ورود
عکس ایستگاه راه آهن تبریز

راه آهن تبریز

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

سفر با قطار یکی از راحت‌ترین و امن‌ترین گزینه‌هایی‌ست که باعث می‌شود خاطره خوبی از سفرمان داشته باشیم. اگر شما هم قصد دارید از طریق راه آهن تبریز به شهر دیگری سفر کنید، در این مطلب مسیرهای راه آهن تبریز، اطلاعات هر مسیر و نحوه تهیه بلیط ارزان قطار را توضیح داده‌ایم.

راه آهن تبریز بیشتر از 100 سال است که به بهره‌برداری رسیده و هنوز هم، ریل‌های جدیدی از آن به نقاط دیگر جغرافیا کشیده می‌شود. این ایستگاه راه‌آهن فقط یک محور مسافربری نیست و از آن به عنوان محور ترابری بین‌المللی کالا به کشورهای ترکیه، نخجوان و قاره اروپا هم استفاده می‌شود. اما این ایستگاه کجاست؟ خطوط ریلی کدام ایستگاه‌های راه‌آهن به آن می‌رسند؟ چگونه بلیط قطار راه‌آهن تبریز را خریداری کنیم؟

این مطلب از مجله گردشگری یوتراوز را دنبال کنید تا با اطلاعات ایستگاه راه آهن تبریز آشنا شوید.

در مقاله راه آهن تبریز می‌خوانید:

سریع و سیر قطار بگیرخرید آنلاین

تاریخچه ایستگاه راه آهن تبریز

ایستگاه راه آهن تبریز


ساخت ایستگاه قطار تبریز به بیش از 100 سال پیش بازمی‌گردد؛ این ایستگاه در سال 1295 با طول 149 کیلومتر ساخته شد. در سال 1377 محور تبریز - تهران در آن به بهره برداری رسید. نکته جالب اینجاست که ساختمان این ایستگاه را یک معمار فرانسوی به نام فرنان پویون انجام داده بود. البته طراحی ساختمان جدید این ایستگاه را معماری به نام حیدر غیایی انجام داد.
یک نکته جالب دیگر در مورد این راه آهن را هم با یکدیگر بخوانیم: محمد حسن میرزا (ولیعهد)، افسران روسیه تزاری، و برخی از مقامات حکومتی آذربایجان هنگام افتتاح این ایستگاه و ورود اولین قطار از روسیه به راه آهن تبریز در این ایستگاه حضور داشتند.


آدرس ایستگاه راه آهن تبریز

📍 آذربایجان شرقی، تبریز، تقاطع بلوار 22 بهمن و بلوار کارگر (سنتو)، میدان راه آهن، ایستگاه راه آهن

ایستگاه راه‌آهن تبریز در غرب شهر، در تقاطع بلوار 22 بهمن و بلوار کارگر قرار دارد. در ادامه توضیح می‌دهیم که چگونه می‌توانید با مترو، اتوبوس یا خودرو شخصی به این ایستگاه برسید.

1. مسیر دسترسی به ایستگاه قطار تبریز با مترو

  • در نزدیک‌ترین ایستگاه سوار مترو شوید و با استفاده از خط 5، خودتان را به ایستگاه مترو راه‌آهن برسانید.
  • از این نقطه 3 دقیقه بیشتر تا راه آهن فاصله نیست که می‌توانید پیاده آن را طی کنید و به راه آهن برسید.

2. مسیر دسترسی به راه آهن تبریز با اتوبوس تندرو

اتوبوس‌های تندرو از شرقی‌ترین نقطه شهر تا غربی‌ترین قسمت تبریز را پوشش می‌دهند. از بلوار 22 بهمن تا مرکز شهر، میدان ساعت و پارک ائل گلی، در هر ناحیه‌ای که هستید می‌توانید با استفاده از اتوبوس‌های تندرو یکراست به راه آهن بروید.

3. مسیر دسترسی به ایستگاه راه آهن با خودرو شخصی

اگر با خودرو شخصی به ایستگاه راه آهن می‌روید، مسیر زیر را دنبال کنید:

  • ابتدا میدان نماز تبریز را به سوی جمهوری اسلامی بروید.
  • میدان گجیل تبریز را به سوی فلسطین شمالی طی کنید.
  • از میدان ترمینال قدیم و فلسطین جنوبی و خیابان امام رد شوید و وارد 22 بهمن شوید.
  • انتهای بلوار 22 بهمن به ایستگاه راه آهن تبریز می‌رسد.

اطلاعات تماس راه آهن تبریز

ورودی راه آهن تبریز


در صورتی که هر گونه سؤالی دارید، تماس با ایستگاه راه آهن تبریز از طریق تلفن ممکن است. البته برای رزرو بلیط قطار نیازی به مراجعه به این ایستگاه نیست. چرا مسیرهای طولانی را بپیمایید یا بابت تلفن‌کردن، خودتان را به دردسر بیندازید؟ شما می‌توانید همین حالا، خیلی راحت بلیطیتان را از سایت یوتراوز رزرو کنید.

👈 بلیط قطار تبریز 👉


مسیرهای ریلی راه آهن تبریز

عکس های راه آهن تبریز


از راه آهن تبریز به شهرهای بی‌شماری قطار وجود دارد اما ما در این جا به مقاصد نهایی اکتفا کرده‌ایم. در این قسمت بررسی می‌کنیم که سفر با قطار از تبریز به هر کدام از مقاصدی که نام بردیم چقدر زمان می‌برد و چه گزینه‌هایی از نظر نوع قطار برای هر سفر داریم.


1. راه آهن تبریز وان

مدت زمان سفر با قطار از تبریز به وان 10 ساعت است و در طول سفر از تبریز به وان با قطار، دو بار باید جهت چک‌کردن مدارک و تشریفات گمرکی از قطار پیاده شوید؛ یک بار در گمرک ایران و دفعه بعد در شهر کاپی کوی کشور ترکیه.

زمان حرکت این قطار در شب است و به همین دلیل خیلی راحت می‌توانید استراحت کنید و اصلاً متوجه نمی‌شوید که زمان چطور می‌گذرد. هیچ وسیله‌ای بهتر از قطار برای گذراندن شب‌ها نیست و مطمئن باشید که سفری راحت و دلچسب را تجربه خواهید کرد.

🔔 درحال‌حاضر (1402)، هیچ قطاری در این مسیر فعالیت نمی‌کند.


2. راه آهن تبریز مشهد

اگرچه مدت زمان سفر تبریز به مشهد با قطار بسیار طولانی است، اما یک راه امن، ارزان و بسیار راحت برای بسیاری از افراد محسوب می‌شود. مسیر ریلی تبریز به مشهد با قطار 24 ساعت طول می‌کشد و ایستگاه‌های زنجان، میانه، کرج، قزوین، تهران، سمنان، گرمسار، کاشمر، شاهرود و نیشابور، از ایستگاه‌های بین‌راهی آن هستند. شما می‌توانید از بین قطار 2 ستاره خلیج فارس، قطار 3 ستاره و چهار تخته شهاب، قطار سه ستاره طوس، و قطار 3 ستاره میلاد، بلیط موردنظر خود را به مقصد مشهد تهیه کنید.

👈 بلیط قطار تبریز مشهد 👉


راه آهن تبریز


3. راه آهن تبریز تهران

یکی از مهم‌ترین خطوط راه‌آهن ایران، خط تهران تبریز است که ساخت آن در سال 1321 به پایان رسید و ریل‌گذاری آن تا شهرستان میانه ادامه داشت. متاسفانه آغاز جنگ جهانی دوم، ساخت این راه‌آهن را به تعویق انداخت اما با پایان جنگ، مجددا کار ساخت آن شروع شد. در نهایت در سال 1337 هجری شمسی، خطوط راه‌آهن این محور مهم، به شهر تبریز رسید.

اگر قصد سفر از تبریز به تهران یا بالعکس را دارید، قطارهای 6 تخته میلاد، قطار 6 تخته سهند، قطار 3 ستاره سهند و قطار 3 ستاره خلیج فارس در خدمت شما خواهند بود. سفر با قطار از تبریز به تهران 6 ساعت طول می‌کشد. در طول این سفر شما از ایستگاه‌های زارعی، آذرشهر، عجب‌شیر، مراغه، خراسانک، میانه، زنجان، خرم‌دره، تاکستان، قزوین و کرج عبور می‌کنید.

👈 بلیط قطار تبریز تهران 👉


4. راه آهن تبریز جلفا

جالب است بدانید که راه‌آهن تبریز، کار خود را با افتتاح محور تبریز جلفا آغاز کرد. این خط ریلی، 149 کیلومتر دارد و تنها خط برقی راه‌آهن در ایران محسوب می‌شود. مسیر قطار تبریز به جلفا چندان طولانی نیست و در عرض 3 ساعت طی می‌شود. جاده تبریز به جلفا آن‌قدر زیباست که پیشنهاد می‌کنیم حتماً با قطار آن را بپیمایید تا بتوانید همه زیبایی‌های جاده را ببینید و لذت ببرید. از آنجایی که فاصله تبریز تا جلفا کم است، از قطارهای 3 ستاره سالنی ارم برای پیمایش این مسیر استفاده می‌شود.


5. راه آهن میانه تبریز

ایستگاه راه‌آهن میانه که به خطوط تهران _ تبریز و میانه _ اردبیل متصل است، یکی از مهم‌ترین ایستگاه‌های راه‌آهن کشور بشمار می‌رود. اشاره کردیم که ایستگاه میانه تا پایان جنگ جهانی دوم، آخرین ایستگاه خط ریلی تهران تبریز بود که بعد از پایان جنگ، به تبریز رسید. هم‌اکنون پس از سال‌ها، با افتتاح راه‌آهن میانه _ بستان‌آباد _ تبریز، مسیر قطار تبریز تهران، 4 و نیم ساعت کوتاه شده است. پس اگر قصد دارید مدت زمان کوتاه‌تری در سفر باشید، بلیط قطار خود را به مقصد ایستگاه جدید تبریز، یعنی خاوران تهیه کنید.


راه آهن تبریز چه امکاناتی دارد؟

ساختمان راه آهن تبریز


غرفه‌های فروشگاهی، پارکینگ مخصوص، سرویس بهداشتی و نمازخانه از جمله امکانات ایستگاه راه آهن شهر تبریز هستند. این راه آهن راه آهنی امن و استاندارد است که قطارهای آن کوپه‌های 4 تخته و 6 تخته را در اختیار مسافرین می‌گذارند. تخت‌های قطارهای راه آهن شهر تبریز نسبتاً راحت هستند و تجربه‌ای بسیار راحت‌تر از تجربه سفر با اتوبوس یا خودروی شخصی را در اختیار شما می‌گذارند.


پارکینگ راه آهن تبریز

پارکینگ عمومی راه‌آهن تبریز را می‌توانید در بلوار کارگر، کناگذر بلوار ملت (کارگر) پیدا کنید. یک توقفگاه دیگر به اسم پارکینگ الغدیر، درست آن طرف خیابان وجود دارد که می‌توانید در صورت تمایل به آن‌جا مراجعه کنید.

  • شماره تلفن پارکینگ راه‌آهن: 09148446553

خرید بلیط راه آهن تبریز

درباره راه آهن تبریز


شما برای خرید بلیط قطار تبریز کدام روش را انتخاب می‌کنید؟ ما در این قسمت مزایا و معایب هر روش را برایتان می‌گوییم تا بهتر بتوانید تصمیم بگیرید.


1. راحت‌ترین و سریع‌ترین راه: خرید بلیط از سایت یوتراوز

در عصر تکنولوژی، چرا خودمان را برای مراجعه به ایستگاه راه آهن و تهیه بلیط به زحمت بیندازیم؟ خرید تلفنی بلیط قطار نیز دردسرهای خودش را دارد؛ زیرا معمولاً به علت شلوغی ایستگاه خرید تلفنی بلیط طول می‌کشد و گاهی هم ممکن است کسی پاسخگوی تلفن نباشد.

بعلاوه، پرسیدن همه اطلاعات هم از مسئول باجه زمان بر است و ممکن است او با صبر و حوصله کامل اطلاعاتی که نیاز داریم را به ما ندهد. به همین دلیل است که ما خرید بلیط قطار تبریز از سایت یوتراوز را به شما پیشنهاد می‌کنیم. با مراجعه به این سایت، تهیه بلیطتان حتی به 10 دقیقه هم نمی‌رسد. بعلاوه، اطلاعات کامل مربوط به هر سفر در صفحه مربوطه درج شده است و نیازی نیست که برای کسب اطلاعات خودتان را به زحمت بیندازید و دست به تلفن شوید!

چطور از سایت یوتراوز بلیط قطار تهیه کنیم؟

1. در سایت یوتراوز به آدرس Utraves.com، از قسمت بالای صفحه گزینه "قطار" را انتخاب کنید.

2. بلیط رفت می‌خواهید یا رفت و برگشت؟ با توجه به این موضوع، گزینه "یک طرفه" یا "دوطرفه" را انتخاب کنید.

3. در جای خالی اول، شهر مبدأ خود را وارد کنید.

4. در جای خالی دوم، شهر مقصد را انتخاب نمایید.

5. در جای خالی سوم، تاریخ سفرتان را مشخص کنید.

6. در جای خالی آخر، تعداد مسافر را علامت بزنید.

7. با کلیک بر روی دکمه "جستجو"، بلیط‌های موجود را مشاهده کنید و با توجه به زمان و بودجه‌تان، بلیط مناسب خود را رزرو کنید.


داخل ایستگاه راه آهن تبریز


2. خرید بلیط به صورت حضوری از راه آهن تبریز

برای تهیه بلیط به روش حضوری، به میدان راه آهن تبریز بروید و از باجه‌ای که در ایستگاه راه آهن وجود دارد، بلیط خود را تهیه کنید. همان‌طور که گفتیم در زمان خرید حضوری درصدی از مبلغ را نیز باید به عنوان هزینه روکش بلیط پرداخت نمایید.

در تیترهای پیشین مسیر رفتن به راه آهن شهر تبریز با وسایل نقلیه مختلف را توضیح دادیم. در صورتی که قصد دارید به صورت حضوری به ایستگاه مراجعه کنید، قسمت‌های بالایی این مطلب را مطالعه نمایید.


3. خرید بلیط از راه آهن تبریز به صورت تلفنی

اگر مایل هستید بلیطتان را به صورت تلفنی بخرید، با شماره تلفن 1548📞 تماس بگیرید. تهیه بلیط به روش تلفنی نیز تا حدودی پر زحمت است؛ زیرا امکان پرداخت مستقیم به صورت تلفنی وجود ندارد. به همین دلیل است که ما به مراجعین محترم توصیه می‌کنیم برای تهیه بلیط قطار تبریز به سایت‌های معتبر فروش بلیط مانند یوتراوز مراجعه کنند.

بودجه از شما، پیشنهاد تور از ما مشاوره رایگان

کلام آخر

اطلاعات راه آهن تبریز


خوبی‌های سفر بر کسی پوشیده نیست؛ اما هیچ‌کس هم منکر سختی پیمودن راه‌های طولانی نیست. با خودرو شخصی یا اتوبوس، طی کردن راه‌های طولانی تبدیل به یک معضل می‌شود. به مخصوص وقتی که با گذشت ساعات طولانی نمی‌توانیم چندان از جایمان تکان بخوریم، بدنمان خشک شده است و آرزوی دراز کشیدنِ راحت بر دلمان مانده است! اینجاست که امکان سفر با قطار مثل یک فرشته نجات برای ما نازل می‌شود و ثابت می‌کند که پیمودن راه‌های طولانی قرار نیست همیشه سخت و طاقت‌فرسا باشد. از نظر قیمت نیز تمام تلاش ما در یوتراوز این است که قیمت‌هایی مقرون به صرفه و ارزان‌تر از سایت‌های دیگر ارائه دهیم تا راحتی هر چه بیشتر را برای مسافرین محترم فراهم کنیم.

با یوتراوز، بلیط قطار تبریز به مقصد دلخواهتان (یا بالعکس) را رزرو کنید و مطمئن باشید که سفری راحت در انتظار شما خواهد بود.سوالات متداول

ایستگاه راه آهن تبریز کجاست؟

ایستگاه راه‌آهن تبریز در تقاطع بلوار 22 بهمن و بلوار کارگر (سنتو)، در میدان راه آهن قرار دارد.

راه آهن تبریز منطقه چند است؟

راه آهن تبریز در منطقه 6 شهری واقع شده است.

آیا راه آهن تبریز پارکینگ دارد؟

بله. پارکینگ راه‌آهن تبریز را می‌توانید در میدان راه‌آهن پیدا کنید.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز