Istanbul Mosques

10 مسجد معروف استانبول

زمان برای مطالعه 8 دقیقه
 • ...
 • ...

استانبول از جمله شهرهایی است که هرساله، گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. جاذبه‌های گردشگری، تاریخی و مذهبی شهر استانبول، جلوه بسیار زیبایی به این شهر بخشیده‌اند. و مسجدهای معروف استانبول از نمادهای این شهر به شمار می‌روند.

استانبول شهر مسجدهای زیبا است. مساجدی که در شهر توریستی استانبول واقع شده‌اند، همگی دارای قدمت بالایی هستند که آن‌ها را تبدیل به مکانی تاریخی نموده است و معماری هر یک از آنها برای علاقه‌مندان به آثار تاریخی بسیار جذاب وگاهی حیرت‌انگیز است. در این مطلب، قصد داریم تمامی مسجدهای معروف استانبول را به شما معرفی کنیم اما پیش از سفر می‌توانید «راهنمای بسیار کامل سفر به استانبول» را مطالعه کنید. با یومگ همراه شوید.

10 مسجد معروف در شهر استانبول:

مسجد ایاصوفیه

Hagia Sophia architecture

یکی از مسجدهای معروف استانبول، مسجد ایاصوفیه (Hagia Sophia) است که همیشه موردتوجه گردشگران قرار می‌گیرد. نکته قابل‌توجه در رابطه با این مسجد این است که چندین قرن متوالی از آن به عنوان یکی از بزرگترین کلیساهای استانبول، یاد می‌شده است و در نهایت با صدور دستوری از سوی محمد فاتح به مسجد، تبدیل شده است.
وسعت مسجد ایاصوفیه، حدود 6 هزار مترمربع است. معماری این مسجد، آن را تبدیل به یک مکان مذهبی و تاریخی بسیار دیدنی کرده است. ظرافت و هماهنگی طاق‌ها و ستون‌هایی که در این مسجد به‌کار رفته، زیبایی خیره‌کننده‌ای به آن بخشیده است. از ویژگی‌های دیگر معماری این بنای تاریخی می‌توان به ستون‌های بزرگ این مسجد اشاره کرد. 4 ستون که نگه‌دارنده 4 طاق بالایی هستند و گنبد اصلی نیز روی آن‌ها واقع شده است.
مسجد ایاصوفیه استانبول دارای 9 در مجزا از هم است که در وسطی، بزرگترین در آن است. جالب است بدانید که طراحی این در بسیار فوق‌العاده است؛ یک چهارچوب فلزی به همراه قاب مرمری برای طراحی این در به‌کار رفته و این در مخصوص رفت‌وآمد اشخاص خاصی بوده است. در این مسجد در مجموع، 107 ستون ساخته شده است.
همانطور که به آن اشاره کردیم، بنای ایاصوفیه در ابتدا یک کلیسا بود و سپس ارتش عثمانی، پس از فتح قسطنطنیه، اقدامات زیادی انجام داد که یکی از آن‌ها همین بود که موجب تغییر کاربری کلیسای ایاصوفیه به مسجد شد. این بنا از جمله بناهای تاریخی در شهر استانبول به شمار می‌رود، زیرا قدمت آن بسیار زیاد است، به طوری که پس از 916 سال که دارای کاربری کلیسا بوده، در سال 1453 میلادی تبدیل به مسجد شده است.
می‌توان در هر 4 فصل بهار، تابستان، پاییز و زمستان از این بنای تاریخی زیبا دیدن کرد. به این صورت که در فصل بهار و تابستان، ساعت بازدید از آن بین 9 تا 19 است و تنها تا ساعت 18 می‌توان برای تهیه بلیط اقدام کرد. این ساعت در فصول پاییز و زمستان متفاوت است و از ساعت 9 تا 17 است که نهایتا باید تا ساعت 16، نسبت به تهیه بلیط آن اقدام کرد.

مسجد سلطان احمد (مسجد آبی)

The Blue Mosque

یکی دیگر از مسجدهای معروف استانبول، مسجد سلطان احمد است که به مسجد آبی (The Blue Mosque) نیز شهرت دارد. دلیل شهرتش هم کاشی‌های آبی رنگی است که در معماری داخلی آن به‌کار رفته است.
قدمت این مسجد به زمان پادشاهی عثمانی‌ها برمی‌گردد. داستان ساخت این مسجد از این قرار است که پس از کسب موفقیت‌های زیاد در اواخر قرن هفدهم توسط حکومت عثمانی، سپس سلطان احمد عثمانی با هدف شکرگذاری از خداوند، دستور ساخت این مسجد را صادر کرد.
جالب است بدانید که اولین مسجد پس از مسجدالحرام، مسجد سلطان احمد (مسجد آبی) است که 6 مناره دارد و یکی از شاهکارهای معماری اسلامی به شمار می‌رود. لازم به ذکر است که ساخت این بنای تاریخی، چیزی حدود 7 یا 9 سال به طول انجامیده است.
یکی از مهم‌ترین دلایل شهرت این مسجد، موقعیت جغرافیایی آن است که در نزدیکی مسجد معروف ایاصوفیه و در یکی از بهترین محله‌های استانبول برای گشت‌وگذار واقع شده است. هم‌چنین در کنار تنگه بسفر نیز قرار دارد که چشم‌انداز خیره‌کننده‌ای به آن می بخشد. البته لازم به ذکر است که این تنها دلیل شهرت این بنای تاریخی نیست، بلکه این مسجد، چیزی از شکوه و جلال، کم ندارد.
مسجد آبی، ساختاری مکعب شکل دارد و فضای بیرونی آن را مجموعه‌ای از گنبدها و شبه‌گنبدها تشکیل می‌دهد. از دیگر شگفتی‌هایی که در این بنا به‌کار رفته، می‌توان به بیش از 200 پنجره موجود در آن اشاره کرد. علاوه‌بر این تعداد زیاد پنجره‌هایی که در بنای این مسجد استفاده شده، لوسترهای بزرگی نیز در آن وجود دارد. هم‌چنین قسمت انتهایی صحن مسجد سلطان احمد، مزین به 20 هزار کاشی سرامیک است که با دست ساخته شده‌اند. ساختار صحن مسجد سلطان احمد به نحوی است که تمامی نمازگزاران می‌توانند امام جماعت را ببینند.
برای بازدید از مسجد سلطان احمد یا همان مسجد آبی استانبول باید در ساعات به خصوصی، مراجعه کنید. سه بازه زمانی متفاوت برای بازدید از این مسجد در نظر گرفته شده است. این سه بازه به این صورت است:

 • 8:30 تا 11:30
 • 12 تا 14:30
 • 15:30 تا 16:45

مسجد رستم پاشا

Rüstem Pasha Mosque

مسجد رستم پاشا (Rüstem Pasha Mosque) یکی دیگر از مسجدهای معروف استانبول است که قدمت آن به دوره حکومت عثمانی‌ها بازمی‌گردد. سازنده این بنای تاریخی، معماری به نام سینان بود که شهرت بسیار زیادی در دوران خود داشته است. دستور ساخت این مسجد را یکی از پادشاهان عثمانی داده است. جالب است بدانید که رستم پاشا، مسجد را پس از آنکه تکمیل شد، هرگز ندید و ناکام از دنیا رفت؛ به این‌صورت که مسجد در سال 1563، تکمیل شد اما رستم پاشا در سال 1561 از دنیا رفته بود.
از جمله شگفتی‌های مسجد رستم پاشا، معماری بسیار زیبای آن است که جذابیت خاصی به آن بخشیده است. وسعت مسجد رستم پاشا به نسبت دو مسجد دیگری که معرفی کردیم، کمتر است. لازم به ذکر است که این مسجد در یکی از بازارهای شلوغ استانبول واقع شده است.
در ساخت این بنای تاریخی از رنگ قرمز به خوبی استفاده شده که زیبایی آن را دوچندان کرده است. از جمله شگفتی‌های این مسجد می‌توان به 2300 کاشی رنگی که در آن به کار رفته، اشاره کرد.

مسجد دولماباغچه استانبول

Dolmabahçe Mosque

یکی دیگر از مسجدهای معروف استانبول، مسجد دولماباغچه (Dolmabahçe Mosque) است که دارای سبکی نئوکلاسیک و امپریالیستی است. معماری مسجد دولماباغچه، به قدری زیباست که توجه همگان را به خود جلب می‌کند. سازنده اولیه این بنای تاریخی فردی به نام «بسم‌الله والمسلمین سلطان» است و پس از مرگ او، پسر وی به نام سلطان عبدالمجید، فرایند ساخت مسجد را تکمیل کرد.
این مسجد چندین‌بار در طول تاریخ، تغییر کاربری داده است، به‌طوری‌که در سال‌های 1843 تا 1856 به دستور سلطان عبدالمجید به عنوان کاخ دولماباغچه، احداث شد و بین سال‌های 1889 تا 1909، تغییر کاربری داد و در زمان پادشاهی عثمانی به عنوان مرکز اصلی حکومت وی، کاربری داشت.

مسجد فاتح استانبول

Fatih Mosque

یکی دیگر از مسجدهای معروف استانبول، مسجد فاتح (Fatih Mosque) است که قدمت آن به سال 1463 میلادی باز می‌گردد. مسجد فاتح در طول تاریخ، چندین‌بار به دلایل مختلف، تخریب شد؛ یکی از آن‌ها که در سال 1766 رخ داد در اثر وقوع زلزله بود که پس از تخریب، در سال 1771 مسجد دوباره مورد بازسازی قرار گرفت.
لازم به ذکر است که سبک معماری مسجد فاتح استانبول، کاملا اسلامی است. زیبایی این مسجد، موجب جذب تعداد زیادی از گردشگران شده است که هرساله برای بازدید از آن به استانبول سفر می‌کنند. از دیگر ویژگی‌های بسیار خوب این مسجد این است که نیاز به پرداخت هیچ هزینه‌ای برای بازدید از آن نیست.
جالب است بدانید که مردم استانبول، روز یکشنبه هر هفته به منطقه فاتح می‌روند که این مسجد در آن واقع شده است. هم‌چنین این منطقه در روزهای چهارشنبه، محلی برای بازار موقت شهری است. برای بازدید از این بازار شهری هم می‌توانید از اتوبوس‌هایی که در سطح شهر تردد دارند، استفاده کنید. هم‌چنین می‌توانید در همه روزهای سال از ساعت 9 صبح تا 18 برای بازدید از آن اقدام کنید.

مسجد جدید استانبول

New Mosque

مسجد جدید استانبول (New Mosque) یکی دیگر از مسجدهای معروف این شهر است. همه افراد وقتی برای اولین‌بار نام این مسجد را می‌شنوند، تصور می‌کنند که تازه‌ساز است اما باید بگوییم که قدمت این مسجد به 350 سال قبل باز می‌گردد. جالب است بدانید که این بنا در دسته جاذبه‌های تاریخی شهر زیبای استانبول قرار دارد. موقعیت جغرافیایی این مسجد نیز بسیار عالی است و در کنار بازار ادویه در گلدن هورن در قسمت جنوبی پل گاتالا واقع شده است.
این مسجد دارای 2 مناره با ارتفاع زیاد و 66 گنبد است. مناره‌های این مسجد به قدری مرتفع هستند که می‌توان به راحتی و از همه‌جای شهر، آنها را رویت کرد.

مسجد ایوب سلطان استانبول

مسجد ایوب سلطان (Eyüp Sultan Mosque) یکی دیگر از مسجدهای معروف استانبول است که موقعیت جغرافیایی بسیار مناسبی دارد. این مسجد در نزدیکی شاخ طلایی و در ورودی اصلی تنگه بسفر، واقع شده است. جالب است بدانید که در کنار این مسجد، آرامگاه ایوب انصاری – از صحابه پیامبر (ص) - قرار گرفته است.
مسجد ایوب سلطان یکی از محبوب‌ترین مساجد استانبول در میان مسلمانان جهان است. به طوری‌که مسلمانان استانبول آخر هفته‌های خود را در این مسجد برای راز و نیاز با خدا و عبادت می‌گذرانند.
نکته قابل‌توجه درباره این مسجد معروف استانبول، این است که توانسته رتبه چهارم مکان‌های مقدس جهان را پس از مکه، مدینه و اورشلیم از آن خود کند. جالب است بدانید که در نزدیکی این مسجد، محلی بسیار زیبا و دلنشین برای استراحت بازدیدکنندگان نیز در نظر گرفته شده است.

مسجد شاهزاده

Şehzade Mosque

از دیگر مسجدهای معروف استانبول می‌توان به مسجد شاهزاده (Şehzade Mosque) اشاره کرد. این بنا را به یاد پسر سلطان سلیمان اول، بنا نهادند و قدمت آن به سال‌ 1548 باز می‌گردد. معمار معروف استانبول که سینان نام دارد از سال 1544 ساخت این بنا را آغاز کرد و در نهایت در سال 1548، کار خود را به پایان رساند.
در اطراف این مسجد، باغ بزرگی واقع شده است. هم‌چنین مسجد شاهزاده دارای دو مناره زیباست که ظرافت خاصی به آن بخشیده است.
سلطان سلیمان اول که پادشاه وقت حکومت عثمانی بوده، دستور ساخت مسجد شاهزاده را به یاد فرزندش که محمد نام داشت، صادر کرد.

مسجد اورتاکوی استانبول (مسجد مجیدیه)

Ortaköy Mosque

یکی دیگر از مسجدهای معروف استانبول، مسجد اورتاکوی (Ortaköy Mosque) نام دارد که به مسجد مجیدیه (Büyük Mecidiye Mosque) نیز معروف است. موقعیت جغرافیایی خاص این مسجد، آن را از دیگر مساجد استانبول، متمایز کرده است. این مسجد در تنگه بسفر واقع شده است و به همین جهت نیز به مروارید درخشان منطقه، شهرت دارد. منظره زیبای مسجد اورتاکوی بر روی تنگه بسفر نمایان است و می‌توانید هنگامی‌که در تنگه بسفر در حال تفریح و قایق‌سواری هستید، شاهد منظره زیبای مسجد بر روی آب باشید.
گوتیک، سبک معماری است که در مسجد اورتاکوی استانبول به کار رفته است. هم‌چنین مسجد اورتاکوی، نمایانگر فرهنگ شرق و غرب استانبول است. مسجد اورتاکوی استانبول توسط معماری به نام نیکوقوس، ساخته شده است. این مسجد در طول تاریخ، چندین بار بازسازی شده و در نهایت آخرین بازسازی آن به سال 2014 باز می‌گردد.
ساختمان مسجد اورتاکوی به دو بخش، تقسیم می‌شود که گنبد زیبای این مسجد، روی بخش اصلی آن واقع شده است. برای ساخت نمای بیرونی این مسجد از سنگ مرمر با نقش‌ونگارها و برجسته‌کاری‌های بسیار زیبایی استفاده شده است.

مسجد بایزید دوم

مسجد بایزید دوم (Beyazit Mosque) یکی دیگر از مسجدهای معروف استانبول است. دستور ساخت این مسجد قدیمی توسط سلطان بایزید دوم صادر شد و 5 سال به طول انجامید تا ساخت این بنا تکمیل شود. برای ساخت مسجد بایزید دوم از گرانیت و مرمر استفاده شده است. معماری این بنا، الهام‌گرفته از معماری بیزانسی (Byzantine architecture) است.
موقعیت جغرافیایی این مسجد عالی است و به راحتی می‌توان به آن دسترسی پیدا کرد. این مسجد واقع در میدان بایزید استانبول و نزدیک گرند بازار (بازار بزرگ استانبول) واقع شده است. مسجد بایزید دوم شامل یک گنبد مرکزی، چندین نیم‌گنبد و یک فضای مرکزی برای برگزاری نماز جماعت است.

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم تمامی مسجدهای معروف استانبول را به طور کامل معرفی کنیم تا اگر قصد سفر به شهر توریستی استانبول را دارید، با شناخت این مساجد بتوانید بازدید از آن‌ها را در برنامه سفر خود قرار دهید. امیدواریم که به شما عزیزان در درک این موضوع کمک کرده باشیم. شما می‌توانید نظرات و پیشنهادات خود را در بخش نظرات با ما و سایر کاربران سایت به اشتراک بگذارید و اگر فصل بهار را برای سفرتان انتخاب کرده‌اید، هرگز دیدنی‌های استانبول در بهار را از دست ندهید!

نوشته های مشابه
 • سری به بازارهای محلی استانبول بزنیم

  در سفر به استانبول خریدکردن و گشت‌وگذار در بازارهای سنتی و مدرن جزو تفریحات جذاب محسوب می‌شود. مراکز خرید مدرن و لوکس زیادی در استانبول وجود دارند که می‌توانید در بهترین برندها را در آن‌جا پیدا کنید اما در کنار مراکز خرید لوکس، بازارهای محلی استانبول هم برای گردشگران جذابیت دارند.

 • بهترین مراکز خرید استانبول برای ایرانیان

  شهر استانبول در کشور ترکیه در حال‌حاضر جزو بهترین مقاصد گردشگری در جهان است و هرساله گردشگران زیادی را از سراسر جهان میزبانی می‌کند. یکی از دلایل شهرت استانبول وجود بهترین و به‌روزترین مراکز خرید در این شهر است.

 • دیدنی‌های استانبول در بهار

  یکی از مهم‌ترین اصولی که پیش از سفر نیاز به برنامه‌ریزی جدی دارد انتخاب زمان و فصل مناسب برای سفر به کشور مقصد است، که این انتخاب به شرایط جوی، آب‌وهوا و آداب و رسوم آن کشور مرتبط است، البته گزینش این موضوع کاملاً بر مبنای سلیقه شماست و گاهی شما می‌خواهید در بازه زمانی خاصی برای فستیوال یا جشنواره به کشوری سفر کنید یا تعطیلات کریسمس خود را در مقصدی مشخص بگذرانید که در این حالت الویت‌بندی کاملاً متفاوت از بازه طلایی آب‌وهوایی کشور مقصد خواهد بود.