ورود
Valiasr Square

میدان ولیعصر تهران کجاست؟

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

بله درست متوجه شدید خیابان ولیعصر که میدان ولیعصر تهران در آن قرار دارد بلندترین خیابان خاورمیانه است. اگر می‌خواهید در مورد جذابیت‌های خیابان و میدان ولیعصر بیش‌تر بدانید در این صفحه از مجله گردشگری یومگ با ما همراه شوید.

میدان ولیعصر تهران کجاست؟ چرا خیابان و میدان ولیعصر تهران به‌ عنوان آثار ملی ثبت شده‌اند؟ میدان ولیعصر منطقه چند تهران است؟ چگونه با استفاده از سرویس‌های حمل‌ونقل عمومی به میدان ولیعصر تهران برویم؟ جاهای دیدنی تهران در حوالی میدان ولیعصر؟ تاریخچه میدان ولیعصر و ده‌ها دانستنی دیگر اطلاعاتی‌ است که با خواندن این مقاله به‌دست می‌آورید.

فهرستی از آنچه درباره میدان ولیعصر تهران می‌خوانید:


میدان ولیعصر تهران کجاست؟ (نقشه خیابان ولیعصر تهران)

مکان دقیق میدان ولیعصر تهران روی نقشه زیر نشان داده شده است. این میدان در محل تلاقی خیابان‌های کشاورز و کریم‌خان زند با خیابان ولیعصر قرار گرفته‌ است.تاریخچه خیابان و میدان ولیعصر

خیابان‌های چندتکه کوچک، خیابان بلند ولیعصر را تشکیل داده‌اند. در واقع خیابان ولیعصر که قبل از انقلاب جمهوری اسلامی به «خیابان ولیعهد» معروف بود، متشکل از خیابان‌های زیر است:

 • خیابان باغ جنت (از پل امیربهادر تا میدان منیریه)
 • خیابان امیریه (از میدان منیریه تا میدان سردر سنگی)
 • خیابان باغ انگوری (از کاخ مرمر تا خیابان جمهوری)

این به‌هم پیوستگی در سال‌های اولیه حکومت پهلوی رخ داد و رضاخان نقش مهمی در به‌وجود‌ آمدن آن داشت. در واقع هدف رضاخان ایجاد یک خیابان یکپارچه بود که کاخ سعد آباد را به کاخ مرمر برساند و به همین منظور در سال 1300 شمسی تصمیم به ساخت این خیابان گرفت. خیابان ولیعصر بعد از ساخت و بهره‌برداری رفته‌رفته آراسته‌تر و زیباتر شد. درختکاری‌ها، ایجاد نهر و آبراه و سنگفرش‌کردن قسمتی از خیابان (پهلوی بالا) تا سال 1307 ادامه پیدا کرد و بعد از آن در سال 1311 خیابان پهلوی سابق, که به آن جاده مخصوص یا جاده پهلوی هم می‌گفتند آسفالت شد.
جاده مخصوص (خیابان ولیعصر امروزی) در سال‌های اولیه حیات خود به‌عنوان مسیری ویژه فقط برای استفاده سران حکومتی، سفیران و کسانی بود که اجازه شرفیابی داشتند. تا اینکه حوالی شهریور ماه سال 1320 اجازه تردد عمومی به همه داده شد.


گشت‌وگذار در میدان ولیعصر تهران

Valiasr Street

قبل از اینکه به سراغ میدان ولیعصر برویم لذت پیاده‌روی در خیابان ولیعصر را برایتان شرح می‌دهیم. خیابان ولیعصر واژه «خیابان» را به بهترین شکل معنا کرده است. در لغت‌نامه‌های کهن معنی کلمه «خیابان» گذرگاهی از میان باغ، یا راهی که از میان درختان و گل‌ها می‌گذرد، بیان شده‌ است.
حاشیه خیابان 18 کیلومتری ولیعصر تهران، حدود 11 هزار اصله درخت چنار کاشته‌ شده که قدمت برخی از آن‌ها به صد سال می‌رسد. پیاده‌روی در لابه‌لای این درختان پیاده‌روی در این خیابان، آنقدرخیال‌انگیز و لذت‌بخش است که می‌توانید برای ساعاتی دغدغه‌ها و نگرانی‌های روزمره‌تان را فراموش کنید.


خیابان ولیعصر تهران کجاست؟

 Valiasr Square Tehran

خیابان ولیعصر از میدان تجریش آغاز و در ایستگاه راه‌آهن تهران به پایان می‌رسد. در طول این مسیر جاذبه‌های تفریحی و گردشگری دیدنی‌ای قرار دارد که بازدید از آنها خالی از لطف نیست. مثلا : موزه و باغ فردوس، پارک ساعی و پارک ملت. چنارهای بلندی که از دو طرف خیابان به‌هم رسیده‌اند، بوته‌های گل‌سرخ، جوی‌های بزرگ و پرآب و... شما را به یک پیاده‌روی عالی سرشار از انرژی خوب مهمان می‌کنند.


زیبایی‌های خیابان ولیعصر فصل نمی‌شناسد!

Valiasr Square In Winter

فرقی نمی‌کند که وزش ملایم نسیم بهار هوس پیاده‌روی به سرتان بزند یا در برگ‌ریزان پاییز و سرما و سپیدی برف زمستان. خیابان ولیعصر در تمام فصول جذابیت‌های خاص خودش را دارد. حتی پیاده‌روی در میدان ولیعصر تهران در شب  هم صفای خودش را دارد.در فصل بهار و تابستان شکوفه‌ها و جوانه‌های تازه شکفته و حس خوب جنبش و خروش آب جوی‌ها لذت قدم زدن را چند برابر می‌کنند و در پاییز و زمستان سکوت آرامش‌بخشی که در برخی از قسمت‌ها فضا را پر می‌کند حس ناب و لذت‌بخشی دارد.


میدان ولیعصر تهران

دورتادور میدان ولیعصر تهران را مغازه‌های جورواجور پر کرده‌است. از فروشگاه لباس و کفش گرفته تا فست‌فود و آبمیوه‌سرا. در این بین سه مورد از سینماهای تهران هم خودنمایی می‌کنند. سینما استقلال، سینما آفریقا و سینما قدس.


طرح ترافیک در میدان ولیعصر

Tahran Valiasr Square

همانطور که گفتیم میدان ولیعصر از میدان‌های اصلی کلان‌‌شهر تهران است و چون محل تلاقی4 خیابان اصلی و پرتردد به‌شمار می‌آید اکثرا شلوغ و پرترافیک است. اگر می‌خواهید با ماشین شخصی به سینما یا خرید در میدان ولیعصر بروید باید بدانید که از میدان ولیعصر تا تقاطع همت در محدوده طرح ترافیک آبی‌رنگ (محدوده کنترل آلودگی هوا) قرار دارد.


ایستگاه‌های مترو و اتوبوس میدان ولیعصر تهران

برای استفاده از سرویس‌های حمل‌ونقل عمومی جهت رفتن به میدان ولیعصر، مناسب‌ترین خطوط را در ادامه معرفی می‌کنیم:

 • اتوبوس تندرو: خط 7- از پایانه تجریش تا پایانه معین
 • میدان ولیعصر تهران با مترو: خط 3 - از ایستگاه قائم تا آزادگان و خط 6- از سولقان تا حضرت عبدالعظیم

3 مورد از رستوران‌های خیابان ولیعصر

رستوران ته‌دیگ:

 • خیابان ولیعصر، نرسیده به پارک‌وی، بالاتر ازکوچه مهری، پاساژ ایران، طبقه دوم
 • شماره‌ تماس: 02122038055

فست‌فود سوپراستار:

 • خیابان ولیعصر، نرسیده به پارک وی
 • شماره‌ تماس: 02122667832

کبابی مفیدی:

 • خیابان ولیعصر، بالاتراز پارک ملت، ایستگاه امانیه، پلاک 2793
 • شماره‌ تماس: 22057516/ 22043955/ 22048990

جاذبه‌های گردشگری نزدیک به میدان ولیعصر تهران

در بازدید از میدان ولیعصر می‌توانید چند مورد از جاذبه‌های شهر تهران را ببینید.


موزه سینما و باغ فردوس

Cinema Museum of Iran

باغ زیبای فردوس یکی از زیبا‌ترین باغ‌های ایرانی در تهران است که از زمان قاجار تا به‌امروز از جاذبه‌های گردشگری بی‌برو برگرد پایتخت است. باغ فردوس از سال 1381 به موزه سینما تبدیل شد تا به عاشقان فرهنگ و هنر دلیل تازه‌ای برای بازدید از این اثر تاریخی ارزشمند بدهد.

 • آدرس: خیابان ولیعصر، نرسیده به میدان تجریش، خیابان بخشایش، باغ فردوس

کاخ مرمر

Marmar Palace - Iran Art Museum

کاخ مرمر محل زندگی رضا خان پهلوی یکی از شاهان ایران در دوره پهلوی بوده‌ است که به سال‌هاست برای نمایش در معرض دید عموم قرار گرفته‌ است. این کاخ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت‌رسیده‌ و از لحاط ارزش تاریخی بسیار اثر ارزشمندی‌ است.

 • آدرس: خیابان ولیعصر، تقاطع جامی

تئاتر شهر

City Theater

تئاتر شهر تهران در زمان پهلوی به پیشنهاد بانو فرح پهلوی و دستور محمدرضا پهلوی ساخته شد. هم‌چنان این مجموعه بزرگترین مجموعه نمایش تئاتر در ایران است. تئاتر شهر تهران در بهمن‌ماه سال 1351 افتتاح شد.

 • آدرس: تقاطع خیابان خیابان انقلاب و خیابان ولیعصر

میدان ولیعصر تهران در منطقه 6 شهری واقع شده و از قدیمی‌ترین میادین تهران است. میدان و خیابان ولیعصر برای پایتخت‌نشینان بسیار خاطره‌انگیز است. اگر به تهران سفر کردید پیشنهاد می‌کنیم که حتما به خیابان و میدان ولیعصر بروید و با استفاده از اطلاعاتی که در این مقاله در اختیارتان قرار دادیم به جاهای دیدنی ولیعصر تهران سری بزنید.

نوشته های مشابه
 • برج میلاد تهران؛ سومین برج بلند خاورمیانه

  برج میلاد تهران، با 435متر ارتفاع و 12طبقه، رکورد ششمین برج مخابراتی و نوزدهمین برج بلند جهان را از آن خود کرده‌است. این برج که ساخت آن 11 سال به طول انجامید، در مهرماه سال ۱۳۸۷ افتتاح و در کنار برج آزادی، به نماد پایتخت کشور تبدیل شد.

 • راهنمای بازدید از مصلی تهران

  مصلی تهران محل برگزاری نمایشگاه‌های مختلف، همایش‌ها، جشنواره‌ها، نماز جمعه تهران و دیگر مراسمات این‌چنینی‌ست. علاوه بر آن این مجموعه معماری خیره‌کننده‌ای دارد که به‌راحتی می‌تواند یکی از دلایل بازدید از آن باشد. با معرفی تمام قسمت‌های مصلی تهران در این مقاله همراه مجله گردشگری یوتراوز باشید.

 • دربند تهران کجاست و چه تفریحاتی دارد؟

  دربند تهران با درختان سر‌به‌فلک‌کشیده، رودخانه خروشان، کافه رستوران‌های دنج و آب‌وهوای مطبوع خود توانسته جای خود را در دل مسافران و پایتخت‌نشینان باز کند. در این مطلب سری به کوچه باغ‌های سرسبز دربند می‌زنیم و از جاذبه های این منطقه زیبا بیشتر می‌گوییم.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز