ورود
تندیس فردوسی در آرامگاه حکیم توس

جاهای دیدنی مشهد

زمان برای مطالعه 7 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

لیست جاهای دیدنی مشهد از زیارت گرفته تا سیاحت آنقدر تنوع دارد که می‌شود یک برنامه سفر پربار و عالی برایش نوشت. برای زائرانی که از راه دور یا نزدیک با تحمل خستگی راه به این شهر سفر کرده‌اند، سیروسیاحت در مشهد نیز همانند زیارت آن ‌که جلای روح هست، رنج خستگی را از تن می‌زداید.

مشهد شهری محبوب برای همه نوع گردشگر است. از زیارت حرم امام رضا (ع) گرفته که گل سرسبد «جاهای دیدنی مشهد» است تا هرآنچه برای سیروسیاحت بخواهید در این مقصد برای گردشگران مهیاست. بی‌جهت نیست که این شهر همه‌ساله پذیرای تعداد زیادی زائر و گردشگر است. برای زائران مشهدالرضا که از دورونزدیک به این شهر سفر می‌کنند، سیاحت همواره پس از زیارت موردتوجه بوده است. ازهمین‌رو مجله یوتراوز به شما کمک می‌کند تا شناختی کامل از جاهای دیدنی مشهد از نوع تاریخی، تفریحی، طبیعی، موزه‌ها و حتی رستوران‌ها و تفرجگاه‌ها به‌دست‌آورید. با ما همراه شوید تا جاذبه‌های دیدنی مشهد را همراه با عکس ببینید و اګر قصدتان از سفر به مشهد جدی‌ست خرید بلیط هواپیما را به ما بسپارید.


لیست جاهای دیدنی مشهد را اینجا بخوانید:


10 درصد تخفیف رزرو هتل الغدیر مشهدتضمین کمترین قیمت ممکن


بهترین جاهای دیدنی مشهد

قبل از هرچیز بیایید به سراغ گل سرسبد دیدنی‌های مشهد، بهترین جاهای دیدنی تاین شهر برویم. همانی که مشهد به‌خاطرش شهره خاص‌وعام و محبوب گردشگران و زائران شده است. چرا می‌گوییم زائران؟ چون گردشگرانی که این شهر را به‌عنوان مقصد سفرشان برگزیده‌اند، قبل از هرکاری به سمت حرم امام رضا (ع) عزیمت می‌کنند تا عرض ارادت کنند. پس اول حرم و بعد سایر جاهای دیدنی مشهد.


حرم امام رضا (ع)

حرم امام رضا در شب

حرم امام رضا علیه‌السلام، بقعه مطهر امام هشتم، میعادگاه شیعیان دلسوخته جهان، وعده‌گاه عاشقان خاندان نبوت و جایگاهی برای عرض ارادت است. حرم امام رضا همان گلِ سرسبد تمامِ جاهای دیدنی مشهد است. بی‌جهت نیست که مشهد این همه زائر و گردشگر دارد؛ هرچه هست از وجود اوست. از خیابان شیرازی تا خیابان نواب صفوی، از خیابان امام رضا تا خیابان طبرسی، از هرسوی شهر که میلِ دیدارش را کنید، پایِ رفتن هست و امکان دیدار مهیاست. 

وجود بارگاه امام رضا (ع) باعث ساخت مدارس علمیه، بناهای مذهبی، کاروانسراها، تفرجگاه‌ها و پارک‌ها و هرنوع جاذبه‌‌ای دیگر شده است. پس هرچه هست از وجود اوست. در بین تمام جاهای دیدنی مشهد، این حرم امام رضا (ع) است که بهترین جای دیدنی به شمار می‌آید و بعد از آن جاهای دیگر اهمیت پیدا می‌کنند. پس اول به سراغ حرم امام رضا (ع) بروید و بعد با دیگر جاهای دیدنی مشهد آشنا شوید.


جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم

حالا که قرار است به زیارت بروید، پس چه بهتر که جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم را انتخاب کنید تا هم در وقت و هم در هزینه‌ سفرتان صرفه‌جویی کرده باشید. یادتان باشد شهر مشهد، جاهای دیدنی بسیاری در حوالی حرم مطهر دارد و برای شما که محل اقامت خود را هم در نزدیکی حرم انتخاب کرده‌اید و فرصتی برای گشت‌وگذار در جاهای دیدنی اطراف مشهد را ندارید، در مقاله‌ای مجزا، جاهای دیدنی نزدیک حرم مشهد را به‌طورکامل معرفی کرده‌‌ایم 😉 تا آنطور که دوست دارید برای سفرتان برنامه‌ریزی کنید و فرصت سفر را مغتنم بشمارید. 

این مکان‌های دیدنی شامل مکان‌هایی واقع در مجموعه حرم، نزدیک به حرم و با فاصله کم تا حرم امام رضاست و اطلاع از آن به شما کمک می‌کند تا برای سفرتان برنامه‌ریزی بهتری داشته باشید و با فراغ بال آنچه را که در دسترس‌تان است در برنامه سفر خود بگنجانید و از مشهد بهترین خاطره‌ها و ارزشمندترین تجربه‌ها را به یادگار ببرید.

لیست هتل‌های مشهد خیابان امام رضا  جاهای دیدنی تاریخی مشهد

tomb of ferdowsi

در لیست جاهای دیدنی مشهد، جاذبه‌های تاریخی جایگاه بسیار ویژه‌ای را به خود اختصاص داده‌اند. این مکان‌ها علاوه بر معرفی پیشینه تاریخی شهر مشهد، به جذابیت‌های سفر شما به شهری که به مقصدی زیارتی - سیاحتی شهرت دارد، می‌افزایند. پیشنهاد می‌کنیم مقاله جاهای دیدنی تاریخی مشهد را در یومگ بخوانید و با اطلاعاتی کامل برای سفر بعدی‌تان به مشهد برنامه‌ریزی کنید. 

خواندن این مقاله به شما اطلاعات خوبی از خانه‌های تاریخی مشهد و لیست جاذبه‌های تاریخی و باستانی این شهر می‌دهد تا چنانچه علاقمند به تاریخ شهر مشهد هستید و از دیدنِ بناهای تاریخی لذت می‌برید، با برنامه‌ریزی بهتری به بازدید جاهای دیدنی تاریخی موردعلاقه‌تان در شهر مشهد بپردازید. پیشنها می‌کنیم 👈 جاهای دیدنی تاریخی مشهد 👉 را همین حالا در مجله یومگ بخوانید. مکان‌های دیدنی طبیعی مشهد

بهترین جاهای مشهد در بهار و تابستان

مشهد را در حوضه‌ی آبریز کَشَف‌رود می‌بینید و در میان رشته‌کوه‌های بینالود و هزارمسجد. به‌همین‌خاطر، آنچه در طبیعت این شهر جریان دارد، تداخلی از کوهستان و ییلاق در یک سمت شهر و بیابان در سمت دیگرش است و همین تداخلات است که زیبایی خاصی به طبیعت مشهد و اطراف آن داده و مکان‌های دیدنی طبیعی مشهد را به‌وجود آورده‌اند.

سیروسیاحت در طبیعت زیبای مشهد را از دست ندهید و از جاذبه‌های طبیعی مشهد لذت ببرید، به ویژه در بهار و تابستان. اما یادتان باشد که بهارِ مشهد تا اواخر فرودین‌ماه سرد است و تابستانش بسیار گرم. با این‌حال بهترین جاهای دیدنی مشهد در بهار و تابستان، ییلاقات سرسبز نزدیک به مشهدند که دیدنشان شور و اشتیاق سفر دوباره به مشهد را در وجود شما بیدار می‌کند و این شهر را به مقصد همیشگی سفرهایتان تبدیل می‌سازد. آشنایی با مکان‌های دیدنی طبیعی مشهد، وجهه دیگری از مقصدی که همیشه زیارتی به‌نظر می‌رسیده را به شما نشان می‌دهد. معطل چه هستید، مکان‌های دیدنی طبیعی مشهد منتظر شما هستند.جاهای دیدنی تفریحی مشهد

mellat park

شاید با خودتان فکر کنید که مشهد یک مقصد زیارتی‌ست و جز چند بنای مذهبی و تاریخی، خبری از تفریحات در این شهر نیست. اینجاست که باید بگوییم: سخت در اشتباهید! کلان‌شهر مشهد در کنار تمام جذابیت‌های مذهبی، فرهنگی، تاریخی و طبیعی خود، اسبابی هم برای تفریحات شهروندان و گردشگران فراهم ساخته و سور و سات خوش‌گذرانی از تفریحات رایگان گرفته تا تفریحات لوکس و تفریحات مهیج هم در این شهر برپاست. چراکه تا بوده همین بوده! همیشه سیاحت پای ثابت زیارت و یار همیشگی آن بوده و هست. پس مشهد هم چیزی از تفریحات برایتان کم نخواهد گذاشت. برای اطلاع از تفریحات این مقصد محبوب، یومگ مقاله 👈 جاهای دیدنی تفریحی مشهد 👉 را گردآوری کرده است. معطل چه هستید؟ همین حالا شروع به خواندن کنید.جاهای دیدنی مشهد و سوغاتی

جاهای دیدنی مشهد و سوغاتی

وقتی صحبت از جاهای دیدنی مشهد به میان می‌آید، ناخودآگاه ذهنمان به سمت سوغاتی‌های مشهد سوق می‌کند، سوغات مشهد چیست؟ از مشهد سوغات چی بخرم؟ سوغات مشهد برای مردان چیست؟ سوغات مشهد برای زنان چیست؟ از کجای مشهد سوغاتی بخرم و ده‌ها سوال دیگر که پاسخش را می‌خواهیم بدانیم.

واقعیت اینجاست که خرید سوغات مشهد از جذابیت‌های سفر به این شهر است. وجود مراکز خرید و بازارهای متعدد و متنوع در مشهد، هم نیاز شهروندان را برطرف می‌کند و هم برای گردشگران به یکی از مهمترین بخش‌های تجربه سفرشان به مشهد تبدیل شده است. در بازارها و مراکز خرید مشهد از پوشاک و کیف‌وکفش گرفته تا طلاونقره و انواع زیورآلاتِ دیگر، انواع شیرینی‌ها و خوراکی‌های خوشمزه، صنایع‌ دستی، وسایل تزیینی و هرآنچه بخواهید مهیاست. اما چیزی که اهمیت دارد این است که بعضی از بازارهای مشهد مثل بازار رضا به دلیل قدمت تاریخی، یک جاذبه گردشگری هم محسوب می‌شوند و بعضی دیگر مانند بازار اطلس مشهد، به خاطر داشتن سینما، فودکورت و امکانات تفریحی، به‌نوعی مکان تفریحی - توریستی تبدیل شده‌اند.

اما هرچه باید‌وشاید، جاهای دیدنی مشهد و سوغاتی همان چیزی‌ست که بسیاری از گردشگرانی که مشهد را برای سفرشان انتخاب کرده‌اند، در جست‌وجوی آنند. برای شما که به دنبال این هستید تا بدانید سوغات مشهد چیست؟ سوغات مشهد را از کجا بخرید و برای هرکسی چه نوع سوغاتی از مشهد بخرید، مقاله 👈 سوغات مشهد 👉 را در یومگ آماده کرده‌ایم.جاهای دیدنی مشهد در پاییز

جاذبه‌های طبیعی مشهد

برای پاییزگردی در مشهد، باید جایی را انتخاب کنید با درختان بسیار که برگهاشان را زیر پایتان بریزند، کنارشان کافی‌شاپی باشد تا یک فنجان قهوه سفارش دهید، سکوت باشد و اگر هم صدایی هست، صدای فواره‌ها و پرندگان باشد.

مشهد هم مانند بسیاری از شهرهای بزرگ ایران، جاهای دنجی برای پاییزگردی دارد که دیدنشان خالی از لطف نیست. اگر پاییز را به هر دلیل و بهانه‌ای برای سفر به مشهد انتخاب کرده‌اید، بازدید از مکان های دیدنی مشهد در پاییز را از دست ندهید.

پارک وکیل آباد مشهد، پارک ملت مشهد، پارک کوهسنگی مشهد و ییلاقات اطراف مانند روستای عنبران، روستای جاغرق و روستای زشک، همان جایی هستند که شما را به رویا و خیال‌پردازیِ پاییزی دعوت می‌کنند.


جاهای دیدنی مشهد در زمستان

پیست اسکی شیرباد مشهد

زمستان‌های مشهد سردوسوزان‌اند؛ حتی اگر خبری از برف‌وباران نباشد، باز هم هوا سرد است. پس بهتر است برای بازدیدِ زمستانی‌تان جاهای سرپوشیده را انتخاب کنید. خوشبختانه جاهای دیدنی زمستانی مشهد هم دستتان را در انتخاب بازمی‌گذارند. برای همین، یوتراوز چندین پیشنهاد به عنوان جاهای دیدنی زمستانی مشهد برایتان دارد؛ می‌توانید در پیست اسکی شیرباد، اسکی کنید یا به دریاچه بزنگان بروید و پرنده‌نگری کنید. 
جاهای دیدنی مشهد با مترو

جاهای دیدنی مشهد با مترو

مترو مشهد کار را برای بسیاری از گردشگران هم آسان کرده است. از آنجاکه جاهای دیدنی مشهد در نقاط مختلف شهر پراکنده‌اند، مترو وسیله بسیار امن و کم‌هزینه‌ای برای رفتن به جاهای دیدنی مشهد است. در ادامه لیست جاهای دیدنی مشهد با مترو را برایتان آورده‌ایم. 

 • پارک ملت مشهد: ایستگاه پارک ملت - خط 1
 • پارک کوهسنگی مشهد: ایستگاه کوهسنگی - خط 2
 • پارک وکیل آباد مشهد: ایستگاه آخر - خط 1
 • ییلاقات مشهد (طرقبه و شاندیز): ایستگاه آخر - خط 1
 • باغ وحش وکیل آباد: ایستگاه آخر - خط 1
 • باغ ملی وخانه ملک: ایستگاه امام خمینی - خط 1
 • موزه بزرگ خراسان: ایستگاه کوهسنگی - خط 2
 • آسمان نمای دانشگاه فردوسی: ایستگاه پارک ملت - خط 1
 • مجتمع تجاری زیست خاور: ایستگاه میدان شریعتی - خط 1
 • مجتمع تجاری خورشید: ایستگاه قائم - خط 1
 • بوستان چهل بازه: ایستگاه نمایشگاه - خط 1


جاهای دیدنی مشهد در شب

جاهای دیدنی مشهد در شب

جذابیت دیدنِ شهر مشهد در شب، تجربه جالبی‌ست. مشهد جزو آن‌دسته شهرهای پرهیاهو و زنده است که شب‌های بسیار فرح‌بخشی دارد. در ادامه چند پیشنهاد برای جاهای دیدنی مشهد در شب آورده‌ایم:

 • بام هاشمیه (انتهای بلوار هاشمیه)
 • کوه پارک (انتهای بلوار دلاوران)
 • کوهشار (بلوار نماز)
 • پلکان باباکوهی (انتهای بلوار هفت تیر)
 • خیابان‌گردی در خیابان‌های احمدآباد، راهنمایی و بلوار سجاد
 • دوچرخه‌سواری در پیست حاشیه بلوار خیام و حاشیه بلوار وکیل آباد

با این حال اگر اهل گشت‌وگذارهای شبانه هستید، خواندن مقاله جاهای دیدنی مشهد در شب اطلاعات کاملی از شبگردی در مشهد در اختیارتان قرار می‌دهد.نقشه جاهای دیدنی مشهدلینک نقشه گردشگری مشهدجاهای دیدنی مشهد برای کودکان

حالا که قرار است به مشهد سفر کنید، خوب است که نگاهی به لیست جاهای دیدنی مشهد برای کودکان در مجله یوتراوز بیندازید؛ چون این لیست کمک می‌کند برای تفریح در کنار همسفرهای کوچکتان بهتر برنامه‌ریزی کنید.


سخن آخر این است که ...

این شهر پر است از موزه‌ها، شهربازی‌ها و مکان‌های تفریحی، ییلاقات سرسبز، خانه‌های تاریخی و باغ‌ها زیبا. حتی مکان‌های طبیعی اطراف مشهد هم کم نیستند. خلاصه اینکه هرچیزی در مشهد می‌تواند انگیزه خوبی برای سفر به این شهر باشد. هنوز هم برای مشهدگردی تردید دارید؟ سخن آخر این است که سفر به مشهد پر از خاطره و جذابیت است. این شهر علاوه بر اینکه مقصدی محبوب با جاهای دیدنی بسیار است، جزو خوش مسیرترین شهرهای ایران هم به شمار می‌رود. سفر به مشهد از مسیرها و راه‌های مختلفی امکان‌پذیر است که شرح کامل آن را در راهنمای سفر به مشهد می‌توانید بخوانید. 

نوشته های مشابه
 • باغ مشهد

  باغ مشهد یک مجموعه تفریحی - گردشگری همه‌چیز تمام است که همه افراد با هر نوع سلیقه‌ای را راضی نگه‌ می‌دارد. از آبشار‌ها و برکه‌های فرح‌بخش گرفته تا نمایشگاه‌های حیوانات ماقبل تاریخ، باغ گیاهان دارویی و باغ شادی کودکان، همه و همه نوید‌بخش یک روز تفریحی عالی در شهر مشهد هستند. اگر می‌خواهید یک روز متفاوت و سرشار از تنوع را در مشهد بگذرانید، بازدید از باغ مشهد بهترین گزینه است.

 • خانه ملک مشهد

  خانه ملک مشهد نه‌تنها گواهی بر هویت تاریخی شهر مشهد است بلکه یک موزه هنری زنده و تمام‌عیار به‌شمار می‌رود. شاید کمترجایی باشد که هنرمند را در حال آفرینش اثر هنری خود ببینید. پس اگر به موزه‌گردی علاقه‌مندید و به‌دنبال نام‌ونشان خالق آثار هنری هستید، بازدید از خانه تاریخی ملک را در برنامه سفر خود به مشهد قرار دهید.

 • غار مغان مشهد

  در میان جاذبه‌های طبیعی مشهد غار مغان که یکی از بکرترین و متفاوت‌ترین آنهاست. مسیر مشهد تا غار مغان 40 کیلومتر است و این غار در جنوب غربی مشهد و در نزدیکی روستایی به همین نام یعنی روستای مغان واقع شده ‌است. با توجه به فسیل‌های کشف‌شده در این غار، می‌توان قدمت آن‌‌ را مربوط به صدها میلیون سال قبل دانست.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز