ورود
باغ ملی شیراز

باغ ملی شیراز

زمان برای مطالعه 7 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

باغ ملی شیراز، بوستان نوستالژیک اغلب شیرازی‌هاست. بوستانی که تاریخ تولدش مانند باغ ملی مشهد و باغ ملی تهران به دوران قبل از انقلاب برمی‌گردد و چندین نسل از مردم شهر با آن خاطره دارند. این باغ زیبا فقط صدمتر از آرامگاه حافظ فاصله دارد و دسترسی به آن هم بسیار ساده است.

ممکن است باغ ملی در لیست جاهای دیدنی شیراز شما جایی نداشته باشد. اما اگر می‌دانستید که این بوستان همان جایی ساخته شده که روزی گلشن حافظ بوده، چه؟ باز هم به دیدنش نمی‌رفتید؟ باغ ملی شیراز برای بسیاری از شیرازی‌ها بوستانی نوستالژیک و یادآور خاطرات خوب گذشته است. اگر به‌دنبال تفریحی بی‌هزینه و بی‌دردسر در دل تاریخ طبیعی شیراز می‌گردید، در خطوط پیش‌رو همراه یومگ باشید.

آنچه در ادامه این مطلب می‌خوانید:
باغ ملی شیراز کجاست؟

 • آدرس: استان فارس، شیراز، چهارراه حافظیه، جنب ورزشگاه حافظیه، 100 متری آرامگاه حافظ
اگر با خودرو از شمال شیراز و از طرف دروازه قرآن راهی شیراز باشید، با پنج دقیقه رانندگی می‌توانید به بوستان باغ ملی برسید. این بوستان وسیع در مجاورت آرامگاه حافظ و ورزشگاه حافظیه قرار گرفته است. بعد از این‌که به سلامتی از دروازه قرآن رد شدید، مسیر خود را در بلوار آیت‌الله ربانی ادامه دهید تا به میدان قائم برسید. از خروجی سوم به طرف بلوار آزادی برانید و این خیابان را تا انتها ادامه دهید تا به چهارراه حافظیه برسید. باغ ملی را در تقاطع این چهارراه خواهید دید.

اگر چهارراه حافظیه را مستقیم ادامه دهید، در میانه خیابان گلستان، به آرامگاه لسان‌الغیب می‌رسید.


تاریخچه باغ ملی شیراز

بوستان باغ ملی شیراز

باغ ملی یکی از بوستان‌های قدیمی شیراز است که مانند باغ ملی مشهد و باغ ملی تهران، از دوران قبل از انقلاب برای ما به یادگار مانده است. این قدمت یک‌صد ساله و نزدیکی بوستان به آرامگاه حافظ، نوستالژی‌های زیادی را برای اهالی شیراز به‌همراه داشته است. زیر و بم تاریخ باغ ملی را در خطوط پیش‌رو بخوانید.

گلگشت مصلا

اگر تاریخ اراضی باغ ملی را دنبال کنیم، به قرن هشتم و یکی از غزل‌های معروف حافظ شیرازی می‌رسیم. همه ما یک‌بار این بیت را شنیده‌ایم؛

اگر آن ترک شیرازی به دست آرد دل ما را            به خال هندویش بخشم سمرقند و بخارا را

در بیت دوم این غزل معروف می‌خوانیم؛

بده ساقی می باقی که در جنت نخواهی یافت              کنار آب رکن‌آباد و گلگشت مصلا را


گلگشت در لغت به معنای مکانی دل‌انگیز برای سیر و تفرج است و مصلا نیز محلی در شمال شهر شیراز بود که از رودخانه خرم‌دره آغاز می‌شد و تا دامنه کوه چهل‌مقام ادامه داشت. باغ ملی شیراز نیز در همین اراضی قرار گرفته است. این باغ با توجه به موقعیت مکانی‌اش‌، به عنوان یادواره کوچکی از گلگشت مصلای حافظ شناخته می‌شود.


گورستان جوان‌آباد

عکس بوستان باغ ملی شیراز در شب

صفحات تاریخِ این محل از قرن هشتم به بعد تا دوره رضاشاه خالی‌اند. فقط می‌دانیم که این زمین تا قبل از سال 1316 شمسی، گورستانی بود به نام جوان‌آباد که از روبه‌روی آرامگاه حافظ شروع می‌شد و تا شمال آرامگاه شاه میرعلی‌ بن حمزه ادامه داشت. رضاشاه در سال 1305 هنرستان صنعتی شیراز را در این بخشی از این قبرستان بنا کرد و یک‌سال بعد نیز در بخش دیگر آن، باغ ملی شیراز و ورزشگاه بزرگ شهر را احداث نمود.


باغ‌وحش شیراز

زیباسازی‌ها و بهسازی‌های عمده در این باغ، در سال 1315 اتفاق افتاد. از اقدامات صورت‌گرفته می‌توان به خیابان‌کشی، توسعه فضای سبز و کاشت درختان نارنج اشاره کرد. دقیقا مشخص نیست از چه زمانی، اما از باغ ملی شیراز تا سال 1365 به‌عنوان باغ‌وحش بهره‌برداری می‌شد. تا این‌که باغ‌وحش به منطقه آب‌باریک شیراز منتقل شد و پس از بازسازی‌ها به شکل بوستان امروزی درآمد.


گوشه‌کنار بوستان باغ ملی شیراز

میدان بوستان باغ ملی شیراز

تندیس سردر، میدان و حوض‌های قلبی‌شکل اطرافش، فواره‌ها، محل بازی کودکان و سایر امکانات باغ، در سال‌های اخیر و به همت شهرداری شیراز به این بوستان اضافه شده‌اند. سردر باغ طرحی مینیمال دارد که از 3 طاق آجری تشکیل شده است. در وسط باغِ ملی به میدان آن می‌رسیم که باغچه‌ای دایره‌ای شکل و تندیسی به شکل ستون دارد. بر چهار جهت این تندیس اشعار حافظ و سعدی نقش بسته است. چهار حوض قلبی‌شکل، این باغچه زیبا را احاطه کرده‌اند و هوای باغ را مطبوع‌تر می‌کنند.

ورودی و بوستان کودک باغ ملی شیراز

در همان ابتدای ورود به باغ، به یک محل بازی برای کودکان برمی‌خوریم که جای امن و مفرحی برای بچه‌ها به ‌نظر می‌رسد. در ظلع غربی باغ، ساختمان مدور و جالبی وجود دارد که روزگاری محل فرهنگسرا یا نگارخانه باغ ملی شیراز بود. متاسفانه در سال 1394، شهرداری شیراز از ادامه فعالیت این نمایشگاه آثار هنری جلوگیری کرد. با وجود این‌که این ساختمان این روزها میزبان آثار مختلف هنرمندان نیست، با این حال معماری بنا به تنهایی دیدنی است. حوضی بزرگی که در وسط ساختمان مدور فرهنگسرا قرار گرفته، زیبایی این خانه هنری را دو چندان می‌کند.

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شیراز در باغ ملی

در ضلع شمالی باغ نیز به ساختمان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برمی‌خوریم که در اوایل ‎‌دهه 50 به عنوان اولین مرکز این سازمان در شیراز شروع به فعالیت نمود.


امکانات بوستان

طبیعت بوستان باغ ملی شیراز

اگر به دنبال پارکی هستید که از امکانات رفاهی خوبی برخوردار باشد و در نزدیکی جاهای دیدنی شیراز قرار داشته باشد، بوستان باغ ملی همان‌جایی‌ست که می‌توانید چند ساعتی در آن به استراحت و تفریح بپردازید. صرف یک وعده غذا در فضای دل‌انگیز باغ هم ایده‌ی خوبی به‌ نظر می‌‌رسد. امکانات رفاهی باغ را در ادامه می‌خوانید.

 • رستوران
 • سرویس بهداشتی
 • فضای سبز گسترده
 • فضای بازی کودکان
 • نمازخانه
 • کافی‌شاپ
 • آب‎خوری
 • نیمکت

جاهای دیدنی نزدیک باغ ملی

باغ ملی شیراز از قرن هشتم که جزوی از اراضی گلگشت مصلا بود، تا به امروز، در یکی از بهترین جاهای شیراز واقع شده است و دسترسی به آن نیز بسیار ساده است. در ادامه جاهای دیدنی نزدیک به این بوستان را برای یک گردش جانانه بررسی کنید.


حافظیه | آرامگاه حافظ

حافظه شیراز، آرامگاه حافظ

حافظیه شیراز از مقاصد گردشگری هر مسافری‌ست که به شیراز پا می‌گذارد. حتی اگر به شعر و ادبیات هم علاقه‌ای نداشته باشید، معماری آرامگاه و فضای بسیار دلنشین و عرفانی باغ ارزش وقت‌گذراندن دارد. حافظیه را می‌توانید در 100 قدمی باغ ملی شیراز پیدا کنید. کافی‌ست از ضلع شمالی باغ خارج شوید، به سمت چپ بپیچید و مسیر خود را در خیابان گلستان ادامه دهید تا آرامگاه را روبه‌روی ورزشگاه پیدا کنید.


آدرس حافظیه روی نقشه

باغ جهان‌نما

باغ جهان‌نما شیراز

باغ جهان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نما شیراز در کنار باغ ارم شیراز، باغ دلگشا شیراز و باغ تخت شیراز، یکی از دیدنی‌ترین و قدیمی‌ترین باغ‌های شیراز است. این باغ تاریخی در سال 1185 (هجری قمری) به دستور کریم‌خان زند، حصارکشی و عمارت شاهانه‌ای در وسط آن ساخته شد که هنوز هم به شکوه قبل پابرجاست. شیراز باغ‌ها و عمارت‌های تاریخی زیادی دارد. اما حقیقتا هیچ‌یک از آن‌ها با دیگری قابل‌ مقایسه نیست. باغ جهان‌نما در خیابان حافظ واقع شده و کافی‌ست در راستای باغ ملی حرکت کنید تا با 5 دقیقه پیاده‌روی به این باغ دیدنی برسید.


آدرس باغ جهان‌نما روی نقشه

باغ و موزه هفت‌تنان شیراز

باغ و موزه هفت‌تنان شیراز

اگر طرفدار موزه‌گردی در باغ‌عمارت‌های تاریخی شیراز هستید، باغ و موزه هفت‌تنان شیراز می‌تواند انتخاب هیجان‌انگیزی باشد. باغ هفت‌تنان به‌دلیل وجود هفت سنگ قبر مرموز و بی‌نشان، به این نام خوانده می‌شود. عمارت باشکوه این باغ از دوره کریم‌خان زند برایمان بجا مانده، اما تاریخ مکان به زمان دورتری برمی‌گردد. باغ هفت‌تنان درحال‌حاضر موزه هیجان‌انگیزی از سنگ‌های بسیار ارزشمند تاریخی از جای‌جای شیراز است. سنگ‌هایی از تخت جمشید شیراز تا خانه زینت‌الملک قوامی.

برای اینکه از باغ ملی شیراز به این موزه بروید، خیابان گلستان را تا انتها ادامه دهید تا به چهارراه ادبیات برسید. به سمت چپ بپیچید و مسیر خود را در بلوار چهل‌مقام تا انتها ادامه دهید. موزه سنگ هفت‌تنان در سمت دیگر بلوار هفت‌تنان واقع شده و درب ورودی آن از داخل کوچه است.


آدرس باغ و موزه هفت‌تنان روی نقشه
گهواره دید

گهواره دید شیراز

گهواره دید شیراز بنایی باستانی‌ست که در بلندترین نقطه شیراز یعنی قله کوه چهل‌مقام واقع شده است. این بنای کوچک گنبدی‌شکل در دوره دیلمیان و به دستور عضدالدوله دیلمی ساخته شد تا برای نگهبانی و ارسال پیام‌های ضروری مورد استفاده قرار گیرد. گهواره دید درحال‌حاضر با فضاسازی‌های صورت‌گرفته به تفریح‌گاه کوهنواردان و علاقه‌مندان تبدیل شده است. برای دسترسی به این بنای تاریخی می‌توانید از پلکانی که از پارک کوهپایه شیراز شروع می‌شوند، استفاده کنید. پارک کوهپایه در فاصله کمی از دروازه قرآن واقع شده است.


آدرس گهواره دید روی نقشه

جاهای دیگری که می‌توانید در نزدیکی باغ ملی از آن‌ها دیدن کنید:

 • دروازه قرآن شیراز
 • شهربازی لونا پارک شیراز
 • پارک آزادی شیراز
 • باغ تخت شیراز
 • باغ دلگشا شیراز
 • سعدیه | آرامگاه سعدی

عکس‌های باغ ملی شیراز

برای دیدن عکس‌های بیشتر از گوشه‌کنار باغ ملی، می‌توانید به سایت خبری ایسنا مراجعه کنید.

درختان زیبای بوستان باغ ملی شیراز
آسمان شب از باغ ملی شیراز

جان کلام

باغ ملی شیراز جزو باغ‌های توریستی شهر به‌شمار نمی‌آید. با این‌حال یکی از مهم‌ترین میراث طبیعی شیراز محسوب می‌شود که خاطره چند نسل را در خود زنده نگه داشته است. اراضی این باغ از گذشته، گلستان و تفرج‌گاه مردم بود‌ و حتی حافظ هم در اشعار خود به این مکان اشاره کرده است. اگر گردش در بوستان‌ها و پیکنیک‌ جزو تفریحات خانوادگی شما هم محسوب می‌شود، نام این باغ زیبای ملی را به‌خاطر بسپرید.نوشته های مشابه
 • آرامگاه سعدی | سعدیه شیراز

  اگر تا به‌حال آرامگاه سعدی را ندیده‌اید، کافی‌ست نگاهی به اسکناس‌های ده‌هزار تومانی بیندازید. آرامگاه سعدی یا سعدیه شیراز، روزگاری محل زندگی (خانقاه) شیخ سعدی بود و پس از وفات، آرامگاه ابدی او شد. با این‌حال سعدیه چیز‌های بیشتری برای کشف‌کردن دارد. اگر می‌خواهید با راز حوض ماهی آشنا شوید و اطلاعات جدیدی از سعدیه شیراز بدانید، در این مطلب همراه یومگ باشید.

 • خانه زینت‌ الملک قوامی

  خانه زینت الملک که به نام خانه زینت الملوک هم شناخته می‌شود، از همان عمارت‌های شاهانه‌ای است که در مجموعه‌های تلویزیونی و سینمایی می‌بینید. جذاب‌ترین جاهای این عمارت، تالار آینه و زیرزمین آن هستند و صدالبته موزه‌ای که به موزه مادام توسو شیراز معروف شده است. اگر کنجکاوید که درباره این خانه زیبا بیشتر بدانید، تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

 • باغ عفیف‌ آباد؛ گلشن شیراز

  باغ عفیف آباد که در گذشته با نام باغ گلشن شناخته می‌شد، با تاریخ 500 ساله خود یکی از اصیل‌ترین باغ‌های ایرانی به‌شمار می‌رود. این باغ که ارثیه عفیفه خانم بوده، اکنون میزبان یکی از بزرگ‌ترین و جالب‌ترین موزه‌های اسلحه و ادوات جنگی در خاورمیانه‌ است. اگر به تاریخ و جغرافیای این باغ علاقه‌مندید، در ادامه مطلب همراه ما باشید.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز