ورود
راهنمای سفر به اصفهان

راهنمای سفر به اصفهان

زمان برای مطالعه 10 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

این صفحه از مجله یوتراوز، به راهنمای سفر به اصفهان اختصاص پیدا کرده تا همه‌چیز را درباره این شهر بدانید و یاد بگیرید بدون راهنما و درست مثل یک اصفهانی اصیل در شهر گردش و تفریح کنید. پس قلم خود را بردارید و برای نوشتن برنامه سفرتان آماده باشید.

این مقاله، راهنمای کاملی از سفر به اصفهان است. اگر دوست ندارید با تور سفر کنید یا از راهنماهای محلی کمک بگیرید، در عوض دوست دارید به حس غریزه‌تان اعتماد کنید و خودتان شهر را زیرپا بگذارید، این مقاله به شما کمک می‌کند تا بتوانید بهتر برای سفرتان برنامه‌ریزی کنید. راهنمای سفر به اصفهان را با معرفی این شهر شروع می‌کنیم و در ادامه بهترین زمان سفر به این شهر را به شما پیشنهاد می‌دهیم. جاهای دیدنی اصفهان و اطراف آن، رستوران‌ها، هتل‌ها، سوغات و صنایع‌دستی این شهر از دیگر خواندنی‌های این مقاله از مجله گردشگری یوتراوز هستند.

بیایید سفر خود را به نصف‌ جهان شروع کنیم!


در راهنمای سفر به اصفهان می‌خوانید:


اصفهان کجاست؟

اصفهان کجاست؟


استان اصفهان در قلب نقشه ایران جای گرفته؛ جایی که مرزهای آن از شمال به استان‌های مرکزی، قم و سمنان و از جنوب به استان‌های فارس، کهکیلویه و بویراحمد می‌رسد. اگر در شرق این استان حرکت کنید، سر از استان‌های خراسان و یزد درمی‌آورید و اگر راه غرب را در این استان در پیش بگیرید به استان‌های لرستان و چهارمحال‌وبختیاری می‌رسید.

مرکز این استان، کلان‌شهر اصفهان است. این شهر به لحاظ موقعیت جغرافیایی در 435 کیلومتری جنوب تهران قرار گرفته و شهرهای خمینی‌شهر، فلاورجان، شاهین‌شهر و سجزی، آن را محاصره کرده‌اند. شمال و شرق اصفهان به کویر و غرب و جنوب این شهر، به رشته‌کوه‌های زاگرس منتهی می‌شود.

اصفهان روی نقشه

می‌توانید نقشه اصفهان را بصورت آفلاین، از طریق دانلود برنامه زیر همراه خود داشته باشید.

📌 دانلود نقشه آفلاین اصفهان از بازار

سریع و سیر قطار بگیرخرید آنلاین

اصفهان چگونه شهری است؟

اصفهان چگونه شهری است؟


اصفهان، که در گذشته پایتخت سلجوقیان و صفویان بود، امروز به عنوان سومین کلانشهر ایران و چهاردهمین کلانشهر خاورمیانه شناخته می‌شود. این شهر، مرکز استان اصفهان و شهرستان اصفهان محسوب می‌شود و 250 کیلومترمربع از فلات ایران (6.6 درصد از مساحت کل کشور) را به خود اختصاص داده است. اصفهان همچنین، 15 منطقه شهری دارد که این مناطق، نزدیک به 4 میلیون جمعیت دارند.

اصفهان را با زاینده‌رود، میدان نقش‌جهان، پُل‌های شکوهمند، معماری منحصربه‌فرد و جاهای دیدنی‌ بی‌شمارش می‌شناسیم. اما شاید ندانید که این شهر در آذر سال 1394، به همراه رشت، به عنوان نخستین شهرهای ایران به شبکه شهرهای خلاق دنیا در لیست یونسکو اضافه شده است.

*شبکه شهرهای خلاق یونسکو، هدف مشترکی را دنبال کنند و آن هدف، قراردادن خلاقیت و صنایع فرهنگی در مرکز برنامه‌های توسعه محلی است. این هدف، در 7 حوزه دنبال می‌شود؛ صنایع دستی، هنرهای بومی، هنرهای رسانه‌ای، فیلم، طراحی، خوراک‌شناسی، ادبیات و موسیقی.


راهنمای اصفهان گردی

اصفهان همچنین یکی از شهرهای مهم صنعتی ایران هم محسوب می‌شود. از صنایع بزرگ فعال در این استان می‌توانیم به مجتمع فولاد مبارکه، پالایشگاه نفت اصفهان، ذوب‌آهن اصفهان، شرکت نفت سپاهان، تاسیسات هسته‌ای نطنز و شرکت اسنوا اشاره کنیم. جالب است بدانید که بزرگ‌ترین کارخانه‌های طلای ایران را نیز می‌توان در این شهر پیدا کرد.

اگر مثل من عاشق غذا و خوراکی باشید، اصفهان را با گز، پولکی، سوهان عسلی، دوغ و گوشفیل و بریان می‌شناسید. در خطوط بعد از مقاله راهنمای سفر به اصفهان، از زوایای دیگری با این شهر تاریخی آشنا می‌شوید. اما قبل از هر چیزی، اگر از آن‌دسته آدم‌هایی هستید که وقتی یک کتاب را دست‌تان می‌گیرید، سراغ صفحه آخر می‌روید، از طریق لینک زیر به صورت مجازی به اصفهان سفر کنید:

📌 سفر مجازی به اصفهاناصفهان یعنی چه؟

اصفهان یعنی چه


وجه تسمیه اصفهان چیست و چرا این شهر را با این نام می‌شناسیم؟

در نوشته‌های تاریخی از این شهر با اسامی زیادی یاد شده است؛ ازجمله گابا، گابیان، گابیه، گبی، گی، جی، آپادانا، آصف‌هان، اسباهان، اسبهان، اسپادانا، اسپاهان، آسپا، اسپدانه، اسفاهان، اصباهان، اصفهانک، انزان، دالیهودی و یهودیه. اما اگر به قدیمی‌ترین برگ‌های تاریخ مراجعه کنیم، به نام «گی» برمی‌خوریم. جایی که در کتیبه‌های هخامنشی، مرکز قدرت هخامنشیان شمرده می‌شد و انزان (منطقه‌ای ایلامی) جزو خاک آن بود. این نام به تدریج به گابیان و درنهایت به گی تغییر پیدا کرد.

همچنین در نوشته‌های هرتسفلد (باستان‌شناس آلمانی) می‌خوانیم: اصفهان یکی از بلوک‌های ولایت پریت‌کان بود و گبی نام داشت. گبی رفته‌رفته به گی و با ورود اعراب به جی تبدیل شد. در نوشته‌های دیاکونوف درباره تاریخ مادها هم می‌خوانیم: مرکز پارتاکنا، شهر گابای نام داشت که در زبان پارتی گابی و گابه و در زمان ساسانیان گِی خوانده می‌شد و حالا به جِی معروف است.

دیدگاه‌های بسیار زیادی درباره وجه تسمیه این شهر وجود دارد. اما اغلب آن‌ها بر این باور هستند که نام اصفهان یا اسپهان، از اسباه نشئت گرفته و اسباه در لهجه اصفهانی به معنی اسب بوده است. بعضی از تاریخ‌نگاران هم معتقدند که واژه اصفهان از اسپاهان یا سپاهان گرفته شده که در زبان فارسی، به معنی سپاه آمده است. از طرف دیگر، گی یا جی، همان‌طور که هنوز در زبان ارمنی محفوظ مانده، در زبان پارتی به معنی اسب بوده و با اسپدان (به معنی محل نگهداری اسب) معنای واحدی دارد.


آب‌وهوای اصفهان

در طبقه‌بندی اقلیمی، اصفهان در دسته فراخشک و سرد قرار می‌گیرد. آب‌وهوای این شهر معتدلِ روبه‌سرد است و میزان بارش کمی دارد. متاسفانه به دلیل صنعتی‌بودن و ویژگی‌های جغرافیایی، این کلانشهر هر سال در رده آلوده‌ترین شهرهای ایران قرار می‌گیرد. حداکثر درجه حرارت اصفهان در تابستان، 43 درجه سانتی‌گراد و در زمستان، منفی 19 درجه سانتی‌گراد بوده و مجموع بارش سالانه این شهر نیز 125 میلی‌متر گزارش شده است.


بهترین زمان سفر به اصفهان

راهنمای بهترین زمان سفر به اصفهان


از آن‌جایی که اقلیم اصفهان، نیمه‌بیابانی است، اوایل بهار و پاییز و اواخر زمستان، معتدل‌ترین آب‌وهوا برای اصفهان‌گردی و سفر به کویرهای اطراف آن هستند. تابستان‌های اصفهان همراه با تابش مستقیم خورشید و زمستان‌هایش سوز سرمای شدیدی دارند، پس اگر دوست دارید در هوای معتدل‌تری از سفر به اصفهان لذت ببرید، دور ماه‌های خرداد، تیر، مرداد، شهریور، دی و بهمن را خط بکشید.

باید اضافه کنم که اگر به قصد تماشای کهکشان راه شیری، راهی کویرهای اصفهان هستید، باید گرمای جان‌فرسا را به جان بخرید و در دل تابستان به کویر سفر کنید. اطلاعات بیشتر درباره بهترین فصل سفر به اصفهان را در مقاله زیر مطالعه کنید:

📌 بهترین زمان سفر به اصفهان


روش‌های مختلف سفر به اصفهان

اصفهان فرودگاه دارد؟ راه‌آهن اصفهان کجاست؟ خطوط ریلی اصفهان به کدام شهرها راه دارند؟ بهترین مسیر برای رفتن به اصفهان چیست؟ اگر درباره سیستم حمل‌ونقل بین‌شهری اصفهان اطلاعات کافی ندارید، این قسمت از راهنمای سفر به اصفهان را دنبال کنید تا با فرودگاه، راه‌آهن و پایانه‌های اتوبوسرانی این شهر آشنا شوید.

فرودگاه بین‌المللی اصفهان

فرودگاه بین المللی اصفهان


فرودگاه بین‌المللی شهید بهشتی اصفهان با بیش از 2 میلیون مسافر در سال، در فهرست پررفت‌وآمدترین فرودگاه‌های کشور قرار دارد. این فرودگاه درحال‌حاضر با 2 ترمینال (ترمینال پروازهای داخلی و ترمینال پروازهای خارجی) فعالیت می‌کند. اگر دوست دارید با خرید بلیط هواپیما به اصفهان سفر کنید، باید بدانید که پروازهای داخلی این فرودگاه، از / به این شهرها انجام می‌شود:

تهران / تبریز / مشهد / بندرعباس / اهواز / کرمان / کرمانشاه / کیش / لاوان / رشت / شیراز / زاهدان / ماهشهر

خوشبختانه تمام شرکت‌های هواپیمایی ایرانی، در این فرودگاه فعالیت دارند و شعب آن‌ها را می‌توان در فرودگاه پیدا کرد.

معمولا مشهدی‌هایی که قصد سفر به اصفهان را دارند، به دلیل مسافت طولانی و کویری مسیر مشهد – اصفهان، خرید بلیط هواپیما را به روش‌های دیگر سفر به اصفهان ترجیح می‌دهند. برای خرید آنلاین و مطمئن بلیط هواپیما در این مسیر، روی لینک‌های زیر کلیک کنید:

🛫 بلیط هواپیما اصفهان مشهد

🛫 بلیط هواپیما مشهد اصفهان


فرودگاه اصفهان به عنوان یکی از فرودگاه‌های بین‌المللی ایران، از / به فردگاه‌های خارجی زیر نیز پرواز دارد؛

شارجه / تفلیس / وین / آدانا / بغداد / نجف / دبی / کویت / ایروان / ترکیه / عربستان سعودی

البته باید بدانید که بعضی از پروازهای خارجی، همیشگی نیستند و بصورت فصلی انجام می‌شوند. دفاتر شرکت‌های ترکیش‌ایر، ایرویز، العراقیه و فلادی دبی را نیز می‌توانید در این فرودگاه پیدا کنید.

در این بین، مسیر اصفهان نجف از محبوب‌ترین مسیرهای خارجی فرودگاه اصفهان محسوب می‌شود. از آن‌جایی که هنوز فرودگاه کربلا ساخته نشده و نجف، نزدیک‌ترین شهر به کربلاست، اغلب زائران اصفهانی با خرید بلیط هواپیما اصفهان نجف به زیارت امیرالمومنین (ع) و اباعبدالله می‌روند.

🔸 اطلاعات کامل این فرودگاه را در مقاله فرودگاه اصفهان بخوانید.

 • آدرس فرودگاه اصفهان: خیابان شهید دستجردی (بزرگراه شهرک صنعتی جی)

راه‌آهن اصفهان

راه آهن اصفهان


یکی از به‌صرفه‌ترین و راحت‌ترین راه‌های سفر به اصفهان، خرید بلیط قطار است. همین موضوع هم باعث شده تا راه‌آهن اصفهان، یکی از شلوغ‌ترین ایستگاه‌های راه‌آهن کشور باشد. تا جایی که برای کم‌کردن ترافیک این ایستگاه، ریل قطارهایی که مقصد آخرشان اصفهان است با قطارهایی که قصد عبور از اصفهان را دارند، از هم جدا شده‌ است. بلیط قطار اصفهان مشهد و بلیط قطار اصفهان بندرعباس، از پُرفروش‌ترین بلیط‌های قطار این ایستگاه هستند و تعداد زیادی از بهترین قطارهای 4 ستاره و 5 ستاره ایران در این مسیرها رفت‌وآمد دارند.

متاسفانه، شهرهای زیادی هم هستند که حتی با وجود داشتن مسیرهای ریلی، قطاری از آن‌ها به سمت اصفهان حرکت نمی‌کند. اگر از شیراز، شهرکرد، رشت، اهواز، ارومیه و اراک قصد سفر به اصفهان را دارید، باید بدانید که درحال‌حاضر بلیط قطاری برای این مسیرها وجود ندارد.

خبر خوب این‌که پروژه راه‌آهن تندور تهران – قم – اصفهان توسط کشور چین تامین مالی شده و در دست احداث قرار دارد. این قطار قرار است با 300 کیلومتر سرعت بر ساعت حرکت کند و از ایستگاه‌های تهران، قم، دلیجان، میمه، مورچه‌خورت و اصفهان بگذرد. همچنین این راه‌آهن در محل ایستگاه جدید راه‌آهن قم، با راه‌آهن تندرو اراک – قم تلاقی دارد.

🔸 اطلاعات کامل این ایستگاه را در مقاله راه آهن اصفهان بخوانید.

 • آدرس راه آهن اصفهان: بزرگراه شهید دستجردی، ۵ كيلومتري جاده شيراز، روبه‌روي سپاهان‌شهر، بعد از سیتی‌سنتر


پایانه‌های اتوبوس‌رانی اصفهان

پایانه مسافربری کاوه اصفهان

اصفهان، 4 پایانه مسافربری برای حمل‌ونقل بین‌شهری با اتوبوس دارد که در ادامه به معرفی آن‌ها می پردازیم. ترمینال کاوه که در شمال شهر واقع شده، ترمینال اصلی اصفهان محسوب می‌شود. 16 شرکت مسافربری در این ترمینال فعالیت دارند و روزانه 12 هزار نفر از طریق این ترمینال جابه‌جا می‌شوند. این ترمینال تقریبا به تمام شهرهای ایران اتوبوس دارد.

 • آدرس ترمینال کاوه: اصفهان، خیابان کاوه، بعد از پل چمران / شماره تلفن: 03134358880

ترمینال صفه، دومین پایانه اتوبوس‌رانی اصفهان است که مقصد بیشتر اتوبوس‌های آن، شهرهای جنوبی ایران هستند. درحال‌حاضر 14 شرکت مسافربری در این پایانه فعالیت دارند تا مسافران را به شهرهایی مثل کرمان، شیراز، بندرعباس، آبادان، اهواز، بوشهر، خرمشهر و غیره، برسانند.

 • آدرس ترمینال صفه: اصفهان، یابان آزادی، ابتدای خیابان هزارجریب / شماره تلفن: 03136732751

پایانه های مسافربری اصفهان


اگر سفری درون استانی درپیش دارید، ترمینال جی مقصد شماست. تمرکز این ترمینال، سفرهای درون‌استانی به شهرهایی مثل نائین، اردستان، کوهپایه و ورزنه است برای همین، شرکت‌های اتوبوس‌رانی کمی در آن فعالیت دارند. البته این ترمینال، به شهرهای برون‌استانی مثل تهران، مشهد، یزد، کرمان، میبد و سیرجان هم اتوبوس دارد و منحصر به شهرهای درون استان نیست.

 • آدرس ترمینال جی: اصفهان، خيابان جی، ابتدای خيابان همدانيان / شماره تلفن: 03135232030

مسافران استان چهارمحال‌وبختیاری می‌توانند ترمینال زاینده‌رود را برای سفر خود انتخاب کنند. این ترمینال که در جنوب غربی اصفهان قرار گرفته، وظیفه جابه‌جایی مسافران و بارهای بین این 2 استان را برعهده دارد.

 • آدرس ترمینال زاینده‌رود: اصفهان، پل وحید، بلوار میرزا کوچک خان جنگلی / شماره تلفن: 03137860529

بهترین مسیر برای سفر به اصفهان

بهترین مسیر برای سفر به اصفهان


اگر شما هم طرفدار سفر به اصفهان با ماشین شخصی هستید، این قسمت از مقاله راهنمای سفر به اصفهان را دنبال کنید تا با بهترین مسیر برای سفر به اصفهان از شهرهای مختلف، آشنا شوید.

بهترین مسیر برای سفر به اصفهان از تهران

کوتاه‌ترین مسیر از تهران به اصفهان، 431 کیلومتر است که با خوردرو تقریبا 5 ساعت طول می‌کشد. این مسیر از شهرهای قم، سلفچگان، دلیجان، و میمه می‌گذرد. اگر دوست دارید از این مسیر راهی اصفهان شوید، این راه را در پیش بگیرید:

 • از بزرگراه کاظمی وارد آزادراه خلیج فارس شوید و راه قم را در پیش بگیرید.
 • به قم که رسیدید، از بزرگراه امام علی وارد بزرگراه اراک – قم شوید تا به سلفچگان برسید.
 • سپس مسیر خود را به سمت دلیجان تغییر دهید. از دلیجان به سمت میمه و از میمه به مورچه‌خورت بروید.
 • چند کیلومتر دیگر به مسیر خود ادامه دهید تا به اصفهان برسید.

بهترین مسیر مشهد به اصفهان

کوتاه‌ترین مسیر مشهد به اصفهان، 1157 کیلومتر مسافت دارد و از نیشابور، سبزوار، سمنان، جندق و نائین می‌گذرد. مسیر اول، مسیری کویری‌ست و با انتخاب آن، 12 الی 13 ساعت در راه هستید و از کنار کویر مصر اصفهان می‌گذرید.

 • از طریق آزادراه شهید شوشتری مسیر نیشابور را در پیش بگیرید.
 • از فیروزه، همت‌آباد و سلطان‌آباد بگذرید تا به سبزوار برسید.
 • وارد جاده شاهرود شوید و قبل از رسیدن به میامی، در دوراهی مسیر خود را به سمت بیارجمند تغییر دهید.
 • این جاده را به سمت طرود برانید و مسیر خود ارا تا رسیدن به جندق ادامه دهید.
 • از جندق به سمت انارک و از انارک به سمت نائین بروید.
 • درنهایت نائین را به مقصد اصفهان ترک کنید.

مسیر مشهد به اصفهان


مسیر دوم حدودا 100 کیلومتر طولانی‌تر از مسیر اول است اما مسیری راحت‌تر و مطمئن‌تر برای سفر به اصفهان از مشهد محسوب می‌شود. در این مسیر، از گرمسار می‌گذرید و از طریق آزادراه حرم تا حرم، به قم می‌رسید.

 • مانند مسیر قبل، وارد جاده نیشابور شوید و از آن‌جا به سمت سبزوار بروید.
 • از سبزوار وارد جاده شاهرود شوید و شاهرود را به مقصد سمنان ترک کنید.
 • جاده گرمسار را در پیش بگیرید و بعد از رسیدن به این شهر، وارد آزادراه حرم تا حرم شوید.
 • بعد از رسیدن به قم، وارد آزادراه امیرکبیر شوید و راه کاشان را در پیش بگیرید.
 • آزادراه را ادامه دهید تا به اصفهان برسید.

بهترین مسیر یزد به اصفهان

از آن‌جایی‌که یزد در همسایگی اصفهان قرار دارد، با طی‌کردن 323 کیلومتر مسافت و حدود 4 ساعت رانندگی، می‌توانید از یزد به این شهر سفر کنید. این راه بسیار سرراست است؛ کافی‌ست یزد را به مقصد نائین و نائین را به مقصد اصفهان ترک کنید.


مسیر شیراز به اصفهان

کوتاه‌ترین مسافت اصفهان تا شیراز، 490 کیلومتر است و حدود 5 ساعت و نیم رانندگی نیاز دارد. برای سفر به اصفهان از شیراز از این مسیر، راه زیر را در پیش بگیرید:

 • از دروازه قرآن به سمت مرودشت، شیراز را ترک کنید.
 • از مرودشت به سمت سعادت‌شهر و از این شهر به سمت صفاشهر برانید.
 • جاده را ادامه دهید و از آباده، ایزدخواست و منظریه بگذرید تا به شهررضا برسید.
 • از شهررضا، بهارستان و سپاهان‌شهر عبور کنید تا به اصفهان برسید.

امکانات رفاهی اصفهان

امکانات رفاهی اصفهان


چه امکاناتی برای اصفهان‌گردی وجود دارد؟ در این قسمت از راهنمای سفر به اصفهان، درباره امکانات رفاهی این شهر، از جمله سیستم حمل‌ونقل، سیستم پرداخت الکترونیک شهرداری و سامانه‌های آنلاین می‌خوانید.

طرح ترافیک اصفهان

از طریق سامانه زیر می‌توانید به نقشه آنلاین اصفهان، ترافیک معابر، وضعیت پارکینگ‌ها، ایستگاه‌های اتوبوس و مترو، مسیرهای دوچرخه‌سواری، طرح زوج‌ و فرد و موقعیت اماکن مختلف اصفهان دسترسی داشته باشید و حتی از میزان آلودگی هوا مطلع شوید:

📍 نقشه ترافیک آنلاین اصفهان


قطار شهری (مترو) اصفهان

مترو اصفهان که درحال‌حاضر یک خط فعال دارد که شمال شهر را به جنوب آن متصل می‌کند. خط 2 مترو که از شرق به غرب کشیده شده، در حال احداث و عملیات احداث خط سوم هم آغاز شده است. برنامه‌ریزی شده که مترو اصفهان با 5 خط درون‌شهری و 5 خط برون‌شهری (مجموعا 87 ایستگاه) فعالیت داشته باشد. درحال‌حاضر 20 ایستگاه درون‌شهری از این پروژه به پایان رسیده است.


اتوبوس‌های خط واحد

اتوبوس‌های خط واحد اصفهان


بیش از 100 خط واحد اتوبوس، در اصفهان فعالیت دارند. 4 خط اتوبوس تندرو (BRT) نیز احداث شده که در 70 ایستگاه در نقاط مختلف شهر توقف دارند.

یکی دیگر از امکانات رفاهی اصفهان در ارتباط با سیستم حمل‌ونقل، سامانه اصرو است. اگر دوست دارید از تعرفه بلیت اتوبوس، زمان رسیدن اتوبوس‌های خط واحد و زمان سفر، خود مطلع شوید و بلیط‌تان را بصورت آنلاین خریداری کنید، وارد لینک زیر شوید و اپلیکیشن اصرو را دانلود کنید:

📌 سامانه اِصرو


اصفهان کارت

اصفهان‌کارت، یکی دیگر از امکانات رفاهی اصفهان برای شهروندان و گردشگران است. این کارت هوشمند نوعی کیف الکترونیکی است که از آن برای پرداخت هزینه حمل‌ونقل شهری، پارکینگ‌، بلیط مراکز تفریحی و گردشگری استفاده می‌شود. برای استفاده از اصفهان‌کارت مجبور نیستید کارت فیزیکی آن را بخرید و می‌توانید با دانلود اپلیکیشن اصکیف، به تمام سرویس‌های اصفهان‌کارت دسترسی داشته باشید.فرهنگ اصفهان

فرهنگ اصفهان


صحبت درباره فرهنگ اصفهان چند جلد کتاب است و در چند خط نمی‌گنجد. برای همین شما را به خواندن مقاله فرهنگ بومی اصفهان دعوت می‌کنیم و در این چند خط به موضوعات کلی می‌پردازیم.

اصفهان، همانطور که در پیشینه نام این شهر دیدیم، از گذشته‌های بسیار دور یکی از مهم‌ترین مراکز شهرنشینی در فلات ایران بوده است. درحال‌حاضر، اکثر جمعیت 4 میلیونی این شهر را اقوام فارس، لر بختیاری، قشقایی، کرد و ارامنه تشکیل می‌دهند. بیشتر مردم اصفهان با گویش اصفهانی و ارمنیان این شهر با زبان ارمنی صحبت می‌کنند.

اکثر مردم اصفهان مسلمان شیعه هستند اما اقلیت‌های زیادی، از جمله مسیحیان، یهودیان و زرتشتیان هم در این شهر زندگی می‌کنند. این موضوع عجیب هم نیست، چراکه اصفهان همیشه جایگاه مهمی به عنوان پایتخت سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و دینی در این خاک داشته است.

مکتب موسیقی اصفهان، یکی دیگر از عناصر پُررنگ در فرهنگ اصفهان است. اصفهان، سپاهان یا صفاهان یکی از 12 مقام اصلی موسیقی قدیم ایران به‌شمار می‌رود. چنانچه در شعر حافظ می‌خوانیم:

🔸 راستی را در سپاهان خوش بود آواز رود

در کنار باغ‌کاران یا کنار زنده‌رود 🔸

پوشاک سنتی زنان اصفهانی از 3 بخش تشکیل می‌شود: سرپوش شامل کلاه، چارقد، روسری، پیشانی‌بند و شال سفید توری؛ تن‌پوش شامل پیراهن، جلیقه، کت، شال و شلوار؛ پاپوش.

پوشاک سنتی مردان اصفهانی هم این 3 بخش را دارد؛ سرپوش شامل عرقچین، عمامه، پیشانی‌بند؛ تن‌پوش شامل پیراهن، قبا، آرخالق، چوقا، تن‌پوش‌های نمدی، عبا، شال‌کمر، دستکش و مچ‌بند؛ پاپوش شامل جوراب، گیوه، مچ‌پیچ و ساق‌بند.

از آداب‌ورسوم اصفهانی‌ها هم می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

🔸جشن آبریزان در زاینده‌رود: از رسومات زیبای اصفهانی‌ها، البته هنگامی که زاینده‌رود پُرآب بود، همه مردم از هر طایفه، طبقه و آیینی در کنار زاینده‌رود جمع می‌شدند. زنان روی پل می‌ایستادند و مردان با لباس‌های کهنه درون آب می‌رفتند و با ظرف روی هم آب می‌پاشیدند.

🔸 آتش‌افروزی و جل‌جلانی: در شب‌های 17، 18 و 19 دی‌ماه، کودکان روی تپه‌ها جمع می‌شوند و روی قله آن‌ها آتش روشن می‌کنند. این رسم بیشتر در نطنز انجام می‌شود و مردم معتقدند که با رسیدن نور آتش به درختان، محصولات آن سال پُربارتر خواهد بود.


صنایع دستی اصفهان

صنایع دستی اصفهان


وقتی به میدان نقش جهان پا می‌گذاریم، با جلوه‌هایی از هنر روبه‌رو می‌شویم که نمی‌توانیم به سادگی از آن‌ها چشم برداریم. نگاه‌مان را که از معماری بنا برداریم، اصالت، ظرافت، زیبایی و اوج هنر ایرانی را می‌توانیم در محصولاتی که به فروش گذاشته‌شده‌اند، ببینیم. از محبوب‌ترین صنایع دستی اصفهان می‌توانیم به این موارد اشاره کنیم:

 • منبت‌کاری
 • میناکاری
 • خاتم‌کاری
 • قلم‌کاری
 • معرق‌کاری
 • قلم‌زنی
 • مس‌گری
 • ملیله‌کاری
 • فیروزه‌کوبی
 • قالی و گلیم‌بافی

غذای محلی اصفهان

غذای محلی اصفهان


خوشمزه‌جات، بخش دیگری از فرهنگ غنی اصفهان است که نباید در سفر خود به این شهر از آن‌ها غافل شوید. تجربه طعم‌های جدید در سفر، از آن تجربه‌هایی‌ست که پیوند خاطرات در ذهنمان را محکم‌تر می‌کند؛ طعم‌هایی که برای همیشه زیر زبان‌مان می‌مانند. معروف‌ترین غذای سنتی اصفهان، بریان یا بریون است که بعضی‌ها به اشتباه به آن بریانی می‌گویند. (یک‌بار برای همیشه؛ بریان نام این غذا و بریانی نام رستوران‌هایی است که آن را سرو می‌کنند). معروف‌ترین بریانی اصفهان هم بریانی اعظم نام دارد. این رستوران شعب متعددی در شهر دارد. شعب این رستوران را می‌توانید در خیابان‌های دروازه دولت، مسجد سید، کمال اسماعیل و چهارباغ بالا پیدا کنید.

از دیگر غذاهای محلی اصفهان که می‌توانید در سفر خود به اصفهان بچشید:

 • خورشت ماست
 • گوش‌فیل با دوغ
 • کله‌جوش
 • قیمه‌ریزه نخودچی
 • تاس کباب
 • یخنی لوبیا
 • شله بریون
 • پلوماش
 • کباب زردک

🔸 اطلاعات بیشتر درباره این غذاها را در مقاله غذاهای سنتی اصفهان بخوانید.


جاهای دیدنی اصفهان

راهنمای جاهای دیدنی اصفهان


چیزی که اصفهان را به یک مقصد گردشگری ایده‌آل تبدیل کرده، جاذبه‌های تاریخی آن است که هنوز هم بعد از گذشت سال‌ها، کارکرد خود را حفظ کرده‌اند. جاذبه‌هایی مثل میدان نقش جهان، بازارها، سی‌وسه‌پل، پل خواجو و خیابان چهارباغ عباسی در اصفهان وجود دارند که برای بازدید از آن‌ها فقط به اشتیاق نیاز دارید و لازم نیست هزینه‌ای برای گشت‌وگذار در آن‌ها بپردازید.

تماشای زندگی شبانه روی پل‌های قدیمی و کنار زاینده‌رود، قدم‌زدن در محله جلفا و بافت تاریخی شهر، گَزکردن میدان نقش‌جهان و بازارگردی، لحظاتی فوق‌العاده خاطره‌انگیز هستند که هر کسی باید در سفر خود به اصفهان آن‌ها را تجربه کند. از تماشای تاریخ زنده اصفهان که فارق شدید می‌توانید با صرف هزینه بسیار کمی، از مسجد امام (شاه)، مسجد جامع، مسجد شیخ لطف‌الله، عالی‌قاپو، کلیسای وانک، پارک‌ها و موزه‌های این شهر هم دیدن کنید. اگر هم وقت داشتید، می‌توانید سفر یک‌روزه‌ای به جاهای دیدنی اطراف اصفهان، به ویژه کویرهای آن داشته باشید.

🔸 برای آشنایی بیشتر با این جاذبه‌ها، مقاله جاهای دیدنی اصفهان را مطالعه کنید.


تفریحات اصفهان

تفریحات اصفهان


بغیر از جاذبه‌های تاریخی و دیدنی، چه تفریحات دیگری در اصفهان وجود دارد؟

اصفهان‌گردی منحصر به گشت‌وگذار و دیدن جاذبه‌های تاریخی نیست. اگر با کودکان‌تان سفر می‌کنید یا اگر دوست دارید تفریحات هیجان‌انگیزتری در این شهر تجربه کنید، ادامه مطلب برای شماست.

🔸 پارک جنگلی ناژوان: پیکنیک‌های خانوادگی، پیاده‌روی‌های طولانی در طبیعت و دوچرخه‌سواری از تفریحات محبوب این پارک هستند. اما اگر دنبال آدرنالین بیشتری هستید، سراغ تله‌سیژ، شهربازی و تونل آکواریوم از دیگر تفریحاتی است که می‌توانید در این پارک سراغ‌شان را بگیرید.

🔷 تونل آکواریوم: این آکواریوم که در پارک ناژوان واقع شده، یکی از مفرح‌ترین مراکز اصفهان برای هر سنی است. با قدم‌گذاشتن در این تونل می‌توانید تجربه‌ای شبیه به سفر در زیر اقیانوس را از نزدیک حس کنید. 6500 موجود زنده از سراسر اقیانوس‌های دنیا در این آکواریوم زندگی می‌کنند. حیواناتی مثل اسب دریایی، خرچنگ آبی، عقرب ماهی، ماهی خاویا و کمانگیر.

🔸 شهر رویاها: هیچ‌چیز به اندازه یک شب در شهربازی، برای بچه‌ها خاطره‌انگیز نیست. اگر با کودکان‌تان سفر می‌کنید یا اگر دوست دارید یک شب متفاوت برای همه اعضای خانواده بسازید، راهی شهر رویاهای اصفهان شوید. از جمله تفریحات محبوب در این شهربازی، ترن‌هوایی، شهر واژگون و سینماهای چندبعدی هستند.

🔷 پارک آبی آبسار: این پارک برای کسانی که دنبال یک تفریح هیجان‌انگیز، مفرح و مناسب برای تمام سنین هستند، گزینه بسیار خوبی محسوب می‌شود. استخر، سونا خشک، سونا بخار، جکوزی و سالن ماساژ از دیگر امکانات این پارک آبی برای یک تفریح رضایت‌بخش به‌شمار می‌روند.

🔸 کارتینگ پارسا: رانندگی امن با سرعت بالا برای هر سنی آن هم بدون مهارت، دلایلی هستند که کارتینگ را به یکی از تفریحات موردعلاقه‌مان تبدیل کرده است. کارتینگ پارسا یکی از بهترین پیست‌ها برای تجربه این تفریح هیجان‌انگیز به‌شمار می‌رود.

🔸 لیست کامل این تفریحات را به همراه عکس و آدرس، در مقاله تفریحات اصفهان بخوانید.


بهترین هتل های اصفهان

بهترین هتل های اصفهان


این‌که در سفر چه جایی را برای اقامت کوتاه‌‌مان انتخاب کنیم، شاید برای عده‌ای اهمیت نداشته باشد. در مقابل، کسانی هم هستند که حاضر نمی‌شوند حتی برای یک اقامت 3 الی 4 روزه، در جایی که در سطح اتنظارشان نیست بمانند. از هتل‌های لوکس 5 ستاره حرف نمی‌زنیم، صحبت درباره بهترین هتل‌های اصفهان با هر ستاره‌ای است. در ادامه با بعضی از این هتل‌ها آشنا می‌شوید.

برای مشاهده و رزرو هر یک از این هتل‌ها، روی لینک زیر کلیک کنید.

📌 هتل های اصفهان


هتل عباسی اصفهان

هتل عباسی، با 3 قرن تاریخچه، یکی از بهترین و محبوب‌ترین هتل‌های اصفهان است. اگر دوست دارید در طی سفرتان در یک کاخ صفوی اقامت داشته باشید، یکی از 225 اتاق هتل عباسی را رزرو کنید. این هتل در بافت تاریخی شهر واقع شده و از آن تا جاذبه‌های گردشگری اصفهان مثل میدان نقش جهان، راهی نیست.

 • آدرس: میدان انقلاب، خیابان گلدسته، چهارراه آمادگاه سمت چپ (خیابان سنگ‌فرش)

هتل کوثر اصفهان

اگر دوست دارید با چشم‌انداز زاینده‌رود و سی وسه‌پل به خواب بروید و از خواب بیدار شوید، یکی از اتاق‌های هتل کوثر را برای اقامت خود انتخاب کنید. این هتل در سال 1347، با 7 طبقه و 225 واحد اقامتی و با نمایی تمام فیروزه ساخته شد تا جلوه‌ای جدید از هنر اصفهان باشد. از امکانات این هتل می‌توانیم به رستوران، پارکینگ، اینترنت نامحدود رایگان، استخر، سونا، جکوزی، سالن ماساژ، آتلیه، سالن ورزشی، خشکشویی و آرایشگاه اشاره کنیم.

 • آدرس: بلوار ملت، مقابل سی‌و‌سه پل

هتل زهره اصفهان

یکی از بهترین هتل‌های 3 ستاره اصفهان، هتل زهره است. اگر امکانات هتل برای‌تان اهمیت دارد اما نمی‌خواهید هزینه زیادی بابت رزرو هتل‌های لوکس بپردازید، این هتل می‌تواند یکی از انتخاب‌های شما باشد. هتل زهره که در سال 1384 ساخته و در سال 1397 بازسازی شده، 10 طبقه و 51 اتاق دارد. با اقامت در این هتل می‌توانید از خدمات رستوران بام، پارکینگ رایگان، اینترنت نامحدود رایگان در لابی، چایخانه و کافی‌شاپ، ترانسفر با هزینه و کرایه اتوموبیل استفاده کنید.

 • آدرس: خیابان فردوسی، بین خیابان عافیت و منوچهری

هتل ملک اصفهان

اگر از فضاهای سنتی و غرق‌شدن در فرهنگ‌های مختلف لذت می‌برید، اقامت در هتل ملک این حس را به شما هدیه می‌دهد. این هتل یکی از بهترین هتل‌های 2 ستاره اصفهان است که در سال 1383 ساخته شد و در سال 1396 برای ارتقای سطح خدمات کیفی، مورد بازسازی قرار گرفت. این هتل در مرکز شهر، نزدیک به جاذبه‌هایی مثل میدان نقش‌جهان قرار گرفته و دسترسی راحتی به آن‌ها دارد.

 • آدرس: خیابان هشت بهشت غربی، خیابان ملک شمالی

🔸 در این مقاله مجالی برای معرفی تمام این هتل‌ها نیست. پیشنهاد می‌کنم متن کامل را در مقاله بهترین هتل های اصفهان مطالعه کنید.


بازارها و مراکز خرید اصفهان

بازارگردی در اصفهان


بازارگردی و خرید سوغات، به یکی از سنت‌های سفر ایرانی تبدیل شده که شاید برای همه آن‌چنان لذت‌بخش نباشد. بااین‌حال این تجربه در اصفهان، اغلب با تماشای معماری شگفت‌انگیز ایرانی و اتمسفر دوست‌داشتنی این شهر گره خورده و آن را هزاربرابر شیرین‌تر کرده است. اگر برای خرید صنایع‌دستی و سوغات اصفهان راهی بازار هستید، مقصد شما بازارهای اصفهان در میدان نقش جهان و بازار هنر در خیابان چهارباغ است. اما اگر دنبال مراکز خرید اصفهان می‌گردید باید به این بازارها سر بزنید؛

 • مرکز خرید ارگ عظیم جهان‌نما
 • مرکز خرید سیتی‌سنتر
 • مرکز خرید مارتین
 • مرکز خرید اوسان
 • مرکز خرید کوثر

هزینه سفر به اصفهان

هزینه سفر به اصفهان


هزینه سفر به اصفهان به فاکتورهای زیادی بستگی دارد. این‌که بخواهید با هواپیما، قطار، اتوبوس یا ماشین شخصی سفر کنید، کجا اقامت داشته باشید، سراغ چه تفریحاتی بروید، برای خورد و خوراک چه برنامه‌ای داشته باشید و از چه جاهایی دیدن کنید، روی هزینه سفر شما به اصفهان تاثیرگذار است. اگر یک بودجه ثابت برای سفر درنظر دارید و نمی‌خواهید ذهن‌تان را درگیر برنامه‌ریزی کنید، می‌توانید با خرید تور اصفهان، این بار را از دوش‌تان بردارید.

برای اطلاع از تورهای اصفهان، در کانال تلگرام یوتراوز عضو شوید یا با شماره 1548 (واحد تور) تماس بگیرید. در مقاله زیر می‌توانید جزئیات بیشتری درباره هزینه‌های سفر به اصفهان بخوانید:

📌 هزینه سفر به اصفهان


تجربه سفر به اصفهان

تجربه سفر به اصفهان


هر سلیقه‌ای داشته باشید، تجربه سفر به اصفهان یکی از خاطره‌انگیز سفرهای‌تان می‌شود. بهترین بخش سفر از نظر من، تجربه زندگی شبانه در کنار پل خواجو و سی‌وسه‌پل است. باوجود این‌که مدت زیادی‌ست که زاینده‌رود در مسیر همیشگی جریان ندارد، باز هم مردم به رسم گذشته زیر این پل‌ها جمع می‌شوند، آواز می‌خوانند و از موسیقی لذت می‌برند. گم‌شدن در سیل جمعیت و یکی‌شدن با موسیقی زیر نورهای کم، تجربه‌ای‌ست که همیشه داستان آن را برای بقیه تعریف می‌کنید.

بهترین بخش سفر (شماره 2)، گشت‌وگذار در میدان نقش‌جهان است. پای‌تان را که در میدان می‌گذارید، حس می‌کنید به 4 قرن پیش پرت شده‌اید. زمانی که اصفهان به لحاظ توسعه شهری، در رده شهرهایی مثل لندن قرار داشت و به لحاظ رونق و شکوفایی در بالاترین جایگاه خود بود. همه‌چیز در این میدان در نهایت زیبایی و ظرافت قرار دارد و می‌شود ساعت‌ها در آن گردش کرد و گوشه‌کنار آن را به خاطر سپرد. صدای نعل و آویزهای اسب‌هایی که کالسکه‌های میدان را می‌کشند، صدای همهمه جمعیت و خنده‌های بلند، به نظر زیباترین موسیقی جهان می‌آید.

تجربه اصفهان گردی


اگر چیز زیادی درباره میدان نقش‌جهان نمی‌دانید باید اضافه کنم که این مکان، یک میدان خالی نیست و یک شبکه شهری از بازارها، دفاتر بازرگانی، مساجد، مدارس، عمارت‌ها، رستوران و کافی‌شاپ‌های مختلف است که ممکن است در هزارتوی‌شان گم شوید. البته با تجربه من، این موضوع اصلا ترسناک نیست. این‌که نزدیک غروب، خودت را در میدان نقش‌جهان در یک چهارضلعی محصور با فروشگاه‌های مختلف پیدا کنی و ندانی که چطور از آن سردرآورده‌ای، به هیچ عنوان اتفاق ناخوشایندی نیست.

تجربه هر کسی از سفر به اصفهان فرق دارد. اما هیچ‌کس را پیدا نمی‌کنید که از سفر به این شهر تاریخی لذت نبرده باشد. حتی با وجود خشکی رود و حتی با وجود شلوغی و ترافیک زیاد اصفهان، باز هم این شهر چیزهای زیادی برای دیدن، لمس‌کردن، حس‌کردن و گفتن دارد.

شما از سفر به اصفهان چه تجربه‌ای داشته‌اید؟ چه چیزهایی درباره اصفهان وجود دارد که شما را به این شهر برمی‌گرداند؟ شنیدن داستان‌های سفر کار موردعلاقه ماست؛ برای‌مان از هر دری بگویید.


⭐ داستانی برای گفتن بسازید

مسجد شیخ لطف الله اصفهان


در این مطلب از مجله گردشگری یوتراوز، راهنمای سفر به اصفهان را برای‌تان نوشتیم تا بتوانید برنامه‌ریزی دقیقی برای سفرتان داشته باشید. برای خرید بلیط هواپیما ارزان، بلیط قطار و رزور هتل هم می‌توانید روی ما حساب کنید. از طریق سایت یوتراوز می‌توانید بدون دغدغه اسباب سفر خود را آماده کنید و سفری که مدت‌ها در ذهن‌تان شروع شده بود را آغاز کنید.

فرآیند خرید و استرداد بلیط، حتی بلیط چارتر شما، در سایت یوتراوز بصورت آنلاین انجام می‌شود. اما هرجا در تهیه بلیط یا رزرو هتل به مشکل برخوردید یا سوالی داشتید، در هر ساعت از شبانه‌روز تلفن را بردارید و با شماره 1548 📞 (پشتیبانی 24 ساعته یوتراوز) تماس بگیرید تا از راهنمایی کارشناس مربوط برخوردار شوید.


سوالات متداول

اصفهان در کجای ایران قرار دارد؟

اصفهان مرکز استان اصفهان است که در قلب نقشه ایران قرار گرفته؛ جایی که از شمال و شرق به کویر و از غرب و جنوب به رشته‌کوه‌های زاگرس می‌رسد.

اصفهان حدود چند میلیون نفر جمعیت دارد؟

15 منطقه شهریِ اصفهان، حدود 4 میلیون نفر جمعیت را در خود جای داده‌اند.

اصفهان چند فرودگاه دارد؟

اصفهان یک فرودگاه بین‌المللی به نام فرودگاه شهید بهشتی دارد.

اصفهان چند منطقه دارد؟

اصفهان 15 منطقه دارد.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز