ورود
Mashhad Abbas Gholi Khan School

عباسقلی خان مشهد

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

عباسقلی‌ خان مشهد یکی از قدیمی‌ترین محلات این شهر است و سه جاذبه‌ تاریخی دارد: مدرسه عباسقلی‌ خان، بازارچه عباسقلی‌ خان و کوچه عباسقلی‌ خان. در مقاله‌ پیش‌رو کامل‌ترین اطلاعات درباره معرفی این سه مکان و بررسی زوایای گردشگری آنها را خواهید خواند.

مدرسه عباسقلی خان به واسطه ارزش تاریخی و هنر معماری که در دل خود جای داده، در تاریخ 26 تیرماه 1357 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. بازدید از این مدرسه، کوچه و بازارچه عباسقلی خان که در لیست جاهای دیدنی تاریخی مشهد قرار دارد، در چند قدمی آن، شما را به سفری تاریخی خواهد برد و حال‌و‌هوای سنتی معابر و بازارچه خاطرات کودکی‌تان را زنده‌ خواهد کرد. شاید بزرگترین دلیل محبوبیت و پربازدید‌ بودن این منطقه در شهر مشهد همین باشد! چند جای دیدنی در دنیا می‌شناسید که علاوه بر ارزش تاریخی، خاطرات نوستالژیک دوران کودکیتان را برایتان همراه داشته باشد؟ ابنیه عباسقلی‌خان از معدود جاهایی ‌است که هنوز هم در هیایو و همهمه کلان‌شهر مشهد صفا و سادگی سال‌های دور را حفظ کرده‌ است. پس تا این گوهر ارزشمند را در شهر مشهد داریم با استفاده از توضیحاتی که در این مطلب می‌خوانید، در سفر بعدیتان به مشهد از وجود آن نهایت استفاده را ببرید.
آنچه درباره عباسقلی‌ خان مشهد می‌خوانید:


تاریخچه مدرسه عباسقلی‌ خان در مشهد

 Abbas Gholikhan Mashhad

مدرسه عباسقلی‌ خان مشهد یک بنای تاریخی و ارزشمند با معماری زیبا و خیره‌کننده است که قدمت آن به سده 11 هجری بازمی‌گردد. این مدرسه با همت عباسقلی‌ خان شاملو (یا بیگلربیگی) ساخته شد و از جمله قدیمی‌ترین و زیبنده‌ترین بناهای تاریخی در کلان‌شهر مشهد است.


خیابان عباسقلی‌ خان مشهد کجاست؟

خیابان عباسقلی خان در حومه حرم مطهر رضوی، قرار گرفته است. مدرسه، کوچه و بازارچه عباسقلی همه دوش‌به‌دوش هم، در همین خیابان قرار دارند. کمی پایین‌تر هم بوستانی زیبا و دل‌چسب با همبن نام راه‌اندازی شده‌ است. کوچه عباسقلی‌ خان ( کوچه لاله جدید) در حدفاصل خیابان نواب صفوی و خیابان امام رضا قرار دارد. موقعیت عالی ابنیه عباسقلی‌ خان مشهد این امکان را به شما می‌دهد که در بازدید از این مجموعه، به بناهای تاریخی دیگری که نزدیکی آن دارند هم سری بزنید و یک روز بی‌نظیر را در تاریخ و هنر مشهد سیر کنید.

اگر قرار است در نزدیکی حرم مطهر امام رضا اقامت کنید و با بازار و کوچه و مسجد عباسقلی خان مشهد همسایه شوید، ما اقامت در 👈 هتل آفاق مشهد 👉 را به شما عزیزان پیشنهاد می‌کنیم. این هتل سه ستاره با حرم امام رضا (ع) کمتر از دو کیلومتر و با بازار عباسقلی خان کمتر از 3 کلومتر فاصله دارد.

 

چند مورد از جاذبه‌های نزدیک محله عباسقلی خان مشهد:

حرم امام رضا (ع) - سرای عزیزاله اف - خانه‌ تاریخی تهرانی - خانه تاریخی توکلی - پاتوق محله باغ حسن خان - حمام و مسجد شاهداستان مدرسه عباسقلی‌ خان

پیشینه مدرسه عباسقلی خان با یک داستان جالب و البته معروف پیوند خورده‌است. ماجرا از این قرار است که در گپ‌وگفت پدر پسری، روزی عباسقلی‌خان از فرزندش (علی‌مردان‌خان) می‌خواهد که بعد از مرگش تمام اموال او را در راه رضای خدا وقف کند. علی‌مردان خان هم در جواب پدر، چراغی را روشن کرده و در پشت‌سر پدر قرار میدهد به‌طوریکه نور چراغ به روبه‌روی ایشان نتابد. پدر که علت را جویا می‌شود، علی‌مردان خان می‌گوید: « اموالی که بعد از مرگ وقف شود مانند چراغی‌ست که پشت سر روشن می‌شود و نوری برای نشان دادن راه ندارد!» اینگونه شد که عباسقلی‌خان شاملو مدرسه، چند حمام، بازار، کاروانسرا، زمین‌های کشاورزی و... را شخصا وقف کرد.


وضعیت کنونی مدرسه‌ عباسقلی‌ خان مشهد

Abbas Gholikhan School In Mashhad

یکی از اهداف عباسقلی‌ خان گسترش علوم دینی در فضایی مناسب و شایسته بود. به همین منظور، او مدرسه عباسقلی‌ خان شاملو را در راستای فراگیری علوم دینی وقف کرد. امروزه این مدرسه یکی ازعالی‌ترین حوزه‌های علمیه در ایران است که توسط حجت‌الاسلام محمدعلی‌نسقچی خیرآبادی مدیریت می‌شود.


کتابخانه مدرسه عباسقلی‌ خا‌ن

Abbas Gholi Khan Library

مدرسه علمیه عباسقلی‌ خان نیازمند یک کتابخانه تجهیز شده و کامل بود که این نیاز توسط سید‌حسین‌ محدث برطرف شد. بعد از راه‌اندازی کتابخانه، به همت سید‌علی بهشتی، کتاب‌های اولیه به کتابخانه افزوده شد و این روند توسط واقفان و مسئولین ادامه پیدا کرد. تا اینکه نتیجه آن، کتابخانه امروزی این مدرسه شد.
آدرس مدرسه عباسقلی‌ خان مشهد

  • مشهد، ابتدای خیابان نواب صفوی، مدرسه علمیه عباسقلی خان شاملو
  • شماره‌ تماس: 05133641615
  • آدرس سایت مدرسه عباسقلی‌‌ خان: magk.ir

پاساژ عباسقلی خان کجاست؟

Abbas Gholi Khan Bazaar


یکی از قدیمی‌ترین بازارهای شهر مشهد، بازار سنتی عباسقلی‌ خان است. متاسفانه این بازار بزرگ بخش زیادی از وسعت خود را در جریان گسترش حرم امام رضا و بازسازی و نوسازی مناطق اطراف، ازدست داده‌است. باقی‌مانده این بازر بزرگ یک بازارچه روباز در کوچه عباسقلی‌ خان و درچند قدمی مدرسه علمیه عباسقلی‌ خان شاملو است.


از پاساژ عباسقلی‌ خان چه بخریم؟

Mashhad Abbas Gholi Khan Bazzar

بازار عباسقلی‌ خان از قدیم‌الایام منبع فروش لوازم برقی و لوازم خانگی خارجی و درجه‌ یک بوده‌ است اما امروزه با تغییرات اقتصادی، دیگر اثری از این اجناس در بازارچه عباسقلی ‌خان به‌چشم نمی‌خورد و بیش‌تر به محلی برای فروش پوشاک و کفش است. هنوز هم بازار کفش عباسقلی‌ خان برای خیلی از مشهدی‌ها اولین گزینه برای خرید کفش است.


بازار عباسقلی‌ خان روی نقشه

بازار عباسقلی خان تقریبا در مرکز

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز