ورود
بهترین جاهای دیدنی شیراز

جاهای دیدنی شیراز

زمان برای مطالعه 6 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

شیراز، شهر تماشاست؛ هر طرف شهر که سر بچرخانید، چیزی برای حظ بصر وجود دارد. دوست دارید در تاریخ قدم بزنید؟ دل‌تان لک زده برای غرق شدن در جلوه‌های زیبای معماری؟ هوس گشت‌وگذار در فضایی سرسبز و خوش‌آب‌وهوا کرده‌اید؟ شیراز، مقصد سفری است که شما را به همه این خواسته‌ها می‌رساند.

شیراز از انگشت‌شمار شهرهایی است که حتی اگر به آن سفر نکرده‌باشید، آوازه‌اش به گوش‌تان رسیده‌است. کسی هست که سعدیه و حافظیه را نشناسد؟ محو زیبایی عکس‌های مسجد نصیرالملک نشده‌باشد و چیزی از حمام و بازار وکیل نشنیده‌باشد؟ 

در مقاله‌ای که پیش‌روی شماست، با هم گشتی در جاهای دیدنی شیراز می‌زنیم تا این شهر دل‌فریب را بهتر بشناسیم؛ از معروف‌ترین اماکن دیدنی گرفته تا جاهایی که احتمالا اسم‌شان به گوش‌تان آشنا نیست اما سفر به شیراز بدون بازدید از آن‌ها لطف چندانی ندارد. بعد از این گشت‌وگذار مجازی، اگر هوای شیراز و «وضع بی‌مثالش» به سرتان افتاد، روی ما حساب کنید. یوتراوز، با فراهم کردن راحت و بی‌دغدغه بلیط هواپیما شیراز، شما را به پایتخت تماشایی فارس می‌رساند.


آن‌چه در این مقاله درباره جاهای دیدنی شیراز می‌خوانید:

لیست اماکن دیدنی شیراز

اگر راهی شیراز هستید، قبل از هر چیز باید فهرستی از جاهای دیدنی شهر برای خودتان آماده کنید تا بتوانید براساس زمان و بودجه‌تان، برنامه سفرتان را تنظیم کنید. خب ما این کار را برای‌تان انجام داده‌اید. لیستی که در ادامه می‌آید، تصویری کلی از جاهای دیدنی شهر است که در ادامه مقاله، هرکدام را به‌تفکیک و با جزئیات معرفی می‌کنیم.

 • حافظیه
 • سعدیه
 • آرامگاه سیبویه
 • باغ عفیف‌آباد
 • باغ ارم
 • باغ دلگشا
 • مسجد نصیرالملک
 • مسجد مشیر
 • مسجد عتیق
 • خانه زینت‌الملوک

آرامگاه‌های شیراز

تماشای شیراز را با سر زدن به آرامگاه‌های مشاهیرش آغاز می‌کنیم؛ یعنی نقطه پیوند تاریخ، ادبیات و شاهکارهای معمارانه.

حافظیه، آرامگاه حافظ

حافظیه شیراز از جاهای دیدنی معروف شیراز

حافظیه شیراز باغ بزرگ و دلربایی‌ست که مزار شاعر بزرگ ایرانی، حافظ شیرازی را در خود جای داده‌است. تجربه رویارویی با این مکان که ارزش‌های فرهنگی و ادبی نسل‌های زیادی را به دوش می‌کشد، دلگرم‌کننده، افتخارآمیز و درعین‌حال اندازه مفرح است.

در بازدید از حافظیه بعد از زیارت مزار لسان‌الغیب و تفأل به دیوان حافظ در پناه معماری باشکوه آرامگاه، می‌توانید در باغ باصفای مجموعه گردش کنید و از فروشگاه‌های فرهنگی، کتاب و سوغاتی تهیه کنید. اگر دوست دارید درباره فراز‌ و فرودهای تاریخی این مکان بیشتر بدانید و با گوشه‌گوشه‌اش آشنا شوید، مقاله حافظیه شیراز را ازدست ندهید!

📌 آدرس: خیابان حافظیه، بین چهارراه ادبیات و چهارراه حافظیه، روبه‌روی ورزشگاه حافظیه

🎫 هزینه بازدید: 30هزار تومان

سعدیه، آرامگاه سعدی

سعدیه از جاهای دیدنی و معروف شیراز

سعدیه شیراز -آرامگاه استاد سخن، شیخِ اجل، سعدی- که امروز باغ و آرامگاه بزرگ و باشکوهی است، روزگاری خانقاه (در لغت به‌معنی محل زندگی و فعالیت صوفیان) سعدی بوده‌است. آرامگاه از یک تالار اصلی که مقبره سعدی را در خود جای داده، یک رواق در امتداد ضلع غربی این تالار و یک اتاق کوچک در انتهای رواق تشکیل شده‌است. این اتاق، محل دفن شاعر برجسته معاصر، شوریده شیرازی‌ست که ارادت بسیاری به شیخ اجل داشته‌است.

در شمال غربی آرامگاه، 28 پله وجود دارد که بازدیدکنندگان را به حوض ماهی هدایت می‌کنند. افسانه‌های شنیدنی بسیاری درباره این حوض جالب وجود دارد که مشهورترین‌شان رسم انداختن سکه به درون آب برای برآورده‌شدن آرزوهاست. این رسم، درواقع آیینی مذهبی است که ریشه در باورهای زرتشتی ایرانیان دارد. آب برای زرتشتیان عنصر مقدسی به‌شمار می‌رفته و انداختن سکه درون آن، نذر به درگاه الهه آب، «میترا»، بوده‌است. 

در مقاله آرامگاه سعدی، جزئیات بیشتری درباره این مکان دیدنی و حوض معروف آن بخوانید.

📌 آدرس: انتهای بولوار بوستان، بالاتر از باغ دلگشا

🎫 هزینه بازدید: 30هزار تومان

آرامگاه سیبویه، نگین محله سنگ‌ سیاه

آرامگاه «سیبویه» در شیراز که ساختمانی آجری است با معماری ساده و چند درخت کاج جلوی آن.

بعد از ملاقات با حافظ و سعدی نوبت به دانشمندی می‌رسد که در دل بافت تاریخی شهر، محله سنگ سیاه، دفن شده‌است و علی‌رغم شهرت عالم‌گیرش، بسیاری از مسافران شیراز او را نمی‌شناسند؛ «سیبویه شیرازی»، زبان‌شناس، فیلسوف و بنیان‌گذار صرف‌ونحو در زبان عربی. در این آرامگاه ساده و بی‌تکلف که مزین به کاشی‌کاری خراسانی است، سنگ قبری سیاه‌رنگْ مزار سیبویه را پوشانده‌ که دلیل نام‌گذاری محله به «سنگ سیاه» است. 

گذر تاریخی سنگ‌ سیاه، پر است از خانه‌های تاریخی، کوچه‌پس‌کوچه‌های تنگ و جذاب و چند کلیسا و مقبره. هم‌چنین این گذر از سمت سر دزک، لوکیشن فیلم «داش‌آکل» ساخته مسعود کیمیایی بوده‌است؛ موقعیتی خاطره‌انگیز برای فیلم‌بازها.

📌 آدرس: دروازه کازرون، محله سنگ‌سیاه

🎫 هزینه بازدید: رایگان

باغ‌های شیراز

بعد از تفرج در آرامگاه‌های بزرگان، می‌رویم سراغ باغ‌های شیراز که با گشاده‌دستیِ تمام، فضایی برای آسودگی، تنفس هوای تمیز و تماشای زیبایی دراختیارتان قرار می‌دهند.

باغ عفیف‌آباد، کهن‌سال تماشایی

باغ عفیف‌آباد شیراز شامل عمارتی تاریخی است مزین به طاقی کاشی‌کاری‌شده، چندین ستون و یک حوض دارای فواره در جلوی آن.

عفیف‌آباد یا گلشن، باغی دلباز است که در محوطه 127 هزار مترمربعی‌اش، یک عمارت دوطبقه، حمامی قدیمی، یک قهوه‌خانه سنتی و موزه‌ای نظامی را جاداده‌است. قدمت باغ به دوران زمام‌داری صفویان می‌رسد. البته عفیف‌آبادی که ما امروز می‌شناسیم، درواقع باغی است که در زمان قاجار روی ویرانه‌های به‌جامانده از باغ عهد صفوی ساخته شده‌است. 

در باغ عفیف‌آباد شیراز، هوایی مطبوع و آکنده از عطر گل، سرستون‌های الهام‌گرفته از تخت‌جمشید، کاشی‌کاری‌های کم‌نظیر، تفنگ پادشاهانی مثل مظفرالدین‌شاه، فتحعلی‌شاه و رضاشاه و یادگارهای تاریخی بسیاری، از شما استقبال می‌کنند.

📌 آدرس: خیابان عفیف‌آباد، انتهای پیاده‌راه قوام‌الدین

🎫 هزینه: 20هزار تومان

باغ ارم، موزه گیاه‌شناسی

باغ ارم از جاهای دیدنی معروف شیراز

بین باغ‌های فراوان شیراز، ارم بی‌اغراق شگفت‌انگیزترین و دل‌رباترین است که قدمتش به قرن دهم و یازدهم هجری می‌رسد. تنوع گیاهی باغ ارم به‌قدری زیاد است که درحال‌حاضر تحت عنوان «موزه گیاه‌شناسی» زیر نظر دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز قرار دارد. اما جلوه‌های باغ به زیبایی‌های طبیعی‌اش خلاصه نمی‌شود. باغ ارم به‌صورت پله‌پله ساخته شده‌است و در بالاترین قسمتش، عمارتی سفید -از آن عمارت‌ها که فقط در نقاشی‌های خیالی می‌بینیم- خودنمایی می‌کند. جالب است بدانید که سازنده این عمارت زیبا و مسجد نصیرالملک، یک نفر است.

در طبقه همکف این عمارت، «موزه سنگ و گوهر دریای نور» قرار دارد؛ مجموعه ارزشمندی از انواع سنگ‌های کمیاب که از سراسر ایران و دنیا جمع‌آوری شده‌اند. علاوه‌بر تماشای این سنگ‌ها، می‌توانید از گالری دست‌سازه‌های موزه، زیورآلاتی مزین به سنگ‌های قیمتی خریداری کنید. اگر عاشق گل‌وگیاه هستید و تماشای گونه‌های کمیاب گیاهی و سنگی به وجدتان می‌آورد، در لیست جاهای دیدنی معروف شیراز، بازدید از باغ ارم را در آن بالای‌بالا یادداشت کنید تا تجربه‌ای فراموش‌نشدنی داشته‌باشید.

📌 آدرس: منطقه 1، بولوار ارم، میدان دانشجو

🎫 هزینه ورودی: 30هزار تومان

باغ دلگشا، نمونه اعلای باغ ایرانی

باغ دلگشای شیراز، درختان نخل، حوضی در وسط و عمارتی در انتهای باغ دیده می‌شود.

دلگشا، باغی است به‌وسعت 6هکتار که طبق روایات تاریخی به سه دوره ساسانیان، صفویان و قاجاریه تعلق دارد. باغ دلگشا را نمونه اعلای باغ ایرانی می‌‌نامند که دلیلش معماری منحصربه‌فردش است؛ دیوارهای بلند باغ، جوی آبی که در آن جاری است و عمارت داخلش که به‌سبک کاخ‌های ساسانی ساخته شده‌است. این سه مشخصه یعنی محصور بودن، وجود آب و عمارت، ویژگی‌هایی است که در دنیا به‌اسم «باغ ایرانی» شناخته می‌شود.

وصف اردیبهشت‌های شیراز را حتما زیاد شنیده‌اید. درختان نارنج که سرتاسر باغ دلگشا را پوشانده‌اند و عطر مدهوش‌کننده‌ای که در بهار متصاعد می‌کنند، از دلایلی است که خیلی از مسافران بهاری شیراز را به این باغ رویایی می‌کشاند. مقاله باغ دلگشای شیراز را بخوانید تا دقیقا بدانید با چه حجمی از زیبایی روبه‌رو خواهیدشد.

📌 آدرس: بولوار دلگشا، خیابان نارنجستان

🎫 هزینه ورودی: 10هزار تومان

مسجدهای تاریخی شیراز

مسجدهای تاریخی شیراز، یادگارهایی باشکوه از دوران زندیه و قاجاریه‌اند که ارزش معمارانه و میراثی‌ آن‌ها به نقش و کارکرد مذهبی‌شان می‌چربد. معروف‌ترین این مسجدها را در ادامه می‌شناسید.

مسجد نصیرالمک، مسجد صورتی

مسجد نصیرالملک از جاهای دیدنی معروف شیراز

در لیست جاهای دیدنی معروف شیراز، نمی‌شود نامی از مسجد نصیرالملک نبرد. باغی هنرمندانه از گل‌های سرخ روی کاشی‌های آبی، نصیرالملک شیراز را به مسجد صورتی‌ شهره کرده‌است. به‌علاوه، پنجره‌های رنگی شبستان که در تقابل با نور خورشید، فضای رنگارنگ و خلسه‌آمیزی ایجاد می‌کنند، دل هر کسی را به سمت این مسجد شگفت‌انگیز می‌کشاند. حتی اگر طرفدار بناهای تاریخی نیستید، بازدید از این مسجد را که جزو 10 مسجد زیبا در سراسر دنیاست، ازدست ندهید.

بهترین زمان برای تماشای بازی رنگ‌ها در شبستان زیبای مسجد، نیمه دوم سال و در ساعات اولیه صبح بین 08:00 تا 11:00 است. داستان ساخت مسجد، زندگی‌نامه سازنده آن، جزئیات باشکوه معماری و جاهای دیدنی‌‌اش را در مقاله مسجد نصیرالملک شیراز بخوانید.

📌 آدرس: خیابان لطفعلی‌خان زند، انتهای کوچه لطفعلی‌خان 37، کوچه تاریخی نصیرالملک

🎫 هزینه ورودی: 10هزار تومان

مسجد مشیرالملک، شاهکار معماران قجر

صحن مسجد «مشیرالملک» شیراز که حوضی مستطیل‌شکل در وسط و شبستان‌های آجریِ کاشی‌کاری‌شده در دو طرف دارد.

مسجد مشیر، شاهکار معماری دوره قاجاریه است؛ گواهش هم سه شبستان شمالی، جنوبی و غربی که درغیاب وسایل سرمایشی و گرمایشی در آن روزگار، متناسب با شرایط آب‌وهوایی ساخته شده‌اند. شبستان شمالی، به‌دلیل نداشتن پنجره و ارتفاع حدودا نیم‌متری از سطح زمین، مناسب فصل سرما بوده‌است. شبستان جنوبی، برعکس چندین در و پنجره دارد تا هوای مطبوع بهاری را به داخل راه بدهد. شبستان غربی هم با سقف و دیواره‌های دولایه‌اش که جلوی تابش بیش‌ازحد خورشید را می‌گیرد، مخصوص تابستان‌ها بوده‌است. 

ساعت تاریخی که سردر طاق غربی خودنمایی می‌کند و ظرف و ظروفی که از دوره قاجار تا امروز بخش مهمی از برگزاری مراسمات مذهبی بوده‌اند، از دیگر دیدنی‌های این مسجد است.

📌 آدرس: محله سنگ سیاه، خیابان قاآنی، کوی دربند مشیر

🎫 هزینه ورودی: رایگان

مسجد عتیق، عبادتگاه حافظ شیرازی

صحن مسجد «عتیق» شیراز که سازه‌ای مکعبی‌اش و آجری در وسط دارد و پشت آن شبستان قرار گرفته‌است.

مسجد جامع عتیق که بازمانده‌ایست از دوره صفاریان، طبق اسناد تاریخی روی بنای یک آتشکده ساخته شده‌است. غیر از معماری چشم‌گیر، آن‌چه این مسجد را از سایر مساجد تاریخی شیراز متمایز می‌کند، قصه‌ها و افسانه‌های پیرامونش است. مثلا باوری وجود دارد مبنی‌بر این‌که عصای حضرت موسی در بخش خدای‌خانه مسجد پنهان است. طبق بعضی از روایات، مسجد عتیق، عبادتگاه و کنج خلوت حضرت حافظ بوده‌است. داستان‌هایی هم شنیده می‌شود درباره مرکب حضرت محمد (ص) که حرکتش هنگام عروج پیامبر را از محل دیوار «ندبه» این مسجد می‌دانند.

📌 آدرس: مرکزشهر، ضلع شرقی حرم شاهچراغ

🎫 هزینه ورودی: رایگان

خانه‌های تاریخی شیراز

هیچ تصوری از زندگی در عمارت‌های قدیمی دارید؟ خانه‌های درندشتی که با هشتی و پنج‌دری و ارسی‌های رنگارنگ، درقیاس با واحدهای آپارتمانی امروزی، انگار خیلی «خانه‌تر» هستند. معروف‌‎ترین خانه‌های جان‌دار شیراز را در ادامه ببینید.

خانه زینت‌الملوک، عمارت اشرافی قوام‌ها

باغ نارنجستان از جاهای دیدنی معروف شیراز

عمارتی اشرافی، محصور در باغی از درختان نارنج؛ این توصیف یکی از زیباترین خانه‌های دیدنی شیراز است که به‌اسم خانه قوام‌الملک یا باغ نارنجستان شناخته می‌شود. المان‌های معماری دوران قاجار در این خانه، اوج هنر دوران خود را به نمایش گذاشته‌اند؛ از سقف‌های نقاشی‌شده گرفته تا آینه‌کاری‌های ایوان و تالار آینه، گچ‌کاری‌ها، منبت‌کاری‌ها، حجاری‌ها و ارسی‌های بی‌نظیر آن.

این باغ ملوکانه که روزگاری محل زندگی خاندان قوام، از مشهورترین و پرنفوذترین خانواده‌های شیراز بوده، امروز به یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های شهر تبدیل شده‌است. به فاصله یک کوچه از باغ، خانه «زینت‌الملک قوامی» وجود دارد. درواقع عمارت بزرگ و باشکوه باغ نارنجستان، «بیرونیِ» مجموعه قوام بوده و خانه‌ زینت‌الملک، «اندرونی» این مجموعه محسوب می‌شده‌است.

دو عمارت درحال‌حاضر به موزه تبدیل شده‌اند و می‌توانید هم‌زمان از تماشای معماری چشمگیر خانه‌ها و اشیا تاریخی لذت ببرید. البته موزه خانه زینت‌الملک، مختص اشیا تاریخی نیست بلکه موزه بسیار متفاوتی از مجسمه‌های مومی بزرگان فارس است که در زیرزمین خانه برپاست. در مقاله باغ نارنجستان قوام، به‌طور مفصل با این عمارت رویایی آشنا می‌شوید.

📌 آدرس: بولوار زینبیه، خیابان لطفعلی‌خان زند، نرسیده به خیابان روزبهان

🎫 هزینه ورود: 30هزار تومان

مجموعه وکیل، یادگار باشکوه زندیه

ارگ کریم خان از جاهای دیدنی و معروف شیراز

اگر بگوییم شکوفاترین دوره شیراز، در دوران کریم‌خان زند بوده است، بیراه نگفته‌ایم. آثار باشکوهی که از این دوره تاریخی در شیراز به‌ جا مانده، سند محکمی بر این ادعاست. این آثار همگی در یک محدوده قرار گرفته‌اند و می‌توانید با پای پیاده به دیدن همه آن‌ها بروید.

کریم‌خان زند بنیان‌گذار سلسله زندیه بود که برخلاف هر پادشاهی، لقب وکیل‌الرعایا را بجای لقب شاه برای خود برگزید. دوران حکومت او همراه با آرامش، شکوفایی اقتصادی و آبادانی کشور به خصوص شیراز که پایتخت زندیه به شمار می‌رفت، همراه بود. میراث وکیل که برای نسل ما به یادگار مانده‌اند، عبارتند از:

 • ارگ کریم‌‌خان
 • موزه پارس | باغ نظر شیراز
 • حمام وکیل
 • مسجد وکیل
 • بازار وکیل
 • عمارت دیوان‌خانه
 • آب انبار وکیل

در بین تمام این آثار شکوهمند، ارگ کریم‌خان که روزگاری محل زندگی و سلطنت کریم‌خان بود، یکی از اصلی‌ترین مقاصد گردشگری شیراز محسوب می‌شود. ارگ کریم خان به خصوص برای کسانی که به زندگی شبانه علاقه‌مندند، یکی از زنده‌ترین و مفرح‌ترین نقاط شهر است. معمولا در نوروز اطراف این ارگ پر از المان‌های نوروزی می‌شود که می‌توانید با آن‌ها عکس یادگاری بیندازید. فالوده شیرازی‌های نزدیک ارگ هم بسیار معروف هستند.

پیشنهاد می‌کنم وکیل‌گردی را از بازار زیبای وکیل شروع کنید، بازارگردی را در انتهای راسته شمشیرگرها تمام کنید تا بتوانید بلافاصله سراغ بازدید از مسجد و حمام وکیل بروید. با فکر به این‌که مسجد وکیل شیراز چیز خاصی برای دیدن ندارد، فرصت تماشای یکی از زیباترین شبستان‌های دنیا را از خود نگیرید!

بعد از آن می‌توانید فقط با چند قدم از یکی از جالب‌ترین جاهای دیدنی معروف شیراز دیدن کنید. حمام وکیل شیراز که با معماری هوشمندانه و تزئینات بسیار زیبایی ساخته شده، اکنون موزه‌ای از مجسمه‌های مومی‌ است که فرهنگ و تاریخ زندی را به طرز جالبی به نمایش گذاشته‌اند. بعضی از این مجسمه‌ها صداگذاری شده‌اند و بعضی هم مراسماتی که در گذشته در این حمام‌ها برگزار می‌شد، از جمله جشن حمام زایمان را در معرض بازدید قرار داده‌اند.

اگر مسیر خود را به سمت خیابان طالقانی ادامه دهید، می‌توانید از آب انبار وکیل شیراز دیدن کنید. این بنای تاریخی روزگاری فقط یک مخزن آب شهری بود، اما امروز یادگاری از دوران باشکوه زندیه است که در آن موزه آب شیراز برپاست.

اگر تقاطع خیابان زند و طالقانی را به سمت میدان شهدا ادامه دهید، می‌توانید به دیدن عمارت دیوان‌خانه (دفتر امور حکومتی)، باغ نظر و در نهایت ارگ کریم‌خان برسید. باغ نظر شیراز یک عمارت کلاه‌فرنگی بسیار دیدنی دارد که مقبره کریم‌خان نیز در آن قرار گرفته است. این باغ از دوران پهلوی به موزه پارس شیراز تبدیل شده و مهمان آثار تاریخی بسیار ارزشمندی‌، ازجمله قرآن هفده‌من (قرآن معروف دروازه قرآن) است.

بعد از یک گردش جانانه، سفر تاریخی خود در دوران زند را در ارگ کریم‌خان به پایان برسانید و با یک فالوده اصیل شیرازی، خستگی این سفر 200 ساله را به‌در کنید.

دروازه قرآن | سمبل شیراز

دروازه قرآن شیراز از جاهای دیدنی معروف شیراز

معمولا گردشگران شیرازی راه خود را برای بازدید از دروازه قرآن کج نمی‌کنند و اگر اتفاقی گذرشان به این بنای تاریخی بخورد، فقط برای بازدید کوتاهی از آن توقف می‌کنند. بااین‌وجود، دروازه قرآن به عنوان سمبلی از شیراز به جهانیان معرفی می‌شود. شاید فکر کنید این دروازه که درحال‌حاضر به گوشه‌ای از خیابان رانده شده و کارکرد خود را از دست داده، چیز زیادی برای کشف کردن ندارد. یا شاید فکر کنید در لیست جاهای دیدنی معروف شیراز، جاذبه‌های جالب‌تری هم وجود دارد، بااین‌حال اهمیت تاریخی، فرهنگی و دینی این بنا، به هیچ عنوان نادیده‌گرفتنی نیست.

جالب است بدانید تا سال 1365 تنها راه ورودی به شیراز از شمال کشور، از زیر این دروازه می‌گذشت. تا این‌که با خیابان‌کشی‌های صورت‌گرفته، به یک‌کنار رفت و دیگر هیچ مسافری سفر به سلامتش را از زیر این دروازه تاریخی نشنید. ماجرای جذاب این بنای تاریخی را که تنها بازمانده از 6 دروازه قدیم شیراز است و داستان قرآن هفده‌منی که در بالای آن نگه‌داری می‌شد را در مقاله دروازه قرآن شیراز بخوانید.

 • آدرس: استان فارس، ورودی شیراز از سمت آزادراه شیراز- مرودشت، حاشیه کوه باباکوهی، جنب پارک خواجو کرمانی

حرم شاهچراغ | آستان مقدس برادران امام رضا

حرم شاهچراغ از جاهای دیدنی معروف شیراز

جاهای دیدنی معروف شیراز شهرت جهانی دارند و سفر به شیراز فرصت‌های زیادی برای گشت‌وگذار در اختیارتان می‌گذارد. اما اگر در بین آن همه هیاهو به دنبال کمی آرامش و سبکی روح می‌گردید، فرصت زیارت از آستان شاهچراغ را از دست ندهید. شاهچراغ شیراز، بارگاه مقدس برادر امام رضا (ع) است که به دستور مامون در سفر خود به طوس برای پیوستن به برادر بزرگوارش، به شهادت رسید. 

این که چرا ایشان را با نام شاهچراغ می‌شناسیم هم داستان بسیار جالبی دارد. طبق روایتی که از «علی‌اکبر تشید» در «کتاب قیام سادات علوی» نقل شده، قبر ایشان تا زمان دیلمیان زیر تپه بزرگی پنهان شده بود. تا این‌که پیرزنی از سادات که در نزدیکی این تپه زندگی می‌کرد، هر جمعه شب، چراغی روشن بر بالای این تپه می‌دید و منشا آن را پیدا نمی‌کرد. این پیرزن داستان عجیبش را برای «عضدالدوله دیلمی» که در آن زمان بر ایران و عراق حکومت داشت، نقل کرد. عضدالدوله شخصا در خانه پیرزن خوابید تا از نزدیک شاهد این موضوع باشد. نزدیک صبح پیرزن با دیدن چراغی که روشن‌تر از هر وقتی می‌درخشید، فریاد زد؛ شاه، چراغ!

طنین این فریاد بیش از 800 سال است که در تاریخ تکرار می‌شود و دل هر زائری که به شیراز پا می‌گذارد را به سمت خود می‌کشاند.

حرم شاهچراغ در گذشته فقط ضریح احمد بن موسی (ع) را در خود جای داده بود اما در طرح جدید آستان، ضریح محمد بن موسی (ع)، برادر دیگر ایشان هم به صحن شاهچراغ اضافه شد. علاوه‌بر زیارت قبور پاک این امام‌زادگان، می‌توانید از موزه تماشایی آستان هم دیدن کنید و به تماشای نسخ خطی قرآن و آثار تاریخی و باستانی بنشینید.

این‌ها فقط گوشه‌ای از خواندنی‌ها و دیدنی‌های شاهچراغ بود. اطلاعات کامل این حرم، نحوه دسترسی به آن، تاریخچه و جاهای دیدنی‌اش را در مقاله حرم شاهچراغ شیراز در اختیارتان گذاشته‌ایم.

 • آدرس: استان فارس، شیراز، خیابان حضرتی، خیابان 9 دی

تفریحات شیراز

مردم شیراز مردمی خونگرم و اهل گردش و خوشگذرانی هستند. بنابراین تفریح در این شهر تمام‌نشدنی است. از باشگاه‌های ورزشی گرفته تا تعداد بالای سینماهای خوب و مجهز، می‌توانید در شیراز تفریحات مختلفی را تجربه کنید. از طرفی تفریحات در شیراز بخش مهمی از برنامه سفر گردشگران را هم تشکیل می‌دهد پس باید که شیراز پر باشد از تفریحاتی متنوع برای همه‌جور سن‌وسال و همه نوع سلیقه. لیست کاملی از انواع‌واقسام تفریحاتی که در این شهر می‌توانید تجربه کنید را در مقاله تفریحات شیراز می‌خوانید. 

همیشه برای شیرازگردی دیره!

مکان_های دیدنی و معروف شیراز

اگر قصد سفر دوستانه یا خانوادگی دارید و هنوز مقصد خود را انتخاب نکردید، بی‌معطلی شیراز را به گزینه‌های روی میز اضافه کنید. این شهر آن‌قدر جای دیدنیِ تاریخی و تفریحی و امکانات گردشگری دارد که امکان ندارد به کسی با هر سلیقه‌ای خوش نگذرد. اگر هم دغدغه خرید بلیط هواپیما دارید، می‌توانید از طریق «سایت یوترواز» خرید بی‌دردسری داشته باشید. مزیت خرید بلیط از سایت یوتراوز، استرداد تمام آنلاین آن است؛ یعنی بدون معطلی، بدون توضیح اضافات و بدون سروکله‌زدن با آدم‌های مختلف، می‎‌توانید بلیط خود را کنسل کنید یا تاریخ آن را تغییر دهید. 

هر سوالی که درباره جاهای دیدنی شیراز و سفر به شیراز دارید، در قسمت دیدگاه‌ها از یومگ بپرسید.

نوشته های مشابه
 • آرامگاه سعدی | سعدیه شیراز

  اگر تا به‌حال آرامگاه سعدی را ندیده‌اید، کافی‌ست نگاهی به اسکناس‌های ده‌هزار تومانی بیندازید. آرامگاه سعدی یا سعدیه شیراز، روزگاری محل زندگی (خانقاه) شیخ سعدی بود و پس از وفات، آرامگاه ابدی او شد. با این‌حال سعدیه چیز‌های بیشتری برای کشف‌کردن دارد. اگر می‌خواهید با راز حوض ماهی آشنا شوید و اطلاعات جدیدی از سعدیه شیراز بدانید، در این مطلب همراه یومگ باشید.

 • خانه زینت‌ الملک قوامی

  خانه زینت الملک که به نام خانه زینت الملوک هم شناخته می‌شود، از همان عمارت‌های شاهانه‌ای است که در مجموعه‌های تلویزیونی و سینمایی می‌بینید. جذاب‌ترین جاهای این عمارت، تالار آینه و زیرزمین آن هستند و صدالبته موزه‌ای که به موزه مادام توسو شیراز معروف شده است. اگر کنجکاوید که درباره این خانه زیبا بیشتر بدانید، تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

 • باغ عفیف‌ آباد؛ گلشن شیراز

  باغ عفیف آباد که در گذشته با نام باغ گلشن شناخته می‌شد، با تاریخ 500 ساله خود یکی از اصیل‌ترین باغ‌های ایرانی به‌شمار می‌رود. این باغ که ارثیه عفیفه خانم بوده، اکنون میزبان یکی از بزرگ‌ترین و جالب‌ترین موزه‌های اسلحه و ادوات جنگی در خاورمیانه‌ است. اگر به تاریخ و جغرافیای این باغ علاقه‌مندید، در ادامه مطلب همراه ما باشید.

خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز