ورود
info hotel apartment

هتل‌ آپارتمان چیست؟

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

از سری چالش‌های سفر برای افراد، انتخاب محل اقامت در طول سفر است. محل‌های اقامتی که با انواع و اقسام مختلف در اختیار افراد قرار می‌گیرند. از هتل و متل گرفته تا هتل‌ آپارتمان که خانه‌ای در قالب یک هتل است. به‌راستی از هتل‌ آپارتمان چه می‌دانید؟

هتل‌ آپارتمان را می‌توان از معدود اقامتگاه‌هایی دانست که هم می‌تواند هتل باشد و هم‌ محلی مناسب برای اقامت افرادی که قصد دارند مدت طولانی‌تری را در یک مقصد سپری کنند و در عین حال هزینه کمتری بپردازند. در این میان آنچه از هتل‌ آپارتمان می‌دانید شاید بسیار کمتر از آن چیزی باشد که باید بدانید. در این مقاله یوتراوز قصد دارد تا شما را با تعریف هتل‌ آپارتمان و نکاتی برای انتخاب و رزرو آن آشنا کند. همراه ما باشید.


آنچه از هتل‌ آپارتمان در ادامه می‌خوانید:


هتل‌آپارتمان چیست؟

apartment hotel lobby

آنچه در نگاه اول متوجه می‌شوید این است که هتل‌ آپارتمان از دو واژه‌ی هتل و آپارتمان تشکیل‌ شده است؛ یعنی مکانی که ترکیبی از این دو است. در واقع می‌توان هتل‌ آپارتمان را خانه‌ای در قالب یک هتل دانست که شامل برخی از امکانات و خدمات هتلی نیز می‌شود. به‌طور مثال لازم نیست که این خانه را نظافت کنید، یا لازم نیست که برای خودتان صبحانه درست کنید؛ چراکه خدمات خانه‌داری و سرو صبحانه رایگان در بیشتر هتل آپارتمان‌ها ارائه می‌شود. از طرفی شاید قوانین ورود و خروج هتل در یک هتل آپارتمان اجرا نشود و بسیاری موارد دیگر از این دست که در ادامه می‌خوانید!


آیا هتل‌ آپارتمان انواع مختلفی دارد؟

از جمله سوالاتی که ممکن است پس از آشنایی با هتل‌ آپارتمان ذهن‌تان را درگیر کند، آن است که آیا هتل‌ آپارتمان‌ها هم مانند هتل‌ها انواع مختلفی دارند؟ جواب مثبت است؛ همان‌طور که هتل‌ آپارتمان خود زیرمجموعه‌ای از انواع اقامتگاه است، این امکان وجود دارد که خودش نیز شامل انواع و اقسام مختلفی باشد. برخی از انواع هتل‌ آپارتمان‌‌ها عبارتند از:


هتل‌ آپارتمان آف‌سایت (Off-site) و آن‌سایت (On-site)

اولین نوع از هتل‌ آپارتمان‌ها، هتل‌ آپارتمان‌های آف‌سایت و آن‌سایت هستند. آنچه بیشتر از هر چیزی این هتل‌ آپارتمان‌ها را از سایر انواع متمایز می‌کند، نحوه‌ی مدیریت آن‌هاست. اگر بنا باشد به‌صورت ساده‌تر این دو نوع هتل‌ آپارتمان را معرفی کنیم، باید بگوییم که هتل‌ آپارتمان آن‌سایت همانند هتل بخشی مجزا برای پذیرش و مدیریت دارد؛ یعنی باید واچر هتل را به پذیرش تحویل دهید، فرم‌های پذیرش را کامل کنید و بعد کلید اتاق خود را تحویل بگیرید. در صورتی‌که چنین امکانی را یک هتل‌ آپارتمان‌ آف‌سایت ندارد. 

آنچه در هتل‌ آپارتمان‌های آف‌سایت متمایزکننده است، سیستم مدیریت از راه دور آن است. در این نوع هتل آپارتمان، بعد از رزرو به محل اقامت مراجعه می‌کنید و کلید واحد اقامتی را از جایی که برای نگهداری آن مشخص شده است، برمی‌دارید و به اتاق خود می‌روید.


آپارت هتل (Aparthotel)

Apart Hotel

آپارت هتل به هتل‌ آپارتمانی گفته می‌شود که دست‌کمی از هتل ندارد. در واقع آنچه در این‌ نوع از هتل‌ آپارتمان می‌توان دید، چیزی فراتر از یک هتل‌ آپارتمان ساده است. آپارت هتل‌ها علاوه بر داشتن بخش پذیرش و مدیریت، برخی امکانات همچون سالن ورزشی، کافی‌شاپ و سرویس‌های کانسریج را هم ارائه می‌دهند. خدماتی که اغلب آن‌ها را در هتل‌ها می‌توان دید.

این نوع هتل آپارتمان شاید انتخابی مناسب برای افرادی باشد که هم به دنبال فضای بیشتر برای اقامتی دل‌نشین هستند و هم قصد دارند تا از خدمات و امکانات هتل‌های لوکس بهره‌ ببرند. هرچند که باز هم این خدمات و امکانات، به‌پای خدمات و امکانات هتل‌های لوکس نمی‌رسند.


هتل‌ آپارتمان اقامتی

همان‌طور که در ابتدا گفتیم ممکن است برخی افراد قصد داشته باشند تا در مکانی به‌صورت طولانی‌مدت اقامت کنند. این هتل‌ آپارتمان‌ها گزینه مناسبی برای اقامت‌های طولانی هستند. به‌طور مثال شاید یک نفر به‌واسطه‌ی کار، تحصیل یا نقل‌مکان به شهر یا کشوری دیگر سفر کند و نیاز باشد تا مدتی را دور از محل سکونت ثابت خود بگذراند. از این‌رو برای اقامت نیاز دارد تا در جایی ساکن شود. یکی از گزینه‌های مناسب برای چنین شرایطی، انتخاب یکی از همین هتل‌ آپارتمان‌های اقامتی است. ضمن آن‌که با این کار یعنی اقامت طولانی‌مدت، هزینه‌های او کاهش پیدا می‌کند.  یعنی می‌تواند از تخفیف اقامت طولانی بهره ببرد.


هتل‌ آپارتمان تک واحد

در آخرین مورد از انواع هتل‌ آپارتمان‌ها، می‌توان به هتل‌ آپارتمان‌های تک‌واحد اشاره کرد. هتل‌ آپارتمان‌ تک واحد به هتل‌ آپارتمانی گفته می‌شود که تنها شامل یک واحد اقامتی بوده و برای افرادی مناسب‌ است که به دنبال اقامت موقت با کمترین هزینه و فضایی خلوت هستند.


هتل آپارتمان‌های هتلی

اما نوع دیگری از هتل آپارتمان‌ها در شهرها و مقصدهای توریستی ساخته می‌شوند. این نوع واحدهای اقامتی برای سفرهای خانوادگی و مقرون‌به‌صرفه انتخاب مناسبی هستند. با وجود آشپزخانه و امکان پخت‌وپز در چنین اقامتگاه‌هایی، هزینه‌های سفر کاهش پیدا می‌کند و از آنجا که اغلب در انواع یک‌خوابه، دو‌خوابه و سه‌خوابه ساخته و تجهیز می‌شوند، مناسب سفرهای خانوادگی و سفرهای گروهی هستند. انواع مختلفی از این نوع اقامتگاه‌ها در شهرهای پربازدید ایران مانند مشهد، تهران، تبریز، شیراز، اصفهان و یزد وجود دارند. این از معرفی انواع هتل آپارتمان، شاید وقت آن رسیده باشد که با اصطلاحات هتل هم آشنا شوید.


چه امکاناتی در هتل‌ آپارتمان‌ها ارائه می‌شود؟

apartment hotel facilities

هتل‌ آپارتمان‌ بیش از آن‌که امکانات و خدمات هتلی را ارائه بدهد، شامل امکاناتی است که در یک آپارتمان واقعی وجود دارند. این امکانات شامل موارد زیر است:

 • آشپزخانه
 • اتاق‌ خواب
 • اتاق نشیمن
 • حمام و سرویس بهداشتی
 • خدمات نظافتی و خانه‌داری
 • تلویزیون
 • یخچال و فریزر
 • گاز، فر و امکانات پخت‌وپز
 • تجهیزات و لوازم آشپزی همچون قابلمه، ظرف، قاشق، چنگال و ...
 • میز ناهارخوری و صندلی
 • کاناپه

البته ممکن است برخی از این خدمات و امکانات مشابه آنچه باشد که در هتل‌ها هم ارائه می‌شوند. اما با این‌حال برخی از این خدمات و امکانات را نمی‌توان به این راحتی در هر هتلی پیدا کرد. به‌طور مثال آشپزخانه و اتاق‌ خواب، گاز، فر و لوازم آشپزی.


رزرو هتل‌ آپارتمان مناسب چه افرادی است؟

Apartment hotel accommodation

در اینکه هتل‌ آپارتمان برای چه افرادی مناسب است، توضیحی مشخصی وجود ندارد. هر کسی بنابر انتخاب و سلیقه خود می‌تواند در یک هتل‌ آپارتمان ساکن شود. از زوجی که به سفر ماه‌عسل رفته‌اند تا فردی که به‌تنهایی سفر می‌کند، یا خانواده‌ای که بیش از سه یا چهار نفر جمعیت دارد. به‌طور کلی هتل‌ آپارتمان‌ها مناسب افرادی هستند که به فضای بیشتری نیاز دارند، ترجیح می‌دهند به‌جای صرف غذا در رستوران، خودشان در طول سفر پخت‌وپز کنند، می‌خواهند هزینه کمتری بپردازند و اقامت طولانی‌تری را تجربه کنند.


چرا بهتر است هتل‌ آپارتمان رزرو کنیم؟

چرا وقتی می‌توانیم در هتل اقامت کنیم، هتل‌ آپارتمان را برای رزرو انتخاب کنیم؟

برای پاسخ به این سوال شاید ذکر برخی از مزیت‌های هتل‌ آپارتمان همچون فضای بیشتر نسبت به هتل، حریم خصوصی قابل‌توجه، امکانات و خدمات مشابه به خانه‌های شخصی، پرداخت هزینه‌ی اقامت کمتر نسبت به هتل و مزیت‌های دیگر، پاسخ مناسبی باشد و به قولی شما را ترغیب کند تا برای اقامت در طول سفر به سراغ گزینه‌ای همچون یک هتل‌ آپارتمان‌ بروید. با این‌حال همه‌چیز به شما و شرایط شما بستگی دارد. در نهایت امیدواریم که این مقاله برای شما مفید باشد و در انتخاب اقامتگاه مناسب شما را راهنمایی کند. 

نوشته های مشابه
 • پاییز کجا بریم؟

  کمتر کسی را می‌شناسیم که از دیدن برگ‌های زرد و نارنجی درختان در پاییز به وجد نیاید و رویای سفر در این فصل تماشایی را در سر نداشته باشد. اما کدام مکان‌ها و کدام شهرها بهترین مقاصد گردشگری در پاییز هستند؟ در این مطلب به این سوال جواب می‌دهیم.

 • وسایل ضروری برای سفر دخترانه چیست؟

  برنامه سفر دخترانه چیده‌اید اما هنوز نمی‌دانید چه وسایلی باید همراه خودتان بردارید؟ ما در این مطلب به تمام دغدغه‌های شما درباره وسایل مورد نیاز برای سفر دختران پاسخ می‌دهیم و در پایان امیدواریم با اطلاع از جزئیات این موضوع، سفری به‌یادماندنی داشته باشید.

 • آتش روشن کردن در طبیعت

  حتما برای شما هم پیش آمده که در طبیعت‌گردی؛ هوس روشن کردن آتش به سرتان زده یا حتی در شرایط پیش‌بینی نشده، نیاز به روشن کردن آتش داشته‌اید اما، چون تجهیزات لازم را نداشتید، از خیرش گذشته‌اید. با خواندن متن زیر تمام ترفندهای آتش درست کردن در طبیعت را به شما می‌گوییم. روش‌هایی ساده که حتما متعجب‌تان خواهد کرد!

خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز