ورود
How to choose a seat on the plane

نحوه انتخاب صندلی هواپیما

زمان برای مطالعه 4 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

شرایط انتخاب صندلی هواپیما را می‌دانید؟ اگر نمی‌دانید بهتر است این مقاله را بخوانید تا به شما بگوییم کدام صندلی هواپیما مطابق میل‌تان است و در کدام قسمت هواپیما حس راحتی بیش‌تری دارید! قرار است صندلی‌های قسمت‌های مختلف هواپیما را با هم بررسی کنیم تا شما بتوانید از بین آنها بهترین مورد را برای سفر آینده خود انتخاب کنید و لذت ببرید.

اگر شرایط انتخاب صندلی هواپیما را بدانید و بر اساس سلیقه‌‌تان مناسب‌ترین صندلی را در بهترین جای هواپیما انتخاب کنید؛ قطعا سفر دلچسب‌تر و راحت‌تری خواهید داشت. معمولا در سفر‌های طولانی تحربه شیرین پرواز، کمی کسل‌کننده می‌شود. به‌ راحتی می‌توان با کمی آگاهی و کسب اطلاعات درباره غذا در هواپیما، نکات خواب راحت در هواپیما، آشنایی با کلاس‌ نرخی هواپیما و خدمات آنها یا حتی انتخاب هوشمندانه صندلی هواپیما یک پرواز عالی و راحت را تجربه کرد. امروز ما در مجله گردشگری یومگ با مطالبی که در ادامه می‌خوانید، در این مسیر همراه شما هستیم.


فهرستی از آنچه درباره راهنمای انتخاب صندلی هواپیما می‌خوانید:


چطور می‌توانیم صندلی خود را در هواپیما انتخاب کنیم؟

شاید خیلی از ماها این نکته را ندانیم که در صورت تمایل، می‌توانیم خودمان تعیین کنیم که در هواپیما کجا بنشینیم! در واقع نحوه انتخاب صندلی در هواپیما بسیار ساده است. با توجه به امکان خرید اینترنتی بلیط هواپیما، شما می‌توانید در هنگام دریافت کارت پرواز (به صورت آنلاین) صندلی که می‌خواهید روی آن بنشینید را انتخاب کنید و یا در چکینگ حضوری از پرسنل ایرلاین بخواهید برایتان انتخاب کنند. (این که کدام صندلی هواپیما برای شما مناسب‌تر است را در ادامه بخوانید).


اگر صندلی که مد نظر شماست پر شده بود، باید چکار کنید؟!

Select a seat on the plane

در صورتی که در هنگام دریافت کارت پرواز به صورت اینترنتی، موفق به انتخاب صندلی مورد نظرتان نشدید، چه راه دیگری وجود دارد تا آن صندلی را از آن خود کنید؟! متاسفانه هیچ راه قطعی دیگری وجود ندارد. اما روش‌های احتمالی همیشه ارزش امتحان کردن را دارند! یکی از این راه‌ها این است که کمی زودتر به فرودگاه بروید و از مسئولین بخواهید آخرین وضعیت صندلی‌های پرواز را چک کنند؛ چرا که ممکن است مسافری که صندلی مورد نظر شما را رزرو کرده، بلیط خود را کنسل کرده‌ باشد. اگر باز هم به در بسته خوردید و تا پای پرواز کنسلی گزارش نشده بود، می‌توانید روش بعدی را امتحان کنید. روش بعدی این است که تا زمانی که درهای هواپیما بسته می‌شوند، منتظر بمانید. ممکن است مسافر صندلی مورد نظر از پرواز جا بماند و جایش نصیب شما شود. اگر باز هم موفق نشدید به عنوان آخرین روش می‌توانید خیلی مودبانه به مسافری که روی صندلی مورد نظر و دلخواه شما نشسته است، پیشنهاد بدهید که جای خود را با شما عوض کند.


نحوه پیدا کردن شماره صندلی هواپیما

پیش‌تر گفتیم که از چه راه‌هایی می‌توانید صندلی مورد نظر خود را در هواپیما رزرو کنید، اما این نکته را هم به یاد داشته‌ باشید که در برخی پروازها ممکن است این امکان وجود نداشته باشد و تنها زمانی که کارت پرواز خود را دریافت می‌کنید‌، می‌توانید بفهمید که کدام صندلی برای شما در نظر گرفته شده است. البته در این‌ صورت هم می‌توانید قبل از سایرین در فرودگاه حضور داشته باشید و از پرسنل مربوطه بخواهید تا در صورت امکان محل نشستن شما را تغییر دهند. 

برای پیدا کردن صندلی خود در هواپیما، اگر به نوشته‌های کارت پروازتان دقت کنید، در قسمت شماره صندلی (Seat) یک حرف انگلیسی و یک عدد را در کنار هم می‌بینید. مثلا: 28A که عدد نشان دهنده ردیف و حرف نشان دهنده ستون صندلی شماست. در بدو ورودتان به هواپیما، مهماندار کارت پرواز شما را نگاه می‌کند و محدوده صندلی‌تان را به شما نشان می‌دهد. اگر باز هم موفق نشدید صندلی خود را پیدا کنید می‌توانید از مهمانداران داخل هواپیما کمک بگیرید.


کدام صندلی هواپیما بهتر است؟

The best airplane seat

بهترین صندلی هواپیما از نظر هر کس ممکن است متفاوت باشد. عده‌ای صندلی کنار پنجره هواپیما را ترجیح می‌دهند و عده‌ای دیگر دوست‌ دارند در صندلی‌های نزدیک به در خروجی بنشینند. بنابراین با قطعیت نمی‌توان گفت کدام صندلی هواپیما بهتر است. از لحاظ امکانات و خدمات هم همه ما می‌دانیم که قسمت بیزنس و فرست‌کلاس امکانات بیش‌تر و بهتری دارند. در ادامه بهترین صندلی‌های هواپیما را از جهات مختلف بررسی می‌کنیم:


صندلی کنار پنجره هواپیما

 Window seat on the plane

تماشای زمین و زیبایی‌هایش از فراز آسمان‌ حس دلپذیری دارد که حیف است در سفر با هواپیما آن را تجربه نکنیم. به همین دلیل صندلی‌های کنار پنجره هواپیما، پرطرفدارترین صندلی‌ها هستند. دید و منظره عالی بزرگترین مزیت این صندلی‌هاست. در اکثر انواع هواپیما، ردیفی از صندلی‌های سه تایی کنار هم در وسط سالن وجود دارد که شاید نشستن روی آنها برای همه راحت نباشد. وقتی شما صندلی کنار پنجره را انتخاب کنید، قطعا از نشستن در این قسمت هم در امانید! چون صندلی‌های کنار پنجره در ردیف‌های دوتایی هستند و به نسبت صندلی‌های میانی از لحاظ آزادی عمل، دستتان بازتر است! علاوه بر تمام این نکات اگر از آن دسته افراد هستید که هنوز هواپیما از زمین بلند نشده، خوابتان می‌برد؛ پیشنهاد ما برایتان این است که حتما یکی از صندلی‌های کنار پنجره را برای خود رزرو کنید به چند دلیل:

 • اگر صندلی شما در سمت راهرو باشد، ممکن است چرخ دستی حمل مواد غذایی و مسافران یا خدمه پرواز که مدام در حال قدم زدن در راهروها هستند، با شما برخورد کنند و بدخوابتان کنند.
 • وقتی در صندلی کنار پنجره بخوابید، بغل ‌دستی‌تان مجبور نیست برای رد شدن و استفاده از سرویس بهداشتی شما را بیدار کند.
 • صندلی‌های کنار پنجره هواپیما جای مناسبی برای تکیه دادن سر به بدنه هواپیما هستند و از این لحاظ هم برای یک خواب راحت در هواپیما، گزینه مناسبی به شمار می‌روند.

صندلی هواپیما در راهرو

برای کسانی‌ که ترس از پرواز دارند انتخاب صندلی کنار پنجره گزینه خیلی جذابی نیست، این افراد معمولا با انتخاب صندلی‌های کناری خوشحال‌ترند! مزیت دیگری که صندلی کنار راهرو دارد این است که شما هر زمانی که اراده کنید بدون اینکه برای مسافر بغل‌ دستی‌تان مزاحمتی ایجاد کنید، می‌توانید از جای خود بلند شوید و از سرویس بهداشتی استفاده کنید. علاوه بر این موارد، معمولا صندلی‌های سمت راهرو فضای بهتری برای جای پا دارند.


صندلی‌ ردیف‌های میانی هواپیما

منظور از صندلی‌های میانی، صندلی‌هایی است که در ریف وسط سالن هواپیما، بین دو صندلی دیگر قرار گرفته‌اند. این صندلی‌ها معمولا آخرین انتخاب برای مسافران هستند! 


امکانات صندلی هواپیما؛ اکونومی

Airplane seats in economy class

طراحی صندلی‌های هواپیما در هر کدام از شرکت‌های هواپیمایی متفاوت است. اما به طور کلی، در قسمت اکونومی معمولا صندلی‌ها دارای یک سری تجهیزات هستند. مثلا: یک میز سرخود دارند که اکثرا پشت صندلی مسافر جلویی نصب شده و قابلیت جمع و باز شدن دارد. علاوه بر آن، محلی هم برای قرار دادن روزنامه، مجلات و... برای هر مسافر در نظر گرفته شده‌ است. به‌طور کلی صندلی‌های هواپیما معمولا صندلی‌های راحتی هستند که در بعضی موارد، پشتی آنها قابل تنظیم شدن است.


امکانات صندلی هواپیما؛ فرست کلاس

First class airplane seat

همانطور که می‌دانید، لوکس‌ترین قسمت هر هواپیمایی قسمت فرست کلاس آن است. صندلی‌های هواپیما در قسمت فرست کلاس امکانات ویژه‌ای دارند. حتی برخی ایرلاین‌ها برای رفاه حال مسافران خود در قسمت فرست کلاس صندلی‌ها را به گونه‌ای طراحی می‌کنند که به‌راحتی قابلیت تبدیل به تختخواب را داشته باشند. علاوه بر آن صندلی‌های فرست کلاس با طراحی به‌خصوصی که دارند، فضایی خصوصی برای مسافر به وجود می‌آورند. دیواره‌های این صندلی‌ها به قدر کافی بلند است و با یک در، از محیط اطراف جدا می‌شوند.


آیا صندلی هواپیما برای کودکان امکانات ویژه‌ای دارد؟

 Plane seats for children

بله صندلی هواپیما برای کودکان می‌تواند امکانات ویژه‌ای داشته باشد که کاملا بسته به نوع ایرلاین و پروازی است که انتخاب می‌کنید. مثلا اگر کودک شما کمتر از 2 سال سن دارد، در دسته‌بندی نوزادان قرار می‌گیرد و ممکن است برای نگهداری راحت‌تر و بهتر از او در طول پرواز، برای شما سبد مخصوص نگهداری کودک در نظر گرفته شود. این سبدها به دیواره‌ها یا سقف هواپیما متصل می‌شود و شما می‌توانید با خیال راحت نوزاد خود را در آن بگذارید. در واقع می‌توان گفت برای صندلی‌ای که برای کودک (زیر 12 سال) رزرو شده نوع خدمات هم متفاوت است. مثلا غذای کودکان با تزیینی کودکانه و خوش‌رنگ و لعاب سرو می‌شود تا بچه‌ها میل بیش‌تری برای غذا خوردن داشته باشند. حتی بعضی ایرلاین‌ها برای سرگرمی کودکان در طول پرواز، بسته‌هایی شامل دفتر نقاشی، مدادرنگی و... هم به آنان هدیه می‌کنند تا پروازی به‌یاد ماندنی را تجربه کنند. 


قیمت صندلی هواپیما برای کودکان

فرقی نمی‌کند که پرواز شما سیستمی یا چارتری است، به هر حال باید برای کودکان 2 تا 12 سال خود هزینه جدا پرداخت کرده و صندلی جداگانه‌ای بگیرید. این یک قانون است. خوشبختانه معمولا هزینه صندلی برای کودکان 2 تا 12 سال نیم‌بها محاسبه می‌شود.
توجه داشته باشید؛ در صورتی که فرزند شما نوزاد است (زیر 2 سال) و نیازی به صندلی جداگانه ندارد، باز هم باید برای مسائلی مثل عوارض و غیره، 10 درصد از هزینه بلیط را بپردازید.


امیدواریم با اطلاعاتی که درباره نحوه انتخاب صندلی هواپیما در این مقاله در اختیار شما عزیزان قرار دادیم، بتوانید مناسب‌ترین صندلی را برای خود و همراهانتان رزرو کنید و سفری خاطره‌انگیز را تجربه کنید. خوشحال می‌شویم اگر در تکمیل توضیحات فوق، بتوانیم در قسمت ثبت دیدگاه از اطلاعات ارزشمند شما عزیزان هم استفاده کنیم.

نوشته های مشابه
 • راهنمای پیاده روی اربعین در سال 1402

  دل که هوای رفتن می‌کند، پیاده و سواره نمی‌شناسد، پیر و جوان سرش نمی‌شود، دل است دیگر، هوای پرواز دارد، هوای دیدار، زیارت، سر تعظیم بر آستان ساییدن، «السلام علیک یا اباعبدالله الحسین».

 • آتش روشن کردن در طبیعت

  حتما برای شما هم پیش آمده که در طبیعت‌گردی؛ هوس روشن کردن آتش به سرتان زده یا حتی در شرایط پیش‌بینی نشده، نیاز به روشن کردن آتش داشته‌اید اما، چون تجهیزات لازم را نداشتید، از خیرش گذشته‌اید. با خواندن متن زیر تمام ترفندهای آتش درست کردن در طبیعت را به شما می‌گوییم. روش‌هایی ساده که حتما متعجب‌تان خواهد کرد!

 • فرودگاه مهرآباد تهران

  فرودگاه مهرآباد کجای تهران واقع شده و چگونه به آن برسیم؟ این فرودگاه چند ترمینال دارد و خدمات و امکانات مختلف آن چیست؟ بیایید به میدان آزادی تهران برویم و با پُرترددترین فرودگاه کشور آشنا شویم.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز