Bazaar in Isfahan

بهترین بازارهای اصفهان

زمان برای مطالعه 6 دقیقه
 • ...
 • ...

اصفهان یکی از شهرهای توریستی ایران است که هر ساله گردشگران داخلی و خارجی زیادی را میزبانی می‌کند. یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر تاریخی بازارهای متنوع آن است که هر کدام به بورسی از کالاها و اجناس مختلف تبدیل شده‌اند. بعضی از این بازارها دارای قدمت زیادی هستند که معماری اصیل ایرانی در آن‌ها جلوه‌گر است و بعضی مدرن و جدید.

تخفیف 333

بازارهای اصفهان جزو جاذبه‌های گردشگری این شهر به شمار می‌روند و همیشه شلوغ و پر از جمعیت گردشگران و شهروندانی هستند که برای یا برای گشت‌وگذار به اصفهان سفر کرده‌اند یا در این شهر ساکنند. تنوع محصول و قیمت در این بازارها زیاد است و شما به عنوان یک گردشگر می‌توانید خرید خوبی همراه با قیمت مناسب داشته باشید. بازار بزرگ اصفهان جزء بازارهای معروف و قدیمی این شهر است که بازارهای دیگری را در خود جای داده است. در این مقاله با یوتراوز همراه باشید تا گشتی در بازار بزرگ اصفهان و دیگر بازارهای این شهر بزنیم.

لیست 7 بازار معروف در پایتخت فرهنگی ایران:

بازار بزرگ اصفهان

Bazar Isfahan

بازار بزرگ اصفهان یکی از بهترین بازارهای قدیمی ایران است که معماری و ساختار بی‌نظیری دارد. این بازار تاریخی یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری اصفهان نیز به شمار می‌رود که از میدان نقش‌جهان شروع می‌شود و تا میدان عتیق یا کهنه ادامه پیدا می‌کند. در درون این بازار کهن بناهای تاریخی بسیاری وجود دارد، برای همین است که گشتن در این بازار تنها به خرید کردن ومحدود نمی‌شود چون شما در حال گشت‌وگذار در یک جاذبه تاریخی ارزشمند هستید.
این بازار هم مانند دیگر بازارهای سنتی ایران بخش‌های مختلفی دارد که شامل سراها، تیمچه‌ها، کاروانسراها، مساجد، سراها، حمام‌ها و مدارس می‌شود. هر کدام از راسته‌های بازار به بورسی از کالاها و محصولات مختلف تبدیل شده‌اند.

معماری منحصربه‌فرد بازار بزرگ اصفهان

بازار بزرگ اصفهان به دلیل معماری خاص و زیبایش شهرت دارد. در گوشه‌وکنار این بازار قدیمی معماری سنتی ایرانی را می‌توانید مشاهده کنید. فعالیت‌های اقتصادی این بازار همانند بازارهای بزرگ دیگر چندان در چشم نیست ولی از لحاظ معماری، ساختار و قدمت حرف اول را در میان همه ی بازارهای سنتی ایران می‌زند.
سقف بازار به صورت طاق‌های قوسی شکل ساخته شده است. بلندای سقف بین 7 تا 7.5 متر است. طول بازار حدود 1.5 کیلومتر است و حجره‌های قدیمی زیادی را در آن مشاهده می‌شود. این بازار راسته‌های زیادی دارد که عرض آن ها به 5 متر می‌رسد. هنگامی که به سقف نگاه می‌کنید نورگیرهایی را می‌بینید که نور به صورت شکسته از طریق آن‌ها در بازار پخش می‌شود و فضای داخل بازار را روشن می‌کند. یکی دیگر از ویژگی‌های این بازار که مناسب با شرایط اقلیمی ‌است، این است که بازار بزرگ، باریک است و در نتیجه در فصل سرما و گرما هوای آن مطلوب است. این ویژگی در معماری بازار باعث می‌شود خاک، طوفان و گرد و غبار وارد بازار نشود و حرارت بازار در فصل تابستان نسبت به هوای بیرون حدود 10 درجه سردتر و در فصل زمستان نسبت به هوای بیرون 5 تا 8 درجه گرم‌تر باشد.

بخش‌های مختلف بازاربزرگ اصفهان

همان‌طور که گفتیم این بازار هم مانند دیگر بازارهای سنتی ایران، راسته‌ها و بخش‌های بسیاری دارد از آن میان می توان به بازار قیصریه، بازار گلشن یا جارچی، بازار لواف‌ها، بازار آهنگرها، بازار رنگرزها، بازار کفشدوزها، بازار دروازه ‌اشرف، بازار نیما، بازار زرگرها و بازار قنادها اشاره کرد. همچنین در کنار راسته‌های شلوغ بازار از تیمچه‌ها، حمام‌ها، مدرسه‌ها و مساجد هم نباید غافل شد زیرا در میان آن‌ها آثار تاریخی ارزشمندی وجود دارد که حتما باید آن را از نزدیک ببینید.

بازار قیصریه اصفهان

بازار قیصریه اصفهان یکی از مهم‌ترین و معروف‌ترین بخش‌های بازار بزرگ اصفهان است که از جمله میراث ارزشمند دوران صفویه هم به شمار می‌رود. این بازار که از همان زمان به عنوان یکی از بازارهای مجلل و پر رفت‌وآمد اصفهان شناخته می‌شد، در دو طبقه ساخته شده که در طبقه بالا مربوط به امور دفتری و تجاری کسبه بازار اختصاص دارد و در طبقه پایین مغازه‌های صنایع‌دستی و فرش ‌فروشی‌های گوناگون فعالیت می‌کنند.
امروزه این بازار قدیمی و با شکوه به بورس فرش و صنایع‌دستی اصفهان تبدیل شده ‌است و مغازه‌های فرش ‌فروشی زیادی را در خود جای داده‌ است. در بازار قیصریه انواع صنایع‌ دستی و سوغات ‌اصفهان را می‌بینید که در طرح‌های زیبای سنتی در برابر دیدگان شما قرار دارند.
بازار قیصریه دارای بخش‌های گوناگونی است که هرکدام به بورسی از کالاهای مختلف تبدیل شده‌اند. از مهم‌ترین بخش‌های این بازار می‌توان به سرای پادرخت‌ سوخته، سرای‌خانی، سرای ‌اردستانی‌ها، راسته عریان و راسته سماور سازها اشاره کرد.

بازار هنر اصفهان

Bazaar Honar

یکی دیگر از بازارهای قدیمی و زیبای اصفهان، بازار هنر اصفهان است. برای رفتن به این بازار باید به سمت خیابان چهارباغ ‌عباسی حرکت کنید. در اطراف این خیابان بزرگ تاریخی مدرسه چهار باغ، پارک هشت‌ بهشت و از همه مهم‌تر بازار هنر اصفهان قرار دارد. هنگامی که در خیابان قدم می‌زنید سردر زیبای کاشی‌کاری شده‌ی بازار هنر در برابر دیدگان شما ظاهر می‌شود. هر زمان که به این بازار بروید جمعیت‌زیادی را می‌بینید که در حال قدم‌زدن و خرید کردن در این بازار بزرگ هستند. این بازار یک میراث باارزش تاریخی به شمار می‌رود که از دوره صفویه باقی‌مانده است و در زمان خود از آن بازارهای پررفت‌وآمد و مجلل در اصفهان بوده است.
بازار هنر اصفهان در دو طبقه ساخته شده است. ساخت آن در سال 116 قمری آغاز شد و تا سال 118 قمری به طول انجامید. این بازار تاریخی در دوره صفویه به «بازار کاروانسرای مادرشاه» معروف بود، کاروانسرای مادرشاه امروزه همان هتل ‌عباسی اصفهان است.
بهترین صنایع‌دستی اصفهان در بازار هنر موجود است و به قدری تنوع صنایع دستی در این بازار زیاد است که دوست دارید ساعت‌ها پشت ویترین مغازه‌ها این صنایع‌دستی ظریف و زیبا را تماشا کنید. در حال‌‍‌حاضر این بازار به بورس صنعت طلاسازی اصفهان تبدیل شده‌است و کارگاه‌های طلاسازی زیادی در آن فعالیت می‌کنند. همچنین در کنار طلاسازی مغازه‌های نقره‌جات، بدلیجات و دیگر صنایع‌دستی اصفهان را می‌توانید در بازار هنر ببینید.

بازار گل‌وگیاه اصفهان

Flowers and Plants Market Isfahan

اگر جزء افرادی هستید که به گل‌وگیاه علاقه دارید و از دیدن گل‌‌ها و گیاهان مختلف سیر نمی‌شوید، پیشنهاد می‌کنیم حتما سری به بازار گل‌وگیاه اصفهان بزنید. در این بازار انواع گل‌وگیاه به نمایش گذاشته شده‌اند که از تماشای آ‌ن‌ها حسابی لذت می‌برید.
برای رفتن به این بازار باید به سمت بزرگراه ‌جی و خیابان همدانیان حرکت کنید. در هر فصلی از سال طبیعت این بازار بسیار زیبا است اما اوج شلوغی بازار در ماه‌های اسفند و فروردین است که در فصل بهار این بازار لبریز عطر گل‌های بهاری است. این بازار دارای بخش‌های مختلفی است که هر بخش آن با توجه به نوع گل‌ها و گیاهان و اجناسی که مرتبط با حوزه گل و گیاه است، شهرت دارد. از بخش‌های مختلف این بازار می‌توان به بامبو و برگ‌های تزئینی، گل‌های شاخه بریده، گیاهان تزئینی فانتزی و عروسکی، ابزار گل و گلدان، گیاهان فصلی، درخت و نهال، گیاهان آپارتمانی، گل‌آرایی و تراریوم و.... اشاره کرد.

بازار موبایل اصفهان

Esfahan Mobile Market

یکی دیگر از بازارهای تخصصی و معروف اصفهان، بازار موبایل اصفهان است. برای رفتن به بازار موبایل اصفهان به سمت پل فردوسی حرکت کنید چراکه این بازار در ابتدای خیابان فردوسی قرار دارد. این بازار بزرگ در واقع یک مجتمع تجاری لوکس در 7 طبقه است که به بورس انواع گوشی‌های موبایل، تبلیت و وسایل جانبی گوشی اختصاص دارد.
طبقه همکف نمایشگاه دائمی موبایل است. انواع گوشی‌های جدید و به روز در این نمایشگاه به فروش می‌رسد و متخصصان گوشی‌های موبایل در این نمایشگاه فعالیت دارند و توضیحات لازم را به افرادی که برای خرید آمده‌اند، ارائه می‌دهند. طبقه اول تا پنجم این بازار انواع فروشگاه‌های موبایل، تبلت، وسایل جانبی موبایل، نرم‌افزارها و سیم‌کارت است. برای خرید گوشی و وسایل جانبی گوشی در اصفهان حتما به این بازار سری بزنید.

بازار بزرگ حکیم اصفهان

Hakim Grand Bazaar

یکی دیگر از بزرگ‎ترین و شلوغ‌ترین بازارهای اصفهان، بازار حکیم است. بازار حکیم در اطراف میدان نقش‌جهان و در خیابان سپه، خیابان حکیم واقع شده است. این بازار که یک ساختمان بزرگ و سفید رنگ است بیش از 40 هزار مترمربع مساحت دارد و حدود 200 فروشگاه را در خود جای داده است.
بازار حکیم اصفهان بورس فرش‌‌های دستبافت ایرانی است و تنوع قیمت، کیفیت، مواد اولیه و طرح و نقش فرشته‌ها در آن بسیار بالا است. هنگامی که در این بازار قدم می‌زنید انواع فرش‌های دستبافت نفیس و گران‎بهای ایرانی را مشاهده می‌کنید. دوست دارید ساعت‌ها در این بازار قدم بزنید و ویترین مغازه‌ها را تماشا کنید. اگر در اصفهان هستید و می‌خواهید فرش خوب ایرانی بخرید، پیشنهاد می‌کنیم حتما به بازار حکیم اصفهان سری بزنید.

بازار ماهی خلیج‌فارس اصفهان

Persian Gulf fish market

اگر به غذاهای دریایی علاقه دارید و در اصفهان دنبال ماهی تازه و خوشمزه می‌گردید به سمت خیابان صفه حرکت کنید و به بازار ماهی خلیج‌فارس اصفهان سری بزنید. در این بازار انواع ماهی و میگو تازه جنوب و شمال، وارداتی و صادراتی موجود است که بوی تندماهی در سراسر بازار پیچیده ‌است. اگر در اصفهان دلتان غذای دریایی می‌خواهد حتما به این بازار سری بزنید و برای ناهار و شام خود ماهی و میگو تازه خریداری کنید.

سخن‌آخر

اصفهان پایتخت فرهنگی ایران، نصف جهان و شهر تاریخی و زیبای ایران است که در کنار جاذبه‌های تاریخی خود، بازارها و مراکز تجاری گوناگونی را در خود جای داده است که هرکدام به بورسی از کالاهای مختلف اختصاص دارند. در هر کدام از این بازارها صنایع‌دستی و سوغات اصفهان درخشش خاصی دارند. در سفر به شهر زیبای اصفهان گشت‌وگذار در بازارهای جدید و قدیمی اصفهان را فراموش نکنید.

دریافت کد تخفیف خرید بلیط هواپیما،قطار و رزرو هتل با 444 هزار تومان تخفیف
نوشته های مشابه
 • جاهای دیدنی اصفهان

  این ضرب‌المثل قدیمی که باب زبان هر اصفهانی است می‌گوید «اصفهان نصفه جهان» و به‌راستی که اصفهان نیمی از جهان است. این شهر که زمانی پایتخت باشکوه شاهنشاهی ایران در دوران صفوی به‌خصوص شاه عباس بوده، سرشار از یادگاری‌های تاریخی است که قدمت برخی از آن‌ها حتی به ایران قبل از اسلام برمی‌گردد. لیست کامل جاهای دیدنی اصفهان را در این مقاله بخوانید!

 • تفریحات لاکچری در اصفهان

  تفریحات لاکچری در اصفهان، دو واژه «گران‌ترین» و «باکیفیت‌ترین»را معنا می‌کنند! اگراز عاشقان کویرنوردی و ماجراجویی هستید یا طرفدار سرو یک شام اعیانی در لوکس‌ترین رستوران‌ها هستید، یا به تفریحات ورزشی در رشته‌های گران‌قیمت، علاقه دارید خواندن این مقاله در یومگ را از دست ندهید!

 • مسجدهای معروف اصفهان

  اصفهان قطب تاریخی و نگین گردشگری ایران‌زمین، با آثار تاریخی، بناهای قدیمی و معماری خاص و اسلامی‌اش در مرکز ایران می‌درخشد و به حدی دیدنی‌های آن زیاد و قابل تأمل است که لقب نصف جهان را از آن خود کرده‌ است. مسجدهای معروف اصفهان از بهترین‌های معماری اسلامی در این شهر به شمار می‌روند.

دیدگاهتان را بنویسید