ورود
مدرسه پریزاد مشهد

مدرسه پریزاد مشهد

زمان برای مطالعه 2 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

مدرسه پریزاد یکی از جاهای دیدنی در مجموعه حرم امام رضاست. اگر به بازدید از مکان‌های تاریخی و فرهنگی علاقه‌ دارید، در این مقاله با ما همراه شوید تا شما را با پیشینه مدرسه پریزاد مشهد بیش‌تر آشنا کنیم و دلایل قانع‌کننده‌ای را برای بازدید از این جاذبه گردشگری در اختیارتان قرار دهیم.

مدرسه پریزاد از جاهای دیدنی نزدیک حرم مشهد است که در مجاورت مسجد معروف گوهرشاد قرار دارد. این مدرسه تاریخی منصوب به پریزاد - ندیمه گوهرشاد - است. در ادامه مطلب، بیش‌تر درباره داستان مدرسه پریزاد و جذابیت‌های معماری آن صحبت می‌کنیم. تا انتها با ما در این صفحه از مجله گردشگری یومگ همراه بمانید.


لیستی از آنچه درباره مسجد پریزاد مشهد می‌خوانید:

آدرس مدرسه پریزاد مشهد

 • جنوب غربی حرم مطهر رضوی، باب‌الجواد، بست شیخ بها‌الدین، شمال غربی مسجد گوهرشاد
اطلاعات بازدید

 • شماره ‌تلفن مدرسه پریزاد مشهد: 05132020
 • هزینه ورود: رایگان
 • ساعت بازدید: 24 ساعته (متاسفانه تا اطلاع ثانوی فقط ورود آقایان مجاز است.)پلان مدرسه پریزاد در مشهد

پلان مدرسه پریزاد در مشهدمدرسه پریزاد مشهد در 2 طبقه ساخته شده و 300 مترمربع مساحت دارد. این مدرسه شامل 4 ایوان،22 حجره و یک کتابخانه است که به سبک معماری دوران تیموری ساخته شده‌ است. عکس پلان مدرسه پریزاد مشهد را در تصویر بالا می‌بینید.تصاویر مدرسه پریزاد مشهد

تصویر مدرسه پریزاد مشهد

مدرسه پریزاد در مشهد

مدرسه پریزادتاریخچه مدرسه پریزاد

مدرسه پریزاد مشهد نامش را از واقف خود «بانو پریزاد» گرفته‌ است. همانطور که گفتیم؛ پریزاد، ندیمه گوهرشاد خاتون، همسر پسر چهارم تیمور گورکانی (تیمور لنگ) بود. پریزاد از همان ابتدا مدرسه را برای آموزش طلاب وقف کرد. مدرسه پریزاد تقریبا همان ‌قدمت مسجد گوهرشاد مشهد را دارد و در دوران حکومت تیموریان ساخته شده‌ است.


کاربری فعلی مدرسه پریزاد

مدرسه پریزاد مشهد با گسترش حرم مطهر رضوی، حالا دیگر یکی از بخش‌های حرم به‌حساب می‌آید. کاربری کنونی این مدرسه، مکانی برای پاسخگویی سوالات شرعی و بررسی مشکلات خانوادگی و اخلاقی مومنان است. آموزش احکام دینی، حرم‌شناسی و پرسش و پاسخ‌های اعتقادی از دیگر برنامه‌های مدرسه پریزاد است. در اطلاعات بازدید خواندید که برای بازدید از مدرسه پریزاد فقط آقایان اجازه ورود دارند و ورود به این مکان برای خانم‌ها قدغن است. اما اگر مشتاقید در مباحث دینی و پاسخگویی به سوالات شرعی از کارشناسان این مدرسه کمک بگیرید، می‌توانید با شماره تلفن 05132020 تماس بگیرید یا از سامانه پیامکی 30002020 استفاده کنید.
کلام آخر

مدرسه پریزاد مشهد یکی از بخش‌های تاریخی حرم امام رضا (ع) است که در گذر زمان با گسترش بارگاه آن حضرت، به مجموعه حرم اضافه شده‌ است. یادتان باشد که در سفر به مشهد، حداقل یک روز را برای حرم‌شناسی اختصاص دهید و از جاهای دیدنی نزدیک حرم غافل نشوید.

نوشته های مشابه
 • حرم امام رضا؛ راهنمای جامع زائرین

  حرم امام رضا با 26 رواق، 9 صحن، مساحتی بالغ بر یک‌میلیون‌مترمربع و گنجایش 700هزارنفر، یکی از بزرگ‌ترین زیارتگاه‌های جهان به‌شمار می‌رود.

 • پارک وکیل آباد مشهد

  پارک وکیل آباد مشهد پارکی وسیع و قدیمی‌ست که در بین مشهدی‌ها طرفدار زیاد دارد. پارک وکیل آباد سالانه میزبان گردشگران و زائران زیادی است که از نقاط مختلف ایران آمده‌اند تا لحظات لذت‌بخشی را در این پارک بزرگ و قدیمی سپری کنند. در این پارک امکانات رفاهی مناسبی برای گردشگران و شهروندان فراهم شده است.

 • جنگل جیغ مشهد

  جنگل یعنی سکوت و آرامشی محض، جایی‌که تا چشم کار می‌کند رنگ سبز رخ می‌نماید و تنها صدایی که شنیده می‌شود صدای پرندگانی است که آزادانه در خانه خویش پرواز می‌کنند. امّا این‌ بار قصد داریم تا شما را با جنگلی متفاوت آشنا کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز