ورود
انواع طبیعت گردی

طبیعت گردی

زمان برای مطالعه 3 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

اگر از عاشقان گشت‌وگذار در طبیعت هستید یا برای دسترسی به منطقه‌ای بکر و رویایی حاضرید خستگی ساعت‌ها پیاده‌روی را به جان بخرید یا برای چادر‌زدن زیر سقف آسمانی پرستاره رویابافی می‌کنید، این مقاله برای شماست. در این مقاله با مفهوم طبیعت گردی و تجهیزات لازم برای آن آشنا می‌شوید. پس همراه ما بمانید.

نمی‌دانیم طبیعت گردی برای شما چه مفهومی دارد و با شنیدن آن چه تصاویری در ذهنتان نقش می‌بندد، اما می‌توانیم با اطمینان بگوییم که به دلیل استقبال روزافزون از این نوع سفر و همه‌گیرشدن آن، حتما تا حد زیادی با مفهوم و چندوچون طبیعت گردی آشنا هستید. امروزه طبیعت گردی جای خودش را در دل بسیاری از افراد باز کرده و با افزایش مشغله‌ها و چالش‌های زندگی، نیاز به آن کاملا احساس می‌شود. علاقه به طبیعت‌گردی در بعضی افراد آنقدر پررنگ است که حتی هنگام خرید بلیط قطار هم به مسیر و زیبایی‌های آن توجه میکنند و ترجیح می‌دهند از مناطق سرسبز یا کوهستانی عبور کنند.

چنانچه شما هم از تصور قدم‌زدن کنار درختان سربه‌فلک کشیده، دشت‌های سرسبز و رودخانه‌های خروشان قند در دلتان آب می‌شود و در اولین فرصت برای دسترسی به آن‌ها برنامه‌ریزی می‌کنید، خبرخوبی برایتان داریم. ما در این مقاله از مجله گردشگری یوتراوز، از راز و رمز طبیعت گردی حرفه‌ای با شما صحبت کرده‌ایم. 

آنچه از طبیعت گردی در این مقاله می‌خوانید:


طبیعت گردی چیست؟

دانستنی های طبیعت

رابطه انسان با طبیعت انکار نشدنی‌ست و انرژی و آرامشی که از تماشای جاذبه‌های طبیعی به دست می‌آید، حکم سرمایه‌های معنوی زندگی ماشینی را دارد. گردش در طبیعت، بازدید از مناطق بکر و دست نخورده و لمس گونه‌های گیاهی و دیدن گونه‌های جانوری از نزدیک، همه و همه به معنای طبیعت گردی هستند. اما طبیعت گردی زمانی معنای درست خود را به دست می‌آورد که همراه با مسئولیت‌پذیری و درک نیازهای مردم محلی باشد. با این تفاسیر، می‌توان در یک جمله طبیعت گردی را «گشت‌وگذاری مسئولانه» معنا کرد.

انواع طبیعت گردی


طبیعت گردی مفهومی گسترده دارد و به 6 بخش «گردشگری اقلیمی، گردشگری ساحلی، گردشگری کوهستانی و برفی، مناطق کوهستانی و غربی، گردشگری جنگل، گردشگری کویری و بیابانی، گردشگری چشمه‌ها، آبشارها و منابع طبیعی آب گرم» تقسیم می‌شود.

ایران کشوری چهارفصل است و همین ویژگی باعث شده تا به بهشت طبیعت گردان و عاشقان سفر تبدیل شود. از فتح قله‌های پربرف در تابستان گرفته تا کمپینگ کنار خلیج فارس در زمستان، همه جزو برنامه‌های ثابت طبیعت گردان هستند. کمتر کسی را می‌شناسیم که لذت برپا کردن چادر روی رمل‌های کویر مرکزی ایران را منکر شود و از فکر تماشای ستاره‌ها خواب به چشمانش بیاید؟! عبور از سنگلاخ‌ها، صخره‌ها و مناطق صعب‌العبور هم با اینکه جزو چالش‌های طبیعت گردی‌ست اما به سلامت گذرکردن از آن‌ها، چنان احساس شعف و قدرتی در انسان ایجاد می‌کند که ناخودآگاه و با کمال میل به پیشنهادهای طبیعت گردی آینده، «بله» بگوید!

فواید طبیعت گردی

طبیعت گردی ایرانشاید طبیعت گردی درنگاه اول جمع‌وجورکردن اسباب سفر در یک کوله و قدم‌گذاشتن به دنیای ناشناخته‌ها و کشف زیباهای پنهان طبیعت باشد، اما این همه ماجرا نیست. طبیعت گردی فواید بی‌شماری دارد که در اینجا فقط به چند مورد از آن‌ اشاره می‌کنیم:

کسب آرامش: زندگی روزمره گاهی آن‌قدر نفس‌گیر و سخت می‌شود که برای گذراندن لحظاتی بی‌دغدغه، چاره‌ای جز پناه بردن به طبیعت نداریم. همه به خوبی می‌دانیم که هرزمان که اراده کنیم طبیعت برای خستگی‌هایمان آغوش می‌گشاید و ما را از آرامش وجودی خود سیراب می‌کند.

تقویت حافظه: تحقیقات نشان داده که طبیعت گردی در جنگل، کوه، کویر و حتی پیاده‌روی ساده در دشت که طبیعت گردان حرفه‌ای به آن «گل‌گشت» می‌گویند، بر تقویت حافظه تاثیر بسزایی دارد.

افزایش خلاقیت: حتما برایتان جالب است اگر بدانید گوش‌کردن به صدای آبشارها، لمس رمل‌ها، دست‌کشیدن به تنه درخت‌ها، بوییدن گل‌ها و درازکشیدن روی چمن‌ها می‌تواند از شما انسانی خلاق‌ و ایده‌پرداز بسازد.

تجهیزات طبیعت گردی

امروزه با گسترش طبیعت گردی و نیاز روزافزون بشر به ارتباط با طبیعت، می‌توان در گوشه کنار شهر فروشگاه‌های بسیاری را دید که تجهیزات و ابزار طبیعت گردی می‌فروشند. از کوله پشتی‌های 65 لیتری حرفه‌ای تا کیف‌های کمری و انواع چادر تا ظروف آشپزی، همه و همه در این مغازه‌ها قابل خریداری هستند. البته که انتخاب لوازم طبیعت گردی به نوع سختی برنامه، مکان موردنظر و مدت زمان برنامه بستگی دارد که در خرید هر کدام از تجهیزات، باید این موارد لحاظ شود. ما در مقاله تجهیزات طبیعت گردی به طور مفصل درباره تمام آیتم‌های این نوع سفر صحبت کرده‌ایم که پیشنهاد می‌کنیم حتما قبل از خرید، آن را مطالعه کنید.

نکات مهم طبیعت گردی


لوازم طبیعت گردی

 • در سفر به طبیعت قبل از هر چیز باید نسبت به مکانی که قرار است به آن سفر کنید، اطلاعات کاملی داشته باشید. این اطلاعات شامل موقعیت مکانی، آب‌وهوا، نوع منطقه (کوهستان، نواحی جنگلی، کویر و ...)، زمان سفر، مدت سفر، نوع وسیله نقلیه، اقامتگاه یا استقرار در کمپ و هزینه‌های سفر می‌شود.
 • برای طبیعت‌گردی، باید تجهیزات و وسایل مورد نیاز سفرتان را از قبل پیش‌بینی کنید. این تجهیزات و وسایل موارد متعددی را شامل می‌شود که هر کدام اهمیت خاص خودش را دارد. چادر، کیسه خواب، لوازم پخت‌وپز، غذا، تجهیزات فنی و بسیاری موارد دیگر که باید بسته به نوع سفر شما در چک لیست سفرتان قرار بگیرند.
 • مورد مهم دیگر در سفر به طبیعت که بسیار حائز اهمیت است، «سبک سفر کردن» است. نه! اشتباه برداشت نکنید. سبک سفر کردن آن نیست که تنها به یک کوله‌پشتی و چند وسیله انتخابی، اکتفا کنید. در واقع معنای واقعی سبک سفر کردن آن است که به‌‌صرفه و درست سفر کنید. لوازم اضافه را حذف کرده و تنها ابزار و تجهیزات و لوازمی را بردارید که برای سفر شما کارآمد هستند.
 • همه گردشگران بر این عقیده‌اند که حادثه هیچگاه خبرنمی‌کند. سرمازدگی، گرسنگی، تشنگی و حشرات موذی همواره در کمین طبیعت‌گردان هستند و اطلاع از دانستنی‌های طبیعت و خطرات طبیعت‌گردی، بر هر گردشگر حرفه‌ای واجب است.
 • یکی از کارهایی که شما را در طبیعت گردی ایران کمک می‌کند، جمع‌آوری وسایل سفر با هدف مشخص است. مثلاً بدانیم برای فلان سفر دقیقاً چه وسایلی را احتیاج دارید. بهتر است برای خودتان یک چک لیست تهیه کنید و لوازم مورد نیازتان را بر اساس آن چک لیست جمع‌آوری کنید.
 • در طبیعت‌گردی به دلیل آن‌که عموماً پیاده‌روی در طول سفر زیاد است، باید انرژی بیشتری داشته باشید و برای ذخیره انرژی بیشتر برنامه‌ریزی کنید. پس زمان‌بندی حرکت، تغذیه مناسب و همچنین تایم استراحت بسیار اهمیت دارد.
 • مورد مهم بعدی نوع پوشش شماست. لباس‌های مناسب طبیعت گردی که هم سبک هستند و هم برای محیط‌های مختلف کارایی دارند، می‌توانند شما را از شر بار اضافه راحت کنند. برداشتن لباس‌های مناسب و حذف لباس‌های اضافه و بدون کاربرد یک تکنیک بسیار کاربردی در طبیعت گردی‌ست.
 • حتما در سفرها و گشت‌وگذارهایتان پیش آمده که هوس کرده‌‌اید آتش روشن کنید و چای یا غذای آتیشی نوش‌جان کنید. افروختن آتش راه و روش خاص خودش را دارد که دانستن آن برهر طبیعت گرد حرفه‌ای واجب است. مقاله آتش روشن کردن در طبیعت می‌تواند به شما در این باره کمک کند.
 • پیشنهاد می‌کنیم حتما پیش از سفر، حافظه دوربین یا گوشی خود را خالی کنید و از زیبایی‌های مسیر و حتی اتفاقات تلخ و شیرین آن، عکس بگیرید و خاطره این طبیعت گردی را جاودانه کنید. اگر به عکاسی علاقمندید توصیه ما تماشای عکس‌های متعدد از طبیعت گردی‌ست تا به درک درستی از قاب‌بندی و ثبت لحظات برسید و عکس‌های زیباتری داشته باشید.

اخلاق مداری در طبیعت گردی


از جمله مواردی که ما انسان‌ها کمتر به آن توجه داریم، برخورد متقابل‌ با طبیعتی‌ست که در آن سکونت داریم و یا به آن سفر می‌کنیم. قطعاً زمان‌هایی در زندگی ما انسان‌ها بوده که حال خوشی نداشتیم و برای رسیدن به حال خوش دست به دامان طبیعت شده‌ایم، دل را به دریا زده‌ایم و برای لحظاتی خود را مهمان دشت و دمن کرده‌ایم. کمترین نقش ما در برخورد متقابل‌ با طبیعت، «با اخلاق بودن» است. متاسفانه مدت‌هاست که این نقش کمرنگ شده و دیده نمی‌شود.

اخلاق‌مداری در طبیعت ‌گردی را می‌توان خوش‌رفتاری با طبیعت و مراقبت از محیط زیست تعریف کرد. از آنجا که موضوع اصلی بحث ما سفر به طبیعت است، صحبت‌های ما نیز مرتبط با همان خواهد بود. اما در سفر به طبیعت چگونه اخلاق‌مدار باشیم و در عین حال از طبیعت اطرافمان لذت ببریم؟

کیسه زباله همراه داشته باشیم


از جمله مواردی که رعایت آن الزامی‌ست و خوش‌اخلاقی محسوب می‌شود، استفاده از کیسه زباله در سفر به طبیعت است. اگر در طبیعت زباله خود را رها نکنیم و آن را در کیسه زباله بیندازیم و با خود به شهر برگردانیم، توانسته‌ایم تا حدودی با طبیعت‌مان خوش اخلاق باشیم.

از اثرات مخرب بر طبیعت پرهیز کنیم


دومین مورد که می‌تواند خوش‌اخلاقی با طبیعت را همراه داشته باشد، نگذاشتن اثرات مخرب بر طبیعت است. بسیار مهم است که با رفتار و کارمان بر طبیعت اثر مخرب نگذاریم. آلوده نکردن طبیعت با دفن غیراصولی زباله، یادگاری ننوشتن، قطع نکردن و نشکستن درختان و شاخه‌های آن‌ها برای مقاصد مختلف همه به معنای خوش‌‌‌اخلاقی با طبیعت هستند.

آگاهانه و با شناخت سفر کنیم


از جمله موارد دیگری که می‌تواند منجر به خوش‌اخلاقی ما با طبیعت شود، آگاهانه سفرکردن است. یعنی این را بدانیم که بافت گیاهی و جانوری مکانی که قصد سفر به آن را داریم چگونه است. توجه به این مورد در حداقل‌ترین حالت ممکن می‌تواند به آسیب از بافت‌های گیاهی و جانوری آن مکان جلوگیری کند.

تور طبیعت گردی

سبک طبیعت گردی در طبیعتچنانچه به گشت‌وگذار در طبیعت علاقمندید و به دنبال تورهای طبیعت‌گردی می‌گردید، کافی‌ست با شماره 1548 (واحد تور یوتراوز) تماس بگیرید. ما در یوتراوز بهترین تورهای طبیعت‌گردی را برای شما برنامه‌ریزی می‌کنیم وخاطره‌ای خوش از گردش در طبیعت، برایتان رقم می‌زنیم. پس اگر به دنبال کمپینگ طبیعت‌گردی هستید، از خدمات تور ما غافل نشوید!

کلام آخر


ارتباط با طبیعت و گشت‌وگذار در آن، آنقدر مزایا و فایده دارد که هر فردی باید آن را بخش جدانشدنی سبک زندگی خود بداند و برای کشف جاذبه‌های طبیعی پیرامون خود برنامه‌ریزی کند. ما در این مقاله، از لذت طبیعت‌گردی و دانستنی‌های طبیعت صحبت کردیم و سیرتا پیاز چگونه طبیعت‌گرد حرفه‌ای شدن را با شما درمیان گذاشتیم.
اما اگر گاهی برای تنوع در روتین زندگی‌تان هوس سفرهای دورو دراز کردید و اقامت در هتل‌های لوکس مدنظرتان بود، باز هم می‌توانید روی یوتراوز حساب باز کنید. یوتراوز امکان خرید بلیط هواپیما و بلیط قطار را از معتبرترین و بهترین خطوط هواپیمایی و ریلی فراهم کرده و رزرو هتل نیز از طریق آن بسیار آسان است.

فراموش نکنید که ما در تمام طول سفر در کنار شما هستیم تا هیچ دغدغه‌ای درباره دسترسی به مقصدموردنظر و اقامت خود نداشته باشید.


نوشته های مشابه
 • تجهیزات طبیعت‌گردی؛ تمام آیتم‌ها به همراه نکات خرید

  داشتن تجهیزات طبیعت‌گردی مناسب، حیاتی‌ترین فاکتور برای یک ماجراجویی لذت‌بخش در دل طبیعت است. فرقی نمی‌کند که در فکر فتح‌کردن قله‌های سربه فلک کشیده ‌باشید، یا برای رفع خستگی‌های زندگی‌ شهری، می‌خواهید به دامن طبیعت پناه‌ ببرید. در هر دو مورد لازم است با تجهیزات طبیعت‌گردی مناسب آشنا شوید و لذت یک تجربه ‌فوق‌العاده را چندبرابر کنید.

 • راهنمای خرید کفش کوهنوردی

  چه با یک تور حرفه‌ای کوهنوردی باشید، چه به عنوان یک فرد مبتدی جهت کسب تجربه در کنار دوستان خود باشید، صعود به اولین قله پوشیده از برف کار شوخی‌برداری نیست. قطعاً به کفش کوهنوردی مناسب نیاز دارید و در خرید کفش کوهنوردی مناسب باید به نکات زیادی توجه کنید.

 • باید بر طبیعت‌گردی تمرکز جدی داشته باشیم

  وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی طبیعت‌گردی را جزو ظرفیت‌های ایران عنوان کرد و گفت: این موضوع به ‌اندازه میراث‌فرهنگی ظرفیت دارد، در طبیعت‌گردی محور روی ایجاد کمپ‌ها و مجتمع‌های گردشگری است و باید بر طرح های مبتنی بر طبیعت‌گردی تمرکز جدی شود.

خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز