ورود
آب انبار شش بادگیر یزد

آب‌انبار شش بادگیر یزد کجاست؟

زمان برای مطالعه 2 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

شش بادگیر از هشت جهت باد را می‌گرفتند و به درون می‌کشیدند تا یک جرعه آب خنک از گلوی مردمان کویر پایین برود! این کل داستان آب‌انبار شش بادگیر یزد است!

آب‌انبار شش بادگیر یزد از یادگارهای دوران قاجار و یکی از زیباترین جاهای دیدنی یزد است. این آب‌انبار با بادگیرهای بلند هشت‌وجهی و گنبد تخم‌مرغی شکلش تنها آب‌انبار شش بادگیری ایران محسوب می‌شود. 

شهر یزد یکی ازجذاب‌ترین شهرهای ایران برای سفر است. اگر در آینده نزدیک، قصد سفر به این شهر را دارید و سفرِ هوایی را می‌پسندید، خوش به سعادت ما که می‌توانیم در خرید بلیط هواپیما همراه‌ شما باشیم و قدری مسیر سفر به شهر خشت خام ایران را برایتان دل‌انگیزتر کنیم.

در ادامه سری به آب‌انبار شش بادگیر یزد که از دیدنی‌ترین جاذبه‌های گردشگری این شهر است می‌زنیم و جزییاتی که در بازدید از آن به‌کارتان می‌آید را زیر ذره‌بین می‌بریم. این شما و این هم صفحه دیگری از مجله گردشگری یوتراوز.


آنچه در این مطلب درباره آب‌انبار شش بادگیر یزد می‌خوانیدسریع و سیر قطار بگیرخرید آنلاین

آب‌انبار شش بادگیر یزد کجاست؟

آدرس آب انبار شش بادگیر یزد

برای بازدید از آب‌انبار شش بادگیر یزد باید به خیابان دهم فروردین بروید. آنجا محله‌ای است به نام تل یزد که اصلا یک کوچه‌اش به افتخار این آب‌انبار به کوچه شش بادگیر معروف شده است. آب انبار شش بادگیر را می‌توانید در آن کوچه پیدا کنید.

 • 📍 آدرس: استان یزد، شهر یزد، خیابان دهم فروردین، محله تل یزد، کوچه شش بادگیر
 • ساعات بازدید: محدودیتی ندارد
 • 📆 روز بازدید: همه روزه
 • 💳 هزینه بازدید: رایگان

آب انبار شش بادگیر یزد روی نقشه

اگر از طریق آدرس بالا نتوانستید آب‌انبار را پیدا کنید، از طریق نقشه زیر حتما می‌توانید!سریع و سیر قطار بگیرخرید آنلاین


هتل‌های نزدیک آب‌انبار شش بادگیر یزد


هتل های نزدیک آب انبار شش بادگیر یزد

به نقل از ویکی پدیا؛ شهر یزد نخستین شهر تاریخی ایران است. همین یک جمله کافی‌ست تا این شهر زیبا و باستانی، هرساله مهمان گردشگرانی باشد که با خرید بلیط قطار تهران یزد، از پایتخت کشور خودشان را به این شهر می‌رسانند تا از لذتِ بازدید از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی و فرهنگی‌اش سهمی ببرند. اگر شما هم قرار است مهمان یزد باشید، در ادامه پیشنهادهای جذابی برای اقامت در هتل‌های یزد برایتان آماده کرده‌ایم. 

 رزرو هتل در محدوده آب انبار شش بادگیر یزد کاری به شدت عاقلانه است! چون با این کار هم به انبوهی از آثار تاریخی دیگر دسترسی دارید و هم می‌توانید به محض اینکه خسته شدید برای استراحت به هتل برگردید و بعدا دوباره بازدید را از سر بگیرید. در ادامه لیست بهترین هتل‌های اطراف آب انبار شش بادگیر یزد را از نگاه یوتراوز می‌خوانید:


⭐ برای اطلاع از قیمت و رزرو هتل‌ از طریق شماره 1548 📞 با ما در تماس باشید. ⭐ 

 • هتل سنتی داد یزدمیدان شهید بهشتی، خیابان دهم فروردین، پلاک ۲۱۴ (فاصله از آب انبار شش بادگیر: 280 متر، 4 دقیق پیاده)
 • هتل سنتی رز یزد: میدان شهید بهشتی، ابتدای خیابان امام، کوچه فرهنگ ۳ (فاصله از آب انبار شش بادگیر یزد: 280 متر، 4 دقیقه پیاده)
 • خانه مارکار یزد: میدان مارکار، خیابان محمدی، خیابان دوم (فاصله از آب انبار شش بادگیر یزد: 500 متر، 7 دقیقه)

جاهای دیدنی نزدیک آب‌انبار شش بادگیر یزد


جاهای دیدنی نزدیک آب انبار شش بادگیر یزد

گفتیم با رزرو هتل در محدوده آب انبار شش بادگیر به جاهای دیدنی دیگری هم دسترسی دارید. خب حالا این شما و این هم چندتا از دیدنی‌ترین‌ جاهای دیدنی نزدیک آب‌انبار شش بادگیر یزد!


 • آتشکده زرتشتیان یزد: یزد، بلوار شهید منتظر قائم، خیابان آیت‌الله کاشانی (فاصله تا آب انبار شش بادگیر: یک کیلومتر، 15 دقیقه).
 • موزه آب یزد: میدان امیر چخماق، خیابان قیام، چهارراه شهدا (فاصله تا آب انبار شش بادگیر: یک کیلومتر، 14 دقیقه).
 • میدان امیرچخماق یزدسلمان فارسی، خیابان امام خمینی (فاصله تا آب انبار شش بادگیر: یک کیلومتر، 14 دقیقه). 
 • میدان مارکار: یزد، خیابان امام خمینی (فاصله تا آب انبار شش بادگیر: 400 متر، 6 دقیقه). 


تاریخچه آب‌انبار شش بادگیر یزدتاریخچه آب انبار شش بادگیر یزد

برای تاریخچه آب‌انبار شش بادگیر، نیازی نیست خیلی راه دوری برویم؛ این آب‌انبار همین 180 سال پیش در دوره قاجار و به همت شخصی به نام حاجی محمدحسین خیر فرزند نورالله یزدی ساخته شده است. بر اساس وقف‌نامه آب‌انبار، گویا حاج محمدحسین از املاک و اموال شخصی‌اش هزینه ساخت این بنا را جور کرده. بعد از او هم فردی به نام بهشتیان به ‌وسیله آب وقف‌آباد، یعنی مهم‌ترین آب جاری شهر یزد، مخزن 2000 مترمکعبی این آب‌انبار را پرآب می‌کرده است. نکته جالب در مورد طراحی و ساخت این آب‌انبار این است که در ابتدا تنها سه بادگیر داشته و سه بادگیر دیگر بعدا به آن اضافه شده.

معماری آب‌انبار شش بادگیر یزد

معماری آب انبار شش بادگیر یزد

هر چه یک بادگیر وجوه بیشتری داشته باشد‌، باد را هم به همان نسبت بیشتر جذب می‌کند. بنابراین سازندگان بادگیرهای این بنا را هشت‌وجهی ساختند تا به بهترین شکل بادهای تند کویر را مهار کنند. البته هشت‌وجهی بودن تنها یک چشمه از درایتی است که معمار در ساخت این بنا به کار برده. در ادامه جزئیات معماری آن را مرور می‌کنیم تا بیشتر با هنر معماران عصر قاجار آشنا شوید.

ورودی

آب‌انبار شش بادگیر یزد، دارای دو ورودی شمالی و جنوبی است و دو راه‌پله و دو پاشیر دارد. ظاهرا ورودی جنوبی آن برای مسلمانان و ورودی شمالی که قرینه جنوبی است برای زرتشتی‌ها بوده؛ هرچند که در برخی منابع، دلیل داشتن دو ورودی، شلوغی عنوان شده. در ورودی جنوبی بین پله‌های ۲۵ و ۲۶، یک هشتی با سنگ‌فرش آجری قرار دارد و طاق آب‌انبار بعد از آن شروع می‌شود.

راه پله

راه‌پله آب‌انبار هم از دو بخش تشکیل شده است؛ یک بخش روباز که پله‌های ۵۵ تایی آن تا سردر آب‌انبار می‌رسد و یک بخش سرپوشیده که در ادامه پله‌ها و بعد از سردر قرار دارد.

گنبد

گنبد آب‌انبار هم تخم‌مرغی شکل است و جلوه خاصی به معماری آن بخشیده.

بادگیرها

همانطور که گفتیم این آب‌انبار ابتدا سه بادگیر داشت و سه بادگیر دیگر بعدا به آن اضافه شد. اگر کمی دقت کنید متوجه تفاوت شکل 3 بادگیر اول با 3 تای بعدی می‌شوید. راستی تا یادمان نرفته است بگوییم که این بادگیرها 10 متر ارتفاع دارند.


بخش‌های مختلف آب‌انبار شش بادگیر

بخش های مختلف آب انبار شش بادگیر یزد

اغلب آب‌انبارها چهار بخش دارند: خزینه، گنبد، پاشیر و بادگیر که در ترکیب با هم به حفظ و ذخیره آب کمک می‌کردند.

خزینه آب‌انبار

خزینه‌ها محل تجمیع آب بودند و به‌خاطر تسلط روی آب و خنکی در دل زمین حفر می‌شدند.

گنبد آب‌انبار

یک گنبد نیم‌دایره روی فضای خزینه ساخته می‌شد تا جلوی آلودگی آب را بگیرد.

پاشیر آب‌انبار

پاشیر یک راهروی پلکانی بود که برای برداشتن آب ساخته می‌شد.

بادگیر آب‌انبار

بادگیرها به منظور هدایت هوای خنک به داخل خزینه و خنک نگه‌داشتن آب ساخته می‌شدند.


بلیط هواپیما، ارزان‌تر از همه‌جامقایسه قیمت و خرید

سخن پایانی

در این مطلب با آب‌انبار شش بادگیر یزد را معرفی کردیم و هر چه درباره آن می‌دانستیم با شما در میان گذاشتیم؛ حالا نوبت شماست! اگر از این آب‌انبار بازدید کرده‌اید حتما تجربه‌تان را از طریق بخش نظرات با ما و دیگر کاربران یوتراوز به اشتراک بگذارید. اگر هم از آن دیدن نکرده‌اید غصه‌اش را نخورید؛ این آب‌انبار 180 سال است که از جایش تکان نخورده! 


سوالات متداول

آدرس آب‌انبار شش بادگیر یزد کجاست؟

استان یزد، شهر یزد، خیابان دهم فروردین، محله تل یزد، کوچه شش بادگیر.

روز و ساعت بازدید از آب‌انبار شش بادگیر چگونه است؟

همه روزه و همه ساعته.

هزینه بازدید از آب ‌انبار شش بادگیر چقدر است؟

رایگان.

آب‌انبار شش بادگیر یزد متعلق به کدام دوره تاریخی است؟

قاجار.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز