ورود
بهترین جاهای دیدنی شیراز

جاهای دیدنی شیراز

زمان برای مطالعه 6 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

در لیست جاهای دیدنی شیراز آنقدر تنوع وجود دارد که این شهر را به یکی از مقصدهای محبوب هم برای گردشگران داخلی و هم برای بازدیدکنندگان بین‌المللی تبدیل کرده است. اگر قصد سفر به شیراز را دارید، لیست جاهای دیدنی شیراز جاذبه‌های تاریخی شیراز، جاذبه‌های طبیعی شیراز، بازارها و مراکز خرید و تفریحات شیراز را در این مقاله بخوانید!

جاهای دیدنی شیراز شهرت جهانی دارند و این شهر سال‌هاست که میزبان گردشگران و علاقه‌مندان به تاریخ از سراسر دنیاست. عاشق دیدن مکان‌های باستانی مرموز هستید؟ دوست دارید در باغ‌‌ها زیبا قدم بزنید و عطر گیاهانی که هیچ‌جای دیگری نمی‌بینید، به مشام بکشید؟ عاشق شعر و ادبیات فارسی هستید؟ دنبال بهترین جاهای شیراز برای عکاسی و ثبت قاب‌های فراموش‌نشدنی می‌گردید؟ پس این لیست برای شماست. مقاله را دنبال کنید تا با بهترین جاهای دیدنی شیراز آشنا شوید.


لیست جاهای دیدنی شیراز که در این مقاله می‌خوانید:


جاهای دیدنی معروف شیراز

شیراز پر است از جاذبه‌هایی که نه تنها در ایران شهرت دارند، بلکه در بین گردشگران بین‌المللی هم جایگاه بسیار ارزشمندی را به خود اختصاص داده‌اند. در ابتدایی‌ترین سطرهای جاهای دیدنی شیراز، قصد داریم به معرفی معروف‌ترین جاهای دیدنی این شهر بپردازیم و بعد ادامه مقاله را به جاذبه‌هایی اختصاص بدهیم که کمتر از آنها یاد می‌شود. این شما و این معروف‌ترینِ جاهای دیدنی شیراز:


دروازه قرآن | سمبل شیراز

دروازه قرآن شیراز از جاهای دیدنی معروف شیراز

معمولا گردشگران شیرازی راه خود را برای بازدید از دروازه قرآن کج نمی‌کنند و اگر اتفاقی گذرشان به این بنای تاریخی بخورد، فقط برای بازدید کوتاهی از آن توقف می‌کنند. بااین‌وجود، دروازه قرآن به عنوان سمبلی از شیراز به جهانیان معرفی می‌شود. شاید فکر کنید این دروازه که درحال‌حاضر به گوشه‌ای از خیابان رانده شده و کارکرد خود را از دست داده، چیز زیادی برای کشف کردن ندارد. یا شاید فکر کنید در لیست جاهای دیدنی معروف شیراز، جاذبه‌های جالب‌تری هم وجود دارد، بااین‌حال اهمیت تاریخی، فرهنگی و دینی این بنا، به هیچ عنوان نادیده‌گرفتنی نیست.

جالب است بدانید تا سال 1365 تنها راه ورودی به شیراز از شمال کشور، از زیر این دروازه می‌گذشت. تا این‌که با خیابان‌کشی‌های صورت‌گرفته، به یک‌کنار رفت و دیگر هیچ مسافری سفر به سلامتش را از زیر این دروازه تاریخی نشنید. ماجرای جذاب این بنای تاریخی را که تنها بازمانده از 6 دروازه قدیم شیراز است و داستان قرآن هفده‌منی که در بالای آن نگه‌داری می‌شد را در مقاله دروازه قرآن شیراز بخوانید.

 • آدرس: استان فارس، ورودی شیراز از سمت آزادراه شیراز- مرودشت، حاشیه کوه باباکوهی، جنب پارک خواجو کرمانی

حافظیه | آرامگاه حافظ

حافظیه شیراز از جاهای دیدنی معروف شیراز

حتی اگر شیراز مقصد تکراری سفرمان باشد، باز هم نمی‌شود شهر را بدون زیارت لسان‌الغیب ترک کرد. اگر جاهای دیدنی‌ و معروف شیراز را نمی‌شناسید، خودتان را آماده کنید تا با بهترین نقطه شهر آشنا شوید. حافظیه شیراز باغ بزرگ و دلربایی‌ست که مزار شاعر بزرگ ایرانی، حافظ شیرازی را در خود جای داده است. تجربه رویارویی با این مکان که ارزش‌های فرهنگی و ادبی نسل‌های زیادی را به دوش می‌کشد، در عین حال که تجربه دلگرم‌کننده و افتخارآمیزی‌ست، به همان اندازه مفرح هم است.

در بازدید از حافظیه می‌توانید در باغ باصفای آن گردش کنید، از معماری باشکوه آرامگاه دیدن کنید، تفالی به دیوان حافظ بزنید، از فروشگاه‌های فرهنگی، کتاب و سوغاتی تهیه کنید و به مزار ادیبان و بزرگان فارس و ایران سر بزنید. از همه مهم‌تر، می‌توانید از مزار «خواجه شمس‌الدین حافظ شیرازی» زیارت کنید و غرق آرامش شوید. اگر دوست دارید درباره فراز‌ و فرودهای تاریخی این مکان بیشتر بدانید و با گوشه‌گوشه‌اش آشنا شوید، مقاله حافظیه شیراز را از دست ندهید!

 • آدرس: استان فارس، شیراز، خیابان حافظیه، بین چهارراه ادبیات و چهارراه حافظیه، روبه‌روی ورزشگاه حافظیه

سعدیه | آرامگاه سعدی

سعدیه از جاهای دیدنی و معروف شیراز


از هر چه بگذریم، سخن دوست خوش‌تر است. سعدیه شیراز، همان‌طور که می‌توانید حدس بزنید، آرامگاه استاد سخن، شیخِ اجل، سعدی شیرازی‌ست. جالب است بدانید این مکان، که حالا به باغ و آرامگاه بزرگ و باشکوهی تبدیل شده، روزگاری خانقاه* شیخ سعدی بود. آرامگاه از یک تالار اصلی که مقبره سعدی را در خود جای داده، یک رواق در امتداد ضلع غربی این تالار و یک اتاق کوچک در انتهای رواق تشکیل شده است. این اتاق، محل دفن شاعر برجسته معاصر، شوریده شیرازی‌ست که یکی از بزرگ‌ترین عشاق شیخ سعدی بود.

*محل زندگی و فعالیت صوفیان

یکی از تفریحات مردم هنگام بازدید از آرامگاه سعدی، سکه‌انداختن در حوض ماهی و آرزوکردن است. در شمال غربی آرامگاه، 28 پله وجود دارد که بازدیدکنندگان را به محل حوض هدایت می‌کنند. افسانه‌های و باورهای خرافی اما خواندنی زیادی درباره این حوض جالب وجود دارد که مشهورترین‌شان همین رسم انداختن سکه به درون آب برای برآورده‌شدن آرزوهاست. جالب است بدانید که این رسم که شاید الان به نظرمان کودکانه بیاید، آیینی دینی‌ست و در باورهای زرتشتی ایرانیان ریشه دارد. آب برای زرتشتیان عنصر مقدسی به‌شمار می‌رفت و انداختن سکه درون آن، نذر به درگاه الهه آب، میترا، بود.

در مقاله آرامگاه سعدی | سعدیه شیراز می توانید جزئیات بیشتری درباره این مکان دیدنی و حوض معروف آن بخوانید.

 • آدرس: استان فارس، شیراز، انتهای بلوار بوستان، بالاتر از باغ دلگشا

تخت جمشید | میراث جهانی

تخت جمشید از جاهای دیدنی و معروف شیراز

دروازه قرآن سمبل شیراز است و حافظ و سعدی بزرگ‌ترین شاعران ایرانی و سفیر زبان پارسی هستند. بااین‌حال در لیست جاهای دیدنی معروف شیراز، تخت جمشید به عنوان بزرگ‌ترین و شگفت‌انگیزترین میراث تاریخی ایران، نام شناخته‌شده‌تری برای جهانیان است. این بنای عظیم و باشکوه در 70 کیلومتری شیراز و در نزدیکی مرودشت واقع شده و از بقایای چندین کاخ که بر روی سطح صاف‌شده کوه ساخته شده‌ بودند، تشکیل شده است.

درحال حاضر از آن شکوه و عظمت چیز زیادی به‌جا نمانده، اما قول می‌دهم بازدید از ویرانه‌های این بنا هم قلبتان را به تپش بیندازد. عجایب و داستان‌های تخت جمشید فقط به معماری خارق‌العاده‌اش محدود نمی‌شود. نظام اجتماعی و سیاسی آن زمان که از لوح‌های حسابداری خزانه تخت جمشید کشف شده، بدون اغراق اعجاب‌انگیز است.

طبق یافته‌های باستان‌شناسان، برخلاف اغلب شاهکارهای تاریخی که برای ساختشان از بردگان استفاده می‌شده، برای ساخت تخت جمشید از تخصص هنرمندان و کارگران در سراسر امپراطوری هخامنشی کمک گرفته‌اند. هر کسی، اعم از زن و مرد، ایرانی، عاشوری، بابلی، یونانی یا مصری، همگی به ازای کار خود حقوق عادلانه دریافت می‌کرده‌اند و درکنار آن مزایای دیگری مثل مرخصی زایمان برای زنان همراه با حقوق وجود داشته است.

داستان و روایت در توصیف و مدح این شاهکار زیاد است. مقاله تخت جمشید شیراز راهنمای جامع و کاملی برای بازدید از این جاذبه است. پیشنهاد می‌کنم اگر بدون راهنمای تور سفر می‌کنید، حتما این مقاله را در کنار خود باز کنید تا از کشف اسرار تخت جمشید جا نمانید.

 • آدرس: استان فارس، 70 کیلومتری شیراز، 10 کیلومتر مانده به مرودشت، مجموعه تخت جمشید

حرم شاهچراغ | آستان مقدس برادران امام رضا

حرم شاهچراغ از جاهای دیدنی معروف شیراز


جاهای دیدنی معروف شیراز شهرت جهانی دارند و سفر به شیراز فرصت‌های زیادی برای گشت‌وگذار در اختیارتان می‌گذارد. اما اگر در بین آن همه هیاهو به دنبال کمی آرامش و سبکی روح می‌گردید، فرصت زیارت از آستان شاهچراغ را از دست ندهید. شاهچراغ شیراز، بارگاه مقدس برادر امام رضا (ع) است که به دستور مامون در سفر خود به طوس برای پیوستن به برادر بزرگوارش، به شهادت رسید. 

این که چرا ایشان را با نام شاهچراغ می‌شناسیم هم داستان بسیار جالبی دارد. طبق روایتی که از «علی‌اکبر تشید» در «کتاب قیام سادات علوی» نقل شده، قبر ایشان تا زمان دیلمیان زیر تپه بزرگی پنهان شده بود. تا این‌که پیرزنی از سادات که در نزدیکی این تپه زندگی می‌کرد، هر جمعه شب، چراغی روشن بر بالای این تپه می‌دید و منشا آن را پیدا نمی‌کرد. این پیرزن داستان عجیبش را برای «عضدالدوله دیلمی» که در آن زمان بر ایران و عراق حکومت داشت، نقل کرد. عضدالدوله شخصا در خانه پیرزن خوابید تا از نزدیک شاهد این موضوع باشد. نزدیک صبح پیرزن با دیدن چراغی که روشن‌تر از هر وقتی می‌درخشید، فریاد زد؛ شاه، چراغ!

طنین این فریاد بیش از 800 سال است که در تاریخ تکرار می‌شود و دل هر زائری که به شیراز پا می‌گذارد را به سمت خود می‌کشاند.

حرم شاهچراغ در گذشته فقط ضریح احمد بن موسی (ع) را در خود جای داده بود اما در طرح جدید آستان، ضریح محمد بن موسی (ع)، برادر دیگر ایشان هم به صحن شاهچراغ اضافه شد. علاوه‌بر زیارت قبور پاک این امام‌زادگان، می‌توانید از موزه تماشایی آستان هم دیدن کنید و به تماشای نسخ خطی قرآن و آثار تاریخی و باستانی بنشینید.

این‌ها فقط گوشه‌ای از خواندنی‌ها و دیدنی‌های شاهچراغ بود. اطلاعات کامل این حرم، نحوه دسترسی به آن، تاریخچه و جاهای دیدنی‌اش را در مقاله حرم شاهچراغ شیراز در اختیارتان گذاشته‌ایم.

 • آدرس: استان فارس، شیراز، خیابان حضرتی، خیابان 9 دی

مسجد نصیرالمک | مسجد صورتی

مسجد نصیرالملک از جاهای دیدنی معروف شیراز

نمی‌شود در لیست جاهای دیدنی معروف شیراز، نامی از مسجد صورتی نصیرالملک نبرد. باغی هنرمندانه از گل‌های سرخ روی کاشی‌های آبی، مسجد نصیرالملک شیراز را به مسجدی صورتی‌رنگ تبدیل کرده است. بااین‌حال این کاشی‌های مسجد نیستند که آن را به جای محبوب گردشگران، به‌ خصوص گردشگران خارجی تبدیل کرده‌اند. پنجره‌های رنگی شبستان که در تقابل با نور خورشید، فضای رنگارنگ و خلسه‌آمیزی ایجاد می‌کنند، دل هر کسی را به سمت این مسجد شگفت‌انگیز می‌کشاند. حتی اگر طرفدار بناهای تاریخی نیستید، بازدید از این مسجد که جزو 10 مسجد زیبا در سراسر دنیاست را از دست ندهید.

مسجد نصیرالملک از جاهای دیدنی و معروف شیراز

بهترین زمان برای تماشای بازی رنگ‌ها در شبستان زیبای مسجد، نیمه دوم سال و در ساعات اولیه صبح (بین 8 الی 11) است. داستان ساخت مسجد، زندگی‌نامه سازنده آن، جزئیات باشکوه معماری و جاهای دیدنی‌ این بنا را در مقاله مسجد نصیرالملک شیراز بخوانید.

 • آدرس: استان فارس، شیراز، خیابان لطفعلی‌خان زند، انتهای کوچه لطفعلی‌خان 37 (کوچه تاریخی نصیرالملک)

باغ ارم | موزه گیاه‌شناسی

باغ ارم از جاهای دیدنی معروف شیراز

در ادبیات غیررسمی، اسم شیراز با 3 واژه هم‌خانواده شده است؛ شعر، ادب و باغ‌های فراوان. بین تمام این باغ‌ها، باغ ارم بی‌اغراق شگفت‌انگیزترین و دل‌رباترین باغ شیراز است. طبق روایت‌هایی که از این باع شکوهمند به دستمان رسیده، قدمت آن به قرن دهم و یازدهم هجری می‌رسد. تاریخی که به خوبی در سرونازهای کهن‌سال این باغ پیداست.

تنوع گیاهی باغ ارم به قدری زیاد است که درحال‌حاضر تحت عنوان «موزه گیاه‌شناسی» زیر نظر دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز قرار دارد. اما جلوه‌های باغ به زیبایی‌های طبیعی‌اش خلاصه نمی‌شود. باغ ارم به صورت پله‌پله ساخته شده و در بالاترین قسمت آن، عمارتی سفید، از آن عمارت‌ها که فقط در نقاشی‌های خیالی می‌بینیم، خودنمایی می‌کند. جالب است بدانید که سازنده این عمارت زیبا و مسجد نصیرالملک، یک نفر بوده است.

باغ ارم از جاهای دیدنی و معروف شیراز

موزه بسیار جالبی از سنگ‌های قیمتی در طبقه همکف این عمارت برپاست. این موزه که «موزه سنگ و گوهر دریای نور» نام دارد، مجموعه ارزشمندی از انواع سنگ‌های کمیاب است که از سراسر ایران و دنیا جمع‌آوری شده‌اند. علاوه‌بر تماشای این سنگ‌ها، می‌توانید از گالری دست‌سازه‌های موزه، زیورآلاتی مزین به سنگ‌های قیمتی خریداری کنید.

اگر عاشق گل‌وگیاه هستید و تماشای گونه‌های کمیاب گیاهی و سنگی به وجدتان می‌آورد، در لیست جاهای دیدنی معروف شیراز، بازدید از باغ ارم را در آن بالای‌بالا یادداشت کنید تا تجربه‌ای فراموش‌نشدنی داشته باشید.


مجموعه وکیل | آثار باشکوه کریم خان زند

ارگ کریم خان از جاهای دیدنی و معروف شیراز

اگر بگوییم شکوفاترین دوره شیراز، در دوران کریم‌خان زند بوده است، بیراه نگفته‌ایم. آثار باشکوهی که از این دوره تاریخی در شیراز به‌ جا مانده، سند محکمی بر این ادعاست. این آثار همگی در یک محدوده قرار گرفته‌اند و می‌توانید با پای پیاده به دیدن همه آن‌ها بروید.

کریم‌خان زند بنیان‌گذار سلسله زندیه بود که برخلاف هر پادشاهی، لقب وکیل‌الرعایا را بجای لقب شاه برای خود برگزید. دوران حکومت او همراه با آرامش، شکوفایی اقتصادی و آبادانی کشور به خصوص شیراز که پایتخت زندیه به شمار می‌رفت، همراه بود. میراث وکیل که برای نسل ما به یادگار مانده‌اند، عبارتند از:

 • ارگ کریم‌‌خان
 • موزه پارس | باغ نظر شیراز
 • حمام وکیل
 • مسجد وکیل
 • بازار وکیل
 • عمارت دیوان‌خانه
 • آب انبار وکیل

پیشنهاد یومگ برای وکیل‌گردی در شیراز

ارگ کریم خان از جاهای دیدنی خیلی معروف شیراز

در بین تمام این آثار شکوهمند، ارگ کریم‌خان که روزگاری محل زندگی و سلطنت کریم‌خان بود، یکی از اصلی‌ترین مقاصد گردشگری شیراز محسوب می‌شود. ارگ کریم خان به خصوص برای کسانی که به زندگی شبانه علاقه‌مندند، یکی از زنده‌ترین و مفرح‌ترین نقاط شهر است. معمولا در نوروز اطراف این ارگ پر از المان‌های نوروزی می‌شود که می‌توانید با آن‌ها عکس یادگاری بیندازید. فالوده شیرازی‌های نزدیک ارگ هم بسیار معروف هستند.

پیشنهاد می‌کنم وکیل‌گردی را از بازار زیبای وکیل شروع کنید، بازارگردی را در انتهای راسته شمشیرگرها تمام کنید تا بتوانید بلافاصله سراغ بازدید از مسجد و حمام وکیل بروید. با فکر به این‌که مسجد وکیل شیراز چیز خاصی برای دیدن ندارد، فرصت تماشای یکی از زیباترین شبستان‌های دنیا را از خود نگیرید!

مسجد وکیل از جاهای دیدنی معروف شیراز

بعد از آن می‌توانید فقط با چند قدم از یکی از جالب‌ترین جاهای دیدنی معروف شیراز دیدن کنید. حمام وکیل شیراز که با معماری هوشمندانه و تزئینات بسیار زیبایی ساخته شده، اکنون موزه‌ای از مجسمه‌های مومی‌ است که فرهنگ و تاریخ زندی را به طرز جالبی به نمایش گذاشته‌اند. بعضی از این مجسمه‌ها صداگذاری شده‌اند و بعضی هم مراسماتی که در گذشته در این حمام‌ها برگزار می‌شد، از جمله جشن حمام زایمان را در معرض بازدید قرار داده‌اند.

حمام وکیل از جاهای دیدنی و معروف شیراز

اگر مسیر خود را به سمت خیابان طالقانی ادامه دهید، می‌توانید از آب انبار وکیل شیراز دیدن کنید. این بنای تاریخی روزگاری فقط یک مخزن آب شهری بود، اما امروز یادگاری از دوران باشکوه زندیه است که در آن موزه آب شیراز برپاست. 

اگر تقاطع خیابان زند و طالقانی را به سمت میدان شهدا ادامه دهید، می‌توانید به دیدن عمارت دیوان‌خانه (دفتر امور حکومتی)، باغ نظر و در نهایت ارگ کریم‌خان برسید. باغ نظر شیراز یک عمارت کلاه‌فرنگی بسیار دیدنی دارد که مقبره کریم‌خان نیز در آن قرار گرفته است. این باغ از دوران پهلوی به موزه پارس شیراز تبدیل شده و مهمان آثار تاریخی بسیار ارزشمندی‌، ازجمله قرآن هفده‌من (قرآن معروف دروازه قرآن) است. 

بعد از یک گردش جانانه، سفر تاریخی خود در دوران زند را در ارگ کریم‌خان به پایان برسانید و با یک فالوده اصیل شیرازی، خستگی این سفر 200 ساله را به‌در کنید.


باغ نارنجستان | عمارت ملوکانه قوام‌ها

باغ نارنجستان از جاهای دیدنی معروف شیراز

عمارتی اشرافی، محصور در باغی از درختان نارنج؛ این توصیف یکی از زیباترین جاهای دیدنی معروف شیراز است که به اسم باغ نارنجستان قوام شیراز یا خانه قوام‌الملک شناخته می‌شود. جزئیات این باغ و عمارتش به قدری باشکوه است که قول می‌دهم نتوانید از آن‌ها چشم بردارید. تمام المان‌های معماری دوران قاجار در این خانه، اوج هنر دوران خود را به نمایش گذاشته‌اند. از سقف‌های نقاشی‌شده گرفته تا آینه‌کاری‌های ایوان و تالار آینه، گچ‌کاری‌ها، منبت‌کاری‌ها، حجاری‌ها و ارسی‌های بی‌نظیر آن.

این باغ ملوکانه، روزگاری محل زندگی خاندان قوام، از مشهورترین و پرنفوذترین خانواده‌های شیراز بود و امروز به یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های شهر تبدیل شده است. به فاصله یک کوچه از این باغ، خانه‌ای به نام خانه زینت‌الملک قوامی وجود دارد. عمارت بزرگ و باشکوه باغ نارنجستان، درواقع «بیرونی» مجموعه قوام بوده و خانه‌ی کناری که با نام خانه زینت‌الملک می‌شناسیم، «اندرونی» این مجموعه محسوب می‌شده است.

ر دو عمارت درحال‌حاضر به موزه تبدیل شده‌اند و می‌توانید همزمان از تماشای معماری چشمگیر خانه‌ها و اشیا تاریخی لذت ببرید. البته موزه خانه زینت‌الملک، موزه اشیا تاریخی نیست، بلکه موزه بسیار متفاوتی از مجسمه‌های مومی بزرگان فارس است که در زیرزمین خانه برپاست. پس حتما بازدید از این دو خانه که با این زیرزمین جالب به هم متصل هستند را از دست ندهید!

 • آدرس: استان فارس، بلوار زینبیه، خیابان لطفعلی‌خان زند، نرسیده به خیابان روزبهان

خانه های تاریخی شیراز

خانه فروغ‌المک در شیراز

شیراز از زیباترین شهرهای ایران و از مهمترین مقصدهای گردشگری در کشورمان است. این شهر چه از نظر جاهای دیدنی معروف و چه از لحاظ زیرساخت‌های اقامتی و پذیرایی، یکی از مقصدهای محبوب ایرانی‌ها و گردشگرانی از کشورهای دور و نزدیک است. اگر به این شهر سفر می‌کنید، علاوه بر جاهای دیدنی معروفش، یک برنامه‌ریزی عالی هم برای بازدید از خانه های تاریخی شیراز داشته باشید. باور کنید بعد از خواندن مقاله خانه های تاریخی شیراز در یوتراوز شگفت‌زده می‌شوید. چه کسی فکرش را می‌کرد که شیراز این همه خانه تاریخی و قابل بازدید در لیست جاهای دیدنی خود داشته باشد. از خانه فروغ الملک تا خانه شوریده شیرازی و حتی خانه‌های کمترشناخته‌ در شیراز، پیشنهاد می‌کنیم برای شیرازگردی برنامه‌ریزی کنید و تا جایی که جا دارد، هیچ جاذبه‌ای را از قلم نیندازید. 

از طرفی، اقامت در شیراز هم می‌تواند به اندازه خود دیدنی‌هایش جذاب و مفرح باشد؛ اگر خانه‌ های تاریخی شیراز را برای اقامت خود انتخاب کنید! این خانه‌ها با بیش از یک قرن قدمت، تجربه شیرین و متفاوتی از اقامت در خانه‌های قاجاری را برایتان بازسازی می‌کنند. برای رزرو این اقامتگاه‌ها می‌توانید از سایت یوتراوز استفاده کنید و تضمین کمترین قیمت بین تمام سایت‌ها را دریافت کنید. فرایند رزرو هتل از طریق یوتراوز ساده و بسیار کوتاه است و می‌توانید بدون دغدغه‌خاطر برنامه سفر خود را بچینید تا در شهر سردرگم نشوید.


تفریحات شیراز

مردم شیراز مردمی خونگرم و اهل گردش و خوشگذرانی هستند. بنابراین تفریح در این شهر تمام‌نشدنی است. از باشگاه‌های ورزشی گرفته تا تعداد بالای سینماهای خوب و مجهز، می‌توانید در شیراز تفریحات مختلفی را تجربه کنید. از طرفی تفریحات در شیراز بخش مهمی از برنامه سفر گردشگران را هم تشکیل می‌دهد پس باید که شیراز پر باشد از تفریحاتی متنوع برای همه‌جور سن‌وسال و همه نوع سلیقه. لیست کاملی از انواع‌واقسام تفریحاتی که در این شهر می‌توانید تجربه کنید را در مقاله تفریحات شیراز می‌خوانید. 


همیشه برای شیرازگردی دیره!

مکان_های دیدنی و معروف شیراز

اگر قصد سفر دوستانه یا خانوادگی دارید و هنوز مقصد خود را انتخاب نکردید، بی‌معطلی شیراز را به گزینه‌های روی میز اضافه کنید. این شهر آن‌قدر جای دیدنیِ تاریخی و تفریحی و امکانات گردشگری دارد که امکان ندارد به کسی با هر سلیقه‌ای خوش نگذرد. اگر هم دغدغه خرید بلیط هواپیما دارید، می‌توانید از طریق «سایت یوترواز» خرید بی‌دردسری داشته باشید. مزیت خرید بلیط از سایت یوتراوز، استرداد تمام آنلاین آن است؛ یعنی بدون معطلی، بدون توضیح اضافات و بدون سروکله‌زدن با آدم‌های مختلف، می‎‌توانید بلیط خود را کنسل کنید یا تاریخ آن را تغییر دهید. 

هر سوالی که درباره جاهای دیدنی شیراز و سفر به شیراز دارید، در قسمت دیدگاه‌ها از یومگ بپرسید.

نوشته های مشابه
 • ارگ کریم خان در شیراز

  بدون شک یکی از مهم‌ترین آثار دوره زندیه در شهر زیبای شیراز ارگ کریم خان است. اولین چیزی که نگاه تو را به خود جلب می‌کند دیوارهای بلند ارگ است که در میان خیابان و مرکز شهر قد علم کرده است. این بنای باشکوه بین سال‌های ۱۱۴۵ تا ۱۱۴۶ هجری خورشیدی توسط کریم خان ساخته شد تا محل فرمانروایی و زندگی وی و خانواده‌اش باشد و تا به امروز در مرکز شهر جلوه‌گری می‌کند و دل و دین هر رهگذر را می‌برد. طوری که وقتی از کنارش رد می‌شوی نگاهت پیش دیوارهای بلند ارگ جا می‌ماند.

 • بازار وکیل شیراز

  بازاروکیل شیراز یکی از معروف‌ترین بازارهای قدیمی ایران است که از مهم‌ترین جاذبه گردشگری شهر شیراز هم محسوب می‌شود. هرساله گردشگران داخلی و خارجی زیادی به شیراز می‌روند تا در این بازار قدم بزنند و حال‌وهوای مردمان شیراز را در آن تجربه کنند.

 • گردشگری سلامت در شیراز

  اگر به دنبال خدمات ارزان، باکیفیت و مدرن پزشکی به‌خصوص در زمینه‌های زیبایی و چشم‌پزشکی هستید، چمدان‌ها را به مقصد شیراز ببندید. شیراز در لیست محبوب‌ترین مقاصد توریستی ایران قرار دارد و سالانه میزبان گردشگران زیادی از نقاط مختلف دنیاست، چرا که خدمات درمانی و پزشکی در این شهر کیفیت بالا و هزینه پایین‌تری دارند.

خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز