ورود
مسجد نور عثمانیه استانبول

مسجد نور عثمانیه استانبول

زمان برای مطالعه 4 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

مسجد نور عثمانیه استانبول یکی از مسجد‌های تاریخی استانبول است. این مسجد نمایی بسیار زیبا دارد و به سبک باروک ساخته شده است. اگر به دیدن مکان‌های تاریخی و زیبا کشور ترکیه علاقه‌مند هستید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید. قرار است هر چه درباره مسجد نورعثمانیه می‌خواهید بدانید را، بگوییم.

مسجد نورعثمانیه یکی از مسجدهای معروف استانبول است. همانطور که می‌دانید، استانبول مسجدهای تاریخی و زیبایی دارد اما، همه آن‌ها شبیه به یکدیگر نیستند. اغلب این مساجد در دوران پادشاهی عثمانیان ساخته شد‌ه‌اند. قدمت تاریخی و زیبایی منحصربه‌فرد این مساجد موجب علاقه گردشگران به این مکان‌‌ها شده‌است. ما در این قسمت از مجله گردشگری یوتراوز قصد داریم به نزدیکی بازار بزرگ استانبول برویم و یکی از خاص‌ترین مکان‌های تاریخی این شهر، یعنی مسجد نورعثمانیه را به شما خوانندگان عزیز معرفی کنیم.


پرواز ارزان به تمام نقاط جهان مشاهده قیمت

لیستی از آنچه درباره مسجد نورعثمانیه استانبول در ادامه می‌خوانید:


مسجد نور عثمانیه استانبول کجاست؟

مسجد نورعثمانیه، روبروی بازار بزرگ استانبول قرار دارد. خوشبختانه دسترسی و بازدید از این مسجد بسیار ساده‌ است؛ چون هر روز افراد زیادی به بازار بزرگ استانبول رفت‌و‌آمد دارند و به راحتی می‌توانند شما را برای رفتن به این مسجد راهنمایی کنند.

  • آدرس: استانبول، منطقه فاتیح نزدیک به خیابان اردو و وزیران، روبروی بازار بزرگ استانبول


اطلاعات بازدید:

مسجد نور عثمانیه در استانبول

بانوان برای بازدید از مسجد نورعثمانیه، لازم است حجاب خود را رعایت کنند. فراموش نکنید که در ساعات اقامه نماز، نمی‌توانید از فضای داخلی مسجد بازدید کنید. به‌طورکلی ساعت بازدید مسجد نور عثمانیه از 9:00 صبح تا 6:00 عصر است و هزینه‌ای ندارد.


معرفی مسجد نور عثمانیه در استانبول

مسجد نورعثمانیه استانبول

تاریخ ساخت مسجد نورعثمانیه (Nuruosmaniye Mosque) به قرن 18 و سال 1748 باز می‌گردد. جالب است بدانید کار ساخت این مسجد 27 سال طول کشیده‌ است. مهم‌ترین ویژگی این مسجد نوع معماری آن است که به سبک معماری باروک در ایتالیا ساخته شده و نسبت به دیگر مساجد استانبول نمایی متفاوت دارد. جالب است بدانید در بین ده‌ها مسجد استانبول، تنها مسجدی که با این نوع معماری ساخته شده، مسجد نورعثمانیه است. از دیگر ویژگی‌های مهم این مسجد می‌توان به گنبدهای زیبا و خاص آن اشاره کرد.

دلیل نام گذاری مسجد نور عثمانیه استانبول

طبق گفته مورخان، علت انتخاب نام این مسجد به نور زیادی که به داخل آن می‌تابد برمی‌گردد. مسجد نور عثمانیه 174 پنجره دارد و داخل آن بسیار نورانی و روشن است؛ از این رو نام نور عثمانیه را برای آن انتخاب کرده‌اند.


تاریخچه:

تاریخچه ساخت این مسجد به دوران پادشاهی سلطان محمود دوم برمی‌گردد. در آن زمان، محمود دوم که یکی از پادشاهان عثمانی است، به ایتالیا سفر می‌کند و بعد از دیدن نوع معماری و بناهای این کشور، علاقه زیادی به آن‌ها پیدا می‌کند. زمانی که به ترکیه برمی‌گردد به دلیل علاقه زیادش به این نوع معماری، دستور ساخت یک ساختمان به سبک باروک را صادر می‌کند. البته در آن زمان بسیاری از افراد به خصوص علمای دینی با این موضوع مخالفت کردند اما سلطان محمود دوم به کار خود ادامه داد.

داخل مسجد نور عثمانیه استانبول

ساخت مسجد نور عثمانیه را در منطقه‌ای آغاز کردند که پیش از آن مسجد دیگری به نام «فاطمه خاتون» در آن وجود داشت. با وجود اینکه سلطان محمود با عشق و علاقه فراوانی ساخت مسجد نورعثمانیه را آغاز کرده ‌بود اما هیچ‌گاه نتواست آن را ببیند و به طور ناگهانی دار فانی را وداع می‌گوید. بعد از مرگ او، برادرش سلطان محمود سوم، مسئول ساخت مسجد نورعثمانیه شد. در نهایت کار ساخت مسجد نورعثمانیه بعد از 27 سال به پایان می‌رسد. در حال حاضر از این مسجد به عنوان یک بنای تاریخی و بسیار ارزشمند یاد می‌شود.


معماری:

معماری مسجد نور عثمانیه استانبول

همانطور که پیش‌تر گفتیم؛ سبک معماری مسجد نورعثمانیه از نوع باروک ایتالیا است. مسجد نور عثمانیه استانبول از 174 پنجره، یگ گنبد بسیار بزرگ و زیبا به ارتفاع 26 متر و 32 پنجره و 12 ستون تشکیل شده‌است. در آن زمان برای تزئین گنبد مسجد، آیه‌هایی از سوره نور را بر روی آن حکاکی کرده‌اند. شاید دلیل دیگری که به این مسجد، نور عثمانیه می‌گویند همین آیه‌های حکاکی شده بر روی گند آن ‌باشد.


حیاط مسجد نور عثمانیه در استانبول

حیاط این مسجد به شکل یک نیم‌دایره یا U انگلیسی است. این نوع حیاط در بین معماری هیچ یک از مساجد دیگر استانبول رواج نداشته ‌است. در ابتدای ساخت حیاط مسجد، وضوخانه‌ای در آن دیده نمی‌شد؛ اما بعدها در داخل مسجد چند شیر آب قرار دادند.

هم‌چنین در زیر حیاط مسجد، یک فضای بسیار بزرگ و خالی قرار گرفته‌ است. در زمان‌های گذشته قرار بر این بوده که این فضا را به بازاری بزرگ تبدیل کنند. ولی که هیچ‌گاه از آن استفاده نشد. در بیرون از حیاط مسجد هم سالن ناهارخوری و تالار مجلسی قرار دارد. به طور کلی معماری این مسجد در عین سادگی بسیار زیبا و چشم‌نواز است.


سفر به استانبول با پروازِ ارزان

تاریخچه مسجد نور عثمانیه در استانبول

در این مقاله به معرفی مسجد نور عثمانیه استانبول پرداختیم. بی‌شک یکی از زیباترین و متفاوت‌ترین مساجد ترکیه نور عثمانیه است. اگر به زودی قصد سفر به ترکیه را دارید حتما از مسجد تاریخی نور عثمانیه نیز دیدن کنید.

یادتان باشد که برای خرید بلیط هواپیما تهران استانبول همیشه روی ما حساب کنید و ارزان‌ترین بلیط هواپیما استانبول تهران را هم در یوتراوز جست‌وجو کنید. همچنین از طریق تماس با شماره 1548 با همکاران ما در بخش تور خارجی تماس بگیرید و از مشاوره رایگانِ خدمات سفر، بهره‌مند شوید.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز