ورود
travel by Train

مزایا و معایب سفر با قطار

زمان برای مطالعه 4 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

شاید نیاز باشد تا قبل از آنکه بخواهید سفر با قطار را تجربه کنید، با برخی از مزایا و معایب، ویژگی‌ها، امکانات و نکات مربوط به این سفر آشنا شوید. در این صورت است که انتخاب بهتر و درست‌تری خواهید داشت.

هر وسیله‌ای در این کره‌‌ی خاکی ویژگی‌هایی دارد که هرکدام از آن‌ها از جهتی خوب و از جهتی بد هستند. مثال نزدیک به این مسئله را می‌توان فضای مجازی و تلفن‌های همراه در نظر گرفت که از طرفی استفاده‌های بسیاری از آن‌ها می‌شود و از طرف دیگر اگر مراقب نباشیم، ممکن است اسیر آن شده و به آن اعتیاد پیدا کنیم؛ که این بد است. بگذریم! برویم سراغ آنچه قرار است در این مطلب بررسی کنیم. همه‌ی ما با قطار آشنایی داریم و می‌دانیم قطار چیست، اما آیا به همان اندازه که از قطار می‌دانیم، با مزایا و معایب سفر با قطار هم آشنا هستیم؟ برخی افراد جوابی برای این سوال ندارند و برخی دیگر نه‌تنها یک جواب که چند جواب به این سوال می‌دهند. حال در این مطلب، یوتراوز قصد دارد تا شما را با برخی ویژگی‌های سفر با قطار آشنا کند.

سریع و سیر قطار بگیرخرید آنلاین

آنچه از خوبی‌ها و بدی‌های قطار می‌خوانید:


مزیت‌های سفر با قطار

train coupe

قبل از هر چیز بهتر است با مزیت‌های سفر با قطار آشنا شوید؛ چون به‌هرحال قطار به‌عنوان یکی از پرتقاضاترین وسایل حمل‌ونقل عمومی همیشه در دسترس شما قرار دارد. پس بهتر است مزیت‌های سفر با آن را بدانید.


از خوبی‌های قطار؛ آرامش

از جمله مزیت‌هایی که قطار نسبت به سایر وسایل حمل‌ونقل عمومی دارد آن است که آرامش بیشتری را در آن تجربه می‌کنید. در صورتی‌که در هواپیما جای کمتری برای نشستن، منع آمدوشد، چاله‌های هوایی، فشار هوا و ... ممکن است سبب سلب آرامشتان شوند.

اتوبوس به شکل دیگری مثل عبور از ‌پیچ‌وخم‌های بسیار، دست‌اندازها و طولانی‌بودن مسیر آرامش‌تان را برهم می‌زند؛ اما در قطار چنین چیزهایی وجود ندارد یا اگر هم وجود داشته باشد به‌قدری کم است که حتی به چشم‌تان نمی‌آید. در قطار جا برای نشستن مناسب است، تخت وجود دارد، امکان رفت‌وآمد مهیاست و بسیاری خوبی‌های دیگر که از آن بی‌خبرید. 


خوابیدن در قطار

sleeping on the train

یکی از مواردی که در قطار امتیازی ویژه به‌حساب می‌آید، امکان خوابیدن در قطار است. خوابیدن در قطار بی‌شباهت به خوابیدن بر روی تخت و آن‌هم در خانه نیست. در واقع تخت‌خواب در قطار امتیازی ویژه به‌حساب می‌آید. در صورتی‌که این ویژگی و امتیاز را در سایر وسایل حمل‌ونقل عمومی نمی‌بینیم که اگر هم باشد خیلی کم است و با هزینه‌های گزاف قابل‌استفاده است.


هزینه‌ی کم؛ خوبی سفر با قطار

از جمله مزیت‌های قطار نسبت به سایر وسایل حمل‌ونقل، هزینه‌ی کم سفر با آن‌ است. البته این هزینه را باید با توجه به خدمات و امکانات قطار در نظر بگیرید. در واقع قطار و مخصوصاً قطارهای لوکس و مجلل، مثل قطار 5 ستاره فدک، امکانات و خدماتی دارند که کمتر در سایر وسایل حمل‌ونقل می‌بینید. مثلاً برخی از قطارها حمام و رستوران دارند که در نوع خودش جالب‌توجه است.


چیزی به اسم محدودیت بار، کمتر دیده می‌شود

از مزایای دیگر قطار نسبت به سایر وسایل حمل‌ونقل آن است که در سفر با قطار چیزی به اسم محدودیت بار وجود ندارد. البته نه اینکه وجود نداشته باشد؛ اما قوانین سختگیرانه‌ای در این خصوص وجود ندارد. منظور چیست؟ اگر تجربه‌ی سفر با هواپیما را داشته باشید، حتماً مشاهده کرده‌اید که برای حمل بار محدودیت‌های وزنی وجود دارد. مثلاً وزن بار نباید از 20 تا 30 کیلوگرم (به قوانین ایرلاین‌ها بستگی دارد) بیشتر شود، در حالی‌که چنین چیزی را در قطار تجربه نخواهید کرد. در واقع چیزی به اسم محدودیت بار در قطار، حداقل به این شکل وجود ندارد. البته بهتر است شرایط کوپه و همسفران خود را هم در نظر بگیرید و بار شما مانع آسایش همسفران نشود. 

مطالعه این لینک شما را با قوانین و مقررات قطار آشنا می‌سازد.


دسترسی بهتر؛ خوبیِ سفر با قطار 

در میان سایر وسایل حمل‌ونقل، راه دسترسی به قطار آسان‌تر است. چراکه به‌طور مثال فرودگاه در هر شهری وجود ندارد؛ اما دسترسی به‌ قطار در بسیاری از شهرهای کوچک و بزرگ کشورمان امکان‌پذیر است و برخلاف فرودگاه و ترمینال که در ابتدا یا انتها و حتی در خارج از شهرها قرار گرفته‌اند، ایستگاه قطار معمولا در مرکز شهر و داخل شهر قرار دارد. 

در بعضی شهرهای کشورمان حتی ایستگاه راه‌آهن از طریق مترو در دسترس مسافران قرار دارد: مثل ایستگاه راه‌آهن مشهد و ایستگاه راه‌آهن تهران که به‌راحتی در دسترس گردشگران و شهروندان قرار دارند.


زیاد معطل نمی‌شوید

chair car train

معطل‌‎شدن در سفر با وسایل مختلف از جمله هواپیما و اتوبوس، از سری عواملی است که عموماً به دلایل مختلفی مانند نقص فنى و شرایط آب‌وهوایی بد اتفاق می‌افتد. به همین علت مدتی را باید منتظر حل این مسئله باشید. اما اگر قرار باشد برای سفر از قطار استفاده کنید، احتمالاً شرایط بهتری را تجربه خواهید کرد. در واقع قطار نسبت به سایر وسایل، کمتر دچار تاخیر می‌شود. البته بد نیست بدانید که معطلی و تأخير ممکن است برای هر وسیله‌ نقلیه‌ای رخ بدهد که کاملاً هم درست است؛ اما حرف ما این است که معطل شدن، در سفر با قطار کمتر پیش می‌آید.


سفر با قطار چه عیب‌هایی دارد؟

همانند هر وسیله‌ی دیگری قطار هم عیوبی دارد که باید نسبت به آن اطلاع پیدا کنید. درست است که قطار مزایای بسیاری دارد اما این بدان معنا نیست که از بدی‌های قطار چشم‌پوشی کنید. در ادامه برای شنیدن عیب‌های قطار همراه یوتراوز باشید.


هم‌سفر بودن با افرادی که نمی‌شناسید

از بدی‌های قطار این است که هیچ اطلاعاتی از همسفران خود ندارید، شاید بپرسید که این موضوع درباره هواپیما و اتوبوس هم صدق می‌کند اما واقعیت این است که در سفر با قطار قرار است زمانی طولانی را با افرادی در یک کوپه سپری کنید که هیچ شناخت و اطلاعاتی از آن‌ها ندارید.


نداشتن تهویه مناسب

برخی قطارها سیستم تهویه مناسبی ندارند و بوی سیگار در تمام مدت سفر برایتان آزاردهنده خواهد بود. متاسفانه این مشکل در قطارهای ایران زیاد دیده می‌شود.


ویژگی‌های سفر با قطار که کمتر کسی می‌داند

سفر کردن با قطار ویژگی‌هایی دارد که آن را از سایر وسایط حمل‌ونقل متمایز می‌کند. حالا که با مزایا و معایب سفر با قطار آشنا شدید، بد نیست درباره این ویژگی‌های متمایزکننده هم بیشتر بدانید. شاید این موضوع به تصمیم نهایی شما برای سفر با قطار کمک کند.


حمل توشه‌ی سفر با قطار

یکی از مهم‌ترین خدمات قطار که عموماً افراد قابل‌توجهی از آن بی‌اطلاع‌اند، حمل وسایل و توشه‌ی سفرشان با قطار است. زمانی که قصد سفر با قطار را دارید، فکر می‌کنید که باید تمام وسایل را با خود به داخل کوپه ببرید، اما این‌طور نیست؛ یعنی اگر هم بوده، الان دیگر این‌طور نیست و این امکان وجود دارد که همانند سفر با هواپیما، وسایل خود را به قسمت بار بسپارید. البته باید به‌خاطر داشته باشید که بار تحویلی شما نباید بیشتر از 200 کیلوگرم باشد و ابعاد آن بیشتر از 2 متر نباشد.


حمل خودرو با قطار
car transport by train


نکته‌ی جالب دیگری که قطارها دارند و شاید کمتر کسی از آن مطلع باشد، امکان حمل ماشین با قطار است. این ویژگی به شما کمک می‌کند تا بدون آنکه پول بنزین، ریسک جریمه و خستگی رانندگی در جاده را به جان بخرید، راحت در کوپه بنشینید و خودروی خود را همراه‌تان به سفر ببرید، تا پس از رسیدن به مقصد آن را تحویل بگیرید و از آن استفاده کنید.


مایکروفر؛ امکانی ویژه برای گرم‌کردن غذا در قطار

از جمله مواردی که ویژگی خاص برخی قطارها محسوب می‌شود، کوپه‌های دارای مایکروفر است؛ این یعنی امکان گرم‌کردن مواد غذایی. به معنای دیگر اگر کمتر اهل غذای بیرون هستید، این ویژگی به شما کمک می‌کند تا غذای خانگی خود را به داخل کوپه ببرید و آن را در قطار گرم‌ کنید. می‌توانید از مهمان‌دار در این‌باره کمک و راهنمایی بخواهید.


فیلم ببینید و موسیقی گوش دهید

از سری ویژگی‌هایی که برخی قطارها دارند و می‌توان از آن بهره برد، تماشای فیلم و شنیدن موسیقی در داخل کوپه است. توجه کنید که چنین امکانی برای تمام قطارها وجود ندارد و اغلب در قطارهای چهار ستاره و یا پنج ستاره این امکان دیده می‌شود.


رستوران روی ریل

از سری ویژگی‌های دیگری که عموماً در قطارها دیده می‌شود، رستوران قطار است. معمولاً در قطارها، واگنی را به رستوران اختصاص می‌دهند و همان‌طور که از اسم آن مشخص است، وظیفه‌ی آن‌ سرو غذا، صبحانه و نوشیدنی گرم است و شما می‌توانید برای صرف غذا به رستوران قطار بروید. همچنین در برخی قطارها بخشی به نام واحد مهمانداری وجود دارد که هر لحظه آماده است تا آنچه می‌خواهید را برایتان فراهم کند.


کوپه‌ی مخصوص برای آقایان و بانوان

یکی از ویژگی‌های دیگر قطارها اختصاص کوپه ویژه برای آقایان و بانوان است. اگر قصد دارید تنها سفر کنید و در سفر خود راحت باشید، کوپه‌ی مخصوص آقایان یا بانوان را رزرو کنید. اگر آقا باشید همه‌ی افراد داخل کوپه آقا هستند و اگر خانم باشید، همه‌ی افراد داخل کوپه خانم هستند. البته اگر خانم هستید و قصد دارید با فرزندتان (پسر) سفر کنید، باید توجه داشته باشید که فرزند بالای شش سال پسر را نمی‌توانید به کوپه بانوان ببرید.


مسافرین قطار چه حقوقی دارند؟

خوبی‌ها و بدی‌های سفر با قطار

سفر با قطار همانند سفر با سایر وسایل نقلیه، نکات و مواردی دارد که باید به آن توجه داشته باشید. یکی از آن نکات، حقوقی است که یک مسافر در سفر با قطار دارد. 


تکلیف بلیط‌های استردادی چه می‌شود؟

یکی از موضوعاتی که ممکن است برای هرکسی رخ بدهد، کنسل کردن بلیط قطار به هر دلیلی است. درباره‌ی بلیط‌های استردادی باید بگوییم که تمامی بلیط‌هایی که کنسل می‌شوند، صبح روز قبل از حرکت به سیستم برگشت داده‌ شده و در مراکز فروش بلیط شهر مبدأ و شهرهای اطراف آن عرضه می‌شوند. البته اگر روز قبل از حرکت از ایام تعطیل باشد، بلیط آن روز در روزهای اداری قبل از آن، برگشت داده می‌شود. مثلاً بلیط روز شنبه را روز پنجشنبه برگشت می‌دهند. توجه داشته باشید که بلیط مفقودی از سامانه و شبکه‌ی رایانه‌ای استرداد داده نمی‌شود. برای استرداد بلیط باید به دفاتر خدمات مسافرتی که مجوز فروش بلیط قطار دارند، مراجعه کنید. بسته به زمان اعلام و اقدام برای کنسلی بلیط، بخشی از هزینه بلیط به‌عنوان جریمه کسر می‌شود و باقی وجه به شما مسترد خواهد شد. برای کنسلی بلیط قطاری که از یوتراوز خریده‌اید، با شماره 1548 تماس بگیرید.

ریزودرشت بلیط المثنی 

درصورتی‌که بلیط اصلی را به هر دلیلی از دست داده‌اید، باید بلیط المثنی بگیرید و برای آن درصدی از قیمت کل بلیط را هم بپردازید و اگر به هر دلیلی بلیط المثنی خود را گم کردید، دیگر بلیطی برای شما صادر نخواهد شد.


حق‌وحقوق مسافر در صورت تأخير قطار

از سری موارد دیگری که باید نسبت به آن آگاهی داشته باشید، حق‌وحقوقی است که یک مسافر قطار در صورت تأخير قطار از آن برخوردار می‌شود. اگر تأخير قطار به صورتی باشد که دیرتر از زمان مقرر به ایستگاه مقصد برسد و این به‌گونه‌ای باشد که از زمان یک وعده غذا بر اساس ساعت ورود قطار گذشته باشد، به مسافرین یک وعده پذیرایی رایگان داده خواهد شد.

در صورتی‌که تأخير بیش از زمان معین باشد و باعث شود تا مسافر از قطار بعدی جا بماند و اگر این تأخير به‌گونه‌ای باشد که فاصله‌ی بین ورود قطار قبلی و حرکت قطار بعدی بیش از 3 ساعت شود و همچنین هر دو بلیط به نام مسافر باشد، وجه کامل بلیط قطار بعدی پرداخت‌شده یا مسافر با قطارهای بعدی اعزام می‌شود.

همچنین اگر تأخير قطار باعث شود تا مسافر مجبور به پرداخت هزینه‌ی اقامت و غذا بشود، این هزینه برگردن شرکت ریلی خواهد بود؛ اما در صورتی‌که مسافر با قطار درجه پایین اعزام شود، مابه‌التفاوت هزینه‌ی بلیط برگشت داده خواهد شد و در صورتی‌که با قطار درجه‌ی بالاتر اعزام شود، مابه‌التفاوتی از او گرفته نخواهد شد.


برخی امکانات قطار

catering on the train

سفر رفتن با قطار سفری متفاوت و چه‌بسا مقرون‌به‌صرفه است. از طرفی در قطارها و مخصوصاً قطارهای کوپه‌ای مثل شرکت رجا، شما می‌توانید از امکانات و ویژگی‌هایی بهره ببرید که در سایر وسایل حمل‌ونقل کمتر دیده می‌شوند؛ اما عموم گردشگران با این امکانات آشنا نیستند. در ادامه قصد داریم تا شما را با برخی از امکانات قطارها آشنا کنیم.


پریز برق؛ دکوری سابق، کاربردی حاضر

یکی از امکانات و ویژگی‌های قطار که خب ویژگی جدیدی هم نیست، پریزهای برق داخل کوپه‌ و واگن‌های قطار است. البته پریزهای امروزی که در داخل قطار وجود دارند، نسبت به پریزهایی که سابقاً وجود داشتند، دکوری نیستند. حتی در مواردی دیده‌ شده که به آن‌ها کتری برقی یا سشوار هم وصل می‌کنند.


استحمام در قطار چیز دیگری است

یکی از امکاناتی که ًبه‌تازگی در برخی قطارها دیده می‌شود، وجود حمام در داخل واگن‌هاست. البته این ویژگی در تمامی قطارها وجود ندارد. عموماً این ویژگی در قطارهای لوکس یا چهارستاره و پنج‌ستاره دیده می‌شود. به‌ هرحال هرچه باشد، امکانی جدید و ویژه است که در طول سفر به‌خصوص سفرهای طولانی، مورداستفاده قرار می‌گیرد و بسیار هم کارآمد است.


پذیرایی در قطار

از سری ویژگی‌های دیگری که معمولاً در قطار می‌توانید استفاده کنید، پذیرایی است. بدین‌صورت که شما قبل از سفر و زمانی که قرار است بلیط خود را رزرو کنید، گزینه‌‌ی مربوط به پذیرایی در قطار را انتخاب می‌کنید و بالطبع با انتخاب این گزینه، به مبلغ بلیط شما هم اندکی اضافه می‌شود.


همه را گفتیم تا بگوییم ...

قطار از جمله وسایل حمل‌و‌نقل بین‌شهری و بین کشوری است که سالانه مسافران زیادی را جابه‌جا می‌کند. سفر با قطار نسبت به خودرو شخصی، اتوبوس و هواپیما از لحاظ زمانی و همچنین در برخی موارد از لحاظ هزینه، بهتر و به‌صرفه‌تر است. بسیاری از افراد هستند که همیشه برای سفرهای خود، قطار را به هر وسیله‌ی دیگری ترجیح می‌دهند؛ اما متاسفانه اطلاعات کامل و دقیقی نسبت به قطار و حقوق خود ندارند. افزایش اطلاعات در این‌باره کمک می‌کند تا برنامه‌ریزی بهتری برای سفر و مدیرت بودجه خود داشته باشید. در پایان امیدواریم این مقاله اطلاعات مفیدی به شما بدهد. به‌ هر حال اگر تجربه جالبی از سفر با قطار دارید از شما می‌خواهیم که آن را با خوانندگان یوتراوز در میان بگذارید.


اطلاع از تاریخ پیش فروش قطار
امکانات
تخفیف

نوشته های مشابه
 • پاییز کجا بریم؟

  کمتر کسی را می‌شناسیم که از دیدن برگ‌های زرد و نارنجی درختان در پاییز به وجد نیاید و رویای سفر در این فصل تماشایی را در سر نداشته باشد. اما کدام مکان‌ها و کدام شهرها بهترین مقاصد گردشگری در پاییز هستند؟ در این مطلب به این سوال جواب می‌دهیم.

 • وسایل ضروری برای سفر دخترانه چیست؟

  برنامه سفر دخترانه چیده‌اید اما هنوز نمی‌دانید چه وسایلی باید همراه خودتان بردارید؟ ما در این مطلب به تمام دغدغه‌های شما درباره وسایل مورد نیاز برای سفر دختران پاسخ می‌دهیم و در پایان امیدواریم با اطلاع از جزئیات این موضوع، سفری به‌یادماندنی داشته باشید.

 • آتش روشن کردن در طبیعت

  حتما برای شما هم پیش آمده که در طبیعت‌گردی؛ هوس روشن کردن آتش به سرتان زده یا حتی در شرایط پیش‌بینی نشده، نیاز به روشن کردن آتش داشته‌اید اما، چون تجهیزات لازم را نداشتید، از خیرش گذشته‌اید. با خواندن متن زیر تمام ترفندهای آتش درست کردن در طبیعت را به شما می‌گوییم. روش‌هایی ساده که حتما متعجب‌تان خواهد کرد!

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز