر ایرانی دیده‌ می‌شود. سنگ قبر ناصرالدین‌ شاه که تصویر حکاکی شده‌ی تمام قد او روی مرغوب‌ترین سنگ‌های مرمر را نشان می‌دهد، در خلوت کریمخانی کاخ گلستان تهران نگهداری می‌شود. در بازدید از خلوت کریمخانی، تخت ناصرالدین‌شاه را هم می‌توانید ببینید.


عمارت بادگیر

برج‌های بادگیر در این عمارت، تنها بادگیر‌های معرق‌کاری شده در ایران هستند! این عمارت چشم‌نواز به دستور فتحعلی‌ شاه قاجار ساخته شد و بعد از گذشت سالیان هنوز هم ابهت و زیبایی خودش را حفظ کرده‌ است. تالار صلیبی، آینه‌کاری‌ها، تزیینات گچ‌بری، ستون‌های نقش برجسته، لوسترهای عتیقه و ارسی‌های خوش‌رنگ و لعاب از جذابیت‌های عمارت بادگیر در کاخ گلستان تهران هستند.


کاخ گلستان تهران؛ بازدید

exterior decorations of golestan palace

برای بازدید از کاخ گلستان تهران بهترین زمان بی‌شک فصل بهار و بهترین ماه نیز فروردین خواهد بود. در روزهای اول این ماه تهران را آن‌چنان خلوت و خوش آب‌وهوا و پاک می‌بینید که انگار در روستایی مدرن و کم‌جمعیت گشت‌وگذار می‌کنید نه یک کلان‌شهر شلوغ و پر از آلودگی! پاییز رنگارنگ کاخ گلستان تهران نیز جلوه‌ای دیگر دارد و می‌توانید در میان برگ‌ریزان محوطه قدم بزنید تا به کاخ برسید و شکوه کاخ تاریخی گلستان تهران را با پس‌زمینه برگ‌های طلایی و نارنجی پاییز تماشا کنید.
در فروردین‌ماه درختان حیاط کاخ گلستان تهران پر از شکوفه‌های رنگارنگ می‌شوند و حوض‌های بزرگ این حیاط پر آب خواهند بود. پرنده‌ها و سمفونی ترانه‌هایشان در گوشتان می‌پیچد و هوا و حس‌وحال بازدید از کاخ گونه‌ای دیگر می‌شود. بهترین زمان بازدید از کاخ گلستان تهران یک روز تعطیل و خلوت فروردین بین ساعت‌های ۹ صبح تا ۱۷:۳۰ عصر است.


چگونه به کاخ گلستان برویم؟ (مترو + اتوبوس)

exterior of golestan palace

برای رسیدن به کاخ گلستان با خودروی شخصی به‌طرف خیابان همیشه شلوغ ۱۵ خرداد حرکت کنید و به‌طرف میدان ارگ بروید. در مسیری سنگ‌فرش شده در کنج خیابان، کاخ گلستان را ملاقات می‌کنید. با مترو و اتوبوس‌های عمومی نیز می‌توانید به‌طرف این جاذبه بروید. برای رفتن به کاخ گلستان تهران با مترو (خط 1) در ایستگاه ۱۵ خرداد پیاده می‌شوید و با اتوبوس‌های سبزه‌میدان و ۱۵ خرداد نیز به سمت این محیط راهی می‌شوید. یا اینکه با خط 2 مترو همراه شوید و در ایستگاه امام‌خمینی پیاده شده و از آنجا با تاکسی یا اتوبوس خود را به کاخ گلستان تهران برسانید.

آخرین گزینه نیز تاکسی‌ها اینترنتی هستند که در تهران پرترافیک خیلی توصیه نمی‌شود. بهتر است با مترو و از زیرزمین مسیر خودت را پیدا کنید تا ترافیک‌ها کلافه‌تان نکند.
تماشای کاخ گلستان برای تمام انسان‌های روی زمین لذت‌بخش و مناسب خواهد بود. زیبایی‌های این کاخ در کلمات نمی‌گنجد و باید به ملاقات آن بروید تا با چشم خود ببینید که چه غوغایی است! به محیط این کاخ که وارد می‌شوید می‌توانید روی صفحه‌ی مانیتور دستگاهی که همان کنار ورودی است انتخاب کنید که تمایل دارید کدام قسمت کاخ را ببینید و با انتخاب و پرداخت هزینه از همان دستگاه بلیط خود را دریافت می‌کنید.


تهیه بلیط ورودی کاخ گلستان

بازدید از برخی قسمت‌های کاخ زیبای گلستان تهران نیازی به خرید بلیط ندارد. مثلا: خلوت کریمخانی، تالار برلیان و تالار ظروف از جاهایی هستند که بصورت رایگان می‌توانید از آنها بازدید کنید. اما برای بخش‌های دیگر ملزم به تهیه بلیط جداگانه هستید.


در کاخ گلستان عکاسی کنیم

عکاسی از نقاط مختلف کاخ گلستان

عجیب‌ترین سوالی که می‌توان در این لحظه پرسید این است که در کجای کاخ گلستان عکس بگیریم؟ کاخ را باید با دوربین بلعید! از لحظه‌لحظه مشاهداتتان در این کاخ باید عکسی بردارید. از شاه‌نشین‌ها و تالارها و سقف‌های وصف‌نشدنی این کاخ تا تالار آیینه و سالنی که در آن چند تصویر نقاشی‌شده زیر نور ارسی مثل نگین‌های یک انگشتر پربها می‌درخشند!
تالارها قدم‌به‌قدم شایسته‌ی برداشتن بهترین قاب‌ها هستند. عکس گرفتن از لوسترها و قالی‌های ایرانی را فراموش نکنید. همچنین از مجموعه‌ی هدایایی که در سالنی بزرگ ردیف شده‌اند حتما عکاسی کنید تا زیباترین ظروف دنیا را برای همیشه در حافظه‌ی دوربینت داشته باشید. البته پیانوهای دوره‌ی قاجار نیز بسیار مناسب‌اند برای عکاسی و همچنین تابلوهای به نمایش گذاشته‌شده از کمال‌الملک که در همان تالار پیانوها پیدایشان می‌کند.


بعد از کاخ گلستان به کجا برویم؟

کاخ گلستان یکی از آن کاخ‌های مفصل و بسیار زیباست که ساعت‌ها را صرف تماشای آن خواهید کرد. اما پس از تماشای این جاذبه‌ی زیبا می‌توانید به دیدن جاذبه‌های زیبای دیگری بروید که در ادامه به شما معرفی می‌کنیم:

 • بازار بزرگ تهران: از یک بازار زیبا و پر رفت‌وآمد متعلق به دوران قاجار که راسته‌هایی دارد که هرکدام مربوط به موضوع خودشان هستند.
 • امامزاده زید:‌ در همین نزدیکی‌ها امامزاده زید قرارگرفته است و با یک پیاده‌روی می‌توانید به آن برسید.
 • خانه مستوفی‌الممالک: خانه‌ای مربوط به زمان قاجار است که معماری دیدنی‌ای دارد.
 • مسجد امام: مسجدی زیبا با معماری‌ای متعلق به زمان قاجار است.
 • کلیسای تادئوس و بارتوقیمئوس: اولین کلیسایی است که ارمنیان تهران در زمان کریم‌خان زند بنا کردند.
 • کاروانسرای خانات:‌ کاروانسرایی زیبا از دوران قاجار است که محیطی دلپسند دارد.

علاوه بر این جاذبه‌های دیدنی،‌ درشکه‌سواری در خیابان ۱۵ خرداد نیز بسیار لذت‌بخش خواهد بود و همچنین گشتن در میان مغازه‌هایی که خارج از بازار در راسته‌ی خیابان قرارگرفته‌اند. نوشیدنی‌های خنک این اطراف یکی از یکی بهتر هستند و صرف ناهار در فست‌فودها و رستوران‌های اطراف بازار بزرگ خیلی کیف دارد. بهترین رستوران این دور و اطراف رستوران مسلم است که ته‌چین‌های آن معروف و بسیار لذیذ است به امتحانش می‌ارزد. 

کاخ گلستان تهران از آن جاهایی‌ است که شاید در یک بازدید یک‌روزه نتوانید تمام جذابیت‌هایش را آنطور که باید، ببینید. پس پیشنهاد می‌کنیم در برنامه سفرتان به تهران یک جای بزرگ برای بازدید از این کاخ باز کنید تا تجربه‌ای شگفت‌انگیز و بیادماندنی را در خاطراتتان ثبت کنید.

نوشته های مشابه
 • جاهای دیدنی تهران

  حرف بازدید از جاهای دیدنی تهران که به میان می‌آید، لیستی کامل از انواع‌واقسام جاذبه‌ها از جاهای دیدنی تهران با مترو گرفته تا مکان‌های تفریحی و ده‌ها انتخاب برای گشت‌وگذار پیش رویتان قرار می‌گیرد. این مقاله نقشه راهتان می‌شود تا تهران را ببینید و بگردید و کیفتان کوک باشد.

 • بازار تجریش تهران

  لذت قدم‌زدن در بازار تجریش تهران را به هیچ‌وجه از دست ندهید. بسیاری از گردشگران برای خرید به این بازار نمی‌روند بلکه برای بازارگردی و تجربه حس‌وحال صمیمی آن به این بازار می‌روند. اما اگر قصد خرید دارید باز هم گزینه خوبی را انتخاب کرده‌اید.

 • قدیمی‌ترین کافه‌های تهران

  کافه یا کافی‌شاپ بهترین مکان برای قرار ملاقات و دور هم نشستن است که با لذت‌بردن از مزه‌های مختلف و موسیقی آرامش‌بخش همراه خواهد بود. در گذشته فرهنگ کافه یا کافی‌شاپ رفتن هویت چندانی نداشت اما امروزه این لوکیشن در فرهنگ ایرانی بسیار جا افتاده و خواهان بسیاری پیداکرده است به طوری‌که در هر خیابان چندین کافی‌شاپ وجود دارد که نشان‌دهنده نیاز و استقبال مردم از آن است.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز