ورود
بهترین زمان سفر به اصفهان

بهترین زمان سفر به اصفهان

زمان برای مطالعه 4 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

«کی بریم اصفهان خوبه؟»، «بهترین فصل برای سفر به اصفهان کدوم فصله؟». اگر شما هم این سوالات یا سوال‌هایی شبیه به این‌ها را در ذهن‌تان دارید، این صفحه از مجله گردشگری یوتراوز برای شماست. پس تا انتهای مقاله همراه‌مان باشید.

بهترین زمان سفر به اصفهان یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های افرادی‌ست که قصد دارند برای تماشای زیبایی‌های نصف‌جهان به این شهر سفر کنند. شاید خیلی از گردشگران در جستجوی پاسخ مناسبی برای این سوال‌ها تمام مقالات راهنمای سفر به اصفهان را خوانده‌اند یا با افرادی که زیاد سفر می‌کنند، مشورت کرده‌اند. اما در این مقاله قرار است به بررسی بهترین زمان سفر به اصفهان از زاویه‌های مختلفی نگاه کنیم تا هر گردشگری بنا به شرایط سفر خودش، یکی از بازه‌های زمانی مطلوب برای اصفهان‌گردی را پیدا کنند.

در مقاله بهترین زمان سفر به اصفهان می‌خوانید:


بهترین زمان سفر به اصفهان از نظر آب‌وهوا

بهترین زمان سفر به اصفهان

شهر اصفهان در قسمت کویری فلات مرکزی ایران قرارگرفته و آب‌وهوایی نسبتا خشک و بیابانی دارد. البته وجود رودخانه زاینده‌رود در شهر اصفهان به‌شدت برروی دمای این شهر تاثیرگذار است و نقش بسیار پررنگی در تعدیل دمای این شهر دارد. اصفهان یکی از شهرهای تقریبا کم‌بارش ایران است اما در طول سال در مسیر وزش بادهای جنوب‌غربی قرار دارد. در در بازه‌های زمانی نیمه‌ اسفند تا نیمه اردیبهشت و اول شهریور تل نیمه مهر نیز، وزش بادهای غربی را تجربه می‌کند.

همزمان با شروع فصل گرم سال، رودخانه زاینده‌رود به‌صورت مقطعی خشک می‌شود و همین موضوع تاثیر بسیار زیادی بر افزایش دمای اصفهان در این برحه از سال دارد. بیشترین دمای ثبت‌شده در شهر اصفهان 39 درجه سانتی‌گراد است. همچنین این‌که اصفهان در سردترین روز خودش، دمای منفی 18درجه سانتی‌گراد را تجربه کرده است.

در نهایت؛ اگر می‌خواهید در خوش آب‌وهواترین روزهای اصفهان به این شهر سفر کنید، پیشنهاد می‌کنیم سفرتان را در بازه‌های زمانی اواخر اسفند تا اواخر اردیبهشت و اواخر شهریور تا پایان ماه مهر، برنامه‌ریزی کنید. در این روزهای سال، دمای هوا در این شهر معمولا بین 20 تا 25 درجه سانتی‌گراد گزارش می‌شود و این یعنی فرصت بسیار خوبی برای تماشای جاهای دیدنی اصفهان در آب‌وهوایی بسیار مطلوب و دلنشین را خواهید داشت.

سریع و سیر قطار بگیرخرید آنلاین

بهترین زمان سفر به اصفهان از نظر شلوغی

بهترین زمان سفر به اصفهان

شهر اصفهان به دلیل جاذبه‌های گردشگری بسیار زیادی که دارد در تمام طول سال میزبان گردشگرانی‌ست که از سراسر دنیا به تماشای این‌همه زیبایی آمده‌اند. اما طبیعتا در بازه‌های مشخصی از سال، میزان گردشگران بسیار کمتر از بازه‌های پیک سفر به اصفهان است.

به‌عنوان مثال در اوایل فصل بهار و مصادف با روزهای تعطیلات سال نو، شهر اصفهان شلوغ‌ترین روزهای خودش را سپری می‌کند. پس اگر شما هم از آن‌دسته افرادی هستید که دلتان می‌خواهد در روزهای خلوت اصفهان به این شهر سفر کنید و از تماشای جاهای دیدنی خلوت اصفهان لذت ببرید، شاید سفر به اصفهان در عید نوروز یا ماه اول سال، پیشنهاد خوبی برای‌تان نباشد. یکی‌دیگر از بازه‌های پیک سفر به اصفهان روزهای پایانی تابستان است چراکه بسیاری از خانواده‌ها ترجیح می‌دهند قبل از بازگشایی مدارس، با یک سفر خانوادگی خودشان را از لحاظ روحی برای شروع سال تحصیلی جدید آماده کنند. در این بازه زمانی، آب‌وهوای مطلوب شهر اصفهان، این شهر را به یکی از محبوب‌ترین مقاصد سفر داخلی تبدیل می‌کند.

پس با توجه به شرایط موجود، اگر می‌خواهید در روزهای خلوت‌تر سال به اصفهان سفر کنید، می‌توانید در ماه‌های اردیبهشت، خرداد، تیر، مرداد و سه‌ماهه فصل پاییز به اصفهان سفر کنید تا در کنار لذت‌بردن از خلوتی شهر، از جشنواره‌ها و تخفیفات هتل‌های اصفهان هم استفاده کنید.

بهترین زمان سفر به اصفهان از نظر رویدادها

بهترین زمان سفر به اصفهان

شهر اصفهان به‌دلیل اهمیت و جایگاهی که دارد در طول سال میزبان رویدادها و جشنواره‌های مختلفی‌ست که از میان آن‌ها می‌توانیم به جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان، نمایشگاه سالانه صنعت سینما، جشنواره سالانه موسیقی بومی اصفهان و جایزه ادبی جمال‌زاده اشاره کنیم.

علاوه‌بر این جشنواره‌ها، مراسمات و رویدادهای متنوعی هم در فرهنگ بومی اصفهان وجود دارد که هرکدام از آن‌ها جذابیت‌های خاص خودش را دارد که تماشای آن‌ها هم خالی از لطف نیست. از میان این مراسمات می‌توانیم به جشن «آب‌ریزان زاینده‌رود» ( البته درحال‌حاضر این مراسم برگزار نمی‌شود)، «مراسم سقاخانی»، «آیین شب اسفند» و «آتش‌افروزی و جل‌جلانی» اشاره کنیم.

واقعیت این است که به دلیل پراکندگی این رویدادها در تمام طول سال، نمی‌توانیم هیچ بازه زمانی را به‌عنوان بهترین زمان سفر به اصفهان از نظر رویدادها تعیین کنیم. اما اگر شما هم از علاقه‌مندان به تماشای جشن‌ها و سنت‌های قدیمی ایرانی هستید، پیشنهاد می‌کنیم که در مرحله اول تصمیم بگیرید قرار است در کدام جشنواره یا مراسمات فرهنگی اصفهانی حاضر باشید و سپس در همان زمان از سال، خودتان را به اصفهان برسانید. ما هم در ادامه این مقاله تمام جشنواره‌ها و رویدادهایی که این بخش از آن‌ها نام بردیم را همراه با بازه زمانی برگزاری و توضیح مختصری درباره هرکدام از آن‌ها برای‌تان آورده‌ایم تا کار شما را برای تصمیم‌گیری آسان‌تر کنیم.

مراسم‌ها و رویدادهای فرهنگ بومی اصفهان

نام رویداد

بازه زمانی برگزاری

توضیحات

مراسم سقاخانی

ماه محرم هر سال

مراسم عزاداری ماه محرم

آیین شب اسفند

 پنج روز آخر هر سال

مردم اصفهان با جشن‌گرفتن 5 روز پایانی سال، به استقبال بهار می‌روند

مراسم آتش‌افروزی و جل‌جلانی

شب‌های 17، 18 و 19 دی

در این سه‌شب نوجوانان اصفهانی بر بالای تپه‌ها آتش روشن می‌کنند تا رسیدن نور آتش به درختان و باغ‎‌ها، برکت محصول سالانه‌شان را زیاد کند.

جشن آب‌ریزان زاینده‌روز

در حال‌حاضر برگزار نمی‌شود.جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های اصفهان

نام رویداد

بازه زمانی برگزاری

جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان

بازه زمانی مشخصی ندارد

نمایشگاه سالانه صنعت سینما

اوایل ماه اسفند

جشنواره سالانه موسیقی بومی اصفهان

دهه دوم اردیبهشت

جایزه ادبی جمال‌زاده

تیرماه هر سال


بهترین زمان سفر به اصفهان از نظر هزینه‌ها

بهترین زمان سفر به اصفهان

طبیعی‌ست که قبل از هر سفری سرگرم حساب‌وکتاب کردن شویم و دنبال ارزان‌ترین راه برای سفر بگردیم. سفر به اصفهان هم از این قاعده مستثنی نیست و بسیاری از گردشگران ترجیح می‌دهند زمانی به اصفهان سفرکنند که قیمت‌ها در این شهر کمی افت کرده باشند تا هزینه‌های سفر را به حداقل برسانند.

همان‌طور که پیش از این گفتیم، شهر اصفهان آب‌وهوایی نسبتا گرم دارد و این موضوع یکی از اصلی‌ترین معیارها برای انتخاب زمان سفر به اصفهان در میان گردشگران است. اما حالا می‌خواهیم بگوییم که قرارگرفتن اصفهان در دل مناطق کویری ایران، باعث شده تا این سرمای شدید زمستان را هم تجربه کند. در این میان، روزهای تابستانی اصفهان به دلیل تعطیلی مدارس، در مقایسه با روزهای زمستانی این شهر گردشگران بیشتری را به خود می‌بینند.

طبیعی‌ست که هرچه تعداد گردشگران یک شهر کمتر بشود، قیمت‌ خدمات گردشگری در این شهر هم به همان نسبت پایین می‌آید. با این تفاسیر، اگر می‌خواهید سفری ارزان به شهر زیبای اصفهان داشته باشید، بهتر است فصل زمستان را برای سفرتان انتخاب کنید تا هزینه‌ سفر به اصفهان را به حداقل برسانید. البته حواستان به سرمای زمستانی اصفهان هم باشد!

سفر به اصفهان در فصل‌های مختلف سال

تا این‌جای مقاله، بهترین زمان سفر به اصفهان را از زاویه‌های مختلفی بررسی کردیم، اما در این قسمت قرار است کمی هم درباره سفر به اصفهان در هرکدام از فصل‌های سال حرف بزنیم.

سفر به اصفهان در فصل بهار

بهترین زمان سفر به اصفهان

معمولا شهر اصفهان در فصل بهار، زیباترین روزهای خودش را سپری می‌کند. وقتی که در بهار به اصفهان سفر می‌کنید و مشغول قدم‌زدن در خیابان‌های این شهر هستید، حتما سرسبزی و نشاط درختان و رنگ‌وبوی گل‌ها توجه‌تان را به خودشان جلب خواهند کرد. اگر در فصل بهار به اصفهان سفر کردید، بازدید از جاذبه‌های گردشگری زیر، برایتان بسیار لذت‌بخش خواهد بود:

سفر به اصفهان در فصل تابستان

بهترین زمان سفر به اصفهان

احتمالا تنها چیزی که در سفر تابستانی به اصفهان، شما را اذیت خواهدکرد، آب‌وهوای گرم این شهر است. در عین‌حال کمی قبل از این گفتیم که با افزایش دمای هوا و کاهش نسبی گردشگران در این شهر، قیمت‌ها تقریبا کاهش پیدا می‌کنند. در چنین شرایطی، خرید از بازارهای اصفهان می‌تواند برای‌تان صرفه اقتصادی زیادی داشته باشد. پیشنهادهای ما برای گردش تابستانی در شهر اصفهان، همین مواردی هستند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

سفر به اصفهان در فصل پاییز

بهترین زمان سفر به اصفهان

حتی تصور باغ‌ها و خیابان‌هایی که با رنگ‌های زرد و نارنجی پاییزی تزئین شده‌اند، می‌تواند هر علاقه‌مندی را قانع کند که برنامه سفرش به اصفهان در فصل پاییز را طراحی کند. در این فصل از سال، علاوه‌بر استفاده از آب‌وهوای مطلوب و خلوتی آرام‌بخش اصفهان، می‌توانید از تماشای منظره‌ها و چشم‌انداز‌های پاییزی این شهر و باغ‌های با شکوهش لذت ببرید. اگر در فصل پاییز و سه‌ماهه سوم سال به اصفهان رفتید، حتما جاهای دیدنی زیر را در لیست مقاصد سفرتان بگنجانید تا از تماشای زیبایی آن‌ها در فصل پاییز، لذت ببرید:


سفر به اصفهان در فصل زمستان

بهترین زمان سفر به اصفهان

نوبتی هم که باشد، نوبت به آخرین فصل سال یعنی فصل سفید و سرد زمستان رسیده است. معمولا شهر اصفهان در این فصل از سال، خلوت‌ترین روزهای خودش را سپری می‌کند. خلوتی و آرامشی که ناشی از سرمای سخت این شهر است. سرمایی که بسیاری از گردشگران را برای سفر زمستانه به اصفهان منصرف می‌کند. اما اگر شما در پاسخ به سوال «در زمستان به کجا سفر کنیم؟» پاسخی جز شهر اصفهان نداشتید، توصیه می‌کنیم حتما در زمستان به اصفهان سفر کنید و تماشای جاهای دیدنی اصفهان در زمستان را از دست ندهید. ما جاذبه‌های گردشگری زیر را برای سفر زمستانه به اصفهان پیشنهاد می‌کنیم:


و در پایان...

طبیعتا هیچکس نمی‌تواند نظر قطعی درباره بهترین زمان سفر به اصفهان بدهد؛ چراکه هرکسی از زاویه متفاوتی به این موضوع نگاه می‌کند. اما دانستن نقاط مثبت و منفی بازه‌های زمانی مختلف سفر به اصفهان به شما کمک می‌کند تا بتوانید راحت‌تر تصمیم بگیرید و چمدان‌تان را برای سفر به اصفهان آماده کنید. ما در این مقاله تمام تلاشمان را کردیم تا هر آنچه که باید درباره بهترین زمان سفر به اصفهان بدانید را با شما در میان بگذاریم. اما این هنوز پایان همراهی ما و شما نیست و پیشنهاد دیگری هم برایتان داریم.

شما می‌توانید با مراجعه به سایت یوتراوز، تنها با چند کلیک ساده، بلیط هواپیما یا قطار موردنظرتان را بخرید. همچنین می‌توانید همه هتل‌های اصفهان را با هم مقایسه کرده و در پایان رزرو هتل مورد علاقه‌تان را از طریق سایت یوتراوز نهایی کنید تا از تخفیف‌ها و پیشنهادهای شگفت‌انگیز یوتراوز بهره‌مند شوید. اگر هم به هر دلیلی ترجیح می‌دهید بلیط‌تان را به‌صورت آفلاین و تلفنی خریداری کنید، می‌توانید در هر ساعتی از شبانه‌روز و در تمام روزهای هفته با شماره 1548 تماس بگیرید تا همکاران ما در واحد پشتیبانی یوتراوز، به شما کمک کنند. ما همواره تلاش می‌کنیم شرایطی را برای سفر آسان و ارزان همه مردم ایران فراهم کنیم.
سوالات متداول

سفر به اصفهان در عید نوروز چطور است؟

معمولا در روزهای اول سال، اصفهان پر از گردشگران داخللی و خارجی‌ست. بنابراین اگر زیاد از شلوغی و ازدحام جمعیت خوشتان نمی‌آید، بهتر است که زمان دیگری را برای سفر به اصفهان انتخاب کنید.

بهترین زمان سفر به اصفهان چه وقت است؟

برای پاسخ به این سوال باید در اولین مرحله، قصدتان از سفر به اصفهان را مشخص کنید و سپس براساس علایق و سلیقه خودتان یکی از بازه‌های زمانی که در بالا معرفی کردیم را برای سفر به اصفهان انتخاب کنید.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز