ورود
route from Yazd to Shiraz

جاهای دیدنی مسیر یزد به شیراز

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

همه ما در مورد شیراز و حال‌وهوای شاعرانه آن زیاد شنیده‌ایم! شهری که با بوی معطر بهارنارنج، شهرت یافته و در آن باغ‌ها و عمارت‌های زیبای فراوانی ساخته شده ‌است. شهری که مردم آن به خلق‌وخوی گرم و مهمان‌نوازی معروف هستند. اگر قصد شروع یک سفر جاده‌ای جذاب از یزد به سمت شیراز را دارید، از جاهای دیدنی مسیر غافل نشوید.

کمتر گردشگری را پیدا می‌کنید که بانام شیراز و جاذبه‌های تاریخی و زیبای آن آشنایی نداشته باشد. شهری که دارای جاذبه‌های گردشگری فراوانی مثل آرامگاه حافظ، آرامگاه سعدی، باغ دلگشا، باغ عفیف و ... است. ما توصیه می‌کنیم که سفر جاده‌ای خود را در فصل بهار به‌خصوص اردیبهشت‌ماه شروع کنید چراکه هم شیراز آب‌وهوای بهتری دارد و هم بوی بهارنارنج‌ها بیشتر به مشام می‌رسد. در رابطه با شروع سفر از یزد به شیراز باید این نکته را به خاطر داشته باشید که فاصله این دو شهر در حدود 473 کیلومتر است و با رانندگی پیوسته با سرعت مجاز باید در حدود 6 ساعت و 30 دقیقه پشت فرمان باشید. بهتر است بدانید که در حدفاصل یزد تا شیراز از شهرهای تفت، ابرکوه، صفاشهر و مرودشت عبور می‌کنید. بار سفر خود را ببندید و آماده سفر با ما در یوتراوز شوید! امروز در مجله گردشگری یوتراوز قصد داریم تا جاهای دیدنی مسیر یزد به شیراز را بررسی کنیم.

جاهای دیدنی بین مسیر یزد به شیراز که در طول سفر با آن‌ها روبرو خواهید شد:

دیدنی‌های تفت در مسیر یزد به شیراز

تفت در حدود 50 کیلومتر با یزد فاصله دارد. توصیه می‌کنیم که در مسیر حرکت خود از یزد در این شهر کمی توقف داشته باشید و از زیبایی‌ها و جاذبه‌های آن لذت ببرید. یکی از جاذبه‌های معروف شهر تفت که باید حتما از آن دیدن کرد، مسجد شاه ولی است که در ادامه مقاله آن را به‌صورت کامل به شما معرفی خواهیم کرد.
در رابطه با تفت این مسئله را به یاد داشته باشید که تفت به دو بخش سردسیر و گرمسیر قابل دسته‌بندی است و به‌عنوان یک منطقه ییلاقی نزدیک به یزد برای گذراندن اوقات فراغت در پایان هفته‌ها و یا ایام تعطیل برای اهالی یزد محسوب می‌شود. این شهر را می‌توان مملو از جاذبه‌های تاریخی دانست که تاریخ و قدمت این شهر را به نمایش می‌گذارند.

مسجد شاه ولی؛ مسجدی با قدمت 600 ساله

Shah Vali mosque; a magnificent and historical mosque

در ایران کمتر شهری را می‌توان پیدا کرد که دارای مسجدی با قدمت 600 ساله باشد. این مسجد که در قرن 8 ام هجری قمری ساخته‌شده ‌است، دارای جذابیت‌های هنری و تاریخی است که نمی‌توان آن‌ها را نادیده گرفت. شما هم احتمالا مانند تمام گردشگران به‌محض ورود به این مسجد، شاهد سنگ مرمر محراب مسجد با نقش‌های زیبایی از گل‌وبوته خواهید شد که بر روی این سنگ به‌صورت کنده‌کاری وجود دارند.
شما می‌توانید برای اقامه نماز در این مسجد از گرمخانه آن استفاده کنید. در رابطه با این شاهکار تاریخی و هنری باید بدانید که به‌صورت رسمی در میان آثار ملی ایران ثبت‌شده ‌است و شما می‌توانید برای بازدید از این در حدود 30 دقیقه از زمان خود را صرف کنید. بعد از مسجد شاه ولی؛ لازم نیست که حتما به‌سرعت وارد جاده شده و مسیر را به سمت شیراز طی کنید، بلکه می‌توانید از دیگر جاذبه‌های این شهر مثل چشمه تا مهر هم دیدن کنید.

چشمه تامهر از دیگر دیدنی‌های شهر تفت و مسیر یزد به شیراز

اگر علاقه‌مند هستید که یک چشمه در دل کویر ببینید، چشمه تامهر میزبان شما از اوایل بهار تا شروع پاییز است. این چشمه با خنک کردن اطراف خود به‌عنوان یک محل تفریحی خوش آب‌وهوا شناخته می‌شود که می‌توانید از آن بازدید کنید. شما می‌توانید از آب گوارای این چشمه نوش‌جان کنید و تجربه‌ای حدودا یک ساعت در اطراف آن داشته باشید.

باغ صدری، یکی از زیبایی ها و جاهای دیدنی مسیر یزد به شیراز در شهرستان تفت

Namir (Sadri) Garden

تفت و جاذبه‌های آن تمامی ندارند، اما در این مطلب بعد از معرفی باغ صدری از این شهر عبور می‌کنیم و به سمت شیراز و دیگر جاذبه‌های مسیر حرکت می‌کنیم. باغ صدری که به گفته مردم محلی این شهر در حدود 400 سال قدمت دارد، دارای معماری خاص گونه است. در حیاط اصلی آن می‌توانید یک حوض سنگی زیبا به بزرگی 500 مترمربع را مشاهده کنید که در آن 95 فواره وجود دارد!
باغ صدری در شهر تفت، خیابان امام خمینی و محله گلابدان قرارگرفته و زمان پیشنهادی ما برای بازدید از آن در حدود یک ساعت است. شما می‌توانید از ساعت 8 صبح تا 12 شب (که به‌عنوان زمان بازدید از این باغ در نظر گرفته شده‌است) از این باغ دیدن کنید و تجربه قدم‌زدن در یک عمارت 400 ساله را به دست آورید.

آبشار دره گاهان، یکی از زیباترین جاهای دیدنی مسیر یزد به شیراز

beautiful waterfall of Darreh Gahan

شما بعد از بازدید از باغ صدری و ادامه حرکت خود به سمت شیراز، می‌توانید از آبشار دره گاهان با ارتفاع 20 متر دیدن کنید. این آبشار که در کنار آن صخره‌های شیرکوه وجود دارند، برای کسانی که علاقه‌مند به صخره‌نوردی هستند، می‌تواند یک مکان دیدنی ایده‌آل به‌حساب آید. آبشار دره گاهان در جنوب‌غربی تفت قرارگرفته و مانند دیگر جاذبه‌هایی که پیش‌تر معرفی کردیم، می‌تواند شمارا در حدود یک ساعت سرگرم کند. البته مدنظر داشته باشید که برای رسیدن به این آبشار باید حدود نیم کیلومتر پیاده‌روی کنید، پس به دنبال زیبایی بخشیدن به این مسیر باشید.

قلعه روستای شهر اسب، مکانی تاریخی و مرموز در شهرستان ابرکوه

از تفت و دیدنی‌هایش عبور می‌کنیم و به شهر زیبای ابرکوه می‌رسیم. دیدنی‌های این شهر بسیار است. یکی از آن‌ها قلعه‌ی معروف دوران قاجار است که از آن آثار کمی به‌جای مانده‌ است، در مسیر عبور خود از ابرکوه می‌توانید از این «قلعه روستای شهر اسب» که جزو مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری مسیر است، دیدن کنید. شاید باورش سخت باشد، اما این قلعه زمانی در حدود 17 هزار مترمربع وسعت داشته و ساختار کوچه‌ها و خانه‌های آن به‌صورت شطرنجی بوده است.
این قلعه در طول زمان به‌واسطه افزایش جمعیت توسعه پیداکرده ‌است. با بررسی نقشه معماری این قلعه متوجه خواهید شد که دارای دو حصار بلند و 16 برج و بارو است که از آن برای نگهبانی استفاده می‌شده ‌است. شما می‌توانید در طول روز برای بازدید از قلعه مراجعه کنید و زمانی در حدود 30 دقیقه برای بازدید از آن در نظر بگیرید.

سرو ابرکوه، درختی با قدمت 4500 ساله

ازجمله زیبایی‌های بی‌نظیر مسیر یزد به شیراز که در شهرستان ابرکوه می‌بینید، درخت 4500 ساله‌ای است که برخی از دانشمندان و مورخان ژاپنی حتی قدمت آن در حدود 8000 سال تخمین زده‌اند. شما هم احتمالا با دیدن این درخت، به عظمت آن پی می‌برید چراکه ارتفاعی در حدود 28 متر از سطح زمین داشته و قطر آن 4 متر است.
در میان درخت‌های کهن ایران، سرو ابرکوه قدیمی‌ترین درخت ایرانی است و در رتبه‌بندی جهانی جایگاه دوم را دارد! شما برای دیدن این اثر ملی طبیعی ایرانی می‌توانید تنها در حدود 10 دقیقه زمان را برنامه‌ریزی کنید تا به عظمت خلقت مادر طبیعت پی ببرید. برای بازدید از سرو ابرکوه مدنظر داشته باشید که این درخت در قسمت جنوب‌غربی شهر واقع شده‌است.

شهر باستانی پاسارگاد، نماد سلسله هخامنشی و ایران باستان

symbol of the achaemenid dynasty and ancient Iran

نام پاسارگاد، یکی از آشناترین نام‌ها برای تمامی ایرانیان است! جایی که در آن سلسله هخامنشی حضور داشته‌اند و ایران باستان و تمدن آن از این شهر شروع شده است. این شهر که دربرگیرنده آرامگاه فرمانده و شاهنشاه بزرگ، کوروش کبیر است، یکی از بهترین مکان‌ها و جاهای دیدنی مسیر یزد به شیراز است که نباید آن را نادیده گرفت. شما می‌توانید در شهر قدیمی و کهن پاسارگاد جاذبه‌های زیر را مشاهده کنید:

 • آرامگاه کوروش کبیر
 • مسجد پاسارگاد (یکی از قدیمی‌ترین و با قدمت‌ترین مسجدهای ایرانی که در قرن 6 قمری ساخته شده‌است).
 • باغ ایرانی پاسارگاد (که از آن به‌عنوان اولین باغ ایرانی در طول زمان یاد می‌شود)
 • مجموعه سلطنتی و کاخ تشریفات کوروش کبیر
 • آتشکده پاسارگاد
 • آرامگاه کمبوجیه
 • آب‌نماهای شاهی
 • دژ داریوش
 • کاروانسرای مظفر
 • محوطه مقدس (محل برگزاری مراسم‌ها و آیین‌های مذهبی در زمان هخامنشیان)
 • تنگ بلاغی
 • و ...

برای بازدید از این منطقه زمانی در حدود دو ساعت را مدنظر بگیرید. مسیر دسترسی به شهر قدیمی و کهن پاسارگاد از 2 کیلومتری شمال غرب مرودشت است که با کمک راهنماهای طول مسیر می‌توانید آن را پیدا کنید.

تخت جمشید، شاخص‌ترین و معروف‌ترین اثر باقی‌مانده در مرودشت

تخت جمشید برای هر ایرانی اصیل و هر آریایی محلی برای افتخار است! مکانی که می‌توان به آن افتخار کرد و در مورد قدمت ایران عزیز صحبت کرد. تخت جمشید جزو معدود آثار ایرانی است که در سازمان ملی یونسکو هم به ثبت رسیده و سالانه گردشگران زیادی را از سراسر دنیا به سمت ایران و نزدیکی شهر شیراز جدب می‌کند.
معماری این بنای تاریخی بزرگ و عظیم باگذشت این‌همه سال همچنان موردتوجه و الهام بسیاری از معماران است که در ساخت بسیاری از ساختمان‌های مهم می‌توان از آن استفاده کرد. این بنا که از آن به‌عنوان یادگار کوروش و داریوش یاد می‌شود، قدمتی 2500 ساله دارد و باوجود هزاران حادثه و اتفاقی که در طول سال‌ها افتاده است، هنوز هم پابرجاست.این مجموعه دارای موزه‌ای است که بهتر است قبل از ترک تخت جمشید حتما از آن بازدید کنید.

نقش رستم، افتخاری به نام کل ایران

Naghsh-e Rostam, the tomb of the great kings of Iran

احتمالا شما هم یادتان است که در کتاب‌های تاریخی از نقش رستم و حادثه تاریخی آن یادشده بود! نقش رستم درواقع روایتگر دو حادثه مهم تاریخ ایران است:

 • دوران تاج‌گذاری و بر تخت نشستن اردشیر بابکان
 • پیروزی شاپور اول بر امپراتور رم

البته تنها این دو حادثه تاریخی در این مکان‌ها روایت نشده‌ است، بلکه می‌توانید در این منطقه آرامگاه شاهان بزرگی همچون داریوش، خشایار و داریوش دوم را هم مشاهده کنید. البته در حال‌حاضر هیچ راه ارتباطی برای ورود به این مقبره‌ها وجود ندارد.

چرا باید از جاهای دیدنی مسیر یزد به شیراز بازدید کنیم؟

بازدید از مکان‌های تاریخی، تفریحی و طبیعی در طول مسیرهای جاده‌ای می‌تواند به شما کمک کند که سفر دل‌چسب‌تر و بهتری داشته باشید. خوشبختانه مسیر یزد به شیراز، دارای جاذبه‌های فراوانی است که ما به بعضی از آن‌ها اشاره کردیم. توقف در طول مسیر و بازدید از دیدنی‌های مسیر باعث می‌شود از سفر خود لذت بیشتری ببرید و تنها به زیبایی‌های مقصد اکتفا نکنید.

نوشته های مشابه
 • جاهای دیدنی مسیر تهران رشت

  وقتی اسم سفر با ماشین شخصی به میان می‌آید، همه تلاش می‌کنند تا با جستجوی جاهای دیدنی مبدا تا مقصد و برنامه‌ریزی برای بازدید از آن‌ها، سفری پرماجرا و به‌یادماندنی برای خود رقم بزنند. اگر شما هم از این دسته از افراد هستید و قرار است به زودی از تهران تا رشت را رانندگی کنید، از این مقاله غافل نشوید!

 • جاهای دیدنی مسیر تهران تبریز

  بازدید از جاهای دیدنی مسیر تهران تبریز به برنامه سفر شما، زمان‌بندی و مسیری که انتخاب می‌کنید، بستگی دارد. وقتی مسیر خود را به درستی انتخاب کنید، می‌توانید برای بازدید از دیدنی‌های شهرهای بین‌راهی در فاصله مبدأ تا مقصد، بهترین برنامه‌ریزی را داشته باشید.

 • جاهای دیدنی مسیر آستارا به رشت

  شهر آستارا در مرکز تالش با طبیعت بکر جنگلی و دریای خزر هرساله میزبان جمعیت زیادی از گردشگران داخلی و خارجی است. از زیبایی‌های آستارا می‌توان به سقف شیروانی خانه‌های آن اشاره کرد که معماری بسیار زیبا و تزئینات جذابی دارند. اما جاهای دیدنی مسیر آستارا به رشت را هم نباید از دست داد.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز