ورود
The National Garden

سردر باغ ملی تهران

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

سردر باغ ملی دروازه‌ای قدیمی و تاریخی به جا مانده از دوران قاجار است که از جاهای دیدنی تهران به شمار می‌رود. این سردر که زمانی نماد پایتخت بوده‌، از زیباترین و باشکوه‌ترین دروازه‌های ایران است. اطلاعات کامل به همراه مسیر دسترسی را در ادامه بخوانید!

تهران پر از جاذبه‌های تاریخی است. این شهر زمانی تنها یک روستای بزرگ بود و دوران درخشان آن، وقتی رقم خورد که قاجارها تهران را به عنوان پایتخت خود برگزیدند. درست در آن زمان بود که این شهر رو به آبادانی رفت و هر روز بزرگ‌تر و مدرن‌تر از دیروز شد. در این میان یکی از خیابان‌هایی که داستان‌های تاریخی بسیاری را با خود حمل کرده است، خیابان امام خمینی، باغشاه یا سپه است که در لیست جاهای دیدنی تهران خوش می‌درخشد و جاذبه‌های گردشگری بسیار زیادی در دل خود دارد. موزه علی‌ اکبر صنعتی، موزه بانک سپه، موزه عبرت، موزه ارتباطات، موزه ملی ایران، کتابخانه و موزه ملک، خیابان سی‌ تیر، میدان حسن‌ آباد، سردر باغ ملی و .... از جاذبه‌های دیدنی این خیابان هستند که هرکدام زیبایی خاص خود را دارند. با این وجود سردر باغ ملی، دروازه‌ای به گذشته‌ی تهران است که در خیابان شلوغ و پر هیاهوی امام خمینی قرار گرفته‌ است. در ادامه یومگ قصد دارد شما را با این جاذبه تاریخی بیشتر آشنا کند.

آنچه در این مقاله از سردر باغ ملی تهران می‌خوانید:


باغ ملی تهران کجاست؟

سردر باغ ملی یا همان باغ ملی تهران، بنایی تاریخی در خیابان امام خمینی است که سبک معماری ایرانی اروپایی دارد و از جاذبه‌های گردشگری پایتخت به شمار می‌رود. 

سردر باغ ملی با فاصله کمی از میدان توپخانه درست در ضلع غربی اداره پست و ضلع شرقی وزارت امور خارجه واقع شده است. در واقع خیابان امام خمینی، در حد فاصل میدان امام و میدان حسن‌ آباد، جایی است که سردر باغ ملی تهران در آن قرار گرفته‌ است. باغ ملی، اولین پارک ملی تهران و ایران بوده‌ است. (مشاهده روی نقشه 👇)باغ ملی تهران ساعت بازدید (آدرس + دسترسی با مترو)

 • سردر باغ ملی آدرس: تهران، خیابان امام خمینی
 • ساعت بازدید از سردر باغ ملی: همه روزه از 12 ظهر الی 12 شب.

چگونه با مترو به سردر باغ ملی برویم؟

خوشبختانه دسترسی به سردر باغ ملی از همه نقاط تهران بسیار آسان و راحت است؛ چرا که این جاذبه در یکی از اصیل‌ترین و قدیمی‌ترین نقاط تهران واقع شده‌ است و امکان دسترسی به آن بسیار راحت است. با این وجود، بهترین وسیله نقلیه برای رسیدن به جاذبه تاریخی سردر باغ ملی، استفاده از مترو است. این منطقه در محدوده طرح ترافیک قرار دارد و اگر در ساعات غیر مجاز در آن رفت‌وآمد داشته باشید خودرو شما مشمول جریمه خواهد شد. پس می‌توانید از خط یک مترو تهران (تجریش - کهریزک) و خط دو مترو تهران ( فرهنگسرا - صادقیه) استفاده کنید و در ایستگاه امام خمینی پیاده شوید. پس از خارج شدن از ایستگاه مترو به سمت غرب بروید تا در کمتر از پنج دقیقه پیاده‌روی سردر باغ ملی را ببینید.
اگر تمایل دارید با اتوبوس به باغ ملی بروید، کافی است اتوبوس‌هایی که به سمت میدان امام خمینی یا پایانه فیاض‌بخش می‌روند را سوار شده و پس از پیاده‌شدن به سمت شمال رفته تا به خیابان امام خمینی و باغ ملی برسید.
بازدید از سردرباغ ملی هیچ هزینه‌ای ندارد و بهترین زمان برای بازدید از آن فصل تابستان و بهار و به ویژه تعطیلات نوروز است که تهران خلوت و بی‌هیاهو است.
تماشاخانه سنگلج تهران، موزه عبرت تهران، پارک شهر تهران، عمارت مسعودیه تهران، شمس‌العماره، کاخ گلستان و پارک لاله تهران از جاذبه‌های دیدنی در نزدیکی سردرباغ ملی هستند.


سردر باغ ملی قدیم

The Gate of National Garden

در دوره فتحعلی شاه، در ضلع جنوب شرقی میدان مشق، یک دروازه زیبا به نام سردر ناصری ساخته می‌شود که بعدها نام آن به سردر باغ ملی تغییر پیدا می‌کند. این جاذبه خیره‌کننده در ابتدا دروازه‌ای برای ورود به میدان مشق بوده‌ است؛ جایی که تهرانی‌های قدیم آن را با نام میدان مشق می‌شناسند. اما میدان مشق کجاست؟ 

میدان مشق نام مکانی در خیابان امام خمینی است که در گذشته به عنوان منطقه‌ای نظامی کاربرد داشته و سربازخانه مرکزی در آن واقع بوده است. نام این مکان در حقیقت از یک کلمه فرانسوی به نام مارش گرفته شده که در طی سالیان و در زبان فارسی به مشق تبدیل شده‌ است. این میدان در گذشته، یکی از بزرگ‌ترین میدان‌های نظامی تهران بوده‌ که دوره ناصرالدین شاه مورد مرمت و توسعه قرار گرفته‌ است. 

در نهایت در سال 1278، فردی به نام محمدحسین خان سپهسالار این مکان را به صورت میدانی مربعی شکل درآورد و دیواری با طاق‌های آجری در اطراف آن ساخت. دروازه‌ای که از زیبایی و هنر چیزی کم نداشت! دروازه‌ای با یک در دو لنگه و دو طاق‌نما در اطراف آن که در شمال خیابان و میدان امام خمینی امروزی نصب شد. جایی که گاهی ناصرالدین شاه از آن بالا مشق نظامیان را به نظاره می‌نشست. بعدها به دستور ناصرالدین شاه اولین پارک ملی تهران در این مکان ساخته شد و از آن زمان به بعد سردر باغ ملی با نام باغ ملی نیز شناخته می‌شود.


باغ ملی تهران قزاقخانه

 The Gate of National Garden In Tehran

از سردر باغ ملی که وارد محوطه باغ بشوید، در ضلع شمالی خیابان، بالای ساختمان قزاقخانه که امروزه تبدیل به دانشکده هنر شده‌ است، کوه‌های البرز به زیبایی هر چه تمام‌تر دیده می‌شوند. از دروازه که عبور کنید، به خیابان ملل متحد خواهید رسید؛ جایی دیگر خبری از شلوغی و هیاهوی خیابان امام خمینی نیست! دلیل آن نیز ممنوعیت تردد اتومبیل در این خیابان است. 

هنگامی که وارد این خیابان با سنگفرش‌های ساده و درختان چنار قدبرافراشته آن می‌شوید، گویا در یک تونل زمان پای گذاشته‌اید و سفری در تاریخ را آغاز کرده‌اید. این چنارهای کهنسال خیابان ملل متحد، زیبایی باغ ملی را چندین برابر کرده‌اند. ساختمان‌های جذاب این خیابان که دارای طراحی و معماری بی‌نظیری هستند مانند ساختمان‌های وزارت خارجه، کاخ شهربانی، موزه پست و تلگراف و عمارت قزاقخانه شما را به وجد خواهند آورد و نظر شما را به خود جلب خواهند کرد.

می‌توان گفت عمارت قزاقخانه، قدیمی‌ترین و برجسته‌ترین بنای میدان مشق است که به دو بخش قاجار و پهلوی تقسیم می‌شود. این ساختمان معماری به سبک برون‌گرا دارد! به همین دلیل است که می‌توانید از داخل آن دید وسیعی به منظره و محوطه پیرامون داشته باشید.

عمارت قزاقخانه، دارای سه بخش میانی، شرقی و غربی است. در این میان بخش میانی سه راه‌ پله عریض و باشکوه دارد، جایی که می‌توان به راحتی به سایر طبقات دسترسی پیدا کرد. بالکن‌هایی که در سمت شمال و جنوب طبقه بالایی قزاقخانه وجود دارند، مکانی برای بازدید از مراسم نظامی بوده‌اند. بخش‌های شرقی و غربی این بنا، هر یک دو طبقه دارند. در طبقه همکف تالارهایی با ستون‌های آجری بزرگی ساخته شده‌ است و طبقات بالایی نیز دارای اتاق‌های متعددی است. عمارت قزاقخانه تا به امروز کاربری‌های متفاوتی را تجربه کرده‌ است؛ از پادگان نظامی و وزارت جنگ گرفته تا به امروز که تبدیل به دانشگاه هنر تهران شده ‌است.


معماری سردر باغ ملی

Photo Of The Gate of National Garden

معماری سردر باغ ملی، ترکیبی از سبک معماری ایرانی - اروپایی است که توسط معمار کاشانی به نام جعفرخان و با همراهی اساتید بنامی همچون استاد اسماعیلی، کریم منیژه و استاد مقدم طراحی و ساخته شده‌ است. این بنا پر از نقش‌ونگار است و با کاشی‌کاری‌ها اثری زیبایی را خلق کرده‌ است. تصاویری از ایران باستان شامل تصویر کوروش کبیر، فروهر، مردمان هخامنشی، تصاویر اسلیمی، نقش‌ونگارهایی از توپ و تانک، میدان جنگ، آیه‌های قرآن، نام امامان معصوم و پرچم ایران به زیباتری شکل ممکن در این سردر به تصویر کشیده شده‌اند. همچنین روی کتیبه نمای بیرونی آن سروده‌هایی از ندیم‌الملک را خواهید دید. 

سردر باغ ملی ساختاری آجری دارد و هشت ستون مدور آن، درب‌های چدنی به همراه قاب‌بندی‌های آجری زیبا، بخشی از معماری باشکوه این جاذبه تاریخی است. این دروازه سه ورودی دارد که یک ورودی سواره‌رو در وسط آن قرار گرفته‌ و دو ورودی دیگر گذرگاه پیاده‌رو بوده که در دو سمت ورودی سواره‌رو ساخته شده‌اند. جنس درب‌های سردر باغ ملی از جنس چدن است و تصویر پرنده‌ی افسانه‌ای یعنی هما به نشانه پیروزی و موفقیت بر آنان نقش بسته‌ است.


سر در باغ ملی خیابان امام خمینی

سردر باغ ملی تهران یکی از بناهای مهم و تاریخی تهران است که در بافت قدیمی خیابان امام خمینی قرار گرفته‌ است و همانند نگینی پر ارزش در پایتخت می‌درخشد. اگر قصد بازدید از باغ ملی را دارید، بهتر است حواستان به ترافیک و ساعات شلوغی تهران باشد و فراموش نکنید که با توجه به نورپردازی زیبایی که این بنا در شب دارد، تماشای آن در بعد از غروب جلوه دیگری دارد.

نوشته های مشابه
 • جاهای دیدنی تهران

  حرف بازدید از جاهای دیدنی تهران که به میان می‌آید، لیستی کامل از انواع‌واقسام جاذبه‌ها از جاهای دیدنی تهران با مترو گرفته تا مکان‌های تفریحی و ده‌ها انتخاب برای گشت‌وگذار پیش رویتان قرار می‌گیرد. این مقاله نقشه راهتان می‌شود تا تهران را ببینید و بگردید و کیفتان کوک باشد.

 • کاخ گلستان تهران

  آیا می‌خواهید با یکی از جاذبه‌های چندصد ساله تهران آشنا شوید؟ آیا می‌خواهید یکی از مجلل‌ترین کاخ‌های تهران را بشناسید؟ آیا می‌خواهید با یکی از آثار جهانی یونسکو در پایتخت کشورمان آشنا شوید؟ جای درستی را برای خواندن انتخاب کرده‌اید.

 • قدیمی‌ترین کافه‌های تهران

  کافه یا کافی‌شاپ بهترین مکان برای قرار ملاقات و دور هم نشستن است که با لذت‌بردن از مزه‌های مختلف و موسیقی آرامش‌بخش همراه خواهد بود. در گذشته فرهنگ کافه یا کافی‌شاپ رفتن هویت چندانی نداشت اما امروزه این لوکیشن در فرهنگ ایرانی بسیار جا افتاده و خواهان بسیاری پیداکرده است به طوری‌که در هر خیابان چندین کافی‌شاپ وجود دارد که نشان‌دهنده نیاز و استقبال مردم از آن است.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز