ورود
مسجد بایزید استانبول

مسجد بایزید استانبول

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

اگر به استانبول سفر کرده‌باشید، می‌دانید که این شهر یکی از زیباترین شهرهای ترکیه است. علت زیبایی استانبول جاذبه‌های گردشگری مهمی چون مساجد قدیمی و تاریخی آن است. یکی از این مسجدها، مسجد بایزید استانبول است که جزو اولین مساجد دوران عثمانی به حساب می‌آید. در ادامه قرار است بیش‌تر درباره مسجد بایزید بخوانید.

مسجد بایزید یکی از مسجدهای معروف استانبول است. همانطور که می‌دانید؛ مسجدها، بخش بی‌چون‌وچرای جاذبه‌های دیدنی استانبول هستند و بعضی از آنها قدمت چندین هزار ساله دارند. مسجد‌های دیدنی استانبول تا حدی زیادند که آن را با نام «شهر هزار مسجد» می‌شناسند. مسجد بایزید همانند بسیاری از مساجد استانبول در دوران سلطنت پادشاهان عثمانی بنا شده‌است. معماری زیبا و قدمت چندصد ساله این مسجد باعث شده تا در این مقاله از مجله گردشگری یوتراوز به سراغ آن برویم و به بررسی نکات جالبی که در مورد این مسجد وجود دارد، بپردازیم.


پرواز ارزان به تمام نقاط جهان مشاهده قیمت

لیستی از آنچه درباره مسجد بایزید استانبول در ادامه می‌خوانید:


مسجد بایزید استانبول کجاست؟

  • آدرس: قسمت اروپایی استانبول، منطقه فاتح، میدان بایزید

چگونه به مسجد بایزدید برویم؟

مسجد بایزید دسترسی خوبی به وسایل حمل‌ونقل عمومی دارد و از آنجایی که یکی از جاهای دیدنی معروف استانبول است، به راحتی می‌توانید از راهنمایی محلی‌ها استفاده و راهتان را پیدا کنید. به هر حال، اگر می‌خواهید با ترموا به مسجد بایزید بروید باید در ایستگاه لاله پیاده‌ شوید و اگر مترو را انتخاب می‌کنید، باید در ایستگاه Vezneciler پیاده شوید.


اطلاعات بازدید از مسجد بایزید استانبول

عکس مسجد بایزید استانبول

  • ساعت بازدید: از 9:00 تا 17:00
  • بهترین زمان بازدید: 9:00 تا 11:30
  • مدت زمان بازدید: 1 تا 2 ساعت
  • هزینه بازدید: رایگان
بازدید از مسجد بایزید استانبول در زمان اقامه نماز ممنوع است.

معرفی مسجد بایزید استانبول

مسجد زیبای بایزید استانبول

مسجد بایزید در سال 1501 به دستور سلطان بایزید یکی از پادشاهان عثمانی ساخته‌ شده‌ است. این مسجد از نظر ظاهری، شباهت‌های بسیار زیادی به مسجد ایاصوفیه استانبول دارد و این موضوع باعث شهرت بیشتر آن شده‌ است. در واقع برای ساخت مسجد بایزید از مسجد ایاصوفیه الهام گرفته‌اند. مهم‌ترین شباهت معماری این دو بنا، طاق‌های تودرتویی است که توسط سنگ‌هایی بزرگ نگه‌داشته شده‌اند. نام‌هایی که در اطراف سقف مسجد نگاشته شده و گنبدی که بر روی ستون‌های سنگی بزرگ قرار گرفته‌اند از دیگر ویژگی‌های مشابه بین این دو مسجد هستند.


معماری مسجد بایزید

مسجد بایزید در استانبول

معمار اصلی مسجد بایزدید استانبول، فردی به نام «یعقوب‌شاه» است. البته بعدها و در زمانی که مسجد در اثر زلزله تخریب شد، معمار معروف دربار، سنان، وظیفه تعمیر آن را به عهده گرفت. مسجد بایزید معماری بسیار زیبا و اصیلی دارد. از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های معماری آن می‌توان به محراب بسیار خاص و صحن اصلی آن اشاره کرد. البته در تمامی قسمت‌های مسجد بایزید به خوبی می‌توانید ظرافت را ببینید. با این حال، بعضی از قسمت‌ها مثل محراب و صحن اصلی آن نمایی چشم‌نوازتر دارند.

حیاط مسجد بایزید استانبول

وقتی وارد مسجد بایزید می‌شوید، طاق‌هایی را می‌بینید که با استفاده از ستون‌های سنگی بزرگ نگه‌‌داشته شده‌اند. گنبد زیبای مسجد نیز بر روی همین ستون‌ها قرار دارد. حیاط مسجد 6 اتاق قرار دارد که سقف 4 تای آن‌ها گنبدی شکل است، در زمان‌های قدیم از این اتاق‌ها برای غذادادن به افراد گرسنه و نیازمند استفاده می‌شد. بعد از آن دیوارهایی را می‌بینید که کل حیاط را محاصره کرده‌اند. در وسط حیاط حوض‌خانه‌ای زیبا قرار گرفته‌است. طبق گفته مورخان این حیاط قبلا سرپوشیده بوده و بعدها به یک فضای خارجی تبدیل شده‌است. 

برای تزیین نمای داخلی مسجد از سنگبری‌های بسیار ظریف و مصالح رنگی خاصی استفاده کرده‌اند. این نوع تزئینات باعث خاص‌تر شدن فضای مسجد بایزید شده‌ است.

داخل مسجد بایزید استانبول

در پشت مسجد نیز، باغی کوچک وجود دارد. در این باغ مقبره افراد مشهوری چون سلطان بایزید، وزیر اعظم عثمانیان، مصطفی پاشا و دخترشان قرار گرفته است. می‌توانید علاوه بر لذت بردن از معماری بی‌نظیر مسجد بازید، از مقبره این بزرگان هم دیدن کنید.


ویژگی‌های مسجد بایزید

گنبد مسجد بایزید استانبول

یکی از ویژگی‌های جالب مسجد بایزید اسم‌هایی است که دورتادور گنبد آن حکاکی شده‌ است. در آن زمان معمار مسجد در اطراف سقف گنبد مسجد، نام‌های الله، ابوبکر، محمد، عثمان، عمر، علی، حسن و حسین را حکاکی کرده‌است. جالب است بدانید این حکاکی‌ها یکی از ویژگی‌های مشترک بین مسجد بایزید و مسجد ایاصوفیه است.

از دیگر ویژگی‌های جالب این مسجد می‌توان به تابخانه آن اشاره کرد. تابخانه‌ها اتاق‌هایی بودند که از آن‌ها برای غذا دادن به نیازمندان استفاده می‌کردند. ساخت این فضا در اوایل پادشاهی عثمانیان رواج داشته‌ است.

عکس از مسجد بایزید استانبول

مسجد بایزید بعد از اینکه به‌طورکامل ساخته ‌شده‌ دوباره به دست معمار سنان بازسازی شده‌ است. در زمان ساخت این مسجد، زلزله عظیمی در ترکیه آمد و موجب خرابی مسجد بایزید شد. به همین دلیل بعدها و در سال 1580 معمار سینان دوباره این مسجد را بازسازی کرد. البته باید بدانید علاوه بر معمار سینان، معماران دیگری در سال 1960 به طور کلی مسجد را تعمیر و دوباره بازسازی کردند. در حین این بازسازی‌ها بنای اصلی مسجد تغییراتی کرد. برای مثال اتاقی که در بین دیوارهای مسجد قرار داشت و از آن به عنوان آشپزخانه استفاده می‌کردند کلا از بین رفت.

ویژگی بارز دیگری که مسجد بایزید را با آن می‌شناسند، محراب زیبای آن است. این محراب دارای یک سقف گنبدی شکل کوچک و تزئینات بسیار جذاب است. این محراب یک مشخصه بسیار مهم برای مسجد بایزید به حساب می‌آید. جالب است بدانید عده‌ای از افراد معتقدند تزئینات به کار رفته در محراب بسیار شلوغ است و موجب به‌هم ریختگی فضای مسجد شد‌ه‌ است!

درباره مسجد بایزید استانبول

ویژگی دیگر این مسجد که موجب تمایز آن با دیگر مساجد شده‌ است دو حوض فواره‌دار است که در دو طرف راست و چپ سکوی شبستان طراحی کرده‌اند. جالب است بدانید هیچ مسجد دیگری در استانبول به جز مسجد بایزید از این حوض‌های فواره‌دار برخوردار نیست.


همه را گفتیم تا بگوییم:

نمای مسجد بایزید استانبول

شهر استانبول جاهای دیدنی زیادی دارد و امکان این که تمام این جاهای دیدنی را بتوانید در یک سفر چندروزه ببینید، وجود ندارد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم با بهترین جاهای دیدنی استانبول آشنا شوید و با برنامه‌ریزی قبلی به دیدن آنها بروید. اگر وقت دیدن تمام مسجد‌های استانبول را ندارید، پیشنهاد می‌کنیم مسجد بایزید را در لیست اولویت‌ها قرار دهید. چرا که این مسجد با قدمت چندین ساله، معماری شگفت‌انگیز و طراحی‌های خاصی که دارد، به خوبی می‌تواند تاریخ و فرهنگ کشور ترکیه را در آغاز حکومت عثمانیان به شما نشان دهد.

در پایان، از شما عزیزان می‌خواهیم خاطره سفر به استانبول را با استفاده از خدمات گردشگری یوتراوز برای خود و عزیزانتان شیرین‌تر کنید. ما در یوتراوز ارزان‌ترین بلیط هواپیما تهران استانبول و بهترین بلیط‌ هواپیما استانبول تهران را از بهترین ایرلاین‌ها در اختیارتان می‌گذاریم. برای کسب اطلاعات بیش‌تر و مشاوره رایگان درباره خدمات سفر (بلیط هواپیما، قطار، اتوبوس و رزرو هتل) می‌توانید با شماره 1548 تماس بگیرید.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز