ورود
forbidden Things On The Plane

اجناس ممنوعه در هواپیما

زمان برای مطالعه 4 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

اجناس ممنوعه در هواپیما را می‌شناسید؟ آیا می‌دانید در سفرهای هوایی مجاز نیستید هر چیزی را که بخواهید همراه داشته باشید؟ در این مقاله ما اجناس مجاز و غیر مجاز در هواپیما را به شما معرفی می‌کنیم و اطلاعات به‌درد بخوری در این رابطه در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهیم.

اجناس ممنوعه در هواپیما مواردی هستنند که اگر سهوا یا عمدا همراه داشته باشید، قطعا برایتان دردسر ساز خواهد شد. پس بهتر است با خواندن این مقاله به تفکیک با اجناس ممنوعه و مجاز در انواع هواپیما آشنا شوید تا در سفر هوایی بعدی‌تان، پیش‌آمد‌های دردسرسازی که نتیجه همراه داشتن وسایل ممنوعه هستند، آرامشتان را به هم نریزند.

فهرستی از آنچه درباره اجناس ممنوعه در هواپیما خواهید خواند:


وسایل ممنوعه در کابین هواپیما

وسایل ممنوعه در کابین هواپیما به دو دسته تقسیم می‌شوند:
1- اجناسی که کلا همراه داشتن آنها در پرواز ممنوع است.

2- اجناسی که همراه داشتن آنها در پرواز مانعی ندارد اما ورودشان به کابین هواپیما غیر مجاز و ممنوع است. یعنی در صورت همراه داشتن این اجناس مجبورید آنها را به قسمت بار هواپیما همراه با چمدان‌های خود تحویل دهید.


بردن چه وسایلی داخل کابین هواپیما ممنوع است؟

در این قسمت قرار است اجناس ممنوعه در داخل کابین (یعنی دسته دوم) را بشناسیم. به طور کلی هرچیزی که خطرآفرین باشد و امنیت مسافران را تحت تاثیر قرار دهد قطعا ورودش به داخل کابین هواپیما ممنوع است.

 • اسلحه: انواع سلاح‌های سرد و گرم و حتی اسلحه‌های اسباب بازی در صورتی‌ که شباهت زیادی با اسلحه واقعی داشته‌ باشند.
 • ابزارآلات: چکش، انبردست، پیچ‌ گوشتی
 • ابزار برنده: چاقو، دسته تیغ اصلاح، کاتر (تیغ موکت‌ بری)، شیشه


به چه وسایلی در فرودگاه گیر می‌دهند؟

اگر تجربه ‌زیادی از سفر با هواپیما نداشته باشید قطعا دانستن این که برای سفر با هواپیما چه وسایلی را می‌توانید همراه خود ببرید و چه وسایلی را باید در خانه بگذارید، از نکاتی است که حتما باید به آن توجه کنید. پیش‌تر با وسایلی که امکان بردن آنها به داخل کابین هواپیما ممنوع است، آشنا شدیم. حالا می‌رویم سراغ دسته دوم یعنی وسایلی که اجازه حمل آن را در پرواز ندارید. حتی در قسمت بار هواپیما! چند مورد از این ممنوعه‌ها را در ادامه بخوانید:

 • مواد اشتعال‌زا: رنگ، سوخت، استون، تینر
 • جرقه‌زن‌ها: فندک یا سوئیچ‌های الکتریکی
 • مواد شیمیایی و مواد خورنده: کلر، اسید، سرکه و ...
 • کپسول‌ها و اسپری‌های تحت فشار: گاز اشک‌آور، اسپری دفاع شخصی

حمل دوچرخه در هواپیما

Carry a bicycle on a plane


خوشبختانه دوچرخه جزو وسایل ممنوعه در هواپیما نیست. اما نکاتی درباره حمل دوچرخه با هواپیما وجود دارد که قبل از پرواز باید بدانید:

 • سایز دوچرخه شما باید در حد سایز استانداردی باشد که ایرلاین تعریف کرده‌ است. در اکثر ایرلاین‌ها حمل دوچرخه‌های تاشو و دوچرخه‌های کودک مانعی ندارد. البته باز هم بستگی به قوانین ایرلاین دارد. در صورتی که سایز دوچرخه شما از حالت استاندارد خارج باشد، مجبور به پرداخت اضافه بار خواهید بود.
 • وزن دوچرخه نیز مهم است. همانطور که می‌دانید بار همراه در هواپیما برای هر نفر متناسب با کلاس پروازی و ... تعریف می‌شود و معمولا از 40 کیلوگرم بیش‌تر نیست. برخی مسیر‌ها و پروازها هم بدون بار هستند؛ یعنی شما به‌ ازای هر یک کیلوگرم باری که قرار است همراه ببرید باید مبلغی به عنوان اضافه بار پرداخت کنید. معمولا باری که مسافر می‌تواند همراه خود در کابین هواپیما داشته‌ باشد حدود 10 کیلوگرم است. بدیهی است که شما اجازه حمل دوچرخه را در قسمت کابین هواپیما نخواهید داشت. اما اگر وزن دوچرخه‌تان از میزان بار مجاز در هواپیما تجاوز نکند، می‌توانید آن‌را همراه با چمدان‌هایتان در قسمت تحویل بار فرودگاه به مسئولین مربوطه بسپارید.
 •  خوب است بدانید که برای حمل دوچرخه با هواپیما، مجبورید قطعات آن را باز کرده و در کیف مخصوص حمل دوچرخه یا کارتن آن را بسته‌بندی کنید.

حمل سیگار در هواپیما

همه ما می‌دانیم که در اکثر مکان‌های عمومی سرپوشیده مثل ایستگاه‌های مترو، فرودگاه‌ها و... سیگار کشیدن ممنوع است. هواپیما هم از مکان‌های ممنوعه برای سیگار کشیدن است. اما آیا حمل سیگار هم در هواپیما ممنوع است؟ خیر، هر مسافر می‌تواند به اندازه معین (معمولا کمتر از 50 عدد سیگار و 250 گرم تنباکو) همراه خود داشته باشد.


حمل گیتار در هواپیما

Carrying a guitar by plane

یکی دیگر از وسایل شخصی که ممکن است هوس حمل آن با هواپیما به سرتان بزند گیتار است. البته اگر اهل موسیقی و ساز زدن باشید و بخواهید در مقصد بنوازید، گیتار از اجناس ممنوعه در هواپیما نیست. حتی برخی شرکت‌های هواپیمایی به شما این امکان را می‌دهند که یک صندلی اضافه بخرید و گیتار خود را کنار دستتان، در سفر همراه داشته باشید. اما برای اکثر مسافران این کار صرفه اقتصادی ندارد. آنها ترجیح می‌دهند ساز خود را در محفظه‌ای نرم و محکم قرار دهند تا از ضربات احتمالی آسیب نبیند و سپس آن را به همراه چمدان‌ها، راهی قسمت بار هواپیما کنند.


حمل حیوانات با هواپیما

اگر حیوان خانگی دارید یا کنجکاوید که قوانین حمل حیوانات خانگی با هواپیما را بدانید. این مقاله را بخوانید.


حمل خوراکی در هواپیما

 food on the plane

حمل خوراکی در هواپیما ممنوع نیست به شرط آن که قوانین ایرلاینی که با آن سفر می‌کنید، مربوط به غذا در هواپیما را رعایت کنید. در این قسمت ما چند مورد از خوراکی‌های ممنوعه در هواپیما را برایتان شرح می‌دهیم:

 • برخی از مقاصد خارجی مثل: آمریکا و کانادا، به مسافران اجازه ورود برخی مواد غذایی به کشورشان را نمی‌دهند. این قانون بیش‌تر مربوط به محصولات کشاورزی مثل: میوه‌های دانه‌دار یا هسته‌دار و سبزیجات هستند. پس اگر از این قبیل خوراکی‌ها همراه خود دارید قبل از رسیدن به مقصد آن‌ها را بخورید!
 • معمولا ایرلاین‌ها با حمل مواد گوشتی خام، کله‌پاچه، انواع ساندویچ‌های مغز و ... مخالفند. در بعضی ایرلاین‌ها تنها در صورتی‌که این مواد پخته‌شده و بسته‌بندی شده‌ باشند می‌توانید آنها را همراه خود به مقصد ببرید.
 • شرکت‌های هواپیمایی قانونی دارند که درباره محدودیت حمل مایعات و ژله‌هاست. طبق این قانون هر شخص به مقدار معینی می‌تواند مایعات همراه خود داشته‌ باشد. دسر‌های ژله‌ای، نوشابه‌ها، ماست، روغن، سس کچاپ، مواد ضدعفونی کننده و حتی برخی لوازم آرایشی مثل ریمل و رژلب‌های مایع هم در همین گروه دسته‌بندی می‌شوند.
 • بردن یخ به داخل هواپیما ممنوع است.
 • حمل مواد‌غذایی گران‌قیمت مثل: خاویار و زعفران محدودیت وزنی دارد.
 • حمل برنج، برخی غلات، انواع آرد و... به علت احتمال انتقال آفت‌ها و حشرات، در اکثر ایرلاین‌ها ممنوع است.


داروهای ممنوعه در هواپیما

Prohibited drugs on the plane

حمل بعضی داروها با هواپیما ممنوع است. بسته به قوانین کشور و ایرلاینی که انتخاب می‌کنید، لیستی از داروهای غیرمجاز وجود خواهد داشت که لازم است قبل از ورود به فرودگاه از آن لیست باخبر شوید. چرا که در برخی کشورها مثل امارات متحده عربی با مسافرانی که داروهای ممنوعه همراه داشته باشند برخورد جدی خواهد شد.


لیست بعضی از داروهای ممنوعه در هواپیما:

به‌ طور کلی داروهایی که دارای مسکن‌های قوی، مخدر و مواد روان‌گردان هستند در دسته داروهای ممنوعه قرار می‌گیرند. اسامی برخی از این داروها را در ادامه می‌خوانید:

 • بنادریل (Benadryl)
 • ترامادول (Tramadol)
 • سودافد (Sudafed)
 • ویکس (Vicks)
 • کدئین (Codeine)
 • ریتالین (Ritalin)
 • اینترمزو (Intermezzo)
 • دکسترومتورفان (Dextromethorphan)


بردن الکل در هواپیما

بردن الکل در هواپیما قبل از هر چیزی به دین و فرهنگ کشور مبدا و مقصد شما بستگی دارد. اگر از لحاظ مذهبی مانعی نداشته‌ باشید می‌توانید به میزان مایعات مجازی که ایرلاین مورد نظرتان تعیین کرده‌ است، مشروبات الکلی همراه داشته باشید. اگر از آن حد تجاوز کند، می‌توانید آن را در چمدان خود قرار دهید. البته توجه داشته‌ باشید میزان مشروبات الکلی که هر کشور به مسافران خود اجازه حمل آن را می‌دهد ممکن است با سایر کشورها فرق داشته‌ باشد.


اجناس مجاز در هواپیما

Carry something by plane

ما در این مقاله سعی کردیم اجناس و وسایلی که از دیدگاه اکثر ایرلاین‌ها غیر مجاز هستند یا حمل آنها با هواپیما از قوانین خاصی پیروی می‌کند را برایتان شرح دهیم. می‌توان گفت اقلامی که در گروه‌های ذکر شده، تقسم‌بندی نمی‌شوند جزو اقلام مجاز برای حمل با هواپیما هستند. البته در نظر داشته باشید که قوانین و سیاست‌های شرکت‌‌های هواپیمایی که میزبان شماست، در این موضوع کاملا نقش مهم و تعیین کننده‌ای دارند. پیشنهاد ما این است که حتما در هنگام خرید بلیط هواپیما یا حتی قبل از آن، از طریق تماس تلفنی (یا به‌صورت حضوری) با پشتیبانی ایرلاین‌ها یا پرسنل فروش بلیط (1548 شماره پشتیبانی یوتراوز) ارتباط برقرار کنید و اطلاعات لازم را به دست آورید.

نوشته های مشابه
 • راهنمای پیاده روی اربعین در سال 1402

  دل که هوای رفتن می‌کند، پیاده و سواره نمی‌شناسد، پیر و جوان سرش نمی‌شود، دل است دیگر، هوای پرواز دارد، هوای دیدار، زیارت، سر تعظیم بر آستان ساییدن، «السلام علیک یا اباعبدالله الحسین».

 • آتش روشن کردن در طبیعت

  حتما برای شما هم پیش آمده که در طبیعت‌گردی؛ هوس روشن کردن آتش به سرتان زده یا حتی در شرایط پیش‌بینی نشده، نیاز به روشن کردن آتش داشته‌اید اما، چون تجهیزات لازم را نداشتید، از خیرش گذشته‌اید. با خواندن متن زیر تمام ترفندهای آتش درست کردن در طبیعت را به شما می‌گوییم. روش‌هایی ساده که حتما متعجب‌تان خواهد کرد!

 • فرودگاه مهرآباد تهران

  فرودگاه مهرآباد کجای تهران واقع شده و چگونه به آن برسیم؟ این فرودگاه چند ترمینال دارد و خدمات و امکانات مختلف آن چیست؟ بیایید به میدان آزادی تهران برویم و با پُرترددترین فرودگاه کشور آشنا شویم.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز