ورود
Isfahan tourist attraction

جاهای دیدنی اصفهان

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...

این ضرب‌المثل قدیمی که باب زبان هر اصفهانی است می‌گوید «اصفهان نصفه جهان» و به‌راستی که اصفهان نیمی از جهان است. این شهر که زمانی پایتخت باشکوه شاهنشاهی ایران در دوران صفوی به‌خصوص شاه عباس بوده، سرشار از یادگاری‌های تاریخی است که قدمت برخی از آن‌ها حتی به ایران قبل از اسلام برمی‌گردد. لیست کامل جاهای دیدنی اصفهان را در این مقاله بخوانید!

شهر خیره‌کننده اصفهان یا به اصطلاح نصف جهان، قطب فرهنگی ایران، با نفس‎‌گیرترین مساجد و عمارت‌هاست. این‌که می‌گویند «اصفهان نیمی از جهان است» حقیقت دارد. جهانی است که نمی‌خواهید پس از گذراندن سفر پربار و جذابتان آنجا را ترک کنید. در اصفهان کارهای مختلفی برای انجام دادن و جاهای زیادی برای رفتن وجود دارد. می‌توانید در بازار بزرگ خود را گم کنید، از معماری‌های رنگارنگ اسلامی دیدن کنید یا در بین مناظر زیبای شهر بگردید و بعد خواهید فهمید که چرا این شهر جزو پربازدید‌ترین شهرهای جهان است. در این قسمت از ماجراجویی‌های یوتراوز به شما «زیباترین جاهای دیدنی اصفهان» را معرفی می‌کنیم.

آنچه از جاهای دیدنی اصفهان در ادامه می‌خوانید و می‌بینید:


مسجد امام؛ قلب فیروزه‌ای اصفهان

beautiful view ofAbbasi Great Mosque

میدان نقش جهان (معروف به میدان امام) جاذبه مرکزی بسیار چشمگیر اصفهان، دارای چندین شگفتی معماری است. در حاشه جنوبی میدان که طول آن بیش از نیم کیلومتر است، «مسجد شاه» که پس از انقلاب آن‌را مسجد امام نامیدند قرار دارد. این مسجد از آثار ملی ایران است و میراث جهانی یونسکو نیز آن را در کنار میدان نقش جهان به ثبت رسانده است. زیرا مسجد امام نمونه برجسته‌ای از معماری اسلامی ایران است.
موزاییک‌های مرکب با کاشی‌های آبی، خوشنویسی‌های باشکوه قرآنی‌، ایوان‌های پر زرق‌و‌برق‌، مناره‌های برجسته و در عین‌حال ظریف، نقوشی از گل به شکل کاملاً هندسی، به‌راستی‌که در دنیا نظیر ندارند. این بنا یک مسجد معمولی نیست، بلکه وحدت زیبایی‌شناسی خیره‌کننده آن، ساختاری به عنوان یکی از زیباترین مساجد در جهان را نشان می‌دهد.


مسجد شیخ لطف الله؛ متفاوت از دیگر مساجد

Sheikh Lotfollah Mosque unique architecture

در امتداد ضلع شرقی میدان نقش جهان، مسجد شیخ لطف الله کمتر از مسجد امام الهام بخش شما نخواهد بود. مسجد شیخ لطف الله که ساخت آن ده سال زودتر از مسجد جامع امام به اتمام رسید، به دلیل وجود کاشی‌کاری‌های معرق و کتیبه‌های خطاطی شده در داخل و خارج گنبد، یک بنای مسحورکننده به‌شمار می‌رود.
این مسجد با دیگر مساجد ایران تفاوت دارد به این دلیل که نه مناره دارد و نه حیاط. این بنا به فرمان شاه عباس اول در دوره صفوی و توسط استاد محمدرضا اصفهانی (از معماران مشهور آن زمان) ساخته شده است. از دیدگاه بزرگان معماری، این مسجد جذاب‌‌ترین جاذبه دیدنی در اصفهان است.


کاخ عالی قاپو؛ عظمت معماری ایرانی

interior view of Aali Qapo Palace

روبروی مسجد شیخ لطف الله کاخ برجسته و شش طبقه عالی قاپو قرار دارد؛ یک اقامتگاه سلطنتی که شاه عباس از آن برای میزبانی از بزرگان استفاده می‌کرد. این کاخ در پایان قرن شانزدهم تکمیل شد و نقاشی‌های دیواری مختلفی را بر روی خود جای داد و تراس ستون‌دار آن دارای یک چشم‌انداز استثنایی از میدان نقش جهان و مساجد آن است.
اتاق موسیقی یا همان اتاق صوت در طبقه ششم این کاخ دارای گچبری‌های برجسته خاصی بر روی دیوارها و سقفش است که به اشکال مختلف طراحی شده‌اند. عکس این کاخ در پشت اسکناس‌های20 هزار ریالی به چاپ می‌رسد و به عنوان یک گنجینه ملی گران‌بها برای ما قلمداد شده است. اگرچه در سلسله‌های پادشاهی بعدی، بخشی از ساختمان خراب شد اما چیزی از شکوه آن کم نشد. این کاخ نیز همانند دو مسجد دیگر که از آن نام بردیم در میدان نقش جهان واقع شده است. جاهای دیدنی اصفهان، نصف جهان را در آپارات تماشا کنید.


کاخ چهل‌ ستون و انعکاس شکوه آن در آب

magnificent Chehel Sotoon Palace

کاخ چهل‌ ستون، کاخ دیگری است که از دوران صفویه باقی مانده است و اکنون به عنوان موزه فعالیت گردشگران را به خود جذب می‌کند. این کاخ دارای بیست ستون چوبی و باریک در تالار ورودی است و هنگامی‌که تصویر ستون‌ها در حوض مقابل کاخ می‌افتد و انعکاس می‌کند تعداد آن‌ها دو برابر می‌شود، از این‌رو نام چهل ستون را بر روی آن برگزیده‌اند.
کاخ چهل‌ستون را باغ‌هایی در اطرافش احاطه کرده‌اند و این سرسبزی در کنار آب حس سرزندگی را به بیننده القا می‌کند. فضای داخلی کاخ یک شاهکار هنری است و این شاهکار در وصف نمی‌گنجد. دیوارها و سقف‌های این کاخ مملو است از نقاشی‌های مینیاتوری باشکوهی که صحنه‌هایی از زندگی دربار صفوی را به تصویر می‌کشد. می‌توانید شاه عباس را که میزبان یک ضیافت سلطنتی است با سبیل معروف خود در بین آن‌ها پیدا کنید. برای بازدید از این عمارت بی‌مانند باید به خیابان استانداری اصفهان بروید.


بازار بزرگ؛ هم خرید و هم تماشا

Grand Bazaar Of Isfahan

ورودی اصلی بازار بزرگ اصفهان در امتداد لبه شمالی میدان نقش جهان و در محلی واقع است که درگاه قیصریه نامیده می‌شود. این بازار مجموعه‌ای از کوچه‌های تودرتو، کاروانسراها و مدرسه‌هایی است که دارای سقف‌هایی بلند و گنبدی‌شکل با حفره‌های نورانی است. بخش بیشتری از بازار را در دوران شاه عباس در قرن هفدهم ساخته‌اند، اگرچه بعضی از نقاط آن بسیار قدیمی‌تر هستند. در این بازار همه چیز می‌توانید پیدا کنید، از خرده‌ریزه‌های مختلف گرفته تا بهترین فرش‌های ایرانی.


سی و سه پل دیدنی

Si O Se Pol Bridge

سی و سه پل به معنای واقعی کلمه مفهوم 33 پل را دارد. این به این علت که 33 قوس آن بر روی رودخانه زاینده‌رود کشیده شده آن‌را به این اسم نامگذاری کرده‌اند. این پل در اوایل قرن هفدهم ساخته شد و طول آن تقریباً به 300 متر می‌رسد. نام قدیمی این پل الله‌وردی خان بوده و از آن زمان تا کنون به عنوان طولانی‌ترین پل شهر شناخته می‌شود. در شب و به هنگام روشن شدن چراغ‌های این پل تاریخی، تصویر زیبا و متقارن آن در رودخانه زاینده‌رود جلوه بی‌نظری دارد.
سی و سه پل یکی از مشهورترین بناهای تاریخی اصفهان و نمونه‌ای خوب از پل سازی دوران صفوی است. چایخانه مجاور این پل یکی از تنها چایخانه‌های کنار رودخانه است که ارزش یک‌بار دیدن را دارد. برای بازدید از این پل باید به جنوب میدان انقلاب اصفهان بروید.


مسجد جامع و یا مسجد جمعه

مسجد جامع اصفهان یک مکان مذهبی و نمود اسلامی به نام‌های مسجد جمعه و مسجد جامع عتیق نیز معروف است. این بنای تاریخی که قدمت آن به قرن هشتم باز می‌گردد‌، طی قرن‌ها مورد بازسازی‌های بی‌شماری قرار گرفته است. این بازسازی‌ها در طی قرن‌های مختلف مسجد جامع را به گلچین معماری اسلامی تبدیل کرده است که شامل ترکیبی از دوره سلجوقیان، مغول‌ها و صفویان است. کل این مجموعه بزرگ پر از کاشی‌کاری و نقوش تزئین شده بسیار جالب است که باید حتما از آن‌ها دیدن کنید. برای بازدید از مسجد جامع باید به خیابان مجلسی اصفهان بروید.


کلیسای جامع وانک و موزه آن

unique decorations of Vank Church

در اوایل قرن هفدهم، صدها هزار ارمنی مسیحی از شمال غربی ایران توسط شاه عباس در اصفهان اسکان داده شدند. کلیسای جامع وانک چشمگیرترین عبادتگاه‌ ساخته شده متعاقب اسکان ارامنه در این شهر است. قسمت بیرونی کلیسای جامع آجری نسبتاً ساده و قهوه‌ای مایل به زرد است. در مقابل، فضای داخلی آن دارای نقاشی‌های دیواری استادانه و رنگارنگی است که شامل برخی تصاویر با مضمون ترس از روز رستاخیز و بهشت و جهنم است. همچنین در آنجا یک موزه پرمحتوا که یک یادبودی برای نسل کشی ارامنه و فرمان اصلی شاه عباس برای تأسیس شهر جدید ارمنستان را به تصویر می‌کشد نیز وجود دارد. این کلیسای زیبا در محله جلفای اصفهان واقع شده است.


آتشگاه اصفهان، یادگار زرتشتیان

این آتشکده زرتشتی را، در دوران ساسانی در دامنه تپه‌ای واقع در چند کیلومتری غرب اصفهان ساخته‌اند. بازدید از آتشکده زرتشتی با چشم‌انداز عالی‌اش از شهر و رودخانه، پاداش یک کوهنوردی کوتاه است. بقایای این آتشگاه باستانی در حال خراب‌شدن است هرچند که در دوران پهلوی بخش‌هایی از آن بازسازی شد. ما به شما کوه‌پیمایی  در اول صبح تا آتشگاه را پیشنهاد می‌کنیم که بسیار لذت‌بخش است. برای رفتن به این آتشگاه باید به خیابان آتشگاه در غرب اصفهان بروید.


کوه صفه؛ جاذبه‌ای طبیعی در میان سیلی از آثار باستانی

Mount Soffeh ؛Isfahan natural attractions

درست در خارج از شهر و در جنوب جغرافیایی اصفهان کوه صفه قرار دارد. منطقه‌ای با زیبایی طبیعی برجسته که نوید هوای پاک و چشم‌اندازهای دیدنی از شهر را می‌دهد. شما دو راه برای رسیدن به قله این کوه دارید، راه اول بی‌گمان کوه‌پیمایی تا فراز کوه است که حدود یک ساعت از زمان گران بهایتان را می‌گیرد و دیگری رفتن به آنجا از طریق تل‌کابین می‌باشد. منطقه کوه صفه در زمستان پر از برف و در تابستان سرد و سوزناک است. در کل اگر به استراحتی به دور از هیاهوی شهر نیاز دارید، این مکان یک انتخاب برای شماست. برای رفتن به این کوه باید به بزرگراه صفه بروید.


کلام آخر

شناخت جاذبه‌‌های دیدنی شهری که می‌خواهید به آن سفر کنید از مهم‌ترین و اولیه‌ترین ملزومات سفر است. در این مقاله می‌شود گفت که با گوشه‌ای از جاهای دیدنی اصفهان بی‌نظیر آشنا شدید و درباره‌ی آن شنیدید. با این‌‌حال «شنیدن کی بود مانند دیدن!» شکی نیست، اصفهان با تمام شهرهایی که می‌شناسید متفاوت است. پر از زندگی، فرهنگ، رنگ، امید و رویاست. می‌توانید بخشی از آن باشید، اگر فقط چند روز آنجا بمانید، قسمت کوچکی از قلب خود یا یک تکه بزرگش را در آنجا جا خواهید گذاشت.

اگر سفرتان به اصفهان برای بازدید از دیدنی‌های این شهر باشکوه قطعی است، راه‌های مختلفی برای این سفر، پیش روی خود دارید؛ یا می‌توانید دل به جاده‌ها بسپارید و سفر با ماشین شخصی را تجربه کنید یا اینکه در قالب تورهای سازمان یافته‌ی هوایی و ریلی راهی اصفهان شوید. با این حال خرید بلیط قطار تهران به اصفهان و رزرو بلیط هواپیما تهران اصفهان و هم‌چنین بلیط هواپیما اصفهان تهران همیشه جزو بهترین مسیرهای پیشنهادی برای سفر به نصفِ جهان است. پس اگر ساکن تهران هستید، هریک از این دو مسیر می‌تواند پیشنهاد خوبی برای بازدید از جاهای دیدنی اصفهان باشد. 

اما از آنجا که مشهد نیز همچون اصفهان جزو مقصدهای پربازدید و محبوب ایران است، تردد در میان این دو شهر برای گردشگران بین‌المللی امری کاملا بدیهی است. پس خرید بلیط هواپیما مشهد اصفهان یا سفر ریلی با خرید بلیط قطار مشهد به اصفهان هم از گزینه‌های پرتقاضا برای بازدید از این شهر تاریخی ارزشمند است. به علاوه‌ی این‌که جابه‌جایی مسافران در بین این دو شهر مهم ایران برای بازدید از جاهای دیدنی هرکدام، از دیرباز بین ساکنان شهرهای اصفهان و مشهد بسیار مرسوم بوده است.

اگر قصد دارید از شهر اهواز به اصفهان سفر کنید یا قصد عزیمت از کیش به اصفهان را دارید، برای شما هم امکان سفرهای هوایی فراهم است. همچنین مسیر ریلی بندرعباس به اصفهان هم همیشه جزو پرتقاضاترین مسیرها بوده و است. اما این همه‌ی ماجرا نیست و برای رزرو پرواز در سایر مسیرها به مقصد اصفهان، یا برای رزرو هتل در شهر اصفهان یا برای خرید بلیط قطار اصفهان، همیشه می‌توانید با شماره 1548 تماس بگیرید تا تیم فروش یوتراوز بهترین اطلاعات را در اختیارتان قرار دهد. این شما و این راه‌های پیشنهادی برای سفر به نصفِ جهان و بازدید از جاهای دیدنی اصفهان!

نوشته های مشابه
 • بهترین بازارهای اصفهان

  اصفهان یکی از شهرهای توریستی ایران است که هر ساله گردشگران داخلی و خارجی زیادی را میزبانی می‌کند. یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر تاریخی بازارهای متنوع آن است که هر کدام به بورسی از کالاها و اجناس مختلف تبدیل شده‌اند. بعضی از این بازارها دارای قدمت زیادی هستند که معماری اصیل ایرانی در آن‌ها جلوه‌گر است و بعضی مدرن و جدید.

 • تفریحات لاکچری در اصفهان

  تفریحات لاکچری در اصفهان، دو واژه «گران‌ترین» و «باکیفیت‌ترین»را معنا می‌کنند! اگراز عاشقان کویرنوردی و ماجراجویی هستید یا طرفدار سرو یک شام اعیانی در لوکس‌ترین رستوران‌ها هستید، یا به تفریحات ورزشی در رشته‌های گران‌قیمت، علاقه دارید خواندن این مقاله در یومگ را از دست ندهید!

 • بهترین مراکز خرید اصفهان

  مراکز خرید لوکس و مدرن اصفهان جزء مکان‌هایی است که در سفر به اصفهان باید حتما به‌ آنها سری بزنید تا یک حسابی بازارگردی حسابی را در پایتخت فرهنگی کشورمان تجربه کنید. تنوع کالا و محصولات در این مراکز خرید بسیار زیاد است و شما هر آنچه که در ذهن دارید و قصد خرید آن را دارید می توانید در مراکز خرید اصفهان تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید
۷۰۰هزار تومن تخفیف با نصب اپلیکیشن یوتراوز
پرواز داخلی پرواز خارجی رزرو هتل
امکانات