ورود
Cabin Class

کلاس نرخی هواپیما چیست؟

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

کلاس نرخی هواپیما معیار مهمی برای قیمت‌گذاری بلیط هواپیماست. برای خیلی از ماها پیش آمده که در هنگام خرید بلیط هواپیما، دو بلیط یکسان را با قیمت‌های متفاوت ببینیم. بدون شک کنجکاو شده‌ایم که دلیل این تفاوت قیمت را بدانیم. اگر در این مقاله همراه یوتراوز باشید، دانستنی‌های جالبی درباره این موضوع به‌دست خواهید آورد.

کلاس نرخی هواپیما موضوع بسیار گسترده‌ای است و به فاکتورهای زیادی بستگی دارد. البته این را در نظر داشته باشید که در بین پروازهای چارتری و سیستمی، تنها پروازهای سیستمی هستند که کلاس نرخی هواپیما در آنها تاثیر‌گذار است. واضح است که پرداختن به تمام جنبه‌های تاثیرگذار در کلاس نرخی هواپیما، در ایرلاین‌های مختلف و باز کردن تمام جزییات آن از حوصله شما خارج است! پس به جالب‌ترین و مهم‌ترین موارد می‌پردازیم. تا انتها همراه مجله گردشگری یوتراوز باشید.

آنچه درباره کلاس نرخی هواپیما در این نوشته می‌خوانید:


قیمت‌گذاری بلیط هواپیما به چه چیزهایی بستگی دارد؟

بلیط هواپیما که از ایرلاین‌های مختلف صادر می‌شود، ویژگی‌ها و مشخصات مختلفی دارد. در واقع همانطور که اشاره شد؛ عوامل زیادی بر قیمت‌گذاری بلیط تاثیر می‌گذارند که چند مورد از آنها را در این قسمت می‌خوانید. سپس در رابطه با تاثیر کلاس پروازی و کلاس نرخی هواپیما بر قیمت بلیط هواپیما نکات جالبی را در اختیارتان قرار می‌دهیم.


زمان خرید بلیط:

بازه زمانی که شما برای پرواز خود انتخاب می‌کنید، خیلی مهم است. مثلا اگر شما بخواهید درست در بازه تعطیلات رسمی کشور و مناسبت‌های خاص بلیط سفر تهیه کنید، بدیهی‌ست که به قیمت‌های گران‌تری در مقایسه با روزهای عادی برمی‌خوردید. البته یک نکته مهم دیگر هم در این رابطه مطرح است: «ممکن است بلیط سفر در بعضی مسیرهای خاص در روزهای تعطیل و مناسبت‌ها ارزان‌تر باشد!» به طور مثال در بازه تعطیلات برای رفتن به شهرهایی که جاذبه‌های گردشگری کم‌تری دارند و کم بازدیدتر هستند بلیط‌های ارزان یا به اصطلاح لحظه‌آخری می‌توانید پیدا کنید. در عوض در بعضی شهرها مثل مشهد، در بازه زمانی تولد یا شهادت امام رضا (ع) که بازدید از حرم مطهر و جاهای دیدنی مشهد افزایش میابد، افزایش قیمت بلیط‌ها را مشاهده می‌کنیم. البته این نکته را فراموش نکنید که با وجود اینکه بلیط‌های لحظه‌ آخری معمولا در ایرلاین‌های ایرانی ارزان‌ترند، در ایرلاین‌های خارجی برعکس این موضوع اتفاق می‌افتد؛ یعنی هرچه به زمان پرواز نزدیک‌تر شوید باید هزینه بیش‌تری برای تهیه بلیط مورد نظرتان بپردازید.
روز و ساعت خرید بلیط هم از گزینه‌های مهم است. مثلا بلیط هواپیما در ساعات پایانی شب نسبت به وسط روز ارزان‌تر است. یا معمولا آخر هفته‌ها که به دلیل افزایش متقاضیان سفر، قیمت بلیط هم افزایش می‌یابد.


ایرلاین:

Aircraft Ticket

ایرلاین یا شرکت هواپیمایی که برای سفر خود انتخاب می‌کنید، می‌تواند بر قیمت بلیطی که می‌خرید تاثیر بگذارد. در واقع خدماتی که ایرلاین‌ها ارائه می‌دهند با هم متفاوتند. جای تعجب ندارد که نرخ بلیط هواپیما در این ایرلاین‌ها هم با هم متفاوت باشد. مثلا در بین شرکت‌های هوایی ایران، شرکت‌های هواپیمایی ماهان و ایران ایر به واسطه سرویس‌هایی که ارائه می‌دهند نسبت به سایرین  قیمت بیش‌تری دارند.


سیستمی یا چارتری بودن پرواز:

همانطور که می‌دانید، پروازهای چارتری (بیش‌تر اوقات) پروازهای ارزان قیمت‌تری نسبت به پروازهای سیستمی هستند. اگر نمی‌دانید پرواز سیستمی چیست حتما این مقاله را بخوانید.


تعداد خطوط پروازی در یک مسیر:

مقصدی که قصد سفر به آن را دارید در قیمت بلیطی که تهیه می‌کنید تاثیرگذار است. برای خطوط پروازی پرتردد، طبعا پرواز‌های بیش‌تری در هر ایرلاین در نظر گرفته ‌می‌شود. اینجاست که رقابت بین شرکت‌های هوایی زیاد می‌شود و ایرلاین‌ها با پایین آوردن قیمت بلیط، سعی می‌کنند مسافران بیش‌تری را جذب کنند. در مقابل برای مسیرهای پروازی خاص و کم تردد چون عرضه زیاد نیست، دیگر نیازی به کاهش قیمت وجود ندارد. 

علاوه بر مواردی که گفته شد، موارد دیگری مثل قیمت سوخت و مسافت مبدا تا مقصد می‌توانند در قیمت بلیط هواپیما تاثیرگذار باشند.


کلاس نرخی پرواز چیست؟

Flight Ticket

کلاس نرخی یا همان شناسه نرخی پرواز، یکی از زیر مجموعه‌های کلاس پروازی‌ست که پیش‌تر توضیح دادیم. مثلا ممکن است کلاس پروازی اکونومی خود به چند کلاس نرخی تقسیم شود. در واقع کلاس نرخی پرواز در هواپیما شامل مواردی مثل: قوانین استرداد بلیط، میزان بار مجاز و... است.

اگر به بلیط‌های هواپیما دقت کنید متوجه می‌شوید که کلاس نرخی هواپیما، با یکی از حروف انگلیسی نمایش داده‌ شده‌ است. گفتنی‌ست که کلاس نرخی پرواز تاثیری در میزان و نوع خدمات ارائه شده در داخل هواپیما ندارد. یعنی فارق از نوع کلاس پروازی؛ شرایط داخل هواپیما، برای افرادی که کلاس نرخی متفاوتی دارند، یکسان است. درنظر داشته‌ باشید که نامگذاری نرخ‌های پروازی، در ایرلاین‌های مختلف متفاوت است. ممکن است یک ایرلاین حرف N را برای گران‌ترین بلیط خود انتخاب کند و دیگری برای ارزان‌ترین بلیط خود. با این‌حال، حروف زیر در بین بعضی از ایرلاین‌ها مشترک هستند.

 • پروازفرست کلاس: حروف A,F,P
 • پرواز بیزینس کلاس: حروف D,R,J
 • پرواز اکونومی کلاس: Y,B,H,M,K,L,W,S,N,O و Q

کلاس نرخی در شرکت هواپیمایی ایران ایر، چه تاثیری در میزان بار مسافر دارد؟

Airlines and Ticket Price

برای اینکه مفهوم کلاس نرخی هواپیما برایتان ملموس‌تر شود، در این قسمت میزان بار مجاز در کلاس‌های نرخی متفاوت را در اختیارتان قرار می‌دهیم.

مثلا در پروازهای داخلی هما؛ برای کلاس‌های نرخی O، M و Q مسافران بزرگسال و کودک مجازند تا 20 کیلوگرم بار (رایگان) همراه داشته باشند. در صورتی‌که در کلاس نرخی V تا 25 کیلوگرم بار هم مانعی ندارد و رایگان است. همینطور برای کلاس نرخی C تا 30 کیلوگرم بار و کلاس J تا 35 کیلوگرم بار را می‌توانید همراه داشته باشید؛ بدون اینکه لازم باشد هزینه حمل بار بپردازید. این میزان بار در کلاس‌های نرخی محتلف، برای پروازهای خارجی متفاوت است.


ایرلاین‌های ارزان‌قیمت یا Low-Cost

در سراسر دنیا ایرلاین‌های زیادی وجود دارد که هرکدام در تلاشند تا با استفاده از روش‌های مختلف و به‌کارگیری به روزترین امکانات و لوکس‌ترین خدمات، مشتریان را به سمت خود جذب کنند. برخی از ایرلاین‌ها اما برای جذب مسافران بیشتر، دقیقا عکس این عمل را انجام می‌دهند. آنها خدمات و امکانات خود را تا حد ممکن پایین می‌آورند و به نسبت آن از هزینه بلیط کم می‌کنند. به این ترتیب گردشگران یا مردم عادی که دنبال مناسب‌ترین قیمت‌ها هستند، بدون درنگ مشتری این ایرلاین‌ها می‌شوند. این ایرلاین‌ها ارزان قیمت یا Low-Cost  نامیده می‌شوند. در ایرلاین‌ها Low-Cost خدماتی مثل: پذیرایی، بار، کانتر کارت پرواز و... بصورت رایگان در دسترس نیستند و اگر مسافر تمایل به استفاده از این خدمات را داشته باشد، می‌تواند با پرداخت هزینه جداگانه از آنها بهره‌مند شود.


کلاس پرواز هواپیما چیست؟

What is a ٍEconomy and Business class?

صندلی‌های هواپیما به سه دسته: اکونومی (Economy Class)، بیزنس (Business Class) و فرست کلاس (First Class) تقسیم می‌شوند که این سه بخش اصطلاحا کلاس‌های پروازی هواپیما هستند. (بعضی از هواپیما کلاس پرمیوم اکونومی هم دارند که خدماتی بین اکونومی و بیزنس کلاس ارائه می‌دهند) این اسامی معانی مختلفی دارند و به نحوه سرویس‌دهی و خدمات قسمت‌های مختلف هواپیما اشاره دارند. البته در نظر داشته باشید که چیدمان صندلی‌های هواپیما، به نوع هواپیمایی که سوار می‌شوید هم بستگی دارد. مثلا در ایرباس 320 چیدمان صندلی‌ها به دو بخش فرست کلاس و اکونومی کلاس محدود می‌شود. اما در بوئینگ747 مسافر می‌تواند از بین 4 کلاس پروازی فرست کلاس، بیزنس کلاس، پرمیوم اکونومی و اکونومی صندلی خود را انتخاب کند.


آیا می‌دانید کلاس پرواز اکونومی چیست؟

Economy Class

کلمه «اکونومی» به معنی اقتصادی است. احتمالا حدس زده‌اید که این کلاس معمولی‌ترین صندلی‌های یک هواپیما را شامل می‌شود. اکثر مخاطبین کلاس اکونومی افراد عادی و گردشگرانی هستند که انتظار خدمات رفاهی فوق‌العاده در طول پرواز را ندارند. در کلاس پروازی اکونومی سرعت سوار شدن به هواپیما از دو کلاس بیزنس و فرست کندتر است، چرا که اول مسافران فرست کلاس و بعد مسافران بیزنس کلاس اجازه سوار شدن دارند. بعد از آن‌ها، نوبت به مسافران اکونومی می‌رسد. کلاس اکونومی به دلیل قیمت مناسب‌تری که دارد، متداول‌ترین و رایج‌ترین کلاس پروازی است. در این قسمت مسافران در حین پرواز می‌توانند به تماشای برنامه‌ از مانیتور بزرگی که برای همه مشترک است و در سالن هواپیما نصب شده‌ است، بپردازند یا با استفاده از مجلات و روزنامه‌های محدودی که در اختیارشان قرار داده می‌شود خود را سرگرم کنند. البته همانطور که اشاره شد، خدمات ایرلاین‌ها با هم متفاوت است. در بعضی هواپیماها حتی در کلاس اکونومی هم مسافر مانیتور جداگانه و هدفون دارد.


پرواز پرمیوم اکونومی چیست؟

قسمت پرمیوم اکونومی، کمی راحت‌تر از قسمت اکونومی است. کابین پرمیوم اکونومی کاملا جداست و خدمات رفاهی مثل: جای پای بیش‌تر، صندلی‌های راحت‌تر، مانیتور بزرگ‌تر، تنوع غذایی و... از مزیت‌های کلاس پرمیوم اکونومی است.


پرواز بیزنس کلاس چیست؟

Business Class

«بیزنس» کلاس همانطور که از نامش پیداست قسمت مورد علاقه مسافرانی‌ست که سفر کاری یا اهداف تجاری دارند. همانطور که گفتیم کلاس‌های پروازی متفاوت سرویس‌ها و قیمت‌های متفاوتی نسبت به هم دارند. در بیزنس کلاس مسافر از لحظه‌ای که وارد فرودگاه می‌شود تا انتهای پرواز و خارج شدن از فرودگاه خدمات مخصوصی دریافت می‌کند. محل انتظار مسافر در فرودگاه یک سالن شیک و راحت است و در داخل کابین هم امتیازات ویژه‌ای دارد. مثلا مدل صندلی بیزنس کلاس کاملا با صندلی‌های کلاس اکونومی فرق دارد. فضای جلوی پا مسافر بزرگ‌تر است، صندلی‌ها راحت و نرم هستند و مسافر می‌تواند به میزان دلخواه پشتی صندلی خود را عقب ببرد و استراحت کند، فاصله صندلی‌ها از هم بیش‌تر است، وعده غذایی و نوشیدنی که در کلاس پروازی بیزنس سرو می‌شود به اعیانی بودن فرست کلاس نیست اما به مراتب از کلاس اکونومی لذیذتر، شکیل‌تر و متنوع‌تر است. 

خصوصی کردن فضا برای مسافران بیزنس کلاس هم از خدماتی است که برخی شرکت‌های هواپیمایی به آن توجه ویژه‌ای می‌کنند. با توجه به اینکه ممکن است مسافر کلاس بیزنس در طول سفر نیاز به مطالعه یا کارکردن داشته باشد برایش مهم است که صندلی‌اش به‌گونه‌ای طراحی شده باشد که یک فضای نیمه خصوصی را در اختیارش بگذارد یا اینکه صندلی‌اش با در از محیط مشترک با دیگر صندلی‌ها جدا شود. بعضی از شرکت‌های هواپیمایی این موارد را برای قسمت بیزنس کلاس خود رعایت می‌کنند.


فرست کلاس چیست؟

فرست کلاس قسمت شاهانه هر هواپیما‌ست. معمولا افراد خاص و ثروتمندان این قسمت را برای پرواز خود انتخاب می‌کنند؛ چرا که قیمت بلیط در این قسمت چند برابر قسمت اکونومی است. بسته به نوع ایرلاینی که انتخاب می‌کنید، از بدو ورودتان به فرودگاه تا رسیدن به مقصد و انتهای پرواز انتظار خدمات فوق لوکس را داشته‌ باشید. در نظر داشته باشید که در بین ایرلاین‌های ایرانی، قسمت فرست کلاس هواپیما خدماتی مشابه بیزنس کلاس ارائه می‌دهند و این دو کلاس تفاوت زیاد و قابل توجهی با هم ندارند.در ادامه چند مورد از خدمات فرست کلاس را می‌خوانیم:

 • اگر بلیط فرست کلاس تهیه کرده‌اید لازم نیست مثل مسافران دیگر در صف‌های طولانی چکینگ بایستید، شما به قسمت CIP  هدایت خواهید شد و تا زمانی که اقدامات لازم توسط مسئولین انجام می‌شود، می‌توانید با خیال راحت از یک سالن فوق لوکس و خدمات پذیرایی لذت ببرید.
 •  خیلی از ایرلاین‌ها مسافران فرست کلاس را از درب منزلشان در مبدا، تا هتل‌شان در مقصد همراهی می‌کنند. به این ترتیب که با لوکس‌ترین ماشین‌ها مثل لیموزین (Limousine) یا رولز رویس (Rolls-Royce) از درب منزل تا فرودگاه و بعد از پرواز از فرودگاه تا هتل، ترانسفر می‌شوند.
 •  مسافرین پرواز فرست کلاس پرواز خود را در سوئیتی لاکچری با خدمات عالی می‌گذرانند. بسته به نوع ایرلاینی که انتخاب می‌کنند، می‌توانند از خدماتی مانند: سرویس بهداشتی جداگانه، سیستم صوتی و تصویری حرفه‌ای، دسترسی به لپ‌تاپ و اینترنت در کنار امکاناتی مثل اتاق‌ جلسات و.. استفاده کنند.
 •  منو غذایی کلاس پروازی فرست نسبت به سایر کلاس‌های پروازی متنوع‌تر و رنگارنگ‌تر است. در کنار تمام خدمات شاهانه‌ای که در فرست‌کلاس می‌توانید تجربه کنید وعده‌های غذایی با کیفیت و عالی را هم اضافه کنید.
 • معمولا در قسمت فرست کلاس و بیزنس کلاس هواپیما، مسافران این امکان را دارند که غذای خود را از منو انتخابی که در اختیارشان قرار می‌گیرد انتخاب کنند و محدود به انتخاب یک نوع غذا نیستند. 

فرق فرست کلاس و بیزنس کلاس

بدیهی‌ست که با توجه به خدمات گفته‌شده بیزنس کلاس معمولا از فرست کلاس قسمت ارزانتری‌ست. البته که خدماتی که در فرست کلاس یا بیزنس کلاس یک هواپیما ارائه می‌شوند به عوامل زیادی بستگی دارند. به‌طورکلی در بیزنس کلاس خبری از خدمات فوق لوکس و شاهانه نیست. از طرفی کیفیت ارائه خدمات به‌طور قابل توجهی از کلاس اکونومی بیش‌تر است.


کلام آخر:

Airplane ticket

امروزه سفرهای هوایی بهترین انتخاب برای مسافرت‌های تفریحی و کاری به مقاصد دور و نزدیک هستند. اگر خیلی اهل سفر با هواپیما نیستید بهتر است هرچه زودتر تجدید نظر کنید تا از غافله عقب نمانید! در هر صورت داشتن اطلاعاتی نظیر آنچه در این مقاله خواندید یا شناختن انواع هواپیما و... می‌تواند برای انتخاب بهترین و مناسب‌ترین بلیط هواپیما، متناسب با سلیقه و نیاز شما، کمک خوبی باشد. فراموش نکنید که برای تهیه بلیط ارزان هواپیما می‌توانید به سایت یوتراوز مراجعه کنید.

امیدواریم که پاسخ تمام ابهامات‌تان درباره کلاس نرخی هواپیما و سایر موارد جانبی مربوط به آن را گرفته باشید. خواهشمندیم اگر ناگفته‌ای هست، از طریق درگاه زیر با ما درمیان بگذارید.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز