تندیس فردوسی در آرامگاه حکیم توس

جاهای دیدنی مشهد

زمان برای مطالعه 7 دقیقه
 • ...
 • ...

لیست جاهای دیدنی مشهد از زیارت گرفته تا سیاحت آنقدر تنوع دارد که می‌شود یک برنامه سفر پربار و عالی برایش نوشت. برای زائرانی که از راه دور یا نزدیک با تحمل خستگی راه به این شهر سفر کرده‌اند، سیروسیاحت در مشهد نیز همانند زیارت آن ‌که جلای روح هست، رنج خستگی را از تن می‌زداید.

مشهد شهری محبوب برای همه نوع گردشگر است. از زیارت حرم امام رضا (ع) گرفته که گل سرسبد «جاهای دیدنی مشهد» است تا هرآنچه برای سیروسیاحت بخواهید در این مقصد برای گردشگران مهیاست. بی‌جهت نیست که این شهر همه‌ساله پذیرای تعداد زیادی زائر و گردشگر است. برای زائران مشهدالرضا که از دورونزدیک به این شهر سفر می‌کنند، سیاحت همواره پس از زیارت موردتوجه بوده است. ازهمین‌رو یوتراوز به شما کمک می‌کند تا شناختی کامل از جاهای دیدنی مشهد به‌دست‌آورید. با ما همراه شوید تا جاذبه‌های دیدنی مشهد را همراه با عکس ببینید. 

لیست جاهای دیدنی مشهد با آدرس:


بهترین جاهای دیدنی مشهد

tomb of ferdowsi


قبل از هرچیز بیایید به سراغ گل سرسبد دیدنی‌های مشهد، بهترین جاهای دیدنی مشهد برویم. همان‌هایی که مشهد به‌خاطرشان شهره خاص‌وعام پیدا کرده و محبوب گردشگران و زائران شده است. چرا می‌گوییم زائران؟ چون گردشگرانی که این شهر را به‌عنوان مقصد سفرشان برگزیده‌اند، قبل از هرکاری به سمت حرم عزیمت می‌کنند تا عرض ارادت کنند. پس اول حرم و بعد بهترین جاهای دیدنی مشهد:

حرم امام رضا (ع)

حرم امام رضا علیه‌السلام، بقعه مطهر امام هشتم، میعادگاه شیعیان دلسوخته جهان، وعده‌گاه عاشقان خاندان نبوت و جایگاهی برای عرض ارادت است. حرم امام رضا همان گلِ سرسبد تمامِ جاهای دیدنی مشهد است. بی‌جهت نیست که مشهد این همه زائر و گردشگر دارد؛ هرچه هست از وجود اوست. از خیابان شیرازی تا خیابان نواب صفوی، از خیابان امام رضا تا خیابان طبرسی، از هرسوی شهر که میلِ دیدارش را کنید، پایِ رفتن هست و امکان دیدار مهیاست. از حرم امام رضا علیه‌السلام بیشتر بخوانید.

بعد از ریارت امام هشتم، این تاریخ پرفرازونشیب مشهد است که آن را از سایر مقصدهای گردشگری در ایران متمایز می‌سازد. علاوه‌بر حضور علی‌بن موسی‌الرضا (ع) در توس و سپس شکل‌گیری این شهر، مشهد دروازه‌ی ورودی شرق ایران است. در زمان نادرشاه پایتخت ایران می‌شود تا نادرشاه بتواند به راحتی فتوحاتش را به شرق ادامه دهد و در دوران انقلاب جزو مراکز مهم مبارزه به‌شمار می‌رود.

وجود بارگاه امام رضا (ع) باعث ساخت مدارس علمیه و مذهبی در مشهد و کاروانسراها برای زائران شده است. در کنار تمامی این‌ها حضور شاعر بزرگ ایرانی، فردوسی بزرگ نیز بر ارزش هنری و فرهنگی مشهد افزوده است. هرجای این شهر قدم بگذارید ردپای تاریخ گرانمایه مشهد را خواهید دید. این هم فهرستی از بهترین جاهای دیدنی مشهد که در ادامه می‌خوانید:

آرامگاه فردوسی در مشهد

آرامگاه حکیم ابولقاسم فردوسی شاعر پرآوازه ایرانی تاکنون بار‌‌ها ساخته و ویران شده و در نهایت امروزه، به مجموعه‌ای تفریحی فرهنگی در شهر توس و در 25 کیلومتری شهر مشهد، تبدیل شده است. این مجموعه در حدود شش هکتار مساحت دارد و شامل باغ آرامگاه، استخر، بنای یادبود، ساختمان اداری، کتابخانه و موزه است. همچنین آرامگاه مهدی اخوان ثالث و استاد محمدرضا شجریان نیز در همین مجموعه قرار دارد.

اطلاعات بیشتر 👈 آرامگاه فردوسی (شهر توس) - آرامگاه اخوان ثالث - آرامگاه استاد شجریان

آرامگاه نادرشاه افشار

آرامگاه نادرشاه افشار در ضلع شرقی چهارراه شهدا با مساحت 14400 مترمربع تاسیس شده و در سال 1354 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این آرامگاه شامل مجسمه نادرشاه افشار سوار بر اسب و سه تن از همراهانش به دنبال او، سکوی دوازده پله‌ای، محل گور، موزه، یک غرفه کتابفروشی و پوشش خیمه‌مانندِ روی قبر است، که مانند چادر عشایر قبر نادرشاه را در برمی‌گیرد؛ یعنی چادری که نادر در آن متولد شد و در همان به دیار باقی پیوست. 

اطلاعات بیشتر 👈 آرامگاه نادرشاه افشار در خیابان شیرازی

خانه‌های تاریخی مشهد

در مشهد خانه‌های تاریخی زیادی وجود دارند که بخشی از هویت و تاریخ شهر را به نمایش گذاشته‌اند و از بهترین جاهای دیدنی مشهد به شمار می‌آیند. برخی از این خانه‌ها در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده‌اند و به همین جهت مورد توجه بازدیدکنندگان قرار گرفته‌اند، در حالی‌که برخی دیگر در گذر زمان مورد بی‌توجهی واقع شده‌اند و متاسفانه رو به ویرانی رفته‌اند. خانه توکلی، خانه داروغه و خانه ملک از مهم‌ترین خانه‌های تاریخی مشهد هستند.

اطلاعات بیشتر 👈 خانه های تاریخی مشهد

بقعه هارونیه مشهد

بقعه هارونیه یکی از آثار به‌جامانده از شهر توس قدیم است که در 600 متری آرامگاه حکیم ابولقاسم فردوسی قرار دارد. برخی معتقدند که این گنبد مدرسه یا خانقاه و مدفن امام محمد غزالی بوده است.

اطلاعات بیشتر 👈 بقعه هارونیه در حاشیه بلوار شاهنامه

در ادامه به بعضی دیگر از بهترین جاهای دیدنی مشهد برمی‌خورید که بیشتر ارزش تاریخی دارند. ما به‌صورت انحصاری هر کی از این مکان‌ها را معرفی کرده‌ایم و شما می‌توانید اطلاعات دقیق هرکدام را در مقاله‌ای مجرا مطالعه کنید.


با بهترین سفر کن، چون لایقش هستی 😉لیست پروازهای تهران مشهد

جاهای دیدنی مشهد در بهار و تابستان

بهترین جاهای مشهد در بهار و تابستان

مشهد را در حوضه‌ی آبریز کَشَف‌رود می‌بینید و در میان رشته‌کوه‌های بینالود و هزارمسجد. به‌همین‌خاطر، آنچه در طبیعت این شهر جریان دارد، تداخلی از کوهستان و ییلاق در یک سمت شهر و بیابان در سمت دیگرش است و همین تداخلات است که زیبایی خاصی به طبیعت مشهد و اطراف آن داده است.

سیروسیاحت در طبیعت زیبای مشهد را از دست ندهید و از جاذبه‌های طبیعی مشهد لذت ببرید، به ویژه در بهار و تابستان. اما یادتان باشد که بهارِ مشهد تا اواخر فرودین‌ماه سرد است و تابستانش بسیار گرم. با این‌حال بهترین جاهای دیدنی مشهد در بهار و تابستان، ییلاقات سرسبز نزدیک به مشهدند که در ادامه لیست آن را در اختیارتان قرار داده‌ایم و در مقاله‌های جداگانه به معرفی هریک پرداخته‌ایم. فقط کافی‌ست کلیک کنید. 👇👇👇


جاهای دیدنی مشهد در پاییز

جاذبه‌های طبیعی مشهد

برای پاییزگردی در مشهد، باید جایی را انتخاب کنید با درختان بسیار که برگهاشان را زیر پایتان بریزند، کنارشان کافی‌شاپی باشد تا یک فنجان قهوه سفارش دهید، سکوت باشد و اگر هم صدایی هست، صدای فواره‌ها و پرندگان باشد.

مشهد هم مانند بسیاری از شهرهای بزرگ ایران، جاهای دنجی برای پاییزگردی دارد که دیدنشان خالی از لطف نیست. اگر پاییز را به هر دلیل و بهانه‌ای برای سفر به مشهد انتخاب کرده‌اید، بازدید از جاهای دیدنی مشهد در پاییز را از دست ندهید. پارک وکیل آباد مشهد، پارک ملت مشهد، پارک کوهسنگی مشهد و ییلاقات اطراف مانند روستای عنبران، روستای جاغرق و روستای زشک، همان جایی هستند که شما را به رویا و خیال‌پردازیِ پاییزی دعوت می‌کنند.


جاهای دیدنی مشهد در زمستان

زمستان‌های مشهد سردوسوزان‌اند؛ حتی اگر خبری از برف‌وباران نباشد، باز هم هوا سرد است. پس بهتر است برای بازدیدِ زمستانی‌تان جاهای سرپوشیده را انتخاب کنید. خوشبختانه جاهای دیدنی مشهد در زمستان آنقدر متنوع‌اند که دستتان را در انتخاب بازمی‌گذارند. برای همین، یوتراوز چندین پیشنهاد به عنوان «جاهای دیدنی مشهد در زمستان» برایتان دارد؛ می‌توانید یک بنای تاریخی - مذهبی را برای بازدید انتخاب کنید یا اینکه در مشهد موزه‌گردی کنید. این شما و این چند پیشنهادِ عالی برای جاهای دیدنی مشهد در زمستان که در ادامه می‌خوانید:


مکان‌های مذهبی مشهد

حرم امام رضا در شب

مشهد ماوای شیعیان امام هشتم (ع) است. نوری که این مرقد بر شهر انداخته، باعث‌شده تا همیشه از سراسر دنیا مسلمان شعیه و حتی ادیان دیگر به زیارت امام رضا (ع) بیایند. مکان‌های مذهبی برای بازدیدهای زمستانه پیشنهاد خوبی هستند. در ادامه بعضی از مکان‌های مذهبی مشهد را به شما معرفی می‌کنیم که هریک را در مقاله‌ای جداگانه و به‌طورکامل در یومگ معرفی کرده‌ایم. فقط کافی‌ست کلیک کنید تا اطلاعات کاملِ هرکدام را بخوانید!


موزه‌گردی در مشهد

خانه ملک مشهد

موزه‌های مشهد روایت‌گر تاریخ و فرهنگ‌ اهالی این شهر هستند. برای جاهای دیدنی مشهد در زمستان، موزه‌گردی می‌تواند پیشنهاد ایده‌آلی باشد؛ چون هم در محیطی سرپوشیده گذرانِ وقت می‌کنید و از سوزوسرمای بیرون در امانید و هم با پرداخت هزینه‌ای بسیار کم، بعضی از بهترین انواع جاهای دیدنی را بازدید می‌کنید. در ادامه بعضی از موزه‌های مشهد را به شما معرفی کرده‌ایم، اما توضیحات کامل تمام موزه‌های مشهد را اینجا بخوانید!


اسکی در مشهد

پیست اسکی شیرباد مشهد

مشهد آنچنان مقصد ایده‌آلی برای اسکی و ورزش‌های زمستانه محسوب نمی‌شود. چون سهم این شهر از نزولات آسمانی چندان زیاد نیست و زمستان‌های پربرفی ندارد. با این‌حال برای اسکی و ورزش‌های زمستانه می‌توانید سری به پیست اسکی شیرباد بزنید.


جاهای دیدنی مشهد و سوغاتی

جاهای دیدنی مشهد و سوغاتی

خرید سوغات از جذابیت‌های هر سفری است. وجود مراکز خرید و بازارهای متعدد و متنوع در مشهد، هم نیاز شهروندان را برطرف می‌کند و هم برای گردشگران به یکی از مهمترین بخش‌های تجربه سفرشان به مشهد تبدیل شده است. در بازارها و مراکز خرید مشهد از پوشاک و کیف‌وکفش گرفته تا طلاونقره و انواع زیورآلاتِ دیگر، انواع شیرینی‌ها و خوراکی‌های خوشمزه، صنایع‌ دستی، وسایل تزیینی و هرآنچه بخواهید مهیاست. اما چیزی که اهمیت دارد این است که بعضی از بازارهای مشهد مثل بازار رضا به دلیل قدمت تاریخی، یک جاذبه گردشگری محسوب می‌شوند و بعضی دیگر مانند بازار اطلس مشهد، به خاطر داشتن سینما، فودکورت و امکانات تفریحی، به‌نوعی مکان تفریحی - توریستی تبدیل شده‌اند. در ادامه لیستی از جاهای دیدنی مشهد برای خرید سوغات را می‌بینید و با کلیک‌کردن روی نام هریک، اطلاعات کاملی از آن به‌دست می‌آورید:


همچنین برای خرید طلا و جواهرات در مشهد، بازار طلافروش‌ها و برای خرید انواع گل‌ها و گیاهان تزیینی و آپارتمانی، بازار گل خیام را پیشنهاد می‌کنیم.می‌خوای بری سفر؟ نگران جا نباش! رزرو آنلاین هتل


تفریحات در مشهد

شاید با خودتان فکر کنید که مشهد یک مقصد زیارتی است و جز چند بنای مذهبی و تاریخی، خبری از تفریحات در این شهر نیست. اینجاست که باید بگوییم: سخت در اشتباهید! کلان‌شهر مشهد در کنار تمام جذابیت‌های مذهبی، فرهنگی و تاریخی باید اسبابی هم برای تفریحات شهروندان و گردشگران خود فراهم سازد. این مقصد چیزی از تفریحات برایتان کم نخواهد گذاشت. این هم لیست تفریحات مشهد که در ادامه می‌خوانید:


جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم

حالا که قرار است به زیارت بروید، پس چه بهتر که جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم را انتخاب کنید تا هم در رقت و هم در هزینه‌ سفرتان صرفه‌جویی کرده باشید. در مقاله‌ای مجزا، جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم را معرفی کرده‌‌ایم. کافی‌ست اینجا را کلیک کنید. 😉


جاهای دیدنی مشهد با مترو

جاهای دیدنی مشهد با مترو

مترو مشهد کار را برای بسیاری از گردشگران هم آسان کرده است. از آنجاکه جاهای دیدنی مشهد در نقاط مختلف شهر پراکنده‌اند، مترو وسیله بسیار امن و کم‌هزینه‌ای برای رفتن به جاهای دیدنی مشهد است. در ادامه لیست جاهای دیدنی مشهد با مترو را برایتان آورده‌ایم. 

 • پارک ملت مشهد: ایستگاه پارک ملت - خط 1
 • پارک کوهسنگی مشهد: ایستگاه کوهسنگی - خط 2
 • پارک وکیل آباد مشهد: ایستگاه آخر - خط 1
 • ییلاقات مشهد (طرقبه و شاندیز): ایستگاه آخر - خط 1
 • باغ وحش وکیل آباد: ایستگاه آخر - خط 1
 • باغ ملی وخانه ملک: ایستگاه امام خمینی - خط 1
 • موزه بزرگ خراسان: ایستگاه کوهسنگی - خط 2
 • آسمان نمای دانشگاه فردوسی: ایستگاه پارک ملت - خط 1
 • مجتمع تجاری زیست خاور: ایستگاه میدان شریعتی - خط 1
 • مجتمع تجاری خورشید: ایستگاه قائم - خط 1
 • بوستان چهل بازه: ایستگاه نمایشگاه - خط 1

جاهای دیدنی مشهد در شب

جاهای دیدنی مشهد در شب

جذابیت دیدنِ شهر مشهد در شب، تجربه جالبی‌ست. مشهد جزو آن‌دسته شهرهای پرهیاهو و زنده است که شب‌های بسیار فرح‌بخشی دارد. در ادامه چند پیشنهاد برای جاهای دیدنی مشهد در شب آورده‌ایم:

 • بام هاشمیه (انتهای بلوار هاشمیه)
 • کوه پارک (انتهای بلوار دلاوران)
 • کوهشار (بلوار نماز)
 • پلکان باباکوهی (انتهای بلوار هفت تیر)
 • خیابان‌گردی در خیابان‌های احمدآباد، راهنمایی و بلوار سجاد
 • دوچرخه‌سواری در پیست حاشیه بلوار خیام و حاشیه بلوار وکیل آباد

نقشه جاهای دیدنی مشهدلینک نقشه گردشگری مشهد


شکم‌گردی در مشهد

جاهای دیدنی مشهد و شکم‌گردی

شهر مشهد یک مقصد عالی برای تجربه انواع غذاها و نوشیدنی‌های خوشمزه است چراکه از غذاهای سنتی مشهد تا دسرهای لوکس را در این شهر می‌توانید پیدا کنید. این شهر با وجود رستوران‌های لوکس و کافه‌های متنوع بخش زیادی از اوقات فراغت گردشگران و شهروندان را به خود اختصاص داده است. تنوع غذا و کیفیت بالای آن در مشهد موجب شده تا این شهر خوشمزه‌ترین غذاها را در بین غذاهای ایرانی به خود اختصاص دهد. بهترین رستوران‌های مشهد که شامل رستوران رضایی، رستوران امیر شاهان، پیتزا شبدیز مشهد، رستوران ارم شاندیز و رستوران پدیده شاندیز مشهد و ده‌ها رستوران معروف دیگر در مشهد می‌شود به همراه بهترین کافی‌شاپ‌های مشهد می‌توانند انتخاب‌های بسیار خوبی برای تجربه یک شکم‌گردی درست و حسابی در مشهد باشند. 


سخن آخر این است که ...

این شهر پر است از موزه‌ها، شهربازی‌ها و مکان‌های تفریحی، ییلاقات سرسبز، خانه‌های تاریخی و باغ‌ها زیبا. حتی مکان‌های طبیعی اطراف مشهد هم کم نیستند. خلاصه اینکه هرچیزی در مشهد می‌تواند انگیزه خوبی برای سفر به این شهر باشد. هنوز هم برای مشهدگردی تردید دارید؟ 


سخن آخر این است که سفر به مشهد پر از خاطره و جذابیت است. این شهر علاوه بر اینکه مقصدی محبوب با جاهای دیدنی بسیار است، جزو خوش مسیرترین شهرهای ایران هم به شمار می‌رود. سفر به مشهد از مسیرها و راه‌های مختلفی امکان‌پذیر است که شرح کامل آن را در راهنمای سفر به مشهد می‌توانید بخوانید. 

یک کلیک تا سفر رزرو بلیط هواپیما و قطار با بهترین قیمت در یوتراوز
نوشته های مشابه
 • باغ گیاه‌ شناسی مشهد

  باغ گیاه‌ شناسی مشهد یک مجموعه تفریحی - گردشگری همه‌چیز تمام است که همه افراد با هر نوع سلیقه‌ای را راضی نگه‌ می‌دارد. از آبشار‌ها و برکه‌های فرح‌بخش گرفته تا نمایشگاه‌های حیوانات ماقبل تاریخ و گیاهان دارویی و باغ شادی کودکان، همه و همه نوید‌بخش یک روز تفریحی عالی در شهر مشهد هستند.

 • آرامگاه نادرشاه افشار

  آرامگاه نادرشاه افشار در لیست دیدنی‌های مشهور مشهد قرار دارد که بخشی از تاریخ کشور عزیزمان را به نمایش گذاشته است. سالانه گردشگران زیادی در سفر به مشهد از آرامگاه نادرشاه افشار بازدید می‌کنند و با رفتن به این مکان می‌توانند از موزه نادری هم دیدن کنند. این جاذبه تاریخی منحصربه‌فرد در نزدیکی حرم امام رضا (ع) واقع شده است.

 • همه چیز درباره غار مغان مشهد

  در میان جاذبه‌های طبیعی مشهد غار مغان که یکی از بکرترین و متفاوت‌ترین آنهاست. مسیر مشهد تا غار مغان 40 کیلومتر است و این غار در جنوب غربی مشهد و در نزدیکی روستایی به همین نام یعنی روستای مغان واقع شده ‌است. با توجه به فسیل‌های کشف‌شده در این غار، می‌توان قدمت آن‌‌ را مربوط به صدها میلیون سال قبل دانست.

دیدگاهتان را بنویسید