ورود
مسجد رستم پاشا استانبول

مسجد رستم پاشا استانبول

زمان برای مطالعه 3 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

مسجد رستم پاشا یکی از مکان‌های معنوی و زیبای استانبول است. این مسجد در محله معروف امینونو قرار دارد و به دستور یکی از معروف‌ترین وزرای عثمانی، یعنی رستم پاشا ساخته شده‌ است. آنچه قبل از بازدید این مسجد حیرت‌انگیز لازم است بدانید را، در ادامه بخوانید.

مسجد رستم پاشا یکی از مسجدهای معروف استانبول است که از آن به عنوان یک شاهکار هنری یاد می‌شود. سالها پیش، رستم پاشا - وزیر بزرگ سلطان سلیمان عثمانی - دستور داد تا این مسجد را بسازند. البته ساخت آن تا دو سال بعد از مرگ رستم پاشا نیز ادامه داشت. به همین دلیل شخص او، هیچ‌گاه فرصت دیدن مسجد را نداشت. قطعا یکی از زیباترین مساجد ترکیه که بازدید از آن ضروری‌ست مسجد رستم پاشا استانبول است. به همین دلیل در این مقاله از مجله گردشگری یوتراوز قصد داریم به معرفی تاریخچه و ویژگی‌های مختلف این مسجد بپردازیم.

پرواز ارزان به تمام نقاط جهان مشاهده قیمت


لیستی از آنچه درباره مسجد رستم پاشا استانبول می‌خوانید:


مسجد رستم پاشا استانبول کجاست؟

مسجد معروف رستم پاشا جزو جاهای دیدنی قسمت اروپایی استانبول است و در محله امینونو قرار دارد. اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم، این مسجد در تاهتاکاله (یکی از بندرهای قدیمی و مهم استانبول) و در انتهای خیابان اوزن کارسی قرار گرفته‌ است. در محله امینونو استانبول و در اطراف مسجد معروف رستم پاشا مکان‌های دیدنی مختلفی مثل کاخ توپکانی واقع شده‌اند.

  • آدرس مسجد رستم پاشا: استانبول، منطقه فاتح، محله رستم پاشا، خیابان هسیرجیلار

مسجد رستم پاشا استانبول روی نقشه
ساعت بازدید از مسجد رستم پاشا

بهترین زمان بازدید مسجد رستم پاشا در ترکیه هر روز از ساعت 10:00 صبح تا 6:00 عصر است. در نظر داشته باشید؛ از آنجایی‌که هنوز هم در این مسجد نماز برپا می‌شود، بازدید از آن در ساعت‌های اذان و اقامه نماز ممنوع است.


دسترسی به مسجد دیدنی رستم پاشا

در ابتدای کار باید بگوییم پیدا کردن این مسجد کمی برایتان دشوار خواهد بود؛ به همین دلیل بهتر است به همراه یک راهنما به بازدید از آن بروید. آسان‌ترین راه رسیدن به مسجد رستم پاشا این است که به ایستگاه تراموا امینونو بروید، سپس از ورودی بازار ادویه استانبول و مسجد جدید (Yeni Camii) بگذرید تا به کافی‌شاپ ترکی (مهمت افندی کوروکوچی) برسید. از این قسمت به سمت راست بروید تا به انتهای خیابان اوزن کارسی برسید، در انتهای این خیابان می‌توانید مسجد رستم پاشا را ببینید.


تاریخچه مسجد رستم پاشا ترکیه

مسجد رستم پاشا در ترکیه

داستان ساخت مسجد معروف رستم پاشا به دوران سلطنت سلطان سلیمان برمی‌گردد. احتمالا بسیاری از شما خوانندگان عزیز با سریال خرم سلطان آشنا هستید، این سریال به خوبی می‌تواند یاد آور تاریخچه ساخت این مسجد باشد. 

رستم پاشا یکی از وزیران عثمانی سلطان سلیمان بود. او همیشه تلاش می‌کرد ثروت خود را افزایش دهد. با وجود اینکه در سال‌های وزارت خود برنامه‌های اقتصادی بسیار عالی در کشور اجرا کرد و موفقیت‌های زیادی برای امپراطوری سلطان سلیمان به بار آورد. اما حرص و طمع او برای ذخیره ثروت بیشتر، موجب شد چهره بدی از خود به جای بگذارد.

رستم پاشا برای اندوختن ثروت بیشتر، به دختر سلطان سلیمان و خرم سلطان نزدیک شد و با او ازدواج کرد. از آن‌جا که خرم سلطان تلاش می‌کرد پسر ارشد خود را به مقام ولیعهدی برساند، با رستم پاشا هم‌دست شد تا ولیعهد اصلی پادشاه، یعنی شاهزاده مصطفی را بدنام کند. آن‌ها اهداف خود را عملی کردند و در نهایت موجب اعدام شاهزاده مصطفی شدند. رستم پاشا در طول زندگی خود نفرت مردم را برانگیخت و حتی در دوره‌ای نیز مجبور به ترک سمت خود شد، تا مردم را آرام کند.

رستم پاشا به دلیل چهره بدی که در سال‌های وزارت خود به جا گذاشته بود و برای جلوگیری از خشم بیشتر مردم، پروژه‌های مختلفی مثل مسجد رستم پاشا را اجرا کرد. او به این طریق می‌خواست محبت و نظر مثبت مردم را دوباره به دست‌ بیاورد. البته دست تقدیر به او اجازه نداد تا از نتایج ساخت مسجد معروفش لذت ببرد و سریع‌تر از زمان ساخت مسجد دار فانی را وداع گفت.


معماری مسجد رستم پاشا

معماری مسجد رستم پاشا

معماری مسجد معروف رستم پاشا از جمله متفاوت‌ترین معماری‌های دوران سلطنت پادشاهان عثمانی است. رستم پاشا از بهترین معمار آن زمان یعنی سینان خواست تا ساخت مسجد را آغاز کند. نمای بیرونی این مسجد ویژگی قابل توجهی ندارد و همه چیز به ساده‌ترین روش ممکن اجرا شده‌ است. با این حال داخل مسجد نظر شما را به کلی تغییر می‌دهد.

طراحی پلان مسجد رستم پاشا بسیار خاص و منحصر به فرد است. تمام دیوارها، ستون‌ها، محراب و حتی منبر مسجد با کاشی‌های معروف ایزنیک پوشانده شده‌است. کارشناسان معتقدند معماری این مسجد یکی از شاهکارهای زمان عثمانیان به شمار می‌رود.

بعد از کمی دقت به معماری مسجد رستم پاشا متوجه گل‌های زیبای روی برخی از کاشی‌ها می‌شوید. این گل‌ها توسط یکی از هنرمندان معروف آن زمان طراحی شده‌اند. این نوع طراحی در هیچ یک از معماری‌های قرن شانزدهم میلادی وجود ندارد و تنها در مسجد معروف رستم پاشا قابل رویت است. تمامی این موارد باعث شده معماری و فضای این مسجد یک شاهکار جهانی و یادآور قدرت و ثروت رستم پاشا در آن زمان باشد.


طراح مسجد معروف رستم پاشا کیست؟

طراح و سازنده این مسجد کسی نیست جز سینان، معمار معروف قرن شانزدهم میلادی. سینان اغلب عادت داشت بناهایی ساده و ظریف را اجرا کند. اما این قاعده در ساخت مسجد رستم پاشا تغییر کرد. بنای اصلی که در اختیار سینان قرار داده ‌بودند، مناسب ساخت یک مسجد نبود. اما در نهایت او بنایی به یادماندنی و مسجدی تاریخی ساخت.


جاهای دیدنی نزدیک به مسجد رستم پاشا استانبول

اطراف مسجد رستم پاشا ترکیه


در اطراف مسجد معروف رستم پاشا جاذبه‌های گردشگری و مکان‌های دیدنی زیبایی وجود دارد که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم:


بازار مصری‌ها

یکی از قدیمی‌ترین بازارهای سنتی قلب ترکیه، بازار مصری‌ها یا بازار ادویه استانبول است. این بازار قدمتی 400 ساله دارد و در آن انواع ادویه، خشکبار، خاویار تازه، انواع چای و دمنوش به فروش می‌رسد.

جالب است بدانید دلیل انتخاب این نام برای بازار مصری‌ها، این بوده که سرمایه ساخت آن از طریق مالیات‌های پرداختی مصریان تامین شده‌ است. به همین دلیل نیز به آن بازار مصری‌ها می‌گفتند. بازار مصری‌ها دقیقا در 270 متری مسجد معروف رستم پاشا قرار دارد.

  • آدرس: استانبول، منطقه اروپایی فاتح، رستم پاشا، بازار میصیر چاریشی (بازار ادویه)

مسجد جدید

مسجد ینی استانبول

نام این مسجد به گونه‌ای است که شاید تصور کنید به تازگی ساخته شده‌ است. اما باید بدانید سال ساخت این مسجد به 350 سال پیش و به اواخر قرن 16 برمی‌گردد. این مسجد دارای 66 گنبد و 2 مناره 52 متری است. همچنین فضای داخلی آن 41 متر است. فاصله مسجد جدید (مسجد ینی) با مسجد زیبای رستم پاشا 400 متر است.

  • آدرس: استانبول، منطقه امینونو، محله فاتح، خیابان رستم پاشا

قصر توپکانی

قصر توپکانی استانبول دومین کاخ بزرگ عثمانیان است. در این کاخ وسایل گنجینه‌های قدیمی و عتیقه‌های دوران عثمانی نگهداری می‌شود. فاصله کاخ توپکانی با مسجد تاریخی رستم پاشا 1.8 کیلومتر است.

  • آدرس: استانبول، منطقه سلطان احمد

قوانین بازدید از مسجد رستم پاشا

  • خانم‌ها به هنگام ورود به مسجد باید حجاب خود را رعایت کنند.
  • هنگام عکاسی نباید از فلش دوربین خود استفاده کنید.
  • در زمان‌ اقامه نماز، ورود به داخل مسجد ممنوع است.

سخن آخر

مسجد رستم پاشا یکی از معروف‌ترین سازه‌های شهر استانبول است. اگر قصد دارید به زودی به استانبول سفر کنید حتما به این مسجد نیز سری بزنید و از زیبایی‌ها و معماری اصیل آن لذت ببرید.

در این مقاله با یکی از زیباترین مسجدهای استانبول آشنا شدید و پیش‌زمینه خوبی برای بازدید از آن پیدا کردید؛ با یک پیشنهاد عالی این صفحه از مجله گردشگری یومگ را به پایان می‌رسانیم: همانطور که می‌دانید بهترین روش سفر به استانبول از ایران، خرید بلیط هواپیما تهران استانوبل است. ما در یوتراوز ارزان‌ترین بلیط‌ هواپیما در مسیر رفت و مسیرِ برگشتِ استانبول تهران را برایتان در نظر گرفته‌ایم. کافی‌ست از طریق شماره 1548 با همکاران ما در بخش تورهای خارجی ارتباط برقرار کنید تا بتوانید از بهترین ایرلاین‌های خارجی با کمترین قیمت، بلیط خود را تهیه کنید. یادتان نرود که یوتراوز با پشتیبانی 24 ساعته، تا انتهای سفر همراه شماست.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز