ورود
امامزاده گنبد خشتی مشهد

گنبد خشتی مشهد

زمان برای مطالعه 2 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

گنبد خشتی مشهد، آرامگاه شاهزاده محمد؛ از برادرزادگان امام رضا (ع) است. این آرامگاه هم از لحاظ مذهبی و هم از لحاظ تاریخی، برای گردشگران اهمیت دارد. اگر شما هم در سفر به مشهد، دنبال بازدید از مکان‌های توریستی خاص و کمترشناخته‌شده هستید، در این نوشته با ما همراه شوید.

گنبد خشتی یکی از جاهای دیدنی نزدیک حرم مشهد امام رضا (ع) است. خیابان‌های اطراف حرم امام رضا (ع) پر است از انواع هتل‌ها و مهمانپذیرها. به همین دلیل خیلی از مسافران در طول سفر خود، در اطراف حرم مطهر اقامت دارند. چه چیزی بهتر از گشت‌زدن اطراف هتل و بازدید از جاذبه‌های نزدیک حرم؟ همانطور که گفتیم، گنبد خشتی مشهد هم یکی از همین جاذبه‌هاست. در ادامه مطلب آدرس، تصاویر و مختصری از پیشینه این آرامگاه را می‌خوانید.


لیستی از آنچه درباره گنبد خشتی مشهد می‌خوانید:
آدرس گنبد خشتی مشهد (+ دسترسی)

  • مشهد، بلوار طبرسی، بعد از میدان طبرسی، کوچه گنبد خشتی

موقعیت مکانی روی نقشه
دسترسی به گنبد خشتی طبرسی مشهد با حمل‌ونقل عمومی


گنبد خشتی مشهد مقدس


  • از حرم امام رضا (ع): با حدود 500 متر پیاده‌روی از حرم مطهر به گنبد خشتی می‌رسید.
  • از پایانه آزادی (پارک ملت مشهد): در ایستگاه آزادی سوار مترو خط 1 شوید و بعد از گذشت 7 ایستگاه، در ایستگاه بسیج پیاده شوید. طی کردن راه تا اینجای مسیر حدود 15 دقیقه طول می‌کشد. سپس در ایستگاه اتوبوس میدان بسیج سوار اتوبوس خط BRT (پایانه امام رضا- پایانه طبرسی) شده و بعد از 4 ایستگاه، در ایستگاه گنبد خشتی پیاده شوید. کل این مسیر حدود 30 دقیقه زمان می‌برد.


معرفی گنبد خشتی مشهد مقدس

در ویکی‌پدیا می‌خوانیم که قدمت گنبد خشتی به دوران صفویه برمی‌گردد. این بنای تاریخی در سال 1345 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است. همانطور که حدس می‌زنید، در قدیم، نام این بقعه بخاطر گنبد خشتی که دارد، انتخاب شده‌ است. اما سال‌هاست روی تابلو جدید سردر آن، نوشته شده «امام‌زاده سید محمد» و در پایین تابلو، با فونت ریزتر، به نام گنبد خشتی هم اشاره شده‌ است. شاید برایتان جالب باشد که بعد از مرقد مبارک حضرت رضا (ع)، آرامگاه سید محمد قدیمی‌ترین زیارتگاه شهر مشهد است.


مشخصات معماری:

گنبد خشتی یک بنای چهارطاقی و دارای چهار ایوانی‌ست. سرداب، گنبد ساقه‌دار، شاه‌نشین و رواق از دیگر بخش‌های این بنا هستند. گنبد امامزاده سید محمد از نوع گنبدهای دو پوسته‌ای‌ست و تقریبا 15 متر ارتفاع دارد.


مرمت بنا:

بنای 500 ساله امامزاده سید محمد گنبد خشتی مشهد طبیعتا نیاز به ترمیم و مرمت داشت. به‌همین منظور مرمت‌کاران میراث فرهنگی در سال 1378 به داد این آرامگاه تاریخی رسیدند و به مدت 2 سال، مشغول مرمت گنبد خشتی مشهد بودند تا آن را دوباره برای بازدید علاقه‌مندان آماده کنند.


تصاویر گنبد خشتی مشهد

معماری گنبد خشتی مشهد

ضریح امامزاده گنبد خشتی مشهد

گنبد خشتی طبرسی مشهد

امامزاده سید محمد مشهدهمه را گفتیم تا:

شما عزیزان را با یکی دیگر از جاهای دیدنی نزدیک حرم در مشهد آشنا کردیم. امیدواریم با استفاده از اطلاعات این مقاله، راحت و بی‌دردسر به بازدید از گنبد خشتی مشهد بروید و خاطره‌ای خوش بسازید.

سوالات متداول

فاصله حرم مطهر تا گنبد خشتی چقدر است؟

فاصله بین حرم تا گنبد خشتی تقریبا 500 متر است و نیازی به استفاده از وسایل نقلیه نیست.

چه ساعتی به بازدید گنبد خشتی برویم؟

برای بازدید از گنبد خشتی یا امامزاده سید محمد، ساعت خاصی در نظر گرفته نشده‌است. بنابراین شما می‌توانید در ساعات متعارف روز از این مکان تاریخی بازدید کنید.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز