ورود
راه آهن اصفهان

راه آهن اصفهان

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

راه آهن اصفهان، یکی از پُررفت‌وآمدترین پایانه‌های ریلی در کشور است. به همین دلیل دانستن تمام اطلاعات لازم از جمله آدرس، مسیر دسترسی، ایستگاه‌ها و برنامه حرکت قطارهای آن، ضروری به نظر می‌رسد. از این رو، این مطلب از مجله گردشگری یوتراوز، به معرفی این راه آهن اختصاص پیدا کرده است.

راه آهن اصفهان که در قلب جغرافیای ایران و در دومین منطقه کلانشهری کشور واقع شده، نقش پُراهمیتی در حمل‌ونقل ریلی ایفا می‌کند. شاید برای‌تان عجیب باشد، اما اگر تاریخ را مرور کنید و به سال‌های اولیه ساخت راه‌آهن سراسری در ایران برگردید، نام این ایستگاه راه‌آهن را در لیست مسیرها نمی‌بینید. باوجود اهمیت اقتصادی و صنعتی استان اصفهان، ایستگاه راه‌آهن آن، سال‌ها بعد از ورود راه‌آهن به ایران ساخته شد. درواقع سال 1347 بود که ریل‌های قطار به مسیرهای حمل‌ونقلی اصفهان اضافه شدند و از آن روز، هر سال به تعداد مسافران این ایستگاه افزوده می‌شود.

با این مقدمه، به سراغ معرفی ایستگاه راه‌آهن اصفهان، یکی از پُررفت‌وآمدترین ایستگاه‌های قطار ایران، می‌رویم. اگرقرار است با خرید بلیط قطار اصفهان به زودی از مبدا یا به مقصد راه‌آهن اصفهان عازم سفر شوید؛ لازم است این مطلب از مجله گردشگری یوتراوز را دنبال کنید تا با به‌روزترین اطلاعات این ایستگاه آشنا شوید.


در مقاله راه آهن اصفهان می‌خوانید:


آدرس راه آهن اصفهان

📍 آدرس راه آهن اصفهان: بزرگراه شهید دستجردی، ۵ كيلومتري جاده شيراز، روبه‌روي سپاهان‌شهر، بعد از سیتی‌سنتر

ایستگاه راه‌آهن اصفهان را می‌توانید در جنوبی‌ترین قسمت این شهر (منطقه سپاهان‌شهر) و نزدیک سیتی‌سنتر پیدا کنید. اگر از مرکز شهر یعنی میدان نقش جهان راهی راه‌آهن باشید، ابتدا باید خودتان را به میدان آزادی برسانید و مسیر بلوار هزار جِریب را در پیش بگیرید. بعد از آن وارد بزرگراه شهید دستجردی شوید و این بزرگراه را تا رسیدن به ایستگاه راه‌آهن ادامه دهید.

 • فاصله راه آهن اصفهان تا مرکز شهر: 21 کیلومتر (حدود 20 الی 30 دقیقه فاصله با خودرو)

راه آهن اصفهان با مترو

نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به راه‌آهن اصفهان، ایستگاه دفاع مقدس است. اصفهان درحال‌حاضر فقط یک خط مترو دارد؛ بنابراین اگر قصد دارید با مترو خودتان را به راه‌آهن برسانید، نزدیک‌ترین ایستگاه خط 1 به خودتان را پیدا کنید و در آخرین ایستگاه، یعنی ایستگاه دفاع مقدس از مترو پیاده شوید. از مترو تا ایستگاه راه‌آهن با خودرو، 10 دقیقه راه است اما اگر نخواستید از تاکسی استفاده کنید، می‌توانید در میدان دفاع مقدس سوار اتوبوس خط 37 شوید و باقی راه را با اتوبوس طی کنید.

🔸 ایستگاه‌های خط 1 مترو اصفهان به ترتیب: قدس، بهارستان، گلستان، مفتح، علیخانی، جابر، کاوه (پایانه مسافربری کاوه)، چمران، باهنر، شهدا، تختی، امام حسین (ع)، انقلاب، سی‌وسه‌پل، شریعتی، آزادی، دانشگاه، کارگر، کوی امام، دفاع مقدس (پایانه مسافربری صفه)

سریع و سیر قطار بگیرخرید آنلاین

اطلاعات راه آهن اصفهان

راه آهن اصفهان کجاست


در مقدمه این مقاله اشاره کردیم که ایستگاه راه‌آهن اصفهان، در ابتدای ساخت راه‌آهن سراسری ایران، جایی در لیست مسیرهای ریلی نداشت. بااین‌حال این ایستگاه، به عنوان یکی از قدیمی‌ترین ایستگاه‌های راه‌آهن کشور شناخته می‌شود. خطوط ریلی این استان در سال 1347 پای خود را به شبکه سراسری راه‌آهن باز کردند، اما کلنگ ساختمان راه‌آهن اصفهان در سال 1352 زده شد. بااین‌حال، بهره‌برداری از این ایستگاه تا بعد از انقلاب، یعنی سال 1359 به تعویق افتاد.


راه‌آهن اصفهان یکی از ایستگاه‌های پایانه‌ای کشور است؛ به این معنی که این ایستگاه، مقصد نهایی‌ست و خطوط راه‌آهن به این ایستگاه منتهی می‌شوند. این موضوع، نقش پررنگ این ایستگاه را در حمل‌ونقل ریلی کشور نشان می‌دهد. چراکه با این‌کار سعی شده تا قطارهایی که قصد عبور از اصفهان را دارند، از این ایستگاه نگذرند و به این ترتیب، ترافیک داخلی ایستگاه کاهش پیدا کند.


همه چیزهایی که باید درباره ایستگاه راه آهن اصفهان بدانید

درحال‌حاضر این راه‌آهن 615 کیلومتر خط ریلی دارد که شامل 590 کیلومتر خط اصلی، 199 کیومتر خط صنعتی و تجاری و درمجموع، 37 ایستگاه در استان می‌شود. سیستان، زرین شهر، حسن آباد، کاشان، بادرود، آبنیل و دیزیچه، از مهم‌ترین ایستگاه‌های راه‌آهن استان اصفهان هستند. جالب است بدانید که سالانه بیش از 1 میلیون و 400 هزار نفر از طریق این راه‌آهن جابه‌جا می‌شوند و این تعداد با گسترش خطوط ریلی، هر سال در حال افزایش است.


شماره تلفن راه آهن اصفهان

03136542026

سایت رسمی راه آهن اصفهان

https://www.rai.ir/fa/2026
اگر همه این موارد را کنار بگذاریم، باز هم نمی‌توانیم از معماری منحصربه‌فرد ایستگاه راه‌آهن اصفهان چشم‌پوشی کنیم. معماری این ایستگاه، پیوند بسیار جالبی با معماری صفوی در اصفهان دارد؛ بنایی مدرن که المان‌های معماری ایرانی، پررنگ‌ترین ویژگی آن محسوب می‌شوند. اولین چیزی که هنگام دیدن این بنا به چشم می‌آید، قوس‌های بزرگ نورگیری هستند که تصویر سی‌وسه‌پل و پل خواجو را در ذهن‌مان بیدار می‌کنند. طراحی این بنای منحصربه‌فرد، زیر نظر مهندس مولوی تبریزی انجام شده است.

🎦 فیلم راه آهن اصفهان

امکانات راه آهن اصفهان

 • پارک
 • پارکینگ
 • فروشگاه
 • نمازخانه
 • رستوران
 • بهداری
 • مهمان‌سرا
 • آتش‌نشانی
 • سالن همایش
 • دستگاه خودپرداز
 • مراکز فروش بلیط
 • سرویس بهداشتی

پارکینگ راه آهن اصفهان

عکس پارکینگ راه آهن اصفهان

یکی از متداول‌ترین سوال‌ها درباره این ایستگاه پُررفت‌وآمد، این است که آیا راه‌آهن اصفهان پارکینگ دارد یا نه. خوشبختانه این امکان برای مسافران راه‌آهن اصفهان به وجود آمده تا بتوانند خودرو خود را در پارکینگ این ایستگاه و در امنیت کامل، برای زمان نامحدودی پارک کنند. پارکینگ راه‌آهن اصفهان، روباز است؛ اما سایبان‌هایی برای حفاظت خودرو در آن ایجاد شده است.

 • شماره تلفن پارکینگ راه آهن اصفهان: 03136912684

هزینه پارکینگ ایستگاه راه آهن اصفهان

هزینه پارک خودرو در پارکنیگ راه‌آهن اصفهان در سال 1401، برای هر شب 15 هزار تومان است.


رزرو بلیط راه آهن اصفهان

عکس از داخل ایستگاه راه آهن اصفهان


چه راه‌هایی برای رزرو بلیط راه‌آهن اصفهان وجود دارد؟

🟧 رزرو حضوری:

شما می‌توانید با حضور در راه‌آهن اصفهان، بلیط قطار خود را مستقیما از باجه‌های فروش بلیط خریداری کنید. از آن‌جایی که بلیط‌های قطار به سرعت به فروش می‌رسند، ممکن است نتوانید با مراجعه حضوری بلیط خود را تهیه کنید. اما اگر امکان و وقت آن را داشتید، می‌توانید بلیط‌تان را مستقیما از شرکت‌های ریلی واقع در ایستگاه راه‌آهن اصفهان بخرید.


🟧 رزرو آنلاین:

بهترین راه برای خرید بلیط راه‌آهن اصفهان، خرید اینترنتی از سایت‌های معتبر فروش بلیط است. خوشبختانه این امکان به وجود آمده تا بتوانید بلیط خود را از سایت یوتراوز و تنها در چند دقیقه، پیش‌خرید یا رزرو کنید. 

تاریخ دقیق پیش‌فروش بلیط‌های قطار را می‌توانید در مقاله پیش فروش قطار بخوانید.

🚝 خرید بلیط قطار

🟧 رزرو تلفنی:

امکان رزرو بلیط راه آهن اصفهان بصورت تلفنی هم برای شما وجود دارد. درصورتی که به اینترنت، کامپیوتر شخصی یا تلفن هوشمند دسترسی نداشتید، می‌توانید با تماس با شماره چهاررقمی 1548، از بلیط‌های مسیر خود مطلع شوید و بلیط‌تان را خریداری کنید.


مسیرهای راه آهن اصفهان

راه آهن اصفهان بلیط


قطارها در راه آهن اصفهان، این شهر را به مقصد کجا ترک می‌کنند؟ در ادامه به پُرترددترین مسیرهای راه‌آهن اصفهان اشاره کردیم. در قسمت دیدگاه‌ها برای‌مان بنویسید که شما بیشتر در کدام مسیرها سفر کرده‌اید و چه تجربه‌ای از سفر خود داشته‌اید.


راه آهن اصفهان به تهران

اگر قصد دارید اصفهان را به مقصد تهران ترک کنید، باید بدانید که در این مسیر، بهترین قطارهای ایران روی ریل قرار دارند. ازجمله قطارهای 5 ستاره نوالرضا، قطار 4 ستاره سبز نوین و قطارهای 4 ستاره غدیر. شما می‌توانید هر نوع قطاری را که در این مسیر دوست داشتید، از سایت یوتراوز تهیه کنید.

🚝 بلیط قطار اصفهان تهران

متاسفانه در این مسیر، امکان خرید بلیط قطار فدک وجود ندارد؛ اما شما می‌توانید به جای آن، با قطار 5 ستاره نورالرضا که بهترین قطار اصفهان تهران است، سفر کنید.

ایستگاه های راه آهن تهران اصفهان

قطار اصفهان تهران، حدود 8 ساعت در راه است و از ایستگاه‌های فیروزآباد، کاشان، بادرود، اسپیدان، گرم‌آب، چاریسه و سیستان عبور می‌کند.

عکس از ایستگاه راه آهن اصفهان

راه آهن اصفهان به مشهد

یکی از مسیرهایی که بلیط‌های آن به سرعت به فروش می‌رسند، مسیر راه آهن اصفهان به مشهد است. قطارهای این مسیر شامل قطار 5 ستاره نورالرضا، قطار رجا و قطار ریل ترابر سبا هستند. شما می‌توانید بلیط قطار اصفهان مشهد را از سایت یوتراوز مشاهده و خریداری کنید. قیمت بلیط برحسب این‌که چه نوع قطار و کوپه‌ای درنظر دارید متفاوت است. متاسفانه قطار فدک اصفهان به مشهد هنوز روی این ریل قرار نگرفته؛ پس اگر دنبال خرید بلیط قطار فدک در این مسیر هستید، باید بدانید که درحال‌حاضر این امکان وجود ندارد.

خوب است بدانید که قیمت بلیط قطار اصفهان به مشهد برای نوزادان (10روز تا 2 سال)، 10 درصد بهای بلیط بزرگسال و برای کودکان (2 الی 12 سال)، نیم‌بهاست. اما توجه داشته باشید که امکان خرید بلیط برای نوزاد و کودک بدون حضور یک بزرگ‌سال وجود ندارد.

ایستگاه های راه آهن اصفهان مشهد

مسیر اصفهان به مشهد با قطار، حدود 18 ساعت زمان می‌برد. در این مسیر طولانی، در این ایستگاه‌ها توقف خواهید داشت:

سیستان، هرند، ورزنه، ساسان، عقدا، ارژنگ، چادرملو، طبس، تربت حیدریه، فریمان و کاشمر.

اطلاعات کامل راه آهن اصفهان

راه آهن اصفهان بندرعباس

مسیر راه‌آهن اصفهان بندرعباس نیز یکی از محبوب‌ترین مسیرها برای مسافران به ویژه مسافران جزیره قشم است. برای تهیه بلیط قطار اصفهان بندرعباس می‌توانید قطار 4 ستاره یا 3 ستاره البرز و قطارهای خلیج‌فارس را رزرو کنید. درحال‌حاضر برنامه حرکت این قطارها در این مسیر، 1 روز درمیان است. مدت زمان قطار اصفهان بندرعباس 14 ساعت است و قطار در طول این مسیر از ایستگاه‌های میبد، یزد، بافق، احمدآباد و سیرجان عبور می‌کند.

اگر قصد دارید راه‌آهن اصفهان را به مقصد بندرعباس ترک کنی، حتما 1 ساعت قبل در ایستگاه حضور پیدا کنید و مدارک شناسایی و بلیط خود را بصورت پرینت‌شده به همراه داشته باشید. خوب است بدانید که میزان بار مجاز برای شما حداکثر وزن 30 کیلوگرم و حداکثر ابعاد 75 سانتی‌متر است.


راه آهن اصفهان به شهرکرد

عکس ایستگاه راه آهن اصفهان

راه‌آهن استان اصفهان هنوز به استان چهارمحال‌وبختیاری متصل نشده است. اما ساخت این مسیر ریلی در دستور کار قرار دارد. به گفته سایت خبری ایرنا، پروژه ایجاد راه‌آهن اصفهان به شهرکرد، با آغازِ احداثِ ایستگاه شهرکرد با 4 هزار مترمربع زیربنا، امکان‌پذیر شده است. پیش‌بینی شده که در اولین سال بهره‌برداری از این مسیر، 700 هزار مسافر و 3 میلیون و نیم تن بار، از طریق این شبکه ریلی جابه‌جا شود.


*اگر برای مسیرهای زیر راه‌آهن اصفهان را جستجو کرده‌اید، باید بدانید که متاسفانه درحال‌حاضر هیچ قطاری در این مسیرها حرکت نمی‌کند:

 • راه آهن اصفهان به رشت
 • راه آهن اصفهان به ازنا
 • راه آهن اصفهان به شیراز
 • راه آهن اصفهان به اهواز
 • راه آهن اصفهان ارومیه
 • راه آهن اصفهان اراک


برنامه حرکت قطارهای راه آهن اصفهان

عکس راه آهن اصفهان


برنامه حرکت قطارهای راه‌آهن اصفهان را می‌توانید به صورت ماهانه، از سایت شرکت راه‌آهن ایران مشاهده کنید. برنامه حرکت تمام قطارها در این صفحه نشان داده شده و شما با واردکردن مبدا و مقصد، می‌توانید از برنامه حرکت قطار موردنظر خود مطلع شوید. 

روش دیگر اطلاع از برنامه حرکت قطارهای این راه‌آهن، تماس با پشتیبانی یوتراوز به شماره 1548 است.


داستانی برای گفتن داشته باشید ⭐

حتی اگر از برنامه‌نداشتن برای سفر متنفر باشیم، باز هم آن را برای ماجراجویی‌ها و داستان‌هایی که بعدها برای بقیه تعریف می‌کنیم، دوست داریم. ماجراجویی در بسیاری از سفرهای ما از کوپه دوست‌داشتنی قطارمان شروع می‌شود. در این مطلب از مجله گردشگری یوتراوز راه‌آهن اصفهان، مسیرها و نحوه خرید بلیط قطار آن را معرفی کردیم تا با آگاهی کامل راهی ماجراجویی‌تان شوید.

سایت سفر یوتراوز، علاوه‌بر مطالب گردشگری، امکان خرید بلیط هواپیما و قطار و رزرو هتل را با کم‌ترین قیمت برای شما به وجود آورده است. اگر سفر، جزئی از سبک زندگی شماست، پیشنهاد می‌کنم با نصب اپلیکشن یوتراوز، فرآیند جستجو و خرید بلیط و رزرو هتل را برای خود ساده‌تر و سریع‌تر کنید. هرکجا به سوال یا مشکلی برخوردید، بدانید و آگاه باشید که در هر روز از هفته و در هر زمان از شبانه‌روز می‌توانید با شماره‌گیری 1548 از راهنمایی کارشناسان سفر ما بصورت رایگان برخوردار شوید.


سوالات متداول

آیا راه آهن اصفهان پارکینگ دارد؟

بله. راه‌آهن اصفهان یک پارکینگ روباز سایبانی دارد که می‌توانید خودروتان را بدون محدودیت در آن پارک کنید.

آیا اصفهان راه آهن دارد؟

بله. استان اصفهان از سال 1359 به راه‌آهن سراسری ایران پیوسته است.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز