ورود
Shiraz to Yasuj Route

لذت تجربه سفر به یاسوج از مسیر شیراز

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

شهر شیراز جاذبه‌های متنوع زیادی دارد، از مکان‌های تاریخی گرفته تا جاذبه‌های طبیعی، همگی برای گردشگران از جذابیت خاصی برخوردار هستند و شهر یاسوج هم که در فاصله کمی از شیراز واقع است، جاهای دیدنی بسیاری که دارد که آن را به پایتخت طبیعت ایران مشهور کرده است.

در این مقاله می‌خواهیم درباره جاهای دیدنی مسیر شیراز به یاسوج صحبت کنیم. افراد بسیار زیادی شیراز را به عنوان مقصد اصلی سفرشان انتخاب می‌کنند اما اطلاع ندارند که بعد از بازدید از جاذبه‌های گردشگری شیراز می‌توانند با یک سفر کوتاه جاده‌ای به مقصد یاسوج، دیدنی‌هایی را تجربه کنند که در کمتر جایی از کشورمان به چشم می‌خورد. در سفر به شهر یاسوج از طرف شیراز باید از شهرهای صدرا و اردکان عبور کنید. بنابراین اگر دوست دارید با اطلاعات بیشتری سفرتان به یاسوج را آغاز کنید و در مسیر با جاذبه‌های مختلف اطراف شیراز آشنا شوید، با یوتراوز همراه باشید.

جاهای دیدنی مسیر شیراز یاسوج را از دست ندهید:

تخت‌جمشید، شکوه و عظمت ایران و سلسله هخامنشیان

Persepolis; most magnificent ancient capital of Iran

اولین جاذبه‌ای که برای بازدید در برنامه سفر خود از شیراز به یاسوج انتخاب می‌کنید، تخت جمشید است. این جاذبه تاریخی در فاصله 61 کیلومتری شهر شیراز قرار دارد و در فاصله زمانی یک ساعت می‌توانید به آن‌جا برسید. در بازدید از تخت جمشید می‌توانید شاهکار معماری ایرانی را ببینید. با گذشت 2500 سال هنوز بخش‌های مهم این بنای تاریخی مانند تندیس‌ها و سرستون‌های مرتفع آن باقی مانده‌اند.
نقش‌هایی که بر تخت جمشید حک شده‌اند، بیانگر آداب‌ورسوم ایرانیان هستند. کاخ‌های مختلفی در این مکان وجود داشته که بر اثر حوادث تاریخی و طبیعی از بین رفته‌اند. موزه تخت جمشید در دل همین کاخ‌ها بنا شده است تا مهم‌ترین و با ارزش‌ترین اشیای قدیمی و کهن دوران هخامنشیان را به نمایش بگذارند.
هنگام آمدن به تخت جمشید، بازدید از موزه آن را از دست ندهید. شما می‌توانید با طی‌کردن فاصله 10 کیلومتری به سمت شمال شرقی شهر مرودشت، خود را به تخت جمشید و موزه قدیمی آن برسانید و بعد از بازدید برای صرف ناهار به مجموعه غذایی کارن یا باغ رستوران تخت جمشید بروید، هر دوی این رستوران‌ها در نزدیکی پاسارگاد تخت جمشید قرار دارند.

نقش رجب، نقوش برجسته تاریخی از شخصیت‌های متفاوت

Naqsh-e Rajab; an ancient sculpture on the way from Yasuj to Shiraz

نقش رجب یکی از جاهای دیدنی مسیر شیراز به یاسوج است. این نقوش تصاویر برجسته‌ای از شاپور اول را سوار بر اسب نشان می‌دهد، در بخش دوم نقش‌هایی از مجلس دوم یعنی مراسم تاج‌گذاری اردشیر بابکان به نمایش گذاشته شده است. در بخش سوم این نقش، مراسم تاج‌گذاری فرزند اردشیر بابکان یعنی شاپور یکم به تصویر کشیده شده است. نقش رجب به عنوان یکی از زیباترین جاهای دیدنی مسیر شیراز به یاسوج، در فاصله 3 کیلومتری در شمال تخت جمشید قرار دارد.

شهر تاریخی استخر، بقایایی از کهن‌ترین شهر شیراز

دومین جاذبه گردشگری که در مسیر شیراز به یاسوج قرار دارد، شهر تاریخی استخر است. از تنها آثار باقی‌مانده از این شهر می‌توان به دروازه سنگی، ستون‌ها و دیواره‌های سنگی آن اشاره کرد. تا اواخر دوران پادشاهی هخامنشیان و ساسانیان، شهر استخر یکی از شهرهای بسیار زیبا و با عظمت ایران کهن بوده که در مواجه با حمله اعراب دچار نابودی شده است. فاصله بین تخت جمشید و شهر استخر تنها 7 کیلومتر است.

نقش رستم، بنایی برای آشنایی با سلسله اشکانیان

نقش‌هایی که روی این صخره‌ها حک شده شامل تصاویری از دوران تاج‌گذاری و پادشاهی اردشیر بابکان و شکست امپراتوری رم در مقابل شاپور اول است. نقش رستم آرامگاه پادشاهان بزرگی چون داریوش کبیر، خشایار شاه و داریوش دوم است. توجه داشته باشید که ورود به داخل آرامگاه‌ها ممنوع است.

پاسارگاد، مهم‌ترین اثر تاریخی ایران

Tomb of Cyrus the Great

پاسارگاد نماد شهری است که از دوران هخامنشیان به جا مانده و در حال حاضر آرامگاه کورش کبیر است. این مجموعه وسیع بناهای تاریخی متعددی را در خود جای داده که برای بازدید از آن‌ها باید دو ساعت زمان اختصاص بدهید. تمامی این آثار تاریخی در بخش‌های مختلف این مجموعه قرار دارند. پاسارگاد از مهم‌ترین جاهای دیدنی مسیر شیراز به یاسوج است. کسانی که می‌خواهند از این مکان بازدید کنند، باید با عبور 2 کیلومتری مرودشت از شیراز به سمت دشت مرغاب بروند.

آبشار مارگون، بلندترین آبشار چشمه‌ای ایران

در مسیر شیراز به یاسوج می‌توانید از آبشار مارگون بازدید کنید. بدون‌شک می‌توان گفت آبشار مارگون یکی از بهترین و زیباترین آبشارهای ایران است. این آبشار مرتفع به واسطه یکی شدن جریان چشمه‌های مختلف در بالای آبشار پدید می‌آید. دیدن آبشار چه در فصل تابستان و چه در زمستان زیبایی خاص خود را دارد. شما بعد از گذراندن مسیر 50 کیلومتری از قسمت جنوب شرقی شهر سپیدان می‌توانید به روستای مارگون بروید.
در ضمن توجه داشته باشید که بهترین زمان بازدید از آبشار مارگون بهار و تابستان هستند. بعد از گشت‌وگذار در آبشار مارگون می‌توانید به یکی دیگر از جاهای دیدنی مسیر شیراز به یاسوج حرکت کنید. تنگ براق، یکی از زیباترین جاذبه‌هایی است که با آبشار مارگون 93 کیلومتر فاصله دارد و برای رسیدن به آن باید 1 ساعت و نیم زمان بگذارید.

تنگه براق، گلچینی از جاذبه‌های طبیعی استان فارس

Tang-e Boraq

با رفتن به جاذبه گردشگری تنگه براق می‌توانید با یک تیر چند نشان بزنید، این تنگه در روستای خوش آب‌و‌هوای براق قرار دارد. عرض تنگه براق 40 متر و ارتفاع آن 100 متر است و از بین دره آن رودخانه پر آبی جریان دارد. انواع پوشش‌های گیاهی، در فصل‌های بهار و تابستان باعث زیبایی و جذابیتی منحصر به فرد در این منطقه شده‌اند.
وجود آبشار در این تنگه زیبایی آن را دوچندان کرده است. علاوه بر این تنگه، تنگه‌های دیگری هم در ادامه مسیر شیراز به یاسوج قرار دارند که برای رسیدن به آن‌ها باید همین مسیر را ادامه دهید. فاصله تنگه براق تا شهرستان سده 20 کیلومتر است و مدت زمان برای بازدید از آن 2 ساعت است.

دریاچه ملاصدرا، یکی از پرآب‌ترین سدهای ایران

برای بازدید از سد ملاصدرا باید از شهرستان سده 22 کیلومتر فاصله بگیرید و کمی بالاتر که بروید بعد از سد درودزن، دریاچه ملاصدرا را خواهید دید. این دقیقاً در روی بستر رودخانه تنگ براق قرار گرفته است و بازدید از آن برای شما اتفاق جالبی را به همراه خواهد داشت. فاصله این دریاچه با تنگ براق، 9 کیلومتر است و 15 دقیقه طول می‌کشد تا مسیر منتهی به آن‌را طی کنید. برای دسترسی آسان‌تر به دریاچه ملاصدرا باید از جاده اختصاصی این سد عبور کنید.

تنگه بستانک، طبیعتی افسانه‌ای در مسیر شیراز به یاسوج

Tang-e-Bostanak, spectacular nature on the way from Shiraz to Yasuj

به نظر شما چرا به تنگه بستانک، بهشت گمشده می‌گویند؟ این مکان به واسطه انواع پوشش‌های گیاهی، آبشارهای بی‌نظیر، مناظر بسیار جذاب اطراف دریاچه سد درودزن که در مسیر آبشارها قرار گرفته‌اند، باعث شده این جاذبه طبیعی را بهشت گمشده نام‌گذاری کنند. یکی جذابیت‌های منحصر به فرد تنگ بستانک، رویش انواع پوشش گیاهی و درختانی است که در بستر صخره‌های کوچک و بزرگ هستند.
تنگه بستانک یکی از زیباترین جاهای دیدنی مسیر شیراز به یاسوج است که نباید بازدید از آن‌را از دست بدهید. مناسب‌ترین زمان برای بازدید از بهشت گمشده دو فصل بهار و تابستان است. برای رسیدن به تنگه بستانک باید خود را به تنگه براق برسانید و پس از آن مسیر خود را به سمت کامفیروز ادامه دهید.

جنگل دشت موک، قدیمی‌ترین جنگل استان فارس

تمدن جنگل دشت موک برای دوران قبل از اسلام است. انواع پوشش‌های گیاهی بسیار زیبا و دیدنی در این منطقه وجود دارند. درخت بنه، پسته کوهی و بادام وحشی از مهم‌ترین گونه‌های گیاهی این منطقه هستند. روستای موک هم در نزدیکی همین دشت واقع شده است. اغلب گردشگران در سفر از شیراز به سمت یاسوج برای یک‌بار هم که شده از این جنگل بازدید می‌کنند.

سخن آخر:

شما چه اطلاعاتی درباره جاهای دیدنی مسیر شیراز به یاسوج دارید؟ به نظر شما بهترین جاذبه گردشگری در این مسیر چیست؟ در این مقاله به بررسی جاذبه‌های گردشگری و تماشایی مسیر شیراز به یاسوج پرداختیم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد و در برنامه‌ریزی سفر جاده‌ای شما از شیراز به یاسوج موثر بوده باشد.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز