ورود
خانه داروغه در مشهد

جاهای دیدنی نزدیک حرم مشهد

زمان برای مطالعه 7 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

مشهد شهری‌ست در گوشه‌ی شمال شرقی ایران با جاهای دیدنی بسیار که حرم امام رضا (ع) گل سرسبد آنهاست. بیشتر گردشگرانی که مشهد را به عنوان مقصد خود انتخاب می‌کنند، زیارت امام هشتم را اولویت سفرشان قرار می‌دهند اما بازدید جاهای دیدنی نزدیک حرم نیز خالی از لطف نخواهد بود.

جاهای دیدنی مشهد بسیار زیادند اما جاهای دیدنی نزدیک به حرم در شهر مشهد از همه پرطرفدارترند. وقتی به حرم می‌روید و زیارت می‌کنید، وقتی روحتان را در صفای حرم جلا می‌دهید، می‌توانید با حال خوشی که دارید گردش دیگری را در نزدیکی حرم آغاز کنید. از همان نقطه‌ای که در حرم ایستاده‌اید می‌توانید شروع کنید به گشت‌وگذار زیرا حرم امام هشتم شیعیان در منطقه‌ای واقع شده که پیشینه‌ی تاریخی و فرهنگی فراوانی دارد. همین پیشینه باعث شده تا جاهای دیدنی زیادی در اطرافش وجود داشته باشد که بازدید آن‌ها می‌تواند شما را با شهر مشهد بیشتر آشنا کند. یوتراوز شما را به بازدید از جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم دعوت می‌کند.

آنچه از جاهای دیدنی نزدیک حرم امام رضا می‌خوانید:


10 درصد تخفیف رزرو هتل الغدیر مشهدتضمین کمترین قیمت ممکن


جاهای دیدنی واقع در مجموعه حرم مطهر امام رضا (ع)

دیدنی‌های مشهد از همان حرم امام رضا آغاز می‌شوند. مکان‌های دیدنی و بسیار ارزشمندی در مجموعه حرم مطهر قرار دارند که بعد از یک زیارت دلچسب، می‌توانند توجه شما را جلب کنند. در این بخش، بعضی از مکان‌های دیدنی حرم را به شما معرفی می‌کنیم.


مسجد گوهرشاد مشهد؛ اولین مقصد بعد از زیارت

goharshad jameh mosque


شاید گمان کنید که برای تماشای دیدنی‌های حرم باید از آن بیرون بروید. اما در همین حرم و در کنارتان یکی از زیباترین دیدنی‌های مشهد نشسته است؛ مسجد گوهرشاد

وارد حیاط این مسجد که می‌شوید، می‌بینید که چرا دیدنی است. زیبایی این مسجد می‌تواند شما را برای ساعت‌ها محو خود سازد. گنبد زیبای مسجد را نگاه کنید و مناره‌هایی که چهل‌وسه متر ارتفاع دارند. نقش‌ونگارهای مناره نگاهتان را به آسمان می‌برند؛ طوری‌که انگار بهشت از روی زمین شروع شده و به سمت آسمان سرکشیده است. این مسجد یادگار دوران تیموری است. 

گوهرشاد بیگم همسر شاهرخ تیموری دستور ساخت آن را داده است و به همین خاطر مسجد را به یاد او، گوهرشاد نامیده‌اند. می‌توانید یکی‌یکی شبستان و مناره‌های مسجد را ببینید و داخل آن نماز بخوانید.


مدرسه پریزاد مشهد؛ همسایه‌ی مسجد گوهرشاد

وقتی گوهرشاد مسجدش را در حرم بنا کرد ندیمه او به نام پریزاد در کنار مسجد مدرسه‌ای ساخت که امروز مدرسه‌ی پریزاد نام دارد. مسجد و مدرسه در یک زمان ساخته شده‌اند و قدمت هر دو به دوران تیموری برمی‌گردد. در این مدرسه چهار ایوان ساخته‌ شده است که با آجرکاری، غرفه‌ها و حجره‌ها به شکل زیبایی مزین شده‌اند. نقوش اسلیمی کاشی‌ها حال‌وهوای این مدرسه را روحانی و آسمانی کرده است. امروز در این مدرسه‌ی زیبا سؤالات دینی و شرعی پاسخ داده می‌شود.


مقبره شیخ بهایی؛ در میان صحن حرم

هنوز هم لازم نیست از حرم خارج شوید؛ اگر خود را به صحن امام برسانید و به سمت صحن آزادی بروید، جایی در بین این دو صحن می‌توانید آرامگاه شیخ بهایی را ببینید. او یکی از انسان‌های بزرگ ایران‌زمین است که رونق و بهبود سیاست و فرهنگ در زمان صفویان را موجب شده است. به علاوه، شیخ بهایی حکیمی بود که نوشته‌ها و تألیف‌های زیادی از او به یادگار مانده است. این مرد بزرگ در کنار حرم امام رضا به خاک سپرده شد و امروز می‌توانید به آرامگاه او سر بزنید.


مجموعه موزه‌های آستان قدس رضوی؛ دیدنی‌ای در دل حرم

Astan Quds Razavi museums

مقصد دیگرتان در میان حرم می‌تواند مجموعه موزه‌ آستان قدس رضوی باشد. در این مجموعه، دیدنی‌های فراوانی وجود دارد و موزه از بخش‌های متفاوتی تشکیل می‌شود: موزه‌ی قرآن، موزه‌ی فرش، موزه‌ی تمبر، موزه‌ی تاریخ حرم، موزه‌ی استاد فرشچیان، موزه‌ی مردم‌شناسی، موزه‌ی اسکناس، موزه‌ی سکه، موزه‌ی هنرهای تجسمی و ... .

می‌توانید ساعت‌ها در موزه‌ی آستان قدس رضوی گردش کنید و در هر بخش دیدنی‌های بی‌شماری را ببینید. در واقع موزه‌ی آستان قدس یکی از غنی‌ترین موزه‌های ایران است. تنوع آثار، قدمت و ارزش آثاری که در آن نگهداری می‌شود، بسیار بالاست. در این موزه شاهد تماشای گنجینه‌های فرهنگی و تاریخی ایران خواهید بود.


مهمانسرای حضرت

مهمانسرای حضرت اگرچه در فهرست جاهای دیدنی حرم نیست ولی همیشه موردتوجه زائران مشهدالرضا بوده و هست. عطر خوش غذای نذری مهمانسرا هوش از سرتان می‌برد و اگر کمی خوش‌شانس باشید، زیارتتان با عطر نذری مهانسرا رنگ‌وبوی دیگری می‌گیرد. اطلاعات کامل درباره مهمانسرا حرم امام رضا را اینجا بخوانید!مکان‌های دیدنی مشهد در نزدیکی حرم

بعضی مکان‌های دیدنی در خارج از مجموعه حرم مطهر قرار دارند اما به قدری به حرم نزدیکند که فاصله‌ای بین آنها تا حرم احساس نمی‌شود و می‌توان بعد از زیارت تنها با چند قدم به آنها رسید. یوتراوز شما را با این دیدنی‌ها آشنا می‌کند.


آرامگاه پیر پالاندوز؛ کاشی‌های آبی و فیروزه‌ای

کم‌کم از حرم بیرون بروید؛ جایی بین خیابان طبرسی و نواب صفوی گنبدی را می‌بینید که شکل پیازی آن توجه شما را به خود جلب می‌کند. خود را به این بنا برسانید. این جا آرامگاه پیر پالاندوز است. نام اصلی او شیخ محمد عارف است که مردی زاهد در زمان خود بود. شغل اصلی‌اش پالاندوزی بود و به همین خاطر به پیر پالاندوز معروف شده است. 

امروز به این بنا که نزدیک می‌شوید گنبدی پیازی شکل را می‌بینید و کاشی‌های آبی و فیروزه‌ای که بنا را زیباتر کرده‌اند. این کاشی‌های زیبا در میان آجرهای بنا جای گرفته‌اند و نمای این آرامگاه را تزیین کرده‌اند، طوری‌که آرامش را به وجودتان سرازیر می‌کنند. 

آرامگاه پیرپالاندوز در زمان سلطان محمد خدابنده ساخته شده است و امروز گردشگران زیادی از آن دیدن می‌کنند. وقتی قصه‌های پیر پالاندوز را می‌شنوید، می‌فهمید که بی‌جهت نیست که چنین آرامگاهی برای یادبودش ساخته شده است.


بازار رضا مشهد؛ هم فال و هم تماشا

entrance of Reza Bazaar Mashhad


از حرم که بیرون می‌آیید تا میدان بیت‌المقدس که به فلکه‌ی آب معروف است، راه چندانی ندارید. خیلی سریع به این میدان می‌رسید و در آن می‌توانید ورودی معروف‌ترین بازار مشهد را ببینید که بازار رضا نام دارد. 

بازار رضا مشهد یک بازار سنتی و سرپوشیده است که در آن می‌توانید هر سوغاتی‌ای که بخواهید را تهیه کنید: زرشک، زعفران، تسبیح و سجاده، مهر و عطر مشهد، انواع فیروزه و سنگ‌های قیمتی و زیورآلاتی که با این سنگ‌ها تزیین شده‌اند، انگشترهای زیبا، شکلات‌ها و خوراکی‌های مخصوص مشهد که در این بازار به فراوانی یافت می‌شوند. 

بازار رضا تا میدان هفده شهریور امتداد دارد و تنها برای خرید کردن نیست؛ واردش که می‌شوید معماری زیبایش شما را به وجد می‌آورد. این بازار دو طبقه است که در طبقه‌ی همکف مغازه‌ها و حجره‌های فروش سوغات را می‌بینید و در طبقه‌ی بالا  کارگاه‌های مختلف از جمله چادردوزی، گلدوزی و فیروزه‌تراشی را. 


مسجد هفتاد و دو تن یا شاید مسجد نوغان

در خیابان خسروی و ابتدای بازار بزرگ مسجدی قرار دارد که به مسجد هفتاد و دو تن معروف است. می‌گویند زمانی این مسجد را برای اهل سنت ساخته‌‌اند، اما عده‌ای دیگری هستند که این مسجد را به نام مسجد نوغان می‌شناسند. عده‌ای هم می‌گویند، اینجا مقبره‌ی غیاث‌الدین شاه ملک تیموری است.

وقتی وارد این مسجد می‌شوید کاشی‌کاری‌های زیبایی را می‌بینید که به گنبد ختم می‌شوند. این مسجد دو مناره‌ی بلند دارد و تعدادی شبستان‌ زیبا.


حمام مهدی قلی بیک؛ موزه مردم‌شناسی مشهد

unique architecture of Mehdi Gholi Beyk bath


در کنار بازار فرش‌فروشان و نزدیک حرم، حمام مهدی قلی بیک قرار دارد که امروز  به موزه‌ مردم‌شناسی مشهد تبدیل شده است. این حمام را در دوران صفوی ساخته‌اند تا مردم محل بتوانند از آن استفاده کنند. این حمام مانند تمام حمام‌های عمومی خزینه، نظافت‌خانه و چال‌حوض دارد. 

وارد حمام که می‌شوید می‌بینید که آن را از ساروج و آهک ساخته‌اند. جاهایی نیز کاشی‌کاری شده و شیشه‌هایی در آن نصب‌ کرده‌اند. به سقف حمام که نگاه می‌کنید طرح‌های بسیار زیبایی را می‌بینید که با رنگ‌های مختلف تزیین‌ شده‌اند. این حمام گذشته‌ی مشهد به خاطرتان می‌آورد؛ که مردم به آن می‌آمدند و چه غوغایی برپا بوده است در این‌جا.

اکنون مجسمه‌هایی زیبا از سبک زندگی مردم در حمام قرار داده‌اند تا شما را با زندگی مردم مشهد، تاریخ و فرهنگ آن‌ها و آن‌چه از گذشته تا به امروز داشته‌اند را آشنا کنند.


 🔔 رزرو هتل های مشهد نزدیک حرم با کمترین قیمت🔔مدرسه عباسقلی خان؛ حوزه‌ای برای علم

به ابتدای خیابان نواب صفوی که می‌رسید بنایی توجه شما را جلب می‌کند. این بنا یک مدرسه بوده و اکنون حوزه‌ی علمیه است و محصلان علوم دینی در آن مشغول به تحصیل‌اند. به این مدرسه می‌گویند مدرسه‌ی عباسقلی خان، زیرا بانی آن فردی به نام عباسقلی خان بیگلربیگی بوده که آن را به محلی برای تحصیل علوم دینی تبدیل کرده است. در مقاله عباسقلی خان مشهد به تفصیل درباره این مدرسه توضیح داده‌ایم. 


خانه‌ی تاریخی داروغه؛ ستون‌ها و راه‌پله‌های زیبا

Daroogheh historical house


وقتی به خیابان نوای صفوی می‌روید و به راسته‌ی حوض مسگران می‌رسید، خانه‌ای را با معماری بسیار زیبا و دل‌نشین می‌ببینید. این‌جا خانه‌ داروغه‌ مشهد است. به این خاطر نامش را داروغه گذاشته‌اند، چون محمدیوسف‌خان که آخرین داروغه‌ی مشهد بود به معماران روسی دستور ساخت آن را داد.

وارد خانه که می‌شوید معماری زیبای آن شما را مسحور خود می‌کند. از حوض آبی بزرگ وسط حیاط گرفته تا ستون‌های بلند نمای ساختمان و راه‌پله‌هایی که از دو طرف شما را به سمت خانه هدایت می‌کنند. می‌توانید در این خانه گردش کنید تا همه‌ی زیبایی‌های معماری‌اش به درونتان سرازیر شود.


خانه‌ی تاریخی توکلی؛ خانه‌ی زیبای کوچه‌ی عسگریه

در خیابان نواب صفوی به کوچه‌ی عسگریه که می‌رسید، بنایی زیبا را می‌بینید که به خانه‌ توکلی مشهد معروف است. فردی به نام کشمشیان در زمان قاجار این خانه را بنا کرده است و بعد از فوتش حاج توکلی آن را خریده است. امروز این خانه پایگاه میراث فرهنگی در محدوده‌ی حرم شده است. می‌توانید در آن گردش کنید و زیبایی‌هایش را از نزدیک ببینید.


مکان‌های دیدنی مشهد با فاصله کم تا حرم مطهر

بعضی مکان‌های دیدنی مشهد در نزدیکی حرم مطهر واقع نیستند، اما فاصله کمی از مجموعه حرم رضوی دارند؛ به طوری‌که می‌توان با پای پیاده یا طی مسافتی کوتاه (پیاده یا سواره) به آن‌ها برسید. دیدن این مکان‌ها در سفر به مشهد خالی از لطف نخواهد بود.


باغ نادری مشهد؛ یادبود پادشاه جنگ

tomb of Nader Shah


از حرم بیرون می‌آیید و در خیابان شیرازی به سمت میدان شهدا گام برمی‌دارید، به یک چهارراه می‌رسید که چهارراه نادری یا چهارراه شهدا نام دارد. درست در همین چهارراه نرده‌هایی را می‌بینید که دور یک باغ زیبا را فراگرفته‌اند و وقتی داخل باغ را نگاه می‌کنید، مجسمه‌ی مبارزی را می‌بینید سوار بر یک اسب بزرگ. این‌جا آرامگاه نادرشاه افشار است و این مجسمه‌ی اوست که بر فراز آرامگاه قرار دارد. 

نادرشاه پادشاه سلسله‌ی افشاریان بود؛ مردی جنگجو بود که تمام عمرش را در میدان‌های جنگ سپری کرد. او در دوران حکومتش مرزهای ایران را گسترش داد.

می‌توانید یک بلیط بخریر و داخل آرامگاه شوید. از باغ زیبایش بگذرید و خود را به مجسمه‌ی بزرگ میانه‌ی باغ برسانید که بر روی سازه‌ای سنگی بنا شده است. می‌گویند مدفن نادرشاه این‎جا نبوده است، اما در سال 1296 هجری قمری، قوام‌السلطنه دستور داده تا قبر او را از تهران به مشهد منتقل کنند و اینجا بشود آرامگاه ابدی او. 

بنای مقبره نادرشاه افشار را ابتدا از خشت‌وگل ساخته‌اند. بعدها هوشنگ سیحون این بنا را طراحی می‌کند و در مکان فعلی می‌سازد. علاوه بر آرامگاه و باغ، دو تالار موزه‌ی زیبا نیز در این مجموعه وجود دارد که علاوه بر تماشای وسایلی که متعلق به نادرشاه است، می‌توانید موزه‌ای از اسلحه‌ی قدیمی را هم ببینید. به هر حال نادرشاه مرد مبارزه و جنگ بود و قرار گرفتن چنین موزه‌ای در آرامگاه او بی‌دلیل نیست. از طرفی بخشی از وسایل به جامانده از نادرشاه، شامل سلاح‌های اوست. 


گنبد سبز مشهد؛ آبی مایل به سبز

از حرم که بیرون بیایید و سوار ماشین بشوید بعد از ده دقیقه به خیابان آخوند خراسانی می‌رسید. در میان میدان آخوند خراسانی ساختمانی را می‌بینید که یک گنبد سبزآبی بر فراز آن خودنمایی می‌کند. می‌گویند این‌جا آرامگاه عارفی است به نام شیخ محمد مؤمن عارف استرآبادی.

این آرامگاه را در دوران صفوی ساخته‌اند و مدتی هم خانقاه بوده است. بنای این آرامگاه هشت ضلعی است و تمام دیوارهایش از کاشی‌های رنگی و زیبا پوشیده شده است. گنبد سبز مشهد از بناهای معروف مشهد است؛ به همین خاطر به میدان آخوند خراسانی میدان گنبد سبز هم می‌گویند.


گنبد خشتی یا امام‌زاده محمد

وارد خیابان طبرسی می‌شوید و در جایی نزدیک به میدان طبرسی یک بنای زیبا را می‌بینید که گنبدی از خشت دارد. به همین خاطر به آن گنبد خشتی می‌گویند، اما در اصل امام‌زاده محمد در آن دفن شده است. می‌گویند این امامزاده از نوادگان امام سجاد (ع) است. بنای گنبد خشتی  خصوصیت‌های بناهای دوران صفوی را دارد. می‌توانید وارد شوید و آن را از نزدیک ببینید.


کلیسای مسروپ مقدس؛ زیارتگاه مسیحیان

از حرم به سمت میدان ده دی که می‌روید و به خیابان جانبازان که می‌رسید دو گنبد مخروطی شکل را می‌بینید. خوب که دقت می‌کنید بر فراز این گنبدها دو صلیب را می‌بینید که وجود یک کلیسا را در این خیابان نوید می‌دهند. این‌جا به کلیسای مسروپ مقدس معروف است و ارامنه‌ی مشهد آن را در سال 1941 میلادی ساخته‌اند. کلیسای مسروپ مقدس کلیسایی کوچک است، اما بنایی زیبا دارد و به فرم ذوزنقه‌ای ساخته‌ شده است. گنبد کلیسا در مرکز آن قرار دارد و زیر آن کاشی‌های سفیدرنگی با گل‌های سبز کلیسا را تزیین کرده است. مردم این منطقه بیشتر این کلیسا را با نام کلیسای مریم مقدس می‌شناسند.


خانه‌ی تاریخی کوزه کنانی، قصه‌های یک خانه

به خیابان شیرازی وارد می‌شوید، آن را طی می‌کنید تا به کوچه‌ی چهارباغ و پنجه می‌رسید. بنایی را می‌بینید که زیبایی‌اش نشان می‌دهد که یک خانه‌ی معمولی نیست. این‌جا خانه‌ی تاریخی کوزه کنانی است. در زمان‌های دور تاجری به نام کوزه کنانی این خانه را ساخت. این تاجر دوست صمیمی آیت‌الله بروجردی بود و همیشه میزبان او در مشهد می‌شد. در تاریخ این خانه قصه‌های دیگری هم هست. مثلاً این‌که یک زمانی کنسولگری آمریکا شده است و یک زمانی هم تا پای تخریب پیش رفته است اما اکنون در آثار ملی ثبت شده است و خانه‌ی میراث فرهنگی استان و موزه‌ی مشروطه شده است. می‌توانید آن را از نزدیک ببینید.


بلیط هواپیما، ارزان‌تر از همه‌جامقایسه قیمت و خرید

همه را گفتیم تا بگوییم

این معرفی جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم بود. اما این شهر جاهای دیدنی بسیاری دارد که در مقاله‌های یومگ به‌طورکامل به آنها پرداخته‌ایم. دیدگاه خود را در بخش نظرات 👇 با ما در میان بگذارید. از اینکه دوست و همراه یومگ هستید از شما سپاس‌گزاریم. اگر قصد سفر به مشهد دارید، رزرو هتل را از صفر تا صد به ما بسپارید.

نوشته های مشابه
 • حرم امام رضا؛ راهنمای جامع زائرین

  حرم امام رضا با 26 رواق، 9 صحن، مساحتی بالغ بر یک‌میلیون‌مترمربع و گنجایش 700هزارنفر، یکی از بزرگ‌ترین زیارتگاه‌های جهان به‌شمار می‌رود.

 • پارک وکیل آباد مشهد

  پارک وکیل آباد مشهد پارکی وسیع و قدیمی‌ست که در بین مشهدی‌ها طرفدار زیاد دارد. پارک وکیل آباد سالانه میزبان گردشگران و زائران زیادی است که از نقاط مختلف ایران آمده‌اند تا لحظات لذت‌بخشی را در این پارک بزرگ و قدیمی سپری کنند. در این پارک امکانات رفاهی مناسبی برای گردشگران و شهروندان فراهم شده است.

 • جنگل جیغ مشهد

  جنگل یعنی سکوت و آرامشی محض، جایی‌که تا چشم کار می‌کند رنگ سبز رخ می‌نماید و تنها صدایی که شنیده می‌شود صدای پرندگانی است که آزادانه در خانه خویش پرواز می‌کنند. امّا این‌ بار قصد داریم تا شما را با جنگلی متفاوت آشنا کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز