ورود
آب‌انبار رستم گیو یزد

آب‌انبار رستم گیو یزد

زمان برای مطالعه 2 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

جنگ جهانی اول آغاز شده بود که یکی از بزرگان یزد به نام رستم گیو تصمیم گرفت کلنگ یک آب‌انبار را در شهر تاریخی یزد بزند و به واسطه آن نامش را در تاریخ ثبت کند. در متن زیر به شما می‌گوییم که چرا در سفر به یزد، حتما باید جایی برای بازدید از این آب‌انبار تاریخی در برنامه‌تان باز کنید.

آب‌انبار رستم گیو یزد با وجود گنبد خشتی شلغمی‌شکل، چهار بادگیر مرتفع و تزیینات آجرکاری به کار رفته در بادگیرها، یکی از شاهکارهای بی‌چون‌وچرای معماری و از زیباترین جاهای دیدنی یزد است که حجت را از نظر زیبایی‌شناسی بر همگان تمام کرده. اگر می‌خواهید از شلوغی شهرهای بزرگی مثل تهران به تنفس‌گاهی در قلب یک شهر تاریخی پناه ببرید، جای درستی آمدید! بلیط قطار تهران یزد را رزرو کنید چون آب‌انبار رستم گیو همان مکان دنجی است که دنبالش هستید!

آنچه در این مطلب درباره آب‌انبار رستم گیو یزد می‌خوانید


بلیط هواپیما، ارزان‌تر از همه‌جامقایسه قیمت و خرید


آب‌انبار رستم گیو یزد کجاست؟

آدرس آب‌انبار رستمم گیو یزد

آب‌انبار رستم گیو در محله زرتشتیان یزد قرار دارد. برای بازدید از آن باید بروید به حاشیه بلوار بسیج؛ به آنجا که برسید، این آب‌انبار و بادگیرهای بلندش را درست نبش کوچه مهر می‌بینید.

 • 📍 آدرس: استان یزد، شهر یزد، حاشیه بلوار بسیج، نبش کوچه مهر
 • 📆 روز بازدید: همه روزه
 • ساعت بازدید: محدودیتی ندارد
 • 💳 هزینه بازدید: رایگان

مشاهده آب‌انبار رستم گیو یزد روی نقشه

اگر به محله زرتشتیان رسیدید و نتوانستید آب‌انبار را از طریق آدرس بالا پیدا کنید یعنی نقشه‌ لازمید! این شما و این هم نقشه آب‌انبار رستم گیو:
هتل‌های نزدیک آب‌انبار رستم گیو یزد

هتل های نزدیک آب انبار رستم گیو یزد

حتی اگر تا به حال به یزد سفر نکرده باشید هم احتمالا آوازه هتل‌های آن را شنیدید. یزد از معدود شهرهای ایران است که حتی هتل‌هایش هم برای خودشان جاذبه تاریخی محسوب می‌شوند. در ادامه برایتان لیستی از بهترین هتل‌های یزد آماده کرده‌ایم که می‌توانید با رزرو آن‌ها اقامت خوشی را در یزد تجربه کنید.

⭐ برای اطلاع از قیمت و رزرو هتل‌ از طریق شماره 1548 📞 با ما در تماس باشید. ⭐ 

 • 📍 هتل دربار یزد: بلوار بسیج، جنب آب‌انبار رستم گیو (فاصله تا آب‌انبار رستم گیو یزد: 67 متر، یک دقیقه پیاده).
 • 📍 خانه مارکار یزد: میدان مارکار، خیابان محمدی، خیابان دوم  (فاصله تا آب‌انبار رستم گیو یزد: 800 متر، 11 دقیقه پیاده).
 • 📍 هتل سنتی داد یزد: میدان شهید بهشتی، خیابان دهم فروردین، پلاک ۲۱۴ (فاصله تا آب‌انبار رستم گیو یزد: 1/1 کیلومتر، 15 دقیقه پیاده).
 • 📍 هتل خوان دوحد: چهارراه بسیج، بلوار شهید عاصی زاده، کوچه سنگ ریزه (فاصله تا آب‌انبار رستم گیو یزد: 500 متر، 7 دقیقه پیاده).

جاهای دیدنی نزدیک آب‌انبار رستم گیو یزد

جاهای دیدنی نزدیک آب انبار رستم گیو

بالاتر گفتیم که آب‌انبار رستم گیو در بلوار بسیج یزد قرار دارد که این یعنی با بازدید از آن می‌توانید به انبوهی از جاهای دیدنی یزد دسترسی داشته باشید. به خصوص اگر به پیشنهاد ما عمل کرده‌اید و هتلی در همان حوالی رزرو کردید! در ادامه برخی از شاخص‌ترین جاهای دیدنی نزدیک آب‌انبار رستم گیو را برایتان فهرست کرده‌ایم.

 • 📍 میدان مارکار یزد: میدان مارکار، خیابان محمدی، خیابان دوم  (فاصله تا آب‌انبار رستم گیو یزد: 800 متر، 11 دقیقه پیاده).
 • 📍 میدان امیرچخماق یزدسلمان فارسی، خیابان امام خمینی (فاصله تا آب‌انبار رستم گیو یزد:  1/3 کیلومتر، 19 دقیقه پیاده).
 • 📍 موزه آب یزد: میدان امیر چخماق، خیابان قیام، چهارراه شهدا  (فاصله تا آب‌انبار رستم گیو یزد: 1/5 کیلومتر، 21 دقیقه پیاده).

تاریخچه آب‌انبار رستم گیو یزد

تاریخچه آب انبار رستم گیو یزد

آب‌انبار رستم گیو یکی از ده‌ها آب‌انبار یزد است که قدمتش به دوره پهلوی و سال 1320 می‌رسد؛ یعنی همان سال سیاه اشغال ایران توسط متفقین. درست زمانی که وحشت جنگ و قحطی بر روی ایران سایه انداخته بود، شخصی به نام رستم گیو در تدارک ساخت آب‌انباری بود که اتفاقا نام خودش را هم یدک می‌کشید.

ظاهرا معماری آب‌انبار گیو بر عهده حاج محمد ابراهیم خرمشاهی بود و جمشید امانت هم روی کار ساخت نظارت می‌کرد. این بنا در ۱۵ دی ۱۳۷۵ هجری شمسی به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. طرح بهسازی و مرمت آب‌انبار رستم گیو هم در ۶ مرداد ۱۳۹۷ هجری شمسی اجرا شد. امروزه با توجه به خشک‌شدن قنات‌ها، این آب‌انبار فعال نیست و آب خانه‌ها از آب شهر تامین می‌شود.معماری آب‌انبار رستم گیو یزد

معماری آب انبار رستم گیو

آب‌انبار رستم گیو روی تلی از خاک رس بنا شده است. گنبدش شبیه شلغم است و با استفاده از آجر به شکل سرو درآمده. در اطراف این آ‌ب‌انبار، چهار بادگیر چهارطرفه بلند می‌بینید که بدنه‌شان به طرز زیبایی آجرکاری شده‌ است. این آب‌انبار دارای خزینه‌ای بزرگ و استوانه‌ای شکل است و گنجایشی بالغ بر ۲,۳۰۰ متر مکعب دارد. قطر دهانه این استوانه هم به ۱۴ متر می‌رسد و تا عمق 15 متری امتداد یافته. آجر مورد استفاده در ساخت این بنا از نوع آجرفرش معروف به آب‌انباری است. در چینش این آجرها هم از ملات ساروج استفاده شده.

یکی از نکات مهم و جالبی که در ساخت آب‌انبار رستم گیو به چشم می‌خورد، تعبیه‌ دو دهانه‌ جداگانه برای استفاده‌ زرتشتیان و مسلمانان است که در فاصله‌ دو کیلومتری هم قرار گرفته‌اند.


سریع و سیر قطار بگیرخرید آنلاین

سخن پایانی

آب‌انبار رستم گیو یزد یکی از شاهکارهای معماری عصر پهلوی است که با ترکیب هنر و علم، کار ذخیره‌سازی آب را برای ساکنان شهر کویری یزد راحت کرده بود. در حالی که امروزه آب لوله‌کشی جای شیوه‌های سنتی ذخیره‌سازی آب را گرفته اما از ارزش آب‌انبارهای قدیمی کاسته نشده است و همچنان از نظر معماری مورد توجه هستند. اگر از این آب‌انبار دیدن کرده‌اید حتما نظرتان را با ما و سایر کاربران یوتراوز در میان بگذارید. اگر هم این کار را نکرده‌اید اما دوست دارید آن را از نزدیک ببینید و خشت و گلش را ببویید، روی بلیط قطار یزد یا بلیط هواپیما یزد کلیک کنید و سفر به شهر خشت خام ایران را آغاز کنید. 

سوالات متداول

آدرس آب‌انبار رستم گیو یزد کجاست؟

استان یزد، شهر یزد، حاشیه بلوار بسیج، نبش کوچه مهر

آب‌انبار رستم گیو یزد متعلق به کدام دوره تاریخی است؟

دوره پهلوی

روز و ساعت بازدی از آب‌انبار رستم گیو به چه صورت است؟

همه روزه و همه ساعته.

هزینه بازدید از آب‌انبار رستم گیو یزد چقدر است؟

رایگان.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز