Travel by plane

جامع‌ترین نکات سفر با هواپیما؛ هرآنچه باید برای سفر با هواپیما بدانید

زمان برای مطالعه 8 دقیقه
 • ...
 • ...

سفرکردن با هواپیما مانند همه انواع سفر مستلزم رعایت نکات و اطلاع از مواردی است که تجربه‌ی سفر هوایی شما را به خاطره‌ای دلچسب تبدیل می‌کند. این نکات همه بخش‌های سفر از قبل تا بعد از آن را شامل می‌شود.

یکی از محبوب‌‌ترین انواع سفرها، سفرهای هوایی است که برای مسافت‌های نسبتا طولانی داخلی و یا خارج از کشور، کاربرد بسیار زیادی دارد. برای سفر با هواپیما، لازم است که یک سری اصول و نکات را رعایت کنید تا سفری بی‌دغدغه و بی‌خطر را تجربه کرده و نهایت لذت را از سفرتان ببرید. در این مطلب قصد داریم تمامی «نکات سفر با هواپیما» را بیان کنیم تا در سفر بعدیتان بیشتری لذت را ببرید و ایمن‌ترین سفر را تجربه کنید. با مجله یومگ همراه باشید:

آنچه در ادامه درباره نکات سفر با هواپیما می‌خوانید:

نکات مهم سفر با هواپیما از زمان ورود به فرودگاه تا رسیدن به مقصد

Comfortable travel by flight

1- اگر برای سفر داخلی خود، هواپیما را انتخاب کرده‌اید، حتما مدارک شناسایی خود را به همراه داشته باشید. هم‌چنین یکی از نکات سفر با هواپیما برای سفرهای خارجی، داشتن پاسپورت است که حداقل باید از زمان پرواز به مدت 6 ماه اعتبار داشته باشد.
2- یکی دیگر از نکات سفر با هواپیما، توجه میزان بار است؛ مقدار مجاز بار در ایرلاین‌های مختلف، متفاوت است. قبل از سفر، اطلاعات جامعی درباره ایرلاین خود کسب کنید تا هنگام سفر با هواپیما به مشکلی در خصوص اضافه بار و قوانین ایرلاین مواجه نشوید. یکی از این اطلاعات، حداکثر وزن باری است که هر مسافر می‌تواند با خود حمل کند. لازم به ذکر است که در صورتی‌که وزن بارهای همراه‌تان از حداکثر وزن بارها بیشتر باشد، باید هزینه‌ای اضافی مبنی بر هزینه اضافه بار، پرداخت کنید. هم‌چنین اکثر هواپیماها تنها اجازه می‌دهند که یک کیف دستی به همراه وسایل شخصی خود را به همراه خود به داخلی کابین هواپیما ببرید.
3- یکی دیگر از نکات سفر با هواپیما، میزان مایعاتی است که می‌توانید با خود حمل کنید. تنها تا 100 میلی‌لیتر مایعات را به همراه خود می‌توانید به داخل کابین هواپیما ببرید، البته همین هم شرط دارد و آن هم این است که در یک ظرف شفاف و قابل‌مشاهده، قرار داشته باشد. طبق مقررات اداره امنیت حمل‌ونقل، «قراردادن بطری‌های مایعات در یک کیف و رد کردن آن‌ها از زیر دستگاه اشعه‌ی ایکس به صورت جداگانه به شرطی‌که اطمینان حاصل شود امنیت مسافران و خدمه پرواز را به خطر نمی‌اندازد، مشکلی نخواهد داشت». در غیر این‌صورت، ماموران امنیت فرودگاه به هیچ عنوان، اجازه حمل آن‌ها را به شما نخواهند داد.
4- به ساعت پرواز خود توجه داشته باشید و سر موقع در فرودگاه موردنظر، حاضر شوید. لازم است که برای پروازهای داخلی خود از 2 ساعت قبل از ساعت مقرر برای پرواز و برای پروازهای خارجی از 3 ساعت قبل از آن در فرودگاه، حضور داشته باشید.
5- اگر سفرتان خارجی است، پرداخت عوارض خروج را فراموش نکنید. یادتان باشد میزان عوارض خروج بسته به تعداد دفعات سفر و حتی نوع سفر (توریستی – زیارتی) تفاوت دارد. برای پرداخت عوارض خروج جایگاه ویژه‌ای در فرودگاه درنظر گرفته شده است.
6- به سمت پذیرش ایرلاین (Gate checking) بروید و مدارکی را که از شما درخواست می‌شود (کارت ملی، پاسپورت و فیش عوارض خروج) را به مسئول مربوطه آن، ارائه دهید. مسئولین مربوطه پس از بررسی مدارک شما، کارت پرواز را به شما ارائه خواهند داد که باید در نگهداری از آن، دقت داشته باشید، زیرا هنگام ورود به هواپیما آن را از شما می‌خواهند.
7- پس از این مرحله، باید چمدان‌ها و بارهای خود را روی ترازو قرار دهید تا وزن آن‌ها را محاسبه کنند. پس از آن در صورت حمل اضافه بار، باید نسبت به پرداخت هزینه مربوط به آن اقدام کنید تا به سمت هواپیما، منتقل شوید. نکته قابل‌توجه در مرحله تحویل چمدان این است که فراموش نکنید، کارت پرواز و همچنین پاسپورت را از مسئول ایرلاین، دریافت کنید.
8- یکی دیگر از نکات سفر با هواپیما، عبور از گیت امنیت است؛ به محل مربوطه رفته و منتظر بمانید تا نوبت شما فرا برسد، سپس مدارکی که مسئولین مربوطه از شما درخواست می‌کنند را به آن‌ها تحویل دهید و از گیت عبور کنید. در این مرحله از شما خواسته می‌شود تا در محل مناسب برای اسکن چهره بایستید.
9- سپس باید از دستگاه مخصوصی به نام بادی اسکنر (Full Body Scanner) عبور کنید. همچنین در این مرحله لازم است که کمربند، تلفن همراه، ساعت و وسایل این‌چنینی، پالتو و حتی در بعضی فرودگاه‌ها، کفش‌های خود را در سبدهای پلاستیکی قرار دهید تا از نوار نقاله عبور داده و اسکن شوند. پس از عبور از این مرحله، تمامی وسایل خود را تحویل بگیرید و دقت کنید که کالایی از قلم نیفتاده باشد.
10- یافتن گیت پرواز، یکی دیگر از نکات سفر با هواپیماست. در اکثر موارد، گیت پرواز روی کارت پرواز مشخص شده است، اگر روی کارت پرواز خود، شماره گیت را پیدا نکردید، می‌توانید از روی نمایشگرهایی که در فرودگاه وجود دارند، آن را بیابید. سپس تا زمانی‌که مسئول مربوطه، اعلام کند که سوار هواپیما شوید، در فرودگاه، منتظر بمانید. نکته قابل‌توجه این است که گاهی پروازها به دلایل مختلف، تاخیر دارند و شما چاره‌ای جز صبرکردن نخواهید داشت.
11- پس از اعلام مسئول مربوطه برای سوارشدن به داخل هواپیما به سمت آن حرکت کرده و سپس ردیف و شماره صندلی خود را داخل هواپیما، جستجو کنید (از مهمان‌دار می‌توانید در این خصوص کمک بگیرید).
12- کیف دستی، پالتو و وسایلی که به کابین برده‌اید را می‌توانید در محفظه‌ای که بالای صندلی‌تان تعبیه شده است، قرار دهید. هم‌چنین زیر صندلی نیز محل مناسبی برای قراردادن بارهای با اندازه‌ی کوچک است.
13- پس از رسیدن به شهر مقصد، منتظر بمانید تا چمدان‌هایتان برسند و سپس آن‌ها را تحویل بگیرید.

نکات مهم پس از سوارشدن در هواپیما

Aircraft stewards

1- در طول پرواز به نکاتی که مهمانداران هواپیما، ذکر می‌کنند، با دقت توجه کنید.
2- به هیچ عنوان داخل هواپیما، پابرهنه راه نروید. کف هواپیما، محل تجمع انواع میکروب‌ها و آلودگی‌هاست. بنابراین به هیچ عنوان، بدون کفش و یا دمپایی به سرویس بهداشتی و یا غذاخانه هواپیما، مراجعه نکنید.
3- از مخازن آب داخل هواپیماها، آب ننوشید، زیرا آب اغلب آن‌ها کهنه است. همچنین مطالعات صورت‌گرفته در سال 2004 حاکی از آن است که تنها 15 درصد از مجموع 327 منابع آبی که در هواپیماها موجود است، اصول بهداشتی را رعایت می‌کردند. البته لازم به ذکر است که امروزه توجه بیشتری به اصول بهداشتی برای موارد مختلف می‌شود.
4- از پوشیدن لباس‌های تنگ هنگام سفر با هواپیما به شدت بپرهیزید، زیرا مانع از جریان خون در هنگام پرواز می‌شود.
5- در طول پرواز بدون تحرک نمانید. در هواپیما، احتمال ابتلا به نوعی لخته خونی، زیاد است که لازم است برای جلوگیری از ابتلا به آن، چند دقیقه بایستید و یا روی همان صندلی خود، حرکات کششی پا را انجام دهید.
6- یکی دیگر از نکات سفر با هواپیما این است که در صورت امکان در طول پرواز از عینک استفاده کنید. این امر برای کسانی که چشمانی حساس دارند به شدت توصیه می‌شود، زیرا کابین هواپیما، هوای بسیار خشکی دارد که موجب سوزش چشم‌ها می‌شود.
7- سیستم تهویه هوایی که در بالای صندلی در هواپیما وجود دارد را تا حد امکان خاموش نکنید، زیرا طبق توصیه پزشکان، هوایی که قابلیت تنظیم دارد و بالای تمامی صندلی‌ها در هواپیما قرار گرفته است، باید در حالت متوسط و یا تند باشد تا میکروب‌های داخل کابین هواپیما را نابود کند.
8- تا حدامکان از وسایلی اعم از پتو و بالش در هواپیما استفاده نکنید. اگرچه این پتوها و بالش‌ها پس از استفاده، شسته می‌شوند، اما باز هم ممکن است که به خوبی شسته نشده باشند و شخص قبلی که از آن‌ها استفاده کرده دارای بیماری پوستی باشد که مشکلات زیادی را برایتان به وجود خواهد آورد.
9- تا حدامکان از نوشیدن هرگونه نوشیدنی که ممکن است از آب شیر داخل هواپیما تهیه شده باشد، بپرهیزید. این نوشیدنی‌ها شامل قهوه، چای و ... است.
10- اگر داخل هواپیما، احساس ناخوشایندی به شما دست داد، حتما یکی از مهمانداران هواپیما را در جریان بگذارید، زیرا تمامی مهمانداران، آموزش‌های لازم برای رفع مشکلات احتمالی در طول پرواز را دیده‌اند و به سرعت برای بهبود حال شما، اقدام می‌کنند.
10- اگر پروازتان در طول روز است، حتما از ضدآفتاب استفاده کنید. هم‌چنین برای جلوگیری از خشکی و خارش پوست از مرطوب‌کننده نیز استفاده کنید.
11- افزایش ارتفاع، موجب می‌شود که گاز روده تا 30 درصد، افزایش پیدا کند. به همین منظور به هیچ عنوان نوشیدنی‌های را که کربنات دارند، ننوشید. بهترین نوشیدنی در طول سفر با هواپیما، آب است.

نکات سفر با هواپیما برای خانم‌های باردار

pregnant women traveling by plane

 • برای سفر خانم‌های باردار یک‌قلو با هواپیما تا پایان ماه سوم بارداری، نیازی به مجوز پزشک هوایی نیست، اما لازم است که بانوان باردار، مدرک معتبر پزشکی با مهر یکی از متخصصان زنان و زایمان که شامل سن بارداری و تخمین زمان زایمان است را با خود به همراه داشته باشند.
 • برای سفر خانم‌های باردار دوقلو و یا بیشتر با هواپیما تا پایان 32 هفته، نیازی به کسب مجوز پزشک هوایی نیست، اما لازم است که بانون باردار، مدرک معتبر پزشکی با مهر یکی از متخصصان زنان و زایمان که شامل سن بارداری و تخمین زمان زایمان است را با خود به همراه داشته باشند.
 • برای سفر با هواپیما برای خانم‌هایی که بارداری پرخطری دارند، نیاز است که مجوز پزشک هوایی، کسب شود.

نکات سفر با هواپیما و ممنوعیت پرواز

سفر با هواپیما برای افرادی که دارای یکی از شرایط ذیل باشند، ممنوع است:

 • افرادی که به دلایل بیماری‌های مختلف، احتمال فوت آن‌ها وجود دارد.
 • افرادی که دارای یک بیماری هستند که موجب ناخوشایندی وضعیت دیگر مسافران داخل پرواز می‌شوند.
 • افرادی که در هواپیما و فرود اضطراری، حالشان وخیم می‌شود.
 • بانوان باردار پس از هفته 34 ام بارداری.
 • نوزادانی که هنوز یک هفته از زمان تولدشان نگذشته باشد.
 • افرادی که قادر به استفاده از صندلی‌های داخل هواپیما نیستند.
 • افرادی که دارای بیماری عفونی بوده و احتمال دارد بیماری خود را به دیگر مسافران داخل هواپیما، منتقل کنند.
 • افرادی که دارای بیماری روانی هستند و امنیت هواپیما و سایر مسافران را به خطر خواهند انداخت.

افرادی که برای سفر با هواپیما نیازی به اخذ مجوز پزشکی ندارند

Special services for the physically disabled in flight

 • افرادی که جانباز و یا معلول هستند، اما به خدمات خاص پزشکی، احتیاج ندارند.
 • افرادی که تحت عمل‌های جراحی ناباروری قرارگرفته‌اند، در صورتی‌که بیش از 24 ساعت از عمل‌شان گذشته باشد.
 • افرادی که تحت‌ عمل‌های سطحی پوست و مو قرارگرفته‌اند.
 • افرادی که تحت عمل جراحی لیزری قرنیه قرارگرفته و کمتر از 40 سال سن دارند.
 • افرادی که تحت عمل جراحی بینی قرارگرفته، در صورتی‌که نیاز به انسداد مجاری تنفسی نبوده و پانسمان داخلی بدون خون‌ریزی باشد.
 • افرادی که دارای سوند ادراری بوده و دو هفته از آخرین جراحی مربوط به شکم آن‌ها گذشته باشد.
 • افرادی که دچار سوختگی سطحی شده‌اند به طوری‌که بو و ظاهر نامناسب نداشته باشد.
 • تمامی افرادی که دو هفته از عمل‌های جراحی‌شان گذشته باشد و حال عمومی مناسبی دارند، به طوری‌که بتوانند به راحتی روی صندلی‌های هواپیما نشسته و کمربند خود را ببندند.
 • افرادی که دارای ضایعه نخاعی بوده، اما به اکسیژن و برانکارد احتیاجی نداشته و کمتر از 60 سال سن داشته باشند.

نکات پزشکی در رابطه با سفر بیماران با هواپیما

از نظر پزشکی، مسافران بیمار به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند:

 • مسافرانی که سفرشان نسبت به بیماری که دارند تصادفی است.
 • مسافرانی که برای درمان بیماری خود به شهر و یا کشور دیگری با هواپیما سفر می‌کنند.

مسافرانی که در دسته دوم قرار می‌گیرند، از آنجایی‌که برای درمان بیماری خود سفر می‌کنند، ممکن است که در طول سفر، بیماری آن‌ها برایشان مشکلاتی به‌وجود آورد. به همین دلیل بهتر است که یک همراه داشته باشند. هم‌چنین شرایط خاصی که سفر با هواپیما دارد نباید هیچ تاثیر منفی بر بیماری و حال آن‌ها داشته باشد. در مجموع، بیمارانی که در این دسته قرار دارند برای سفر با هواپیما، نیاز به اخذ مجوز پزشکی دارند. پس از آن، واحد پزشکی هوایی شرکت‌های هواپیمایی، مسئولیت صدور مجوز برای سفر این‌گونه بیماران را، عهده‌دار خواهد شد. در واقع واحد پزشکی هوایی شرکت‌های هواپیمایی، قادر خواهند بود که محدودیت‌هایی برای سفر بیماران با هواپیما اعمال کنند.

افرادی که برای سفر با هواپیما نیاز به اخذ مجوز پزشکی دارند

هریک از افرادی که یکی از شرایط زیر را داشته باشد، برای سفر با هواپیما، لازم است که مجوز پزشکی معتبری دریافت کند. این بیماران عبارتند از:

 • افرادی که به نوعی بیماری عفونی، مبتلا باشند.
 • افرادی که شرایط خاصی از نظر فیزیکی یا رفتاری دارند که موجب آزار دیگر مسافران خواهد شد.
 • افرادی که دارای نوعی بیماری باشند که در ایمنی یا زمان پرواز، اختلال ایجاد کند.
 • افرادی که به تنهایی نتوانند از خود مراقبت کنند و لازم است که یک نفر همراه در کنارشان باشد.
 • افرادی که دارای شرایط پزشکی خاصی هستند و این احتمال وجود دارد که شرایط آن‌ها تحت‌تاثیر پرواز، شدت پیدا کند.

سخن پایانی

این هم از نکات سفر با هواپیما. در این مطلب سعی‌کردیم، تمامی نکات سفر با هواپیما را به‌طورکامل، بیان کنیم. اکنون اگر قصد سفر با هواپیما را دارید، می‌توانید با رعایت این نکات، سفر بی‌دغدغه‌ای را تجربه کنید. خواندن مقاله «نکات مهم قبل از سفرهای هوایی که باید هر مسافری بداند» می‌تواند اطلاعات شما را برای سفرهای هوایی تکمیل کند.
سپاسگزاریم که وقت ارزشمندتان را برای خواندن این مطلب، صرف کردید. اگر سوال و یا تجربه‌ای از سفر با هواپیما دارید، لطفا در بخش نظرات با ما و سایر خوانندگان مجله یوتراوز به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید