ورود
comfortable air travel

خواب راحت در هواپیما

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

برای افرادی که دایم در سفرهای هوایی به سر می برند، تجربه خواب راحت در هواپیما به یک رویا تبدیل شده است به خصوص اگر پای یک سفر کاری یا تحصیلی در میان باشد، آنوقت است که خواب کافی حین پرواز از نان شب هم واجب‌تر می‌شود.

تا به حال با هواپیما سفر کردید؟ مدت زمان سفر هوایی شما چقدر بوده؟ یک ساعت یا ده ساعت؟ بگذریم؛ موفق شدید در هواپیما راحت بخوابید، به خوبی استراحت کنید یا به اندازه کافی بخوابید؟ اگر جوابتان مثبت است، به شما تبریک می‌گوییم، اما اگر منفی است، آیا تا به حال به دلیل آن فکر کرده‌اید؟ چه شد که نتوانستید استراحت کنید یا خوب بخوابید؟ جای کم؟ نور آفتاب که از پنجره‌ی کابین روی صورتتان افتاده؟ یا رفت‌وآمد مسافران؟ در واقع شاید هم دلایل دیگری وجود داشته باشد که به خاطر آن نتوانستید خواب راحت در هواپیما را تجربه کنید. اما آیا واقعاً نمی‌توان در هواپیما خوابید؟ جواب منفی است؛ چراکه راه‌های بسیاری وجود دارد که می‌توان، با استفاده از آن، خوابی راحت را در طول یک سفر هوایی تجربه کرد. راه‌هایی که در ادامه «دانستنی‌های مجله یومگ» بیشتر به آن می‌پردازد. این شما و این هم نکاتی برای خواب راحت حین سفرهای هوایی.

چگونه در هواپیما راحت بخوابیم؟ آنچه در ادامه می‌خوانید:


صندلی خود را هوشمندانه انتخاب کنید

Suitable sleeping chair in flight

یکی از راه‌هایی که توسط آن می‌توانید خوابی راحت را در طول سفر با هواپیما تجربه کنید، انتخاب درست و هوشمندانه‌ی صندلی است. در واقع نحوه قرارگیری صندلی در کابین و مکان آن، نقش به سزایی در خواب کافی و استراحت مناسب در طول پروازهای طولانی دارد. ممکن است صندلی شما در محلی قرار گرفته باشد که سروصدای بسیاری وجود دارد یا نزدیک به سرویس بهداشتی و آشپزخانه هواپیما باشد. یا در محلی قرار گرفته باشد که رفت‌وآمد در آن زیاد است. بنابراین اگر این امکان برای شما وجود دارد که صندلی خود را در طول پرواز انتخاب کنید، بد نیست به این موارد توجه داشته باشید و جای خود را هوشمندانه انتخاب کنید.

حالا شاید این سوال برایتان پیش بیاید که صندلی هواپیما را چگونه انتخاب کنیم؟ این امکان کاملا به قوانین و مقررات ایرلاین‌ها بستگی دارد که بتوانید کارت پرواز خود را آنلاین دریافت کنید و در هنگام دریافت کارت پرواز صندلی خود را انتخاب کنید. در حال حاضر دو شرکت هواپیمایی ایران ایر و ماهان در بعضی مسیرهای داخلی و بین‌المللی، امکان دریافت آنلاین کارت پرواز (web checking) و انتخاب صندلی هواپیما را به مسافران می‌دهد. همچنین در بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی بین‌المللی هم این امکان در اختیار مسافران قرار گرفته است. با این وجود اگر موفق به دریافت آنلاین کارت پرواز و انتخاب صندلی خود نشدید، توصیه می‌کنیم هنگام گرفتن کارت پرواز، مشکل بی‌خوابی خود را با کانتر چکینگ در میان بگذارید. شاید بخت با شما یار باشد و یک صندلی مناسب در اختیارتان قرار بگیرد. یا اگر هزینه پرواز برایتان مهم نیست از صندلی‌های کلاس بیزینس رزرو کنید تا فضای بیشتری برای خوابیدن داشته باشید.


در انتخاب بار دقت کنید

مورد بعدی که ارتباط مستقیم با راحتی و آسودگی شما در طول پرواز دارد، باری است که قرار است همراه خود به داخل کابین هواپیما ببرید. باید در انتخاب بار همراه خود دقت کنید. اما منظور ما چیست؟ منظور ما این است که بار اضافی و چیزهایی که در طول پرواز به کارتان نمی‌آید را همراه خود به داخل کابین نبرید. چراکه اگر همراه خود در داخل کابین بار اضافه داشته باشید، مجبور خواهید شد که فضای بیشتری را به آن‌ها اختصاص دهید. از این‌رو جای کمتری به شما خواهد رسید. جای کم هم یکی از دلایلی است که به واسطه آن نمی‌توان در طول پرواز خواب کافی داشت.


از بالشت‌های گردنی استفاده کنید

Neck pillows in flight

روش دیگری که به کمک آن می‌توانید در طول پروازهای طولانی‌مدت احساس راحتی کنید و خواب کافی داشته باشید، استفاده از بالشت‌های گردنی است. بالشت‌های گردنی این امکان را به شما می‌دهند که حتی در حالت نشسته هم به خواب بروید. شکل و مدل این بالشت‌هاست که باعث می‌شود بتوانید سر و گردن خود را ثابت نگه دارید و راحت‌تر بخوابید.


چشم‌ بند خواب فراموش نشود

comfortably Sleep on plane with a blindfold

چشم‌ بند خواب یکی از موثرترین روش‌ها برای تجربه خواب راحت و کافی حین پرواز است. چشم‌ بند خواب در واقع یک فریب ذهنی است که با ایجاد فضای تاریک، شبیه‌سازی محیط اطراف شما به شب و جلوگیری از ورود نور به چشم، به خواب راحت حین پروازهای طولانی کمک می‌کند.


در پروازهای طولانی لباس راحت بپوشید

پوشیدن لباس راحت حین پروازهایی طولانی باعث می‌شود تا اکسیژن بیشتری به سطح پوست شما برسد و خواب بهتری را تجربه کنید. از طرفی پوشیدن لباس‌های تنگ در پروازهای طولانی آزاردهنده است و مانع خوب کافی می‌شود.


بی‌خیال کافئین شوید

یکی از مواردی که توجه به آن می‌تواند شما را به هدف خوابی راحت و آسوده نزدیک کند، عدم استفاده از نوشیدنی‌های حاوی کافئین و خوراکی‌های کافئین‌دار است. از آنجایی‌ که یکی از بارزترین و واضح‌ترین خواص کافئین، بیدار نگه‌ داشتن افراد است، مصرف آن در پروازهای طولانی و در صورتی‌ که نیاز به آن ندارید، به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.


از پتوی مسافرتی استفاده کنید

travel blanket for a sleep on airplane

از جمله امکانات و خدماتی که معمولاً در پروازهای طولانی به مسافران ارائه می‌شود، در اختیار گذاشتن پتو و بالشت برای استراحت و خوابیدن است. از آن‌جایی که این امکان در پروازهای طولانی طرفدارهای بسیاری دارد، توصیه می‌شود از قبل به فکر این مسئله باشید. منظورمان چیست؟
حتماً با خودتان ساک دستی یا کوله‌ای سبک به داخل کابین هواپیما می‌برید. درست است؟ پس بهتر است که اگر پروازتان طولانی است، یک پتو و بالشت مسافرتی سبک هم همراهتان به داخل کابین ببرید. راه دیگری هم وجود دارد و آن این است که در همان ابتدای پرواز، از مهماندار درخواست پتو و بالشت کنید.


از داروهای خواب‌آور با دوز پایین استفاده کنید

شاید این راه، راه مناسبی نباشد. پس بهتر است که این روش را در اولویت قرار ندهید و زمانی به سراغ این راه بروید که، راه دیگری نداشته باشید. یعنی آنقدر بی‌خوابی به سرتان زده باشد که با هیچ راه و روشی نتوانید به خواب بروید و اگر به چنین نقطه‌ای رسیدید، داروهایی که در این حالت می‌تواند به شما کمک کند، داروهای خواب آور با دوز پایین هستند. البته با این قید که به هیچ عنوان نباید این داروها را در سفرهای کوتاه استفاده کرد؛ چراکه اگر قرار باشد بعد از سفر هوشیار باشید، این داروها کمکی به شما نمی‌کنند. 

سفرهای هوایی و به خصوص سفرهای طولانی از جمله سفرهایی است که افراد آن را بهترین فرصت برای استراحت و خواب می‌دانند. با این‌ حال افرادی هستند که می‌دانند سفرهای طولانی و هوایی بهترین فرصت برای خوابیدن است اما، نمی‌توانند و یا نمی‌دانند چگونه می‌شود در چنین سفرهایی خوابی راحت و آسوده را تجربه کرد. به هر حال امیدواریم این مطلب به خواب راحت شما در هواپیما کمک کند. 

بعد از همه این اطلاعات برای خرید بلیط هواپیما از یوتراوز اقدام کنید و اگر حین رزرو بلیط با سوال یا مشکلی مواجه شدید، با تیم پشتیبانی ما (1548) تماس بگیرید.

نوشته های مشابه
 • پاییز کجا بریم؟

  کمتر کسی را می‌شناسیم که از دیدن برگ‌های زرد و نارنجی درختان در پاییز به وجد نیاید و رویای سفر در این فصل تماشایی را در سر نداشته باشد. اما کدام مکان‌ها و کدام شهرها بهترین مقاصد گردشگری در پاییز هستند؟ در این مطلب به این سوال جواب می‌دهیم.

 • وسایل ضروری برای سفر دخترانه چیست؟

  برنامه سفر دخترانه چیده‌اید اما هنوز نمی‌دانید چه وسایلی باید همراه خودتان بردارید؟ ما در این مطلب به تمام دغدغه‌های شما درباره وسایل مورد نیاز برای سفر دختران پاسخ می‌دهیم و در پایان امیدواریم با اطلاع از جزئیات این موضوع، سفری به‌یادماندنی داشته باشید.

 • آتش روشن کردن در طبیعت

  حتما برای شما هم پیش آمده که در طبیعت‌گردی؛ هوس روشن کردن آتش به سرتان زده یا حتی در شرایط پیش‌بینی نشده، نیاز به روشن کردن آتش داشته‌اید اما، چون تجهیزات لازم را نداشتید، از خیرش گذشته‌اید. با خواندن متن زیر تمام ترفندهای آتش درست کردن در طبیعت را به شما می‌گوییم. روش‌هایی ساده که حتما متعجب‌تان خواهد کرد!

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز