ورود
Khorasan Great Museum

موزه‌ های مشهد

زمان برای مطالعه 15 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

موزه‌های مشهد یکی از اصلی‌ترین و پربازدیدترین تفریحات فرهنگی در مشهد هستند. در این موزه‌ها آثار ارزشمند و گرانبهایی که بعضا چندین سال قدمت دارند، نگه‌داری می‌شوند. در بازدید از جاذبه‌های گردشگری شهر مشهد، موزه‌ها می‌توانند از بهترین تجربه‌ها باشند.

موزه‌های مشهد نمود تاریخ و فرهنگ پایتخت معنوی ایران هستند. تعداد موز‌ه‌های مشهد به قدری زیاد است که تاریخ‌دوستان مشهد را سرزمین موزه‌ها می‌نامند. با بازدیدِ این گروه از جاهای دیدنی مشهد، علاوه‌بر اینکه یک سرگرمی متنوع و کم‌نظیر را تجربه می‌کنید، می‌توانید ساعاتی را در صفحات تاریخ خراسان بزرگ قدم بزنید و با فرهنگ و تمدن این سرزمین‌ بیش‌تر آشنا شوید. در این مقاله هدف یومگ این است که گنجینه‌های ارزشمند تاریخ و هنر مشهد، که همان موزه‌ها هستند را به شما معرفی کند. پس همراه ما باشید تا برای قرارگرفتن «بازدید از موزه‌های مشهد» در اولویت‌های راهنمای سفرتان به این شهر، دلایل قانع‌کننده‌ای را در اختیارتان قرار دهیم.


آنچه از موزه‌های مشهد، در این مقاله می‌خوانید:
موزه‌‌های معروف مشهد را بشناسید

مشهد شهر موزه‌هاست. در این نوشته به تفکیک درباره تمام موزه‌های مشهد اطلاعات کاملی را در اختیارتان قرار خواهیم ‌داد. اما در ابتدا برویم به سراغ محبوب‌ترین و مهم‌ترین این موزه‌ها.

موزه فردوسی - موزه بزرگ خراسان - موزه حیات وحش وکیل آباد


1. موزه فردوسی و شاهنامه (توس)

toos museum

همه ما باور داریم که حکیم ابوالقاسم ‌فردوسی یکی از افتخارات ما ایرانی‌هاست. در محدوده آرامگاه فردوسی مشهد - این شاعر گرانقدر ایرانی - موزه‌ای قراردارد که با هدف مانا ماندن نام و یاد فردوسی بزرگ برپا شده‌ است. در واقع کاربری این موزه در ابتدای کار متفاوت بود. بنای موزه در سال 1347 با هدف برپایی چایخانه و فضایی این‌چنینی طراحی شده‌ بود که بعدها با تجدیدنظر در این تصمیم به موزه فردوسی و شاهنامه تغییر کاربری داد. در موزه‌ شاهنامه چند صد اثر ارزشمند را می‌توانید ببینید.

1- گروه‌ اول شامل آثار عتیقه و منحصربه‌فردی مثل: نسخه‌های خطی، نمونه 73 کیلوگرمی شاهنامه و شاهنامه چاپ فلورانس و... هستند.

2- گروه دوم آثار باستانی و قدیمی هستند که‌ در دشت توس کشف شده‌اند. آثاری مثل: ظروف سفالی و عتیقه، سکه، طلا، نقره و...

3- گروه سوم آثاری مانند: گرز، سپر، تیروکمان، ابزارهای جنگی، تجهیزات سوارکاری و... هستند که روحیه رزمی، حماسی و اسطوره‌ای شاهنامه فردوسی را خاطر‌نشان می‌کنند.

4- گروه چهارم آثار هنری هستند که در مدح فردوسی بزرگ توسط هنرمندان دیگر خلق شده‌اند. آثاری همچون تابوهای نقاشی‌، تابلو فرش، فرش و قالیچه.


گفتنی‌‌ست که مجموعه آرامگاه فردوسی علاوه‌بر موزه، جذابیت‌های دیگری هم دارد که ارزش حداقل یک‌بار دیدن را دارند. مانند تندیس و مقبره فردوسی، کتابخانه فردوسی، مقبره اخوان ثالث، مقبره استاد محمدرضا شجریان، آبنمای نیلوفر و فروشگاه صنایع‌دستی توس. 


 Ferdowsi Museum of Mashhad

 • آدرس: خراسان رضوی، شهر توس، انتهای بلوار بهارستان
 • شماره ‌تماس:  05132663825 / 05132663826

2. موزه بزرگ خراسان

best museum of mashhad

در سال 1371 به منظور احداث مجموعه‌ای فرهنگی (با کاربری ‌اصلی موزه) در پارک کوهسنگی مشهد، مسابقه‌ای در بین طراحان و ایده‌پردازان در زمینه معماری برگزار شد. از بین طرح‌های زیادی که ارائه شد، طرح دکتر محمدامین میرفندرسکی که از بنای زیبای عمارت خورشید کلات نادر برای طراحی‌اش الهام گرفته بود، مورد قبول داوران واقع شد. بعد از سال‌ها بررسی و تحقیق و انجام اقدامات اجرایی لازم سرانجام در سال 1393 در‌های موزه‌ بزرگ ‌خراسان به روی بازدید‌کنندگان باز شد.

موزه بزرگ خراسان با زیربنایی در حدود 18000 متر در 12 طبقه، از بزرگترین موزه‌های شهر مشهد است. در این موزه آثار تاریخی و گرانبهایی در معرض بازدید عموم قرار‌ گرفته ‌است که از جمله آنها می‌توان به فرش، منسوجات، سفال، شیشه، قرآن‌های نفیس و اشیاء ارزشمند چوبی، فلزی و سنگی اشاره کرد. در ادامه با قسمت‌های دیگر موزه بزرگ خراسان آشنا شوید:


کتابخانه و مرکز اسناد:

بخش کتابخانه و اسناد موزه بزرگ خراسان، مرجعی مهم و کاربردی در سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به‌شمار می‌ر‌ود. بخش کتابخانه شامل: کتاب‌های تخصصی، گزارشات تخصصی، کتاب‌های لاتین، بخش کودک، پایان‌نامه‌ها و مجلات تخصصی است. بخش اسناد این موزه‌ هم، شامل بخش‌های نگاتیو، تصاویر اورجینال، تصاویر دیجیتال، بخش گزارشات و بخش نقشه است.

فهرست ‌کتاب‌های کتابخانه، فرم عضویت و سایر اطلاعات پژوهشی را می‌توانید با مراجعه به سایت موزه بزرگ خراسان (که در ادامه در اختیارتان قرار خواهیم داد) بخوانید.


آزمایشگاه و کارگاه مرمت:

این بخش به منظور حفاظت و مرمت تزئینات و اشیاء تاریخی، در موزه بزرگ خراسان درنظر گرفته ‌شده‌ است. بخش‌های مختلف این قسمت در حوزه‌های پژوهشی، مستندسازی و مطالعات بر روی آثار تاریخی خلاصه می‌شود. به دلیل اهمیت موضوع از بروز‌ترین تجهیزات برای بخش آزمایشگاه و مرمت آثار موزه بزرگ خراسان استفاده شده است.


سالن همایش و اجتماعات:

سالن اجتماعات مجموعه موزه بزرگ خراسان در طبقه منهای دو در متراژی حدود 2700 متر قرار گرفته ‌است. این سالن 140 نفر ظرفیت دارد.


بخش‌های مختلف موزه بزرگ خراسان را در آپارات تماشا کنید!


3. موزه حیات ‌وحش وکیل ‌آباد مشهد

Vakilabad Wildlife Museum, Mashhad

مجموعه پارک وکیل‌ آباد مشهد یک محیط مفرح در شهر مشهد است که علاوه بر جذابیت‌های تفریحی و طبیعی که دارد، موزه حیات‌وحش را هم در دل خود جای داده‌ است. در موزه حیات وحش وکیل‌ آباد انواع حیوانات از گونه‌های مختلف از سراسر جهان گردآوری شده و برای بازدید عموم با فرآیند تاکسیدرمی آماده شده‌اند. این مژده را به شما خوانندگان عزیز یومگ بدهیم که در موزه حیات وحش وکیل ‌آباد مشهد می‌توانید انتظار یک پکیج کامل و بی‌نقص را داشته ‌باشید. گفتنی ا‌ست که جمع‌آوری آثار این موزه نزدیک به 50 سال طول کشیده ‌است که این خود، گواه حساسیت و دقتی ا‌ست که در آماده‌سازی آثار موزه وکیل ‌آباد بکار گرفته ‌شده ‌است. در موزه حیات وحش وکیل‌آباد، می‌توانید حیوانات را در دسته‌های زیر ببینید:

 • پرندگان: انواع مرغابی، کرکس، قرقاول، طوطی‌ها، حواصیل و سایر پرندگان بومی و غیر بومی.
 • پستانداران: خرس قهوه‌ای، پلنگ خراسان، گوزن موس، گربه‌های وحشی، سیاه‌گوش، انواع بز، قوچ، میش و...

همچنین در موزه وکیل ‌آباد مشهد یک اتاق VIP وجود دارد که برای ورود به آن باید با نگهبانی مجموعه هماهنگی‌های لازم را انجام دهید. اما ارزشش را دارد! نمونه‌های بسیار کمیابی از جانداران در این اتاق نگهداری می‌شوند.


Vakil Abad museum

 • آدرس: انتهای بزرگراه وکیل ‌آباد، باغ وکیل‌ آباد، موزه حیات‌وحش

موزه‌های مشهد نزدیک حرم، یک تفریح فرهنگی را تجربه کنید

در بازدید از حرم امام رضا (ع) علاوه‌بر اینکه می‌توانید از مجموعه موزه‌ آستان قدس رضوی در صحن کوثر حرم دیدن کنید، فرصتی خوبی دارید تا به موزه‌های نزدیک مشهد هم سری بزنید و از جذابیت‌های آنها هم استفاده کنید. به همین منظور، در ادامه موزه‌هایی که فاصله کمی با حرم امام رضا (ع) دارند را به شما معرفی می‌کنیم:


موزه مردم شناسی - باغ موزه نادری - موزه مکتب‌خانه 


1. موزه مردم‌ شناسی حمام مهدی قلی بیگ

mahdi gholi beyk historical bath

این موزه همانطور که از نامش پیداست در گذشته‌ای نه‌چندان دور، یک حمام سنتی عمومی بوده‌ که امروزه به موزه مردم‌ شناسی مشهد تغییر کاربری داده ‌است. حمام مهدی قلی بیگ وسعتی در حدود 2000 متر دارد. متراژی که شاید برای یک حمام عمومی زیاد به‌نظر بیاید، اما باتوجه به این‌که این حمام بخش‌های مختلفی را در خود جای داده و در مرکز شهر قرار داشته‌ است، می‌توان گفت به با یک طراحی استادانه و حرفه‌ای‌ به زیبایی از تمام مساحت زمین در این سازه به بهترین شکل ممکن استفاده شده ‌است. بخش‌های سربینه (رختکن)، هشتی یا میاندر، گرمخانه، نظافت‌خانه، خزینه، آتش‌خانه و چاله‌ حوض از قسمت‌های مختلف این موزه هستند.

قدمت موزه مرم‌شناسی حمام مهدی قلی بیگ به دوران صفویه باز می‌گردد. در این موزه اشیاء ارزشمند و نفیسی برای بازدید علاقه‌مندان در معرض نمایش قرار داده ‌شده است که در کنار نمود‌های تاریخی که در بطن سازه حمام به چشم می‌خورد، یک هماهنگی بی‌نظیر و ارزشمند را به وجود آورده ‌است. وسایل موردنیاز در حمام‌های قدیمی و سنتی، انواع سماور‌های ذغالی، ظروف تاریخی مختلف و.. از این دسته‌اند.

دو جاذبه مهم گردشگری شهر مشهد یعنی حرم امام رضا (ع) و «مجموعه موزه‌های آستان قدس» فاصله بسیار کمی با موزه حمام مهدی قلی بیگ دارند که این موضوع تاثیر زیادی در پربازدید بودن این موزه دارد.

یک نمونه‌ معروف دیگر از حمام‌های قدیمی این چنینی، که جلوه خود را حفظ کرده و به‌عنوان موزه در معرض دید عموم قرار دارد حمام وکیل شیراز است. با بازدید از این مجموعه‌های قدیمی دید خوبی از تاریخ و فرهنگ مردم و آداب‌ورسوم سنتی که پایه و اساس تمدن و فرهنگ کشورمان است به دست می‌آورید و یکی از بهترین موزه‌های مشهد را تماشا می‌کنید.mahdi gholi beyg museum

 • آدرس: انتهای خیابان اندرزگو (خروجی ضلع غربی صحن جامع رضوی )، اندرزگوی ۱۳، انتهای بازار بزرگ (بازار فرش)
 • شماره‌ تماس: 05132241013 

2. باغ موزه نادری؛ معروف‌ترین باغ‌ موزه‌ مشهد

Tomb of Nader Shah

باغ موزه نادری همانطور که از نامش پیداست، نام و آوازه نادر‌شاه، یکی از پادشاهان غیور و سرشناش ایرانی را به یدک می‌کشد. نادرشاه به واسطه فتوحات و پیروزی‌های متعددی که در جنگ‌هایش به دست آورده بود به اسکندر دوم، شمشیر ایران و ناپلئون ایران شهرت دارد. م‌توان گفت نادرشاه، معروف‌ترین پادشاه ایران است.

باغ موزه نادری در کنار آرامگاه نادرشاه افشار در شهر مقدس مشهد قرار دارد. موزه و آرامگاه نادرشاه یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهر مشهد است. مقبره نادرشاه، در زیر مجسمه‌ای خیره‌کننده و دیدنی قرار گرفته‌ است! یک مجسمه برنزی زیبا که اقتدار نادرشاه سوار بر اسب را به همراه سربازانش به تصویر کشیده‌ است. در فاصله بین قبر نادرشاه و مجسمه او، چند پله و سکو ساخته شده ‌است.

بعد از بازدید از آرامگاه نادرشاه به سراغ موزه نادری بروید. گفتنی ا‌ست که محوطه مجموعه بسیار دل‌نشین و آرامش‌بخش است. اگر وقت کافی دارید ساعتی در محوطه باغ موزه نادری استراحت کنید و از سرسبزی و طراوت اطراف لذت ببرید. قطعا باغ موزه نادری، جای مناسبی‌ برای دورشدن از ازدحام و شلوغی شهر است.
در موزه نادری آثار ارزشمند و گرانبهایی نگه‌داری می‌شود. این موزه دو تالار دارد. ابزارآلات جنگی، زره‌ها، البسه رزمی که مربوط به دوره‌های مختلف تاریخ هستند، تابلوهایی که جنگ‌های نادرشاه یا تصویر او را نمایش‌ می‌دهند، وسایل مربوط به سوارکاری، شمشیر‌های حکاکی شده و طلا‌کوب ، نسخ خطی و... را در تالار اول در محفظه‌های شیشه‌ای برای بازدی عموم قرار داده‌شده‌اند. در تالار دوم اطلاعاتی مکتوب درباره جنگ‌های تاریخی نادرشاه را خواهید یافت.

علاوه‌بر تجاربی که با بازدید از آثار ارزشمند در باغ موزه نادری به‌دست‌ می‌آورید، یک تجربه جالب هم در انتظارتان است! در صورت تمایل می‌توانید با زره و کلاه‌خود و... تبدیل به یک جنگده تاریحی بشوید، عکس یادگاری بگیرید و خاطره بازدید از این موزه را همیشگی کنید.nader shah museum

 • آدرس: مشهد، چهارراه شهدا، آرامگاه نادر، موزه باغ نادری
 • زمان بازدید: نيمه اول سال ازساعت 7:30 الي 20 - نيمه دوم سال از ساعت 7:30 الي 17

باغ موزه نادری در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی، ۲۱ رمضان شهادت امام علی، ۲۸ صفر رحلت پیامبر، ۱۴ خرداد رحلت امام خمینی و ۲۵ شوال شهادت امام جعفر صادق تعطیل است.


3. موزه مکتب‌خانه مشهد

مزوه مکتب خانه در یکی از خانه‌های تاریخی مشهد به نام خانه توکلی واقع شده است و سبک‌وسیاق مکتب‌‎خانه‌های مشهد در دوران قدیم را معرفی می‌کند.

 • آدرس: مشهد، خیابان نواب صفوی، کوچه عسگریه، داخل خانه تاریخی توکلی
 

🔔 رزرو هتل‌های مشهد خیابان نواب صفوی با کمترین قیمت 🔔معرفی سایر موزه‌های مشهد

در شهر مشهد مقدس در هر زمینه‌ای که علاقه‌ دارید می‌توانید دست‌کم یک مرجع و موزه پیدا کنید. از زمین‌شناسی گرفته تا نجوم و ستاره‌شناسی و... برای انتخاب موزه مورد نظرتان اسکرول کنید!


موزه فرش مشهد؛ گنجینه طرح و نقش‌های هزار رنگ

Carpet Museum

موزه فرش مشهد در مجموعه بی‌نظیر و دیدنی موزه‌های آستان قدس رضوی قرار دارد. در بازدید از موزه فرش مشهد خود را برای دیدن تصویر‌های رنگارنگی که با تاروپود فرش‌ها به‌وجود آمده‌اند آماده‌ کنید. قطعا یکی از دل‌انگیز‌ترین تجربه‌هایتان خواهد شد!

در موزه فرش مشهد فرش‌های بسیار نفیسی نمایش داده‌ می‌شوند. اکثر این فرش‌ها موقوفه عاشقان فرهنگ و هنر است. قدم‌زدن در بین تخته‌فرش‌هایی که در نگاه اول می‌توان حجم هنر و عشق را طرح و نقش‌شان دید، حال‌وهوای توصیف‌نشدنی‌ای دارد که امیدواریم به‌زودی تجربه کنید. موزه فرش مشهد در سه طبقه، مساحتی نزدیک به 2000 متردارد.

 • طبقه منهای یک: قالی‌های قدیمی از دوران صفویه
 • طبقه اول: قالی‌های محلی بافت مناطق غربی و شمال‌غرب کشور و قالیچه‌های بافت ‌ایلات و عشایر
 • طبقه همکف: قالی‌های پرده‌ای و قالی‌های بافت مرکز و مناطق شرقی کشور

فرش‌های موجود در موزه فرش مشهد همچون گوهر‌های کمیاب و دست‌نیافتنی‌ هستند که با بازدید از این موزه می‌توانید همه آنها را یکجا ببینید.

 • آدرس موزه‌فرش مشهد: حرم مطهر امام رضا (ع)، صحن کوثر
 • شماره تماس: 05132232004 / 05132241105

موزه سلاح مشهد

Mashhad Weapons Museum

موزه سلاح هم، مانند موزه فرش در مجموعه موزه‌های آستان قدس قرار گرفته است. در این موزه سلاح‌های سرد و گرم با قدمت چندصد ساله نگهداری می‌شوند. برخی از این سلا‌ح‌ها مربوط به دوران صفویه هستند. چند نمونه از آثار نفیس موزه سلاح مشهد را در ادامه می‌خوانید:

1- شمشير فولادي با دسته‌ي عاج و کتیبه‌ای طلاکوب‌

2- تبرزين فولادي با دسته‌ي چوبي قلمزنی شده‌

3- شمشير با كتيبه‌ي طلاکوب

4- ساعت ‌بند با كتيبه‌ي زركوب

5- سپری با پوست كرگدن

6- تپانچه دولول

7- خنجر مرصع

8- انواع باروت‌دان‌های تاریخMashhad Water Museum

 • آدرس: حرم مطهر امام رضا (ع)، صحن کوثر
 • شماره تماس: 05132232004 / 05132241105

موزه علوم و تاریخ طبیعی خراسان رضوی

Museum of Science and Natural History of Khorasan Razavi

موزه علوم و تاریخ طبیعی در مشهد یکی از جالب‌ترین موزه‌های این شهر است. این موزه زیر نظر آموزش و پرورش و مخصوصا مرکز تربیت معلم شهیدبهشتی مشهد، در سال 1377 آغاز به‌کار کرد و با استقبال خوبی روبه‌رو شد. اشیاء نفیس نمایش داده شده در این موزه در 6 بخش کلی در 4 سالن قرار گرفته‌اند. 

1- بخش فیزیک: بازسازی پدیده‌های طبیعی و آزمایش‌های علمی در حوزه‌های نور، افلاک‌نما، مکانیک، سیالات، صوت، الکتریسیته، مغناطیس.

2- بخش حیات‌وحش: یک پکیج کامل از انواع و اقسام حیوانات اهلی و وحشی، پستانداران، پرندگان، خزندگان و... که بصورت تاکسیدرمی (سلسله مراتبی که برای نگهداری طولانی‌مدت بدن یک حیوان انجام می‌گیرد) در موزه علوم و تاریخ طبیعی برای بازدید عموم قرار گرفته‌ است.

3- بخش زمین‌شناسی: اطلاعات مربوط به پوسته‌های مختلف زمین و اجزاء آن. انواع سنگ‌ها، کانی‌ها و...

4- بخش جغرافیا: نمایش نقشه‌های جغرافیایی ایران و جهان.

5- خش زیست‌شناسی: در این حوزه اطلاعات مربوط به سه‌گونه زیستی اصلی در زمین یعنی: انسان‌ها، جانوران و گیاهان را خواهید دید که در بالارفتن آگاهی و اطلاعات عمومی کمک فراوانی می‌کند.

6- بخش دفاع مقدس: در این بخش ابزارآلات و ادوات جنگی، آثار و وسایل شخصی مربوط به رزمندگان به نمایش گذاشته‌ شده‌ است.Mashhad Museum of Natural Sciences and History

 • آدرس: مشهد، بین میدان آزادی و میدان جمهوری اسلامی، مرکز تربیت معلم شهید بهشتی، موزه علوم و تاریخ طبیعی مشهد.
 • شماره‌ تماس: 05138788862

موزه آب مشهد

Mashhad Water Museum

آب و نان از قدیم‌الایام قوت برای اجداد ما و حتی از نظر مذهبی اهمیت زیادی داشته است. به همین منظور همیشه در نسل‌های مختلف تلاش‌های زیادی در زمینه حفظ هرچه بیش‌تر منابع آب انجام شده‌ است. سازه‌های قدیمی مخصوص نگهداری آب مثل: سدها و قنات‌ها، آب‌انبارها، یخدان‌ها، پل‌بندها و... و روش‌های سنتی جمع‌آوری آب و شیوه‌های آبیاری سنتی در موزه آب مشهد به‌صورت مصور معرفی شده است. با بازدید از موزه آب مشهد، مستندات جالب و به‌درد بخوری در زمینه آب و آبیاری در اختیار خواهید داشت.

فنجان‌های اندازه‌گیری آب، وسایل شیب‌سنجی قنات، خمره‌های آب شرب، لوله‌های انتقال آب در کنار کتابخانه و تابلو‌هایی که دیوار‌های آجری موزه را پوشانده‌اند از دیدنی‌های موزه آب مشهد‌ هستند.

موزه آب مشهد در سال 1378 راه‌اندازی شد و هرساله کامل و کامل‌تر شد. مجموعه امروزی، یک مرجع کامل و کاربردی در زمینه‌ تجهیزات سنتی و مقایسه آن‌ها با تجهیزات مدرن در حوزه حفظ و استفاده درست از آب است.


 Water Museum

 • آدرس: مشهد، بلوار سازمان‌ آب، اداره آب استان، موزه آب مشهد
 • شماره‌ تماس: 05137617011

موزه علوم زمین مشهد

Mashhad Earth Science Museum Park

شعار این موزه این است: «ما شمارا به تماشای زیبایی‌های زمین دعوت می‌کنیم». در موزه علوم زمین مشهد نمایش آثار طبیعی و اطلاعات جمع‌آوری شده به بخش‌های زیر تقسیم ‌شده‌اند.

 • دیرینه‌شناسی
 • سنگ‌ها و کانی‌ها
 • نقشه‌های زمین‌شناسی
 • گردشگری آب‌زمین‌شناسی و محیط‌زیست
 • تکتونیک و مخاطرات
 • گوهر‌سنگ‌ها

Mashhad Science Museum


در محوطه پارک این مجموعه هم آموزه‌های علمی ادامه دارد. مجسمه‌های زیبا و خیره‌کننده که در گوشه‌گوشه پارک موزه علوم زمین مشهد خودنمایی می‌کنند، قطعا توجه‌تان را جلب خواهند‌ کرد. در قسمت‌هایی از محوطه، ماکت حیوانات ماقبل تاریخ و دایناسورها را می‌توانید ببینید. المانی از منظومه شمسی و نحوه ‌قرارگیری سیارات در پارک موزه قرار دارد که به دانش نجومی‌تان خواهد افزود.


Mashhad Earth Science Museum

 • آدرس: مشهد، بلوار شهید فکوری، بین فکوری 55 و 57، پارک موزه علوم زمین
 • شماره تماس: 05138212406

موزه دانشگاه فردوسی

Ferdowsi University of Mashhad Museum


دانشگاه‌ فردوسی مشهد خود، یکی از مشخصه‌هایی است که شهر مشهد را با آن می‌شناسند. موزه دانشگاه فردوسی هم عضو تازه تاسیس و مهم این مجموعه است. بخش موزه دانشگاه فردوسی مشهد در سال 1397 افتتاح شد و راه‌اندازی موزه دانشگاه فردوسی مشهد حفظ خلاء آثار آموزشی که به همت دانشجویان، اساتید و دانشگاهیان در این مجموعه تهیه می‌شد را به خوبی پر کرده ‌است. در واقع این موزه سابقه علمی دانشگاه فردوسی را به بازید‌کنندگان نشان می‌دهد.

آسمان نمای دانشگاه فردوسی مشهد، یک انگاریوم تمام بومی در ایران است که در مقام بزرگ‌ترین آسمان نمای شرق کشورمان، صفر تا صد آن را ایرانی‌ها ساخته‌اند. در این آسمان نما، یک سالن با پرده نمایشی به شکل نیمکره، بازدیدکنندگان را در احاطه خود قرار می‌دهد. افرادی که در این سالن حاضر می‌شوند، می‌توانند به زمان‌ها و مکان‌های دیگر سفر کنند و دانش خود را از دنیای ستاره‌شناسی ارتقاع دهند. اطلاعات کامل‌تر از آسمان نمای دانشگاه فردوسی مشهد را در مجله یوتراوز بخوانید.Ferdowsi University of Mashhad

 • آدرس: میدان آزادی، دانشگاه فردوسی مشهد
 • شماره‌ تماس:  05138802000

موزه جانور‌شناسی

Mashhad Zoological Museum


موزه جانورشناسی مشهد، یک مرکز پژوهشی‌ است که با مطالعات روی زندگی جانوران مختلف و تاکسیدرمی‌های انجام شده، توانسته‌ یک مجموعه کامل و کاربردی از جانداران مختلف و زوایای متنوع زیستی آن‌ها در دسترس بازدید‌کنندگان قرار دهد. این مجموعه همچنین دارای مدارک و اسناد ارزشمندی در حوزه جانورشناسی است. موزه جانورشناسی در دانشگاه بزرگ فردوسی مشهد قرار دارد.Zoological Museum

 • آدرس: مشهد، میدان آزادی، پردیس دانشگاه فردوسی، سازمان مرکزی، موزه جانورشناسی

موزه وقف مشهد

موزه وقف مشهد محل رونمایی و به نمایش‌ گذاشتن اشیاء قدیمی و عتیقه‌جات است. اگر علاقه‌مند به بازدید از آثار موزه وقف مشهد هستید حتما این کار را با هماهنگی اداره اوقاف انجام دهید. این موزه در ساختمان ادره اوقاف قرار دارد و شامل بیش ‌از 160 نوع آثار تاریخی و فرهنگی ارزشمند است.

 • آدرس: خراسان رضوی، مشهد، خیابان آبکوه
 • شماره تماس: 09155199680

موزه آیین‌های پهلوانی

Museum of heroic faith

موزه‌ آیین‌های پهلوانی یا موزه شه لافتی رسالت مهمی دارد و آن هم حفظ و گسترش سنت‌های پهلوانی و زورخانه‌ای در شهر مشهد است. به همت سازمان میراث فرهنگی این موزه در سال 1389 در فهرست میراث معنوی یونسکو قرار گرفت. اولین آموزه را در بدو ورود به این موزه یاد خواهید گرفت. در واقع ورودی موزه دری کم ارتفاع است که برای عبور از آن باید سرخود را خم ‌کنید! نوشته‌ای به چشمتان می‌خورد با مضمون زیر که هدف از طراحی این ورودی را به روشنی درک خواهید کرد:

سر تعظیم فرود آور به هنگام ورود، چون که جای ادب و رسم جوانمردان است. 


موزه آئین‌های پهلوانی سه بخش دارد: زورخانه، لنگری (جایی در مجاورت گود زورخانه برای استراحت ورزشکاران) و مطبخ خانه. تمامی وسایل مربوط به ورزش‌های زورخانه‌ای را می‌توانید در این موزه پیدا کنید. نکته جالب دیگر در بازید این موزه موقعیت جغرافیایی آن است. اگر از مشهد برای بازدید این موزه بروید می‌‌توانید در مسیر از آرامگاه فردوسی بزرگ هم دیدن کنید. در محیط موزه آئین‌های پهلوانی امکاناتی برای صرف آبگوشت محلی هم فراهم است! فقط یادتان باشد که از قبل هماهنگ کنید.

 • آدرس: 30 کیلومتری مشهد، روستای چهار برج
 • شماره‌ تماس:  05136781072

موزه دیرینه‌ شناسی مشهد

Mashhad Paleontological Museum

موزه دیرینه ‌شناسی یک مجموعه شخصی و مجهز است که به همت پایه‌گذار مجموعه بازیما (جناب‌آقای واحدیان) گردآوری شده‌ است. این مجموعه در جهت بالابردن اطلاعات عمومی بازدید‌کنندگان در رابطه با تاریخ زمین برپا شده‌ است. ارائه تمام موضوعات مربوط به تاریخ زمین در این مجموعه با به نمایش‌گذاشتن فسیل‌های گیاهی و جانوری، برای درک و فهم بهتر انجام می‌شود. بازدید از موزه خصوصی دیرینه ‌شناسی رایگان است.Paleontological Museum

 • آدرس: مشهد، بزرگراه وکیل‌ آباد، زیرگذر پارک ملت
 • شماره‌ تماس: 09151581707

موزه حوضخانه هزار‌دستان مشهد

hozkhane hezardastan museum

هرکدام از موزه‌های مشهد خصوصیات منحصر‌به‌فردی دارند. موزه حوضخانه هزاردستان مشهد هم از همین نمونه‌هاست. نکته جالب در مورد این موزه در واقع دوکاربره بودن آن است. حوضخانه هزار‌دستان در اصل یک رستوران است که مملو از عتیقه‌جات و آثار تاریخی ا‌ست. قدمت رستوران این مجموعه، به سال 1373 برمی‌گردد. با همت میراث فرهنگی حوضخانه هزاردستان، از سال 1382 به یک موزه فرهنگی-هنری تبدیل شد.

دکوراسیون حوضخانه هزاردستان مملو از فرش‌ها، تابلوها و اشیاء‌ قدیمی و قیمتی است. چه چیزی بهتر از این‌که همزمان که یک ناهار خوشمزه و لذیذ را میل می‌کنید با دیدن اجزاء دکور تاریخی حوضخانه هزاردستان گذری در تاریخ بزنید.

غذاهای سنتی مشهدی مثل: دیزی ماهیچه، دیزی سنگی، قرمه‌سبزی خراسانی، حلیم بادمجان را می‌توانید در موزه حوضخانه هزاردستان امتحان کنید. در مجموعه بی‌نظیر هزاردستان مشهد، با غذاخوردن در کنار یک حوضچه سنتی و انبوهی از اشیاء ارزشمند و تاریخی یک حس ناب و بیادماندنی را تجربه کنید.hezardastan museum of mashhad

 • آدرس: مشهد، خیابان جنت، بین جنت 4و6
 • شماره تماس: 05132222943

موزه نان مشهد

Mashhad Bread Museum


با توجه به ارزش والایی که نان در فرهنگ و هویت ملی سرزمین ما دارد، نیاز به راه‌اندازی موزه‌ای با رویکرد آشنایی با فرآیند تولید نان‌های سنتی در مشهد احساس می‌شد. با آغاز به‌کار موزه نان مشهد در سال 1390 این خلاء به خوبی پر شد. در این موزه تمام مراحل، از کاشتن بذر گندم و عمل‌آوری آرد، تا پخت و فروش نان با ماکت‌ انسان‌هایی که در حال کارکردن هستند نشان داده ‌شده‌ است.Khorasan Razavi Bread Museum

 • آدرس: کیلومتر 17 جاده آسیایی، بعد از سه‌راه فردوسی، کوچه یزدی‌ها
 • شماره ‌تماس: 09336900386

موزه اسناد آموزش و پرورش ناحیه 3 مشهد

موزه اسناد آموزش و پرورش یک مدرسه قدیمی تغییر کاربری داده ‌شده ‌است که در حال حاضر فقط با هماهنگی قبلی قابل بازدید است. این موزه کلکسیونی از ظروف، لباس، سلاح، تابلو، نقاشی، طروف و اشیاء نفیس و تاریخی است.

 • آدرس: مشهد، خیابان پاسداران، پاسداران 4، ساختمان اداره آموزش و پرورش ناحیه 3
 • شماره‌ تماس: 05138592151

موزه ریلی راه‌آهن مشهد

Mashhad Railway Museum

موزه ریلی راه‌آهن مشهد یا باغ‌ موزه راه آهن، اولین موزه ریلی ایران است که اطلاعات جالبی درباره انواع قطارها و لوکوموتیو‌ها در اختیارتان قرار می‌دهد. در این موزه نزدیک به 300 هزار قطعه از تجهیزات ریلی و عموما هر چیزی که مربوط به قطار است به‌صورت مجموعه‌ای در معرض بازدید عموم قرار دارد. جالب‌ترین قسمت این مجموعه نخستین لوکوموتیو‌های ایران است که مقایسه‌ آن‌ها با لوکوموتیو‌های امروزی قطعا شگفت‌زده‌تان خواهد کرد. موزه ریلی مشهد شامل دو سالن و یک باغ ‌موزه است و زمان پیشنهادی برای بازدید از آن تقریبا 1 ساعت است. این موزه درسال 1396 افتتاح شده‌ است.

 • آدرس: مشهد، میدان راه‌آهن، ایستگاه راه‌آهن
 • برای کسب اطلاعات بیش‌تر می‌توانید در ساعات اداری با شماره 09159752146 تماس بگیرید.

موزه کنسولگری پاکستان مشهد

 Consulate Museum of Pakistan

بدون‌شک مهم‌ترین جاذبه‌ شهر مشهد برای مسافران این شهر حرم مطهر امام رضا ‌(ع) است که سالانه مسلمانان زیادی را از سراسر کشور به شهر مشهد می‌کشاند. گروه بزرگی از مسافران مشهد پاکستانی هستند. نزدیکی فرهنگی کشور پاکستان با ایران و روابط حسنه‌ای که بین دو کشور وجود داشت، بهانه‌ای شد تا برای ترویح فرهنگ مردم پاکستان و آشنایی ایرانیان با ارزش‌ها و سنت‌های این کشور موزه‌ای که معرف فرهنگ بومی پاکستان است، در کنسولگری پاکستان در مشهد راه‌اندازی شود.

اشیاء ارزشمندی در موزه پاکستان وجود دارد که ترکیبی نفیس از گنجینه‌های ایران و پاکستان در زمینه‌های مختلف است. ظروف عتیقه مربوط به دوره ملکه ویکتوریا، روزنامه‌های فارسی سال 1341، ظروف پذیرایی ساخته‌ شده با عاج فیل و عکس‌های عکاسان انگلیسی از بارگاه امام رضا (ع) چند نمونه از آثاری هستند که برای بازدیشان می‌توانید به موزه کنسول‌گری پاکستان سری بزنید. توجه داشته باشید که بازدید از موزه کنسولگری پاکستان، با هماهنگی نمایندگی شمال ‌شرق وزارت امور خارجه امکان‌پذیر است.  Consulate Museum of Pakistan

 • آدرس: مشهد، خیابان امام خمینی، مقابل باغ ملی، کنسولگری پاکستان

فرهنگسرای بهشت مشهد

فرهنگسرای بهشت مشهد در واقع از بناهای تاریخی این شهر محسوب می‌شود که در حدود 80 سال قدمت دارد. این بنای تاریخ معاصر ایران، در حال حاضر نمایان‌کننده فرهنگ و هویت بومی مردم مشهد است که با اقدام پسندیده شهرداری مشهد به یک جاذبه فرهنگی پربازدید تبدیل شده است و برای همین امر آن را در لیست موزه‌های مشهد قرار می‌دهیم. اطلاعات بیشتر از فرهنگسرای بهشت مشهد را در یومگ بخوانید.عکس موزه‌های مشهد

چند عکس زیبا از موزه‌های مشهد ببینید!

Antique objects
Important museums of Mashhad
mashhad museums
mashhad museums

ساعت کاری موزه‌های مشهد

Working hours of Mashhad museums

موزه‌های مشهد ساعت کاری‌های مختلفی دارند که با مراجعه به قسمت توضیحات هر موزه در این نوشته، می‌توانید برای آگاهی از ساعت مجاز برای بازدید از موزه‌های مشهد به اسکرول کردن ادامه دهید:

 • ساعت بازدید از موزه‌های فردوسی و شاهنامه، باغ‌موزه نادری و موزه بزرگ خراسان: از ساعت 8الی17
 • ساعت بازدید از موزه‌های آستان قدس رضوی: از ساعت 8:45 الی 17 (به استثناء موزه فرش، موزه قرآن و نفایس، موزه آثار اهدایی به مقام معظم رهبری و موزه استاد فرشچیان که از ساعت 8 صبح تا 12 ظهر دایر هستند).
 • سایر موزه‌های مشهد معمولا از 8 صبح شروع به‌کار می‌کنند اما بهتر است برای کسب اطلاعات دقیق‌تر با استفاده از شماره ‌تماس‌هایی که در اختیارتان قرار دادیم با موزه‌های مشهد تماس بگیرید.

نکات مهم بازدید از موزه‌های مشهد

great museum of khorasan

 • هرکدام از موزه‌های مشهد در روز‌های خاصی (معمولا 4 روز) از سال تعطیل هستند. به‌روزترین اطلاعات را در این باره می‌توانید با مراجعه به سایت میراث فرهنگی و گردشگری خراسان رضوی به آدرس www.razavichto.ir به‌دست آورید.
 • حتما قوانین بازدید از موزه‌ها را رعایت کنید.
 • برای گردهم‌آوری آثار موزه‌های مشهد زحمات زیادی کشیده ‌شده‌ است. لطفا در بازدید از موزه درجهت حفظ این آثار همکاری لازم را انجام دهید.
 • برای عکس‌گرفتن از آثار تاریخی در موزه‌های مشهد، با لیدر مربوطه هماهنگی لازم را انجام دهید.

با در نظر گرفتن این نکات ساده لذت بازدید از موزه‌های مشهد را برای خود و دیگر بازدید‌کنندگان دو‌چندان کنید. علاوه بر موزه‌هایی که در این مقاله نام برده شد، باغ موزه ملک و موزه مردم‌شناسی ویرانی  شاندیز در شهر مشهد هم بسیار دیدنی هستند. موزه ملک یک خانه تاریخی ا‌ست که در قدیم متعلق به یکی از بزرگ‌ترین ملاکان مشهد بوده است و در ابتدای خیابان امام‌خمینی قرار دارد. موزه مردم‌شناسی ویرانی هم در منطقه گردشگری شاندیز مشهد قرار گرفته و بازدید‌کنندگان زیادی دارد.

نوشته های مشابه
 • معرفی راه آهن مشهد

  پاسخ هر سوالی که درباره راه‌آهن مشهد دارید را، در متن زیر پیدا می‌کنید. این شما و این هم کامل‌ترین راهنمای راه‌آهن مشهد.

 • حرم امام رضا؛ راهنمای جامع زائرین

  حرم امام رضا با 26 رواق، 9 صحن، مساحتی بالغ بر یک‌میلیون‌مترمربع و گنجایش 700هزارنفر، یکی از بزرگ‌ترین زیارتگاه‌های جهان به‌شمار می‌رود.

 • باغ مشهد

  باغ مشهد یک مجموعه تفریحی - گردشگری همه‌چیز تمام است که همه افراد با هر نوع سلیقه‌ای را راضی نگه‌ می‌دارد. از آبشار‌ها و برکه‌های فرح‌بخش گرفته تا نمایشگاه‌های حیوانات ماقبل تاریخ، باغ گیاهان دارویی و باغ شادی کودکان، همه و همه نوید‌بخش یک روز تفریحی عالی در شهر مشهد هستند. اگر می‌خواهید یک روز متفاوت و سرشار از تنوع را در مشهد بگذرانید، بازدید از باغ مشهد بهترین گزینه است.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز