ورود
best shoes for mountaineering

راهنمای خرید کفش کوهنوردی

زمان برای مطالعه 6 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

چه با یک تور حرفه‌ای کوهنوردی باشید، چه به عنوان یک فرد مبتدی جهت کسب تجربه در کنار دوستان خود باشید، صعود به اولین قله پوشیده از برف کار شوخی‌برداری نیست. قطعاً به کفش کوهنوردی مناسب نیاز دارید و در خرید کفش کوهنوردی مناسب باید به نکات زیادی توجه کنید.

مراجعه به راهنمای خرید کفش کوهنوردی از واجبات انکارنشدنی برای کسی است که به کوهنوردی و طبیعت‌گردی علاقمند است. یک پیاده‌روی سنگین در طبیعت و کوهپیمایی در هر مرحله هیجان‌انگیزتر می‌شود. اما آیا پاهایتان نیز به اندازه شما هیجان‌زده هستند؟ همانطورکه شنیده‌اید پا قلب دوم انسان است و در تفریحات و ورزش‌هایی مثل کوهنوردی مهم‌ترین عضو از بدن به شمار می‌روند و بار سنگینی را به دوش می‌کشند، بنابراین مهم است که به محافظت کامل از آن‌ها توجه و بهترین پوشش را برایشان انتخاب کنیم. انتخاب کفش‌های مناسب کوهنوردی و طبیعت‌گردی حرفه‌ای همیشه آسان نیست. این نوع کفش‌ از اندازه تا جنس و وزن آن‌ گرفته متفاوت است و حق انتخاب‌های مختلفی را به شما ارائه می‌دهد. شما باید در هنگام خرید حتما کفش را پا بزنید تا مطمئن شوید که در آن راحت هستید و کفش شما تمام معیارهای مناسب برای یک پیاده‌روی خوب را دارد. در این مقاله از یوتراوز به پنج نکته اشاره می‌کنیم که به شما در انتخاب کفش مناسب کوهنوردی و طبیعت‌گردی کمک می‌کند.

آنچه در ادامه از راهنمای خرید کفش کوهنوردی می‌خوانید:

انواع ‌ کفش‌های کوهنوردی را بشناسید

چکمه‌های کوهنوردی مانند کفش‌های کتانی برای انواع خاصی از رشته کوهنوردی ساخته شده‌اند و از ضروری‌ترین تجهیزات طبیعت‌گردی به شمار می‌روند. آیا شما یک کوهنورد معمولی هستید یا بیشتر از خانه در دامنه کوه‌ها به سر می‌برید؟ دانستن تفاوت آن در تعیین اینکه کدام نوع از چکمه‌های کوهنوردی به بهترین وجه ممکن با نیازهای شما سازگاری دارد، یک امر اساسی است.

چکمه‌های سبک طبیعت‌گردی

shoes for hiking

بهترین نسخه برای افرادی که عاشق دویدن در ارتفاعات هستند، این نوع چکمه‌ها یا کفش‌های کوهنوردی است که به کفش طبیع‌گردی هم معروف هستند. کفش‌های طبیعت‌گردی برای پیاده‌روی روزانه در کوهپایه‌ها بسیار مناسب هستند، اگرچه بسیاری از کوله به دوش‌هایی که راه دوری در پیش دارند نیز، از این نوع کفش استفاده می‌کنند.

چکمه‌های کوهنوردی حرفه‌ای

اگر در حال عبور از یک منطقه سنگلاخی، مسیرهای یخبندان یا برفی هستید، این نوع چکمه‌ها مناسب شما هستند. آن‌ها برای تحمل وزن سنگین بدن به همراه کوله‌پشتی ساخته شده‌اند و می‌توانند در برابر سخت‌ترین شرایط مقاومت کنند. این کفش‌ها قطعا از لایه‌ای ضد آب (گورتکس) پوشیده شده‌اند و قسمت جلویی آن‌ها از جنس فایبرگلاس است که پا را در برابر ضربات محافظت می‌کند. این نوع کفش‌ها به کفش‌های سه فصل نیز معروفند.

کفش‌های دو پوش و سه‌پوش

این نوع از چکمه‌های کوهنوردی برای برنامه‌های حرفه‌ای و فوق سنگین در ارتفاعات پوشیده از برف طراحی شد‌ه‌اند و معمولا از یک پوشش رویی فایبرگلاس و دو یا یک پوش زیرین تشکیل می‌شوند. این کفش‌ها بیشتر مناسب صعودهای زمستانه و صعودهای بلند در نواحی برف‌خیز هستند

به جنس کفش‌های کوهنوردی توجه کنید

Professional mountaineering shoes

هنگامی‌که نوبت به خرید چکمه‌های کوهنوردی می‌رسد، کیفیت و جنس آن اهمیت بالایی پیدا می‌کند. پارچه نامناسب می‌تواند پاهای شما را بیش از اندازه گرم و ناراحت کند و یا حالت تنگی و خفگی در پایتان بوجود آورد. شما باید جنس مناسب برای راحتی در مسیر را پیدا کنید. پیشنهاد می‌کنیم قبل از هرچیز از نکات مهم طبیعت‌گردی بیشتر بدانید.

چرم مصنوعی

مواد این گروه اغلب نایلونی و پلی‌استری هستند. راحت جا باز می‌کنند، احساس سبکی به شما می‌دهند و در صورت خیس‌شدن سریع‌تر خشک می‌شوند اما در برابر آب مقاومت کم‌تری دارند.

چرم خردشده

این ماده که اغلب با مصنوعات نیمه چرمی ساخته می‌شود، بسیار قابل تنفس و استفاده از آن راحت است. با این حال، به اندازه چرم دانه‌دار کامل که در ادامه معرفی می‌کنیم در برابر آب مقاوم نیست و سطح دوام آن نیز در درجه پایین‌تری است.

چرم دانه‌دار کامل

بعضی چکمه‌های کوهنوردی یا کفش‌های طبیعت‌گردی از چرم کامل ساخته می‌شوند. چرم دانه‌دار کامل بسیار بادوام و مناسب برای کوهنوردان دقیقی است که به دنبال عبور از زمین‌های ناپایدار هستند. از طرف دیگر، این ماده قابلیت تنفس‌پذیری کمی دارد و بسیار سنگین است.

کفش با برش مناسب را انتخاب کنید

Professional shoes for mountaineering

چکمه‌های کوهنوردی در برش‌های مختلفی موجود هستند و این مورد مخصوصاً باید متناسب با نوع پیاده‌روی شما باشد. انتخاب برش اشتباه می‌تواند باعث پیچ‌خوردن مچ پا یا رفتن سنگ به داخل کفش شما و مواجه شدن با خطرات طبیعت‌گردی باشد. سه نوع برش وجود دارد که باید آن‌ها را بشناسید:

کفش‌های کم برش

این کفش‌ها شبیه کفش‌های دویدن هستند. اگرچه آن‌ها برای پیاده‌روی سبک و معمولی بسیار مناسب‌اند، اما این نوع برش شما را در برابر آسیب‌های مچ پا محافظت نمی‌کند. چکمه‌های موجود با برش کم را بهتر است در مسیرهای پیاده‌روی که خوب حفاظت می‌شوند و هموار هستند استفاده کنید.

کفش‌های میان برش

این سبک کفش از مچ پا پشتیبانی کرده و تعادل بالایی ایجاد می‌کند. همچنین ضربه‌گیری خوبی در برابر اشیاء موجود در طول مسیر دارد.

کفش‌های برش بالا

این نوع برش با ایجاد تعادل مطلوب و پشتیبانی کامل از مچ پا، برای کوهنوردان ماجراجو که از مسیرهای هموار خارج می‌شوند و در زمین‌های دست‌‌نخورده و پرخطر به مسیر خود ادامه می‌دهند، بهترین گزینه است.

به سایز کفش کوهنوردی و طبیعت‌گردی خود توجه کنید

Problems with inappropriate shoes in mountaineering

به آسانی در بین رنگ‌ها و مدل‌های گوناگون کفش‌ها گم می‌‌شوید و سرتان با انواع آن‌ها گرم می‌شود اما نباید از انتخاب سایز کفشی که درست مناسب پای شماست غافل شوید. بعد از اینکه نوع مدل، جنس و کفشتان را انتخاب کردید حالا نوبت به آن می‌رسد که آن‌ها را از نظر اندازه تست کنید. کفشی از نظر سایز، مناسب پای شماست که نه تنگ باشد و به پا فشار بیاورد و نه بزرگی آن راه‌رفتن را برایتان مشکل کند یا از پایتان بیرون بیاید.
البته این نکته را در نظر بگیرید که در هنگام پیاده‌روی زیاد پاها قدری متورم می‌شوند و انگشتان پا نیاز دارند تا فضای کافی داشته باشند، بنابراین باید در قسمت پنجه کفش بتوانید به راحتی انگشتان پایتان را حرکت دهید. همچنین وقتی پاشنه پا در جای خود قرار می‌گیرد، بوت باید کاملاً محکم در اطراف سینه پای شما قرار بگیرد. پاشنه شناور علت اصلی ایجاد تاول است که باید از آن جلوگیری کنید.
همیشه به هنگام پوشیدن کفش‌های پیاده‌روی جوراب‌های ساق بلند (جوراب کوهنوردی و طبیعت‌گردی) بپوشید تا احساس راحتی بیشتر و تناسب دقیق داشته باشید. هنگام خرید کفش از فروشنده در مورد‌ نوع جوراب، روش‌های بستن بند و کفی‌هایی که مختص به آن کفش هستند سوال بپرسید. همه این‌ها به تناسب و راحتی بیشتر چکمه‌های کوهنوردی در پای شما کمک می‌کند.

به کفش‌هایتان زمان برای تست بدهید

‌و در آخرین مرحله باید این توصیه را بکنیم که از تولید به مصرف نباشید، به این معنی که در هنگام عازم سفر شدن نباید اولین‌باری باشد که کفش را از جعبه بیرون می‌آورید و به پا می‌کنید. چکمه‌های خود را بخرید و آن‌ها را در اطراف خانه خود بپوشید یا برای جا بازکردن آن‌ها فعالیت‌هایی انجام دهید. اینکار شما را در انتخابتان مطمئن‌تر می‌کند که آیا چکمه‌های کوهنوردیتان مناسب شما هستند یا نه.
اگر این‌گونه نیست، حتما به فروشگاه برگردید تا کفش‌های کوهنوردیتان را عوض کنید و با پرسش سوالات بیشتر انتخاب دقیق‌تری داشته باشید.
کفش پیاده‌روی شما مهم‌ترین تجهیزاتی است که برای فعالیت‌های کوهنوردی و پیاده‌روی می‌خرید. انتخاب صحیح شما بیشتر به این بستگی دارد که بدانید آن کفش را برای چه کاری و چه نوع محیطی استفاده می‌کنید. کفش‌ سبک وزن، برای فعالیت‌هایی مانند پیاده‌روی سریع و پیاده‌روی‌های آسان در روز ایده‌آل است. درصورتی‌که، هنگام حمل بسته‌های سنگین‌ در زمین‌های ناهموار، پوشیدن چیزی که پشتیبانی بیشتری از پا بکند منطقی‌تر است، مانند چکمه‌های میان برش یا برش بالا.
در کوهستان، شما به چکمه یا کفشی نیاز دارید که در مسافت‌های طولانی راحت باشد و از پاهای شما محافظت کند. آن‌ها باید با دوام، ضد آب و سبک نیز باشند. به‌طورکلی، ما به شما توصیه می‌کنیم سبک‌ترین و راحت‌ترین کفشی را که با پشتیبانی و ثبات بالاست را انتخاب کنید. از همه مهم‌تر، به سمت هر گزینه‌ای که می‌روید، باید سایز کاملا متناسبی داشته باشد.

نوشته های مشابه
 • انواع طبیعت‌گردی + فواید و الزاماتش

  اگر از عاشقان گشت‌وگذار در طبیعت هستید، برای دسترسی به منطقه‌ای بکر و رویایی حاضرید خستگی ساعت‌ها پیاده‌روی را به جان بخرید و برای چادر‌زدن زیر سقف آسمانی پرستاره رویابافی می‌کنید، این مقاله برای شماست. در مقاله پیش‌رو، با مفهوم طبیعت‌گردی و تجهیزات لازم برای آن آشنا می‌شوید. پس همراه ما بمانید.

 • تجهیزات طبیعت‌گردی؛ تمام آیتم‌ها به همراه نکات خرید

  داشتن تجهیزات طبیعت‌گردی مناسب، حیاتی‌ترین فاکتور برای یک ماجراجویی لذت‌بخش در دل طبیعت است. فرقی نمی‌کند که در فکر فتح‌کردن قله‌های سربه فلک کشیده ‌باشید، یا برای رفع خستگی‌های زندگی‌ شهری، می‌خواهید به دامن طبیعت پناه‌ ببرید. در هر دو مورد لازم است با تجهیزات طبیعت‌گردی مناسب آشنا شوید و لذت یک تجربه ‌فوق‌العاده را چندبرابر کنید.

 • غارنوردی و نکات مهم آن

  همه‌ی ما می‌دانیم که غار چیست، با این‌حال اغلب ما به قدر کافی با غارنوردی آشنایی نداریم و نمی‌دانیم که غارنوردی از منظر گردشگری به چه شکل و چگونه است. در میان انواع بسیار از انواع شاخه‌های گردشگری در دل طبیعت، غارنوردی کمی متفاوت‌تر از آن چیزی است که ما انتظارش را داریم.

خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز