Yazd mall and bazaar

بهترین مجموعه بازارهای سنتی و مدرن یزد

زمان برای مطالعه 6 دقیقه
 • ...
 • ...

بازارهای سنتی و مدرن یزد این روز‌ها جزو جاذبه‌های گردشگری این شهر به شمار می‌روند چراکه مرکزی برای تجربه سبک زندگی و آشنایی با فرهنگ بومی یزد هستند و به همین علت است که گردشگران بین‌المللی هم به این بازارها توجه نشان می‌دهند.

تخفیف 333

در کنار بازارهای سنتی مراکز تجاری مدرن زیادی در شهر یزد وجود دارند که جزو جاذبه‌های گردشگری این شهر محسوب می‌شوند. این بازارهای سنتی و مدرن مغازه‌های مختلفی را در خود جای داده‌اند که هرکدام به بورسی از کالاهای متنوع تبدیل شده‌اند. بازارهای سنتی این شهر که اغلب معماری سنتی دارند، نشانگر قدمت طولانی تجارت و دادوستد در شهر یزد هستند. همچنین در «مراکز تجاری مدرن یزد» امکاناتی فراهم شده است که گردشگران و شهروندان را در کنار خرید به تفریحات مختلف ترغیب کنند. در این مقاله با یوتراوز همراه باشید تا گشت‌وگذاری در «بازارهای سنتی و مدرن یزد» داشته باشیم.

معرفی بازارهای سنتی و مدرن یزد

بازار حاجی قنبر یزد

به سمت امیرچخماق یزد که می‌روید در شرق میدان می‌توانید وارد بازار بزرگ یزد شوید. هنگامی‌که اسم این بازار می‌آید معمولا افراد به کیف و سبد و پاکت‌هایی فکر می‌کنند که حین راه رفتن میان مغازه‌ها پر می‌شود. اما برای بازار حاجی قنبر باید اهل تماشا هم باشید، اگر اهل خرید هستید که چه بهتر!حالا اگر بپرسید قدیمی‌ترین بخش بازار یزد کجاست؟ باید بگوییم، جایی است که از قرن 9 هجری قمری تا به حال سروصدای بالایی به پار کرده و همهمه و شور زندگی در آن جریان داشته است.

حال‌وهوای خرید در بازار حاجی ‌قنبر یزد

در این بازار قدیمی قدم‌زدن در کنار حجره‌ها و مغازه‌هایی که پارچه‌های رنگارنگ در آن‌ها خودنمایی می‌کنند، تجربه‌ای لذت‌بخش است. اما تنها نقش‌ونگار پارچه‌ها برای لذت بردن کم است، جلوتر بروید تا به فرش فروشی‌هایی برسید که بهشت را زیر پای‌تان می‌اندازند. تماشای این همه نقش‌ونگار در دل این بازار سرپوشیده‌ی سنتی قدیمی حالی عجیب دارد که به تجربه‌اش می‌ارزد.
گاهی هم درخشش و زرق‌وبرق طلاها چشم شما را می‌گیرد اما بوی خوشی اجازه نمی‌دهد زیاد جلوی این درخشان‌های طلایی بمانید. بو را که دنبال می‌کنید می‌رسید به اصل لذت و شیرینی یزد، بازار شیرینی‌های یزدی‌ها که در این بازار قدیمی قرار دارد. اگر ذائقه‌تان شیرین پسند است شک نکنید که در یکی از بهشت‌های روی زمین ایستاده‌اید. سعی کنید بر خودتان مسلط باشید و اول یکی‌یکی تمام این شیرینی‌های خوشمزه را تماشا کنید که هوش از سر شما می‌برد، سپس انتخاب کنید که کدام را می‌خواهید و آن را بخرید. حتی برای عزیزان خود هم می‌توانید شیرینی‌های خوشمزه یزدی را به عنوان سوغات ببرید.
بازار حاجی‌قنبر یزد بورس شیرینی‌های خوشمزه یزدی است و عطر شیرینی در سرتاسر بازار پیچیده است.

بازار خان یزد

Yazd Khan Bazaar

یکی دیگر از بازارهای قدیمی یزد که قدمت آن به دوره قاجار باز می‌گردد و در زمان حکمرانی ناصرالدین‌شاه ساخته شده، بازارخان است. این بازار بزرگ قدیمی توسط محمد تقی‌خان بافقی در دوره ناصرالدین‌شاه ساخته شده‌ است و طولی حدود 274 متر و ارتفاعی بین 4 تا 6 متر دارد.
در بازارخان یزد 153 مغازه وجود دارد که هر کدام کالاهای به بورس کالای خاصی اختصاص پیدا کرده است. در این بازار بزرگ بازارهای دیگری هم وجود دارد که شامل بازار قیصریه، بازار پنجه‌علی، بازار علاقبندی‌، بازار کاشی‌گری، بازار ملا اسماعیل، بازار چیت‎سازی، بازار افشار، بازار دروازه مهریز، بازار صدری (شاهزاده فاضل)، بازار مسگری و بازار نخود بریزها است.نام این بازار خان است، شاید برای شما سوال پیش بیاید که چرا خان است؟ در گذشته این بازار مخصوص خوانین بوده و مردم عادی نمی‌توانستند به این بازار رفت‌وآمد کنند.

حال‌وهوای خرید در بازار خان یزد

از اهالی یزد بپرسید که در کجا می‌توان طلای خوب خرید، حتما بازارخان را به شما معرفی می‌کنند و شما می‌توانید در این بازار بهترین طلا را پیدا کنید. هر یکی از بخش‌های این بازار بزرگ به بورسی از کالاهای مختلف تعلق دارد که در حرفه مخصوص به خود تنوع مغازه‌ها زیاد است. به عنوان مثال اگر به دنبال اشیاء و ظروف تزئینی مسی هستید باید به بازار پنجه‌علی یا همان بازار مسگرها بروید که قدمت آن به 600 سال پیش بازمی‌گردد و تنوع مغازه‌های مسگری‌ یزدی در آن بالا است. همچنین در بازارخان می‌توانید دستمال و ترمه‌یزدی به عنوان سوغاتی برای عزیزان خود بخرید چراکه در این بازار تنوع ترمه و دستما‌ل‌یزدی خیلی بالا است.

بازار تبریزیان یزد

بازار تبریزیان یکی دیگر از بازارهای قدیمی یزد است که معماری سنتی دارد و قدمت آن به دوران قاجار بازمی‌گردد. معماری این بازار اولین ویژگی است که توجه گردشگران را به خود جلب می‌کند زیرا بازار تبریزیان دارای طاق‌های و قوس‌های زیبایی است که نشان‌دهنده معماری سنتی این بازار در دوره قاجار بوده است. همچنین در این بازار، درهای قدیمی چوبی بزرگی وجود دارد که پیشنهاد می‌کنیم حتما در کنار این درها عکس‌های یادگاری بگیرید چون یک سو‌ژه خوب برای عکاسی در سفر است.در حال‌حاضر این بازار به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری یزد معرفی می شود و گردشگران زیادی از آن دیدن می‌کنند تا با فرهنگ بومی یزد آشنا شوند.

بازار قیصریه یزد

بازار قیصریه یزد در بین میدان و مدرسه‌خان یزد واقع شده است و یکی از معروف‎ترین بازارهای قدیمی شهر یزد است. قدمت این بازار قدیمی به قرن 12ام هجری قمری بازمی‌گردد و در حال‌حاضر یکی از 5 بازار معروف ایران است و نام آن در کنار و هم ردیف بازارهای شیراز، اصفهان، کرمان و قزوین قرار دارد.
این بازار قدیمی که بورس پارچه‌فروشی در یزد است، حجره‌های پارچه‌فروشی زیادی را در خود جای داده ‌است و نسبت به دیگر بازارهای یزد دارای نظم و ترتیب بهتری است و خرید در آن به آسانی صورت می‌گیرد.یکی از جذابیت‌های بازار قیصریه این است که یک درب دو لنگه چوبی دارد که نظر گردشگران را به خود جلب می‌کند، همچنین در گوشه‌وکنار این بازار خصوصیات معماری ایرانی پیدا است.
تا اینجای مطلب با بازارهای سنتی یزد آشنا شدید، حالا که عازم سفر به شهر بادگیرها هستید، وقت آن رسیده تا چند مرکز خرید نسبتا مدرن یزد را هم بشناسید.

آریا سنتر یزد

Aria Shopping Mall

مرکز خرید آریا با مساحت هشت‌هزار متری‌اش رکورد بزرگترین بازار مدرن این شهر را به نام خود کرده‌ است. وارد این مرکز خرید بشوید تا غوطه‌خوردن در دنیای کالاهای مدرن را دوباره به خاطر بیاورید. در این مرکز خرید بزرگ 113 واحد تجاری در پنج طبقه وجود دارد تا شما را در دنیای پر زرق‌وبرق و رنگارنگ خود غرق کند.
برای رفتن به این مرکزخرید مدرن باید به سمت صفاییه حرکت کنید، بعد از میدان اطلسی و در بلوار شهید قندی می‌توانید مجتمع مسکونی نگین را به راحتی ببینید، اما اشتباه نکنید باید روی‌تان را به طرف دیگر برگردانید تا بتوانید تابلوی بازار بزرگ مدرنی را ببینید، که رویش بزرگ نوشته شده «مرکز خرید آریا».

حال‌وهوای خرید در آریا سنتر یزد

برای خودتان،کودک‌تان یا افراد خانواده لباس می‌خواهید؟ دنبال کیف یا کفش با مارک خوب و قیمت مناسب هستید؟ شاید هم می‌خواهید در دنیای لوازم آرایشی و بهداشتی سیر کنید؟ ممکن است بخواهید برای خانه چیزی بخرید ... وسایل ورزشی؟ لپ تاپ؟ ساعت؟ زیورآلات؟ مواد غذایی چطور؟ شما بایستی لیست موردنظر خود را آماده کنید و آن را در مقابل مجتمع خرید آریا بگیرید تا این مرکز خرید رویی باز به شما می‌گوید بفرمایید در خدمتیم!
در این مرکز خرید بزرگ و شیک تنوع محصول و قیمت بسیار بالا است و هر آنچه که بخواهید در آریا سنتر یزد پیدا می‌کنید. در طبقه آخر این مرکز خرید رستوران و کافی‌شاپ هم موجود است. بعد از کلی گشت‌وگذار و خرید، خوردن یک غذا یا خوراکی خوشمزه، یا یک نوشیدینی سرد و گرم حسابی می‌چسبد.

پاساژ کویتی‌ها

Kuwaitis Bazar

پاساژ کویتی‌ها جزء قدیمی‌ترین و بهترین مراکز خرید یزد است. در این بازار تنوع اجناس و قیمتها بالا است. انواع کیف‌وکفش، پوشاک، لوازم آرایشی و بهداشتی، عطر و ادکلن، بدلیجات و... توجه شما را از پشت ویترین مغازه‌های این پاساژ به خود جلب می‌کند. پاساژ کویتی‌های یزد به بورس مغازه‌های طلافروشی هم اختصاص دارد. پس اگر قصد خرید طلا دارید به این پاساژ سری بزنید.برای رفتن به پاساژ کویتی‌ها باید به سمت میدان شهید بهشتی حرکت کنید و آن را در نزدیکی خیابان شهید فتوحی ببینید.

مرکز تجاری ستاره ‌یزد

Setareh Yazd Shopping Center

یکی دیگر از مراکز تجاری مدرن و لوکس یزد، مرکز تجاری ستاره یزد است. این مرکزخرید در 6 طبقه ساخته شده و از سال 1388 مشغول به فعالیت است. این مرکز خرید بزرگ در خود واحدهای تجاری زیادی را جای داده ‌است و تنوع کالا و قیمت در آن بالا است. همچنین این مرکز خرید یکی از مراکز تفریحی مهم یزد هم محسوب می‎شود چون شهربازی سرپوشیده، سینما 5 بعدی، رستوران و کافی‌شاپ از امکانات آن است.برای رفتن به مجتمع تجاری ستاره‌ یزد باید به سمت بولوار طالقانی، میدان آزادی حرکت کنید تا از دور ساختمان بزرگ و آینه‌کاری این مرکز خرید، پیش چشمتان نمایان شود.

دریافت کد تخفیف خرید بلیط هواپیما،قطار و رزرو هتل با 444 هزار تومان تخفیف
نوشته های مشابه
 • ایران مال تهران کجاست؟

  ایران مال تهران شهرفرنگ ایران است! در این مجموعه بزرگ علاوه بر خرید و سرگرمی، نمونه‌های مینیاتوری باغ ایرانی، بازار سنتی ایرانی، مسجد جامع و... را ا نزدیک ببینید. در پیست‌یخ و سالن بولینگ تجربه‌ای با استاندارهای بین‌المللی کسب کنید و در کتابخانه‌ای هم‌سطح با بهترین کتابخانه‌های دنیا بهترین کتابها را بخوانید.

 • بهترین بازارها و مراکز خرید اردبیل

  بازار سنتی و مراکز خرید اردبیل جزو جاذبه‌های گردشگری این شهر به شمار می‌رود چراکه مرکزی برای نشان دادن تبادلات فرهنگی و سبک زندگی اهالی این شهر است. در بازارهای سنتی و مدرن اردبیل تنوع جنس و قیمت زیاد است و هر کدام در خود مغازه‌های متنوعی را جای داده‌اند که مشغول به فعالیت در بورس کالاهای مختلف هستند.

 • با بازارها و مراکز خرید همدان آشنا شوید

  یکی از بهترین مقصدهایی که گردشگران در ایران (به‌خصوص در نیمه اول سال) برای سفر انتخاب می‌کنند، همدان است که با وجود جاذبه‌های تاریخی و طبیعی بسیاری، مقصدی بسیار دیدنی محسوب می‌شود. در کنار جاذبه‌های گردشگری، بازارها و مراکز خرید همدان هم در جذب گردشگران بی‌تاثیر نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید