ورود
 مزایا و معایب پرواز چارتری

مزایا و معایب پرواز چارتری

زمان برای مطالعه 2 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

بلیط چارتری، یکی از انواع بلیط هواپیما است که طرفداران خاص خودش را هم دارد. خیلی‌ها به‌خاطر قیمت کم‌تر این بلیط‌ها ترجیح می‌دهند همیشه با خرید بلیط چارتر سفر کنند. اما خرید بلیط چارتر، همیشه هم تصمیم هوشمندانه‌ای نیست. در این صفحه از مجله گردشگری یوتراوز، همراه ما باشید تا مزایا و معایب بلیط چارتری را بررسی کنیم.

مزایا و معایب پرواز چارتری موضوعی است که شاید همه ما حداقل یکبار، به آن فکر کرده‌ایم. پس لازم است بدانیم که خرید بلیط چارتر هواپیما به نفع‌مان است یا خیر؟ همین موضوع باعث شده تا در این مقاله از مجله گردشگری یوتراوز به‌سراغ بررسی مزایا و معایب خرید بلیط چارتر برویم تا به شما برای برنامه‌ریزی بهترِ سفرتان کمک کنیم. پس اگر قصد دارید در آینده‌ای نه‌چندان دور با هواپیما سفر کنید، این مقاله را از دست ندهید.

درباره مزایا و معایب بلیط چارتری می‌خوانید:

بلیط هواپیما، ارزان‌تر از همه‌جامقایسه قیمت و خرید

بلیط چارتری چیست؟

قبل از این‌که به‌سراغ موضوع اصلی این مقاله برویم، باید بدانیم که اصلا پرواز چارتر چیست؟ برای پاسخ به این سوال از یک مثال استفاده می‌کنیم. مثلا فرض کنید شما قرار است با خرید بلیط هواپیما از تهران به اهواز بروید. در چنین موقعیتی ممکن است در زمان خرید بلیط هواپیما تهران اهواز، تفاوت قیمت دو بلیط که هردو برای یک شماره پرواز صادر می‌شوند، توجه شما را به خودش جلب کند و بخواهید دلیل این اتفاق را بدانید. این تفاوت قیمت در واقع به اصلی‌ترین تفاوت بلیط‌های چارتر و سیستمی برمی‌گردد.

به‌طور کلی بلیط‌های هواپیما به دو دسته بلیط سیستمی و بلیط چارتر تقسیم می‌شوند. در تمام مواقع، قیمت بلیط‌های سیستمی توسط سازمان‌های رسمی تعیین می‌شود و هیچ شرکت هواپیمایی اجازه بالاتر رفتن از قیمت مصوب را ندارد.

اما در سوی دیگر، ممکن است یک شرکت هواپیمایی بخواهد همه یا تعداد مشخصی از صندلی‌های یکی از پرواز‌هایش را به‌صورت یک‌جا بفروشد. در این‌صورت یک آژانس مسافرتی می‌تواند تعدادی از صندلی‌های یک پرواز را چارتر کند و بعد با قیمت انتخابی خودش به فروش برساند. این یعنی آژانس‌های مسافرتی می‌توانند بخشی یا کل صندلی‌های یک پرواز را اجاره کنند و بعد، آن‌را با قیمتی که خودشان تعیین می‌کنند در اختیار مسافران قرار بدهند.
حالا متوجه شدید چگونه ممکن است قیمت صندلی‌های یک پرواز با هم متفاوت باشد؟

مزایای بلیط چارتری

 مزایا و معایب پرواز چارتری

حالا که با تعریف بلیط چارتری آشنا شدیم، باید به موضوع اصلی خودمان برگردیم و مزایا و معایب این‌دسته از بلیط‌ها را با هم بررسی کنیم. برای شروع این بخش، به سراغ مزایای خرید بلیط چارتری رفته‌ایم. در ادامه می‌توانید مزایای خرید بلیط چارتر را ببینید:

قیمت ارزان‌تر

همان‌طور که گفتیم، آژانس‌های مسافرتی می‌توانند بخشی یا همه صندلی‌های یک پرواز را چارتر کنند و بلیط‌ها را با قیمت دلخواه خودشان به‌ فروش برسانند. همین موضوع باعث می‌شود تا آژانس‌های چارترکننده بلیط‌ها را با قیمت کم‌تری بفروشند تا بتوانند از مزیت رقابتی قابل‌قبولی در مقایسه با بلیط‌های سیستمی برخوردار باشند.

البته این نکته را هم به‌خاطر داشته‌باشید که قیمت کم‌تر بلیط‌های چارتری، اصلا ارتباطی به کیفیت پروازها ندارد. در واقع وقتی شما بلیط هواپیما تهران شیراز را از یک چارترکننده می‌خرید، هیچ‌ فرقی میان شما و مسافرانی که بلیط سیستمی همین پرواز را خریده‌اند، وجود ندارد. این یعنی اگر خوش‌شانس باشید، ممکن است بتوانید با قیمت کم‌تر، از امکانات برابری با سایر مسافران پرواز برخوردار شوید.

اما چرا گفتیم «اگر خوش شانس باشید»؟ مگر قرار نیست قیمت بلیط‌های چارتر، همیشه ارزان‌تر از بلیط‌های سیستمی باشد؟ در پاسخ باید بگوییم که همیشه قرار نیست بلیط‌های چارتری، قیمت کم‌تری داشته‌باشند. چراکه در زمان‌های پیک سفر، آژانس‌های مسافرتی هم بلیط‌های چارتری‌شان را با همان قیمت ثابت یا حتی گاهی‌اوقات با قیمت بالاتری می‌فروشند. پس باید بگوییم که اگر دنبال بلیط هواپیما ارزان هستید و فاصله زیادی تا زمان سفرتان باقی‌مانده بهتر است صبرکنید و امیدوار باشید که در روزهای نزدیک سفر بتوانید بلیط موردنظرتان را با قیمت کم‌تری بخرید. البته ریسک این کار را هم از یاد نبرید.

امکان خرید، درصورت اتمام ظرفیت بلیط‌های سیستمی

گاهی‌اوقات ممکن است شما برای خرید بلیط هواپیما به مقصد موردنظرتان، مستقیم به سراغ شرکت‌های هواپیمایی بروید و آن‌ها به شما بگویند که بلیط‌های پرواز به فروش رسیده و دیگر امکان خرید بلیط برای شما فراهم نیست. در چنین‌شرایطی ممکن است یک آژانس مسافرتی بخش از بلیط‌های این پرواز را چارتر کرده باشد. پس می‌توانید امیدوار باشید که شرکت چارترکننده هنوز بلیط موردنظر شما را داشته باشد و بتوانید به‌جای خرید مستقیم از شرکت هواپیمایی، از چارترکننده خرید کنید.

البته در این مورد، ممکن است هزینه‌ای برابر با قیمت بلیط‌های سیستمی یا در مواقع معدودی، بیشتر از قیمت مصوب پرداخت کنید؛ اما به‌هرحال شما در زمان موردنظر به مقصد می‌رسید و سفرتان عقب نمی‌افتد.


معایب بلیط چارتری

 مزایا و معایب پرواز چارتری

بعد از بررسی مزایای خرید بلیط چارتری، باید سراغ معایب آن هم برویم. قوانین پروازهای چارتری کمی با قانون پروازهای سیستمی متفاوت است و همین موضوع باعث ایجاد معایب و محدودیت‌هایی در زمان خرید بلیط چارتری می‌شود. اگر می‌خواهید با معایب خرید بلیط چارتری آشنا شوید، ادامه این مقاله برای شماست:

کنسلی دشوارتر به نسبت بلیط‌های سیستمی

اگر سابقه کنسلی پرواز را داشته‌باشید، احتمالا می‌دانید که در بسیاری از مواقع حتی بعد از پرواز هواپیما، اگر شما از بلیط‌تان استفاده نکرده باشید، می‌توانید بلیط را استرداد کرده و بخشی از پول پرداخت‌شده برای خرید بلیط را دریافت کنید. اما اگر بلیطی که می‌خرید، بلیط چارتری باشد دیگر اوضاع به همین‌سادگی پیش نخواهد رفت.

بلیط‌های چارتری فقط تا سه‌ساعت قبل از ساعت پرواز درج‌شده روی بلیط، امکان استرداد دارند اما اگر بخواهید در فاصله کم‌تری تا پرواز بلیط‌تان را کنسل کنید، هیچ مبلغی به حساب شما برنخواهد گشت.

در خرید بلیط چارتری هیچ تفاوتی میان کودک و بزرگ‌سال وجود ندارد

 مزایا و معایب پرواز چارتری

وقتی شما بخواهید بلیط سیستمی بخرید، قیمت تعریف‌شده برای هر بازه سنی متفاوت خواهد بود. مثلا اگر بخواهید همراه فرزند خردسال‌تان سفر کنید، هزینه کمتری برای خرید بلیط او می‌پردازید. اما در بلیط‌های چارتر، این قانون وجود ندارد و سن افراد، روی قیمت بلیط پراوزشان تاثیرگذار نیست.

دلیل این‌ قانون هم این است که آژانس چارترکننده برای جلوگیری از زیان خودش، همه بلیط‌ها را با قیمت انتخابی خودش به فروش می‌گذارد و این امکان را ندارد که برای گروه‌های سنی هم درصدی از قیمت بلیط را کم کند.

ممکن است در زمان پیک سفر، قیمت بیشتری داشته باشد

قبل‌تر هم گفتیم که آژانس‌های چارترکننده ممکن است در زمان‌های یک سفر به هرمقصدی، بلیط‌های چارتری را با قیمت‌های بیشتری به فروش بگذارند. به‌خاطر همین هم پیشنهاد می‌کنیم اگر هنوز زمان زیادی تا سفرتان باقی‌مانده است، خرید بلیط چارتر را فراموش کنید. چراکه هرچه به زمان پرواز نزدیک‌تر شویم، قیمت این بلیط‌ها هم کم‌تر می‌شود. این موضوع درمیان گردشگران ایرانی هم با موضوع بلیط لحظه‌آخری شناخته می‌شود.

حواستان به کلاه‌بردارها هم باشد

هرکجا که صحبت از قیمت کم‌ترباشد، عده‌ای افراد سودجو و شیاد هم حضور دارند تا از فرصت پیش‌آمده استفاده کنند و سود زیادی به جیب بزنند. موضوع بلیط‌های چارتری و ارزان هم از این قاعده مستثنی نیست و نمی‌توانیم با خیال راحت به همه آگهی‌ها و تبلیغات خرید بلیط ارزان هواپیما اعتماد کنیم. معمولا در این‌دست از آگهی‌ها، قیمت بسیار وسوسه‌کننده‌ای برای بلیط‌ها اعلام می‌شود که می‌تواند هر گردشگری را به کام اشتباه بکشاند و ضرر مالی زیادی را به او وارد کند.

بنابراین توصیه می‌کنیم که اگر می‌خواهید بلیط چارتری بخرید، حتما به‌سراغ آژانس‌های مسافرتی معتبر بروید و از آگهی‌های وسوسه‌برانگیز فضای مجازی دوری کنید.

بلیط چارتر را از کجا بخریم؟

 مزایا و معایب پرواز چارتری

حالا که فهمیدیم در زمان خرید بلیط چارتر، ممکن است در دام کلاه‌برداران گرفتار شویم، موضوع انتخاب آژانس و شرکتی که قرار است بلیط‌مان را از آن‌ها بخریم، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

یوتراوز یک سامانه جامع گردشگری‌ست که امکان خرید بلیط چارتر، بلیط قطار و رزرو هتل را برای گردشگران فراهم کرده و این امکان را به شما می‌دهد که تنها با چند کلیک ساده بتوانید همه ضروریات سفرتان را برنامه‌ریزی کنید و برای یک سفر به‌یادماندنی آماده شوید. ما در یوتراوز، به‌عنوان یکی از چارترکننده‌های اصلی پروازهای داخلی و خارجی، آماده‌ایم تا میزبان شما برای سفر به هرکدام از شهرهای ایران و جهان باشیم.

اگر می‌خواهید بلیط چارتر سفرتان را از یوتراوز بخرید می‌توانید به صفحه خرید بلیط هواپیما در سایت ما مراجعه کرده و با اعمال فیلتر «نوع بلیط: چارتر» فقط بلیط‌های چارتری مسیر موردنظرتان ببینید و در نهایت یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. اگر در طول این فرایند با مشکل یا پرسشی مواجه شدید یا احساس کردید که به اطلاعات بیشتری درباره بلیط چارتر احتیاج دارید، می‌توانید به‌صورت 24ساعته و در تمام روزهای هفته با شماره 1548📞 تماس بگیرید تا همکاران ما در واحد پشتیبانی یوتراوز با شما همراه شوند.
سوالات متداول

بلیط چارتر چیست؟

وقتی یک آژانس مسافرتی بخشی از صندلی‌های یک پرواز را اجاره کرده و آن‌ها را با قیمت متفاوتی به فروش می‌رساند، یعنی درحال فروش بلیط چارتر است

مزایای بلیط چارتر چیست؟

قیمت مناسب و امکان خرید در صورت پرسدن ظرفیت بلیط سیستمی

معایب بلیط چارتری چیست؟

کنسلی دشوار، عدم تفاوت میان قیمت بلیط کودک و بزرگسال، قیمت بیشتر در زمان‌های پیک سفر

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز