ورود
قطارهای سریع السیر ایران

قطارهای سریع السیر ایران

زمان برای مطالعه 10 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

قطارهای سریع السیر ایران چه نام دارند و در کدام خطوط ریلی تردد می‌کنند؟ سرعت و قیمت بلیطِ این قطارها چقدر است؟ چگونه می‌توانیم بلیط قطار سریع‌السیر بخریم؟ در این مطلب از یومگ همه‌چیز را درباره قطارهای سریع‌السیر ایران بدانید.

قطارهای سریع السیر ایران برای اولین بار در سال 1345 به خطوط ریلی کشور اضافه شده‌اند و مدت زیادی از حضور آن‌ها در ایران نمی‌گذرد. این قطارها با کم‌کردن زمان مسافرت، تنها مشکل مسافرت با قطار را از سر راه برمی‌دارند و سفری امن، راحت و سریع را به مسافران هدیه می‌دهند.

درحال‌حاضر، تولید و توسعه این قطارها به یکی از مهم‌ترین برنامه‌های بهبود حمل و نقل در کشورهای پیشرفته تبدیل شده؛ اما متاسفانه در ایران این‌طور نبوده است. به‌طوری‌که فقط یک قطار سریع السیر (قطار پردیس) در ایران وجود دارد که در مسیرهای خاصی تردد می‌کند. در این مطلب از مجله گردشگری یومگ، با قطارهای سریع‌السیر بیشتر آشنا می‌شوید و درباره قطارهای تندرو ایران، میزان سرعت، مسیر و نحوه خرید بلیط آن‌ها می‌خوانید.


آن‌چه درباره قطارهای سریع السیر ایران می‌خوانید:


سریع و سیر قطار بگیرخرید آنلاین

قطار سریع السیر چیست؟

خرید بلیط قطار سریع السیر


همان‌طور که از نام قطارهای سریع‌السیر پیداست، این قطارها از سرعت بیشتری نسبت به قطرهای معمولی برخوردارند و مسیر سفرتان را در زمان کم‌تری طی می‌کنند. اگر می‌خواهید بنا به دلایل مختلف، مثل قرار کاری یا رسیدن به کلاس‌های دانشگاه، زودتر به مقصد برسید، اما از سفرهای هوایی می‌ترسید یا نمی‌خواهید با هواپیما سفر کنید، می‌توانید به سراغ قطارهای سریع‌السیری که سرعت‌شان بسیار بیشتر از قطارهای معمولی است، بروید.

ویژگی‌ قطارهای سریع السیر

 • این قطارها مثل قطارهای معمولی در ایستگاه زیادی توقف ندارند و اگر سوار آن‌ها شوید، به احتمال زیاد مقصد بعدی‌تان، مقصد نهایی است.
 • شما می‌توانید از قطارهای سریع‌السیر، برای ارسال محصولات پستی هم استفاده کنید.
 • قطارهای سریع‌السیر ایران اختلاف قیمت زیادی با قطارهای معمولی ندارند.
 • معمولا داخل قطار سریع‌السیر خبری از کوپه نیست و مسافران در طی سفر روی صندلی‌های راحتی می‌نشینند.
 • در قطارهای تندرو هم مانند قطارهای معمولی، امکاناتی برای سرگرمی مسافرین در طول سفر وجود دارد.

سرعت قطارهای سریع السیر ایران

سرعت قطار سریع السیر در ایران


سرعت قطارهای سریع السیر ایران نسبت به سرعت قطارهای تندرو در جهان کمتر است. سریع‌ترین قطار دنیا که در ژاپن است، سرعتی برابر با 603 کیلومتر در ساعت دارد. درحالی‌که قطارهای سریع السیر ایرانی با میانگین سرعت 180 کیلومتر در ساعت حرکت می‌کنند. (سرعت قطار سریع‌السیر پردیس، 160 و سرعت قطار سریع‌السیر فدک، 200 کیلومتر بر ساعت است.) اگر میانگین سرعت سریع ترین قطارهای دنیا را 300 کیلومتر در ساعت در نظر بگیریم، متاسفانه در کشور ایران قطارهای تندرو کمی بیش از نصف سرعت جهانی، حرکت می کنند.

البته به لطف پیشرفت تکنولوژی انتظار می‌رود که سرعت این قطارها در ایران به 300 کیلومتر افزایش پیدا کند. خوب است بدانید که پروژه جدیدی در مسیر تهران_قم_اصفهان در حال احداث است که پیش‌بینی می‌شود سرعت قطارهای آن به 300 کیلومتر بر ساعت برسد. مسئولان امیدوارند که این خط ریلی، تا پایان دولت سیزدهم (سال 1404) آماده بهره‌برداری باشد.


معرفی قطارهای سریع السیر ایران

قطار غدیر


درحال‌حاضر، تنها قطار سریع‌السیر ایران، قطار سالنی یا اتوبوسی پردیس است که با سرعت 160 کیلومتر بر ساعت حرکت می‌کند. البته بعضی‌ها به اشتباه قطار غدیر را هم جزو قطارهای سریع السیر ایران می‌دانند. هر چند این قطار با سرعت 140 تا 150 کیلومتر در ساعت حرکت می‌کند، اما جزو قطارهای تندرو ایران نیست. قطار لوکس غدیر، یکی از قطارهای شرکت ریل ترابر سباست و در مسیرهای زیر فعالیت دارد:

 • تهران_مشهد | مشهد_تهران (مدت زمان سفر: 11 ساعت)
 • تهران_یزد | یزد_تهران (مدت زمان سفر: 7 ساعت)
 • اصفهان_مشهد | مشهد_اصفهان (مدت زمان سفر: 12 ساعت)

یکی دیگر از قطارهای ایران که جزو قطارهای سریع‌السیر محسوب نمی‌شود، اما حتی سرعت بیشتری نسبت به قطار پردیس دارد، قطار فدک است. این قطار با سرعتی بین 180 الی 200 کیلومتر بر ساعت حرکت می‌کند. توقف‌های این قطار هم بسیار کم‌تر از قطارهای معمولی‌ست و شما را در مدت بسیار کوتاه‌تری به مقصدتان می‌رساند. در ادامه مطلب با این قطارها بیش‌تر آشنا می‌شوید.


قطار سریع السیر فدک

قطار سریع السیر فدک


قطار فدک یکی از قطارهای 5 ستاره ایرانی است که در کنار امنیت بالا، آسایش و راحتی زیادی در هنگام سفر برایتان به ارمغان می‌آورد، در مدت زمان کوتاه‌تری شما را به مقصد می‌رساند. سرعت این قطار، تا 200 کیلومتر بر ساعت هم می‌رسد؛ بااین‌حال، به دلیل داشتن عایق‌های صوتی مناسب، در حین ورود به تونل صدای ناخوشایند و آزاردهنده‌ای نمی‌شنوید.

یکی از ویژگی‌های جالب این قطار، امکان تنظیم دمای داخلی قطار است. به این صورت که می‌توانید در فصول مختلف سال دمای داخل قطار را بین 22 تا 26 درجه سانتی‌گراد تغییر دهید. همچنین می‌توانید برای تغییر دمای هوا، به پرسنل این قطار مراجعه کنید. پرسنل قطار فدک بسیار خوش‌برخورد هستند و برای کمک به شما آموزش‌های حرفه‌ای دیده‌اند.

تخت‌های قطار 5 ستاره فدک، همگی ابعاد مناسبی دارند و می‌توانید بدون مشکل خاصی برای ساعت‌ها در آن‌ها استراحت کنید. این تخت‌ها با ابعاد 1760*600، نسبت به قطارهای مشابه‌ای که در خطوط راه آهن ایران کار می‌کنند، بزرگ‌تر و راحتر هستند.

قطار فدک تجهیزات صوتی و تصویری خوبی دارد و برای همین مسافر در حین سفر با این قطار به هیچ‌وجه دچار خستگیو بی‌حوصلگی نمی‌شود. درضمن اگر بخواهید می‌توانید از پرسنل دیخواست روزنامه یا هندزفری کنید؛ برای این کار کافی‌ست تا دکمه تعبیه‌شده در هر کوپه را فشار دهید تا بتوانید درخواست خود را با پرسنل مربوط در میان بگذارید.

اما ویژگی‌های خوب قطار فدک در همین‌جا تمام نمی‌شود، این قطار مجهز به گیت اختصاصی هم هست و لازم نیست مدت‌ها در صف طولانی گیت بایستید.

👈 خرید بلیط قطار فدک 👉

در خطوط ریلی زیر می‌توانید بلیط قطار سریع‌السیر فدک را خریداری کنید:

 • مسیر تهران – مشهد و بالعکس
 • مسیر قم – مشهد و بالعکس
 • مسیر قزوین – مشهد و بالعکس
 • مسیر کرج – مشهد و بالعکس
 • مسیر رشت-مشهد و بالعکس
 • مسیر رشت-تهران و بالعکس
 • مسیر تهران – اهواز و بالعکس
 • مسیر تهران-خرمشهر و بالعکس

قطار سریع السیر پردیس

قطار سریع السیر در ایران


قطار پردیس، تنها قطارهای سریع‌السیر در ایران است. از آن‌جایی که این قطار با سرعت بسیار بیشتری نسبت به قطارهای معمولی حرکت می‌کند و زودتر به مقصد می‌رسد، کوپه‌ای نیست. پس توجه داشته باشید که با خرید بلیط این قطار، درواقع برای قطار سالنی یا اتوبوسی بلیط می‌خرید.

طرز کار قطار سریع‌السیر پردیس به صورت خودکششی است. یعنی در هر واگن از قطار موتور محرکی تعبیه شده که به صورت کاملا مجزا عمل می‌کند و وظیفه حمل قطار را به دوش واگن‌های جلویی نمی‌اندازد. این کار باعث می‌شود که سرعت قطار از قطارهای لکوموتیوی بیشتر شود. همان‌طور که پیش از این هم اشاره کردیم، سرعت قطار سریع‌السیر پردیس 160 کیلومتر بر ساعت است.

امکان استفاده از قطار پردیس فقط در برخی از خطوط راه آهن کشور امکان‌پذیر است که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • مسیر قطار تهران مشهد و برعکس
 • مسیر قطار تهران قم و برعکس
 • مسیر قطار تهران میانه و برعکس
 • مسیر قطار تهران یزد و برعکس
 • مسیر قطار تهران زنجان و برعکس
 • مسیر قطار تهران همدان و برعکس

با هم خواندیم که داخل قطار سریع‌السیر پردیس خبری از کوپه نیست. بسیاری از افراد با شنیدن نام قطار اتوبوسی، با فرض این‌که صندلی‌های راحت نیستند، از خرید این نوع بلیط قطار خودداری می‌کنند. درست است که صندلی‌های این قطار به شکل اتوبوسی چیده‌ شده‌اند، اما نوع آن‌ها از نوع صندلی‌هایی‌ست که در هواپیما استفاده می‌شود و بسیار راحت هستند.

عایق‌بندی بسیار خوب قطار پردیس نیز موجب می‌شود تا بسیاری از مسافران آن را برای سفر انتخاب کنند چون در این قطار هیچ خبری از سر و صدای اضافه به خاطر ورود به تونل‌ها و ... نیست و گرد و غبار یا باران هم نمی‌توانند موجب آزار و اذیت‌تان در حین سفر شوند.


مسیر قطارهای سریع السیر ایران

قطارهای سریع السیر در ایران


در مسیرهای مختلفی می‌توان با قطارهای سریع السیر ایران سفر کرد که در زیر به آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

قطار سریع السیر تهران مشهد

با خرید بلیط قطار سریع السیر تهران مشهد در مدت زمانی بسیار کوتاه می‌توانید به شهر تهران سفر کنید. مثلا اگر با قطارهای معمولی به مشهد بروید، زمان سفرتان 11 ساعت و 40 دقیقه خواهد بود، اما این زمان با قطار سریع‌السیر پردیس به کمتر از 8 ساعت کاهش پیدا می‌کند.

قطار سریع السیر تهران مشهد در صورت نیاز به توقف، در ایستگاه‌های سمنان، شاهرود، نقاب و نیشابور می‌ایستد.

سرعت قطار سریع السیر تهران مشهد

سرعت قطار سریع‌السیر تهران مشهد، 160 کیلومتر و مدت زمان سفر با آن، کمتر از 8 ساعت است.


قطار سریع السیر تهران تبریز

درحال‌حاضر، قطار سریع‌السیری در مسیر تهران تبریز وجود ندارد. درصورت ایجاد خطوط ریلی مناسب برای این قطارها، مدت زمان سفر از تهران به تبریز و برعکس، به 5 و نیم ساعت کاهش پیدا می‌کند.


قطار سریع السیر تهران یزد

یکی از مسیرهایی که قطار سریع‌السیر پردیس در آن فعالیت دارد، مسیر تهران یزد است. اگر اقدام به خرید بلیط قطار سریع‌السیر تهران یزد کنید، فاصله 626 کیلومتری، که طی‌کردن آن با قطارهای معمولی 8 ساعت زمان می‌برد، را در مدت کوتاه تری طی می‌کنید و به مقصد می‌رسید. ایستگاه‌های بین راهی در مسیر تهران یزد، شامل ایستگاه محمدیه، کاشان، بادرود و اردکان می‌شوند.


قطار سریع السیر تهران اصفهان

قطار سریع السیر تهران اصفهان

قطار سریع‌السیر تهران اصفهان، اولین پروژه راه‌آهن قطار تندرو در ایران است که سرعتی برابر با 300 کیلومتر بر ساعت خواهد داشت. جالب است بدانید که ساخت این پروژه از سال 1385 کلیک خورده، اما به علت مشکلات سرمایه‌گذاری، هنوز به بهره‌برداری نرسیده است. قطار سریع‌السیر تهران اصفهان از استان‌های تهران، قم، مرکزی و اصفهان و از شهرهای تهران، قم، دلیجان، میمه، مورچه‌خورت و اصفهان می‌گذرد و با راه‌آهن تندرو اراک_قم، تلاقی دارد.

سرعت قطار سریع السیر تهران اصفهان

سرعت قطار سریع‌السیر تهران قم اصفهان، 300 کیلومتر بر ساعت خواهد بود. با این سرعت، مسیر 6 ساعته تهران به اصفهان، به 1 ساعت و 40 دقیقه کاهش می‌یابد.

آخرین وضعیت قطار سریع السیر اصفهان تهران

درحال‌حاضر پروژه راه‌آهن قطار سریع‌السیر تهران قم اصفهان در دست احداث قرار دارد و طبق پیش‌بینی‌های انجام‌شده، در پایان دولت سیزدهم (1404) آماده بهره‌برداری می‌شود.


خرید بلیط قطار سریع السیر

بلیط قطار سریع السیر


برای خرید بلیط قطار سریع‌السیر فدک می‌توانید از سایت خدمات گردشگری یوتراوز استفاده کنید.

مراحل خرید بلیط قطار فدک از سایت یوتراوز:

1. وارد سایت یوتراوز شوید و قطار را انتخاب کنید.

2. مبدا، مقصد، تاریخ و تعداد مسافران را انتخاب و روی جستجو کلیک کنید.

3. در صفحه جدید، با انتخاب فیلتر «کلاس سالن» از سمت راست صفحه، می‌توانید جستجو را به قطار موردنظر خود محدود کنید. برای انتخاب قطار فدک، کافی‌ست یکی از گزینه‌های قطار 5 ستاره ویژه فدک، 5 ستاره عصرانه فدک، 5 ستاره اکونومی فدک و 5 ستاره بیزینس فدک را انتخاب کنید.

4. حالا از لیست بلیط‌های نمایش داده‌شده، بلیط خود را انتخاب و در صفحه جدید، اطلاعات ضروری خود را وارد کنید.

5. بعد از تکمیل اطلاعات خواسته‌شده، روی «مرحله بعد» کلیک و هزینه بلیط خود را پرداخت کنید.

6. فایل بلیط خود را دانلود و پرینت کنید و هنگام مراجعه به ایستگاه قطار مبدا، همراه خود داشته باشید.

خبر خوب این‌که، اتباع خارجی هم می‌توانند از طریق سایت یوتراوز بلیط قطار سریع‌السیر بخرند. از طریق لینک زیر می‌توانید بلیط خود را جستجو و خریداری کنید. پیشنهاد می‌کنم قبل از خرید بلیط، قوانین و راهنمای خرید بلیط برای اتباع خارجی را در ادامه صفحه‌ای که برای‌تان باز می‌شود، بخوانید.

👈 مشاهده و خرید بلیط قطار اتباع خارجی 👉


خرید بلیط قطار سریع السیر تهران تبریز

درحال‌حاضر در مسیر تهران_تبریز، قطار سریع‌السیری وجود ندارد.

خرید بلیط قطار سریع السیر سالنی

خرید بلیط قطار سریع السیر سالنی

متاسفانه خرید بلیط قطار سریع‌السیر پردیس، دیگر امکان‌پذیر نیست. این قطارها تا دی‌ماه سال 1397 در خطوط ریلی ایران فعال بودند؛ اما به دلیل این‌که هزینه‌های تامین قطعات آن‌ها بسیار زیاد بود و برای شرکت حمل‌ونقل ریلی صرفه اقتصادی نداشتند، از ریل خارج شدند.


خرید بلیط قطار سریع السیر تهران مشهد

پیش از این، قطار سریع‌السیر تهران مشهد که جزو قطارهای سالنی پردیس بود، یکی از پُرتقاضاترین مسیرهای ریلی ایران به‌شمار می‌رفت. این قطار در 17 دی ماه 1397 از ریل خارج شد و درحال‌حاضر، امکان خرید بلیط قطار سریع‌السیر تهران مشهد وجود ندارد.


داخل قطار سریع السیر

در ادامه، تصاویری از داخل قطار سریع‌السیر پردیس را مشاهده می‌کنید:

داخل قطار سریع السیر پردیس


سفر با قطارهای سریع السیر ایران با یوتراوز

در این مطلب از یومگ (مجله گردشگری یوتراوز)، به معرفی قطارهای سریع‌السیر ایران پرداختیم. خواندیم که تنها قطار سریع‌السیر ایران، قطار سالنی پردیس بوده که به دلیل هزینه‌های بسیار زیاد تعمیر، از ریل خارج شده‌اند. در ادامه هم دیدیم که پروژه قطار سریع‌السیر تهران قم اصفهان در دست احداث قرار دارد و درحال‌حاضر، تنها گزینه‌ای که برای سریع‌رسیدن به مقصد با قطار داریم، قطارهای فدک هستند که با سرعت 180 الی 200 کیلومتر بر ساعت حرکت می‌کنند.

اما مهم‌تر از همه‌، با نحوه خرید بلیط قطار سریع‌السیر از سایت یوتراوز هم آشنا شدیم. خوب است بدانید که علاوه‌بر خرید بلیط قطار ارزان از سایت یوتراوز، خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل ارزان نیز از این سایت امکان‌پذیر است. برای اطلاع از کدهای تخفیف و کسب اطلاعات بیش‌تر، با  شماره 1548 تماس بگیرید.


اطلاع از تاریخ پیش فروش قطار
امکانات
تخفیف

سوالات متداول

قطار سریع السیر ایران چیست؟

قطارهایی که سرعتی برابر یا بیشتر از 160 کیلومتر بر ساعت داشته باشند، جزو قطارهای سریع السیر محسوب می‌شوند.

انواع قطار سریع السیر در ایران چه هستند؟

قطارهای فدک و پردیس، جزو قطارهای سریع السیر ایران هستند.

قطار سریع السیر تهران مشهد چند ساعته؟

قطار سریع‌السیر تهران مشهد، مسیر 10 ساعت و 40 دقیقه‌ای را در 7 ساعت طی می‌کند.

قیمت بلیط قطار سریع السیر تهران مشهد چقدر است؟

قطار سریع‌السیر تهران مشهد از نوع قطارهای سالنی پردیس است و حدودا 150 تومان قیمت دارد.

امکان خرید بلیط قطار سریع‌السیر وجود دارد؟

درحال‌حاضر فقط امکان خرید بلیط قطار سریع‌السیر فدک وجود دارد و قطارهای سریع‌السیر پردیس از ریل خارج شده‌اند.

سرعت قطارهای سریع السیر ایران چقدر است؟

سرعت قطار سریع‌السیر پردیس، 160 و قطار فدک، 200 کیلومتر بر ساعت است.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز