ورود
راهنمای سفر به یزد

راهنمای سفر به یزد

زمان برای مطالعه 2 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

گردشگران زیادی از آن سر دنیا، می‌کوبند و می‌آیند ایران تا جاهای دیدنی یزد را ببینند، از بادگیرهایش عکس بگیرند و در بافت تاریخی‌اش قدم بزنند. اما اگر شما به یزد بروید حتما کارهای متفاوت‌تری می‌کنید؛ چون فارسی بلدید و می‌توانید مقاله راهنمای سفر به یزد ما را بخوانید!

برای اهل سفر هیچ چیز جای راهنمای سفر را نمی‌گیرد. هزاری هم که سفرنامه و نظرات مسافران را در سایت‌های اینترنتی بخوانید باز هم خواندن راهنمای سفر چیز دیگری‌ست. در این مقاله می‌خواهیم برایتان از یزد بگوییم. از اینکه بهترین زمان سفر به آن چه موقع است؟ جاهای دیدنی آن کجاست؟ سوغاتش چیست؟ چه هتل‌هایی دارد؟ و خلاصه هر سئوالی درباره یزد دارید جوابش را در این مقاله پیدا می‌کنید. پس این راهنمای سفر را تا انتها بخوانید تا اگر روزی‌روزگاری بلیط هواپیما مشهد یزد یا هر مبدا دیگری را خریدید یا به هر نحوی گذرتان به یزد افتاد، با زیر و بم این شهر آشنا باشید.

آنچه در راهنمای سفر به یزد می‌خوانید:


بلیط هواپیما، ارزان‌تر از همه‌جامقایسه قیمت و خرید

معرفی یزد

معرفی یزد

مقاله را با معرفی یزد شروع می‌کنیم. اول از همه باید ببینیم «یزد کجاست؟». احتمالا هر ایرانی مدرسه‌رفته‌ای حداقل یکبار نقشه ایران را دیده است و می‌داند استان یزد در مرکز ایران قرار دارد. بقیه اطلاعات شهر یزد کمی تخصصی‌ترند و باید جغرافی خوبی داشته باشید تا بدانید مساحت یزد چقدر است یا چند درصد از وسعت کشور را به خودش اختصاص داده. در ادامه بیشتر با یزد آشنا می‌شویم:
✔مساحت استان یزد حدود 72156 کیلومتر است.
✔حدود 4/37 درصد از وسعت کشور را به خودش اختصاص داده است.
✔استان یزد 11 شهرستان، 21 بخش، 45 دهستان و 21 شهر دارد.
📌یزد از نظر جغرافیایی با استان‌های زیر همجوار است:
 • از سمت شمال و غرب با اصفهان
 • از سمت شمال شرقی با خراسان
 • از سمت جنوب غربی با استان فارس
 • از سمت جنوب شرقی با استان کرمان

نمایش یزد روی نقشه

این هم از موقعیت دقیق یزد روی نقشه 👇:
بهترین زمان سفر به یزد چه فصلی است؟

بهترین زمان سفر به یزد

یزد در مجموع دو فصل دارد؛ فصل گرمش، شامل بازه اسفند تا مهر است و فصل سردش که از آن کوتاه‌تر است، از آبان تا اواخر بهمن ادامه دارد. اطلاعات بیشتر درباره آب‌وهوای یزد را می‌توانید در مقاله بهترین زمان سفر به یزد بخوانید و با شرایط سفر به یزد در فصل بهار، تابستان، پاییز و زمستان آشنا شوید. اما به طور خلاصه دو نکته را در نظر داشته باشید:

 • ❌به هیچ عنوان در فصل تابستان هوای سفر به یزد به سرتان نزند!
 • ✅بهترین زمان سفر به یزد از نظر آب و هوا از اوایل اسفند تا اواخر اردیبهشت است.

در یزد چی بپوشیم؟

یزد تابستان‌های داغ و سوزانی دارد و برای همین اگر در تابستان به یزد می‌روید باید حواستان باشد که یک چمدان پر از لباس‌های نخی، راحت، خنک و روشن با خودتان ببرید.
در فصل بهار و پاییز هوای یزد گرمای مطبوعی دارد و کارتان با لباس‌هایی از جنس لینن راه میفتد. برای شب‌های خنک بهاری و پاییزی هم یک روپوش اضافی داشته باشید بد نیست.
اما اگر در زمستان به یزد سفر می‌کنید ممکن است با هوای سرد مواجه شوید. پس باید یک یا دو دست لباس گرم با خوتان داشته باشید.


هزینه سفر به یزد چقدر است؟

هزینه سفر به یزد

هزینه سفر به یزد به عوامل مختلفی بستگی دارد. به طور کلی هزینه سفر به یزد نه زیاد گران است و نه زیاد ارزان. برای مثال میانگین هزینه اقامت در یک هتل سه ستاره در فصل بهار برای هر نفر از شبی حدود یک میلیون تومان شروع می‌شود. میانگین قیمت بلیط هواپیما تهران یزد در حال حاضر (بهار 1403) حدود یک میلیون و دویست هزار تومان است. بنابراین، اگر بخواهید از پایتخت با هواپیما به یزد بروید و یک هفته در یک هتل سه ستاره اقامت کنید و با هواپیما بگردید، باید حداقل نفری 10 میلیون فقط برای بلیط سفر و رزورو هتل هزینه کنید. مسلما این هزینه با تغییر نوع اقامت، نوع حمل و نقل، نوع تفریح و زمان سفر تغییر می‌کند.


سفر به یزد با ماشین شخصی، هواپیما و قطار

سفر جاده‌ای به یزد

برای رفتن به یزد مثل هر شهری سه راه دارید: جاده، مسیر ریلی و مسیر هوایی. در ادامه هر کدام از این روش‌ها را بررسی می‌کنیم تا با توجه به شرایط و بودجه‌تان یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.


سفر جاده‌ای به یزد

برای سفر جاده‌ای دو گزینه دارید؛ اول اینکه بلیط اتوبوس بخرید و با اتوبوس سفر کنید که ارزان‌ترین راه است. راه دوم هم سفر با ماشین شخصی است. خوبی سفر با ماشین خودتان این است که هر زمان اراده کنید می‌توانید بدون گذراندن مراحل خرید بلیط، سوار ماشین شوید و به سمت یزد برانید.
اگر از تهران راهی یزدید، دو مسیر پیش‌رویتان است:

 • 📌در مسیر اول به ترتیب از شهرهای قم، کاشان، اردستان و میبد عبور می‌کنید.
 • 📌مسیر دوم هم که همان جاده جندق است، شما را از گرمسار، سمنان، جندق و میبد می‌گذراند.

سفر به یزد با قطار

اگر اهل رانندگی‌ها یا اتوبوس‌سواری‌های طولانی نیستید، قاعدتا گزینه اول برایتان مناسب نیست و باید به گزینه‌های دیگر فکر کنید. مثلا به سفر با قطار. اولین ورود یزد به ناوگان ریلی ایران در سال ۱۳۵۰ اتفاق افتاد. در حال حاضر اگر از اهالی شهرهای تهران، مشهد، اصفهان و بندرعباس باشید، می‌توانید برای سفر به یزد روی قطار حساب کنید. اطلاعات بیشتر در مورد برنامه قطارها و مسیرهای راه‌آهن یزد را هم در مقاله راه‌آهن یزد بخوانید.


سفر به یزد با هواپیما

سفر جاده‌ای دوست ندارید و بلیط قطار هم گیرتان نمی‌آید؟ پس دیگر چاره‌ای ندارید جز اینکه کمی بیشتر هزینه کنید و بلیط هواپیما یزد را بخرید. البته پیش از آنکه سفر هوایی به یزد را انتخاب کنید، باید در مورد مسیرها و برنامه پروازی فرودگاه شهیدصدوقی یزد اطلاعاتی کسب کنید. درحال حاضر مسیرهای فعال پروازی یزد شامل شهرهای: تهران، مشهد، بندرعباس، اهواز و کیش است. برای آشنایی بیشتر با این فرودگاه به لینک فرودگاه یزد بروید؛ تاریخچه، مسیرهای پروازی، هتل‌های نزدیک به فرودگاه و خلاصه هر چه طلاعات از این فرودگاه لازم داشته باشید را در آنجا پیدا می‌کنید.


یزد رفتیم کجا بمانیم؟

هتل یزد

خب حالا از یکی از روش‌های زمینی و هوایی خود را به یزد رساندید و با این سئوال مواجهید که «یزد کجا بمونیم؟». تنوع و تعداد هتل‌های یزد سرگیجه‌آور است و حق دارید سردرگم شوید. اما ما تا حد امکان سعی کردیم کار را برایتان راحت کنیم. برای همین یک لیست از بهترین هتل‌های یزد برایتان درست کردیم. البته از آنجا که هتل‌های سنتی یزد نیازمند توجه ویژه هستند، هتل‌های سنتی یزد را هم در یک مقاله جدا معرفی کردیم و 12 هتل سنتی یزد را در آن مقاله نام بردیم.


یزد کجا بریم؟

یزد کجا بریم؟

خب حالا می‌رسیم به سئوال جذاب «یزد کجا بریم؟». پاسخ به این سئوال مفصل است چون یزد آنقدر خانه تاریخی، آب‌انبار، بازار قدیمی، موزه و بادگیر دارد که دیدن‌ همه‌ آن‌ها حتی برای خود یزدی‌ها هم ممکن نیست. برای اینکه ابعاد قضیه دستتان بیاید به لینک جاهای دیدنی یزد سر بزنید تا متوجه شوید وقتی می‌گوییم جاهای دیدنی یزد یکی‌دوتا نیست منظورمان چیست. در ادامه دو مورد از نظرات مخاطبان Tripadvisor را در مورد یزد و دیدنی‌هایش می‌خوانیم:

پاول:

بدون فکر در شهر بچرخید و در افسون آن گم شوید! در هر قدم می توانید چیز جالبی پیدا کنید...

پرو:

خوب است که عصر در کوچه پس کوچه‌هایش قدم بزنی و بعد جلوی مسجدی کاملاً روشن بایستی. فضا مثل قصه‌های هزار و یک شب است...شب‌گردی در یزد

شب‌گردی در یزد

یزدگردی در شب لطف دیگری دارد. کلا شب‌های کویر از روزهایش دیدنی‌ترند. به خصوص که گرمای هوا مسافران را وادار می‌کند روزها در هتل و زیر کولر بمانند. حتی گرمای هوا را هم فاکتور بگیریم، باز هم برخی از جاذبه‌های گردشگری در شب نمای بهتری دارند. در ادامه 5 مورد از بهترین جاهای دیدنی یزد را که باید شب به سراغشان بروید، معرفی کردیم و آدرس‌شان را هم برایتان گذاشته‌ایم. 

🔔 اگر جزییات بیش‌تری می‌خواهید، کافی‌ست روی نام هرکدام کلیک کنید.

🟠🟠🟠

در یزد از کجا خرید کنیم؟

بازارهای یزد

یزد بازار و مراکز خرید هم کم ندارد. بعضی از این بازارها آنقدر معروفند که حتی اگر به یزد نرفته باشید هم دست‌کم اسمشان را شنیدید. مثلا بازار خان یزد یا بازار مسگرها و بازار امیرچخماق. البته در مورد مراکز خرید، داستان کمی متفاوت است؛ مراکز خرید یزد به اندازه بازارهای سنتی و تاریخی‌اش پرآوازه نیستند اما به هر حال اگر به یزد بروید ممکن است لازم باشد خرید هم بکنید. پیشنهاد ما این است که برای خرید سوغات یزد شامل شیرینی و صنایع دستی به بازارهای یزد بروید و بقیه خریدها مثلا خرید لباس را از مراکز خرید انجام دهید. در مورد بازارها و مراکز خرید یزد هم قبلا مقاله مفصلی نوشتیم که شک نداریم به کارتان می‌آید.

آشنایی با آداب و رسوم یزدی‌ها

فرهنگ بومی یزد

یزدی‌ها پایبندی خاصی به آداب و رسوم و سنت‌ها دارند تا جایی که حتی با گذشت سال‌ها، معماری خانه‌هایشان را هم تغییر نداده‌اند و وقتی پا به این شهر و به خصوص بافت سنتی‌اش می‌گذارید انگار وارد قرون گذشته شده‌اید. اگر مشتاقید درباره آداب و رسوم یزدی‌ها بیشتر بخوانید، روی مقاله فرهنگ بومی یزد کلیک کنید و با جشن‌ها و مراسم‌های مختلفی مثل محرم، رمضان و ازدواج به سبک یزدی آشنا شوید.

معرفی رستوران‌های برتر یزد

رستوران یزد


خب برای حسن ختام مقاله، چند رستوران خوب در یزد را هم معرفی می‌کنیم که غذاهای خوشمزه و باکیفیتی سرو می‌کنند.

🍗🍕🍔🍰

بودجه از شما، پیشنهاد تور از ما مشاوره رایگان

سخن پایانی

خب در این مقاله برایتان از سیر تا پیاز سفر به یزد گفتیم. حالا می‌توانید چمدانتان را ببندید، بلیط هواپیما یا قطار یزد را بخرید و یا باک ماشین‌تان را پر کنید و با خیال راحت به دل جاده بزنید. سئوالی هم داشتید، با 1548 📞 تماس بگیرید و از همکاران ما در یوتراوز بپرسید. وقتی به یزد رسیدید حسابی بگردید و خوش بگذرانید اما وقتی برگشتید، حتما به ما سر بزنید و برایمان از یزد بگویید ✌.


سوالات متداول

بهترین زمان سفر به یزد چه موقع است؟

از اسفند تا اواخر اردیبهشت.

سوغات سنتی یزد را از کجا بخریم؟

از بازارهای سنتی مثل بازار خان و میدان امیرچخماق.

نوشته های مشابه
 • راهنمای سفر به دبی

  دبی، یکی از مدرن‌ترین شهرهای قرن بیست‌ویکم، بالغ بر 88درصد جمیعتش را مهاجرانی از 117 ملیت مختلف تشکیل می‌دهند. چه چیزی این شهر را نه‌تنها به یک مقصد سفر کم‌نظیر، بلکه به مکانی ایده‌آل برای سکونت تبدیل کرده‌ که مردم را از هر نقطه جهان به زندگی در دبی ترغیب کرده‌است؟

 • راه‌آهن شیراز کجاست؟

  راه‌آهن در ایران، اولین قدم‌هایش را در سال‌های ابتدایی 1300 شمسی برداشت. پیش از آن، تلاش‌هایی درقالب دادن حق امتیاز احداث راه‌آهن به خارجی‌ها صورت گرفته‌بود که هیچ‌کدام‌شان به نتیجه نرسید. درنهایت اولین کلنگ ساخت راه‌آهن سراسری در مهرماه 1306 زده شد. از آن روزگار تا امروز، قطار یکی از محبوب‌ترین روش‌های سفر است. اگر از مبدا یا به مقصد شیراز، سفر ریلی در پیش دارید؛ در مطلب زیر اطلاعات مفیدی پیدا می‌کنید.

 • متروی شیراز؛ یک راهنمای جامع

  سابقه مترو در ایران به اواخر دهه هفتاد برمی‌گردد؛ زمانی که قطارشهری تهران-کرج راه افتاد و بعد از آن، دومینوی تأسیس مترو در سایر کلان‌شهرهای ایران به‌حرکت درآمد. رفت‌وآمد در شهرهای بزرگ پرترافیک، بدون این‌که بخشی از بار این تردد به زیر زمین منتقل شود، غیرقابل‎‌تصور است.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز