ورود
Carrying animals by plane

حمل حیوانات با هواپیما

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

حمل حیوانات با هواپیما نکات و قوانین خاصی دارد که حتما قبل از اینکه برای سفر آماده شوید، لازم است از آن‌ها باخبر باشید. پس اگر حیوان خانگی دارید و هواپیما را برای سفر انتخاب کرده‌اید با دقت این مقاله را بخوانید.

حمل حیوانات با هواپیما چه قوانینی دارد؟ در فرودگاه‌های تهران شرایط حمل حیوان خانگی با هواپیما چیست؟ اگر بخواهیم در سفر با انواع هواپیما سگ، گربه، اسب یا پرندگان‌مان را همراه خود ببریم چقدر باید هزینه بپردازیم؟ آیا می‌توانیم حیوان خانگی خود را به داخل کابین هواپیما ببریم یا باید تا انتهای پرواز در محل جداگانه‌ای نگه‌داری شود؟ خرید بلیط هواپیما برای سگ چگونه است؟ پاسخ تمام این سوالات به علاوه هرآنچه لازم است درباره حمل‌ونقل حیوانات خانگی با هواپیما بدانید را، در مطلب زیر برایتان گنجانده‌ایم. همراه یومگ باشید.

فهرستی از آنچه درباره حمل حیوانات با هواپیما خواهید خواند:


هزینه حمل حیوان خانگی با هواپیما چقدر است؟

هزینه حمل حیوان خانگی با هواپیما بر اساس اضافه بار محاسبه می‌شود. اگر حیواناتی که هر مسافر می‌تواند در سفر همراه داشته‌ باشد را به دو دسته تقسیم کنیم، هزینه حمل آنها به‌ صورت زیر محاسبه خواهد شد. عدد به‌دست آمده از فرمول‌های زیر، میزان اضافه بار شما در طول مسیر خواهد بود.

 • پرندگان: (وزن پرنده + وزن قفس) × 4
 • حیوانات خانگی (اهلی): (وزن پرنده + وزن قفس) × 2

در نظر داشته باشید که میزان هزینه باری که برای حمل حیوان خود باید بپردازید، ربطی به میزان بار مجاز در کلاس نرخی یا کلاس پروازی شما ندارد. در صورتی که بار نداشته باشید اما بخواهید با حیوان خانگی خود سوار هواپیما شوید هم، باید مبلغ تعیین شده برای حمل حیوان خود را بپردازید.


چه حیواناتی مجوز حمل با هواپیما می‌گیرند؟

Carrying a Cat by plane

اول از همه این نکته را بگوییم که بعضی ایرلاین‌‌ها در هیچ صورت مجوز حمل حیوان را به شما نخواهند داد! با فرض اینکه ایرلاینی که انتخاب کرده‌اید این مجوز را به شما می‌دهد؛ می‌توانید حیواناتی را به همراه ببرید که مشخصات تعریف شده از نظر ایرلاین را داشته باشند. فاکتورهایی مثل: نوع حیوان، وزن، سن، تعداد، وضعیت سلامت حیوان و... عوامل تعیین‌کننده‌ای هستند. بدیهی‌ست که حیوانات وحشی و حیواناتی که نگهداری آنها خلاف قانون است، اجازه سفر با هواپیما را نخواهند داشت. معمولا (اگر ایرلاین مخالفتی با حمل‌ونقل حیوان نداشته باشد) حمل پرنده، سگ، گربه و عموما حیوانات خانگی بلامانع است.


اگر می‌خواهید با حیوان خود سوار هواپیما شوید، این مدارک را همراه داشته باشید

Conditions for transporting animals by plane

همه ما می‌دانیم که برای سفر با هواپیما نیاز است که بلیط بخریم و برای بلیط خریدن لازم است مدارک هویتی به‌ همراه داشته باشیم. در مورد حمل حیوانات هم به همین شکل است. البته مدارکی که برای حمل حیوانات با هواپیما باید ارائه دهید، در سفرهای خارجی و داخلی با هم تفاوت دارد.

مدارک مورد نیاز برای حمل حیوان با هواپیما در سفرهای داخلی

 • شناسنامه حیوان
 • مدارک واکسیناسیون حیوان
 • اصل فیش پرداخت کرایه حمل
 • تکمیل فرم مخصوص

مدارک مورد نیاز برای حمل حیوان با هواپیما در سفرهای خارجی

مدارک لازم برای سفر حیوان با هواپیما در سفرهای خارجی، علاوه بر موارد فوق شامل: مدارک مربوط به انگل‌شناسی و گواهی تیتر هاری معتبر و اصل گواهی بهداشتی بین‌المللی می‌شود. بهتر است تمام این موارد را تهیه کنید و همراه داشته باشید. گفتنی‌ست که با وجود به‌روز شدن قوانین، بهتر است برای اطمینان بیشتر قبل از رفتن به فرودگاه، مدارک مورد نیاز برای خود و حیوان خانگی‌‌تان را چک کنید. برای خرید بلیط هواپیما و اطلاعات بیشتر در این خصوص با شماره 1548 (پشتیبانی یوتراوز) تماس بگیرید. 


قوانین حمل حیوان با هواپیما در ایرلاین‌های داخلی و خارجی

Transporting animals by airplane

همانطور که اشاره شد قوانین و سیاست‌هایی که ایرلاین‌ها برای خود دارند، چه در شرکت‌های داخلی و چه در شرکت‌های خارجی، متفاوت است. مثلا بر اساس قوانین سازمان دامپزشکی در ایران، هر مسافر مجاز به همراه داشتن حداکثر دو قلاده سگ یا گربه و 10 عدد پرنده است (برای تحویل به باربری هواپیما). البته در ایرلاین‌های داخلی شما اجازه ندارید که حیوان خانگی خود را به داخل کابین ببرید. اگر حیوان شما اندازه‌ و وزن مورد تایید ایرلاین را داشته باشد، با رعایت شرایط خاص می‌توانید آن را به قسمت حمل بار بسپارید و در انتهای پرواز او را تحویل بگیرید. (نکات و ضوابطی که برای حمل حیوان با هواپیما لازم است بدانید را در ادامه مقاله بخوانید).

می‌توان گفت حمل‌ونقل حیوانات در ایرلاین‌های خارجی قوانین راحت‌تر و بهتری دارد. تا جایی که شما اجازه دارید با رعایت نکات لازم، حیوان خود را به داخل کابین ببرید و تا پایان سفر او را همراه خود داشته باشید. مثلا اگر برای سفر هوایی خود شرکت ترکیش ایر را انتخاب کنید، می‌توانید حیوان خانگی خود (اعم از انواع پرنده و سگ و گربه) را به داخل کابین هواپیما ببرید. البته فراموش نکنید که این یک قانون کلی است و ضوابط خاص خودش را دارد. ممکن است در برخی موارد استثنا هم وجود داشته باشد. اما به طور مثال برای همراه داشتن یک سگ کوچک، در صورتی که ابعاد کیف (ساک) حیوان بیش از 25 * 45 * 50 سانتی‌متر نباشد، وزن مجاز (کیف و سگ روی هم) از 10 کیلوگرم نباید تجاوز کند. توضیحات گفته شده برای آشنایی شما خواننده عزیز با شرایط و قوانین پرواز با حیوان خانگی ارائه شد. پیشنهاد می‌کنیم هنگام تهیه بلیط از ایرلاین مورد نظر اطلاعات دقیق‌تر را  به دست آورید.


نکاتی که قبل از خرید بلیط هواپیما برای سگ، باید بدانید

Buy plane tickets for dogs

اگر قصد خرید بلیط هواپیما برای سگ را دارید بهتر است تمام قوانین مربوط به حمل آن را بدانید تا سفری آرام و بی‌دردسر را همراه حیوان خانگی خود تجربه کنید.

1- قفس را از چند روز قبل تهیه کنید:

اول از همه اینکه حیوان شما نیاز دارد تا با شرایطی که قرار است در طول پرواز تجربه کند، آشنا شود. برای این‌کار بهتر است قفسی را که قرار است در طول مسیر حیوان خود را درون آن بگذارید، چند روز قبل از پرواز تهیه کنید و سگ را درون آن بگذارید تا آشنایی نسبی با محیط جدیدی که قرار است تجربه کند را پیدا کند.

2- لباس خودتان را درون قفس سگ بگذارید!

برای اینکه سگ شما با محیط جدید ارتباط بیش‌تری برقرار کند و حس امنیت و آرامش داشته باشد، می‌توانید یکی از لباس‌هایتان را در قفس او قرار دهید. تا در مسیر پرواز حس کند شما کنارش هستید و کمتر بترسد. بهتر است از قبل پرواز به این موضوع بپردازید و لباس موردنظر را آماده کنید.

3- غذای سنگین قبل از پرواز ممنوع!

برای اینکه پرواز راحت‌تری داشته‌ باشیم بهتر است قبل پرواز پرخوری نکنیم و غذای سبک بخوریم. این موضوع برای سگ‌ها هم صدق می‌کند. پس بهتر است یک روز قبل از پرواز به حیوان خود غذاهای بسیار سبک و زود هضم بدهید.

4-‌ بلیط بدون توقف بخرید.

برای اینکه در توقف‌های بین مسیر حیوان خانگی‌تان اذیت نشود، بهتر است تا حد امکان، بلیط یکسره و بدون توقف بخرید.

5- به قوانین توجه کنید.

حتما قبل از خرید بلیط هواپیما برای سگ یا هر حیوان خانگی‌ که دارید، قوانین مربوط به حمل حیوان را در ایرلاینی که می‌خواهید با آن سفر کنید بخوانید. چون در غیر این‌صورت ممکن است پیش‌آمدهایی به وجود بیاید که کنترلش از عهده شما خارج است. مثلا شما آماده یک سفر خارجی هستید با این پیش‌زمینه که قرار است در طول پرواز سگ خود را در کابین و کنار خود داشته باشید، غافل از اینکه ابعاد کیف یا وزن سگ شما از حد مجاز بیشتر است. پس بهتر است از قبل این موارد را چک کنید و بلیطی بخرید که برای شما و حیوان خانگی‌تان مناسب‌ترین گزینه است.Carrying a horse by plane

سوالات متداول

سن مجاز حیوان برای سفر با هواپیما چند وقت است؟

معمولا سن مجاز پرواز با هواپیما برای حیوانات بالای 10 هفته است.

قفس مناسب برای حمل حیوان‌ با هواپیما چه ویژگی‌هایی دارد؟

قفسی که برای حیوان خود انتخاب می‌کنید باید قفل داشته باشد، چرخ‌دار نباشد، منافذی برای جریان داشتن هوا داشته باشد و خیلی بزرگ یا کوچک نباشد.

برای تحویل حیوان به باربری هواپیما چند دقیقه قبل از پرواز باید در فرودگاه حضور داشته باشیم؟

برای حمل حیوان با هواپیما لازم است 2 ساعت قبل از پرواز در فرودگاه حضور داشته باشید.

حمل غیر همراه چیست؟

حمل غیر همراه یا «کارگو» یکی از روش‌های حمل‌ونقل حیوانات با هواپیماست. همانطور که از نامش پیداست در این روش مسافر و حیوان همزمان با یک هواپیما سفر نمی‌کنند.

نوشته های مشابه
 • راهنمای پیاده روی اربعین در سال 1402

  دل که هوای رفتن می‌کند، پیاده و سواره نمی‌شناسد، پیر و جوان سرش نمی‌شود، دل است دیگر، هوای پرواز دارد، هوای دیدار، زیارت، سر تعظیم بر آستان ساییدن، «السلام علیک یا اباعبدالله الحسین».

 • آتش روشن کردن در طبیعت

  حتما برای شما هم پیش آمده که در طبیعت‌گردی؛ هوس روشن کردن آتش به سرتان زده یا حتی در شرایط پیش‌بینی نشده، نیاز به روشن کردن آتش داشته‌اید اما، چون تجهیزات لازم را نداشتید، از خیرش گذشته‌اید. با خواندن متن زیر تمام ترفندهای آتش درست کردن در طبیعت را به شما می‌گوییم. روش‌هایی ساده که حتما متعجب‌تان خواهد کرد!

 • فرودگاه مهرآباد تهران

  فرودگاه مهرآباد کجای تهران واقع شده و چگونه به آن برسیم؟ این فرودگاه چند ترمینال دارد و خدمات و امکانات مختلف آن چیست؟ بیایید به میدان آزادی تهران برویم و با پُرترددترین فرودگاه کشور آشنا شویم.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز