ورود
Photo of transport a car by Train

حمل ماشین با قطار

زمان برای مطالعه 4 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

حمل ماشین با قطار چگونه انجام می‌شود؟ آیا این کار صرفه اقتصادی دارد؟ راهکارها و ترفندهای فرستادن ماشین با قطار چیست؟ چگونه ماشین خود را در شهر مقصد تحویل می‌گیریم؟ پاسخ به این سوالات و ده‌ها نکته خواندنی دیگر را در مقاله زیر می‌خوانید.

حمل ماشین با قطار یکی از به دردبخورترین قابلیت‌های سفر با قطار است. فرض کنید عازم سفری هستید که در مقصد نیاز دارید یا دوست دارید که با ماشین شخصی خود به گشت‌وگذار بروید و از پرداخت هزینه اضافی برای حمل‌ونقل شهری در امان باشید. از طرفی ممکن است بخاطر طولانی بودن مسیر یا هر دلیل دیگری حوصله رانندگی تا شهر مقصد را نداشته باشید. در این جور مواقع بهترین کار این است که ماشین خود را با قطار به مقصد بفرستید! می‌پرسید چگونه؟ به خواندن ادامه دهید تا از تمام زوایا به بررسی حمل ماشین با قطار بپردازیم و اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار دهیم.

فهرستی از آنچه درباره حمل ماشین با قطار می‌خوانید:


قوانین حمل خودرو با قطار (بایدها و نبایدها)

برای حمل ماشین با قطار یک سری قوانین وجود دارد که بهتر است قبل از اینکه عازم سفر شوید، از آنها باخبر باشید و اقدامات لازم را انجام دهید تا بدون نگرانی و اتلاف وقت روند انجام کار را طی کنید و خودروی‌ خود را به قطار بسپارید. در این قسمت ما قوانین حمل خودرو با قطار را به دو دسته تقسیم کرده‌ایم:


قوانین مربوط به تحویل دادن خودرو به قطار در مبدا

Carrying a car by train

اگر ماشین شما شرایط لازم را برای حمل با قطار داشته باشد؛ می‌توانید با انجام چند کار ساده در مبدا، آن را با قطار به شهر مورد نظرتان بفرستید. اول از همه باید ابعاد ماشین شما، با ابعاد استانداردی که از طرف شرکت ریلی تعریف شده، مغایرت نداشته باشد. در شرکت ریلی رجا، امکان حمل خودرویی که ارتفاعش از 158 سانتی‌متر و عرضش از 180 سانتی‌متر بیش‌تر باشد، وجود ندارد (معمولا ماشین‌های شاسی بلند در این دسته‌بندی قرار می‌گیرند). یادتان باشد که ارتفاع ماشین همراه با لوازم جانبی مثل باربند و... اندازه‌گیری خواهد شد. پس بهتر است در صورت امکان، قبل از تحویل لوازم جانبی را از ماشین‌تان جدا کنید.

مورد بعدی یکی از مهم‌ترین نکاتی است که قبل از رفتن به راه‌آهن و تحویل دادن خودرو باید در نظر بگیرید؛ یعنی زمان. توجه داشته باشید ساعتی که روی بلیط قطار خوردوی شما درج شده‌ است، آخرین فرصت برای تحویل ماشین‌تان به قسمت حمل خودرو قطار است. معمولا پذیرش خودرو از ساعت 8 صبح روز حرکت شروع می‌شود. لازم است بدانید که تحویل خودرو در ساعات اداری انجام می‌شود پس اگر زمان حرکت روی بلیط خودروی‌تان ساعات اولیه صبح است، باید از روز قبل خودرو خود را تحویل داده‌ باشید. هنگام تحویل حواستان باشد به نکات زیر باشد:

 • مقدار بنزین ماشین‌تان نباید از 1 چهارم حجم کل باک، بیش‌تر باشد.
 • برای حفظ ایمنی بیش‌تر لازم است سرباتری ماشین در مبدا جدا شود.
 • به جز لاستیک زاپاس و جک، هیچ‌گونه بار اضافی (چمدان، مواد خوراکی، اشیاء، لوازم و...) نباید در ماشین باشد.
 • در هنگام تحویل ماشین باید مبلغی را به عنوان حق بیمه بپردازید. مقدار مبلغ بیمه نسبت به ارزش خودرو و مبدا و مقصد شما، متفاوت خواهد بود.


قوانین مربوط به تحویل گرفتن خودرو از قطار در مقصد

Transport a car by train

برای تحویل گرفتن خودرو از قطار، انتظار معطل شدن‌های احتمالی را داشته باشید. چرا که به دلیل طولانی بودن روند خروج خودروها از واگن، امکان این‌که سریعا ماشین خود را تحویل بگیرید خیلی کم است. بعلاوه اینکه تحویل گرفتن ماشین هم مانند تحویل دادن آن، در ساعات اداری انجام می‌شود. احتمالا مجبورید در صف‌های طولانی بایستید. اما در عوض ارزشش را دارد. شما بهترین و مطمئن‌ترین راه را برای همراه داشتن خودرو در سفر انتخاب کرده‌اید.

حالا اگر شما به هر دلیلی شما در زمان مقرر شده نتوانستید برای تحویل گرفتن ماشین خود حاضر شوید چه؟ تکلیف ماشین شما چه خواهد شد؟ در پاسخ باید بگوییم که در این مواقع، معمولا تا 24 ساعت ماشین شما به‌صورت رایگان در پارکینگ نگه‌داری می‌شود؛ اما در صورت طولانی شدن تاخیر، به ازای هر روز موظف به پرداخت حق توقف و هزینه پارکینگ خواهید بود.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در تحویل گرفتن خودرو از قطار لازم است بدانید همراه داشتن مدارک شناسایی معتبر (تحویل گیرنده) است.


سریع و سیر قطار بگیرخرید آنلاین


شرایط حمل خودروهای خاص

How to transport your car by train?

اگر ماشینی که قرار است به مقصد بفرستید، شرایط عادی ندارد و در دسته‌بندی‌های زیر قرار می‌گیرد بهتر است شرایط حمل آنها را بدانید:

 • خودروهای سازمانی: برای حمل خودروهای سازمانی با قطار حتما باید از سمت سازمان مربوطه معرفی‌نامه ارائه دهید.
 • خودروهای صفر کیلومتر: در مورد ماشین‌های صفر کیلومتر، باید توجه داشته باشید که در هنگام تحویل، لازم است برگه فروش ماشین را همراه داشته باشید. در این ماشین‌ها معمولا 6 رقم آخر شماره شاسی به جای شماره پلاک ثبت می‌شود.
 • خودروهای گذر موقت: خودروهای گذر موقت فقط تا زمانی‌ که مجوز عبور آنها اعتبار داشته باشد می‌توانند از خدمات حمل ماشین با قطار استفاده کنند.
 • خودروهای معیوب و تصادفی: باتری ماشین برای حمل با قطار باید سالم باشد تا در صورت لزوم به‌راحتی روشن شود. اگر خودروی شما معیوب و تصادفی است، نمی‌توانید از خدمات حمل قطار برای جابه‌جایی آن استفاده کنید.
 • خودرو سیاسی: برای حمل خودورهای سیاسی با قطار ارائه معرفی نامه از سفارت مربوطه لازم است.
 • خودروهای خارجی: مدرکی که برای حمل این خودروها لازم است ارائه دهید، اصل برگ سبز گمرکی است.

مدارک لازم برای حمل ماشین با قطار

مدارکی که لازم است برای حمل خودرو با قطار ارائه شود با توجه به نوع خودرو و ایستگاه‌های مبدا و مقصد متفاوت است. اما به‌طورکلی الزام به ارائه مدارک زیر در  همه موارد یکسان است.

 • ارائه مدارک شناسایی شخص تحویل دهنده (و تحویل گیرنده در مقصد)
 • کارت ماشین
 • بیمه‌نامه خودرو

راهنمای خرید بلیط حمل ماشین با قطار

در حال حاضر فقط از طریق خرید بلیط قطار رجا امکان حمل ماشین با قطار وجود دارد. بنابراین خرید بلیط برای حمل خودرو یا به‌صورت حضوری و یا به‌صورت اینترنتی از شرکت رجاء خواهد بود. برای خرید بلیط حمل ماشین، به آدرس سایت شرکت ریلی رجاء https://www.raja.ir/ مراجعه کنید یا با شماره 1548 تماس بگیرید تا همکاران ما در قسمت پشتیبانی یوتراوز شما را راهنمایی کنند.

در صفحه اول سایت رجا، گزینه حمل خودرو را مشاهده خواهید کرد. با ورود به این قسمت و پرکردن اطلاعات مربوط به مبدا حرکت، مقصد، تاریخ و تعداد خودرو می‌توانید از بین پیشنهادات موجود، بلیط خود را انتخاب کرده و بعد از پرداخت اینترنتی، آن را رزرو کنید. راستی برای حمل موتور سیکلت با قطار هم می‌توانید از همین روش بلیط بخرید. گفتنی است که اتباع محترم به راحتی می‌توانند درصفحه 👈 خرید بلیط اتباع خارجی 👉 سایت یوتراوز بلیط خود را تهیه کنند.حمل ماشین با قطار از شهرهای مختلف

 Transport a car By Train from Shiraz To Tehran

برای حمل ماشین از شهرهای مختلف با قطار، قبل از هرکاری لازم است مطمئن شوید که آیا شرکت ریلی رجا در مسیری که مدنظر شماست، خدمات‌رسانی می‌کند یا خیر. همانطور که اشاره شد، در حال حاضر تنها شرکت ریلی که امکان حمل ماشین را دارد، شرکت رجاست. در این قسمت حمل ماشین با قطار را در مسیرهای پرتردد بررسی می‌کنیم.


حمل ماشین با قطار از شیراز به تهران

بلیط قطار شیراز به تهران از پرفروش‌ترین بلیط‌های مسیرهای ریلی داخلی است. هر ساله تعداد زیادی مسافر از شیراز به تهران سفر می‌کنند. ممکن است خیلی از آنها قصد داشته‌ باشند ماشین خود را با قطار به تهران بفرستند. خوشبختانه شرکت رجا در برای این مسیر سرویس حمل خودرو قرار داده است و مسافران با خیال راحت می‌توانند در صورت تمایل وسیله نقلیه خود را با قطار به مقصد بفرستند.


حمل ماشین با قطار از مشهد به رشت

رشت یکی از خوش آب و هواترین شهرهای ایران است. به‌جرات می‌توان گفت یکی از زیباترین مسیرهای ریلی ایران هم قطار مشهد به رشت است. بهتر است در خرید بلیط قطار مشهد به رشت توجه داشته باشید که بلیطی را انتخاب کنید که ساعت رسیدنتان به مقصد تقریبا نزدیک ظهر باشد. با این کار می‌توانید از ساعات اولیه صبح و طلوع خورشید تا زمانی که به رشت می‌رسید، از زیبایی‌ جنگل‌ها و رودخانه‌ها در مسیر لذت ببرید. برای حمل ماشین با قطار به رشت هم نگران نباشید، شرکت رجا در این مسیر، برای حمل خودرو خدمت‌رسانی دارد.


حمل ماشین با قطار از کرمان به تهران

فاصله کرمان تا تهران بیش از 1000 کیلومتر است. طی کردن این مسیر با ماشین شخصی یعنی ساعت‌ها رانندگی و هدر دادن یک روز از سفر برای رفع خستگی و... اگر بخواهید زودتر به مقصد برسید شاید بعد از رد شدن گزینه رانندگی تا تهران، سفر با هواپیما گزینه بعدی‌تان باشد. با توجه به هزینه‌های خرید بلیط هواپیما، این مورد هم به‌صرفه نیست. مخصوصا برای سفرهای خانوادگی. بعلاوه احتمالا اشتیاقی برای پرداخت هزینه‌های سر به فلک کشیده تاکسی‌های درون شهری تهران را ندارید پس بهتر است راهی را انتخاب کنید که هم برای سفرخودتان و هم برای حمل ماشین‌تان بهترین گزینه است. خوشبختانه شرکت رجا برای حمل ماشین با قطار به کرمان، از تهران و بالعکس خدمات شایسته‌ای ارائه می‌دهد. بنابراین با خرید بلیط قطار برای خودتان و خودروتان می‌توانید سفری راحت و ایمن را تجربه کنید.


حمل ماشین با قطار از شیراز به تبریز

 متاسفانه در حال حاضر امکان حمل ماشین از قطار با شیراز به تبریز و بالعکس وجود ندارد. برای اطلاع از بروز‌ترین اطلاعات در این باره میتوانید با شماره 1539 مستقیما با کارشناسان حمل با خودرو قطار رجا ارتباط برقرار کنید.


قیمت حمل خودرو با قطار

Ticket for carrying a car

هزینه حمل خودرو با قطار به عواملی مثل: مکان مبدا، مکان مقصد، تعداد خودروها و... بستگی دارد. به عنوان مثال قیمت حمل خودرو با قطار از تهران به مشهد در یک روز عادی 3866500 ریال است و در همان روز از تهران به شیراز 4112000 ریال است. اگر می‌خواهید از هزینه‌های حمل با خودرو با خبر شوید بهترین راه مراجعه به سایت رجا و بررسی هزینه با توجه به مسیر مدنظرتان یا تماس با همکاران واحد فروش ما در یوتراوز (1548) است.


شرایط استرداد بلیط حمل ماشین با قطار

اگر به هر دلیلی از فرستادن ماشین‌تان با قطار منصرف شدید یا مجبور شدید تغییری در ساعت یا تاریخ بلیط خود انجام دهید، می‌توانید بر طبق شرایط و قوانین استرداد بلیط، بلیط خود را کنسل کنید. شرایط استرداد با توجه به زمان کنسل کردن بلیط متفاوت است. اگر 12ساعت قبل از حرکت، بلیط خود را کنسل کنید 90 درصد بهای بلیط به شما برگردانده خواهد شد. تا 3 ساعت مانده به زمان حرکت قطار 70 درصد و از 3 ساعت به زمان حرکت تا قبل از حرکت قطار، 50 درصد هزینه بلیط برگردانده خواهد شد. بدیهی است که بعد از حرکت قطار، هزینه‌ای مسترد نمی‌‌شود. برای کنسلی بلیط قطار خود در هر زمان و به هر دلیلی، به صفحه راهنمای استرداد بلیط قطار مراجعه کنید.

اطلاع از تاریخ پیش فروش قطار
امکانات
تخفیف

نوشته های مشابه
 • راهنمای پیاده روی اربعین در سال 1402

  دل که هوای رفتن می‌کند، پیاده و سواره نمی‌شناسد، پیر و جوان سرش نمی‌شود، دل است دیگر، هوای پرواز دارد، هوای دیدار، زیارت، سر تعظیم بر آستان ساییدن، «السلام علیک یا اباعبدالله الحسین».

 • آتش روشن کردن در طبیعت

  حتما برای شما هم پیش آمده که در طبیعت‌گردی؛ هوس روشن کردن آتش به سرتان زده یا حتی در شرایط پیش‌بینی نشده، نیاز به روشن کردن آتش داشته‌اید اما، چون تجهیزات لازم را نداشتید، از خیرش گذشته‌اید. با خواندن متن زیر تمام ترفندهای آتش درست کردن در طبیعت را به شما می‌گوییم. روش‌هایی ساده که حتما متعجب‌تان خواهد کرد!

 • فرودگاه مهرآباد تهران

  فرودگاه مهرآباد کجای تهران واقع شده و چگونه به آن برسیم؟ این فرودگاه چند ترمینال دارد و خدمات و امکانات مختلف آن چیست؟ بیایید به میدان آزادی تهران برویم و با پُرترددترین فرودگاه کشور آشنا شویم.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز